Cubaan schrijft geschiedenis in bokstoernooi Adelaar overweegt te stoppen Tsjechen winnen om goud Uitstekende prestatie Nederlandse boogschutters Derde gouden medaille Stevenson Kanoploeg: blij met plaatsje opschuiven MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 VIOSKOU (GPD) - Twee rode kaarten, bijna een handvol geel en een totaal van 35 overtredin gen - bestrafte dan ziedaar de balans van de olympische voet balfinale tussen Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. Een eind strijd, die alleen de Tsjechische ploeg en zijn aanhang nog een poosje zal heugen, want via een 1-0 zege werd Oost-Duitsland de in Montreal gewonnen voetbal- titel ontfutseld. De zege kwam daarmee terecht bij de ploeg, die er qua veldspel het Oostduitsers verliezen keiharde finale: 1-0 meest recht op had. Toch duurde het tot aan de dertiende minuut voor het einde alvorens de be slissing viel. De pas enkele mi nuten in het veld lopende inval ler Svoboda rondde een voorzet van Nemec af, zij het in tweede instantie. Nadat de Oostduitse doelman Rudwaleit eerst Svo- boda's kopstoot had kunnen ke ren, sloeg de Tsjech, die zater dag zijn 25ste interland speelde, in de rebound toch zijn slag: 1-0. Na het brons bij de onlangs in Ita lië gehouden Europese kam pioenschappen voor A-teams dus opnieuw een Tsjechisch succes in een toernooi, waarin natuurlijk beide finalisten niets te zoeken hadden. Nog steeds echter wordt de regel gehan teerd dat alleen spelers die deelnamen aan de eindronden van de wereldkampioenschap pen, niet de olympische status mogen aannemen. Vandaar dat het zaterdagavond in het met 90.000 toeschouwers ge vulde Leninstadion wemelde van A-internationals, die onge twijfeld voorkomen in Zwart kruis' aantekenboekje. Sommi gen zelfs onderstreept, want zo liepen bij de Oostduitsers Schnuphase en Terletzki rond, die het Oranje op weg naar Italië via tegentreffers nogal moeilijk maakten. Juist gezien tegen deze achter grond was het erg teleurstellend wat beide ploègen lieten zien. Kwalijk werd het allemaal, toen de 22 olympische amateurs er blijk van gaven harde middelen niet te schuwen. Zo waanden de Oostduitser Steinbach en de Tsjech Berger zich bijna een kwartier na rust even in het Olympiiski-sportpaleis, waar de boksfinales ten einde liepen. Na een handgemeen mochten bei den vertrekken, nadat de Russi sche scheidsrechter Azim Zade al enkele keren het geel had moeten trekken. MOSKOU (GPD) - De na men van beide Neder landse handboogschut ters verschenen zaterdag op het grote olympische scorebord, dat maar acht namen kon bevatten. Op die achtste stek Tini Re- niers en twee treden hoger - en dus een olympisch di ploma - Carry Floris. Alle reden voor het Nederland se duo om alleszins tevre den terug te kijken op dit eerste Nederlandse hand boog-optreden sinds 1928. „Dat mag je wel zeggen als je dit toernooi binnenstapt met de verwachting tussen de tiende en vijftiende plaats te eindi gen", vond de dochter van bondscoach Cees Floris. „Dat was geen overdreven be scheidenheid, want mijn bes te prestatie was een dertiende plaats bij de vorig jaar in West-Berlijn gehouden WK. Hier waren weliswaar geen Amerikaanse, Westduitse of Japanse schutsters, maar vo rig jaar ontbraken de Oostbloklanden". De 26-jarige Brabantse (Goirle) heeft haar uitstekende presta tie te danken aan een erg re gelmatig toernooi. „Alleen tijdens de laatste paar series schoten kreeg ik wat last van zenuwen. Toen drong het pas echt tot me door dat ik zo hoog op de ranglijst stond. Ik ben er verschrikkelijk blij mee, want het was de eerste keer dat ik vier dagen achter een heb moeten schieten. En dat vraagt toch wel wat van je", aldus Carry Floris, die door haar regelmatigheid haar zesde plaats op de rang lijst (2382 punten) niet meer in gevaar zag komen op de af sluitende 50 en 30 meter. Met één punt achterstand op de Fin Laasonen en vier punten op de Belg Cogniaux werd het een achtste plaats voor de 33- jarige Tiny Reniers. „Toch ben ik ook dik tevreden, want hoger dan een tiende plaats had ik me niet ingeschat. Vooral toen ik op de eerste dag zo zwak begon. Het kost je dan extra moeite om die schieten geconcentreerd vol te maken", aldus de Brabant se vrachtwagenchauffeur, eur, die uitkwam op 2418 pun ten. Bij de heren was er op de laatste dag een verrassende coup van de pas 18-jarige Fin Tomi Poikolainen, die de Russen een flinke dreun bezorgde door brutaal het goud te pak ken ten koste van Isatsjenko en de zelfs naar de zesde plaats duikelende Jesjejev. Het brons ging naar de Ita liaan Ferrari. Bij de dames wel een dubbele Russische zege via Losaberidze en Bo- tuzova. MOSKOU (ANP) - Na het laatste van de 262 gevechten, die in het twaalf dagen durende Olympische bokstoernooi werden gehouden, kreeg Teo- fïlo Stevenson voor de derde achtereenvolgende maal het goud bij de zwaargewichten omgehangen. De 29-jarige Cubaan, 1,95 meter lang en honderd kilogram schoon aan de haak, is een monument in de geschiede nis van de amateur bokssport. Hij was dat al na zijn twee voor gaande Olympische kampioen schappen en twee wereldtitels. Zaterdag aan het begin van de avond deed de Rus Pjotr Zajev verwoede pogingen dat monu ment te slopen. Zajev was in alle opzichten in het nadeel. De jury leden kenden hem nauwelijks, hij moest zestien centimeter in lengte en dertien kilogram in ge wicht toegeven. De eerste opgave heeft Zajev, die door 18.500 toe schouwers werd aangemoedigd, de nek gebroken. Stevenson, zoals altijd vertrou wend op zijn moordende rechtse, nam het midden van de ring en wachtte op een kans voor een eindstoot. Die gelegenheid kwam niet. Voortdurend dook de Rus sische kampioen onder de linkse directen van Stevenson door en slaagde er dikwijls in - op halve afstand boksend - de Cubaan zwaar te raken. Stevenson werd steeds voorzichtiger en ging pas in de laatste minuut echt voluit. Die zestig seconden bleken voor de jury voldoende om de Cubaan zijn derde gouden medaille te schenken. De finale van het bokstoernooi had veel weg vair een bezoek aan de ongevallenkliniek van een zie kenhuis. Vrijwel geen van de 22 finalisten kwam zonder de spo ren van voorgaande partijen in de ring. Twee partijen moesten dan ook worden afgebroken wegens blessures. Béide keren was een De Olympische kampioen in het licht- weltergewicht, de Italiaan Patrizio Oliva, is in Moskou uitgeroepen tot beste bokser van het Olympisch toernooi. Het is voor de tweede keer in de historie dat een Italiaanse bok ser deze prijs krijgt. Twintig jaar ge leden, tijdens de Olympische spelen in Rome, werd Nino Benvenuti geko zen. Oliva verklaarde later dat hij van plan is professional te worden. Rus het slachtoffer. Vlieggewicht Viktor Mirosnisjenko werd in de tweede ronde uit de strijd ge haald wegens een wenk brauwblessure en Viktor Demia- nenko, die uitstekend op weg was de Cubaanse lichtgewicht Angel Herrera als Olympisch kampioen te onttronen mocht na dertiert'se conden in de laatste ronde van de Panamese scheidsrechter Fer nandez niet meer verder. Voor de Russen werd het boks toernooi waarin zij zeven finalis ten hadden een teleurstelling. Alleen licht-vlieggewicht Sjamil Sabirov zegevierde op punten in een van de vijf Russisch/Cubaan se finales. Cuba was de grote winnaar van het toernooi. Het land van Fidel Castro behaalde zes gouden, twee zilveren en twee bronzen medailles. Het beteken de dat Cuba slechts in één ge wichtsklasse niet tot de halve eindstrijden was doorgedrongen. Bij het boksen krijgen de verlie zende halve finalisten immers beiden brons. Over het algemeen was het peil van de Olympische boksfinales van niet al te hoog niveau. De enige uitschieter was het duel tussen de middengewichten Gomez (Cuba) en Savsjenko (Sow). De berester ke Gomez haalde de Rus, die in Montreal brons veroverde, een jaar later Europees kampioen werd en vorig jaar bij de Europe se titelstrijd verliezende finalist, in de eerste en tweede ronde in totaal drie maal neer. Savsjenko Ar Drievoudig Olympisch kampioen Stevenson kon best waardering op brengen voor zijn tegenstander Pjotr Sajev. Een "rondje ring" werd de beloning voor de dappere Rus. kwam in de slotronde echter nog gevaarlijk terug maar Gomez slaagde er in het gevaar te ontlo pen. De Verenigde Staten, vier jaar ge leden in Montreal leverancier van de Olympische kampioenen Su gar Ray Leonard, Leon en Terry Spinks, werd in bokstoernooi van Montreal node gemist. West-Europa pakte door de Ita liaanse lichtwelter Patrizio Oliva eenmaal goud mee. De resteren de gouden medailles gingen naar Bulgarije (Petar Lessov, vlieg). Oost-Duitsland (Rudi Fink, ve der) en de Joegoslavische half- zwaargewicht Slobodan Kacar. De Joegoslaaf werd door zijn hoek zo fanatiek aangemoedigd dat zijn drie verzorgers één voor één van de ring werden wegge stuurd. Het drietal keerde na de laatste toeter - de gong werd in Moskou niet gebruikt - haastig terug en kon de minst slechte van de twee finalisten als de nieuwe Olympische halfzwaargewicht- kampioen begroeten. Judoka ook in alle categorieën vlot van de mat geveegd Terwijl de Engelsman Mapp overeind klimt likt Peter Adelaar letterlijk en figuurlijk zijn wonden. De Nederlander was opnieuw snel kansloos. MOSKOU (GPD) - De komende tijd wil judoka Peter Ade laar met zijn coach Peter Snijders nagaan in hoeverre het zin heeft en mogelijk is om door te gaan met topjudo. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de-uitslag tot een ander dan het bestaande uitgangspunt zal leiden, want daarvoor is Adelaar toch teveel aan deze sport verknocht. Zijn mede deling dat hij het tijd vindt voor herbezinning lijkt dan ook voornamelijk een impulsieve reactie op een teleur stellend feit. Terwijl hij zich zoveel had voorgesteld van het olym pisch toernooi alle catego rieën, was hij al na 2 minuten en 8 seconden uit de strijd verdwenen. Bij de zwaarge wichten had zijn optreden een week geleden iets langer geduurd, maar uiteindelijk ook veel-en-veel te kort: 4.56. „Dat is nou typisch Adelaar", zei zijn coach Peter Snijders. „Vallen en opstaan. Het gaat of het gaat niet". Na zijn tegenvallende prestatie in de groep der zwaargewichten leek Peter Adelaar nu dankzij de loting zijn revanche voor het grij pen te hebben. Hem werd ten minste een herkansing om het brons toebedacht en, als het een beetje mee zou lopen, een finale plaats. Aan die theorie maakte de Engelsman Arthur Mapp snel een einde toen hij kort achter elkaar een waza-ari scoorde, welk vol punt het duel nog voor de helft van de tijd besliste. Adelaar hield er behalve een gevoel van diepe ontgoocheling ook een pijnlijk gevoel in zijn linker schouder aan over. Hij kreeg last van een oude blessure („Dat gebeurt me op die plaats vaker"), wat voor hem me de aanleiding bleek om een vraagteken te plaatsen achter zijn iudotoekomst. Zij die hem langer kennen, kunnen zich niet voorstellen dat Peter Adelaar uit de gang van zaken in Moskou de consequentie van stoppen met topsport trekt. Hij heeft zich enige tijd geleden voorgenomen om zijn carrière ai te sluiten tijdens de wereldkam pioenschappen van 1981 (die in Nederland worden gehouden) en daar zal het wel op uitdraaien ook. MOSKOU (GPD) - Wie als sport bond klein is, moet op het toer nooi der giganten zijn succes in bescheidenheid meten. Karei Muijs, de altijd druk bezige kano- coach, deed dat aan het eind van de Olympische Spelen met de vaststelling dat zijn opbouwwerk na zijn come-back bij de KNKB geleid had tot het doel: tenminste één finaleplaats in Moskou. Voor de buitenwereld mag dit feit, dat zich aftekende met een zevende plaats van Ron Stevens en Gert- jan Lebbink op de K-2 1000 me ter, dan misschien geen aanspre kend resultaat zijn, voor het klei ne Nederlandse kanowereldje was het een blije dag. De positie van de Nederlandse ka- nobond is zo nietig; de trai ningsmogelijkheden ten opzich te van het buitenland zijn zoveel minder en de achterstand die Ka- rel Muijs aantrof toen hij in 1976 herbegon, bleek zo groot dat de winst gezocht moet worden in het voorzichtig opschuiven van plaatsjes en het niet opzienba rend maar wel trefzeker verbete ren van tijden. In dat kader was op meer gerekend bij de dames K-2 (een startfout drukte de prestatie), stond de K-4 voor iets meer genoteerd dan er uit kwam (de stijgende prestatie van de K-2 remde de kansen), en zorgde het duo Stevens-Lebbink voor het resultaat waar zo hard aan gewerkt was. Met grootmachten als Rusland, Oost-Duitsland, Hongarije en Roemenië onder de concurren ten was de kans op medailles by voorbaat te verwaarlozen. Of, zo als Gertjan Lebbink over die ze vende plaats zei: „Meer zat er ge woon niet in". En Ron Stevens: „Ik ben erg blij met dit resultaat. Een finaleplaats was het grote doel en dat is bereikt". Die eindstrijd haalde het tweetal in een gèprogrammeerde halve fi nale. „Want", zei Karei Muijs, „we kienden het in de herkansingen zo uit dat we met de Tsjechen en de Belgen de halve-finalepoule zouden halen". Dat gebeurde niet alleen om daarmee de kansen te vergroten (beide landen werden volgens verwachting verslagen), maar ook om de rustpauze tussen het K-2- en het K-4-nummer rui mer te maken. „Achteraf beke ken", aldus Karei Muijs, „is het nog niet voldoende geweest, maar meer tijdsverschil konden we niet krijgen". In de praktijk betekende dat een daling van de kansen van de K-4, die in de beschouwingen vooral hoger geplaatst stond. Het expe riment van een andere opstelling mislukte echter en bovendien ging de K-2 te goed varen. Muijs: „Logisch dat Stevens en Lebbink in de K-4 niet tot een maximale prestatie kwamen, omdat ze in de 2 zulke grote belangen hadden". En Jan Baaijens: „Het was te merken dat dat meespeelde". Het betekende een verloren halve finale, wat behalve aan de situatie rond de K-2, die kort tevoren nog had gevaren, mede viel toe te schrijven aap een uitermate sterk bezet veld. Groepswinnaar Roe menië bijvoorbeeld haalde later in de finale zilver en nummer drie, Bulgarije, won uiteindelijk het brons. Het gegeven dat de helft van de K-4- ploeg de aandacht moest verde len, dwong tot de vaststelling dat er gebouwd moet worden aan een zelfstandige K-4. Rob van Weer denburg: „Vroeger was het uit gangspunt om met zo weinig mo gelijk mensen zoveel mogelijk nummers te vragen, maar dat kan gewoon niet meer. De specialisa tie heeft zich overal doorgezet; we zullen snel mee moeten". Coach Karei Muijs: „Het is mijn plan om met een aantal goede ju nioren te gaan bouwen aan een vaste kern voor de K-4. We heb ben een erg goede groep jonge ren, waar ik veel van verwacht". Jan Baaijens: „De K-4 is een te zwaar nummer geworden om dat te combineren. Je moet het in derdaad zelfstandig gaan ma ken". Zelf betrokken bij zo'n dubbele taak betekende de uitschakeling van de K-4 voor Jan Baaijens zijn tweede verloren halve finale. Op de K-2 1000 meter trof hij name lijk al te gerenommeerde tegen standers. „Mijn enige kans", zo wist hij, „lag in een spektaculaire start. Ik moest brutaal vertrekken". De Zaankanter deed dat en lag zelfs enige tijd op de derde plaats, maar hij kon dat hoge tempo niet vasthouden. Ook al vanwege de tegenvaller dat de naast hem va rende John Sumegi hem als gangmaker niet afloste, waarop gerekend was. „Zodat hij bij Su megi kon aanpikken", lichtte Ka- rel Muijs toe. „Maar", vond Jan Baaijens zelf, „ik ben niet teleur gesteld. Mijn prestatieniveau is hier duidelijk gestegen". Dat laatste stelde Karei Muijs voor meer leden van zijn ploeg vast, ook al kwam dat niet met klin kende resultaten op de uitsla genlijsten. Als we dit groepje bij elkaar weten te houden", zei Muys, „en we krijgen de ver wachte versterking vanuit de ju nioren, dan ben ik ervan over tuigd dat de kanosport in Neder land zich goed blijft ontwikke len".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10