Bakkers vinden hun lonen te laag Markt berichten "In het zweet des aanschijns zult gij uw brood verdienen w tlAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 ECONOMIE PAGINA 15 Kernenergie Driekwart van de burgers in de Duitse bondsrepubliek prefe reert de modernisering van oude en de bouw van nieuwe kolen centrales toven de bouw van nieuwe atoom-centrales. Dit blijkt uit een gisteren gepubli ceerd opinieonderzoek van een instituut in de Beierse hoofdstad München. De meerderheid van de onder vraagden toonde zich bijzonder sceptisch over de oplossing van het afvalprobleem. Slechts een derde van de ondervraagden dacht dat dit probleem spoedig zal worden opgelost. 'Reclame? De Britse spoorwegen, "British Rail", werven voor hun dagtours klanten door middel van luci fersdoosjes. Er kleeft één schoonheidsfoutje aan: op de doosjes staat "made in USSR". Het wond het conservatieve par lementslid Robert Adley genoeg op om een boze brief aan de pre sident-directeur van British Rail te schrijven. Adley noemt het verbijsterend' dat een staatsbedrijf om zijn eigen roep te vergroten lucifers, "en dan ook nog slechte" koopt in de Sowjet-Unie. Als de dagtours van de spoorwegen even slecht zijn als hun lucifers, aldus Adley, dan hebben de con currenten iets om zich vrolijk over te maken. Fraude Meer dan veertig personen en hun huisdieren verdrongen zich dit weekeinde in het Zuidfranse Cannes voor een klein huurap- partement dat zij door betaling van ruim 2500 gulden huur voor uit enige tijd meenden te mogen betrekken. Al spoedig bleek dat tien families zich door de eigenaresse van het vakantie-appartement hadden laten oplichten. De huisbazin en haar dochter zijn overigens geen onbekenden van de politie. Zij hebben nog vijftien jaar cel te goed wegens soortgelijke ver grijpen, maar waren al vijf jaar voortvluchtig. Reuter De 150 journalisten van het Britse Persbureau Reuter in Londen die sinds 25 juli in staking waren, hebben besloten het werk te her vatten. Aanleiding tot de staking was het besluit van de directie 18 colle ga's naar huis te sturen die had den geweigerd, kopij te behan delen afkomstig van of bestemd voor de Reuter-kantoren in Noord-Amerika. Het personeel daar legde het werk op 24 juli neer omdat er geen overeen stemming kon worden bereikt over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor drie jaar. LEIDEN - Groenteveiling: pruimen 1.45-2.05, aardappelen 0.16-0.31, andij vie 1.33-1.67, augurken 0.50, snijbonen 4.90-5.40, stambonen 3.20-3.50, kroten 0.54, rode kool 0.50, spits kool 0.59-0.66, postelein 0.32-0.87, prei 0.97-0.102, ra barber 0.51-0.61, spinazie 0.59-0.74, spruiten A 0,60-1.00, B 0.£5, C. 0.35-0.65, uien 0.44-0.67, meloenen 1.75-3.40, bloemkool 1x6 0.80-1.85, 8 st 0.50-1.15, 10 st 0.55-0.60, sla 0.26-0.76, peterselie 0.19-0.39, radijs 0.45, selderij 0.22-0.37. Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 1495 dieren aangevoerd, 916 slachtrunderen en 579 schapen/ lammeren. De prijsnoteringen voor slachtvee waren als volgt slachtrunde- ren-stieren le kwaliteit van 725 tot 780; stieren 2e kwaliteit van 675 tot 720; vaar zen le kwaliteit van 710 tot 800; vaarzen 2e kwaliteit van 620 tot 690; koeien le kwaliteit van 690 tot 760; koeien 2e kwa liteit van 630 tot 670; koeien 3e kwaliteit van 580 tot 610; worstkoeien van 480 tot 600; extra kwaliteit dikbillen van 850 tot 1350. Gebruiksvee schapen van 150 tot 180; lammeren van 150 tot 170; lammeren le kwaliteit van 175 tot 200. Toelichtingen- slachtrunderen redelijk, redelijk, stabiel, schapen/lammeren ma tig, matig, stabiel, oude schapen iets la ger. VLAARDINGEN-DEN HAAG (GPD) - „Het werk in de bakkerij is zwaar en uiterst onaangenaam. Het is vuil werk. Als ik door de bakkerij loop vraag ik me wel eens af, of de mensen die daar werken bakkers of boot werkers zijn". Mario Stefanutto uit Vlaardingen is onderhoudsmonteur bij het Rotterdamse bakkerij bedrijf Van der Meer en Schoep, een groot industrieel bedrijf met ruim 450 werk nemers. Als lid van de bedrijfsledengroep en kaderlid van de Voedingsbond FNV wordt hij vaak geconfronteerd met klachten van collega's over de arbeidsomstandighe den in de bakkerij. Mario: „Tussen de ovens in de bak kerij heersen temperaturen van rond de veertig graden. In die hit te staan werknemers zware blik ken op een lopende band te zet ten, soms uren achtereen". „De arbeidstijden zijn buitenge woon lang. Sommige mensen werken zestig uur per week. Dat is het gevolg van de lage lonen. Het hoogste salaris dat volgens de cao in de bakkerij te verdienen valt, bedraagt 499,32 gulden bru to per week. Dat verdient een chef-broodbakker. Zon man heeft de verantwoording over de hele produktie en moet leiding geven aan een flink aantal werk nemers. Het is een schandalig hongerloontje dat daar tegenover staat". „Om toch nog aan een redelijk sala ris te komen,-wordt er veel over gewerkt. Dat is geen wonder. Bakkers willen ook wel eens op vakantie en rijden ook graag in een autootje. Dus wat moeten Volgens Mario wordt het hoog tijd dat er regels komen voor het overwerk. Mario: „Je wordt ge woon aangewezen. Het gaat van: jij, jij en jij morgenavond om tien uüyverken. Het lijkt wel militai re dienst" Nachtarbeid Mario vindt dat ook de nachtarbeid nodig aan banden moet worden gelegd. Mario: De meeste grote bedrijven werken met tweeploe gendiensten. Dat houdt in dat ie dere werknemer afwisselend een week dag- en een week nacht dienst draait. In de praktijk komt dat neer op vier dagen dagdienst en zes dagen nachtdienst. Voort durend wordt de werknemers gevraagd of ze niet een extra nachtdienst willen werken. Dat levert extra geld op, dus wordt het gedaan". „Nu spreek ik nog niet eens over de kleinere bedrijven, die niet met ploegendiensten werken. Daar wordt vaak alleen 's nachts ge werkt". Te somber Mario is blij met het actieprogram van de-Voedingsbond FNV. Hij zegt: „Het wordt echt tijd dat er wat gaat gebeuren. Maar het ligt allemaal erg moeilijk. De colle gialiteit onder de werknemers is ver te zoeken. Het is ieder voor zich en God voor ons allen. Het komt voor dat collega's kwaad worden op elkaar, omdat de een toevallig wel mag overwerken en de ander niet. We zullen juist met z'n allen moeten strijden voor be tere arbeidsvoorwaarden. Maar ja, wat wil je, als je een van de slechtst betaalde banen van Ne derland hebt". Heel anders denkt de Nederland- sche Bakkersbond, een onder nemingsorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf in de bakkerswereld over het FNV- program. Voorzitter Th. C. Koopman vindt het beeld dat de Voedingsbond van het bakkerij- bedrijf schetst veel te somber. Koopman: „De bond laat over komen dat in bijna alle bakkers bedrijven misstanden op het ge bied van de arbeidsomstandig heden heersen. Dat is pertinent niet waar. In de meeste bedrijven zit het goed. Natuurlijk zijn er ook bedrijven waar alle regels worden overtreden, maar dat zijn er niet zoveel als de bond doet voorkomen". Penningmeester W. Timmers van de Bakkersbond is ervan over tuigd dat het niet slecht is gesteld met de arbeidsomstandigheden binnen het bakkerij bedrijf: „Ons bereiken nauwelijks klachten daarover. In de kleinere bedrij ven waarin werkgevers en werk nemers nauwelijks met elkaar samenwerken zou je een bepaal de onvrede toch onmiddellijk moeten kunnen merken. Juist omdat we in het midden- en kleinbedrijf zo dicht op elkaar staan, doen we er alles aan om de werksfeer zo prettig mogelijk te maken". Ook met de lage lonen valt het vol gens de Bakkersbond mee. Koopman: „De salarissen die in de cao staan afgebeeld, zijn mi nimumlonen. In de praktijk wordt bijna overal meer betaald. Bovendien zijn er goede toesla gen voor weekeind- en nacht diensten. Ik geloof dat verhaal, van die bakker die ook zo graag in een autootje rijdt, niet. Ik heb eerder het idee dat die bakker graag een bootje achter zijn auto wil hebben". De Nederlandse Bakkersbond is helemaal niet te spreken over de manier waarop de voedingsbond de nachtarbeid wil beperken. In haar ontwerpactieprogram stelt de FNV: „Bakkersarbeid is van wege het produkt van oudsher nachtarbeid. Waarom zou deze ongunstige om standigheid van de arbeid in een tijd van snelle technologische ontwikkelingen en andere denk beelden omtrent de arbeid op zichzelf nog moeten worden ge handhaafd? De consument koopt steeds meer het brood om dat pas dagen later te consumeren (diep vriezer). Het tijdstip van opening van winkel, ook van de super markt is verschoven naar 9.00 uur. Er is alle reden om de nacht arbeid drastisch terug te drin gen". drie uur 's morgens mogen be ginnen. Penningmeester Timmers van de Bakkersbond: „Het is ongeloof lijk als je bedenkt dat de vakbon den zelf verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van de nacht arbeid. De ellende is in de jaren zestig begonnen, toen naast de bakkerijen ook andere zaken, zo als supermarkten, kruideniers winkels en grootwinkelbedrijven brood gingen verkopen. Tegen die ontwikkeling hebben wij al tijd gevochten". „Er was in die tijd een verkoopuur. Voor tien uur mocht er geen brood worden verkocht. Deze bepaling was er, om te voorko men dat de bakkers vroeger moesten beginnen. De super markten begonnen al snel een strijd om dat verkoopuur van de baan te krijgen. Dat is ze gelukt. De vakbonden kwamen toen met de ploegendiensten op de prop pen. in plaats van te strijden voor het verkoopuur. In feite aan vaardden ze daarmee de nacht dienst. Wij hebben het altijd ge zien als een sociale achteruitgang voor het personeel". Volgens voorzitter Koopman ver oorzaakt een regeling zoals de FNV die graag zou zien een on eerlijke concurrentiepositie voor het grootbedrijf ten opzichte van de middelgrote en kleine bakke rijen. Koopman: „Als de kleinere bakkerijen niet voor vijf uur mo gen beginnen, kunnen ze niet voldoende produceren om naast hun eigen zaken ook nog eens derden, zoals supermarkten en kruideniers, te bevoorraden. Het lijkt erop, dat de FNV de indus triële bedrijven de hand boven het hoofd houdt". Aasgieren Dagarbeid Bakkersarbeid is dagarbeid. Zo luidt dan ook het principe van de Voedingsbond FNV. De bedrij ven die met ploegendiensten werken wil ze daarbij wel ont zien, maar andere bakkerijen zouden door de week niet voor vijf uur en op zaterdag niet voor v> -x Mario Stefanutto is van mening dat op dit moment juist de grote be drijven in het nadeel zijn ten op zichte van de midden- en klein bedrijven. Mario: „Mijn baas is als de dood voor de kleine en middelgrote bakkerijen in de omgeving van Rotterdam. Die bedrijfjes werken vaak met ille gale buitenlanders en zwartwer kers. Ze lappen alle regels aan hun laars om de produktiekosten maar zolaag mogelijk te houden en liggen als aasgieren op de loer om de klanten af te pakken van legaal werkende ten". „Als je bij ons een vrije dag wilt opnemen, krijg je altijd te horen dat dat niet kan. De baas is veel te bang dat door een onderbezetting de produktie terugloopt. De „aasgieren" pikken dan zijn klan ten in. Alleen in de slappe tijd van de bakkerij, januari en februari, kan er worden gesnipperd". „Op 31 december van het vorig jaar zou het hele bedrijf een vrije dag krijgen. Dat was een soort belo ning voor het harde werken in de voorafgaande maanden, in ver band met de feestdagen. Die vrije dag moest naar een andere datum worden verschoven, omdat bleek dat bakkerij De Boer, een mid delgroot bedrijf in de buurt van Rotterdam, die dag wel zou wer ken. De Boer is nog niet zolang geleden betrapt op het in dienst hebben van 23 illegale buitenlan ders. Hij is erop uit om andere bedrijven om zeep te helpen, ten gunste van zichzelf. Toen er een bakkersstaking in Engeland was uitgebroken wilde hij zelfs brood gaan exporteren naar dat land. Dat typeert toch'wel de mentali teit v Tussen grote en kleine, bakkers is een nieuwe concurrentiestrijd op komst. Volgens Mario kunnen grote indus triële bakkerijen onmogelijk op illegale wijze hun kosten druk ken. Mario: „Wij kunnen niet sjoemelen met wetten. Daarvoor worden we te goed gecontro leerd. Onze produktiekosten lig gen daardoor een stuk hoger. Daar komt bij dat Van der Meer en Schoep met de modernste ap paratuur werkt". Hoongelach De Nederlandsche Bakkersbond wuift het verhaal over illegale ar beid in het midden- en kleinbe drijf met hoongelach weg. Voor zitter Koopman: „Met die klet spraat willen de grootbedrijven hun eigen straatje schoonvegen. Er wordt nauwelijks met illega len gewerkt in het midden- en kleinbedrijf. Waar dat wel ge beurt, kunnen bedrijven vaak geen ander personeel krijgen. Die bakkerijen betalen echter wel keurig de sociale lasten voor die arbeiders. Van een kostenbespa ring is helemaal geen sprake. Na tuurlijk komt het wel eens voor dat een bedrijf alle wetten over treedt, maar dat is een uitzonde ring". Het lijkt erop, dat een nieuwe, he vige concurrentiestrijd gaat uit barsten tussen de grote bakkerij- bedrijven enerzijds en de kleine re anderzijds. Het is niet de eerste confrontatie in deze bedrijfs tak. deze hele ontwikkeling leidde in 1975 tot een dieptepunt in het bakkerij bed rijf. Er was overca paciteit ontstaan. De bakkerijen produceerden meer brood dan de consumenten wensten op te eten. Het broodverbruik liep terug en door de geboortebeperking kwamen de toekomstvoorspel lingen niet meer uit. Er moest een herstructurering komen van het bakkersbedrijf. Veel bakkerijen, waaronder een tiental industrië le, moesten sluiten. De oude bedrijfsvergunningenwet broden als dot worden werd van stal gehaald. Zo'n 260 grote bedrijven, die minimaal 100 balen bloem per dag omzetten konden door die wet niet meer ongelimiteerd uitbreiden. Daar voor was een vergunning nodig, die alleen kon worden verkregen, als het bedrijf kon aantonen dat het als gevolg van een gezonde groei wilde investeren, of als er sprake was van vervanging van verouderde ovens. Dit jaar loopt de periode van her structurering af. Volgens de Voedingsbond FNV heeft ze geen enkele zin gehad. In haar ont- werp-actieprogram stelt de bond dat opnieuw overcapaciteit is ontstaan, doordat de broodcon sumptie is blijven dalen, ovens vervangen zijn door grotere ovens en vooral doordat de hand werd gelicht met de regels. Bo vendien. zo stelt de bond. konden de kleinere bedrijven, die niet onder de bedrijfsvergunningen wet vielen, al die tijd door de ma zen van het net glippen. Om de zaak alsnog te regelen wil de voe dingsbond een instantie in het le ven roepen, die zou moeten be staan uit werkgevers en werk nemers en die de broodproduktei in Nederland moet gaan rege len. De Nederlandsche Bakkersbond ziet niets in zo'n instantie. Secre taris H. J. Boswijk: „Het vrije on dernemersschap zou daarmee verdwijnen". Niet somber Koopman: „Wij vinden bovendien dat de herstructurering wel gun stig heeft gewerkt. Een groot deel van de overcapaciteit is ingele verd. Het ziet er op dit moment helemaal niet zo somber uit voor het bakkersbedrijf'. Een moeilijk punt voor de Bak kersbond is de geringe aanloop van jonge vakmensen. De Voe dingsbond FNV ziet dit als een bewijs voor de slechte arbeids omstandigheden in de bakkerij en. Koopman: „De vakscholen zijn gericht op het ambachtelijk bedrijf. Het bakkersvak is een creatief vak. Daarvan is in het in dustriële bedrijf niets meer terug te vinden. Vakmensen knappen daar af'. „Dat neemt niet weg dat ook de kleinere bedrijven moeilijk jonge vakmensen kunnen krijgen. Ik denk toch dat hier de nachtdien sten om het hoekje komen kij ken. Op dit punt moet nog wel het een en ander gebeuren". Zeker is volgens secretaris Boswijk dat de FNV een hoop lawaai maakt om niets. Boswijk: „In de gebruikelijke, demagogische vakbondstaai wil de FNV de aan dacht trekken. Maar de zaken worden verkeerd voorge steld". Penningmeester Timmers: „Eén ding moeten we in het geharre war niet uit het oog verliezen. De groot-, midden- en kleinbedrij ven hebben elkaar hard nodig. Ze moeten gezamenlijk de daling van de broodconsumptie stop pen. Dat is bakkersvijand num mer een. RQN KRAGTEN MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 ACTIEVE AANDELEN 213,40 210.80 209.10 206,50 238,00 234.00 137,70 137,60 78,00 77,00 a2"'0 274,00 BINNENLANDSE AANDELEN 242.00 110.00 3,56 154,00 282.00 281.00 74.20 27.30 275.00 27.00a 349.50 4435.00 760.00 710,00 15,70 295.00 204.00 218.00 218.00 120.00 119 00 119.00 121,00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs opende de week met over het algemeen lagere koersen. Vooral in de ont wikkeling van de obligatiemarkt zat een knik. Abrupt werd de op gaande tendens van de afgelopen tijd afgebroken. De noteringen lagen tussen de 0,5 en een vol punt lager. Oorzaken waren het wegblijven van de ko pers, de omzetten waren mini maal, en teleurstelling over het. uitblijven van een verwachte dis- contovrlaging. Ook Unilever en Kon. Olie stonden onderdruk. De Unilever-hoek kon het aanbod niet verwerken op het koersni- veau van afgelopen vrijdag. Het fonds zakte f 2 op f 120. Kon Olie moest f 3 afstaan op f 167, onder invloed van een lager Wall Street en een iets gezakte dollar. KLM, met de jaarvergadering in het verschiet, steeg veertig cent op f 66,60 De overige internatio nale aandelen maakten pas op de plaats De banken veranderden eveneens weinig. Winstnemingen drukten echter op de hypotheekbanken. FGH ging naar f 76,50, f 1 lager en West land-Utrecht naar f271, f8 lager.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15