Gregor Braun baas in eigen ronde Stwhfmgbestu^ Amsterdam 705 in finwvciële zorgen Martin Venix prolongeert stayerstitel 'Holland' verslaat Friezen DAMESHOCKEYTEAM NAAR ARGENTINIË VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 SPORT PAGINA 11 Voetbaltoto ondergaat ingrijpende wijzigingen DEN HAAG (ANP) - Met in gang van de nieuwe voetbal competitie, die in het week einde van 23/24 augustus van start gaat, zal een aantal wij zigingen in de -voetbaltoto worden ingevoerd. Het aan tal wedstrijden op het for mulier is teruggebracht van dertien naar twaalf. Heeft men de uitslagen daarvan al le goed voorspeld, dan bete kent dat de hoofdprijs. De tweede en derde prijs wor den uitgekeerd voor respec tievelijk elf en tien goed aangekruiste wedstrijden. De derde prijs, ook in geval er zeer veel winnaars zijn, zal te allen tijde worden uit betaald, waarbij de mini mumuitkering is bepaald op 2,50 gulden. Nieuw Voor de vervangende uitsla gen is een nieuw systeem ontworpen. Een commissie van tien leden geeft haar prognose, welke de basis vormt voor het bepalen van de vervangende uitslagen, bijvoorbeeld in geval van afgelastingen. De vervan gende uitslag voor elke wed strijd wordt via loting door een notaris vastgesteld. Zijn er bijvoorbeeld door de commissie voor een wed strijd vier eentjes, twee tweetjes en vier drietjes in gevuld, dan loten deze num mers voor de uiteindelijk bepalende uitslag. "Toto-gelijk" Ook op het formulier voor de "toto-gelijk" is het aantal wedstrijden teruggebracht, namelijk van 32 naar 28, terwijl vijf goed (was zes) in het nieuwe prijzenschema goed zijn voor de eerste prijs. Voor de tweede prijs komen in aanmerking vier goed plus de toegevoegde wed strijd, voor de derde prijs vier goed en voor de vierde prijs drie goed. Evenals bij de toto wordt bij de "toto-ge lijk" voor de vierde prijs al tijd een minimumbedrag van 2,50 gulden uitgekeerd. SITTARD (ANP) - Na de eerste speeldag in de finalepoule van de strijd om het Europe se kampioenschap waterpo lo voor jeugdteams is eén land uitgeschakeld: titel houder de Sowjet-Unie. Aanvoerder Andrei Seme- nov bezegelde gisteren in Sittard persoonlijk het lot van zijn team. Hij besloot een robbertje vechten met de Westduitser Gerhard Kort voor het verstrijken van de eerste periode (stand 2-1) met een rechtse directe op de kin van zijn tegenstander. Scheidsrechter Petrasovits uit Oostenrijk aarzelde geen Jeugdpoloërs Sow jet Unie 'uitgevochten' ogenblik en stuurde de Rus het water uit. Semenov mocht niet vervangen wor den. West-Duitsland profiteerde met pijn en moeite van de ongelijke situati. Met 8-7 kwamen de Westduitsers heel fortuinlijk weg. Spanje en Italië incasseerden beiden hun eerste nederlaag. Italië verprutste in het duel met Roemenië zes numerie ke meerderheden en een strafworp en bekocht die verregaande nonchalance met verlies: 4-5. Spanje werd door de Hongaren beteugeld: 6-7. Het Nederlands zevental heeft uitzichten op de zevende plaats, het hoogst haalbare voor de oranje-jeugd. Giste ren versloeg het team van coach Piet de Zwarte de En gelse jeugd in een zeer matig duel: 6-1. schikken, straalde die zelfverze kerdheid ook uit. "We zijn op 7 juli gestart met onze voorberei ding. Dat betekent dat we nu zo'n vijf en een halve week bezig zijn. En dat onze voorbereiding gron dig is geweest, bewijst wel de 9-1 overwinning, die we onlangs te gen Real Madrid hebben be haald". Zijn tegenstrever Beenhakker heeft heel wat meer zorgen dan Csernai. Niet alleen zal de Ajax-trainer problemen hebben met de teleurstellende prestaties in de tot nu toe afgewerkte oe fenduels, maar daarnaast is er ook voor zijn medische staf al veel meer werk te verzetten dan aan het begin van het seizoen ge bruikelijk is. "Ling kan tegen Bayern zeker niet spelen. Er is wel een goede kans dat hij zondag kan worden ingezet. Verder is het meespelen van Hamberg en Op- hof nog onzeker". Nottingham Forest-manager Clough maakte van zijn "spreek beurt" gebruik om veel te zeggen, maar weinig informatie te ver strekken. Als enige van de vier coaches was hij zelfs niet bereid zijn opstelling bekend te maken. Wèl produceerde hij een aantal grappen. Clough's tegenpool, AZ-trainer Kessler, wenste het geheel wel zeer serieus te behandelen. "We zijn op 7 juli met de training be gonnen en vorige week zijn we gestart met de oefenwedstrijden. Ik mag dan ook zeggen, dat we goed voorbereid aan de wedstrijd tegen Nottingham beginnen". Kessler moet het zonder Kist doen, die nog niet geheel hersteld is van een operatieve ingreep aan zijn oor. De Alkmaarders kunnen echter wel weer beschikken over middenvelder Jan Peters. Koreaan De Zuidkoreaanse voetbalinter national Jung-Moo Huh heeft gisteren in Eindhoven een voor lopige overeenkomst getekend met PSV. De 25-jarige Huh, die naar de opgave van zijn nieuwe vereniging 170 keer voor het Zuidkoreaanse elftal uitkwam, speelde dinsdag in Best een testwedstrijd voor de Eindho- venaren. In Zuid-Korea speelde Huh voor Electro Seoel. Via een bevriende relatie en de Zuidkoreaanse ambassade in West-Duitsland, waar Huh gedurende enige tijd een werkkring zocht, kwam hij in contact met PSV. Het minis terie van sociale zaken en de KNVB hebben nog geen goed keuring aan deze transfer gege- Oefenduels FC Twente heeft gisteravond het Vierstedenvoetbaltoernooi in Dordrecht gewonnen. In de fi nale speelde Twente met 1-1 ge lijk tegen het Engelse Brighton. Twente leidde bij rust met 1-0 door een doelpunt van Kila. Na de hervatting bracht Gregory beide partijen op gelijke hoogte. Ruim 3500 toeschouwers zagen Twente de strafschoppen beter DS'79 eiste de derde plaats op na een gelijk spel van 3-3 tegen RWDM. Voor de thuisclub scoorden Evers, Smeets en Van der Linden. Voor RWDM, dat bij rust met 2-0 leidde, doelpuntten Susic, De Bolle en De Wolf. DS'79 was beter bij het nemen van strafschoppen. Sparta verloor op eigen veld met 1-2 van Bolton Wanderers. Geert Meyer opende de score. Thomp son zorgde nog voorrust voor 1-1, waarna hij in de tweede helft voor de Engelse zege zorgde. Wageningen De gemeente Wageningen wil het stadion 'de Wageningse berg' in verband met de promotie van Wageningen naar de eredivisie voor een bedrag van in totaal 175.000 gulden verbeteren Die verbeteringen moeten zoveel mogelijk nog voor het begin van de competitie (25 augustus) wor den aangebracht. De verwachting van het gemeente bestuur is. dat het rijk het groot ste deel van de kosten voor zijn rekening neemt. De gemeente betaalt uiteindelijk circa 21.000 gulden. SNEEK - De zeilploeg van Fries land heeft gisteren tijdens de Sneekweek de teamwedstrijd te gen Holland met 23 tegen 35,75 punten gewonnen. Ondanks deze zege leverde het einóidassement een eerste plaats op voor Holland, dat in de voorgaande dagen een bijna met in te halen voorsprong had genomen. AMSTERDAM (GPD) - Voor het eerst in het bestaan van de stichting Internationaal Voetbaltoernooi Amsterdam zit ten de stichtingbestuurders in de zorgen. De zesde editie van het toernooi, dat vanavond en zondagavond wordt afgewerkt en met de deelname van Nottingham Forest, Bayern München, Ajax en AZ'67 sterker bezet is dan ooit, blijkt in de voorverkoop aanmerkelijk minder belang stelling te trekken dan was verwacht. Stichtingsvoorzitter drs. Bakkenist stak zijn bezorgdheid dan ook niet onder stoelen of banken. Na dat hij eerst de concurrentie van het evenement Sail '80 had aan gestipt. "In tegenstelling tot die gebeurtenis heeft het Amsterdam 705-toernooi wat de publieke be langstelling betreft de wind niet in de zeilen- riep hij de media op de mensen alsnog naar het Olym pisch Stadion te schrijven en pra ten. Hoewel het deelnemen aan dit soort toernooien voor elke Euro pese topclub in de eerste plaats uit financiële overwegingen inte ressant is, kan niet worden ont kend dat er ook sportief gezien belangen op het spel staan. Met name de spelers hebben de gele genheid zich een plaats in de ba sisformatie te verwerven terwijl de coaches in staat worden ge steld nog wat te experimenteren. Vooral daardoor kunnen dit soort toernooiwedstrijden vaak bij zonder aardig voetbal opleveren. Neem bijvoorbeeld de ontmoeting tussen Ajax en Bayern München, het tweede duel van vanavond. De Amsterdammers hebben na het debacle in de afscheidswed- strijd van Cru ij ff wat goed te ma ken tegen de Westduitse kam pioen. Maar Bayern, dat altijd al ook in vriendschappelijke en oe fenwedstrijden voluit speelt, wenst op alle mogelijke manieren het zelfvertrouwen voor de aan vang van de nieuwe competitie op te vijzelen. Zelfverzekerd Coach Csernai, die alleen niet over de geblesseerde Breitner kan be- FRANKFORT (ANP) - Na de derde etappe van de Ronde van West-Duits land kwam de winnaar van het eindklassement vrijwel vast te staan: Gregor Braun, bijgenaamd "de beer van de wijnstraat" uit Neustadt, De Westduitser, eigenlijk in dienst van Francesco Moser maar voor deze gelegenheid kopman van de Nederlandse HB-ploeg, nam een optie op de eindoverwinning door een even drieste als succesvolle solo. BRUSSEL - De internationale hockey federatie (FIH) heeft gisteren tij dens haar congres in Brussel de twaalf landen gekozeji, die van 27 maart tot en met 5 april 1981 in Buenos Aires zullen deelnemen aan het toer nooi om de wereldbeker voor dames. Voor dit toernooi hadden zeven tien ploegen zich gemeld. De FIH selecteerde Argentinië (gastland), Australië, Oostenrijk, België. Canada, Spanje, Frankrijk. West-Duitsland, Japan, Mexico, Nederland en de Sowjet-Unie. Mocht één of meer van deze landen door onvoorziene omstandigheden niet kunnen meedoen, dan mogen India, Ghana en Italië (in deze volgorde) deelnemen. Voor het toernooi om de Champion's Tróphy (heren) zijn zes landen uitge nodigd. India en Spanje (de Olympische finalisten van Moskou) en Pa kistan, Australië, West-Duitsland en Nederland. Dit toernooi wordt van 8 tot en met 16 januari 1981 in Karatsji (Pakistan) gehouden. Braun ontsnapte 150 kilometer voor eindhalte Frankfort uit het peloton. De enige reactie kwam van Roger de Cnijf, knecht van Roger de Vlaeminck, de Belg die door twee sprintzeges de gele trui droeg. De Cnijf deed geen meter ECHT (ANP) - Twintigduizend toeschouwers hebben gister avond Henk Lubberding uit Voorst de "Flits door Echt" zien Lubberding ontsnapte kort voor het einde van de 101 kilometer lange profkoers uit een kop groep van zeven renners. Joop Zoetemelk verscheen wel aan de start in Echt, maar zijn voornaamste helper in het ge bergte van de Ronde van Frank rijk, Johan van de Velde, bleef vermoeid thuis in Rijsbergen. Dit tot ongenoegen van organi sator Pustjens. Gregor Braun kopwerk, hij liet zich slechts voortsleuren door de ontketende Duitser. De tweevoudige Olympische kam pioen in 1976 en de twee-voudige wereldkampioen achtervolging bij de beroepsrenners was in deze ronde bepaald niet tevreden over zichzelf. Vijfde in de proloog on dernam hij al in de eerste etappe een solo van vijftig kilometer. Hij werd ingelopen om vervolgens twee keer kansloos te zijn in de massale eindsprint tegen de spe cialist Roger de Vlaeminck. De Belg moet Braun gisteren ook onbezonnenheid hebben toege dacht. Dit keer was Braun echter niet te houden. Hij trapte letter lijk de spaken uit zijn achterwiel (twee keer) en liet zich ook niet ontmoedigen door een lekke band en de aanwezigheid van wieltjesplakker Roger de Cnijf, die slechts naar voren kwam als er een premie te verdienen was. Etappewinnaar Roger de Cnijf werd na afloop van de rit uitgeflo ten door het publiek. Hij beleefde zodoende weinig plezier aan zijn derde zege in zijn tweejarige profloopbaan. De uitslag: 1. Roger de Cnijf (Bel) 235 km van Keulen naar Frank fort in 5 uur, 54 min. 25 sec.; 2. Gregor Braun (Wdl) z.t.; 3. Clau- dio Torelli (Ita) op 4 min. 12 sec.; 4. Tommy Prim (Zwe) z.t.; 5. Pe ter Kehl (Wdl) op 6 min. 6 sec.; 6. Jostein Wilmann (Noo) z.t.; 7. Fe- dor den Hertog (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Gregor Braun (Wdl) 16 uur, 9 min. 34 sec.; 2. Roger de Cnijf (Bel) op 55 sec.; 3. Tommy Prim (Zwe) op 4 min. 14 sec.; 4. Claudio Torelli (Ita) op 4 min. 40 sec.; 5. Marino Lejarreta (Spa) op 6 min. 21 sec.; 6. Peter Kehl (Wdl) op 6 min. 49 sec.; 7. Jostein Wilmann (Noo) z.t.; 8. Fe- dor den Hertog (Ned) z.t.) 9. Ro ger de Vlaeminck (Bel) op 15 min. 49 sec.; 10. Willy Teirlinck (Bel) op 15 min. 49 sec. Baart titelstrijd Eddy Dorgelo uit Nijverdal is gis teravond in Utrecht, op de twee- de dag van de Nederlandse wie lerkampioenschappen op de De Hollanders Luut de Groot en Peter Frach passeerden in de race op de zesde en laatste dag als eer ste de eindstreep, maar na protes ten werd de zege aan de Fries Jappie Hettinga toegewezen. De jury zette De Groot en Frach te rug naar de tweede plaats. De Fries Hessel Donker werd derde en Martin Heineke vierde. Chaos troef op de laatste dag van de Sneekweek. Tijdens het ronden van de boei raakten diverse schepen 16m2-klassemet elkaar in de knoop. Het belette de Hollandse zeilers niet om te winnen. baan, Nederlands kampioen op het onderdeel klassementswed strijd amateurs geworden. De 24- jarige Tukker verzamelde 51 pun ten, veertien meer dan titelver dediger Ger Slot. Derde werd Marcel Kamerling met 32 punten. Eddy Dorgelo leek anderhalf jaar geleden verloren voor de wieler sport. Tijdens een training op de weg werd hij door een onbekend gebleven automobilist aangere den. Zijn dorpsgenoot, de be roepsrenner Herman Ponsteen, trof Dorgelo zwaar gewond aan in een greppel langs de weg. De ge wonde renner was er lange tijd ernstig aan toe. Hij herstelde en werd kampioen van Nederland in de klassementswedstrijd. Als kampioen mag hij straks wellicht zijn kans wagen in het wereld kampioenschap te Besancon. Martin Venix behield in het laatste onderdeel van de tweede dag zijn nationale titel bij de profstayers. De wereldkampioen ging na één uur rijden debutant René Kos met tien meter vooraf. Kos maak te achter gangmaker Walrave een meer dan verdienstelijk debuut. Hij reed de eerste 35 minuten aan de leiding. Op dat moment nam Venix, gegangmaakt door Koch, de leiding over. Hij kreeg het ech ter tijdens de laatste acht minu ten nog zwaar te verduren. Kos plaatste tot drie keer toe een aan val op de leiderspositie. Venix en Koch reden de aanvallers, die langszij kwamen, telkens naar de bovenrand van de baan. Wereldkampioen Martin Venix (onder in de baan) was gisteravond in Utrecht ouderwets op dreef.Achter zij gangmaker Norbert Koch reed hij naar de titel. René Kos (3), aangejaagd door Bruno Walraveeindigde op lit meter als tweede. rOE TRAINER IS prima /MET BESTUUR IS prima Pt NIEUWE AAIMKDPEkI ZÜN prima, DE KANTINE- JUFFROUW IS PRIMA, ZELFS MAAR KÖFF1E IS prima Niemand BAALT EE&ENS I P .VAM J IK BEN 'T KNAP ZAT JUFFROUW J.UISTERRLIK, AL PIE STUKJES TE MOETEN OPHOESTEN AAN HET 6E6IN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11