Zelfmoord oorlogs misdadiger Moord op Rotterdamse weduwe opgelost Manifestatie vrouwen tegen kernwapens Hoger beroep Kies een exklusieve keuken inklusief ICOATHIBU Amsterdamse flatkrakers Pleidooi stuurgroep voor verlenging van politieopleiding VISSEN DOOD DOOR ZUURSTOFGEBREK DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 - BINNENLAND PAGINA 7 Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden. Tel. 071-141741 ARNHEM (GPD) - De afgelopen dagen zijn duizenden vissen in de plassen langs de grote rivieren om het leven gekomen door zuurstofgebrek. Dit is een gevolg van het snel zakkende rivierwa ter. In sportvisserskringen wordt al gesproken van een ramp. Met man en macht is men in de weer om nog zoveel mogelijk ziel togende vissen naar zuurstofrij kerwater over te brengen. Zolang de weersomstandigheden nog zo snel wisselen is dit echter onbe gonnen werk. Hierfloor moet men bijna continu bij de be dreigde viswateren aanwezig zijn en daar is vrijwel geen enkele visvereniging toe in staat. De toe stand is het meest kritiek in plas sen die in verbinding staan met sloten in de Uiterwaarden. Door middel van deze sloten wordt veel zuurstofloos water aange voerd naar de plassen. De zuurstof is uit het water ver dwenen als gevolg van het rot tende Uiterwaardengras. Dit rot tingsproces, waarvoor veel zuur stof nodig is, kon ontstaan omdat het gras tijdens de hoge water stand is neergeslagen en te lang onder water heeft gestaan. Volgens de visserijdeskundige van het ministerie van landbouw en visserij, de heer A. Vetter uit Ze venaar, kan er behalve het weg vangen van de vis, weinig onder nomen worden. Hij vreest het ergste omdat de doorstroming in veel plassen gering is. Ook al om-i dat zij 's zomers zijn dichtge groeid met waterplanten. Hij heeft al geconstateerd dat in en kele plassen totaal geen zuurstof meer zit. Bijvoorbeeld in een Angerense plas. Het water daarvan is hele maal zwart. Ook in verschillende plassen in Opheusden is het zuurstofgehalte nihil geworden. Verder komen meldingen uit Bronkhorst (waar honderden kilo's vis uit het water werd ge haald), Leuvenheim, Zevenaar, tot zelfs Zwolle en Amerongen toe, over massale vissterfte. Een woordvoerder van het Riza (Rijks Instituut voor Zuivering Afvalwater in Arnhem) zegt geen maatregelen tegen deze vissterfte te kunnen treffen. Het zal onbe gonnen werk zijn om zuurstof in de plassen te pompen. Hij meent dat alleen de kleinere plassen veel hinder hiervan ondervinden. Bij water met een grotere op pervlakte, moet volgens hem het leed snel geleden zijn. Volgens voorlichter Henk van Es sen van de NWS (Nederlandse Vereniging voor Sportvissers) in Amersfoort, is ook de snel wis selende temperatuur van de af gelopen dagen debet aan het zuurstofgebrek. Hierdoor koelt het water aan de oppervlakte, waar zich nog het meeste zuur stof in bevindt, te snel af en zakt naar beneden omdat het kouder is geworden dan het water op de bodem. Door deze omkering komt het zuurstofloze water aan de oppervlakte. In het hele land heeft de NWS 750 controleurs, die de waterkwaliteit onderzoe ken. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft de moord op de 81-jarige we duwe Margaretha van der Bend opgelost. De 24-jarige Marokkaan Abdellah M. heeft gisteren bekend, dat hij de vrouw, die als 'omaatje' bekend stond, in de nacht van 25 op 26 juli in haar woning in de Bel- levoystraat heeft gewurgd. M. werd dins dag door de politie aangehouden in een huis in de Busken Huetstraat. De man, die in de vijfjaar dat hij in Neder land woont al eerder met de politie in aan raking kwam, werkte als hulpje bij de ei genaar van enkele panden in de Bellevoy- straat. 'Omaatje' kende de man, omdat zij zelf de huisbaas hielp bij het innen van huur, het verhuren van leeggekomen wo ningen en het noteren van reparaties. Zo als de politie al eerder vermoedde, blijkt zij de man zelf te hebben binnengelaten. Het motief voor de moord is roof. Volgens hoofdinspecteur A. van der Werf van de Rotterdamse recherche had Abdellah en kele dagen tevoren het plan opgevat de weduwe te beroven. Hij vertelde aan vrienden dat hij 's maandags 2900 gulden van de sociale dienst zou krijgen. In de woning van de weduwe is ongeveer tien duizend gulden gevonden. De recherche weet niet of Abdellah geld van de vrouw gestolen heeft. De man heeft bij de politie verklaard, dat hij, nadat hij de vrouw had gewurgd, geluiden hoorde en de woning toen overhaast heeft verlaten. Abdellah heeft aan de politie verteld dat hij op vrijdagavond rond twaalf uur bij de weduwe aanbelde. Hij vertelde de vrouw dat hij een lekkage moest repareren in het huis ernaast en vroeg aan "omaatje" de sleutels. Bovendien leende de man een houten trapleer die bij de weduwe in de gang stond. Toen hij de geleende spullen terug kwam brengen, waste hij bij "om aatje" zijn handen. Daarna greep hij de vrouw bij de keel. Hij legde haar op de grond in de slaapkamer. Daar werd me vrouw Van der Bend twee dagen later ge vonden. Kennissen die het vreemd von den dat de vrouw de deur niet open deed hadden de politie gewaarschuwd. Uit het buurtonderzoek bleek, dat "om aatje" met veel mensen in de buurt, zowel Nederlanders als buitenlanders contacten onderhield. De vrouw stond zeer goed be kend. Het buurtonderzoek bracht de poli tie op het spoor van de Marokkaan. De computer van de Rotterdamse politie identificeerde de man als A.M. bovendien kwamen uit de computer ongeveer dertig adressen in Rotterdam, Den Haag en Gor- kum tevoorschijn, waarop Abdellah wel eens verbleef. Al deze adressen werden door de politie in de gaten gehouden. In terpol werd ingeschakeld, omdat de poli tie het vermoeden had dat Abdellah naar Marokko zou kunnen vluchten. Uiteinde lijk werd de man in een huis in de Busken Huetstraat gearresteerd. Morgen wordt de man voorgeleid aan de of ficier van justitie. Hem zal moord met voorbedachte rade of doodslag ten laste worden gelegd. AMSTERDAM (GPD) - De krakers van het luxe appartementen complex aan de Prins Hendrik kade in Amsterdam zijn voorals nog niet van plan om het vonnis van rechtbankpresident J. Bor- gerhoff Mulder, vorige week ge wezen, gelaten over zich heen te laten gaan. Zij hebben op aanra den van hun advocaten besloten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak, die bepaalt dat zij ui terlijk eind volgende week het pand moeten hebben ont ruimd. De advocaten van de krakers noe men het vonnis slecht, omdat de president bepaald heeft, dat op grond van getuigenverklaringen en bewijzen tegen maar één kra ker, een heel complex woningen moet worden ontruimd. Het gaat volgens hen niet om een com plex, maar om duidelijk geschei den woningen. Door in hoger beroep te gaan pro beren de krakers tijd te winnen en zo eveneens ontruiming door de sterke arm te voorkomen. Formeel echter heeft het instel len van een hoger beroep geen invloed op een vonnis in een kort geding, omdat dit „bij voorraad"' oftewel meteen uitvoerbaar Inmiddels hebben de krakers zich per brief tot burgemeester Polak gewend. Zij vragen daarin om een gesprek met burgemeester en wethouders, waarin de toe komst van het door hen bewoon de luxe appartementengebouw uitvoerig besproken zou moeten worden. Dat gesprek moet echter een open karakter hebben, vin den de krakers, zonder voor waarden vooraf. Dat burgemeester Polak het besluit heeft genomen lang leegstaande appartementen te vorderen, vin den de krakers positief. Maar dat vorderingsbesluit moet dan wel verder geconcretiseerd worden. Het moet geen incidenteel geval worden, maar een echt nieuw beleid. Niet over een onbepaalde tijd, maar met onmiddellijke in gang moet het college van B en W ook andere leegstaande appar tementen gaan vorderen; de vor deringsprocedure van de Prins Hendrikkade-flats mag niet lan ger getraineerd worden; die moet het college binnen een week in gang zetten. Burgemeester Polak had nog geen commentaar op deze brief: „Die moeten we eerst nog uitvoerig bestuderen". Praten wil hij wel, maar aan het rechterlijke bevel tot ontruiming valt volgens hem toch niet te tornen. DEN HAAG (GPD) - De duur van de politieopleiding moet worden verlengd van 12 tot 19 maanden. In die leerperiode dienen de poli tiemensen vijf maanden stage te lopen bij een groot gemeentelijk korps. De minimum-leeftijds grens voor de politiescholen zou moeten worden opgetrokken van 17 tot 19 jaar. In de opleiding moet meer aandacht worden ge schonken aan maatschappelijke vorming. Dit zijn de voornaamste aanbeve lingen van de Stuurgroep Her ziening Primaire Opleiding die de ministers Wiegel (binnenland se zaken) en De Ruiter (justitie) moet adviseren over een verbe terde politieopleiding. In de stuurgroepen zitten beleidsamb tenaren van beide departemen ten, politiemensen en onderwijs deskundigen. Volgens de stuurgroep kunnen de negen politiescholen in ons land in 1982 met de hernieuwede op leiding beginnen. Het is echter allerminst zeker dat de verant woordelijke bewindslieden voor politiezaken de aanbevelingen van de stuurgroep overnemen. De voorstellen tot aanpassing van de opleiding hebben name lijk aanzienlijke financiële con sequenties. De primaire politieopleiding staat al vele jaren ter discussie. Alge meen punt van kritiek is steeds dat de opleiding te technisch zou zijn en te weinig zou inspelen op veranderde maatschappelijke omstandigheden. De jonge agent zou veelal met onvoldoende maatschappijkennis in „het diepe" worden gegooid. De stuurgroep verwacht dat door het verhogen van de minimum-leef tijdgrens voor de politiescholen en door de invoering van een vijf maanden durende stageperiode de politieman beter voor zijn taak berekend is. Hans L. uit Limburg EINDHOVEN (GPD/ANP) - De wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Hans L. uit het Limburgse Hom heeft gistermorgen zelfmoord ge pleegd. Dat heeft de Eindhovense politie bevestigd. L. werd 62 jaar. L. verbleef in de rijks psychiatrische inrichting in Eindho ven. Hij slaagde erin op de achter de R. P. I. gelegen spoorbaan te komen en liep onder een passerende trein. Hij was bijna onmiddellijk dood. Via de ANWB-alarmcentrale werd gisteravond nog naar zijn familie gezocht, die op vakantie L„ die in 1976 tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, zat in de R. P. I. sinds 1978. CDA-kamerlid Weijers: geen loonmaatregel DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet zou verstandig handelen door een loonmaatregel voor 1981 te vergeten. Een eenzijdig dictaat zou maatschappelijk gezien een vergissing zijn. Ook een gedeel telijke loonmaatregel zoals hier en daar bepleit vind ik onzin". Aldus het CDA-Tweede-Kamerlid Weijers, voorzitter van de com missie sociale zaken van de CDA- Kamerfractie en voorzitter van de kamercommissie voor ambtena renzaken, in het blad "De Werk gever" van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). iet kabinet zou volgens Weijers de partners duidelijk moeten maken dat het geen loonmaatregel overweegt. Vervolgens zou het voorstellen moeten doen om tot een akkoord te komen met werk gevers en werknemers. Voor ambtenaren en trendvolgers zou gedacht kunnen worden aan schoning van de prijscompensa tie voor energie, aldus de CDA- Over de solidariteit tussen actieven en niet-actieven zegt Weijers dat wel iedereen die solidariteit moet voelen: "Ook aan de onderkant. We moeten van de heilige koe van de koopkrachthandhaving af. Als het bedrijfsleven door de koop kracht zakt, dan moet dat ook gelden voor de inactieven". BEJAARDE DOOD GEVONDEN - De Arnhemse politie heeft in haar woning aan de Noord-Zuid straat in het centrum van de stad het stoffelijk overschot gevonden van de 73-jarige bewoonster. De vrouw moet volgens de politie- arts drie weken dood in haar huis hebben gelegen. De buren dach ten, dat zij met vakantie was. De vrouw is volgens de politie een natuurlijke dood gestorven. L. was van mei 1942 tot september 1943 bewaker in het kamp voor Pools-Joodse dwangarbeiders in het Russische Bobruiks. Volgens getuigen maakte hij zich als be waker voortdurend schuldig aan afschuwelijke martelingen van de dwangarbeiders; onder zijn leiding kwamen er enige honder den om het leven. Lange tijd heeft men in Nederland niet geweten wat voor vlees men met L. in de kuip had: op grond van zijn Nederlanderschap kwam L. namelijk in 1947 als po litiek delinquent naar ons land, enkel en alleen om zich te ver antwoorden voor het feit, dat hij in 1941 in dienst van de Waffen- SS was getreden. Hij zat enige tijd vast, verhuisde aanvankelijk naar Amsterdam om er als naamloos arbeider te werken, maar keerde toch terug naar Limburg, waar hij was geboren. Dat hij kampbewaker was geweest, was toen nog onbekend. Dat bleek pas in 1975 tijdens een pro ces in Duitsland, naar aanleiding waarvan de Duitse justitie het hoofd van het parket in Roer mond vroeg een strafvervolging tegen L. op te stellen. Op 12 au gustus 1976 werd hij gearres teerd. L.'s rechtzaak kreeg enorm veel plubliciteit. Zijn levenslange ge vangenisstraf werd uitgesproken op grond van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de mense lijkheid. L. was het met de uit spraak van de Bijzondere Straf kamer aanvankelijk totaal on eens, reden dat hij in cassatie ging bij de Hoge Raad. Later trok hij die in, omdat volgens zijn ad vocaten "het'risico van uitleve ring aan Israël te groot was". Het was overigens de tweede keer dat L. in de RPI in Eindhoven verpleegd werd; beide keren werd hij behandeld voor ernstige psychische defecten. Al eerder poogde hij zelfmoord te plegen, reden dat in Limburg hardnekki ge geruchten de ronde deden dat hij al minstens twee jaar dood was. Een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid deelde gisteravond mede, dat L. zover was hersteld, dat hij bepaalde vrijheden genoot. Een daarvan was bijvoorbeeld het zonder be geleiding over het gehele terrein van de inrichting mogen wande len. Die vrijheid heeft hij dan gis teren prompt aangegrepen om zich het leven te benemen. DEN HAAG (GPD) - Uit protest tegen de voortschrijdende kernwapen wedloop houdt de internationale beweging 'Vrouwen voor Vrede' op het ogenblik in Den Haag een driedaagse manifestatie. De manifestatie is gisteren voor het Vredespaleis begonnen. Vrouwen dragen 'vredespoë- zie' voor terwijl bij een grote marktkraam tekst en uitleg over de demon stratie en de beweging wordt gegeven. Het tijdstip van de manifestatie is bewust gekozen. Gisteren was het precies 35 jaar geleden dat Hiroshima door een atoombom werd getroffen. Een ook in Den Haag aanwezige monnik herdenkt voor het Vredespaleis de gevallenen in zijn gebeden. "We hopen dat de politiek, de grote politiek, door onze manifestatie ge raakt wordt. Defensie is altijd een mannenzaak geweest, vrouwen heb ben hierbij nooit een rol gespeeld", aldus een woordvoerster van Vrou wen voor Vrede. Volgens haar werpen vrouwen een frisse kijk op de 'dwaze wedloop' en wordt het hoog tijd dat zij eens een woordje mee gaan spreken. Minister De Ruiter ontsteld DEN HAAG (ANP) - De dood van een Marokkaan als gevolg van een incident op 1 augustus in Rhoon heeft bij minister De Rui ter (justitie) grote ontsteltenis teweeg gebracht. Het spreekt vanzei f dat naar het gebeurde een gedegen onderzoek wordt inge steld. De minister schrijft dit via een brief aan een aantal hulpver leningsinstanties. Vorige week vrijdag werd de 25-ja- rige Chrif Badaoui in Rhoon do delijk getroffen door een schot uit het pistool van een politie man. Dat gebeurde tijdens een routinecontrole. De Ruiter schrijft nu dat de procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag de rijksrecherche onmiddellijk opdracht heeft ge geven een onderzoek in te stellen. De minister verwacht het rapport binnen enkele dagen. 'Het staat voor mij vast dat een be treurenswaardige vergissing als deze in de toekomst moet worden voorkomen'. LIJK GEÏDENTIFICEERD - Een zaterdag in de Noordzee boven Schiermonnikoog aangetroffen lijk is in Groningen geïdentifi ceerd aan de hand van kleding en gebit. Het slachtoffer is de 22-ja- rige J.C. Nuchteren uit Utrecht. De jongen sloeg op 16 juli over boord van het zeiljacht Fortu- nella en werd sindsdien vermist. In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funküoneel. Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert Begeleidt En ontwerpt in eigen studio uw keuken naar maat Rekening houdend met uw wensen en budget Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7