Tijd voor grote schoonmaak Herinnering aan hoger, sneller sterker en verder niets In Los Angeles Spelen van de verzoening Na "Moskou" Spelen met teveel verliezers MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 SPORT SPORT MOSKOU - "De Olympische Spe len van Los Angeles zullen over vier jaar de Spelen van de ver zoening moeten worden", aldus Juan-Antonio Samaranch,de nieuwe voorzitter van het inter nationale olympische comité (IOC) kort na de sluitingscere monie van de Spelen in Moskou. "We moeten proberen daar een record aantal landen aan de start te krijgen", vervolgde de 60-jari- ge diplomaat, die zich volgende maand terugtrekt als Spaans am bassadeur in de Sowjet-Unie om zich geheel te kunnen wijden aan zijn nieuwe taak. "De spelen van Moskou waren niet de meest indrukwekkende die ooit gehouden zijn. Toch was de totaalindruk voldoende en bleek de organisatie prima", zei hij. Samaranch liet zich van zijn di plomatieke kant zien toen hem werd gevraagd of de boycot van de spelen in Moskou succes had gehad of mislukt was. "Van mij zult u geen woord horen dat de betrekkingen tussen het-IOC en de Amerikaanse regering in ge vaar kan brengen", antwoordde de Spanjaard. "De volgende Spelen zijn in Los Angeles en daarvoor moeten we met elkaar samenwerken". Samaranch verklaarde dat hij ten opzichte van het bewind van Lord Killanin (acht jaar voorzit ter) geen grote veranderingen van plan was door te voeren. "Ik geloof in evolutie, niet in revolu tie", lichtte hij toe. De voornaam ste problemen waarmee Sama ranch te maken krijgt zijn: poli tieke inmenging, doping en de definitie van de amateurgregel. "De sportwereld zal altijd kwets baar blijven ten opzichte van de politiek. Ik vind echter dat het gebeurde in de laatste paar maanden heeft laten zien hoe sterk de Olympische beweging is". Volgens Samaranch stuit het idee om de Olympische Spelen voortaan altijd in Griekenland te houden op "vele, vele proble men". Hij ziet niet, dat daar voor de Spelen 1988 (waarvoor Mel bourne en Nagoya interesse heb ben getoond) een beslissing over gevallen zou zijn. Tegen die tijd zal de regel, die een niet-professional definieert, ze ker gewijzigd zijn. Het congres van het IOC, dat volgend jaar in Baden-Baden wordt gehouden, zal in deze kwestie een sleutelrol spelen. Samaranch: "De ama- teurregel moet rechtvaardiger MOSKOU - De kinderen waren het typerende verschil tussen Moskou en Montreal. Van de eerste dag tot de laatste. Vier jaar geleden werd het vuur binnen gedragen door een jongen en een meisje, twee weken terug door Serge Bjelov, verdienstelijk meester in de sport en uitblinker in een ploegsport, een prominent individu, maar geen individualist. worden. Voor elke sport gelden andere maatstaven. De regel moet iedereen evenveel gelegen heid bieden aan dezelfde soort wedstrijden mee te doen". Op de vraag of hij voorspelde dat de Spelen in de toekomst openge steld zouden worden voor pro fessionals zei Samaranch: "Op dit moment geloof ik daar niet in. We zullen echter met grote belang stelling de vergadering van de in ternationale amateur atletiek fe deratie van volgend jaar in Italië volgen". Daar komt de amateur- kwestie uitgebreid aan de orde. In 1976 was Montreal misschien wat zomerser dan Moskou de laatste weken, maar dat is toeval - overvoerd met toeristen, die kleur gaven aan de vijftiendaagse en de aandacht soms afleidden van de prestaties, die belangrijk zijn, maar kil en koel blijven om dat het zo'n ernstige zaak betreft. Moskou zag slechts 60.000 bui tenlanders, voor een groot deel Oost-Europeanen. Montreal toonde zijn kinderen zo als zij zijn, begerig naar een stic ker, een speldje, blij en gelukkig als de pekelzonde van het bede len gehonoreerd werd. De dank bare glimlach, die hoort bij de warmte van menselijk contact. Moskou verborg zijn kinderen. Weggezonden naar de vakantie kampen zoals ieder jaar, maar dit keer, allemaal tegelijk leek het wel, in de Olympische weken. Wat overbleef was een grauwe stad, met grauwe mensen. Weinig blijheid die bij de Spelen hoort, zoals vreugde bij de winnaar. Verstilde perfectie in een vol maakte accommodatie voor de sportman met toeschouwersaan tallen uniek in de Olympische ge schiedenis. Woensdag al maakte radio Moskou bekend in zijn Engelstalige uit zending dat er vier miljoen be zoekers waren geweest. Meer dan in de totale periode van Montreal werd er aan toegevoegd. Miljoe nen als kijkersvolk dat de tribu nes vulde bij belangrijk en onbe langrijk, bij serie, herkansing en finale. Het decor echter was niet ideaal voor de sportman, maar "Montreal" altijd partij koos en meeleefde met het evenement, keek Moskou toe, tenzij er land genoten aan het werk waren. Soms deskundig, vrijwel nooit betrokken. In onze denkwereld is het bijna niet te begrijpen, maar in deze letterlijk en figuurlijk ge schoonde stad kwam een belang rijk deel van de miljoenen naar de arena's om zich zaken aan te schaffen die anders niet of nau welijks verkrijgbaar zijn. Geen rijen dus voor de stadions, maar in de stadions, beginnend in de onderbrekingen of rustperioden, pas weer oplossend nadat de sportieve strijd al weer was her vat. Men was gekomen als toeschouwer en men schouwde toe, maar leef de zelden mee. Nimmer rebellie van de tribunes na minder geluk kige arbitrale beslissingen, want gezag is heilig. Toegestaan is dat wat niet verboden is volgens ge schreven of ongeschreven wet ten. Wat onbekend is, en daar door nog niet verboden kan zijn, is niet toegestaan. Daarvoor wer den dagelijks duizenden en dui zenden politieagenten en militai ren naar de sportplaatsen gediri geerd, Zij waren er, duidelijk aanwezig en nooit opdringerig, nimmer onbeleefd, laat staan on beschoft, uren voor het begin. Keurig op hun post, mannetje aan mannetje, pet recht, schoe nen gepoetst, plooi in de broek. MOSKOU (ANP) - In Moskou werd gisteren de vlam gedoofd van de meest controversiële Olympische Spelen uit de geschiedenis. De sportwereld heeft nu vier jaar de tijd voor de grote schoonmaak voor Los Angeles. De imposante sluitingsceremonie, noch de eenenvijftig wereldrecords die werden gebroken tijdens twee weken vol wedstrijden konden verhullen dat dit "Moskouspelen" waren in plaats van ware Olympische wedstrij den. De spelen in Moskou verdeelden de wereld in plaats van te verenigen. IOC "zeer bezorgd" over kinder topsport... MOSKOU - De medische com missie van het Internationaal Olympisch Comité heeft giste ren een ernstig beroep gedaan op de internationale sport bonden de grenzen te gaan bepalen waarop een halt toe geroepen moet worden aan de topsporttrainingen voor de jeugd. „Ook tijdens deze Spelen hebben we weer heel jeugdigen in ac tie gezien. Ik, wil hier geen bezorgdheid is groot. Als ik dan toch enkele sporten moet noemen dan doel ik op het zwemmen en turnen. Sport beoefenen en het gezond heidsaspect horen bij elkaar. Bij de training mag de ge zondheid geen gevaar lopen, evenmin als het gewone bewe gingspatroon van de vaak heel jonge mensen op wie wij hier doelen", aldus de voorzit ter van de medische commis sie van het IOC, de Belgische prins Alexander de Mero- de. Het was opvallend dat de medi sche commissie van het IOC tijdens de persconferentiedie als onderwerp de controle van het dOpinqgebruik had, het onderwerp kindertopsport zo naar de Voorgrond schoof. Niet onbegrijpelijk overigens, vooral voor degenen die in het Olympisch Dorp de stoet van internationale turndwergen tijdens hun wandeling gade sloeg. Daarbij veel 14- tot 15- jarigen met een lichaams lengte van zo'n 1.45 meter. De kleinste turnsters, een Kore aanse en een Tsjechische - beiden 14 jaar - waren niet groter dan 1.35 meter. Alexander de Merode doelde op deze en andere voorbeelden, daarbij de nadruk leggend op het gegeven dat aan het pres teren in Moskou al een jaren lange intensieve training vooraf is gegaan. „We kunnen hier geen exacte leeftijdsgrenzen aangeven. Dat is erg individueel, zoals de training ook individueel gericht moet zijn. We willen hier echter toch onze grote zorgen kenbaar maken, zoals we dat ook zullen doen aan de diverse sportorganisaties", aldus De Merode. Jedereen zal moeten meehelpen om te voorkomen dat grenzen wor den overtreden. De sportor ganisaties, maar ook de trai ners, de sportmedische wereld alsmede de instituten voor sport en lichamelijke opvoe ding". Ironisch was dat de Sowjets aan het eind als geen ander de effecten van de boycot door de westen onderstreepten. Zij wonnen tach tig gouden, negenenzestig zilve ren en zesenveertig bronzen me dailles. Dat waren meer dan an dere landen. Tezamen met de Oostduitsers, die 47-37-41 op de eindafrekening hadden staan, haalde de communistische sportgiganten meer dan zestig procent van de tweehonderden- vier gouden medailles en vijftig procent van alle beschikbare plakken. Ter vergelijking, het meest succesvolle land uit het westen, Italië, oogstte slachts acht keer goud, drie keer zilver en vier keer brons. Nederland, dat in Montreal twee keer zilver en drie keer brons haalde en Moskou niet wenste te boycotten, toucheerde nu één keer zilver (Nijboer, mara thon) en twee keer brons (Nu- man, judo en 4x100 meter vrije slag zwemmen, dames). Een te genvallend totaal. Verschillende gouden medailles voor hadden totaal geen glans. Zoals voor de Pool Jan Kowalc- zyk, de springruiter die gisteren na zijn overwinning in het indivi duele concours hippique als laat ste winnaar werd gehuldigd. Tachtigduizend Sowjets juichten hem hartstochtelijk toe na de wedstrijd, waarin slechts zestien ruiters waren gestart, omdat de toonaangevende landen uit de hippische sport zoals Groot-Brit- tannië, West-Duitsland, Neder land, Zwitserland, België, Frank rijk en Italië Moskou links had den laten liggen. Het was de eer ste keer sinds 1928 dat een ruiter uit Oost-Europa goud won. Opmerkelijk De Spelen van Moskou waren op merkelijk, omdat ze geen uit springende kampioenen ople verden, zoals de turnster Olga Korboet in München '72 en de turnster Nadia Comaneci en de hardloper Alberto Juantorena in Montreal'76. Meer dan iets arïders duidden deze Spelen op het einde van een tijdperk en leidden ze naar een onzekere toekomst. Alberto Juantorena was niet langer meer "het onverslaanbare ren paard" op de 400 en 800 meter en Nadia Comaneci - ook al was er heibel over de jurering - niet rneer de elfachtige koningin der turnsters, die de hele wereld aan de beeldbuis bond. Van zijn hoge troon gestoten is ook Vassili Aleksejev, de vleesklomp uit de Oekraïne, de heffer van de zwaar ste gewichten die tachtig wereld records vestigde. Aleksejev, de onbetwiste heerser in de zeventi ger jaren, kreeg geen kilo meer langs zijn wanstaltige buik. Een bewijs dat niet elke sportman voor een bepaalde topprestatie te programmeren is. Verdwenen waren ook, tijdens deze Spelen tenminste, de vele la chende gezichten en de kame raadschap in het Olympisch dorp tussen atleten en de ondefinieer bare sfeer van plezier, die de vi tale ingrediënten van de Olympi sche beweging zijn. Memorabele lEr waren natuurlijk enige memo rabele prestaties. Weinigen zul len de Ethipoiër Miruts Yifter vergeten. Yifter sloopte al zijn ri valen met een moordende sprint in de laatste ronde op weg naar de overwinning op de vijf en tien kilometer. Of Sebastian Coe, de Brit die op zijn knieën viel nadat hij de belangrijkste 1500 meter uit zijn leven had gewonnen. Hij moest daarvoor zijn grootste concurrent en landgenoot Steve Ovett verslaan. Ovett, de pocher, die zoveel "over" leek te hebben na zijn triomf op de 800 meter. Coe, de "zachte" nam wraak op Ovetts favoriete afstand. De Oostduitser Gerd Wessig sprong zeven centimeter hoger dan zijn persoonlijke topprestatie en reik te naar het wereldrecord van 2.36 meter. En natuurlijk de Pool Ko- zackiewic, die een nieuw wereld record sprong bij het polsstok- hoog. In het zwembad verbeterden de Oostduitsen Rica Reinisch en Barbare Krause vijf wereldre cords en Vladimir Salnikov uit het thuisland werd de eerste zwemmer die de 1500 meter bin nen het kwartier beëindigde. Dat dit een uitzonderlijke prestatie was werd bewezen tijdens de Amerikaanse zwemkampioen- schappen waar de winnaar een entwintig seconden langzamer Gladder Organisatorisch verliep het wed strijdschema gladder dan waar ook ter wereld. Bepaald rechtlij nig ging het niet toe bij de jure ring bij het schoonspringen en het turnen, terwijl zich ook inci denten voordeden bij de techni sche atletieknummers. Deelne mers uit de westerse landen klaagden steen en been over trucs van Sowjet-wedstrijdlei- ders. De frustraties van de Sowjets te genover westerse journalisten bleken uit de overdreven veilig heidsmaatregelen. Heel verras send - en daardoor ook bedenke lijk - was dat er zich geen enkel dopinggeval heeft voorgedaan. Het internationaal Olympisch comité onder leiding van de nieuwe voorzitter Juan-Antonio Samaranch, gaat de komende H De vlag van Los Angeles wappert in Moskou. In Amerika zullen over vier jaar de Spelen i moeten plaatsvinden. Dat begon dus al goed. want de vlag van de VS .moest noodgedwongen opgevc Onder Amerikaanse druk moest het internationaal comité daar wel van afzien. Als compromis i Los Angeles in het Lenin-stadion. Olympiade proberen de Spelen te verbouwen en hun unieke status te restaureren voor Los Angeles '84. Of dit lukt ligt aan de politici. De Moskouse Spelen zullen een speciale plaats krijgen in de ge schiedenis, omdat de verliezende atleten een grotere rol speelden dan de winnaars. De laatste twee weken heeft de brandende vlam in het Leninstadion de politieke geschillen meer gesymboliseerd dan de geest van vrienschappe- lijke sport. De boycot, gestart door het Witte Huis *in januari als pressiemiddel tegen de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan, is er niet in geslaagd de sportwereld zo te splijten als in de diploma tieke wereld. Door de boycot kwam het wel zover, dat de poli tiek voor eens en altijd de sport binnendrong. Zelfs zo diep dat sport en politiek nooit meer ge scheiden kunnen worden. Zegje De Olympische atleten konden hun zegje doen en vanaf nu kunnen regeringswoordvoerders zich weer in de woordenoorlog men gen: Heeft de boycot gewerkt of niet? Eén ding is zeker, Voor ve len waren deze Olympische spe len verloren. De sportmensen, die niet konden gaan, omdat re geringen hen als pionnen in hun spel gebruikten - dit terwijl het zakenverkeer met de Sowjet- Unie gewoon doorging - zijn eveneens de grote verliezers ge worden. De sportmensen, die wel deelnamen aan wedstrijden waarin hun aartsrivalen om poli tieke redenen ontbraken, won nen medailles zonder veel waar de. Voor hen waren dit geen echte Olympische spelen. De Olympi sche Spelen verloren. Ze zaten klem in de krachtige worsteling tussen oost en west. Het IOC ver klaarde geen partij te willen kie zen, drukte de Spelen door en zag de schone idealen verpulverd worden in het midden van het slagveld. De Sowjets waren waarschijnlijk de grootste verliezers. Ondanks de pompeuze en massale cere monies, ondanks de eenenvijftig wereldrecords, ondanks de per fecte organisatie waardoor de wedstrijden zo gladjes verliepen, waren het geen echte Olympi sche Spelen. Facade Moskou bouwde een tijdelijke fa- gade op, waar slechts weinigen niet doorheen keken. Verslagge vers en toeristen zullen dit ont houden door de kleine dingen onder meer door de eindeloze onderzoeken en veiligheidstes ten van elke dag, de alom aanwe zige soldaten van het rode leger en het heimelijke optreden van KGB-agenten in burgerkledij. Wie een foto wilde maken buiten het Rode Plein of een sportsta dion kreeg hen op zijn dak. De deelnemers aan de boycot leden ook een zware nederlaag. Omdat de laatste regel van dit verhaal moet zijn: de Sowjet-troepen be vinden zich nog steeds in Afgha nistan. Vertegenwoordigers van het on aantastbare gezag. Hun massale aankomst was zelden waar neembaar, want de tijdschema's zijn zeer ruim. Het vertrek in bus sen of legerwagens bleef niet al tijd onopgemerkt en dan bleek vaak een niet belangrijk deel "burger" te zijn. Minder gepoet ste schoenen, minder plooi in de broek en van die gekke papieren petjes, die tegen de zon schijnen te beschermen, ook nog op in de bus. De gedachte dat er toe schouwers tussen de agenten of de militairen in de bus of wagen zaten, moest wel verdrongen worden door de zekerheid dat er agenten en militairen tussen de toeschouwers waren geweest. Dat stimuleert natuurlijk niet tot het lekker onbekommerd, spon taan meebeleven van sportge beurtenissen. Er waren weinig vlaggen op de tri bunes, ook niet van de Sowjet- Unie. Wel kleurige dundoeken voor versiering, leuzen, zij het niet in overdaad en vriendelijke welkomstwoorden voor de bui tenlanders. Vlagvertoon was overbodig. Beter vertoon dan de vrijwel volmaakte organisatie was niet nodig. De Sowjet-Unie wilde laten zien dat een veel gro ter evenement dat de Winterspe len van Lake Placid georgani seerd kon worden zonder een moment van chaos. Men wilde in eigen huis een van de belangrijke doelstellingen van de Unie van vijftien republieken verwezenlij ken. Tot dat streven behoort het westen voorblijven in de ruimte vaart, het westen overtreffen in de sport en de daarbij behorende organisatie en vooral proberen het punt te bereiken waarop de westerse leefgewoonten geïmi teerd zijn. Moskou had dus voorraden in win kels en stalletjes, puike accom modaties in wedstrijd- en trai ningsgelegenheden. Er was een overvloed op de plaatsen waar de buitenlander zijn maaltijden ge bruikte, zeker in het Olympisch dorp. Moskou bekommerde zich voortdurend om het welzijn en om de veiligheid van de bezoe ker, die een indruk van perfectie mee naar huis moest nemen. Voor die veiligheid waren er al tijd weer controles. Vandaar al die agenten en militairen. De be waking verslapte niet tot de laat ste dag en vond plaats in vol maakte beheersing en stipte cor rectheid. Hekken en barrières overal. Let terlijk zowel als figuurlijk. De isolatie van de buitenlander en de buitenstaander in zijn eigen we reld. Juist op de plekken waar sport werd bedreven. Ook daar dus de afstand tussen sportman en toeschouwer die verkillend werkt, vooral bij de grote takken van sport. Alles was zo perfect ge regeld, werd zo beschaafd uitge voerd dat het hele project on menselijk werd. Na een paar da gen, een week, leken er geen sol daten en agenten meer te staan, maar verkeerslichten, stopbor den en hekken, die op een gering gebaar in iedere richting bewo gen konden worden. Overal en al tijd waar Moskou en de Olympi sche spelen elkaar troffen. Er wa ren verschrikkelijk veel aanra kingspunten, er waren onbe schrijflijk veel mensen beschik baar. De sportman kon zich ongestoord voorbereiden op zijn taak, ieder kon zijn werk naar behoren doen. Glad als kwik, zacht als fluweel, minitieus als de Spaskitoren van het Kremlin, precies als de aflos sing van de wacht bij Lenins mausoleum, zo ging alles. Spor- tofficials waren vol lof, dit was nog eens een organisatie werd herhaaldelijk verkondigd. En hoe zeer hadden zij gelijk. De sportmensen lieten weten dat zij naar Moskou waren gekomen om sport te bedrijven. En dat konden zij, vermoedelijk beter dan waar ook ter wereld. Daarom zijn de resultaten goed ge weest, de tijden beter, de afstan den groter en hebben de sport mensen getoond weer sterker te zijn geworden. Dat is één van de belangrijke facetten van Olympi sche Spelen, maar hoe waardevol is een wereldrecord voor een an der dan de sportman of zijn fana tieke supporter? De Spelen heb ben nog altijd iets, zij het van ver, te maken met de gedachten van De Coubertin. Moskou heeft daaraan geen aandacht besteed, het heeft wel tijd en gelegenheid geschonken om kennis te nemen van cultuur van zowel het oude Rusland als de nieuwe Sowjet- Unie. Altijd echter volgens de zelfde schema's, langs dezelfde hekken en barrières, via dezelfde afzondering als het sportieve ge beuren. Soms wordt je ergens koud van omdat het zo warm aandoet. Moskou echter was koud omdat alles zo mechanisch, zo schema tisch, zo georganiseerd was. Gis teren zijn deze kille spelen geslo ten. wat blijft zijn uitslagen, re sultaten, prestaties. De herinne ring aan sneller, hoger, sterker en weinig meer. Dat is een ijzige ge dachte. Dag volmaakt Moskou. Dag koude Olympische spelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9