Nederlandse 'toppers' terug naar speeltuin rotterdam toernooi Afscheid van Moskou kom naar de Kuip Tracy Caulkins vier titels LOTTO Franse atleten vragen om mensenrechten Spelen zonder doping maar niet brandschoon MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 Lord Killanin verklaarde de 22e Olympiade voor gesloten na een korte toespraak. "Ik be klaag hen, die hier niet hebben kunnen deelnemen", zei de scheidende IOC-voorzitter daarbij ondermeer. Het weer werkte deze keer mee tijdens de sluitingsceremonie. Zoals u zich herinnert, was Moskou in de dagen die aan de opening van de Spelen voorafgingen een druilerige, regenachtige stad, maar klaarde het weer op de dag van de opening plotseling op. Er gingen toen geruchten dat de Russen via een ingreep in de lucht de wolken elders van hun regenbuien hadden ont last. Er werd zelfs gesproken van een klein atoomexplo sie t je, en dat dat de reden was geweest waarom de vliegvel den rond Moskou die dag een paar uur voor buitenlandse vliegverkeer waren afgeslo ten geweest. Zo'n sprookjes beeld. van Misja de Beer als wolkenridder hoeft niet zon der meer naar het rijk der fa belen te worden verwezen, want niet alleen heeft Mexico een paar weken geleden er over geklaagd dat de Ver enigde Staten op soortgelijke manier de wolken leeqhozen voordat die Mexico hebben kunnen bereiken, waardoor Mexico nu onder grote droog te te lijden heeft, maar ook wisten Russen hier te vertellen dat ten tijde van Chroesjtsjov bij de viering van veertig jaar revolutie, een dergelijke he- melstunt was uitgehaald, die toendertijd uitvoerig in de Russische kranten was beju beld. Feestelijke Ik had nog een leuk idee voor de sluitingsceremonie. Vier jaar geleden in Montreal kregen alle bezoekers van de slui- tingscremonie een plastic staafje, dat fluorescerend licht uitstraalde als je het gla zen buisje binnen het staafje doormidden brak. Dat was, in het halfdonker, eenfeëriek ge zicht toen al die tienduizen den mensen op de tribune met hun privélampje zwaaiden: t Ik kreeg mijn geniale inval toen ik liep te winkelen. Ze moeten (bedacht iïc) alle 103.000 toeschouwers in het Lenin Stadion een ballonnetje gevuld met lichtgas geven, waaraan dan een van de honderdduizenden over gebleven souvenir-beertjes is vastgebonden. Ik zou geen feestelijker manier kunnen bedenken waarop ze anders al die dingen kwijt zouden kunnen raken... Grote beer Maar zie, de Russen zelf bleken nog iets beters te hebben be dacht. Er werd een giganti sche beer aan grote ballonnen binnengedragen, op de mid denstip zei hij nog een keer dag met zijn handje, en daar ging hij, rechtstandig de lucht in. Hoe hoger hij steegeen des te dapperder beertje vond ik hem. Om negen uur, toen de show na anderhalf uur stipt op tijd beëindigd werd. was Misja al in zo hogere sferen dat hij niet meer te ontwaren viel. Zijn broertje had intus sen op de Artistieke Achter grond" al menig traantje ge plengd, in gezelschap trou wens van de mollige Russjtn die naast me zat en ook haar tranen niet kon bedwingen toen de beer ten hemel steegJe weet tenslotte niet waar zo'n beest terecht komt, oostwaarts in Siberië, westwaarts in het vrije westen, of gewoon om hoog, naar de maan. Hij zal de eerste Rus niet zijn die een van die kanten is opgegaan. Omdat die Russin naast me steeds zo geestdriftig opstond zodra een vlag gehesen of een lied aangeheven werd, heb ik zowel bij het hijsen van de vlag van Los Angeles en het Los Angelese volkslied ge staan, als bij het strijken van de olympische vlag, begeleid door een olympisch lied. Je moetje altijd aan je omgeving aanpassen, vind ik. Daarom vond ik ook alles weer even mooi, de afbeeldingen op de Artistieke Achtergrond" (favorieten, behalve huilend beertje, de opwiekende zwa nen en de wapperende vlag), zang,dans en gehoepel, alleen de militaire kapel, vermenig vuldigd met honderd, vond ik een beetje teveel van het goe de. En toen het vuurwerk zo knalhard begon te knallen (enkele Afghanistanen zag ik op het middenveld verschrikt dekking zoeken), moest ik on willekeurig even aan afweer geschut denken. Maar geluk kig kregen ze de hoog gestegen Misja toen niet meer te pak ken. Vaarwel Er was overigens ook nog een soort afscheid van de deelne mers aan Moskou („Vaarwel, Moskou, vaarwel. Vaarwel aan het olympisch sprookje. Mogen je wensen uitkomen. Laten goede vrienden elkaar weer ontmoeten!"). Eerst een rij meisjes met de naambor den van de landen, daarach ter iemand met een vlag (ik telde veertien olympische vlaggen), en daarachter kwamen de atleten, bij voor keur kennelijk zeven van elk land, en daarmee schluss. Maar eentje meer of minder, daar werd kennelijk niet op gekeken. De delegaties waren op deze manier nagenoeg on herkenbaar geworden, zodat het niemand kan zijn opge vallen dat Nederland als enig land niet meeliep. Mij ook niet. NICO SCHEEPMAKER MOSKOU (GPD) - Moskou '80 is achter de rug. De Nederlandse sportlieden die door het NOC waardig werden bevonden op olympisch niveau - wat dat ook moge betekenen - strijd te leve ren, zijn weer thuis. Terug in de Nederlandse (top)sportspeeltuin. De drie medailles krijgen onge twijfeld een plaatsje bij de ingang van het pretpark. Naast de vijf plakken van Montreal '76 en München '72, de zeven van Mexi co twaalf jaar geleden en de tien van Tokio '64. Een beetje vervelend gezicht is het wel, dat aflopende rijtje. Vooral als je bedenkt dat het zwem- en judobrons toch wel bij de gratie van de boycot geïncasseerd werd. Nijboers zilver is wat duurzamer en voorkwam in elk geval dat Nederland voor het eerst in de olympische geschiedenis zonder echte plakken huiswaarts was gekeerd. Dus toch nog een beekje pret, al ga je toch zo langzamerhand wat zorgenrimpels bespeuren. Er kan namelijk wel eens een tijd aan breken dat topsportend Neder land die teruglopende prestatie curve het nulpunt ziet bereiken. Een hoogst ernstige zaak, want topsport is een serieuze bezig heid... Elders dan. Niet dat er in ons land niet gestu deerd wordt op dit verschijnsel. Wat dat betreft is er al nuttig werk verzet en ook al in rapporten neergelegd. Jammer Het is natuurlijk jammer voor de generatie topsporters van de ja ren zeventig en tachtig, dat het nog moeilijk is om die rapporten in daden te vertalen. Maar het is ook wel erg veel gevraagd om dat in zo'n korte tijd te verwezenlij ken. Vroeger had je die proble men niet zo. Het is eigenlijk pas vervelend geworden toen die Oosteuropese landen zich ermee gingen bemoeien en dank zij ontwikkelingshulp nu ook al Cu banen en Afrikanen naar een ho ger niveau tillen. Toch is het nu ook weer niet helemaal zo dat de Nederlandse topsport helemaal in een hoekje zit. Ook Nederlan ders gaan op stage, hoogtestage zelfs, er is toch ook maatschap pelijke begeleiding, medische begeleiding en ook waardering van het thuisfront voor toppres taties. TOCH NOG GOUD MOSKOU - De Olympische Spelen hebben voor Neder land toch een gouden me daille opgeleverd, zij het aan de keerzijde. Op de sluitings dag namelijk behaalde de Nederlandse fotojournalist Arthur Bastiaanse (ANP) de eerste prijs in de door het Sowjet-persbureau Tass uit geschreven wedstrijd over deze 22e Olympiade. Bastiaanse verdiende het goud met een opname die hij maak te van de winnaar van het zil ver op de 110 meter hordert, de Cubaan Casanas. De foto- prijs werd geheel in stijl be loond met een gouden plak. pische medailles of finaleplaat sen, waarop de beschermheer van de Nederlandse topsport- speeltuin toch blijft aandringen. Als NOC moet je dat wel doen anders krijgen de olympische ac commodaties iedereen maar over de vloer. Een stuk anti-propa- ganda wordt het dan. Dan is het geen speeltuin meer, maar een dolle kermis. Het is gemakkelijk praten als je aan de kant staat, maar hoe stop je die neergaande lijn? En kom nu niet meteen aan met Oosteuropese oplossingen. Sport in militaire dienst is natuurlijk nuttig, maar het vormen van sportbataljons stuit ons toch wel tegen de borst, hoewel we weten dat ook veel Westeuropese buren die batal jons wel kennen. Sportlieden met een aangepast schema laten studeren dan. Bij voorbeeld op academies. Ook dat druist in tegen de Nederlandse sportvisie. Lichamelijke opvoe ding is namelijk iets heel anders dan topsport. Dat moet geschei den blijven. Topsport heeft veel negatieve kanten. Daar moet je voorzichtig mee zijn. Ook al op de middelbare scholen. In het bui tenland denken ze daar wat ge makkelijker over. Daar hebben ze hele schoolsportcompetities, maar bij ons houden we toch maar het liefst de boot af. Het is daar allemaal wel erg prestatiege richt. Bovendien, we hebben toch de sportbonden. Dus ieder een die competitie wil spelen, kan dat. Neen, in Nederland geen topsportende militairen-in- naam, geen meer sportende dan studerende studenten en als jeblieft ook geen sportgymnasia of iets dergelijks, waar studie en sporten parallel lopen. Wat goed is, komt toch wel en die toppers kunnen dan best geholpen wor den, al geeft dat wel eens proble men. Een baas heeft nu eenmaal niet zo graag iemand in dienst die zo hoognodig vrij regelmatig naar het buitenland moet. Het zijn' toch al lastige knapen. Ook in de studie, want ze willen nog wel eens schuiven met tentamens. Bovendien behoor je ze als sport bond toch voor te houden dat er meer is dan topsport alléén. Zo zie je dat we ons in Nederland best druk maken over die top sporter. Hoor daar Bert Sitters weer eens zijn keel schor schreeuwen omdat hij in vrijwel geen zwembad een baantje vrij gemaakt kan krijgen voor zijn toppers. Hoor die voorzitter van die waterpoloclub eens soebatten om met zijn team niet 's avonds om tien uur, maar om negen uur te kunnen trainen. Let eens op de judowereld, waar heftig gedis cussieerd wordt over die top sport, hetgeen zelfs geresulteerd heeft in het afhaken van sport scholen met potentiële interna tionals, en misschien wel olym- pia-gangers. Neem eens de zaal handballers, die toch zeker wel twee keer per week trainen en ook al in discussie gewikkeld zijn met collega's uit een ander deel van het land, die dat drie keer in de week doen. Roeiers, die best willen trainen maar, begrijpelijk, nogal wat hekel hebben aan druk bevaren routes. Ook atleten wil len best trainen en doen dat ook. Zelfs soms met drie of vier clubs op een atletiekbaan. Afzonderlijk natuurlijk, want niet voor niets' heb je in zo'n stad verschillende clubs. Ja, en dan kan het zo uit pakken dat de ene club wel een trainer voor de technische num mers heeft en de ander niet. Pech voor de een dan, want aan uitwis selen van trainer^ kan men toch niet beginnen. Gerard Nij boer sprong De marathonloper, hier v kend, pakte zilver. r letterlijk en figuurlijk uit bij de Nederlanders. ior de Ethiopiër Dereje het Rode Plein overste- Sporthochschule. Een opleiding voorechte specialisten. Een soort conservatorium op sportgebied dus. We moeten het nog doen met de talrijke afgestudeerden van de minder specifieke muziekscho len, maar toch... Vergeet ook niet dat dit kader ook de hulp aange boden krijgt van talrijke ouders die er best wat voor over hebben om hun kinderen roem en eer in de topsport te laten beleven. We moeten natuurlijk niet de fout maken ons te vergelijken met Rusland, dat bij de laatste Spelen zo'n tweehonderd medailles pak te. We doen wat we kunnen. Als het goed is, beginnen we nu al met de voorbereiding voor de Spelen van '84. En niemand kan toch verwachten dat we in zo'n korte periode al die Nederlandse problemen opgelost heb ben... (Van onze verslaggever Dick Loman) MOSKOU (GPD) - Vier Franse atleten hebben zaterdag het organiserende comité van de Olympische Spelen een ver klaring overhandigd, waarin de regeringen van alle landen gevraagd wordt de mensen rechten te eerbiedigen, af te rekenen met racisme, de poli tieke gevangenen vrij te laten en ten aanzien van andere landen geen expansionistisch beleid te voeren. Deze niet ondertekende verkla ring, afkomstig van een groep van in totaal 21 Franse sport-, lieden, werd door de Fransen in aanwezigheid van de vice- voorzitter van het organise rend comité Popov en Leonid Zamiatim, lid van de opperste Sowjet en belast met buiten landse zaken, mondeling toe gelicht. Het is de bedoeling van de Fransen, dat deze verklaring naar alle regeringen van de grootmachten zal worden verspreid. "Het was een openhartig en goed gesprek", aldus Popov, die zei achter de oproep te staan, "al moet het duidelijk zijn dat wij geen politieke ge vangenen hebben. Om alle misverstanden uit de weg te ruimen, wil ik hier benadruk ken dat de kwestie-Afghanis- tan niet met name is ge noemd", aldus de perschef van de Olympische De medailleverdeling van de Olympi sche Spelen is: (achtereenvolgens, goud, zilver, brons, totaal): 1. Sowjet-Unie 80 69 46 195 2. Oost-Duitsland 47 37 41 125 3. Bulgarije 8 16 16 40 4. Cuba 8 7 5 20 5. Italië 8 3 4 15 6. Hongarije 7 10 15 32 7. Roemenië 6 6 13 25 8. Frankrijk 6 5 3 14 9. Groot-Brittannie 5 7 9 21 10. Zweden 3 3 6 12 PAARDESPORT Jachtspringconcours: individueel: 1. Jan Kowalczyk (Pol.) Arfemor. 8 strafpnt., 2. Nikolai Korolkov (Sow.) Es- padron. 9,5, 3. Joaquin Perez Heras (Mex.) (barrage). HANDBOOGSCHIETEN Dames: 1. Keto Losaberidze (Sow.) 2491 punten, 2. Natalia Boetoezova (Sow.) 2477, 3. Paivi Meriluoto (Fin.) 2449, 6. Carry Floris (Ned.). Trainers Trainers, ook zo'n punt. Goed, kennen in ons land dan niet die dure opleidingen als t KANO Heren: finales: K-l 1000 meter. 1. Rudi- ger Helm (Odl.) 3.48.77, 2. Alain Lebas (Fra.) 3.50.20, 3. Ion Birladeaune (Roe.) 3.50.49. C-1000 meter: 1. Loebomir Loebenov (Bul.) 4.12.38, 2. Sergwj Postrekhin (Sow.) 4.13.53, 3. Eckhard Leue (Odl.) 4.15.02. 3.26.72, 2. Hongarije 3.28.49, 3. Spanje 3.28.66. C-2 1000 meter 1. Roemenië (Ivan Pot- zaisjin en Torna Siminov) 3.47.65, 2. Oost-Duitsland 3.49.93, 3. Sowjet-Unie 3.51.28. K-4 1000 meter: 1. Oost-Duitsland 3.13.76, 2. Roemenië 3.15.35,3. Bulgarije 3.15.46. BOKSEN Papiergewicht: Sjamil Sabirov (Sow.) wint op punten (3-2) van Hipolito Ramos (Cub.). Brons voor Ismail Moqsfafov (Bul.) en Byong Uk Li (Nko.). Vlieggewicht: Petar Lessov (Bul.) wint door interventie van de scheidsrechter door blessure van Viktor Mirosjisnjenko (Sow.). Brons voor Janusz Varadi (Hon.) en Hugh Russell (Ier Bantamgewicht: Juan Hernandez (Cub.) wint op punten van Bernardo Jose Pi- nango (Ven Brons voor Michael Anto ny (Guy.) en Dumitru Cipere (Roe.). Vedergewicht: Rudi Fink (Odl.) wint op punten van Adolfo Horta (Cub.). Brons voor Krzyztof Kosedovski (Pol.) en Vic tor Ribakov (Sow.). Lichtgewicht Angel Herrera(Cub.)wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Victor Demianen- ko (Sow Brons voor Richard Nowa- kowski (Odl.) en Kazimierz Adach (Pol.). (Sow.). Brons voor Anthony Willis (Gbr.) en Jose Aguilar (Cub.). Weltergewicht Andres Aldama (Cub.) wint op punten van John Mugabi (Oeg.). Brons voor Karl-Heinz Krüger (Odl.) en MOSKOU (GPD) - Bia de Olympische Spelen in Moskou is bij geen van de bijna 1700 gecontroleerde sportlieden doping geconstateerd, maar dit betekent niet dat al die sportlieden ook helemaal brandschoon zijn. Zo zou men de uitspraken, die de Belgische prins Alexander de Merode, voorzitter van de medische commissie van het IOC, gisteren deed het best kunnen samenvatten. „Hieruit mag niet geconcludeerd worden, dat wij hier in Moskou de slag verloren hebben. We komen steeds dichter bij het punt waarop we kunnen zeggen dat we alles kunnen controleren, maar vooral het ge bruik van het mannelijke geslachtshormoon testosteron baart ons nog zorgen", aldus De Merode. Het is dan ook bepaald niet denkbeeldig dat onder de gecontroleerde sportlieden mannen en vrouwen zijn geweest die dit middel hebben gebruikt. Professor Beckett van de medische commissie liet al duidelijk doorschemeren, dat het tijdperk-anabolica (nu op te sporen) achter de rug is en dat het testosteron-tijdperk is aangetreden. Bekend is inmiddels dat sportlieden die anabolica „snoepen" dit tot vrij kort voor de topwedstrijd blijven doen om dan over te stappen op testos teron, waardoor de controleurs het weer moeten afleggen tegen deze „vindingrijkheid", zoals dit nu éigenlyk al jarenlang gaat. Professor Beckett geeft met de IOC-commissie de moed echter niet op, getuige zijn uitspraak: „Maar tussen nu en twee jaar hopen we ons ook daar afdoende tegen gewapend te hebben". ADVERTENTIE voor twee avonden topvoetbal SOUTHAMPTON CLUB BRUGGE F.C. SCHALKE '04 FEYENOORD vrijdag 8 en zondag 10 augustus stadion Feyenoord Gralis toegang voor donatiekaarthouders. Bent u dat nog niet? Bel 010-19 57 11 voor inlichtingen. Zwaarwelter Armando Martinez (Cub.) w.o.p. van Aleksander Kosjkin (Sow.). De derde plaats was voor Detlef Kaest- ner (Odl.) en Jan Franek (Tsj.). Middengewicht: Jose Gomez (Cub.) w.o.p. van Viktor Savtsjenko (Sow.). Brons: Valentin Silaghi (Roe.) en Jerzy Rybtcki (Pol.). Halfzwaar. Slobodan Kacar (Joe.) w.o.p. van Pawel Skrzecz (Pol.). Brons voor Herbert Bauch (Odl.) en Ricardo Rojas (Cub.). Zwaargewicht: Teftlo Stevenson (Cub.) w.o.p. van Pjotr Zajew (Sow.). Brons voor Istvan Levai (Hon.en Fanghaengel (Odl.). IRVINE (Californië) - Nadat hij eérder tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschappen het wereldrecord op de 200 meter wisselslag had verbeterd tot 2.03.24, heeft Bill Barret ook de finale van dat nummer gewon nen. Voor Jesse Vassallo, de oude wereldrecordhouder, zegevierde hij in 2.03.62. Bij de dames pakte Tracy Caulkins op de 200 meter vrije slag haar vierde nationale titel. De 17-jarige zwemster uit Nashville won de 200 meter wisselslag in 2.14.64, de derde beste wereldprestatie aller tijden. De Oostduitse Petra Schneider is met 2.13.00 wereld recordhoudster op dit nummer. Rowdy Gaines demonstreerde op nieuw de snelste zwemmer ter wereld te zijn op de kortste vrije slag nummers. Na zijn zege op de 100 meter won hij ook de 200 me ter in 1.50.02. Als eerste zwemmer van zijn club was hij nog sneller: 1.49.45. Dat is de tweede beste wereldprestatie aller tijden. Gai nes is zelf houder van het wereld record met 1.49.16. Gaines even knie bij de dames, Cynthia Woodhcad, behaalde op de 200 meter vrije slag eveneens haar tweede titel. Met 1.59.44 bleef ze echter een eind verwijderd van haar wereldrecord dat op 1.58.23 staat. De laatste uitslagen waren: 100 me ter vlinderslag dames: 1. Mary Meagher 49.41, 2. Tracy Caulkins 1.00.75, 3. Lisa Busese 1.01.05. 1500 meter dames: 1. Kim Line- han 16.21.74, 2. Marybeth Linze meier 16.29.76, 3. Karin la Berge 16.32.14. 100 meter vlinderslag heren: 1. William Paulus 54.34, 2. Matt Gribble 54.51, 3. Mike Bot tom 54.97. 1500 meter heren: 1. Mike Bruner 15.19.80, 2. Dave Sims 15.25.92, 3. Ron Neugent 15.27.66. Kazimier Szczerba (Pol.). DEN HAAG - De winnende getal len van lotto 31 zijn: 8-12-15-22 - 23 - 25. Reservegetallen: 16 - 37. Aantal deelnemers: 529.744. In leg: f2.397.115,50. Prijzenbedrag: f 1.138.629,86. Beschikbaar uit jackpot f 121.104,82. Eerste prijs: f519.625,27; tweede prijs: f 113.862,99; derde prijs: f 170.794,48; vierde prijs: f227.725,97; vijfde prijs: f227.725,97. Belgische lotto: Winnende getal len: 4 - 8 - 9 20 - 30 - 37. Reserve getal: 23. Westduitse lotto: Winnende getal len: 3-8-34-39-41-47. Reser vegetal: 1. Spel 77: 9 4 7 4 3 9 4. Supertrio: (derby dagprijs te Groningen). Juiste volgorde: 13- 5-2. Uitslag: 1. nummer 13 (Sam Holly rood, R. L. Pools), 2. num mer 5 (Primeur Pride), 3. nummer 2 (Nestar Dear). Niet gestart nummer 10 (Ricky Norton). Om zet f218.503,00. Uitkering: f 100,50. Reagan prijst Amerikaanse zwemploeg IRVINE, CALIFORNIË (UPI ANP) - Ronald Reagan, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, heeft na afloop van de Amerikaanse zwemkampioenschappen in Irvine de deelnemers gepre zen. Reagan die de prijzen en medailles overhandigde sprak: "Ik begrijp dat velen van u met gemengde gevoe lens aan deze kampioen schappen zullen terugden ken. Tegelijkertijd werden in Moskou de Olympische Spe len gehouden. Daar hadden wij als natie ook bij kunnen zijn. Ik ben blij dat we er niet waren. Moskou was geen Olympische Spelen waard. Het was een ernstige fout van het IOC om Moskou aan te wijzen. Ik dank u voor uw houding dat u de Spelen hebt geboycot. Ons land mag trots op u zijn".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12