Paul van Min Roomburg in doen zeer goede Kortsjnoi forceert winst Verstandhouding Botha en kerken Zuid-Afrika beter Boskoper Hans Kuijf bezit nog steeds vol punt voorsprong Oefenduels Negen maanden cel na klap met schop VOOR OPLICHTER VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - Gisteren waren de weefgoden volop bereid om het de tennisliefhebbers eens naar de zin te maken. Zo doende werd er op de toernooien van T.C. Roomburg en T.C. Zee en Duin fanatiek en goed getennist. Paul van Min bevestigde met zijn 6-1, 6-1 overwinning op Otto Blom, dat hij op het momenet in een mo ment vorm steekt. De wedstrijdlei ding heeft er dan ook goed aan ge daan om hem als no. 2 achter Rolf Thung te plaatsen. Bij de dames in de A-categorie liet Karin Moos slechts één game lig gen tegen N. Eyssen. 6-1, 6-0. In de halve finale zal zij waarschijnlijk samen met Jeske van Erven gaan uitmaken wie er tegen de absolute favoriet Marijke Schaar toch wel geen zal morgen gaan spelen. Al gemeen wordt aangenomen dat Marijke Schaar moeite zal hebben met Annette Bouwer, die de als vierde geplaatste Mickey Alber overigens verrassend met 7-5, 6-1 terug wees. In herendubbel A werd Herendub- bel aantal zeer interressante partij en gespeeld. Voor het Leidse publiek was de wedstrijd Marion Laudin metMichiel Schapers tegen LEIDEN - Voor het komende weekeinde staan de volgende oe fenwedstrijden van de regioclubs op het programma. Zaterdag: Quick Boys-Alphense Boys; Rijnsburgse Boys-LFC; Noordwijk-Aalsmeer; SVPTT-Lisser Boys; Mon ster-Ter Leede; Katwijk-Zwart Wit '28; Naaldwijk-Sleutels; Waddinxveen-GWS en DSS-Oegstgeest. Zondag: Papendrecht-UVS; MVV-Lugdunum; Hermes DVS-Roodenburg; KRV-Stompwijkse Boys; SVLV-Van Nispen; Randstad Sport-Oranje Groen; WSE-Fo- reholte; SJZ-Altior; SJC-DEM; Teylingen-UDO; Woerden-SC Lisse; Blauw Zwart-Olympia. Marinus Brooshooft met John Vis been ongetwijfeld Jon belangrijk ste. Eerstgenoernden waren als tweede geplaatst in deze categorie en zouden dus eigenlijk zonder problemen een B-dubbel moeten kunnen mangelen. Nadat de eerste set met 6-1 naar het A-dubbel ging zag het er dan ook slecht uit voor de Leidenaars Brooshooft en Visbeen. Maar in de tweede set konden zij toch nog profiteren van de non chalance van Laudin en Schapers en trokken deze set met 6-3 naar >zich toe. In de derde set kregen Brooshooft en Visbeen de handen van het Leidse publiek helemaal op elkaar toen zijn een 4-1 achterstand wisten terug te brengen tot 5-5. Op dat moment echter kregen Visbeen en Brooshooft last van de bekende vlinders in de beuk en verloren buik twee laatste games op een knullige manier. 6-1, 3-6, 7-5 voor Schapers en Laudin. De torenhoge favorieten Wouter Fok en Rolf Thung hadden het niet moeilijk tegen Hans Adama van Scheltema en Nico Welschen, 6-2, 6-4. In het herenenkel B moest de eerst geplaatste Hugo Ekker toch wel even'alle zeilen bijzetten tegen Ro nald Blommendaal, want laatstge noemde was weer uitstekend op dreef met zijn vlakke slagen: 6-2, 4-6, 6-1 voor Hugo Ekker. Nadat Marinus Brooshooft al eerder Bram Madera had verslagen, was gisteren Arnold van de Capellen het slacht offer. Met een 6-2, 6-3 overwinning liet Marinus Brooshooft er gsen twijfel over bestaan wie het sterk ste was. Verrassend was de overwinning Roy Mooyman in de herenenkel C op Jasper van Marwijk, die als eer ste was geplaatst, 7-6, 6-3. Zee en Duin Op het toernooi van Zee en Duin was de partij tussen de uit Heerhu- gowaard afkomstige Mark Rein hardt en de Reinhardt Eric-Jan Schreuder de klapper van de dag. De jonge Reinhardt trok zich niets aan van de reputatie van zijn tegen stander, die als derde was geplaatst, en speelde een zeer hoog tempo. In de eerste set kwam er een tie-break aan te pas, die Schreuder met 17-15 Vele spelers zouden na zo'n verlo ren tie-break mentaal geknakt zijn. Mark Reinhardt echter niet want hij gooide er nog een schepje tempo Paul van Min demonstreerde op Roomburg zijn klasse. Bh was hij gisteren klaar met Otto Blom. bovenop en daur had Eric-Jan daar uiteindelijk geen verweer meer te gen &-7, 6-3, tegen 6-7, Theunis- sen, die eerder Bruggemans had uitgeschakeld, stond Jan Willem Lugthart geen game toe; 6-0, 6-0. Daarmee bewees hij dat hij mo menteel duidelijk de "vorm" te pakken heeft. In het H.E.C. werd er een Katwijkse titanenwedstrijd uitgevochten tus sen titanenstrijd veteraan Jan de Groot en zijn teamgenoot Peter Blauw. Jan de Groot liet geen pun ten liggen en won daardoor uitein delijk met 6-3, 4-6, 6-3. In het damesenkel C won de jonge Marlies van Balen onverwacht de confrontatie met haar moeder Riet van Balen; 6-4, 6-2. Uislagen Zee en Uitslagen HEC: H, Kuipers - H. Olivier 6-3,6-4, P. Par levliet - J. de Mooy 6-4, 6-2, E. Zim merman - R. Timmerman 6-3, 7-5 D.E.C.M. Guyt - DEC M. Vink 6-4 7-5. DIEREN - In het toernooi om het open Nederlands schaakkam pioenschap heeft koploper Hans Kuijf uit Boskoop zijn voor sprong behouden. In zijn hang- partij uit de zevende ronde kwam hij remise overeen met Caessens, doch ook de achtervolgers Van de Berg en Van Baarle moesten na de hervatting het punt delen. In de achtste ronde zette Kuijf hoogstpersoonlijk Vanheste uit de kopgroep. Vanheste, die uit stekend uit de opening kwam, sloeg een remise aanbod van Kuijf af, maar daarna bewandel de Vanheste onnauwkeurige we gen, die uiteindelijk naar verlies voerden. Kuijf leidt nu het 120 man tellende deelnemersveld met een vol punt voorsprong op het drietal Van der Sterren, Van de Berg en Douven. BUENOS AIRES (AP) - Viktor Kortsjnoj heeft de afgebro ken achtste partij in de tweekamp tegen Lev Poloega- jevsky gewonnen. Hij staat nu na negen partijen met 5-4 voor en hoeft de komende drie partijen slechts remise te spelen om door te gaan naar de finale van het kandidaten toernooi, waarvan de winnaar de regerende wereldkam pioen, Anatoly Karpov mag uitdagen. De hangpartij werd op de 41ste zet hervat. Kortsjnoj, die met zwart speelde, had een paard, toren en vier pionnen tegen Poloegajevs- ky's loper, toren en drie pionnen. Eén van Poloegajevsky's pion nen stond echter kwetsbaar en Kortsjnoj nam meer dan vijf uur de tijd om deze pion in 39 zetten te verschalken. Hij maakte een omtrekkende beweging en waak te er zorgvuldig voor het stuk al leen te veroveren wanneer zijn eigen verdediging intact was. De meeste waarnemers gingen er van uit dat Kortsjnoj de partij nogmaals zou moeten afbreken, maar op de 88ste zet dwong hij een briljante torenruil af waar door hij een van zijn vier pionnen kon opschuiven. Om de oprukkende pion tegen te houden, moest Poloegajevsky zijn loper offeren en had hij nog maar twee pionnen om zijn ko ning te beschermen. Hij slaagde erin een zwarte pion te slaan en probeerde nog een tweede te ver overen, toen duidelijk werd dat Kortsjnoj zijn laatste pion met zijn paard zou bescheremn en dat het paard weer door de koning werd gedekt. Poloegajevsky gaf op. In het vuur van het spel spraken de twee spelers voor het eerst sinds het begin van de tweekamp met elkaar. Voordien hadden zij al leen via de Russisch sprekende Poloegajevsky Op de 53ste zet verplaatste Poloe gajevsky zijn toren naar een an-, der veld, veranderde van gedach ten en nam het stuk, zonder zijn hand ervan af te halen, van het bord om nog even na te denken. "Zo speelt een grootmeester niet", zei Kortsjnoj tot zijn tegenstan der, zo vertelde scheidsrechter Miguel Najdorf later tegenover verslaggevers, "ik heb de zet nog niet afgemaakt. Mijn hand ligt nog op het stuk", antwoordde Poloegajevsky, die nog ander halve minuut nadacht alvorens 'zijn zet te doen. De derde partij in de schaaktwee kamp in Abano Terme tussen Lajos Portisch (Hon) en Robert Hübner (Wdl) in de halve finales van het kandidatentoernooi is in remise geëindigd. Het was de dinsdag afgebroken partij. Ook de beide eerste ontmoeting tus sen beide grootmeesters eindig de in remise, zodat de stand na drie partijen V2-V2 is. Dit trio kan nog worden uitge breid met John van Baarle, die in zijn afgebroken partij tegen Meindert van der Linde de betere papieren heeft. L. van de Berg uit Leiden behoudt dus nog steeds theoretische kans op de titel. In de achtste ronde stuitte hij de opmars van de oude meester Van Scheltinga uit Be verwijk. De strijd ging daarbij lange tijd gelijk op, doch in de slotfase werd Van Scheltinga door een schitterende combina tie van Van de Berg volledig uit geteld. Joop Piket uit Leiderdorp zal tegen Dieks uit Bilthoven nog voor de tweede zitting moeten aantreden. Bakker uit Leiderdorp kon daar door Piket voorlopig op de rang lijst passeren, daar Bakker de volle winst greep tegen Van der Lijn uit Naarden. Zowel Piket als Bakker bevinden zich in de mid denmoot. Heemskerk uit Rijnsburg viel terug doordat hij tegen Sluzewski uit Oosterwolde tegen een nederlaag opliep. In de reservegroep eindigde het topduel tussen Overeem uit Oegstgeest en Marcel Piket uit Leiderdorp in een zege voor de eerste. Door dit resultaat staat Overeem nu op de tweede plaats en een eventuele winst in de slot- ronde kan hem nog de hoofdprijs opleveren. Belangrijkste uitslagen: Afgebroken partijen 7e ronde: Kuijf-Caessens '/a-Va; Van de Berg-Van Sterren 0-1; Van Baarle-Van de Linde afg.; Van Scheltinga-Van de Berg 0-1; Hauwert-Douven 0-1; Landsman-Ra- Marcus-Grooten 1-0. Stand aan de kop na 8 ronden: 1. Kuijf 7'/a; 2/4. Van der Sterren, Van de Berg, Douven 6Va; 5/6. Landsman, Du- chene 6; 7/8. Van Baarle, Van de Linde 5Va 1 afg.; 9/14. Weide, Vanheste, Caes sens, Van Scheltinga, Marcus en Schweitzer 5Vï. JOHANNESBURG - De eerste ontmoeting tussen de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken en de regering-Botha, die gisteren in Pretoria plaatsvond, wordt in tal rijke politieke en religieuze krin gen beschouwd als een belang rijke doorbraak. Zowel bisschop Desmond Tutu, de secretaris-ge neraal van de Raad, alsook domi nee Sam Buti en verscheidene andere leden van de delegatie die gisteren met de Zuidafrikaanse minister-president praatte, zei den na afloop "gematigd optimis tisch" te zijn. Premier Botha ver klaarde gisteravond in een televi sie-interview dat "weliswaar nog geen bruggen konden worden geslagen, maar dat een betere verstandhouding kon worden bereikt, men eikaars standpun ten heeft leren kennen en in de toekomst meer begrip voor el kaar zal hebben". De delegatie van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken stond onder leiding van haar president domi nee Sam Buti uit de "township" Alexandra bij Johannesburg. Bisschop Desmond Tutu en an dere leden gaven later op een persconferentie te kennen dat zij premier Botha hadden duidelijk gemaakt dat fundamentele ver anderingen in Zuid-Afrika nood zakelijk zijn. Alleen onder deze omstandigheden is het handha ven van de vrede in dit gedeelte van de wereld mogelijk, aldus bisschop Tutu. De bisschop onderstreepte tegen over minister-president Botha dat deze veranderingen slechts mogelijk zijn indien er werkelijk met elkaar onderhandeld wordt. Hij vroeg de Zuidafrikaanse premier dan ook gehoor te geven aan de wens van de lidkerken van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken en een nationale conven tie bijeen te roepen; waaraan alle vertegenwoordigers van de be volkingsgroepen in Zuid-Afrika zouden kunnen deelnemen. Om te kunnen praten over de ge meenschappelijke toekomst van alle mensen in dit land zouden, aldus bisschop Tutu, uiteraard ook alle nog in het buitenland of in gevangenissen verblijvende politieke leiders aan een derge lijke conventie moeten kunnen deelnemen. Bisschop Tutu heeft premier Botha verder te verstaan gegeven dat de Raad van Kerken niet gelooft dat het delen van de politieke macht met andere bevolkingsgroepen onmiddellijk zal kunnen plaats vinden. Minister-president Pieter Botha verklaarde na de ontmoe ting dat de voorwaarde voor ver dere gesprekken was dat tegen over de regering geen provoca tieve of vijandige verklaringen zouden worden afgelegd. Premier Botha zei achteraf dat de verhouding tussen de Raad van Kerken en de regering ontspan nen was en de ontmoeting zeker iets positiefs had opgeleverd. "In de toekomst zullen we zeker in een betere atmosfeer met elkaar van gedachten kunnen wisse len", aldus Botha. De premier verklaarde tegenover de delega tie dat er inderdaad een gemeen schappelijk platform is, "name lijk het geloof in Jezus Christus, dat allen met elkaar verbindt". Botha zei verder dat geweld tegen de staat niet als zodanig mag worden aangemoedigd en dat zowel de staat als de kerken alle reden hebben zich anti-commu nistisch op te stellen. Botha gaf toe dat er nog steeds meningsver schillen zijn tussen de Zuidafri kaanse Raad van Kerken en de regering, maar dat de ontmoeting van gisteren in Pretoria de weg opende voor een beter begrip voor elkaar. Hij was van mening dat de thans begonnen dialoog in de toekomst zal worden voortge zet. DEN HAAG-NOORDWIJK - De 71-jarige J. B. uit Noordwijk is ADVERTENTIE EV0LU0N wismaan GOBKDPBL Alleen nog in augustus verkrijgbaar: de Zomerkaart van NS maakt alle uitstapjes stukken goedkoper. Op ieder station vertelt men u er meer van. gisteren door de Haagse recht bank tot twaalf maanden gevan genisstraf waarvan drie voor waardelijk veroordeeld, met een proeftijd van drie jaar. Hij moet zich tevens onder toezicht laten stellen van de Algemene Reclas- seringsvereniging in Leiden en als deze instantie dat nodig acht, zich psychiatrisch laten behan delen. De bejaarde man gaf op 10 mei van dit jaar in Noordwijk zijn buur man twee klappen met de scher pe rand van een schop. Het slachtoffer liep daarbij een bot breuk op de schedel op met een volledig kapot geslagen linker voorhoofdsholte. Ook de herse nen en het hersenvlies raakten beschadigd. De klappen waren het gevolg van de zoveelste ruzie tussen de buurman en J. B., die in de buurt een slechte naam had. Het vonnis van de rechtbank is overeenkom stig de eis van de officier van jus titie. LONDEN - De Proms gaan toch door. Net op tijd kwam een einde aan het conflict tussen de leiding van de BBC en de musici Gisteravond vulden de klanken van het BBC Symphony Orchestra de Royal Albert Hall. John Pritchard (in het witte smokingjasje) dirigeerde het eerste Prom-concert. DEN HAAG/LEIMUIDEN - De 46- jarige J. van der W. is gisteren door de Haagse rechtbank tot een •gevangenisstraf van een jaar ver oordeeld1, zes maanden minder dan de officier van justitie twee weken geleden eiste. Van der W. - geboren in Leiden, maar tegenwoordig zonder vaste woonplaats - heeft zich in Lei- muiden op 1 juni van het vorig jaar aan oplichting schuldig ge maakt. Door zich uit te geven als vleeshandelaar spiegelde hij een Leimuidenaar voor dat hij voor goedkoop vlees zou kunnen zor gen. Alleen moest deze het geld voor de bestelling wel even voor schieten. Op die manier werd de man uit Leimuiden 245 gulden lichter gemaakt. Op soortgelijke wijze troggelde Van der W. van iemand uit Delft f 112,50 af. De man heeft een uit gebreid strafblad: sinds 1969 is i" hij 29 maal met de politie in aan- raking gekomen. Twee weken geleden verklaarde hij op de inhet rechtzitting nu een streep onder zijn criminele loopbaan te willen zetten door een baan als huis schilder aan te nemen. ADVERTENTIE HOaVBUWl KANsmacm GOBIKOPtR. Alleen nog in augustus verkriigbaar: de Zomerkaart van NS maakt alle uitstapjes stukken goedkoper. Op ieder station vertelt men u er meer van.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12