Dorpen schieten niet op met woonwagenkampen 'SPAAR MEESLOUWERPOLDER' eidse agenda Aanzet tot het veiliger maken van dorpskom in Zoeterwoude WÊ IkJtÊKÊtÊtÊBfBÊÊÊIÊÊÊtBL PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 Leiden wacht met smart op ontlasting van zijn kamp REGIO - De randgemeenten van Leiden schieten nog niet zo hard op met het aanleggen van woonwagenkampen. Voor 1985 moeten alle gemeenten een aantal plaatsen voor woonwagens hebben gemaakt, maar slechts in Lei derdorp is thans een klein kamp voltooid. De kleinere gemeenten worden door het in 1978 vastgestelde spreidingsplan verplicht een klein woonwagenkamp in te rich ten. In deze regio zullen de kampjes dienen als ontlasting voor het grote en overbezette woonwagenkamp aan het Trek vaartplein in Leiden, waar op dit moment zo'n 70 woonwagens staan. Al jaren schreeuwt Leiden om kampjes in de regio. In Leiderdorp werd in 1978 een kamp aangelegd voor acht woonwagens. De kosten van dit kampje aan de Persant Snoep- weg (tegenover Alberts Corner) bedroegen een half miljoen gul den. In de loop der jaren is geble ken dat het aan de behoeften vol doet. Al ligt het, ingesloten door de drukke Persant Snoepweg en een waterpartij, vrij geïsoleerd van de bebouwde wereld; de be woners zijn tevreden. Zij zeggen een goed contact te hebben met scholen, gemeente en andere Leiderdorpers. Voor het Leidse woonwagenkamp betekende de komst van het Lei- derdorpse kamp een ontlasting. Zijn ook de andere vijf randge meenten klaar met de inrichting van een kampje, dan zal dat voor Leiden een verdere verlichting betekenen. Warmond moet na melijk zorgen voor twee stand plaatsen, Zoeterwoude voor drie, Wassenaar voor twaalf, Oegst- geest voor vijf en Voorschoten voor negen standplaatsen. De Speelweide In Warmond begon de plannenma kerij al twee jaar geleden. Vol gens de regels - woonwagen kampjes moeten binnen een straal van 800 meter van het cen trum en de openbare voorzienin gen komen en er moeten wonin gen in de buurt zijn - wees het ministerie van CRM toen vijf plaatsen in Warmond aan die in aanmerking konden komen voor een woonwagenkamp. Eind vo rig jaar besloot de Warmondse gemeenteraad om het terrein De Speelweide aan de Burgemeester Ketelaarstraat te bestemmen voor een woonwagenkamp. Het daarna ontworpen inrichtings plan (kosten 150.000 gulden) werd echter te duur bevonden door het ministerie. Thans ligt al een vierde plan ter inzage bij het regionale lichaam in Leiden. In dit plan kosten de standplaatsen zo'n 50 tot 55.000 gulden per stuk en de gemeente hoopt dat CRM hieraan zijn medewerking wil verlenen. De financien zijn echter niet de eni ge moeilijkheden waar de ge meente Warmond mee te kampen heeft. Bij de bevolking, en dan vooral dat deel van de bevolking dat in de buurt van het toekom stige kamp woont, zijn er ver schillende bezwaren gerezen. Begin dit jaar werd er een enque- te gehouden önder de zo'n 150 bewoners van het gebied waarin het kampje moet komen. Die le verde 74 negatieve reacties op. Deze enquete was het gevolg van een initiatief van de heren De N ie en Deckers die dicht bij De Speelweide wonen. Laatstge noemde gaf als reden van zijn verhuizing naar België zelfs de komst van het kamp op. Wanneer het huidige plan wordt goedge keurd door CRM kan een hoorzit ting worden belegd voor de be langstellenden. Als er daarna nog bezwaren tegen het plan zijn kan de zaak uiteindelijk worden uit gevochten bij de gerechtelijke in stantie waar burgers met klach ten over overheden terecht kun- Informatie-avond Nu is de gemeente Wassenaar bezig met het voorbereiden van een in formatie-avond, waarop zowel de plaatselijke bevolking als de woonwagenbewoners hun zegje zullen kunnen doen. Daarna volgt de gebruikelijke plannen makerij. Het Zoeterwoudse kamp lijkt niet veel meer in de weg te staan. De plaats waar het kampje met drie standplaatsen moet komen, staat reeds vast. Dat is op het nu nog braak liggende terrein nabij het gemeentehuis aan de Noord- buurtseweg. Ook de kosten van het kampje. 175.000 gulden, zijn door CRM aanvaard en zullen dan ook voor 95 procent door het rijk worden vergoed. Het wach ten is nu alleen nog op een verkla ring van geen bezwaar van Gede puteerde Staten. Er moet name lijk een wijziging van het gelden de bestemmingsplan worden verwezenlijkt. In dat plan staat namelijk dat het terreintje niet mag worden bebouwd. Bezwaren van omwonenden, die toch in el ke gemeente naar boven blijken te drijven, zijn in de nu lopende procedure opgenomen. Is die procedure afgerond, dan zal snel kunnen worden begonnen met de inrichting van het Zoeter woudse kamp. Overleg Voorschoten wil de negen stand plaatsen die de gemeente moet leveren gaan verdelen over drie plaatsen. Als alles volgens plan verloopt zullen er zo woonwa genkampjes verschijnen aan de Hoflandbrug, de Veurseweg en bij Allemansgeest. Voor de in richting van deze kampjes is er Het braak liggende stuk grond bij het gemeentehuis i voor woonwagens worden gerealiseerd. i Zoeterwoude. Op deze plaats zal een aantal plaatsen thans een ontwerpplan gemaakt dat het onderwerp van overleg is tussen de verschillende .instan ties. Die moeten dan een advies uitbrengen aan de gemeenteraad van Voorschoten. Er schijnen wat problemen te zijn met geluidshinder en stan koverlast. Wanneer de gemeente raad uiteindelijk zijn goedkeu ring heeft gegeven aan de plan nen, zal er pas worden begonnen aan het horen van bezwaren van omwonenden. Wanneer de ge meente hieraan geen gehoor geeft, kunnen die eventueel ook nog in beroep gaan bij de Raad van State. In Oegstgeest van het zelfde laken een pak. Vrijwel zeker is dat het terrein bij het groene Kerkje wordt uitverkoren als woonwa genkampje, maar er zijn nog ver schillende stappen nodig eer de woonwagens erheen kunnen worden gesleept. De kostenfac tor speelt daarbij een grote rol. Ruigelaan Ook in Wassenaar zijn de proble men vooralsnog niet van de lucht. Aanvankelijk was het plan om een woonwagenkampje te reali seren aan de Ruigelaan, waar van oudsher al een aantal woonwa gens staat. Van de zijde van CRM waren er echter bezwaren tegen deze plek. Deze zou te veraf zijn van de bebouwde wereld. Andere mogelijkheden werden gevon den aan het Ammonslaantjeof bij de Hoge Klei, al bleef de gemeen te van mening dat De Ruigelaan het meest geschikt was. Trouwens, niet alleen de gemeente, ook Wassenaarse inwoners maakten heftige bezwaren tegen de geopperde andere plekken. Zo maakten bewoners van het Am- monslaantje en de Hoge Klei vo rige maand ernstig bezwaar tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om het gebied bij het Ammonslaantje aan te wijzen als plaats voor een woonwagen kamp. Dit zou volgens hen ver dere aantasting betekenen van het landelijke gebied rond de Deijlerweg. Ook de bewoners van de Hoge Klei waren niet al te en thousiast toen zij hoorden dat de gemeente wellicht hun woonge bied als plaats voor woortwagen- kamp zou aanwijzen. In een brief aan de gemeente, met daarbij maar liefst vijf handteke ningenlijsten, betoogden zij dat de Hoge Klei allerminst geschikt is om er woonwagens onder te brengen. Als argumenten droe gen de bewoners de verkeers overlast aan, de waardedaling van de omliggende woningen en de hoge kosten om de Hoge Klei DEN HAAG - "Er is in de Meeslouwerpolder wel degelijk sprake van op spuiting en daar is geen vergunning meer voor. Dat slibafzetting een noodzakelijk gevolg is van de zandwinning kan ik niet ontkennen. Maar dat de plaats waar dit ge beurt daarvan ook een noodzakelijk gevolg is kan men mij niet aanto nen." Dit zei de vertegenwoordiger van de Vogelwerkgroep "Vlietland", De Hoo, gisteren voor een pro vinciale commissie als toelich ting op bezwaren tegen verdere slibaanvoer in de Meeslouwer polder, een gebied met een hoge natuurlijke waarde dat deel uit maakt van het zandwinningsge- bied Vlietland. De provinciale commissie houdt zich bezig met landschapszaken en geeft daar over advies aan het dagelijks be stuur van Zuid-Holland (Gede puteerde Staten). De Vogelwerkgroep, de werkgroep Milieubeheer Leiden en de stich ting Natuur en Milieu maken be zwaar tegen verdergaande op spuitingen in dit natuurgebied dat ligt in de gemeenten Zoeter woude en Leidschendam. De mi lieu-organisaties zijn van mening dat het verder aanslibben van zand en bagger ernstige schade toebrengt aan dit gebied. De eigenares van het Vlietland, de provincie, ontkent dat er opspui tingen plaatsvinden. Wel geven GS aan dat het werk dat nu plaatsvindt deel uitmaakt van ZOETERWOUDE - Met het slaan van de eerste paal voor twee tunnels onder de rondleidingsweg rond Zoeterwoude heeft burgemeester Detmers van Zoe terwoude gistermiddag de tweede fase ingeluid van een project dat het dorp binnen afzienbare tijd moet vrijwaren van verkeersoverlast. De eerste paal voor de tunnels was tevens de laatste paal die Detmers als burgemeester de grond heeft ingeheid. Aan het eind van deze maand zal hij name lijk zijn ambtsketen aan de wilgen hangen. De tunnels moeten eind 1981 gereed zijn. Eerder kwam al het fietspad klaar, zodat de fietser niet meer over de drukke Miening hoeft te rijden. Na de tunnels zal de derde fase van de omleidingsweg gestalte krijgen. Deze bestaat uit het aanbrengen van verharding. Hierbij probeert men het gedeelte tussen de Euro- paweg en de Burgemeester Smeetsweg vervroegd aan te leggen zodat de Miening op een zo kort moge lijke termijn kan worden ontlast. De rondleidingsweg, die tot nu toe al zo'n tien miljoen gulden heeft gekost, zal Zoeterwoude dus voor een groot deel ontlasten van het doorgaand verkeer. Hierdoor zullen onder andere de Dorpsstraat, de Noord buurtseweg en de Miening weer een meer dorps karakter kunnen krijgen. een "opspuitvergunning" voor modernisering en uitbreiding van het verkeersplein Leid schendam. Het slib dat nu in de Meeslouwerpolder terecht komt is afkomstig van zandopspuitin- gen die de wegenbouwers Bos Kalis/Stevin op dit ogenblik uit voeren bij dit verkeersplein. Het zand daarvoor komt uit het Vlietland en wel uit de Rietpol der. Vanaf Leidschendam komt retourwater met onbruikbaar zand terug in de Meeslouwerpol der. GS vragen zich af wat de diepere grond is van de bezwaren van de milieugroepen tegen het terug brengen van pompwater met slib in de polder. Zij geven daarbij aan dat daardoor juist eventuele ontzanding van de Meeslouwer polder, waar de groeperingen eveneens ten felste tegen zijn, door een verdikking van de sliblaag wordt bemoeilijkt. GS zijn verder van mening dat meer slib de aanwezigheid van vogels in het gebied zelfs zou bevorde ren. "Juist de aanwezigheid van slib/water heeft ter plaatse een vogelpopulatie doen ontstaan." Bedreigd De milieu-organisaties wijzen er in hun bezwaren op dat alleen in de ze polder van de vier welke Vlietland telt (Hof-, Riet-, Spek-, en Meeslouwerpolder) nog geen zandwinning heeft plaatsgevon den. Door de geringe opspuitin gen heeft zich daar een aantrek kelijk natuurgebied kunnen ontwikkelen, dat nu echter met de toeneming van het aanslibben wordt bedreigd. De bezwarenmakers zijn van me ning dat alle elementen van op spuiting wel degelijk aanwezig zijn in het gebied: via een perslei ding komt veel water en zand te rug waardoor ophoging van het terrein plaatsvindt. Volgens De Hoo is men zich er bij de provin cie ook van bewust dat het terrein wordt opgehoogd. "Zij erkennen dat het retourwater slib bevat. Dit laat men bezinken in de Mee slouwerpolder." Hij wees erop dat er momenteel al vrij hard wordt opgehoogd in delen van d° Meeslouwerpolder die in Leid schendam liggen. Bij het eerder verlenen van ver gunning voor opspuitingen bij Leidschendam stelden GS als voorwaarde dat het water dat daarbij vrijkwam via bassins en retourleidingen naar de zand- winpunt in Vlietland moest wor den teruggevoerd. Het water wordt feitelijk wel teruggevoerd naar Vlietland, maar niet naar de zandwinput (Rietpolder). "De zandwinners zelf verwachten wel grote schade wanneer het vuile slibwater direct in hun put zou komen. Dat zou namelijk de zandwinning onmogelijk hebben gemaakt. Dan liever natuur- en landschap van de Meeslouwer polder eronder bedolven zo stellen de milieu-organisaties. Verzetten "GS voeren verder aan dat de op spuitingen voortvloeien uit een vergunning voor de werkzaam heden in een ander deelgebied: Leidschendam. Dat is op zich wel juist, maar waar het slib terecht dient te komen wordt niet duide lijk uit die vergunning", aldus De Hoo. "Trouwens, als dat in de Meeslouwerpolder geen opspui ting is, dan kunnen ze het re tourwater toch ook terug laten lopen in de zandwinput." Bij de opmerking van GS dat de bezwarenmakers zich eerder hadden moeten verzetten tegen opspuitingen van zand in Leid schendam, merkte De Hoo op dat men uit de bekendmaking daar omtrent toendertijd niet kon op maken wat dit voor gevolgen zou hebben voor een gebied dat 6 ki lometer daarvan verwijderd ligt. Naast het opspuitoord, ziet De Hoo de met deze activiteit sa menvallende vergraving als de grootste aantasting van het ge bied. Voorafgaand aan het op spuiten moeten bassins worden aangelegd om het slib te kunnen verzamelen, hetgeen grote graafwerkzaamheden in het ter rein noodzakelijk maakt. Volgens de milieu-organisaties kan het zandwinningsbedrijf Recrea tie Centrum Rijnland (RCR) on geremd verder gaan, omdat GS "in gebreke is gebleven bij de hele procedure rond de-vergun ningverlening." Zij hebben na melijk geën besluit genomen over een vergunningsaanvraag van RCR om verder te gaan met opspuiten. De werkgroepen concluderen uit dit uitblijven van het besluit dat volgens de wet de vergunning is geweigerd. "Zo lang de aanvrager (RCR) tegen deze "weigering" geen beroep in stelt en GS niet alsnog schrifte lijk op de aanvraag beslissen, kan RCR de ontgronding voor onbe paalde tijd op de oude voet voort zetten", zo stellen de organisa ties. In hun stellingname vinden zij de minister van verkeer en wa terstaat achter zich die toender tijd liet weten dat het op zich, on gewenst is dat door een eventueel uitblijven van beslissingen op aanvragen voor nieuwe vergun ningen gedurende lange tijd toch nog kan worden ontgrond. Treurig De werkgroepen en de stichting worden verder gesterkt in hun gevecht voor behoud van de na tuurlijke waarde van de polder door de ministeries van CRM en "Nep-overval": 15 maanden LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 40-jarige Hagenaar W. H. veroor deeld tot vijftien maanden ge vangenisstraf wegens mede plichtigheid aan een gefingeerde overval op een geldtransport van Van Gend en Loos. De Hagenaar was bijrijder op de geldauto die op 6 maart van dit jaar op de weg van Leiden naar Wassenaar zou zijn beroofd. Tegen hem was twee weken geleden een gevan genisstraf van anderhalf jaar geëist. Al eerder werden tegen twee medeplichtigen gevange nisstraffen van vier jaar uitge sproken. De "overval" leverde destijds een bedrag van bijna een miljoen op. Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die een groot deel van het aankoopbedrag voor het hele Vlietland voor hun rekening na men. De bezwarenmakers vinden het dan ook "treurig, dat GS de wegenbouwers zo krachtig steu nen." En ze vinden dit laatste des te erger omdat GS subsidie heb ben gekregen van de ministeries (gemeenschapsgelden) voor de aankoop van Vlietland, onder voorwaarde dat de Meeslouwer polder zoveel mogelijk tot na tuurgebied zou worden ontwik keld. De provincie kocht het ge bied voor 10,6 miljoen gulden van het door de teruggang in de zan- dafzet in moeilijkheden geraakte RCR-bedrijf. RCR-projectleider Van Doorn liet gisteren in Den Haag weten dat het met de aantasting van het ge bied wel meevalt. "Die zoge naamde vegetatie die daar is ver stoord kun je nauwelijks van eni ge v/aarde noemen, want daar is vroeger al tweemaal opgespoten vanuit de Rietpolder. En trou wens, na elke opspuiting is er weer een spontane vegetatie ont staan. Verder hebben wij ook geen nesten verstoord tijdens de brpedtijd. We zijn namelijk al in november met het werk daar be gonnen." De Hoo lichtte toe dat de bomen door de hoge waterstand die door het retourwater ontstaat, lang zaam zullen afsterven. "Steeds sterk wisselende waterstanden laten nesten afdrijven of vernie tigen ze helemaal. De echte ge volgen van dit alles merk je pas over een tijdje." Op de vraag van de zijde van de commissie of er al eens gedach ten zijn gevormd over een ander gebied om het retourwater te lo zen, zei De Hoo dat hij op zich voorstander was van gronden in de nabijheid van het -verkeers plein, omdat immers daarvoor het zand wordt gebruikt. Ter Keurs van de werkgroep Milieu beheer Leiden vond dat het niet in eerste instantie de taak was van de milieu-organisaties om met andere oplossingen te ko- "Waar het nu om gaat, is dat er geen vergunning is voor het opspuiten en verder dat dit in het broed- en vegetatieseizoen plaatsvindt", zo lieten de vertegenwoordigers van milieu-organisaties tot slot we ten. Donderdag Leiden WerkgToep homosexualiteit vanaf donderdag 7 aug. gesloten. Weer geopend donderdaguvond 4 sept. vanaf 21 uur; Ceaciliastraat 12. Welfare-lokaal Rode Kruis. Leidseweg 33, Vporschoten. tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vr(j van 14-16 uur tel: 130983. Burgemeester Detmers sloeg gistermiddag de eerste paal voor twee tunnels onder de rondleidingsweg rond Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146.30 per post 166.40 S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Hoofdkantoor: Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 overschrijving geen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155054 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoode: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-093841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2