Conventie mag niet open VERBETEN STILTE BOLOGNA ROTMOF President Carter: Bomaanslag zaait dood en verderf in stationsgebouw Zuster overleden ex-sjah zou coup in Iran beramen MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (GPD AFP) - Tijdens een bij eenkomst met een groep Conventie-af gevaardigden in het Witte Huis zei president Carter dat hij vastbeslo ten blijft de kandi daatskeuze niet aan hen over te laten. De Con ventie mag niet open. "Deze regels waren achttien maanden voordat de eerste voorverkiezingen werden ge houden al van kracht, duide lijk begrepen door alle kandi daten of potentiële kandida ten". Volgens Carter kan een open Conventie slechts in 1984 plaatshebben, nadat de afgevaardigden van de Con ventie van 1980 daarover hebben beslist. Congresleden zagen Carter gis teren iets wegslikken van emotie toen hij zei op zijn herverkiezing te vertrouwen. Van alle kanten wordt hij nu belaagd. Volgende week mag hij al voor het justitiecomité komen getuigen als hij dat wenst. Maar de comité-voor zitter wil dat pas doen als het 99 99 Billy Carterde broer van de Amerikaanse president speelt e spelletje golf. Vandaag begint een Senaatscommissie aan het c derzoek naar de Libische connectie van Billy. onderzoek verder is gevor derd. Wel wil de voorzitter zo snel mogelijk te werk gaan om te voorkomen dat de ver kiezingen een te grote rol gaan spelen. Democratische fractieleider Senator Byrd wil nu al Carter als getuige oproepen. Dan kan hij tenminste meteen schoon schip maken. Als Car ter dan tegenvalt, kan Byrd hem nog altijd laten vallen tijdens de Conventie. De hele stroming om de Con ventie open te gooien komt vooral van het Congres. Sinds de regels voor de Conventie van 1980 zijn veranderd, heeft het Congres geen invloed meer op de benoeming van een nieuwe kandidaat. En dat laten ze merken. Carter heeft nog een redelijke greep op de afgevaardigden buiten het Congres om. Geschenk Volgens Hamad al-Tabib, de Libische minister van bui tenlandse zaken, heeft presi dent Jimmy Carter, met broer Billy als bemiddelaar, een ge schenk van zijn regering ter waarde van 50.000 dollar ge kregen. In een interview met het Liba nese dagblad 'Al-Chark' van gisteren, zei minister Al-Ta- bib dat Billy Carter tijdens zijn bezoek aan Libië cadeaus kreeg, voor de hele familie Carter "de president incluis". De minister noemde de niet na der omschreven cadeaus "ui tingen van Arabische gast vrijheid, vooral jegens be vriende families. Wij be schouwen Billy Carter als vriend". Telgram De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft meegedeeld dat Billy Carter minstens één telegram heeft gekregen van de Amerikaan se president over zijn bezoek aan Libië in 1978. Het tele gram was afkomstig van de Amerikaanse ambassade in Libië. Het was een van de ze ven telegrammen die het Wit te Huis openbaar heeft ge maakt. Nadat president Carter het tele gram van het ministerie van buitenlandse zaken had ge kregen, stuurde hij het met een begeleidend briefje naar zijn broer Billy. In het begeleidende briefje schrijft de president zijn broer dat deze "goed werk" heeft gedaan. Een paar dagen geleden verklaarde Powell nog dat president Carter zich niet kon herinneren dat hij zijn broer telegrammen had laten zien of had gegeven. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) BOLOGNA - Alle klokken van het station van Bologna staan stil op 10.25. Op dat ogenblik, zaterdagmorgen, zagen ooggetuigen op het stationsplein een verblindende steekvlam uit de linkervleugel naar buiten slaan, onmiddel lijk gevolgd door een daverende knal. Verbij sterd zagen zij het gebouw letterlijk meters hoog in de lucht spuiten en weer neerval len. Uit de stofwolk, die minutenlang het station aan het oog onttrok, kwamen gillende, bloedende mensen naar bui ten rennen. Er had een ramp plaatsgevonden die, naar vandaag officieel werd meegedeeld, 76 dodelijke slachtof fers had geeist.„De grond schudde als bij een aardbe ving", vertelt Silvano Nerozzi, kaartverkoper van het ge meentelijk busbedrijf. „Ik werd tegen de grond gesmeten. Ik zag een man met gescheurde kleren en bloed in zijn gezicht huilend rondlopen en roepen om zijn dochter tje". ^,ik was net even naar het toilet", zegt Ugo Natale, „en mijn zoontje van dertien, Roberto, zat in de wachtkamer. Ik hoor de knal en kijk om, en de hele wachtkamer is weg. Ik heb wel een uur naar hem zitten graven, maar toen ik hem hoorde zeggen: gelukkig dat jij er niet was, dacht ik dat er een wonder gebeurd was". Verwoest Over een breedte van 50 meter was het stationsgebouw totaal ver woest. In deze vleugel bevonden zich het café-restaurant en de wachtkamers eerste en tweede klasse, die tot het fatale ogenblik van vijf voor half elf krioelden van een zorgeloze menigte vakantiegangers, ouders die hun kinderen wegbrachten naar de vakantiekolonie^, doorreizende toeristen. In een oogwenk was er niets van over dan een rokende puinhoop, waaruit het gekerm van de ge wonden opklonk. Bij de eerste- hulppost, in het niet getroffen deel van het station, begonnen de eerste gewonden binnen te stro men: „Ze hadden niets mense lijks meer", zegt de stationsarts Francesco Speziale, „overal bloed, gebroken armen en benen, een jongen die een oog verloren had". Snel Maar de hulpactie kwam onmid dellijk op gang: plaatselijke ra diostations en luidsprekerauto's waarschuwden de bevolking, au to's begonnen toe te stromen voor het vervoer van gewonden naar de ziekenhuizen in en om Bologna, ziekenwagens kwamen met loeiende sirenes aanzetten, stadsbussen werden ingezet om de doden te vervoeren. „In tien minuten lag ik hier in het zieken huis", vertelt Hans Jurt uit Zwit serland, die niet uitgepraat raakte over de snelle hulpverlening. Nu pas kan men de balans opma ken van de ramp die Bologna heeft getroffen:76 doden, 186 gewonden liggen in de zieken huizen; de toestand van sommi gen is uiterst kritiek, en het valt te verwachten dat het dodencij fer in de komende dagen nog zal oplopen. Het graven, met handen, stokken en schoppen, begon onmiddellijk na de ontploffing, maar kon pas werkelijk op gang komen, toen een half uur later de brandweer arriveerde, met bulldozers en hijskranen. Toen was ook de hele wijk rondom het station voor het verkeer afgezet en werd alleen nog maar doorkruist door am bulances en politieauto's. De oproep van de radio aan alle art sen die zich in Bologna of in de buurt van de stad bevonden, had dadelijk succes: Tientallen dok ters bevolkten een half uur later de eerste-hulpposten van alle M.aar_het hee.ft heel 'a"g ged"yfl Een groot gedeelte van het station in Bologna werd door de bomaanslag volkomen weggevaagd. De hulp kwam snel op gang. In de puinhopen werden 76 doden aangetroffen. Zeker 186 personen werden gewond. overlevende was om zeven uur 's bevonden. Onder de tweede avonds gevonden in de ingestorte passage naar het tweede perron, waar hij urenlang wanhopig had liggen roepen. „Toen de eerste mensen naar bui ten renden", vertelt de portier van het hotel aan de overkant van het stationsplein, „gilden ze niets anders dan: een aanslag, een aan slag". Zozeer is men in Italië, na de bittere ervaringen van de laat ste jaren, op iets dergelijks voor bereid. ziekenhuizen, en in het grote stadshospitaal wisselden de ope ratieteams elkaar van dat ogenblik tot diep in de nacht af in vier verschillende operatieka- Tot diep in de nacht duurde ook het puinruimen bij het licht van schijnwerpers. De laatste drie lij ken werden omstreeks drie uur 's morgens gevonden. Maar het be richt van de televisie, dat er nog om half twee 's nachts een klein meisje levend van onder het puin was gehaald, werd later door de brandweer ontkend: de laatste deze veronderstelling werkelijk onder ogen durfde te zien, zo onvoorstelbaar onmen selijk was de gedachte aan een koelbloedige bomaanslag op een argeloze mensenmenigte. Uren lang bleef men zich vastklampen aan de mogelijkheid van een on geluk: de ontploffing van de ver warmingsketels of van de gaslei dingen onder het station. Maar naarmate de werkzaamheden vorderden, werd deze veronder stelling steeds minder houdbaar, en ten slotte sprak de brandweer het hoge woord: verwarmingske tels en gasleiding waren in tact vkuthof msiwm goedkopfr. Alleen nog in augustus verkrijgbaar de Zomerkaart van NS maakt alle uitstapjes stukken goedkoper. Op ieder station vertelt men u er meer van. klassewachtkamer, waar het cen trum van de ontploffing was ge weest, lag bovendien in het ge heel geen kelder, maar vaste grond. Hier werd in de loop van de avond ook de definitieve aanwijzing gevonden, dat er inderdaad sprake was van een bom: een ondiepe krater van ongeveer 40 cm diepte en 1 meter doorsnee, met rondom de overblijfsels van een plastic tas of koffer en ver wrongen stukken metaal, die op het ogenblik in het politielabo- ratorium van Boiogna worden onderzocht. Op dit punt, zo moest men wel concluderen, had een koffer te gen de muur gestaan, waarin niet minder dan 40 kilo trotyl moest hebben gezeten. Toch duurde het nog tot 24 uur na de ramp, voor de openbare aanklager van Bologna, Ugo Sisti, een verklaring uitgaf, dat het onderzoek nu voorname lijk ging in de richting van een misdadige aanslag. De politie werkt met twee ver schillende hypothesen: ofwel er is met opzet een tijdbom in de overvolle wachtkamer achterge laten, ofwel de gevaarlijke lading werd door een koerier naar elders vervoerd en is per ongeluk (bij voorbeeld door het magnetisch veld van de elektrische bovenlei ding) tot ontploffing gekomen. In dit laatste geval zou ook de koe rier getroffen moeten zijn, en de politie is dan ook bezig met een diepgaand onderzoek naar de politieke antecedenten van de doden en gewonden. Degenen die van het begin af reke ning hadden gehouden met de mogelijkheid van een aanslag, hadden elk al dadelijk in een be paalde richting gezocht, namelijk die van het rechtse terrorisme. Dat is niet verwonderlijk: terwijl het linkse terrorisme, zeker niet minder bloedig en gevaarlijk, al tijd selectief heeft gehandeld te gen bepaalde instellingen, groe pen of personen (rechters, politi ci, journalisten), hebben de neo fascisten van oudsher een voor keur voor blinde moordpartijen tegen anonieme menigten (in een bank in Milaan december 1969; bij een vakbondsbetoging in Brescia, 1972; in detoeristentrein Italicus, 4 augustus 1974). Voor de aanslag in Milaan werden de neo-fascisten Franco Freda en Giovanni Ventura tot levenslang veroordeeld, samen met een agent van de Italiaanse geheime dienst, Giannettini, wiens rol nooit helemaal werd opgehel derd. Voor de aanslag op de Itali- custrein werd juist afgelopen vrijdag Mario Tuti in staat van beschuldiging gesteld, een neo fascist uit Toscane, die al eerder levenslang kreeg voor de moord op twee politieagenten, die huis zoeking bij hem kwamen doen. En met de woorden „eer aan onze kameraad Mario Tuti" eindigde ook de telefonische mededeling die zaterdagmiddag om twee uur binnenkwam bij het Romeinse dagblad „La Repubblica". Met deze boodschap eiste de neo-fas- cistische terreurgroep NAR de verantwoordelijkheid voor de aanslag in Bologna op. NAR is de afkorting van „Nuclei Armati Ri- voluzionari" (gewapende revolu tionaire kernen), een nog betrek kelijk jonge groepering, die tot nu toe vooral in Rome is opgetre den. Volgens de politie, die al verschil lende NAR-aanhangers heeft gearresteerd, blijft het niettemin verreweg de gevaarlijkste van alle rechtse terreurorganisaties. Naar het voorbeeld van de Rode Brigades op straffe militaire leest geschoeid, volgt deze groep de openlijk beleden leer van Mario Tuti: door wanorde en paniek onder de bevolking stort de de mocratische staat vanzelf ineen, om plaats te maken voor een na- tionaal-socialistisch bewind. „Binnen tien jaar word ik bevrijd en zijn de rollen omgedraaid", verklaarde Tuti aan zijn rech ters. Maar in Bologna heerst, na dc eer ste afschuwelijke ogenblikken, geen wanorde en geen paniekwel een verbeten stilte. Op het plein tje, waar gistermorgen nog de linkervleugel van het station stond, is de bomkrater omgeven door een hek. In de krater liggen bloemen: naast een krans van de christendemocratische partijlei der Piccolieen klein boeketje met een kindertekening. „Voor mijn pappa", staat erop. LONDEN (AFP) - Prinses Asjraf, de tweelingzuster van de onlangs overleden ex-sjah van Iran, werkt aan een coup die moet plaatsvinden vóór 31 ok tober, de datum waarop de zoon van de ex-sjah, prins Reza, de leeftijd bereikt waarop hij de pauwen- troon kan bestijgen. Dit heeft The Sunday Times ont huld. Volgens bronnen die zeer dicht bij de prinses staan, heeft zij kort geleden in Egypte een ont moeting gehad met generaal Cholam Oveissi, het voormalige hoofd van het Iraanse leger. Voor haar plan heeft de prinses de be schikking over een vermogen van meer dan twee miljard gul den. De operatie zou moeten worden gelanceerd vanuit Irak en Jorda nië, alsmede vanuit een aantal staatjes aan de Perzische Golf. Generaal Oveissi zou de leiding ervan hebben. Vooral de Iraanse marine zou het plan steunen, on danks het feit dat daar na het be- kendworden van de laatste plan nen van aanhangers van de sjah forse zuiveringen zijn uitgevoerd door Chomeini. De luchtmacht zou ook achter de plannen voor deze coup staan, zij het in minde re mate. De Sunday Times wijst erop dat Oveissi in de laatste periode van het regime van de sjah de bij naam had "de slager van Tehe ran" vanwege de extreme onder drukking van die dagen. Ajatollah Chomeini, de feitelijke machthebber in Iran, heeft giste ren de paus verweten de kant van de onderdrukkers en niet van de onderdrukten te hebben gekozen en niet tussenbeide te zijn geko men ten behoeve van de Iraanse studenten die in de V.S. worden vastgehouden. Chomeini richtte dit verwijt tot de paus toen hij mgr. Hilarion Ca- pucci, voormalig Grieks-katho liek aartsbisschop van Jeruzalem ontving. Mgr. Capucci had een brief van de paus voor Chomeini bij zich. De toespraak van Chomeini bij de ze ontvangst werd door radio- Theheran uitgezonden. De Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr heeft gisteren in een vraaggesprek gezegd dat de Amerikaanse economische boy cot van zyn land de kosten van de import met bijna een kwart heeft verhoogd. Iran moet ongeveer 5 miljard gulden meer betalen voor zijn invoer. Volgens de president is gebleken dat de geestelijke factor in de re volutie sterker was dan de mate riële factoren. De Verenigde Sta ten dachten dat ze Iran afgelopen winter op de knieën konden krij gen, maar dit was een misreke ning, evenals die in de tijd van Vietnam werden gemaakt, aldus Bani-Sadr in het vraaggesprek met de Westduitse Frankfurter Rundschau. Iran kan niet zonder moderne eco nomische structuren, omdat het elk jaar een miljoen arbeidsplaat sen moet scheppen, maar een nieuwe maatschappij in Iran moet onafhankelijk zijn van het Westen, zotzei de Iraanse presi dent, die eraan toevoegde dat als Europa zich coöperatief opstelt, Iran een politiek van begrip zaï voeren. ADVERTENTIE kan mum gomoptr. Alleen nog in augustus verkrijgbaar: de Zomerkaart van NS maakt alle uitstapjes stukken goedkoper. Op ieder station vertelt men u er meer van.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7