KLM gaat diensten inkrimpen 1 Geen verrassingen bij ontgravingen Bende veroorzaakte plaag met valse eurocheques Van Rooijen (CDA) terug naar Shell Boze brief bewoners van Pr. Hendrikkade 8 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. H. van Brummen, heeft gisteren an derhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 38-jarige Schot Charles J. De man wordt door de officier beschouwd als één van de leidinggevende figuren van een internationale bende, die zich de afgelopen maanden bezighield met de verzilvering van in Enge land gestolen eurocheques. De bende rekruteerde in Londen koeriers om de van diefstal en zakkenrollerij afkomstige che ques in Nederland en andere Westeuropese landen bij banken in te wisselen. De koeriers kregen een toeristenpaspoort mee op naam van degene aan wie de che ques hadden toebehoord. Derge lijke paspoorten zijn op de post kantoren in Engeland zeer ge makkelijk te krijgen. Het tonen van een ziekenfondskaart is vol doende. De bende had volgens mr. Van Brummen een ware plaag veroorzaakt. Bij zijn eis hield hij rekening met het feit, dat Charles de afgelopen twintig jaar al zo'n keer of vijftien veroordeeld is voor soortgelijke feiten. De officier hechtte boven dien veel waarde aan verklarin gen die de koerierster Tracy W. na haar arrestatie had afgelegd. Zij had de politie uitvoerig verteld hoe zij met Charles in contact was gekomen. Hij had in Nederland als contactpersoon gefungeerd. De koeriers kregen hun reis en verblijf in een luxueus hotel in Nederland betaald. In ruil hier voor moesten zij de cheques ver zilveren. Het geld moesten zij aan Charles afdragen. In Rotterdam zijn twaalf koeriers aangehouden. Zij zijn door de politierechter veroordeeld tot straffen van enkele maanden. Tracy is vorige week in Amster dam veroordeeld tot twee maan den. Zij werd op 31 mei op het centraal station in Rotterdam gearresteerd, toen zij daar bij het grenswisselkantoor eurocheques van de Bank of Ireland ter verzil vering aanbood. De lokettist ver trouwde de zaak niet en waar schuwde de politie. Charles werd even later aangehouden in een Rotterdams hotel. Een mede plichtige van Charles is nog voortvluchtig. Hij zou ook geld hebben meegenomen. Tijdens de zitting bleek, dat Char les op 25 mei na een straf van vier jaar wegens fraude, werd ontsla gen uit de gevangenis in Dublin. Onmiddellijk nadat hij in Londen was aangekomen, begon hij zich met de eurocheques bezig te houden. "Deze man begint weer zodra hij even vrij is", zo zei de officier. Mr. Van Brummen meende ook een forse straf te moeten eisen om "een gebaar naar Engeland te maken". Charles ontkende gisteren alles. Volgens hem had juist Tracy hem bij de zaak betrokken. "Ik kwam naar Nederland om pornofilms te kopen. Die wilde ik op de valse papierèn die ik bij me had naar Engeland smokkelen. Ik kende die vrouw niet. Ik kwam haar voor het eerst in Amsterdam te gen", zo verklaarde Charles. Vol gens de officier een verhaal, dat Charles nog nooit eerder had ver teld. De raadsman van Charles meende, dat de ten laste gelegde feiten niet bewezen kunnen worden. Hjj verweet de officier de bewijsvoe ring volledig te baseren op de ge tuigenverklaring van Tracy. "De ze vrouw heeft een uiterst twijfel achtige reputatie. Zij is ook al de nodige keren met justitie in aan raking geweest". De raadsman vroeg vrijspraak. Uitspraak op 21 augustus. DEN HAAG (GPD) - Drs. M. J. van Rooijen, Tweede-Kamerlid voor het CDA en voormalig staatsse cretaris van financiën, gaat de politiek verlaten. Op 1 september stapt hij over naar de Koninklijke Shell Groep in Londen, waar hij zich gaat bezighouden met de planning-organisatie. Voor hij staatssecretaris werd, werkte Van Rooijen ook al bij Shell De 38-jarige CDA-politicus ver klaart zijn terugkeer naar het be drijfsleven met „Ik ben te veel een doener om al te lang controle rend bezig te zijn, waar het in de Kamer toch op neer komt. Nu ik voor de keuze stond: nog eens vier jaar kamerlidmaatschap of weer naar het bedrijfsleven, heb ik deze keuze gemaakt". De omstandigheid dat hij door de K VP op een zeer lage plaats op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen is geplaatst, heeft met zijn beslissing niets te ma ken, zegt hij. „Voor financiële specialisten is het altijd moeilijk een plaats te vinden op de lijst. Die hebben geen echte achterban in de regio. Ik vat dat niet op als een gebrek aan waardering". Van Rooijen zegt dat hij, indien hij had besloten in de politiek te blij ven, ondanks zijn lage plaats op de lijst toch wel in de kamer zou zijn teruggekeerd. Immers, een aantal boven hem geplaatste hui dige ministers zou voor het lid maatschap van het parlement bedanken om zitting te kunnen nemen in dit of een volgend ka binet. Het is niet uit teleurstelling of wrok, dat Van Rooijen 's lands vergaderzaal de rug toekeert. „Ik heb altijd gezegd dat ik deze pe riode zo goed mogelijk zou afma ken. Ik heb dat met plezier ge daan. Wanneer eind deze maand de regering uit de begrotingspe rikelen zal zijn gekomen, dan zit het er op financieel gebied voor deze periode wel op. Dat lijkt me het beste moment om op te stap pen". Het vertrouwen in de parlementai re democratie is bij Van Rooijen gegroeid gedurende de vier jaren van zijn staatssecriaat en de vier jaren van zijn kamerlidmaat schap. „Als je werkelijk wilt, en er voor vecht, kun je vanuit het parlement heel wat zaken berei ken. Vooral als je praat over za ken waar je verstandvan hebt; als je een goede tegenpartij bent voor de bewindslieden". Met een speciale telescopische grijper wordt de grond onder de huizen in de Lekkerkerkse gifwijk weggehaald. Gifwijk Lekkerkerk spookachtig AMSTELVEEN (GPD) - Genoodzaakt door de economi sche omstandigheden heeft de KLM besloten met ingang van de komende winterdienst het aantal vluchten te ver minderen. KLM-president drs. S. Orlandini heeft dit gis teren aangekondigd op de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders. Arrestatie in verband met explosie Amsterdamse Quellijnstraat AMSTERDAM (ANP) - De 35-jari- ge Ciska E., die sinds 16 juni ge zocht wordt in verband met de mysterieuze explosie in de Am sterdamse Quellijnstraat, is woensdagavond in de Noord hollandse gemeente Oud Karspel aangehouden. Zij werd gearres teerd in de woning van haar ou ders. Ciska E. bewoonde samen met de 38-jarige Henk W. een pand in de Quellijnstraat, dat op 16 juni door een serie ontploffingen in as werd gelegd. Aanvankelijk dacht de politie dat de ravage was veroor zaakt door het exploderen van gasflessen in het schildersbedrijf op de benedenverdieping. Al spoedig rees echter het vermoe den dat er explosieven in het pand aanwezig waren geweest. Dat vermoeden werd nog sterker toen bleek dat Ciska E. en Henk W., die beiden bekend staan vanwege hun extremistische op vattingen, na de brand spoorloos verdwenen bleken te'zijn. Henk W. werd twee dagen later in Amersfoort gearresteerd. Hij zit nog steeds in voorarrest in Am sterdam. Ook Ciska E. is voor verhoor overgebracht naar de centrale recherche ip de hoofd stad. LEKKERKERK (ANP) - De ver ontreiniging van de grond onder de wijk Lekkerkerk-West heeft geen invloed gehad op de kwali teit van het drinkwater. De ver ontreiniging van het diepe grondwater, waar het drinkwater uitgepompt wordt, en verdere verspreiding daarvan valt ook niet te verwachten. Dit staat in een rapport van het rijks instituut voor drinkwatervoorziening (RID) dat gisteren bekend is ge maakt. Het onderzoek was nodig om even tuele risico's voor de winning van drinkwater aan de vlakbij de "gifwijk" gelegen pompstations te kunnen beoordelen. De eerste drie dagen ontgraven heeft volgens dr. G.C. Molen kamp van de regionale inspectie volksgezondheid weinig verras singen opgeleverd, het beeld dat verkregen was bij de proefont- graving, is ook weer te zien bij het werk waar nu aan begonnen is. De verontreiniging bestaat voor namelijk uit aromatische kool waterstoffen (tolueen en xyleen) en uit zware metalen. Volgens Molenkamp is er tot nu toe geen benzeen gevonden onder de huizen van de gifwijk. Hij ver klaarde dat aantonen van deze stof overigens moeilijk is. Dat komt onder meer omdat bijna alle opgegraven vaten leeg zijn. Uit de grond komen bijna alleen totaal doorgeroeste vaten. Van elk gevonden vat worden in elk geval alle gegevens in een proces verbaal verwerkt. Dit wordt ge daan om bewijzen te verzamelen die kunnen helpen bij een even tueel proces tegen de schuldigen aan de gifstort. Volgens Molenkamp is ook moei lijk te zien of er behalve gestort, in de sloten van de gifwijk ook geloosd is. Hij heeft na drie dagen graven nog geen aanwijzingen voor aparte lozingen. De pers kreeg gisteren de gelegen heid de afgraving van de gifwijk te bekijken. Volgens burgemees ter Ouwerkerk van de Krimpener Waard-gemeente mogen ook de bewoners zelf later in groepen de wijk bekijken. Daar stelt de ge meente nog een schema voor op. De wijk bruist van een heel ander soort leven dan de gemiddelde Nederlandse nieuwbouwwijk. Alle straten zijn opgebroken, de tuintjes verwoest en de schuur tjes afgebroken. De huizen zijn woningen in een spookstad ge worden. Activiteiten als op een bouwplaats zijn in volle gang. Vrachtwagens rijden af en aan en graafmachines wroeten tussen de funderingen van de huizen. Om de wijk heen ligt een buizenstel sel waarin het vrijgekomen grondwater wordt afgevoerd" en aan de rand van de wijk ligt het schone zand opgeslagen naast de omlaag gehaalde lantaarnpalen en de gelichte schone stoepte gels. Aan de kant waar de wijk aan de dijk langs de Lek grenst, iigt de waterzuivering. Naast de bassins waar het vuile water in terecht komt, staat een carbidka- non opgesteld om overvliegende eenden te weerhouden van een landing in dit water. De bij de opgraving gebruikte tele scopische graafmachines zijn zo geconstrueerd dat ze precies tus sen de funderingen hun werk kunnen doen. De gravers doen bij de betonnen funderingen erva ring op voor het werken tussen de houten palen. Extra moeilijkheid daarbij is dat bij de op houten fundering rustende huizen twee maal zo veel heipalen gebruikt zijn. De gaten onder de huizen worden naderhand opgevuld met uit West-Duitsland ingevoerd speciaal zand met een lichter ge wicht. Tegelijk werd bekend dat de KLM over de maanden april tot en met juni een verlies heeft geleden van 12 miljoen gulden (was vorig jaar een winst van 30 miljoen) on danks een inkomstenstijging van 21 procent. De produktiebeperking (vermin dering van vluchten) werd door Orlandini van direct belang ge noemd, omdat de variabele kos ten op het ogenblik een veel gro ter deel uitmaken van de totale produktiekosten dan vroeger het geval was. In driejaar zijn zij ge stegen van 48 tot 60 procent, ter wijl de brandstofpot, drie jaar geleden nog 21 procent van de produktiekosten, nu 38 procent uitmaakt. Het is verder op dit moment nog niet duidelijk „waar en wanneer" het einde van deze verschuiving ligt, aldus Orlandi- De maatregelen die de KLM op het oog heeft, zijn een eerdere aan vang van de winterdienst (waar door op zichzelf al minder vluch ten worden gemaakt), verminde ring van het aantal week- De stewardessen van de KLM krijgen in 1982 andere unifor men. Overeenkomstig de huis stijl van de KLM wordt het nieuwe uniform blauw, maar van een iets donkerder tint dan op het ogenblik. Voor de ver- vaardiging wil de KLM trachten "Zo veel mogelijk" de Neder landse textielindustrie in te schakelen. In totaal gaat het om 3800 unifor men, waarvan 2000 voor de ste wardessen en 1800 voor het grondpersoneel in Nederland en de buitenlandse vestigingen. Het nog niet geheel voltooide ontwerp, van het Franse mode huis Nina Ricci, bestaat uit een mantelpak met kort getailleerd jasje en reverskraag. Daarbij behoort een vestje en een bloes die in het nieuwe ontwerp met het beeldmerk van de KLM zal zijn bedrukt. endvluchten en het opheffen van enkele intercontinentale dien sten. Op welke routes deze pro- duktievermindering zal plaats vinden, staat op dit moment nog niet vast. Wel zal het lijnennet in tact gehouden worden. Verder zal de KLM streven naar een grotere aantrekkelijkheid voor de zakelijke passagier, vooral in het Europese verkeer. Op een vraag van een aandeelhouder gaf Orlandini toe dat de KLM in ver gelijking met andere Europese maatschappijen een minder sta biele positie heeft in het zakelijke vervoer, en het vooral moet heb ben van het vervoer van toeris ten. Voor een deel schreef Orlandini de ze omstandigheid toe aan de geo grafisch wat ongunstige positie van Nederland binnen Europa. Zoals al eerder werd gemeld, gaat de KLM vanaf november op en kele Europese routes de busi ness-class invoeren, een dienst verlening die in april volgend jaar zal worden uitgebreid. De KLM-president wees er verder op dat een aanpassing van de ta rieven aan gestegen brandstof kosten gewoonlijk drie maanden vergt, dat het vervoer op de mid- den-atlantische route (Midden- en Zuid-Amerika) zwak blijft en dat op de routes naar het Midden- en Verre Oosten „felle concurrentie" wordt ondervonden. Anderzijds blijft het vervoer naar de VS en Canada redelijk op peil en is in het alge meen het vrachtvervoer beter dan het passagiersvervoer. Voorzitter Amsterdamse PvdA-fraetie in problemen als huisbaas AMSTERDAM (ANP) - De voorzit ter van de PvdA-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad, Pelie Mug, heeft als huiseigenaar last gekregen met de gemeente lijke dienst herhuisvesting. Een door Mug verhuurde woning is ten onrechte niet als distributie woning aangegeven, zo staat in een dossier van de dienst. Dat be tekent, dat de woning eventueel kan worden gevorderd. De fractievoorzitter maakte dit gis teren bekend op een persconfe rentie. Wethouder Kuijpers (PvdA) vertelde Mug vorige week, dat er een dossier bestaat, waarin de woning als een distri butiewoning wordt beschouwd. "Tot 3 augustus heb ik geen enkel vermoeden gehad, dat mijn wo ning niet meer in de vrije sector zou vallen", zei Mug. Mug woonde tot vorig jaar zeifin de woning. Toen hij erin trok, was de huurwaarde vierhonderd gulden, even boven de toenmalige distri- butiegrens. De fractievoorzitter verhuisde echter, toen hij in op spraak kwam. omdat in hetzelfde pand aan de Lijnbaansgracht een bordeel was gevestigd. Mug wil de van het pand af. maar de ma kelaar is er nog niet in geslaagd het perceel van eigenaar te doen verwisselen. Daarom verhuurde Mug de etage - gedeeltelijk ge meubileerd - na een half jaar leegstand voor 750 gulden per maand. De distributie grens ligt op 570 gulden. Zowel Mug als de fractie willen nu weten wat er precies in het dos sier staat. Ze hebben B en W ge vraagd het stuk openbaar te ma ken Aan de hand daarvan be spreekt de fractie, die Mug niet verdenkt van kwade trouw, de politieke aspecten van de zaak. Mug wordt naar alle waarschijn lijkheid overigens komende woensdag gekozen tot wethou der financiën als opvolger van de afgetreden Wim Sinnige. Inhuldiging van Beatrix kostte 4,5 miljoen DEN HAAG (GPD) - De inhuldi ging van koningin Beatrix heeft het rijk volgens een voorlopige berekening 4,5 miljoen gulden gekost. Daarin zijn de kosten voor openbare orde en veiligheid niet begrepen. De regering ver wacht dat de uiteindelijk reke ning nog wel hoger zal uitval len. De minister president heeft de Tweede Kamer een voorlopige kostenraming toegestuurd. Daarin is een bedrag van 1.478.500 gulden opgenomen als bijdrage aan de gemeente Am sterdam in de kosten van versie ringen, evenementen, transport van gasten, schoonmaakwerk- zaamheden en verkeersmaatre gelen.* Overigens heeft de inhuldiging het rijk meer geld opgeleverd dan gekost. De uitgifte van speciale herinneringsmunten door de Rijksmunt heeft een winst van negentig miljoen gulden opgele verd. AMSTERDAM - De Amster damse grachten zijn gister avond doorvaartroute ge weest van zeventig kleinere scheepjes in diverse soorten en maten: de zogenaamde pieremego^gels. Duizenden mensen waren langs de kades en op de bruggen getuige van de tocht, die via Herengracht, Amstel en Oude Schans naar het entrepotdok voerde ter gelegenheid van Sail Am sterdam. De toeschouwers zagen een au to op een vlot. een reusachtige eend met knikkende kop, een gemotoriseerde leunstoel een drijvende luifel en tien tallen andere mislukte tuigen. Er was een quasi-Ara bisch opgetuigd scheepje een bootje-met-aanhange overwoekerd door planten bi, wijze van drijvende praalwa gen en een piepklein mans-blusbootje van de brandweer, dat niettemin een overtuigende waterstraal produceerde. Drie schepen voerden elk een dixieland band mee. De tocht voerde langs diverse historische plaatsen, zoals de Gouden Bocht, het Waterlo- oplein en het kraakpand De Vogelstruys, waar op 3 juli hevig werd gevochten. De tocht eindigde omstreeks ne gen uur in het entrepotdok. Overigens waren er gisteravond van de dertien grote zeilsche pen (a-klassers) die Sail Am sterdam aandoen, zes in de hoofdstad aangekomen. De twee laatsten die arriveerden waren de zeilreuzen Dar Po- morza en Pogoria uit Polen. Ook kwamen in de avond nog enkele boten van de b-klasse AMSTERDAM (ANP) - De legale bewoners van de appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam willen niet dat bur gemeester Polak gaat praten met de krakers over de bestemming van het flatgebouw. De burge meester kan de krakers beter wij zen op de risico's van gevange nisstraf dan toe te geven aan chantage en hen toezeggingen te doen, aldus de legale eigenaar bewoners in een schrijven aan Polak. Op grond van een uitspraak van de president van de rechtbank in Amsterdam moeten de krakers eind volgende week de apparte menten hebben ontruimd. Burgemeester Polak heeft vorige "Met welk recht spreken krakers met u over de bestemming van dit flatgebouw en stellen zij de huurprijs vast. Deze profiteurs zijn toch geen eigenaar van dit gebouw? Wij spreken toch ook niet met u over de bestemming van het stadhuis". Aldus de le gale bewoners in een reaclie aan burgemeester Polak. Zij uiten tegelijkertijd het dreige ment de krakers civielrechtelijk te zullen aanpakken en "des noods 30 jaar te vervolgen" als er tijdens de ontruiming schade aan hun eigendommen wordt toege bracht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7