Bakker BVgeen vertrouwen in parkeergarage I Dertig glascontainers Mishandeling na diefstal: eis 3 maanden Weer foto apparatuur uit flat gestolen Leidse stadsrubriek NZH: meer passagiers door weer r VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 DEN HAAG-LEIDEN - De eigenaresse van het zg. San ders-complex aan het Levendaal in Leiden, J. M. Bakker BV, gelooft nog altijd niet dat op de plek van deze voor malige zeepfabriek een rendabele parkeergarage te bou wen is. Ook niet toen hij gisteren in het provinciehuis de cijfers vernam op grond waarvan het gemeentebestuur verwacht dat voor de parkeergarage „na een gewenningsperiode een gering exploitatie-overschot mogelijk is", aldus gemeente-ambténaar Hoogenraad. Het bestemmingsplan „Parkeerlocatie Sanders" dat de bouw van de par keergarage mogelijk moet maken is aan de provincie ter goedkeurig voorgelegd; het werd op 10 september 1979 door de gemeenteraad vast gesteld. De gemeente gaat er vanuit dat de bouw van de 350 plaatsen tellende parkeergarage een bedrag van 25.000 gulden per plaats vergt. De jaar lijkse exploitatiekosten worden op 2800 gulden per plaats geschat. Vol gens de verwachting van de gemeente zullen de plaatsen gedurende vijf a zes uur per dag worden gebruikt, tegen een bedrag van f 1,50 per LEIDEN - Dc gemeente Leiden gaat op zeer korte termijn daadwerkelijk huizen vorderen. Twee panden staan bovenaan de lijst: één aan de Gerrit Dou- straat en één aan de Rijnsbur- gerweg. Beide worden volgens de vorderingscommissie sinds geruime tijd zonder woonver gunning bewoond. Het college van B en W heeft zijn besluiten gebaseerd op de ad viezen van de voornoemde commissie. Verkoop van de wo ningen aan geregistreerde, ur gente woningzoekenden kan de vordering nog tegenhouden. Maar dat moet dan wel voor 15 september gebeuren. Het pand aan de Rijnsburgerweg wordt momenteel bewoond door twee Engelsen. Al sinds '74 wordt het huis volgens de in formatie van de vorderings commissie niet meer permanent bewoond. De eigenaar verhuis de toen naar Amerika. In het pand aan de Gerrit Doustraat wonen sinds '78 kamerbewo ners. Volgens de commissie heeft bureau huisvesting de ei genaar van het pand toen zij daar achter kwam duidelijk gemaakt dat dat niet volgens de regels was. "Het is natuurlijk niet leuk dat de ze mensen op straat komen te staan", zegt de heer P. N. Lek, secretaris van de vorderings commissie, "maar we kunnen niet anders. Laten we dit toe, dan kun je de woonruimtenor men wel vergeten. Normale wo ningdistributie is dan niet meer mogelijk. Een gezin dat lang ge registreerd staat komt dan niet meer aan de bak". Volgens hem wordt de gemeente vaak voor een voldongen feit geplaatst. Alsof je voor een muur staat. Lek: "Voordat huis vesting kan ingrijpen worden woningen vaak al weer illegaal bewoond". De heer Lek wijst erop dat de commissie ook leegstaande panden wil vorderen. Lek: "U moet vooral niet denken dat wij eenzijdig bezig zijn. Integen deel, we proberen nu tenslotte ook het al jaren leegstaande pand aan de Papengracht 30 te vorderen". Een laatste strohalm voor de eige naren van de twee panden zou misschien (behalve verkoop! de Raad van State kunnen zijn. Maar zelfs als zij de zaak bij die instantie aanhangig maken kan het Leidse college van B en W de vordering toch doorzetten. Lek: "Alleen persoonlijk ingrijpen van de voorzitter van de Raad van State zou dat kunnen ver hinderen". "Krankzinnig hoog" Van deze becijferingen klopt niet veel volgens mr. Langelaar, die als woordvoerder van Bakker optrad. Hij schatte de jaarlijkse exploitatie lasten op 3750 gulden per plaats, zei op grond van ervaringen elders te verwachten dat de parkeergarage „grotendeels leeg" zal blijven staan en dat een tarief van f 1,50 „krankzinnig hoog" is. De projectontwikkelingsmaatschappij heeft bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een bezwaarschrift ingediend tegen het bestemmingsplan „Parkeerlocatie Sanders". BV Bakker kocht het leegstaande fabrieks complex met het oogmerk om op die plaats woningbouw tot stand te brengen. De gemeenteraad daarentegen wil juistdaar, aan de rand van de grote winkelstraten, een parkeergarage laten verrijzen (evenals op de plek van het voormalige Krantz-complex aan de Langegracht). Inmiddels heeft de gemeente al een bod gedaan op het Sanders-complex; Bakker heeft daar nog niet op gereageerd, maar wel gaan de partijen deze maand nog eens de tafel zitten. Gemeente-ambtenaar Hoogenraad was niet zo pessismiStisch over de financiële haalbaarheid van een par keergarage, op grond van ervaringen in o.m. Haarlm, Enschede, Maas tricht en Groningen. „Bakker laat er zelf een bouwen in Lelystad", aldus Hoogenraad. Niet-rendabel Gedeputeerde Borgman hoorde gisteren namens het dagelijks bestuur van de provincie de bezwaren aan tegen het bestemmingsplan „Par keerlocatie Sanderst", die niet alleen van Bakker BV afkomstig zijn maar ook van bezorgdebinnenstadbewoners. Mevrouw A. L. Bossen en na mens negen anderen W. M. van Rooijen, voerden gisteren het woord. Zij beschouwen de bouw van een parkeergarage als een maatregel die de komst van de auto naar de Leidse binnenstad alleen maar stimuleert en de leefbaarheid zeker niet ten goede zal komen. „Je moet óf parkeren en het gebruik van de auto stimuleren, óf het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer bevorderen", zei Van Rooijen, als voorstander van het laatste. Ook Bossen en Van Rooijen twijfelden aan de rentabiliteit van een par keergarage, met als gevolg dat de belastingbetaler zal moeten meebeta len aan parkeerruimte die niet wordt gebruikt. „Zeker Leidenaren gaan nooit in een parkeergarage staan. Liever voor niets een paar straten verder", zei Van Rooijen. Dat laatste wordt volgenhem mogelijk gemaakt door de geringe parkeer- controle in Leiden en bestaat al in de praktijk, gezien de lege plekken tijdens koopavonden op de parkeerterreinen aan de ir. Driessetrat en de Garenmarkt. - Wèl beter Gemeente-ambtenaar Hoogenraad stelde dat de lefbaarheid van de bin nenstad door de bouw van de parkeergarage aan het Levendaal juist wel zal worden verbeterd, omdat tegelijkertijd vele parkeerplaatsen in het centrum zullen worden opgeheven: alle zestig parkeerplaatsen op de Langebrug, twinig aan de Nieuwstraat, vijftig op de Hooglandsekerk- gracht, honderd op het Rapenburg, vijftig op de Garenmarkt en twintig op de Nieuwe Rijn. Dat die plaatsen inderdaad zullen verdwijnen wordt door de indieners van de bezwaarschriften betwijfeld. „Ik geloof er gewoon geen moer van", zei Bossen. P Binnenkort op diverse plaatsen in de stad LEIDEN - Hooguit over twee maanden is het dan eindelijk zover op verschillende plaat sen in Leiden zullen in navol ging van andere steden op grote schaal glascontainers worden geplaatst. De orders zijn inmiddels de deur uit. In totaal wil de gemeente dertig bakken huren. De huur van één container be draagt 560 gulden per jaar. De opbrengst van de flessen is daarvan afgetrokken. Prijzig? Volgens deskundigen van de reinigingsdienst niet in 't minst. "Tot nu toe kost het meer", vertelt één van hen. De containers zijn eigendom van de Rotterdamse firma Maltha, verreweg de grootste glasophaler in ons land. Eenmaal per week leegt het bedrijf de bakken om het af val vervolgens te raffineren. "Ovenklaar" wordt het glas daarna aan diverse glasfa brieken aangeboden. De afdeling gemeentevoorlich ting is inmiddels ingescha keld om geschikte plekken te zoeken voor de bakken. Zo strategisch mogelijk opstel len, dat is de bedoeling. "Op sommige plaatsen zullen wel meer bakken komen te staan", zegt een gemeente- voorlichter. "Maar dat weten we nu vanzelfsprekend nog niet precies. Via wijk- en buurtcentra moeten we dit systeem eerst maar gaan propageren; de r moeten er vertrouwd mee raken. Daarna zien we wel verder". Hoe groot de respons zal zijn is natuurlijk niet bekend. Maar vergelijkend materiaal uit Noord-Brabant leert dat op den duur veel mensen inten sief gebruik maken van de bakken. En in Leiderdorp, waar de containers sinds kort ook worden gebruikt, hoopt men per jaar zo'n tweehon derd ton glas te verzamelen. (Zo'n tien kilo per inwoner). De geluiden zijn nu in tegen stelling tot voor enkele jaren uiterst positief. In '78 nog had men de containers om ver scheidene redenen liever niet. "Van een afstandje flessen erin mikken, je kent dat wel, met als gevolg dat een groot gedeelte van het glas naast in plaats van in de container te recht komt", aldus illustreer de een gemeentewoordvoer der de moeilijkheden die vol gens hem zouden ontstaan. "Daar komt bij dat een dergelijk initiatief handen met geld kost", vulde een collega hem aan. "En dat kan een gemeen te als Leiden zich nu eenmaal niet veroorloven". "Klopt niets van", vertelt ie mand van de reinigingsdienst nu. "Zoals gezegd: goedkoper dan we het nu gaan doen kan het niet". "En bovendien", zo gaat hij verder, "zijn die bak ken nu zo modern datje al die ellende niet meer hebt". Bedoeld wordt dat je geen last meer zult hebben van kinde ren die proberen de flessen uit de bakken te vissen in verband met het statiegeld. Dat is niet meer mogelijk doordat de openingen kleiner zijn gemaakt en bovendien zit er achter die openingen ter beveiliging een rubberen klep. DEN HAAG-LEIDEN - Acht maanden gevange nisstraf waarvan vijf voorwaardelijk eiste offi cier van justitie mr. Den Os gisteren bij de Haagse rechtbank tegen de 23-ja- rige C. B. uit Leiden. B. heeft zich in het gezelschap van een inmiddels al veroordeelde vriend op 19 augustus van het vo rig jaar in de Merenwijk schuldig gemaakt aan diefstal uit enige au to's en aan mishandeling van een voorbijganger. Uit een auto die op het Stadzicht stond geparkeerd, stal het duo twee luidsprekerboxen en een autoradio. Een auto op de Akker- hoornbloem werd van twee ste reocassettes ontdaan. In totaal werden vijf of zes auto's door de Leidenaars opengebroken, zon der dat er verder iets van hun ga ding inzat. Voorbijgangers die ADVERTENTIE Ringen VERLOVINGSRINGEN wiigoud - geelgoud - bril jant - desiree - constant - love - a s. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog grote keus in LEIDEN - Bij een inbraak op de achtste verdieping van een flat aan de Jan Luykenlaan is giste ren tijdens afwezigheid van de bewoners een zwarte fotokoffer met daarin een spiegelreflexca mera en verscheidene lenzen, een bedrag van ongeveer 500 gulden aan Zwitserse francs en Duitse marken en 200 gulden buitge maakt. De inbraak is op vrijwel dezelfde wijze gepleegd als de vijf inbra ken een dag eerder in een flat aan de Morssingel. Ook hier werd met een breekijzer de toegangsdeur geforceerd. Opvallend is verder dat ook bij de inbraken in het flatgebouw aan de Morssingel nogal wat fotoapparatuur is buit gemaakt. Vrouw(52) door auto geschept LEIDEN - Bij een aanrijding op het Stationsplein is gisteravond rond kwart voor acht een 52-jarige vrouw uit Leiden gewond ge raakt. De vrouw reed met haar bromfiets over het fietspad in de richting van de Plesmanrotonde. Tegen over het stationsgebouw wilde zij linksaf slaan. Zij negeerde het rode stoplicht en werd geschept door een personenauto die werd bestuurd door een 54-jarige Lei- denaar. De vrouw is met onbe kend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. door René van der Velden Jaap Vissër opmerkingen over het gedrag van het tweetal maakten, kregen enkele rake klappen. Met name de vriend van B. ging tekeer, met een ijzeren staaf bewerkte hij een van hen. B. zelf ging een weg vluchtende voorbijganger ach terna en gaf hem een schop. Gisteren voor de rechtbank schreef B. zijn gedrag van destijds toe aan drankmisbruik na een avondje uit. Zijn vriend had hem overge haald om de diefstallen te gaan plegen; aanvankelijk voelde B. er niets voor. „Maar als ik teveel op heb, ben ik gemakkelijk over te halen". Kort na de voorvallen in augustus werd de Leidenaar in voorlopige hechtenis genomen. Na enige da gen werd hij op eigen verzoek in afwachting van de rechtzaak op vrije voeten gesteld. Wat de offi cier van justitie B. gisteren vooral kwalijk nam, is dat zijn gedrag na de schorsing van de voorlopige hechtenis niet smetteloos is ge weest hij was enige malen be trokken bij bromfietsdiefstallen. Dat en het al redelijk grote strafblad van B. betrok mr. Den Os bij zijn eis. Hij vond verder dat B. onder toezicht moet worden gesteld van het consultatiebu reau voor alcohol en drugs. De raadsman van de Leidenaar. mr. Poot, pleitte voor een geheel on voorwaardelijke gevangenis straf, omdat enige maanden cel straf het risico met zich mee brengt dat B. z(jn baan als leer ling-timmerman verspeelt. Ontdekking "Het Stadhuisplein is eindelijk ontdekt", meent Leo Meijer, een van de organisatoren van het Leids Plein Festijn. "Het Festijn heeft bewezen dat het plein uitermate geschikt is voor theatergebeuren". Meijer, voormalig PydA-ge- meenteraadslid, streeft er al jaren naar om van het Stad huisplein een ontmoetings-, plaats voor de Leidse bevol king te maken. Toen hij nog in de raad zat probeerde hij dit te bereiken door het indienen van een aantal moties. Maar daar kwam weinig van te recht doordat een en ander op de lange baan werd gescho- Zijn benoeming als gemeente- voorlichter was de uitkomst. Als ambtenaar bleek Meijer meer te kunnen bereiken dan als raadslid. Het voorheen zo rommelige Stadhuisplein is inmiddels in een fraai jasje gestoken. De voormalige parkeerplaats is omgetoverd tot een gezelig terras en Meij er kreeg dit jaar helemaal zijn zin in de vorm van het Leids Pleinfestijn. Drie zaterdagen achtereen thea ter en muziek. Hoewel dat deel twee van het festijn moest worden afgelast omdat het plein was veranderd in één groot openlucht zwem bad gevuld met hemelwater werd het geheel toch een groot succes. Met de ruim tienduizend gul den, die hoofdzakelijk af komstig waren uit een spe ciaal potje van K en O en de Leidse Jeugdactie, kon een Stadhuisplem: uitermate geschikt voor theater. heel aardig draaiboek in el kaar worden gezet. Over twee zaterdagen hebben naar schatting ruim 1500 mensen het Pleinfestijn bezocht. Meijer terugblikkend: "Het is een groot succes geworden. De reacties van het pubkliek waren unaniem positief. Ie dereen vindt nu dat er veel meer op het Stadhuisplein moet worden georganiseerd. Dat kan ook makkelijk. Ik denk bijvoorbeeld aan elke week poppenkast voor de kinderen. Optredens van to neel- en muziekgroepen. Ook daar is het plein uitermate ge schikt voor. Niet zozeer voor hardrock maar wel voor groepen die wat minder mu zikaal geweld ten gehore brengen". Ondanks het grote succes is het nog niet zeker of het Pleinfes- tijn volgend jaar een vervolg krijgt. Meijer: "Dit festijn is georganiseerd door K en O en de LJA, de gemeente, jonge renvereniging Augustinus, het Vrijetijdscentrum, vor mingscentrum Troef, het LAK-theater en het jonge rencentrum Breehuys samen. Positief is dat al deze groepen tot dc ontdekking zijn geko men datje in de zomermaan den beter iets gezamenlijk kunt organiseren dan zelf maar wat aan te klooien. Na de vakantieperiode steken wc onmiddellijk de koppen bij elkaar om te bespreken wat we volgend jaar zullen gaan doen. Het staat zo goed als vast dat het weer iets geza menlijks gaat worden. De vraag is alleen of het een tweede Pleinfestijn gaat wor den. Misschien doen we vol gend jaar wel heel iets an ders". Dat lucht op Leiden is er de laatste dertig jaar alles behalve schoner op geworden. Ten minste als we oud-Leidcnaar M. Korenhof moeten geloven. Dertig jaar geleden emigreerde hij als 19- jarige jongen naar Australië en is nu voor het eerst sinds drie decennia weer eens een kijkje in zijn geboortestad komen nemen. De heer Ko renhof is hier met vakantie en schreef ons over zijn eerste indrukken. Het eerste wat hem opviel was de rommel op straat. "Overal ligt zand en ik heb nog geen straatveger gezien. Ook het plaveisel ontbreekt zo hier en daar en de toren van het stad huis ziet er ook maar beroerd uit". Toch is de liefde van de heer Korenhof voor Leiden en het Leids nog niet gedoofd. "Ik zit graag in het cafe aan de Plantage. Daar proef je nog wat van de oude sfeer. De mensen hier zijn aardig. Ik versta nog steeds wat er wordt gezegd maar helaas be grijp ik het allemaal niet meer. Het "Leids slang" ben ik vergeten. Zijn gevoelens op papier zetten. In het Engels uitwijden over mooi en lelijk Leiden heeft hem kennelijk goed gedaan. "Dat lucht op", zegt hij. "Maar ja. jullie zullen al die troep en slechte dingen wel niet meer LEIDEN - De busonderneming NZH heeft het afgelopen jaar ruim 47 miljoen passagiers ver voerd. Dat waren er rond 2.5 mil joen meer dan in 1978, een stij ging van zes procent. Deson danks sloot de NZH het boekjaar af met een verlies van ruim 1,1 miljoen gulden. De stijgende op brengst, door meer passagiers en hogere tarieven, werd meer dan teniet gedaan door de stijgende kosten. Vooral de veel duurdere brandstof drukt een duidelijk stempel op de resultaten van de busonderneming. De grootste toename van het aantal passagiers deed zich voor in de eerste maanden van het jaar. Het wordt door de NZH toegeschre ven aan extreme weersomstan digheden (sneeuw en ijzel) waar door velen hun eigen auto heb ben laten staan en met de bus zijn gegaan. Die toenemende belang stelling is later in het jaar door gewerkt. In de periode mei tot en met augustus werden er vijf pro cent meer passagiers geregi streerd. De laatste vier maanden van het jaar bleef het busgebruik nagenoeg stabiel. De NZH besteedde vorig jaar veel tijd aan het tarievenplan. dat beoogt een harmonisatie van de taneven van het streek- en stads vervoer te bereiken. Het gebruik van plaatsbewijzen wordt dan "over en weer" mogelijk, en de buspassagier hoeft niet bij ieder overstapje een nieuw kaartje te kopen. Uitgangspunt is dat de plaatsbewijzen zoveel mogelijk in voorverkoop worden aange schaft. Daardoor kan de chauf- feurstaak worden verlicht en de reistijd bekort. De gemiddelde personeelsbezetting steeg van 1852 tot 1907 medewerkers. Aan het eind van het verslagjaar be schikte de NZH over 618 auto bussen. waarvan 32 zogenaamde mini- en microbussen en twee buurtbussen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3