Opslag van olie aan Maresingel? Krone terug in Leiden Energiebedrijf vraagt vergunning Leidse stadsrubriek Wel geld maar geen mensen voor hulp DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 LEIDEN Zeven circusvoorstellingen op Schuttersveld Christel Sembach-Krone die optreedt in de piste met e aantal paarden. LEIDEN - Circus Krone, een van de grootste circussen van Europa, komt volgende week naar Leiden. Zeventien jaar geleden was hel circus voor de laatste maal in de Sleutelstad. Vijf jaar geleden zou Krone opnieuw naar Leiden komen, maar op het laatste ogenblik zag men daar van af en bleef langer op het Haagse Malie veld. Als alles volgens plan verloopt zal volgende week donder dagochtend in alle vroegte worden begonnen met de op bouw van de reusachtige tent op het Schuttersveld. Daar zullen dagelijks tot en mzt zondag twee voorstellingen worden gegevendie steeds om 15 en 20 beginnen. Donder dagavond om acht uur is de première in de tent die plaats kan bieden aan maximaal 5600 personen. De komst naar Leiden van het circus Krone maakt onder deel uit van drie'maanden durende Nederlandse toernee waarin tien plaatsen worden aangedaan en waarmee in Amsterdam werd begonnen. Op dit ogenblik staal de tent nog op het Malieveld in Den Haag. De vierhonderd mede werkers, en evenveel dieren alsmede een enorme hoeveel heid materiaal wordt volgen de week met een aantal extra ir het Leidse goe derenstation van Van Gend en Loos vervoerd. Circus Krone komt met een vol ledig nieuw programma, dat twintig attracties omval en wordt gebracht door artiesten afkomstig uit negen verschil lende landen. Een van de grootste attracties van het programma moet het optre den van de vliegende trapeze groep "The Flying Jimenez" worden. Van deze uit Mexico afkomstige groep maakt on der meer de 16-jarige Raulito deel uit die geblinddoekt een drievoudige salto uitvoert. Andere nummers die Krone presenteert zijn het optreden van de Zwitserse dompteur Rene Strickler, die een ge mengde dierengroep in de pis te brengt met tijgers, leeuwen, poema's en zwarte panters, het Italiaanse clownstrio Les Francesco en de olifanten- dresseur Harry Jahn. Deze olifanten zullen waarschijn lijk volgende week donderdag rond half elf 's ochtends aan de Haagweg arriveren en een korte tocht door de stad naar het Schuttersveld maken. Verder vermeldt het program ma het optreden van de tem po-jongleurs Suzanne en Fu- di, afkomstig uit het Hon gaarse staatscircus, de Enrico Caroli Familie uit Italië met opzienbarende staaltjes kunstrijden. Penny Bedini en Het Italiaanse clownstrio Les Francesco de ivonderezel "Alfredode trampolinevirtuozen Los Dumbos en de Argentijnse acrobaten La Troupe Larible. Bovendien zijn er nog de 4 Alli sons die als wervelwinden ronddraaien op rolschaatsen, luchtballet, pony dressuur en een gedresseerd nijlpaard. Het circus-Krone is nog een van de weinig familie-circus- bedrijven en eigendom van Sembach-KroneDe nu 43-ja- rige Christel Sembach-Krone verschijnt in de piste met een groot aantal paarden uil de Krone-stallen In totaal heeft het circus de be schikking over meer dan hon derd paardenmerendeels Arabieren. "Christel is gek op paarden. Toevallig is ze van daag weer gaan kijken om een paar nieuwe te kopen. Terunjl we er eigenlijk al veel te veel te veel hebben", ver zuchtte gistermiddag de pers chef van het circus. Dat er voor de komst van een circus heel wat komt kijken bewijzen de voorbereidingen waarmee Krone al weken in touw is: Reserveren van spe ciale Leidse telefoonnum mers, het aanplakken van bil jetten, regelen van de voor verkoop, bestellen van ver schillende soorten voedsel voor de dieren, onder meer vlees, en verzorgen van de publiciteit. Volgens de Krone-persman be dragen de dagelijkse kosten van het circus zo'n 36.000 gul den. Voor het transport in de periode van april tot oktober is rond 13 miljoen gulden uit getrokken. Naast de attributen die direct met het programma te maken hebben beschikt het circus ook nog over een eigen brand weer, een reizende school, een restaurant, een complete smederij, een timmermans werkplaats en zadelmakerij Dal alles wordt vervoerd in meer dan drie honderd wa gens. Frieda Sembach-Krone heeft voor de iioorstellingen die in Leiden worden gegeven 800 vrijkaarten overhandigd aan de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. De kaarten zijn bestemd voor de bewoners van Leidse bejaarden- en kinder tehuizen. LEIDEN - Het streekener- giebedrijf Rijnland heeft het college van B en W om een vergunning gevraagd voor het plaatsen van twee tanks voor de opslag van olie op het terrein aan de Maresingel in Leiden. De PvdA-raadsleden Koning en Van der Pluijm (tevens lid van van de Algemene Raad van het streekenergiebedrijf) hebben hierover vragen gesteld aan het College van Beheer van Rijn land. Zij dringen er op aan dat de aanvraag van de vergunning wordt ingetrokken. Volgens de beide raadsleden moet eerst een onderzoek worden gedaan naar de risico's van brandstofopslag in dicht bevolkte gebieden. Enkele maanden geleden is onder een aantal bewoners van de wij ken Groenoord en Noorderkwar tier al onrust ontstaan over de plannen van het streekenergie bedrijf om de gashouders op het terrein aan de Maresingel in de toekomst te gebruiken voor olie opslag. Eén en ander zou nodig zijn met het oog op de toekomsti ge energievoorziening. Het Leid se bedrijfsterrein wordt genoemd als een mogelijke plaats voor een kleine elektriciteitscentrale. Zoals bekend wordt sinds vorig jaar geen stroom meer opgewekt in Leiden. De twee bestaande opwekkingscentrales doen al leen nog dienst voor de levering van stoom aan diverse bedrijven. Binnen de EZH (overkoepelend orgaan voor de elektriciteitsbe drijven in Zuid-Iiolland) leeft echter de wens om in het noorde lijk deel van Zuid-Holland weer een produktiebedrijf op poten te zetten. De opwekkingscentrales aan de Maresingel zouden daar om aan het eind van de jaren tachtig moeten worden gereno veerd. Volgens ir. Brooshooft, directeur van het streekenergiebedrijf Rijnland, zullen deze centrales in de eerste plaats met aardgas moe ten worden gestookt. De moge lijkheid bestaat echter dat in de toekomst ook oliestook noodza kelijk is. In dat verband wordt er van uitgegaan dat de twee gas houders (die niet meer in gebruik zijn) over een aantal jaren dienst kunnen doen als olie-opslag plaats. Volgens de heer Broos- hooft is de opslag van olie niet gevaarlijker dan aardgas. Hij wijst er op dat de Leidse brand weer enkele jaren geleden geen enkel bezwaar had tegen een olieopslag. Mevrouw Koning meent dat de op slag van olie in een woonwijk ei genlijk niet kan. Milieu-ambte naar In 't Veld noemt oliever branding in de stad zelfs totaal ongewenst. De mogelijke opslag van olie op het bedrijfsterrein aan de Maresingel moet volgens de gemeente-ambtenaaf worden gekoppeld aan een uitgebreid onderzoek naar de risico's bij het transport, het overpompen en de opslag van olie. Uit eerdere on derzoeken zou blijken dót olie opslag aan zeer strenge voor waarden moet voldoen. n een brief van 23 juni j.l. heeft de adjunct-directeur van het stree kenergiebedrijf het college van B en W om een vergunning ge vraagd voor het plaatsen van twee tanks voor opslag van die selolie in de gashouders aan dé Maresingel. De raadsleden Ko ning en Van der Pluijm zijn daar over zeer verbaasd omdat zij als leden van de Algemene Raad niet op de hoogte waren van de aan vraag. Volgens mevrouw Koning heeft de adjunct-directeur van Rijnland op eigen houtje gehan deld. De raadsleden willen van het College van Beheer weten of zij op de hoogte waren van de aanvraag. Zo niet dan vragen de raadsleden zich af of de directeur of de adjunct-directeur van het streekenergiebedrijf over de be voegdheid beschikken een der gelijke aanvraag in te dienen zonder dat de Algemene Raad of het College van Beheer daarvan op de hoogte zijn. De raadsleden menen verder dat het streekenergiebedrijf met de aanvraag het overleg over het be stemmingsplan voor de wijk Groenoord heeft doorkruist. De beide raadsleden zijn daarom van mening dat de aanvraag moet worden ingetrokken en dat eerst het probleem van brandstofop slag in dichtbevolkte gebieden aan de orde moet worden gesteld in de Algemene Raad. Volgens ir. Brooshooft kunnen de leden van de raad niet van elk de tail op de hoogte worden gehou den. "De beide raadsleden heb ben bovendien niets met de zaak te maken omdat deze kwestie nog onder verantwoordelijkheid valt van de Stedelijke Lichtfabrieken (SLFf, aldus ir. Brooshooft. Bij de aanvraag van de vergunning zou verkeerd briefpapier zijn ge bruikt. door René van der Velden Jaap Vissér Supermarkt PPR-raadslid Laurens Beijen gaat samen met de PvdA- fractie proberen om het win kelkarretje van de openbare weg te verdringen. Beijen, en niet alleen hij. ergerde zich al jaren aan de winkelkarretjes die je overal in de stad op straat tegenkomt. De Digros- vestiging aan de Langegracht betekende voor het raadslid de directe aanleiding voor het indienen van een motie. Beij en vreest namelijk dat de Leidse binnenstad in één gro te supermarkt zal veranderen wanneer dit gigantische koopcentrum binnenkort zijn poorten voor het winkelende publiek zal openstellen. Beijen wil met zijn motie berei ken dat de Algemene Plaat selijk Verordening zodanig wordt gewijzigd dat gebruik van het winkelkarretje op de openbare weg strafbaar wordt. Zowel de winkeleige naar als de gebruiker moeten volgens Beijen kunnen wor den bestraft. Overlast Wat vinden bedrijfsleiders van verschillende supermarkten van de motie-Beijen. E. Scheerders van de Albert Heijn-vestigingen in Leiden: "De winkelkarretjes veroor zaken inderdaad overlast. Bij onze vestiging aan het Be- vrijdingsplein valt het wel mee maar in de Merenwijk is het een grote puinhoop. Hoe dat komt? Misschien is het publiek dat in de Kopermolen komt anders dan het publiek dat naar het Bevrijdingsplein gaat. Bovendien ligt bij de Kopermolen de parkeer plaats verder van de winkel". De motie-Beijen is volgens de heer Scheerders in de prak tijk onuitvoerbaar. "Als je ge bruik van winkelkarretjes op de openbare weg strafbaar "Winkelkarretjes, sommige klanten vertikken hel gewoon gaat stellen dan kun je voor elke supermarkt wel een po litieagent neerzetten en dan is die van 's ochtends negen uur tot 's avonds zes uur bezig met bonnen uitschrijven". De heer Scheerders meent dat de karretjes-overlast nauwe lijks is tegen te gaan. "Je kunt het gebruik dus gaan verbie den door bijvoorbeeld een hek bij de uitgang te plaatsen maar dat betekent dat je een aantal mensen extra in dienst moet nemen voor het sjou wen van de boodschappen van klanten. Zoiets is in deze tijd niet haalbaar. Je kunt ook proberen om de mensen een stukje opvoeding bij te bren gen. Maar ook dat zie ik niet zitten want de meeste klanten vertikken het gewoonweg om zo'n karretje terug te brengen zodat je er uiteindelijk altijd zelf achteraan moet". Service J. Berting, bedrijfsleider bij de Edah, met vestigingen onder meer aan het Vijf Meiplein en aan de Stationsweg: "Het voorstel vind ik op zichzelf wel goed maar het is ten on rechte dat winkeliers straks op de bon kunnen worden ge slingerd. Het meegeven van die karretjes moet je zien als ning. Wij zeggen er altijd wel bij dat de karretjes alleen kunnen worden meegeno- i als etjes den teruggebracht. Ja. dat de klant dat vertikt is dan toch niet onze schuld? Ik vind het verdomd moeilijk om tegen een klant te zeggen: "Nee. je mag geen karretje meenemen want ik ben bang dat ik 'm dan niet meer terugzie". Dat kan je namelijk klanten kos ten". Ook de heer Van Dort, van de Simon-vestigingen. onder meer aan de Kooilaan. vind het niet juist dat winkeliers straks kunnen worden be keurd omdat ze een klant zijn boodschappen met een win kelkarretje naar de auto heb ben laten brengen. "Als die motie erdoor komt dan raken wij een brok service verlening kwijt. Het is terecht dat de klant kan worden ge straft want het loopt de spui gaten uit maar dat ook de winkeliers gepakt kunnen worden vind ik onzin". Vernieuwd Gecoördineerd Ouderen Beleid (CVGOB). "Bejaarden zijn bij het win kelen dikwijls afhankelijk van die karretjes. Je kan van iemand die met een stok loopt toch niet verwachten dat hij een grote doos met bood schappen naar z'n autootje gaat sjouwen. Zelf bood schappen sjouwen kan niet en anderen boodschappen la ten halen voor bejaarden gaat ook niet. De praktijk 'heeft namelijk uitgewezen dat zoiets op beperkte schaal al moeilijk is. Laat staan voor bijna alle bejaarden". Wim Berntssen van de Leidse Minder Validen Organisatie ziet de motie van Beijen wel zitten maar zou wel graag een afwijkende bepaling voor minder validen en bejaarden in de motie zien worden op genomen. "Ik woon /elf in de Merenwijk en je komt die karretjes overal in de wijk tegen. Op de gekste plaatsen. Ik vind het terecht dat de gemeente gaat ingrij pen. Vooral met het «og op de Digros-vestiging. Maar aan de andere kant voorzie ik wel problemen voor minder vali den en bejaarden. Voor hen dus graag een afwijkende be paling" Een afwijkende bepaling in de motie opnemen vindt Lau rens Beijen zelf overbodig. "Ach. ik denk dat het best mogelijk is dat iemand van het winkelpersoneel even bij springt als iemand die moei lijk ter been is problemen heeft om de boodschappen in de auto te krijgen. Zo gek vaak komt dal toch ook weer niet voor? Dat is in de praktijk best wel op te lossen". i mest De tie-Beijen wordt op 11 augustus in de gemeenteraad behandeld en zal in elk geval worden gesteund door de PvdA-fractie. De heer Brooshooft vindt het van zelfsprekend dat een besluit over de aanvraag wordt gekoppeld aan een onderzoek naar de risi co's van olie-opslag maar noemt dat een zaak van de gemeente. Wethouder Van Dam laat desge vraagd weten dat het college van B en W niet op de hoogte is van de plannen. LEIDEN - Totaal hebben 1992 mensen in 1979 hulp gehad van de Stichting Gezinsverzorging Leiden. Desondanks heeft de Stichting in datzelfde jaar zon honderd aanvragers wegens een tekort aan personeel niet kunnen helpen. Het jaarverslag 1979. dat een dezer dagen is uitgekomen geelt daar voor een verklaring. In 1976 had den ze nog mensen genoeg die in de gezinsverzorging wilden wer ken. maar onvoldoende midde len - officieel uitgedrukt: forma tie-uren-om hulp te verlenen. In 1979 kwam daar echter verande ring in. De geldstroom van CRM werd ruimer, maar de arbeids markt krapper. De rare situatie doet zich hier dus voor dat de gezinsverzorging wel over geld en formatie-uren be schikt, maarte weinig mankracht heeft om te helpen. En het feit doet zich voor dat de huipaan- vragen die binnen komen veel schrijnender zijn dan enkele ja ren geleden. "Het is werk dat volgens sommigen weinig 'status' geniet", vertelt personeelsconsulente van de Stichting, Lydia van Dokkum. "En daar zit 'm waarschijnlijk de kneep, want de Gezinsverzorging zoekt mensen die als 'helpster' bij voornamelijk bejaarden willen werken. Voor een groot deel huishoudelijk werk willen doen. maar daarnaast is het contact met de bejaarden ook erg belangrijk Ervaren krachten moeten we daarvoor hebben. Aan jonge meisje, die net van school komen hebben we nog niet. zoveel", al dus de personeelsconsulente. Vijl inbraken in flat aan Morssingel LEIDEN - In een flatgebouw aan de Morssingel in Leiden zijn gis termiddag maar liefst vijf inbra ken gepleegd. Uit een woning op de zevende etage werden een fo tocamera met een waarde van 600 gulden, een geldbedrag van 200 gulden en een bedrag van onge veer 500 gulden aan buitenlands geld gestolen. Men is de flat bin nengedrongen door forcering van de toegangsdeur. De inbraak moet 's middags tussen 1 en 3 uur zijn gepleegd tijdens afwezigheid van de bewonend Vermoedelijk in dezelfde periode werden twee etages lager vier in braken gepleegd Ook hier wer den de toegangsdeuren op hard handige wijze geopend. Verdwe nen zijn onder meer twee fototoe stellen. een hoeveelheid sieraden en 15 eurocheques. Het juiste schadebedrag was vanochtend nog niet vastgesteld. Van een van de vijf woningen zijn de bewo ners nog op vakantie. Meer Leids nieuws op pagina 14

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3