AUTO Leasen niet goedkoop os ©f ©i r Bcnco 4 Hou ze in de gaten! samengesteld door Koos Post Autobedrijven moeten rekening houden met veel meer dan gemiddelde schade Genees middel voor lekke banden Bij Haaghuishof: Een stellingensysteem dat u niet in de steek laat daarmee bouwt u dóór jaar na jaar Kinderen zijn feinderen.Waarschuwen is niet genoeg. m Vfjcitm w' uitzendburo MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 GS» Dit is de "feesteditie" van de Toyota Ter cel Coupé. In een beperkt aantal te koop voor f.14250. Het is de gewone cou pé maar voor deze gelegen heid uitgerust met een aantal leuke extra's. Bijvoorbeeld wissers op de achterruit. Vanwaar zo'n "feesteditie"? Omdat Louwman en Parqui (nog Leidschendam, binnen kort Raamsdonksveer) dezer dagen de 250.000ste Toyota in Nederland heeft afgeleverd. Vijftien jaar nadat de eerste werd geïmporteerd. Wet is hard gegaan met de Ja panners in ons land. Met technisch weinig imponeren de wagens is destijds een bruggehoofd in Europa ver overd. In de jaren daarna hebben de mannetjes uit het Verre Oosten met zo'n verve aan de verbetering van hun produkten gewerkt dat zij al lengs meer grip op de markt kregen. Slechts enkele merken verkoch ten in de slechte eerste zes maanden van dit jaar meer auto's dan vorig. Daarbij za ten drie Japanners! Ook Toyota (na General Motors de tweede autofabrikant ter we reld). Het merk heeft nu de vijfde plaats op de Neder landse auto-top-tien. Af en toe moet het de plaats van de best verkochte Japanner in ons land stuivertje wisselen met Datsun maar tot nu toe heeft Toyota die plek steeds weer voor zich opgeëist. Meer dan vier miljoen auto's. Ruim één miljoen brom mers. Zo'n slordige tien mil joen fietsen. Ruw gerekend in Nederland dus bijna veer tig miljoen banden. Volop kans derhalve op lekke banden. Vuile handen is dan al het minste ongemak. Tal rijke fabrikanten hebben ge tracht dat met preventieve middeltjes te voorkomen. Ze hebben het stuk voor stuk moeten opgeven. De Britse fabrikant Yewpalm Limited zegt nu het ei van Columbus te hebben gevon den. Het produkt heet "OKO" en men zegt dat het talrijke tests in vele landen glansrijk heeft doorstaan. Het is een bandendichter op waterbasis die eenvoudig in de band kan worden ge bracht vanuit een drukvrije knijpfles. Mede door de wa terbasis blijft het produkt permanent vloeibaar in de band. Ook bij strenge vorst. De vloeistof blijft non-actief tot de band lek raakt. Dan doet het snel zijn werk. In principe ontelbare malen. OKO zou niet giftig zijn en geen roest veroorzaken. Het heeft geen nadelige invloed op rubber, metaal, verf, kle ding of de huid. Volgens Yewpalm Ltd kost de be handeling van één band minder geld dan de reparatie van een gat. ÖKO wordt geïmporteerd door Handelsonderneming Huy- zen in Zwijndrecht. Auto leasen. "Huren op langere termijn" om zo te zeggen, al dekt deze vlag niet de hele la ding. Afgaande op de adver tentie zou men zeggen dat leasing nu erg in de mode is. De autobedrijven zien er dui delijk wel brood in. Meer dan ooit tevoren wordt ermee aan de weg getimmerd. Leasing is niet nieuw. In Ame rika bijvoorbeeld bestaat het allang. Voor een vast bedrag in een huurauto rijden. Geen gezeur met garages. Verlost van een hoop rompslomp. Al tijd een bedrijfszekere wagen. Dat lijkt wat waard. Maar er zitten soms addertjes onder dat lease-gras. In de eerste plaats: het is niet goedkoop. Zeker voor privé- rijders is er niet of nauwelijks winst te behalen. Integen deel. Misschien dat bedrijven quitte kunnen spelen door belastingaftrek en besparing van personeelskosten omdat er geen onderhoudsmonteur nodig is. Maar daar tellen die eventuele hogere kosten toch minder zwaan men lost er immers alle vervoersproble men mee op. Overigens, het is te begrijpen dat leasen niet goedkoop is. Er zijn hoge renten mee ge moeid. Soms tot dertig pro cent. Terecht, want met be drijfswagens wordt zelden zuinig omgesprongen. Hon den, kinderen en bagage worden zonder enige terug houdendheid op het interieur losgelaten. Een krasje meer of minder doet er niet toe. Tegen lekker scheuren is geen bezwaar, je hoeft niet op de levensduur van de wagen te letten. De maximale no-claim korting zal de man die de wagen least een zorg zijn. Het leasebedrijf moet rekening houden met veel meer schade dan gemid deld. Dat stuwt de prijs aardig omhoog. Bovendien worden alle moge lijke vaste lasten mee bere kend. Maar welke automobi list gaat privé zo ver dat hij rekening houdt met rente verlies, wasbeurten, stal- lingskosten en dergelijke? Kosten die wel kunnen maar niet hoeven. Het leasebedrijf telt ze mee. Sommige leasecontracten laten onderhoud en reparatie voor rekening en zorg van de parti culier. In zo'n vorm is leasen nauwelijks aantrekkelijk omdat je wordt verplicht al leen bij dealers van dat ene merk de auto in onderhoud te geven. Je hebt geen enkele invloed op wat door de garage noodzakelijk wordt geoor deeld. Verder wordt de auto aan net einde van de huurovereen komst geacht te verkeren in een staat die wijst op zorgvul dig gebruik en onderhoud. Wat wordt daaronder ver staan? Wie bepaalt dat? Zijn de problemen bij verschil van inzicht niet te groot? En wie lost die problemen op? Maar ondanks die kosten en nadelen bestaat er in de ons omringende landen toch be langstelling voor deze vorm van autorijden. Renault sluit in Duitsland zo'n vierhon derd leasecontracten per maand af en in Engeland zo'n 150. Of men in Nederland zo'n succes zal kunnen boeken moet nog blijken. "Overlea- se" in Utrecht is de markt nog aan het aftasten. Overlease begon zes jaar gele den als een volledige dochter van Renault. In het begin een financieringsvorm voor be drijven, nu meer beheerder van wagenparken. Vandaar dat er ook andere merken in het pakket zitten. Zij brengen onder een i naam "Privé Lease" een oude vorm van leasing. Het is ge woon een kale financierings overeenkomst waarbij alle kosten zoals belasting, verze kering, onderhoud en repara tie voor rekening en zorg van de klant zijn. Wat er aan het einde van de rit nog van de gestorte borgsom wordt terugbetaald hangt af van de staat waarin de auto verkeert. En aan die beslis sing zal de leasemaatschappij zich nooit een buil vallen. Wel een voordeel boven de fi nancieringsmaatschappij is de mogelijkheid een varia bele huur te betalen. Want met het stijgen van de auto leeftijd gaat de post reparaties omhoog en dan kan het huur bedrag beter lager zijn dan aan het begin van de con tractperiode. Ook de lagere- eerste aanbetaling is een voordeel. Laten we een Renault 4 GTL nemen. Wat rekent Privé Lea se dan aan rente? De nieuw prijs f. 12.450. Aanbetaling en borgsom f.1.500. Resteert een bedrag van f. 10.930, waarvoor f.3070 aan rente moet worden betaald over veertig maan den. Een percentage derhalve van 15,2. Als het huurcontract is afgelo pen kan men de auto kopen. De prijs zal dan niet te hoog zijn. Temeer omdat er na die veertig maanden al meer dan het aankoopbedrag van de wqgen is betaald. Maar een auto kan men natuur lijk ook kopen via een per soonlijke lening bij de bank en dat is echt niet duurder en men is van veel verplichtin gen af. Geen onderpand en geen eerste (hoge) aanbeta ling. En de rente is voor de belasting aftrekbaar. Dat is bij leasing niet mogelijk. Een aantrekkelijker vorm is het zuiver operationeel leasen. Daarbij is het vaste maand bedrag alleen exclusief btw en benzineverbruik. Met dat systeem voor particulieren is bijvoorbeeld Peugeot vorig jaar begonnen. De dealers mogen op eigen houtje leasecontracten afslui ten en dragen ook de zorg voor administratie, onder houd en al het andere. Het Leasing Infocentrum van Peugeot-importeur Nefkens heeft in dit geheel slechts een coördinerende taak om te voorkomen dat de contracten onderling niet te sterk afwij ken. Bij deze vorm wordt aan het einde van de rit de wagen ingeleverd en zo nodig een nieuw contract voor een vol gende auto afgesloten. Er ligt een vergelijking gereed met het geheel voor eigen ri sico rijden. Uitgaande van een Peugeot 104 GL van f. 13.275 die in driejaar 90.000 kilometer rijdt. Die zou parti culier rijdend op het niet ge ringe bedrag van f.24.750 ko men terwijl dat bij leasing f.24.638.40 zou bedragen. Bij eigen financiering kan men evenmin als bij leasing het rentebestanddeel voor de belasting aftrekken. Voor dat leasebedrag sluit men echter wel alle risico's uit. Ex tra waardevermindering, geen auto tijdens reparaties die lang duren, lagere dan be rekende inruil-restwaarde, stijgende rentetarieven, duurder wordende garage uurlonen en meer van derge lijke onzekere factoren zijn zeker in een sterk op en neer gaande economie de moeite en kosten van het ontwijken waard. En niet te vergeten: het gemak waarmee de klant te maken krijgt. Leasing mag dan niet goedkoper zijn, dat gemak is ook wat waard... Massief vurehout. ontwikkeld voor professioneel gebruik, geschikt voor kantoor, huis, magazijn. Een degelijk en stabiel systeem, waarin vrijwel elke opstelling mogelijk is door het grote aantal hoogte-, lengte- en dieptematen waarin de staanders legborden leverbaar zijn. Daarin passen de vele accessoires, ladeblokken, platenrekken, orderkasten, tafels, deuren, rekken, noem Alles is uit voorraad te leveren, wilt u de volledige informatie, kijk dan in onze toonzalen of schrijf of bel even om een gratis brochure en voorraadlijst-*^> nstraat 39 071 -121141 open ma t/m vr 8 30 -12 30.13 30 -18 u.. edempte Burgwal 10c. 070 - 639914 open di t/m vr 9 00 -17 30 u do. 18 30 - 21 u za. 9 00 -17 00 u. Overtoom 250.020 -124253 open ma 13 -18 u di l/m vr 10 - 13.14 -18. do 19 - 21 u ftblicaiie aangeboden door di! blad in samenwerking mei de Snchiing Ideele Reclame De artsen W. E. en J. BERGMAN ZIJN AFWEZIG TOT 18 AUGUSTUS Voor spoedgevallen nemen waar: dr. C. Hagen. Julianalaan 4, tel. 13222 (voor de letters A t/m K) en dr. H. Hueting, Rijnstraat 42, tel. 12102 (voor de letters L t/m Z). GARAGE i/ U AUTO- EN TRUCKVERHUUR St. Aagtenstraat 10-14, Lelden, 071-125700, 153627 Wanneer je maar wilt Of naar 't cabaret filmhuis, ballet museum, concert't Cultureel Jongeren Paspoort Iedereen onder de 26 jaar kan. ervan profiteren. Een hêÉljaar lang voor maar 6 gulden 50! In elke stad van Nederland. Informatie?: Vraag maar op je gemeentehuis. Of bel 033 - 51908. Technisch personeel elektr. lasser constructie bankwerker produktiemedewerker plaatwerker spuiter magazijn-medewerker dieselmonteur heftruckchauffeur suppoost elektromonteur loodgieters bijrijder chauffeurs BE CV monteurs C02 lassers draaier frezer techn. verkoper onderhoudsmonteur elektronica-monteur bedradingsmonteur offset drukker Administratief personeel telexiste telefoniste/receptioniste secretaresse boekhouder mba-pd/spd MK-82 typiste typistes voor langere tijd data-typiste beeldschermtypiste Para-medisch personeel verpleegkundigen A, B en Z medisch secretaresse Bel voor inlichtingen of kom even langs Breestraat 167 2311 CP Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 8