Leiden in ban van de Gastkolom PPR wil interpellatie over inspraakregeling VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - Leiden heeft de brug getjesmanie. Op verscheidene plaatsen in de Leidse binnen stad wil de gemeente fiets- en voetgangersbruggetjes aanleg gen. Ze zijn bedoeld om de ver bindingen voor de voetganger en fietser in het Leidse centrum beter en aantrekkelijker te ma ken. Bij menigeen bestaat nogal wat weerstand tegen deze plan netjes. Met name de aanleg van bruggetjes voor voetgangers over de Nieuwe en Oude Rijn ter hoogte van de Beschuitsteeg en de Dullebakkersteeg heeft heel wat stof doen opwaaien. Ook de aanleg van een vaste brug bij het Waaghoofd stuit op grote be zwaren. De ideeën voor deze bruggen leven al geruime tijd maar hebben nu vaste vormen aangenomen. Bij de Waag ligt al een tijdje een noodbrug en bin nenkort worden ook noodbrug- getjes aangelegd over de Oude Rijn en Nieuwe Rijn. Zijn die bruggetjes werkelijk noodzakelijk en hoe zien ze er uit? De bezwaarden menen dat de nieuwe bruggetjes het stads gezicht ontsieren en trekken de noodzaak van de bruggetjes in twijfel. Volgens de gemeente zijn de bruggen noodzakelijk voor de ontlasting van de vaak propvolle Donkersteeg en pas sen zij goed in het karakteristie ke stadsgezicht. LEIDEN - De noodbrug bij het Waaghoofd ligt er al een tijd je. Tot ergenis van velen die vinden dat het uitzicht op de Hoogstraat en de historische kelders onder die straat wordt aangetastDe gemeente meen t daarentegen dat door deze brug,op de plaats waar beide Rijn-armen samenkomen, een plein-achtige ruimte ont staat. Je kunt nu aan drie kanten (Hoogstraat, Aal markt en de brug) om deze ruimte heenlopen. Vanaf de brug heb je naar alle kanten een schitterend uitzicht over het water en op de Hoog straat-kelders, aldus de ge meente. De brug bij het Waaghoofd. die vooral door fietsers wordt ge bruikt. is in de eerste plaats bedoeld als een extra verbin ding tussen Haarlemmer straat en Aalmarkt IBree- straat. De veelal overvolle Donkersteeg wordt hierdoor onlast. De huidige noodbrug is boven dien noodzakelijk in verband met de vele werkzaamheden die in de binnenstad worden uitgevoerd of nog moeten worden uitgevoerd (b.v. het herstel van de Hoogstraatkel ders). Uit tellingen blijkt dat deze brug meer voetgangers verwerkt dan de Kippenbrug bij de V rouwensteegDe noodbrug zal dus voorlopig nog wel even blijven liggen. Boven de huidige noodbruig, onder zoals met moet worden. Deze week is een begin worden gemaakt met de aanleg van de brug over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Beschuit steeg. Links is al een brug ge hoofd in de kademuur aange bracht. Op deze plaats lag vroeger ook al een houten brug: de Sint Sebastiaan- brug. De stelling dat de aan leg van nieuwe bruggetjes in strijd is met het historische stadsbeeld gaat dus niet al tijd op. De tekening laat zien dat de Zo ongeveer zal het nieuwe bruggetje over de Oude Rijn eruit gaan zien. Deze voet gangersbrug zal begin vol gend jaar op proef worden gebouwd. Hij zal aansluiten op het pad langs de Burcht, dat uitkomt naast het hoge pand van Brill aan de Oude Rijn. Er zal dus een fraaie route ontstaan vanaf de Haarlemmerstraat door de Dullebakkersteeg, via het nieuwe bruggetje, het pad langs de Burcht en het pleintje met terras van het restaurant dat in het gerestaureerde Koetshuis komt, langs de nieuwe bibliotheekvestiging en het gerestaureerde Hee renlogement naar de Burch- steeg. de gerestaureerde Korenbrug zo weinig mogelijk aantast. nieuwe brug, die op proef wordt aangelegd, het zicht op Voor velen was dit jaar de bood schap: zuinig aan, düs eigen land. Dus niet zonnebaden op een breed strand aan de Italiaanse kust, maar actief recreeëren on der een vaak bewolkte hemel. Dat betekent organiseren, plan nen maken, erop uit trekken. Maar wat valt er in hemelsnaam te doen? Stap eens naar de VW aan het Stationsplein 210, tegenover het station. Die is van alle mark ten thuis. Ze informeert over stad en land, ze beschikt over wandel en fietstochten en bemiddelt voor Uw uitjes: concerten, caba ret en theater in en buiten leiden. De VVV regelt geluidloos, zorgt voor de kaartjes. Zij is üw inlich tingenbureau, maak er dan ook gebruik van. Een tip: van 15 tot 17 augustus heeft in de Groenoord- hallen het International Volks dans Festival plaats: de VVV zorgt desgewenst voor uw plaat sen. En blijft U met de vacantie thuis, dan bent U, Leienaar, als gelukkige bewoner van één van de rijkste gemeenten van ons land, de gehele dag in touw. Want de Museumstad (met zijn prach tige collecties, bij uitstek) heeft deze weken veel te bieden. Er zijn alleraardigste tentoonstel lingen te bezichtigen; neem bijv. het museum van Geologie: voor liefhebbers van meteorieten, edelstenen en fluorescerende ge steenten een heerlijk verblijf. Tot 28 september is aan de Hoog landse Kerkgracht no. 17 de ten toonstelling 'Vuursteen' te zien. Het Rapenburg is het middelpunt van tentoonstellings-activiteit: Oudheden op no. 28 exposeert Bronzen uit Loeristan (West- Iran); het Academisch Historisch Museum op nummer 73 toont het vrolijke studentenleven van de vorige en het begin van de 20e eeuw, terwijl in de Hortus Bota nicus, op het zelfde adres, van 26 juli tot 10 augustus in de Oranje rie de Aqua-Hortus 1980 en gedu rende de maand augustus in de kas de beroemde Victoria Regia te zien is. Het stedelijk museum De Laken hal, aan de Oude Singel 28-32 zit ook niet stil: tot 13 augustus ver toont het 'eigen bezit aan moder ne kunst', gevolgd door een ten toonstelling van Nederlandse Realisten vanaf 21 augustus. In het Museum Boerhaave. aan de Steenstraat la, is er tot 28 sep tember alle reden tot schateren 150 jaar medische cartoons Ik Lac h Me Ziek is een bezoek ten volle waard. En het museum voor Volkenkunde Laat ik u gerust stellen, waarde le zer. want lest komt best. De Steenstraat 1 bruist alle dag van bezoekers, want er is van alles te doen. Koop bij de portier eerst een gids van de tentoonstelling over Afghanistan, het land dat Mr. H.S. van der Straaten Hoofd voorlichting Rijksmu seum voor volkenkunde vandaag in het middelpunt van de belangstelling staat. Die gids bevat een speurtocht en een bouwplaat, die u thuis kunt uit knippen, kleuren en plakken,een product van de educatieve dienst van het museum. Op de tentoon stelling waant u zich midden op een Afghaanse markt, verdwa lend in de wirwar van straatjes, omgeven door allerhande kraampjes, en bestormd door oosterse klanken. Tweemaal per dag, om half twaalf en om half drie. van maandag tot en met vrijdag, is er vertoning van films over het Nomadenleven in Af ghanistan, het leven van de Af ghaanse vrouwen, de trek van de kudden, het leven van Kirgiezen, een autotocht door het woeste bergland. Het leven in de grote stad en het dorpsleven. Tc kust en te keur, voor elk wat wils. Een filmcatalogus is eveneens bg de portier verkrijgbaar. En hebt u Afghanistan geproefd, clan stapt u enkele zalen verderde Vietnamese grens over en kunt u genieten van een eminente foto reportage in kleur van het dage lijks leven in Vietnam vandaag. Stap beneden in de hal nog even het winkeltje binnen en koop een levensgrote poster van de Japan se samurai-strijder en - indien u van geschiedenis, bergbeklim- ming. religie en verre reizen houdt - h< t tijdschrift van het museum 'Verre Naasten Nader bij" u blijft lezen Het museum de uitkomst bij elke weersgesteldheid. Droog bij re gen en koel bij smoorhitte. Goedkoop avontuur door een wereld van het verleden, van vreemde volken, van kunst, bo demschatten er. wetenschap. U bent weer op de hoogte. Het suc ces van uw vakantie is verzekerd. Veel plezier. Behalve de aanleg van drie noodbruggen over de Oude en Nieuwe Rijn bestaan plannen om op korte termijn nog drie voetgangers- en fietsbrug- getjes te bouwen in de Leidse binnenstad. Deze plannen hebben bedui dend minder stof doen op waaien dan de drie bruggen die hierboven werden behan deld. Zo heeft de gemeente raad besloten om de noodbrug over de Oude Vest, ter hoogte van de Lakenhal te vervan gen door een definitieve brug. In de loop van volgend jaar zal met de aanleg van deze brug begonnen worden. Via deze brug ontstaat een korte verbinding tussen het par keerterrein bij molen De Valk en de Haarlemmerstraat (zie tekening rechtsonder). De schipbrug over de Maresin- gel (foto rechts) zal nog dit jaar vervangen worden door een karakteristieke houten ophaalbrug. Deze verbinding tussen Mauritsstraat en Huigparkje zal vooral voor fietsers die van Noorderkwar tier naar de binnenstad rij- den een verbetering zijn. De schipbrug zal een eindje wor den verplaatst en komt ter hoogte van de Koningsstraat te liggen zodat nog een extra verbinding onstaat tussen Leiden-noord en het centrum. In de loop van 11)82 zal een dub bele opklapbrug, voor voet gangers en fietsers, worden gebouwd over het brede Gal gewater smalle tekening rechts). De huidige bruggen liggen een flink eind uit el kaar zodat een duidelijke be hoefte bestaat aan een extra verbinding tussen D' Oude Morsch en de Academiewijk. Als straks het Witte SingelI Doelencomplex is gereali seerd ontstaat bovendien een vlotte verbinding tussen het station en het universiteitsge bouw. De gemeenteraad is in principe akkoord gegaan met de aanleg van deze brug. De naam van Rembrandtbrug wordt al genoemd in verband met de nabijheid van Rem- brandts geboorteplaats. Bij alle aan te leggen bruggetjes wordt rekening gehouden met een voldoende doorvaarhoog- te voor de recreatievaart en voor de schepboot van de ge- meenteremiging. Daarvoor is minstens een hoogte van 1.50 meter vereist. LEIDEN - Het PPR-raadslid Beijen vindt dat er spoedig een discussie op gang moet worden gebracht over een betere regeling van de inspraak. Volgens Beijen wordt een uitspraak van de raad over de nota "Afspraak over Inspraak" en de voorstellen van een werkgroep Inspraak (over een op te stellen inspraakstatuut) stelselmatig door het college van B en W genegeerd. Het was de bedoeling dat B en W, na een principe-instem ming met de hoofdgedachten, een ontwerp-inspraakverordening van de werkgroep zou voorleggen aan verschillende instanties en aan de bevol king. Daarna had het voorstel, vorig jaar al, in de gemeenteraad kunnen worden behandeld. Het college heeft het voorstel echter nooit aan de raad voorgelegd en heeft het afgelopen jaar ook geen alternatief naar buiten gebracht, aldus Beijen. Het PPR-raadslid wil hierover, in de raadsvergadering van aanstaande maandag, een interpellatie houden. Hij wil onder meer van het college weten welke bezwaren men koestert tegen de inspraak-voorsteller..

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15