Soldaten Unifil ontvoerd Gif af faire mogelijk te grootscheeps aangepakt' herschi/drlnks Parade Sail '80 volgende week daar blijft'n mens gezond bij! GIFGROND GAAT MEE MET HET HUISVUIL Vanavond wordt er Wél Een Tourist Menu maar niet i: gekookt! WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND PAGIN A BURGEMEESTER OUWERKERK VAN LEKKERKERK: LEKKERKERK - Burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk geeft toe dat later misschien kan blijken dat de gifaffaire in zijn gemeente te grootscheeps is aan gepakt. Hij erkent dat de enorme publiciteit rondom de vondst van chemicaliën in de wijk Lekker- kerk-West van grote invloed is geweest op het kostbare besluit om de grond weg te graven. Vol gens hem hangt veel af van wat er de komende maanden uit de grond tevoorschijn komt. „Pas dan kan men eventueel zeggen dat het overdreven was". En als die conclusie zo luidt? Ouwer kerk: „Nou ja, dan niks. Dan weet je dat". Gekleed in witte maanpakken zijn werknemers van een gespeciali seerd bedrijf uit Groot-Arnmers deze week begonnen met de schoonmaak van de gifwijk in Lekkerkerk. De grond rond en onder de 270 woningen moeten ze weggraven en vervangen door schone aarde. De 75 miljoen kilo verontreinigde grond gaat per schip naar de Afvalverwerking Rijnmond. Het gigantische karwei moet vol gend jaar februari zijn geklaard. Dan kunnen de geëvacueerde bewoners terugkeren naar de „schoonste wijk van Nederland", voor zover ze daar nog zin in heb ben. Met de hele reinigingsopera tie is een bedrag gemoeid dat tus sen de 100 en 200 miljoen gulden schommelt. Burgemeester Ouwerkerk is trots op de maatregelen die zijn geno men nadat de chemicaliën to lueen en xyleen in de grond wa ren ontdekt. Om te beginnen zorgde de voormalige Ombuds man van de Vara voor landelijke publiciteit. Hij vindt dat men het gemeentebestuur van Lekker kerk daarom mag prijzen. „In eerste instantie leek het ook de omvang van een ramp te hebben, toen uit metingen bleek dat er ook benzeen in de grond zat. La ter werd de waarde van die me tingen in twijfel getrokken. We hebben de zaak 'bewust in de publiciteit gehouden en daarmee de bevolking zo open en eerlijk mogelijk geïnformeerd. Het was onze verantwoordelijkheid dat die troep weggehaald werd. De publiciteit heeft inderdaad een andere dimensie aan de gifaffaire gegeven'. Er bestaat bewondering voor de handige wijze waarop Ouwer kerk de bewoners mobiliseerde en de rijksoverheid onder druk zette. Minister Ginjaar van volks gezondheid en milieuhygiëne had nauwelijks ruimte meer om een andere beslissing te i dan de meest rigoureuze: ontgra ven. „Ouwerkerk en de bewo nersvereniging hebben het per fect gespeeld, maar voor de rest van Nederland verpest", zeggen ambtenaren op het ministerie in Leidschendam. De operatie- Lekkerkerk gaat zoveel geld kos ten, dat het ministerie geen mid delen meer heeft om andere gif vondsten even rigoureus aan te pakken. Doorspoelen Volgens de Vereniging Milieude fensie en diverse milieu-ambte naren heeft het er alle schijn van dat er in Lekkerkerk met te zwaar geschut is geschoten. Het besluit om de bewoners te evacueren en de grond weg te graven was geba seerd op de aanwezigheid van benzeen in de bodem. Later bleek dat het alleen om de minder ge vaarlijke stoffen tolueen en xy leen ging. In dat geval had vol staan kunnen worden met het doorspoelen van de grond. Een veel goedkopere oplossing dus. De kritiek wordt ondersteund door de toelichting op het rapport over de proefopgraving in de wijk, waarbij veertig metalen vaten aan de oppervlakte kwamen. Uit het onderzoek was gebleken dat de vaten niet alleen sporen had den van tolueen en xyleen, maar ook van het kankerverwekkende benzeen en het even gevaarlijke 2R5 T, onder Vietnam-veteranen beter bekend als Agent Orange. De overheid suste de opwinding die met name ook over de stof PCB ontstond met de medede ling: voor de volksgezondheid is er geen gevaar; de concentraties Burgemeester Ouwerkerk: „Als u gebakken vis eet, krijgt u ook PCB naar binnen. In de grond zit blijkens dat onderzoek vooral tolueen en xyleen. De mensen zijn niet aan andere ernstige ge varen blootgesteld. De uitspraak is gebaseerd op de opgravingen uit een put van ze ven bij tien meter. Bagatelliseert Ouwerkerk nu de gifaffaire of geeft hij toe dat er sprake is ge weest van een paniekreactie die kennelijk niet meer te stuiten is? Ouwerkerk: „De woonwijk dreigde onbewoonbaar te wor den doordat de waterleidingbui zen waren verweekt. In zo'n geval hanteer je de andersom-metho- de: je gaat van het ergste uit; kan het altijd meevallen". De sfeer tusseh de gemeente Lek kerkerk en de bewonersvereni ging is de laatste tijd erg verslech terd. De huisvesting in de nood woningen, maar vooral het uit blijven van de beslissing over het doorlopende medisch onderzoek in de toekomst zijn daarvan de oorzaken. Burgemeester Ouwer kerk verwijt de bewoners steeds punten te willen scoren. Volgens hem verknoeien de bewoners het voor zichzelf op die manier. Hij zegt dat pas een beslissing over herhalingsonderzoeken kan worden genomen als eenmaal duidelijk is of zich nieuwe, nu nog onbekende stoffen in de grond bevinden. Ouwerkerk meent dat PCB geen reden is voor nieuwe medische onder zoeken omdat de mensen daarop al zijn gecontroleerd. Sprookjes Van Veen wordt kwaad als hij dit hoort. „Ouwerkerk vertelt sprookjes. Hij kan niet weten of bewoners op PCB zijn onder zocht. Wij betwijfelen of het me disch onderzoek wel zo uitge breid is geweest. De burgemees ter is erg luchthartig over de PCB-concentraties. Daar heb je het weer. Waarom moet er dan worden afgegraven? Zo ernstig is het dus kennelijk wel". De voor zitter van de bewonersvereniging vindt de eis om in de toekomst regelmatig medisch gekeurd te worden gerechtvaardigd. Hij be nadrukt dat er vrijwel geen erva ring is met langdurige blootstel ling aan lage concentraties to lueen en xyleen. Burgemeester Ouwerkerk had wel verwacht dat de wegen van de bewoners en de gemeente zich op den duur zouden scheiden. Toch wil hij de komende maanden met hen om de tafel gaan zitten om de geschillen uit te praten. De meeste wijkbewoners zijn op zoek naar andere definitieve huisvesting. Psychologisch is de drempel te hoog om weer te gaan wonen in een huis met zo'n gifge schiedenis. Velen hebben de noodwoningen al verlaten. De gemeente beseft ook dat er wat gedaan moet worden. Ouwerkerk vindt het voor de gemeente psy chologisch en financieel onaan vaardbaar om de huizen in Lek- kerkerk-West jaren leeg te laten staan. Om die reden wil hij met het Rijk gaan praten om de hui zen na februari te verkopen onder de marktprijs. „We moeten ge woon als een kruidenier de hui zen aantrekkelijk maken. Dat kan alleen door een lage prijs stelling. Ik denk dat er dan wel voldoende belangstelling zal zijn. De woningnood is immers groot genoeg". WEERT SCHENK Nederlanders vier uur vastgehouden door Haddad AMSTERDAM - Het Noord-Zuidhollandse koffiehuis voor het Centraal Station in Amsterdam, dat op het ogenblik wordt herboiiwd,krijgt meer en meer zijn vorm. Het is de bedoeling dat het koffiehuis gelijk met de metro bij het Centraal Station, in oktober gereed komt. ADVERTENTIE JERUZALEM (GPD) - Vier Nederlandse militairen zijn gisteren ontvoerd en vier uur lang vastgehouden door de manschappen van de christelijke militialeider Haddad. Twee officieren en twee soldaten van het Nederlandse Unifil-bataljon die in de Charlie-compagnie dienen, wer den gisteren om één uur 's middags door de militia's in de buurt van het dorpje Yatar in het Nederlandse mandaat gebied gevangen genomen en naar Dibil gebracht. Volgens Unifilkringen was de aan leiding van deze ontvoering het feit dat de militia's van Haddad de afgelopen drie dagen het dorp Yatar hebben beschoten en de Nederlanders teruggevuurd hadden. De ontvoering, aldus Unifil was bedoeld om de Ne derlanders het terugschieten te beletten. En inderdaad, toen 20 minuten na de ontvoering de mi litia's het vuur openden werd er niet teruggevuurd. Meteen na de ontvoering is er door officieren van de Unifil ter plekke met de christen-militia's onder handeld om de vrijlating van de vier militairen te bewerkstelli gen. Volgens de Israëlische radio was de ontvoering een wraakac tie van Haddad die de Nederlan ders ervan beschuldigt de afge lopen dagen gelegenheid te heb- Straf voor politieagent ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren de 28-jarige Rotterdamse politie agent Robert B. een voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd van twee maanden plus een boete van vijftienhonderd gulden. De agent schoot op 3 november 1978 een man uit Zundert in de benen na aanhouding voor een blaas- test. Het slachtoffer is blijvend invalide. Volgens de rechtbank heeft B. zich schuldig gemaakt aan zware mishandeling. De rechters vin den niet, dat B. zijn vuurwapen had mogen gebruiken. De aange houden man was lastig, maar vormde naar de mening van de rechtbank geen bedreiging voor de agent. ben gegeven bommen te leggen in het Nederlandse Unifilge- bied. Tijdens de ontvoering verklaarde militia-leider Haddad gisteren de militairen alleen vrij te zullen la ten als hij bepaalde toezeggingen kreeg. Desondanks zijn de vier militairen na vier uur vrijgelaten o.a. door de druk die de Israëliërs op Haddad hadden uitgeoefend omdat toevallig tijdens de ont voering de commandant van Uni fil Erskin met de opperbevelheb ber van het Israëlische leger een bespreking had en diens hulp in riep. Nog geen resultaat onderzoek lustmoord op Arnhems meisje ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft tot vandaag ongeveer hon derd tips uit het publiek binnen gekregen naar aanleiding van de moord op de 12-jarige Karin Nathans, vorige week vrijdag in Arnhem Zuid. Van de dader ontbreekt echter nog elk spoor. Ook de race-fiets waarop het meisje naar huis reed, is nog 'niet teruggevonden. Het uit 35 man be staande Gelderse recherche-bijstandsteam, dat zich met deze zaak bezig houdt, is thans bezig een deel van de binnengekomen tips na te trekken, aldus de woordvoerder van de Arnhemse politie. ADVERTENTIE mak je dml mom. wat... wiet kwcld! Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschï/Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 ZALTBOMMEL - Een forse brand, heeft gister avond de kaarsenfabriek De Toren in Zaltbommel verwoest. Het vuur, dat om ongeveer zes uur werd ontdekt, bleek erg moeilijk te blussen vanwege de grote hoeveelheid kaarsen en grondstoffen voor kaarsen, zoals paraffi ne. Na anderhalf uur was de brand weer de brand mees ter. Oorzaak en schade van de brand zijn nog niet vastgesteld. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Wel moest de politie uit veiligheidsoverwegingen een nabijgelegen spoordijk ontruimen vanwaar vele mensen het vuur gadesloegen. Nepbom in kazerne veroorzaakt opschudding UTRECHT (ANP) - Een koffer me opschrift 'explosieven' binnen gedragen door een verklede jon geman met pruik, hoedje en flap- schoenen, heeft gistermorgen opschudding veroorzaakt in en rond de Utrechtse Knoopkazer- ne. De omgeving van het gebouw werd onmiddellijk door de politie afgezet, verkeer werd omgeleid, enkele ramen werden met stro balen beveiligd en een deel van de kazerne werd ontruimd. Ruim drie uur later bleek het, na onder zoek door de gealarmeerde ex plosieven opruimings dienst (EOD), te gaan om een koffer met wat draden. De nepbom werd binnengebracht door de 18-jarige J.M.C. uit Am sterdam, lid van de anti-militai- ristische actiegroep 'Onkruit'. Hij stapte gistermorgen rond half negen de Knoopkazerne binnen om gekeurd te worden voor mili taire dienst. De koffer zat, met een koord, vast aan zijn lichaam. Zodra de aanwezige militairen het opschrift 'explosieven' in de ga ten kregen, werd C. door de ma rechaussee aangehouden, terwijl de koffer met röntgenstralen werd onderzocht. Dat onderzoek bracht de aanwezigheid van be drading in de koffer aan het licht. Politie, EOD en officier van justi tie werden gealarmeerd, terwijl de ruimte waarin de koffer stond met strobalen werd beveiligd. De EOD maakte de koffer na enkele uren open door een kleine, op de nepbom geplaatste explosieven lading tot ontploffing te brengen. Toen bleek dat het slechts om wat loze draden ging. De koffer is in beslag genomen. C. wordt be dreiging ten laste gelegd. Marihuana op Grieks schip ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rivierpolitie heeft gisteren samen met de douanerecherche drie 21-jarige Chilenen aange houden aan boord van het Griek se schip 'Nissos Mykonos'. Zij hadden volgens de politie vier dozen met elk 25 kilo marihuana in hun bezit. De Chilenen zijn van hun schip in de Prinses Beatrix- haven gehaald en opgesloten. ROZENBÜRG (GPD) - In het ha ventje van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) te Rozenburg 'kwam gisteren het binnenvaar tuig Jacoba aan om de eerste 1000 kubieke meter met chemicaliën vervuilde grond uit Lekkerkerk af te leveren. De komende twintig weken zal er dagelijks zo'n schip afmeren. In totaal wordt 75 mil joen kilo afval aangevoerd. De AVR verwerkt de grond voor de kostprijs, 14 miljoen gulden. De directie van het bedrijf is best te vreden met de aanvoer uit het gifdorp aan de Lek. Er was nog capaciteit genoeg in de verbran dingsovens. Dat wordt nu mooi opgevuld. De chemicaliën in de grond vormen voor de AVR-mannen geen enkel probleem. Tolueen en xyleen, waar het allemaal om draait, be vinden zich normaal vooral in het afval van de verfindustrie. Dat wordt ook zo tussen het huisvuil gegooid omdat de stoffen snel verbranden. De verwerking van de grond zelf is lastiger. Het zal zorgvuldig moe ten worden vermengd met het gewone huisvuil. Wekelijks kan er niet meer dan 1500 ton Lek- kerkerks afval worden verwerkt. Vijftig weken zijn dus nodig om alles in de tot ver boven de dui zend graden verhitte ovens te la ten verdwijnen. De aanvoer van de verontreinigde grond is vele malen groter dan de installatie aan kan. Om die reden is achter het AVR-complex een drie hectare groot terrein van de gemeente Rotterdam gehuurd om het spul tijdelijk op te slaan. Voor 3,5 miljoen gulden werd het braak liggend terrein geschikt gemaakt voor de opslag van de vergiftigde aarde. Het terrein is afgedekt met asfalt en plastic. Op die manier kan de omgeving van de AVR zelf niet worden verontreinigd. Het water dat door de opgeslagen grond zakt, wordt opgevangen en naar Lekkerkerk gebracht voor zuive ring in de speciale gebouwde wa terzuiveringsinstallatie. De gifti ge afvalstoffen uit het water gaan dan weer naar de AVR voor ver branding in de ovens voor che micaliën. De opgeslagen grond wordt afge dekt met plastic. Het personeel dat het meest bij het Lekkerkerks afval is betrokken, draagt meet apparatuur om steeds de hoe veelheden tolueen en benzeen in de lucht rondom de opslagplaats te kunnen meten. De in bescher mende kleding gehulde werk nemers moeten hun gasmaskers voordoen als de concentraties te hoog zijn. Hoewel de industrie de oplosmid delen tolueen en xyleen dikwijls ter verbranding aanbiedt, heeft de AVR uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen voor de grond uit Lekkerkerk. De direc tie wil vermijden dat op een ge geven moment nu nog niet be kende chemicaliën tussen het af val zitten. Bij de ontgraving in Lekkerkerk zijn voortdurend chemische des kundigen aanwezig. Van elk transport nemen zij monsters die het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening vervolgens analy seert. Pas als alle analyses heb ben aangetoond dat de party geen gevaar oplevert voor mens, milieu, opslagterrein en installa tie, mag het schip worden ge lost. Gedurende de hele verwerkingspe riode zullen op verschillende plaatsen in de verbrandingsin stallatie van de AVR metingen worden verricht om te bekijken of er toch nog schadelijke dam pen vrijkomen. Bij de proefver- brandingen is daar tot op heden nog niets van gebleken. ADVERTENTIE Vanavond laten we voor ons koken m '1 In een gezellig restaurant nonofon bijvoorbeeld. Drie gangen CJJIS LtSI 1, Voor 13.75 all in dit blauwe bord Adreslijst bij de VW's) AMSTERDAM (GPD) - De grote parade van zeezeilschepen door het Noordzeekanaal naar Am sterdam is vandaag niet doorge gaan. Gistermiddag deelde de or ganisatie van Sail Amsterdam 80 mee dat veel aan de zeilrace Ska- gen-Amsterdam deelnemende schepen door de aanwakkerende zuidwestelijke wind hebben moeten uitwijken naar Noorwe gen. De race wordt echter niet af gelast. Volgens de regels van de Skagen Amsterdamrace was de wedstrijd dinsdagnacht formeel afgelopen. Er is een formule bedacht om aan de hand van de positie van de deelnemende schepen het eind resultaat eerlijk te berekenen. Verwacht wordt dat de wind jammers vandaag op de motor naar IJmuiden zouden komen. Sail-voorzitter mr. Cees Goekoop (de nieuwe burgemeester van Leiden) vindt dat de duizenden deelnemers aan de zeereis na de ruwe overtocht in de eerste plaats recht hebben op rust en niet ge dwongen mogen worden buiten gaats te blijven totdat alle sche pen zijn gearriveerd. Bovendien zou uitstel van de aankomst in de IJhaven het hele programma in de war sturen. De grote parade wordt nu gehouden wanneer de vloot dinsdag 12 augustus uit Amsterdam vertrekt. "Wij zijn gastheer en kunnen nie mand weigeren". Aldus mr. C. Goekoop over de deelname van het Chileense marineschip Blan- ca Estela. De Chili-beweging Ne derland en de Jonge Socialisten in de PvdA hebben gisteren bij het ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de komst van deze 10 meter lange "torenkits". De uitnodiging van dit Chileense schip zou volgens de briefschrijvers veel weg heb ben van een erkenning van de Chileense machthebbers. Door het Tweede-Kamerlid Klaas de Vries PvdA) sQnei term mgen gesteld over deze kwestie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7