Dwarrelwinden brengen toppers niet van de wijs m2m Sail 'SO met aankomst Italiaanse 'schuit' nu echt begonnen SSM&.aF iV -i Forse zege jeugdpoloërs KOPLOPER KUYF FEL BELAAGD IN NKSCHAAKSTRIJD DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 ÉL. Sm*.j AMSTERDAM (ANP) - Met de aankomst van de Italiaanse windjammer "Amerigo Vespucci", is gistermiddag de manifestatie Sail Amsterdam 1980 definitief van start gegaan. Het zeilschip bereikte rond één uur 's middags het oostelijk havengebied, waar zich al vele duizenden belang stellenden hadden verzameldom de intocht gade te slaan. Aan boord van het schip bevond zich burgemeester Polak die de tocht vanaf IJmuiden had meegemaakt. De "Amerigo Vespucci" werd bij de intocht geflan keerd door honderden kleine vaartuigen, van platbodems tot plezier jachten, roeibootjes en rondvaartboten, waarvan er vele het schip tot de Hembrug tegemoet waren gevaren.Op korte afstand werdde Amerigo gevolgd door de viermastbark "Seacloud "uit Bermuda die eveneens aan de oostelijke Handelskade afmeerde. Rond het oostelijk havengebied heerste gistermiddag al een gezellige drukte. Op de kade verpoosden duizenden belangstellenden zich tussen talloze kraampjes, havencafés, kermisattracties en drumbands die voor deze gelegenheid hun tenten aan het IJ hebben opgeslagen. Op het IJ zelf zag het zwart van de meest uiteenlopende vaartuigjes, die u i t alle windrichtingen naar de hoofdstad zijn gekomen om het schouwspel vanaf het water gade te slaan. Op het voormalige KNSM-terrein aan de Levantkade wordt tijdens de ■vMi Sail-manifestatie een nautische tentoonstelling gehouden, die gister- fat 4 middag door Sail-voorzitter mr. Goekoop werd. geopend. De expositie omvat onder meer een presentatie door de verschillende klasse-organisa- - ties en een informatiebeurs over scheepvaart. Verder zijn er scheepsmo dellen, curiosa en "misbaksels" te zien. -1 De 13 a-klasse zeilschepen, die de blikvanger van het evenement vormen, zijn vrijwel elke middag van 13.00 tot 17.00 uur voor het publiek toegan- 5 Ti kelijk. LEIDEN - Eerst was het de regen, die de toernooien voor de spelers en speelsters en niet in de laatste plaats voor de wedstrijdleidingen danig verstoorde. Nu is tenminste de organisatie op Roomburg de ellende bespaard gebleven telkens weer nieuwe schema's te moeten maken. De par tijen konden gisteren alle worden afgewerkt. Maar de om standigheden waaronder moest worden getennist waren abominabel. Zonder twijfel kan worden gesteld dat zonder de hinderlijke dwar relwinden, die over het banen- complex van Roomburg joegen en het gravel tegen 18 uur her haaldelijk hoog deed opstuiven, de uitslagen niet alle zouden zijn geweest wat ze hu waren. Bij de heren in A handhaafden de ge vestigde reputaties, Thung, Wou ter Fok, Bas Vletter, Michiel Schapers en P. Geraedts zich conform de verwachting. Maar zonder pijn kwamen eigenlijk alleen Thung, Fok en Geraedts door hun partijen. Schapers, een van Nederlands beste tien spelers en een speler van wie echt nog wel wat wordt verwacht, stond tegen de ervaren rot, Piet Veen- tjer, die nog niet de helft van de tijd aan oefening kan besteden als hij, in grote moeilijkheden. Natuurlijk was de wind er als een excuus, maar tenslotte had ook Veentjer daar last van. Alleen bleek deze daar mentaal beter te gen bestand dan zijn jeugdige opponent. Veentjer kwam met zijn bekeken spel met goede ser vice en diepe drives na 6-2,2-6 op 2-0 in de derde set met een spel- punt voor 3-0. Dat punt echter wist hij niet te ma- Sneekweek SNEEK (ANP) - Ook op de vijfde dag van de Sneekweek, bijge naamd de 'hardzeildag', heeft Holland in de wedstrijd tegen Friesland (Regenboogklasse) de overwinning in de wacht ge sleept. De Hollanders verzamel den 20,75 punten. Friesland 34,0 punten. De zege kan de Hollandérs, met nog één race voor de boeg nauwelijks meer ontgaan. ken. I.p.v. 3-0 werd het 2-1 en Schapers putte moed uit het voorkomen van een grotere ach terstand. De durf in zijn tennis keerde weer en van 2-1 werd het tenslotte 6-3 voor Schapers. Vaarties won de eerste set vlot van Bas Vletter, 6-2, en ervoer daarna dat laatstgenoemde een "harde" wedstrijdspeler is geworden, die niet ondersteboven is van een met royale marge verloren eerste set. In minder dan geen tijd had hij met zijn goed verzorgd all round-tennis de score genive- leerd (6-2), om in de derde set volledig te domineren: 6-0. In het damesenkelspel A werd V. Par- doel gestuit door Bernardine Sluyter, 5-7, 2-6, en kreeg Henny Fehling geen spel van A. Bouwer, 6-0, 6-0 voor laatstgenoemde. Dat de ervaren A-spelers niet lan ger dezelfde grote overmacht hebben op de B-toppers, kwam nog eens duidelijk tot uiting in het herendubbelspel A tussen het koppel Adama van Scheltema/ Nico Welschen en Arnold van der Capellen/Henny Koemans. Het vroegere eerste dubbel van Fo- rescate - Henny Koemans speelt tegenwoordig voor het Haagse de Metselaars - verloor weliswaar, maar dat gebeurde in drie sets: 5-7. 6-4, 2-6. In het herenenkelspel B plaatsten zich inmiddels bij de laatste acht: Marinus Brooshooft (2-6, 6-3, 6-2 tegen Bram Madera); Arnold van der Capellen (7-5, 6-1, tegen H.J. de Jonge); Dick Bouman (6-4,6-1 tegen Bub van der Zee) Ed van der Pols (7-6, 0-6, 9-7 tegen Bob van Overbeeke) en Henny Koe mans, die eergisteren al zover kwam. Herman van der Capellen liet zich niet van de wijs brengen en won met 6-3, 6-4 van de goed tennis sende Svoboda. Ook Herman van der Capellen schaarde zich met die winst bij de laatste acht in het herenenkelspel B. Bij de dames bereikte mej. V. Par- doel de halve finale door een dui delijke zege op Hanneke Rother, 6-2, 6-1. In de halve finale kwam ook Bernardine Sluyter via een 6-3, 6-3 zege op Liselotte van der Bijl. De laatste acht bij de heren in C zijn Frans Grimbergen, die Jan Homan weer klopte (vorige zondag was dat in de finale van het toernooi in Voorhout), 6-2, 6-3, Hans van Tongeren (na harde strijd tegen de veteraan A. Kop- pelle: 6-2, 4-6, 6-3, Joost van Leeuwen tegen Dick Zaadnoor- dijk (2-6, 6-3, 6-4); Renee de Bak ker (6-2, 6-7, 6-3 tegen Ton Cre- pin); Jasper van Marwijk (6-3,6-0 tegen Hans van Offeren); Roy Mooyman, 6-4, 6-3 tegen M. Ver togen); Maarten Wolterink (6-2, 6-3 tegen Th. de Mooy) en Pieter Barnhoorn (6-2, 6-3, 6-2 tegen Marcel van Paridon). Voor een verrassing in het heren dubbelspel C tekenden Mattie Kantebeen met Willem Spierdijk door Ton Crepin en Joost van Leeuwen met 6-1, 6-3 weg te spe len. In het toernooi in Katwijk bewees Jan Theunissen, evenals afgelopen week bij de K.L.T.V. dat hij momenteel in een goede vorm steekt. Hans Bruggemans, no 1 geplaatst in het herenenkelspel B, werd het slachtoffer van de prestatiedrang van Theunissen: 6-4, 2-6, 7-5 voor laatstgenoemde. De veteraan Jan de Groot blijft op zijn eigen park een moeilijk te kloppen tegen stander. Dat bewees hij weer te gen Roel Timmerman na een par tij van ruim drie uur 6-2, 4-6, 8-6 voor De Groot. Verder won Jan Schot van Lutsman, Jan Pieter Hop van Hans Thijs, Mark Rein- hard van Edwin Niekel en De Jel van Leon Damen. Een verrassing in het gemengd dubbelspel B was de nederlaag van het als eerste geplaatste duo J. Asselbergs/Jelleke Teekens tegen Els de Groot/Edwin Nie kel: 6-7, 4-6. Het in het herendub belspel B als eerste geplaatste koppel Erik Jan Schreuder/Vijay Paul had geen problemen met Van der Maarel/R. Liefbroer, 6-3, DIEREN - De zevende ronde van het toernooi om het open Neder lands schaakkampioenschap werd gekenmerkt door een on gemeen felle en spannende strijd. De twee topduels Kuijf tegen Caessens en Van de Berg contra Van Baarle kwamen voorlopig nog niet tot een beslissing. Gemakkelijk heeft koploper Kuijf het zeker niet gehad. Tegenstan der Caessens stak zelfs twee pionnen in de aanval, maar of zijn aggressieve bedoelingen met een vol punt worden beloond, is door de secure verdediging van Kuijf zeer de vraag. Wellicht zal er door eeuwig schaak een remise uit de bus komen. Van Baarle zal als de prognoses uitkomen, in de twee de zitting van Van de Berg win nen, aangezien hy een pion rijker Paul van der Sterren en Theo van j Scheltinga, de oude rot uit Be- verwijk, leverden in de zevende ronde uitstekend werk af en zijn daardoor weer terug in de race. Heemskerk uit Rijnsburg zal in zijn partij tegen Marcus uit Nijmegen nog voor een tweede zitting moe ten aantreden. In de afgebroken stelling heeft Heemskerk licht nadeel omdat de stukken van Marcus wat ac tievere posities innemen. Een zege was er in de zevende ron de voor Bakker uit Leiderdorp, die de nationale dameskampioe ne Belle versloeg, de In de reservegroep bleef Marcel Pi ket, die eerder zijn afgebroken 6-2. FRANK BONTE SITTARD (ANP) - Na de afwikke ling van de voorronden in de strijd om het Europese kam pioenschap waterpolo voor jeugdteams (t/m 20 jaar) hebben twee Westeuropese landen ver rassend de beste vooruitzichten op de titel. Spanje en Italië kwalificeerden zich beide voor de finalepoule en hebben daarin reeds een over winning op een Oosteuropese grootmacht achter hun naam staan. Spanje versloeg titelhou der de Sowjet-Unie met 8-7, Italié won me.t 6-5 van Hongarije. Dit kwartet wordt gecompleteerd door West-Duitsland en Roeme nië, die elkaar in hun onderlinge duel in evenwicht (7-7) hielden. Het Nederlandse jeugdzevental sloot in Sittard door een forse overwinning (9-2) op Grieken land de voorronde af met de der de plaats in groep C, achter Spanje en de Sowjet-Unie waar van in beide gevallen verloren werd. Door dit resultaat komt Nederland uit in de B-poule, die gaat strijden om de bezetting van de 7e t/m 12c plaats. Een lichte verbetering van de 1 le plaats, vorig jaar in Honga rije, behoort tot de reele moge lijkheden. Groep C: Nederland-Griekenland 9-2 (1-0.2-1. 3-0. Dick Nonnckes (strafworpi. 3-0 De Jong inumi, 3-1 Kefalogiannis (numi, 4-1 Hei den (num), 5-1 Heiden. 6-1 v d Bosch. 7-1 v.d. Bosch (minder), 8-1 Vreeburg (min der), 8-2 Kefalogiannis (strafworp), 9-2 Eindstand g Spanje Sowjet-Unh Nederland duel uit de zesde ronde tegen Martetien Heil inga uit Arnhem in winst had omgezet, in de kop groep. Hij deed dit door het punt te delen met concurrent Theo Seip uit Nijmegen. Of Overeem uit Oegstgeest zich ook nog in de kopgroep zal bevinden is de vraag, aangezien hij tegen Jos Peek uit Utrecht nog voor een tweede zitting achter het bord zal moeten verschijnen. Belangrijkste uitslagen 7e ronde: Kuijf- Caessens afg.. Van de Berg - Van Baarle afg.. Van Scheltinga - Weide 1-0, Van der Sterren - Boll 1-0, Van Haastert - Hauwert '/*-'/», Grooten - Vanheste 0-1. Douven - Blees 1-0, Van Dongen - Duchene 0-1, Ramaekers - Gerritsen 1-0. Stand aan de kop na 7 ronden: 1. Kuijf 6 plus 1 afg. 2/5. Van Scheltinga, Van der Sterren, Vanheste, Douven 5 8. Caessens, Van de Berg, Van Baarle 5 plus 1 afg. Poloegajevski aanvaardt remiseaanbod BUENOS AIRES (AP) Lev Po loegajevski en Viktor Kortsjnoi hebben dinsdagavond in de ne gende party van de halve finales van het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap na drie uur en 20 minuten spelen remise bereikt. Kortsjnoi, die met wit speelde, bood na zijn 25ste zet remise aan, wat door Poloegajcvski werd aanvaard. Beide spelers hebben nu vier punten vergaard. Wie het eerst in 12 of minder partijen 6.5 punten behaalt, gaat door naar de finale van het toernooi. De vierde partij in de schaak-twee kamp tussen Hubneren Portisch is gisterochtend op verzoek van de Westduitse grootmeester uit gesteld. Hubner liet weten dat hy zich niet lekker voelt. Beide schakers hebben het recht drie keer om uitstel te vragen. 4 0 1 8 49-18 2 6 5-20 4 38-31 2 13-40 Griekenland 5 Belgie 5 U 0 5 0 12-62 Over naar de finalepoule: Italië^ Honga rije, W.-Duitsland, Roemenie, Spanje, Sowjet-Unie. De stand tussen Hübnc Hongaar Portisch is gelijk (1-1 De derde party werd dinsda* avond afgebroken by de 42ste ze Vandaag wordt deze party vei volgd. de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11