LEIDSCH DAGBLAD Verbittering na bomaanslag in Bologna JSzomerlS Nu op naar de Spelen van de verzoening vandaag "DC-10 veiligste toestel Bar en boos in de bakkerijen Agent in het nanw schiet man dood AL 76 DODEN Noord wij kse politie jaagt op pyromaan MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36233 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon De 'kille' Spelen van Moskou zijn ten einde, de vlam die nooit echt kon en wilde branden is uitgewaaid. Op naar Los Angeles waar het, volgens de nieuwe IOC- voorzitter Samaranch, alle maal anders en beter moet. Waar de "Spelen van de ver zoening" wachten. Grote woorden, maar er zal de komende vier jaar heel wat moeten gebeuren wil het ooit nog wat worden. Als het nog kan... De Olympische Spelen zijn over, het voetbalseizoen staat weer voor de deur. Geoefend wordt er al weer druk. Amateurkampioen Noordwijk begon heel aar dig. Van eerste divisie club Telstar (met zijn Leidenaars) werd met 5-4 gewonnen. PAGINA'S 9-14 Noodweer in sommige delen van ons land. PAGINA 5 Carter verzet zich tegen open conventie. PAGINA 9 Begin stuurt aan op ver vroegde verkiezingen. PAGINA 14 18 PAGINA'S Wetsovertreding, onderbeta ling, illegale arbeid en veel sociaal zwakke bedrijven. Tot die sombere karakter schets komt de Voedings bond FNV na een onderzoek in het bakkerijbedrijf. De bond heeft nu een actiepro gramma opgesteld, om i de wantoestanden in bakkerijbedrijf een einde te maken. "De donkere dagen en nachten van de bakkerij" heet het programma, waa gesproken wordt over beidsomstandigheden veel weg hebben van rond de eeuwwisseling. De meest opvallende eis luidt: "bakkersarbeid moet dagar- beid worden". In een reactie op het plan van de FNV zeggen vertegen woordigers van de Neder landse Bakkersbond en de ondernemersorganisatie voor het midden- en klein bedrijf in de bakkerswereld, dat de FNV de zaak over drijft. en dat het met de w toestanden in het bedrijf wel meevalt. PAGINA 15 KOOG (GPD)- Een man uit Koog is vannacht dodelijk door twee po litiekogels in de borst getroffen. Een politieagent loste de fatale schoten toen hij in het huis van het slachtoffer met een slagers mes in het nauw was gedre ven. Een medebewoner van het slacht offer had eerder in de avond om politieassisteijtie gevraagd om dat er moeilijkheden waren met de 25-jarige man. Na aankomst van de eerste twee agenten kon hij gekalmeerd worden, maar toen de tweede politiewagen ar riveerde, vloog hij weer op, en dreef zijn medebewoner en een agent met een slagersmes de hal van het huis in. Volgens de politie kon de agent geen kant meer op en schoot hij de man tweemaal in de borst. In opdracht van de hoofdofficier van justitie in Haarlem wordt een onderzoek naar de gebeurtenis sen ingesteld. BOLOGNA (DPA/Reuter) - De eerste reacties van de Ita liaanse politici over de aanslag op het station in Bologna kenmerken zich door sprakeloosheid. De eerste woorden van premier Cossiga waren: "Als mens kan ik alleen zeg gen dat het gekken zijn". De partijvoorzitter van de sociaal-democraten zocht het brein achter de aanslag, waarbij 76 personen om het leven kwamen, in het buitenland: "In de levenshouding en de tradities van het Italiaanse volk ligt niet zoveel barbaars heid. WAARSCHUWING Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van Groeneveld de groothandel met de vaste lage prijzen Verkoop iedere dinsoagmorgen in de Groenoordhallen. Kuikenpoten per 5 kg 25,- Kuikenfilet per kg 13,- Kuikenlevertjes botermals per 500 gr. 2,- Nu met extra groot assortiment barbecue-specialiteiten o.a. T.V.-hapjes, heerlijk gekruid per kilo 5,- Küiken drumsticks per kg 7,50 2 kg. kipkarbonade Wisselvallig Veel bewolking en in de nacht en och tend enige tijd regen, later enkele op klaringen. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Tot krachtig toe nemende zuidwestenwind, kracht 6. (Opgemaakt 11.15 uur) 5 AUGUSTUS Zon op: 06.04 uur; onder: 21.22 uur. Maan op: 01.27 uur; onder: 16.54 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.08 en 23.37 uur, laagwater om: 6.29 en 19.08 uur. De communistische partij hing in het hele land aanplakbiljetten op, waarop de arbeidsmassa's wor den opgeroepen "de aanslag op de democratie af te slaan". Andere partijen willen dat het par lement zijn zomerreces onder breekt en zo snel mogelijk bij eenkomt. De Senaat vergadert vandaag in Rome. Staking De Italiaanse vakbeweging riep alle arbeiders op vandaag twee uur te staken uit protest tegen de aan slag, in het station van Bologna. Vakbondsleiders in het door de communistische partij bestuurde Bologna willen vier uur staken. In Rome, Milaan en andere ste den zullen protestmarsen wor den gehouden. Van verschillende kanten is geeist dat er strenge maatregelen worden genomen tegen het politieke geweld. De officier van justitie, Ugo Sisti, zei dat de ramp is veroorzaakt door een grote lading, waar schijnlijk in een koffer, in de wachtkamer van de tweede klas se in het stationsgebouw. De mo gelijkheid dat de springstof was bestemd voor ergens anders en onbedoeld tot ontploffing kwam wordt niet uitgesloten. In dat ge val moet de bezitter ervan zich bevinden onder de doden of ge wonden. Tot nu toe zijn 47 stoffe lijke resten geïdentificeerd. In het geval van een bewuste aan slag, de springstof zou dan met een tijdmechanisme tot ontplof fing zijn gebracht, gaat de politie zoeken bij rechts-extremistische ondergrondse organisaties. NAR In telefoongesprekken met de Ro meinse krant 'La Repyblica" en het persbureau 'Italia' in Turijn stelde de neo-facistische organisa tie "Nuclei Armati Rivoluzionari" (NAR, gewapende revolutionaire ceiien) zich verantwoordelijk voor de aanslag. Gistermiddag werd het dagblad 'L'Occhio in Rome gebeld met de mededeling dat NAR niet verantwoordelijk was voor de katastrofe in Bolog na. "De Romeinse afdeling van de NAR ontkent heftig de be schuldigingen waarin wij ver antwoordelijk worden gesteld voor het bloedbad in Bologna". De aanslag is de bloedigste in de na-oorlogse geschiedenis van Italië. Italië is de laatste jaren ge plaagd door vele politieke ge welddaden. Hoewel linkse ex tremistische organisaties meer aanslagen pleegden dan de neo fascisten, waren de gewelddaden van de laatsten veel bloediger. (zie verder pagina 7). De christen-democratische partijsecretaris Flaminio Piccoli legt bloe men neer op de plaats waar zaterdagmorgen een bom ontplofte. Bij de aanslag in het station van Bologna kwamen 76 mensen om het leven, ruim 180 werden gewond. Fabrikant maakt vergelijking met Boeing en de Airbus (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De Noordwijk- se politie speurt intensief naar een pyromaan die de af gelopen dagen al vijf riet schelven bij bollenbedrijven in het Vinkenveld in brand heeft gestoken. Hoewel de agenten avond aan avond posten, hebben zij de brand stichter nog niet kunnen be trappen. De politie wil niet al teveel kwijt over de zaak. Zij zegt 'aan te nemen' dat iemand bewust de rietschelven heeft aangesto ken. De politie stoelt deze ge dachte op drie feiten: kort voor één van de branden uit brak heeft men bij een schelf iemand zien weglopen en men heeft voetsporen bij een afgebrande rietberg gevon den. Bovendien breken de branden steeds op hetzelfde tijdstip 's avonds uit. Daarom leeft het sterke vermoeden dat het vuur is aangestoken. Het signalement van de da der, waarover de politie be schikt, is vaag. Postende agenten hadden mid den vorige week pech toen zij voor een brandje in een motel aan de De Ruyterstraat wer den weggeroepen. Korte tijd later stond er opnieuw een schelf in het Vinkenveld in lichterlaaie. De eigenaars van de bollenbe drijven in het Noordwijkse Vinkenveld zijn (nog) niet in paniek geraakt. Ieder houdt voor zichzelf zijn zaakje nauwlettend in de gaten. Tot het instellen van een wacht gaan de bollenkwekers niet over, omdat het gebied te groot is om na te lopen. On derling hebben ze er zelfs niet over gepraat om deze maatre gel in te stellen. Een kweker vertelde dat het niet gemak kelijk zal zijn de brandstich ter te pakken. "Die man kan alle kanten heen als er 'on raad' is. Maar voorlopig heeft hij toch al voor duizenden guldens schadr aangericht". In cel gewond na brand door sigaret LEEUWARDEN - Met vrij ernstige brandwonden aan zijn hals en onderarmen is de 23-jarige van aanranding verdachte man M. F. uit Leeuwarden zaterdagmiddag uit zijn cel op het bureau van poli tie gehaald en per ambulance naar het ziekenhuis overge bracht. De man verklaarde een sigaret en een aansteker in zijn cel te hebben gesmokkeld en na het opsteken in slaap te zijn ge vallen, waarna brand ont stond. De brand werd ontdekt een uur na dat de man naar zijn cel was ge bracht. De man lag toen be wusteloos op de dagmatras in zijn cel. Verdachte was vrijdag ingesloten nadat hij bekend had vorige week zondag enige meisjes in de per- soneelsflat van een ziekenhuis onzedelijk te hebben betast. De man was naar zijn zeggen op zoek geweest naar een vriend, die eveneens in de flat zou wonen, maar tijdens zijn zoektocht was hij de meisjes tegengeko men. LONG BEACH (GPD) - Bezorgd door de nog steeds bestaande angst bij het publiek om met de DC-10 te vliegen - na het veron gelukken van een machine van dit type bij Chicago op 25 mei vo rig jaar - heeft de fabrikant van het vliegtuig, McDonnell- Douglas, een boekje uitgegeven, waarin erop wordt gewezen dat met andere breedrompvliegtui- gen meer onregelmatigheden plaatsvinden dan met de DC-10. Met de DC-10 worden per dag meer vluchten gemaakt dan met de andere breedrompvliegtui- gen, Boeing-747, Lockheed Tris tar en Airbus A3P0. Bij Chicago verongelukte eind mei vorig jaar een DC-10 van Ameri can Airlines nadat bij het losko men van de grond de linkermotor afbrak. Alle 273 inzittenden van het vliegtuig kwamen daarbij om het leven. Na enkele dagen bleek het ongeluk te zijn veroorzaakt door een onjuiste herbevestiging van de motor na een onder houdsbeurt. Aanvankelijk werd verondersteld dat een ontwerpfout de oorzaak van het ongeluk was geweest; een gedachte die werd gevoed door het ongeluk op 3 maart 1974 bij Parijs, toen van een Turkse DC- 10 kort na vertrek een niet goed gesloten luik uitbrak. Hierdoor werd het vliegtuig onbestuurbaar en stortte neer. Ook daarbij kwamen alle inzittenden om het leven. Naar dit wel degelijk door een ontwerpfout veroorzaakte ongeluk verwijst Douglas in het nu verschenen boekje (The DC- 10 - A special report) echter met geen woord. De twijfel aan de luchtwaardigheid van de DC-10 werd sterk in de hand gewerkt door het vliegver bod dat het vliegtuigtype over de hele wereld (met uitzondering van Joegoslavië) gedurende een aantal weken kreeg opgelegd. Aankondigingen van lucht vaartmaatschappijen om geen DC-10 meer te kopen (KLM), ze te verkopen in ruil voor de grotere Boeing-747 (Transamerica en an dere), of een bestelling te vervan gen wegens de vertraging die het ongeluk bij Chicago teweeg zou brengen bij de aflevering van nieuwe DC-10's (Alitalia), ge voegd bij berichten over motor storingen versterkten de gedach te dat de DC-10 een onveilig vliegtuig was. Douglas wijst erop dat het uitvallen van een motor in (bijvoorbeeld) september 1979 21 keer voor kwam bij een Boeing-747,12 keer bij een Lockheed Tristar en acht keer bij een DC-10. maar dat al leen aan de acht motorstoringen van de DC-10 in de media ruime aandacht is besteed. In heel 1979 had de DC-10 1.8 ..problemen" per duizend vluch ten (waaronder het ongeluk bij Chicago), tegen 3.7 voor de Boeing-747 en 2,6 voor de Lock heed Tristar. 4 weken lang hel LEIDSCH v DAGBLAD r kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nachi i|s en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noleren Ik beslis meteen en U kunl mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: mkruisen en bon ingevuld m een open env •r postzegel opsturen naar Leidsch Dagbia Antwoordnummer 214. 2300 VB Le.dcn de bakkerijen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1