Egypte: overleg met Israël niet opschorten Billygate-commissie aan de slag Sital in conflict met opperbevelhebber Belastingkantoren dicht na rumoerige bezetting Bezoek Thorn zonder resultaat Joodse emigratie Sowjet-Unie sterk achteruit Senatoren hebben belang bij publiciteit Carter vertrouwt op tweede ambtstermijn ZATERDAG! AUGUSTUS 1980 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO-LONDEN (AFP, Ruter, UPI, GPD) - Egypte heeft gisteren beslo ten de oiderhandelingen met Israël over de autonomie van de Palestijnen niet te schorsen, maar zoals in de bedoeling lag dit weekeinde voort te zetten. President ladat van Egypte is voornemeis in een boodschap aan premer Begin van Israel te reageren op de Jeruzalem-wet. Ondermiiister El-Baz van bui tenlands! zaken ontkende des gevraagd dat Egypte zijn ambas sadeur uit Israël zou terugroepen. De onderhandelingen tussen Israël en Egypte varen onzeker gewor den door Iet besluit van het Is raëlische larlement van woens dag, om Oist en West Jeruzalem samen uit.e roepen tot blijvende hoofdstad van de Joodse staat. Het Israösche besluit blijft af keurendereacties oproepen. De regering /an Belgie zegt in een gisteren uitgegeven verklaring het besliit te betreuren. België aanvaard geen enkel intiatief dat ten doelieeft de status van Jeru zalem t> wijzigen. De regering van SacEdi-Arabië heeft de stap van he Israëlische parlement scherp veroordeeld, terwijl Tur- ETA in Spaans leger MADRID (DIA) - Uit een aanhou ding van twe jonge soldaten is af te leiden da de radicale "militai re" vleugel /an de Baskische af- scheidingsbweging ETA, ETA- M, binnengdwongen, is in het Spaanse lejer. De politie in Ma drid heeft gisteren bekendge maakt dat wee militairen bij de luchtmach" in Agoncillo (in de noordspaaise provincie Logro- no) voor ETA-M gespioneerd hebben. Men neemt an, dat de gearresteer den, die en lage rang hadden, een bomanslag op een convooi van de paa-militaire guard ia ci vil mogelik hebben gemaakt. koe zijn diplomatieke vertegen woordiger in Tel Aviv voor over leg heeft teruggeroepen. Het Islamitische blok in de Ver enigde Naties (veertig lidstaten) heeft gisteren besloten om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO had daarop aangedron gen. De Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken, Gaston Thorn, heeft gisteren zijn tweedaags be zoek aan Israël, in het kader van een oriëntatiereis door het Mid den-Oosten, afgesloten. De reis werd gemaakt in opdracht van de EG-ministerraad. Na afloop van de acht uur durende besprekin gen tussen de EG-vertegenwoor- diger en leden van de Israëlische regering werd bekendgemaakt dat de Europese Gemeenschap en Israël niet nader tot elkaar zijn gekomen inzake het Palestijnse vraagstuk. Hoewel Thorn tevoren aangekon digd had, het Arabische Oost-Je- rusalem niet te willen bezoeken, heeft de Luxemburgse minister wel per helikopter een tocht naar de bezette westelijke Jordaanoe- ver gemaakt, waarbij minister Sharon van landbouw Thorn wees op de strategische beteke nis van dit gebied voor Israël. Na afloop van zijn besprekingen met premier Begin gaf Thorn een korte verklaring uit, waarin hij stelde dat de meningsverschillen zijn blijven bestaan. De Luxem burgse minister wenste niet in te gaan op de vraag, op welke pun ten de meningen uiteen lopen, omdat hij eerst aan de EG-minis terraad wenste te rapporteren. Thorn sloot het niet uit dat hij binnenkort opnieuw een bezoek aan Israël zal brengen. In de besprekingen met Thorn is er van Israëlische kant voorname lijk op gewezen dat de rol van Eu ropa alleen maar storend werkt als de Europese verklaringen de grondbeginselen van de Camp David-akkoorden overschrijden. Vooral de rol die de Europeanen de PLO wensen toe te kennen in het vredesproces, is voor Israël onaanvaardbaar. Volgens ingewijden heeft Thorn tijdens besprekingen voorname lijk het Israëlische standpunt aangehoord, zonder zelf een dui delijke positie in te nemen. In zijn gesprekken met oppositieleide» Peres wees Thorn er echter op dat de EG de mogelijkheid van een Palestijns-Jordaanse federatie openhoudt en dus niet alleen maar op een PLO-staat afste vent. LONDEN -In de dierentuin van Londen is een poema geboren, dank zij kunstmatige inseminatie bij de moeder. Moeder Betsy ontving eerst twee hormoneninjecties om de produktie van eicellen te stimulerenDe groei van de vrucht werd met speciale technieken gevolgd. De baby-poema, Bonny. genaamd, is het eerste katachtige dier dat door kunstmatige inseminatie ter wereld kwam. Ambtenaren in Lissabon staken LISSABON (GPD) - De belasting kantoren in Lissabon werden gis teren gesloten nadat een van de kantoren door een woedende menigte kortstondig was bezet. Door een staking van belasting ambtenaren was het aantal loket ten waar men zijn aangiftebiljet kon inleveren deze week zeer be perkt. De toeloop van belasting plichtigen was juist extra groot in verband met het aflopen van een amnestie voor belastingontdui kers. De belastingdienst heeft de termijn van de amnestie nu ver lengd tot 8 augustus, maar tege lijkertijd de kantoren gesloten om verdere ongeregeldheden te voorkomen. De Lissabonse be lastingplichtigen hopen nu maar dat de staking van de ontvangers voor 8 augustus beëindigd wordt. De amnestietermijn voor belastin gontduikers was al eerder dit jaar verlengd, omdat er niet genoeg aangifteformulieren waren om de grote toeloop op te vangen. De amnesty werd afgekondigd na het verplicht worden van een uni form belastingnummer, waar voor de Portugezen begin dit jaar al urenlang in de rg moesten staan. Het nummer is bedoeld om het chaotische belastingsysteem in Portugal te vereenvoudigen en controle te vergemakkelijken. Het ziet er echter naar uit dat Por tugal nog geruime tijd het land zal blijven waar men in de rij moet staan om belasting te kun nen betalen. Ex-voorzitter Surinaamse Militaire Raad PARAMARIEO - De voormalige voorzitter vin de Nationale Mili taire Raad NMR) van Suriname, sergeant-mjoor Badressein Sital is afgetredn omdat hij het niet langer konvinden met de bevel hebber varhet Surinaamse leger, majoor Dei Bouterse. Dit ver klaarde Sial gisteren twee dagen nadat de IMR - de groep jonge militairen die verantwoordelijk was voorde staatsgreep van 25 februari - vrijwel volledig uiteen was gevallen. Bijna alle links georiënteerde NMR-leden hebben dinsdag de Raad verlaten onder druk van het kader van Bouterse's Nationaal Leger. Er is een nieuwe Raad ge kozen, maar dat deze nog een po litieke rol van betekenis zal spe len wordt in Paramaribo ernstig betwijfeld. Bouterse. zelf een voormalig lid van de NMR en eind juni tot majoor bevorderd, wordt in de Suri- hoofdstad gezien als de man die, gesteund door premier Chin a Sen, zijn voormalige col lega's kanp uit elkaar heeft ge speeld. Sital, die in het verleden vooral de harde lijn heeft gefor muleerd, geeft nu voor het eerst toe dat er conflicten zijn geweest tussen hem en Bouterse. „Maar die konden steeds weer worden uitgepraat. Blijkbaar was dat nu niet meer mogelijk," zei hij giste ren in zijn huis in Paramari bo. do legerleiding en de regering wordt gevolgd: „De huidige ont wikkelingen in Suriname zijn niet revolutionair genoeg," ver klaarde hij. In de eerste maanden na de staatsgreep was overeen gekomen dat de NMR de uitvoe ring van het regeringsbeleid zou coördineren en controleren en dat de regering slechts een orga nisatorische functie zou hebben. In de praktijk heeft de regering- Chin a Sen steeds meer macht naar zich toe getrokken, zegt Sital De ex-voorzitter van de NMR ont kende dat hem een leidingge vende functie in het leger zou zijn aangeboden. Hij zou zo n functie overigens ook weigeren. Wel wil Sital zo spoedig mogelijk zijn ou de positie als sergeant-majoor van de geneeskundige dienst weer innemen. Inmiddels is een ander voormalig lid van de NMR, sergeant R. Abrahams, benoemd tot eerste luitenant en aangesteld als tijde lijk commandant van de Militaire Politie. (Van onze correspondent) MOSKOU - De emigratie van joden uit de Sowjet-Unie loopt sinds vorig jaar novem ber dramatisch terug. Het aantal emigranten van de eer ste zes maanden van dit jaar bedraagt ongeveer 55 procent van het aantal uit dezelfde pe riode van 1979 (25.200). Vol gens diplomatieke bronnen in de Sowjet-hoofdstad is de gestaag teruglopende stroom van joodse emigranten in de eerste plaats het gevolg van de slechtere betrekkingen tussen Moskou en Washing ton. De afgelopen dagen is de emigratie zelfs tot een diepte punt gedaald, maar men schrijft dit toe aan de olympi sche zomerspelen. Joodse Sowjet-burgers die van de autoriteiten hun uitreispa pieren hebben gekregen, moeten bij het Nederlandse consulaat in Moskou daarna nog hun inreisvisum voor Is raël komen halen. Nederland behartigt in de Sowjet-Unie namelijk de belangen van Is rael, sinds Moskou in 1967 de diplomatieke betrekkingen met de Israëlische staat heeft verbroken als gevolg van de 6-daagse oorlog in het Mid den-Oosten. Nu de Olympi sche Spelen zijn begonnen, zijn de reismogelijkheden naar Moskou beperkt in ver band met de aanwezigheid t van het grote aantal buiten landers in de Sowjet-hoofd- stad. In verband daarmee is er ook geen hotelruimte beschik baar voor niet-olympische gasten en bovendien is het vi sumbureau (OVIR) in deze dagen druk bezig met het verwerken van alle mreis- en uitreis-visa van de olympi sche deelnemers, officials, belangstellenden en de dui zenden sportverslaggevers. Men verwacht na de Spelen weer een opleving van de emigratie, maar die zal toch waarschijnlijk beneden het record-niveau blijven van vo rig jaar. In het gunstigste ge val rekent men op een emi gratie van rond de 20.000 tot maximaal 25.000. Deze cijfers zijn dan ruwweg te vergelij ken met de emigratie van '77 en '78. Nadat de emigratie-stroom in de maanden september en oktober van vorig jaar de 4000 (per maand) had gepasseerd, kwam de eerste daling in no vember. Deze daling heeft zich sindsdien bijna mathe matisch voortgezet tot vorige maand met het daaropvol gende „olympische diepte punt" van deze maand, juli. Volgens politieke waarne mers houdt de daling verband met de verslechtering van de betrekkingen tussen Moskou en Washington. Eind vorig jaar bleek de Kremlin-leiders. dat een uitbreiding van de Russisch-Amenkaanse han del (plus kredietverlening) niet tot de reele mogelijkhe den behoorde. Daaruit verklaart men de ..knik" in negatieve richting in de emigratiestroom. Bo vendien leverde in die perio de het Amerikaanse congres fikse kritiek op het Ameri kaans-Russische strategische (SALT-2) verdrag (M 1 I r dat jaar m Wenen door presi dent Carter en partijleider Bre^jnjev was ondertekend. De volksvertegenwoordigin gen moesten het verdrag daarna achter nog ratificeren. Officieel vindt de joodse emi gratie weliswaar plaats naar Israel, maar dit proces zou nooit het volume van de laat ste jaren hebben bereikt zon der de politieke druk vanuit Washington en deze druk wordt op zijn beurt weer geïnspireerd door de sterke joodse lobby in de Ameri kaanse politiek. Daarom is het peil van de emi gratie van joodse Sowjet-bur gers naar de staat Israel in de eerste plaats een graadmeter voor het karakter van de be trekkingen tussen de beide supermogendhe den. Die be trekkingen werden met de jaarwisseling bovendien nog slechter door de Russische bezetting van Afghanistan en de daarop volgende Ameri kaanse boycotmaatregelen. Hierin ziet men in kringen van buitenlandse waarne mers in Moskou de belang rijkste oorzaken voor de sterk gedaalde stroom van joodse emigranten, van wie overi- gena na ...inkomst in het Wes ten nog maar ongeveer een derde daadwerkelijk door reist naar Israël. Er zijn nog twee andere emigra tie-stromen uit de Sowjet- Unie, namelijk die van Arme niërs naar de Verenigde Sta ten en die van de zogeheten „Wolga-Duitsers" naar de Westduitse Bondsrepubliek. Van deze bewegingen staat de Armeense stroom momenteel vrijwel stil, terwijl de Duitse emigratie naar de Bondsre publiek slechts iets lager is dan het peil van vorig jaar. Ook hieruit blijkt volgens waarnemers de invloed van de betrekkingen tussen Mos kou en Washington op de ma te waarin de Kremlin-leiders hun landgenoten naar het buitenland laten vertrek- ken.s Voor wat de joodse emigratie betreft, heeft de toenemende stroom van vertrekkenden in de afgelopen jaren de ver wachtingen van vele anderen blgkbaar sterk doen toene men. Nu de Sowjet-leiders de stroom weer sterk hebben beperkt, zit er als het ware een „prop" van emigranten-in- spe aan wie men tot nu toe de uitreispapieren weigert. Uit het toenemend aantal klach ten uit doe groep leidt men af. dat die groep nog steeds in omvang toeneemt. Men ver wacht na de Olympische Spelen weer een toeneming van het vertrek van joden, maar het is niet aan te nemen dat er dit jaar veel meer dan de helft mag vertrekken van het aantal van vorig jaar. Deze teruggang wordt door som mige diplomatieke waarne mers als een radicale restric tie beschouwd van het emi- gratiebeleid van het Krem lin. Treinongeluk DUBLIN (DPA/UPI) - Bij een ern stig treinongeluk in het Ierse graafschap Cork zijn gisteren ze ker tien personen om het leven Bily: liever faillissement AMEBCUS/GEORGIA (UPI) - Als iilly Carter van te voren hadgeweten dat er zoveel ge- krazeel zou ontstaan om zijn comedies met Libië, dan was hij nog liever failliet gegaan dan geld tan te nemen van de regering :n Tripoli. "Ik zou me wel tweemaal bedacht hebben", ildus de broer van de presidmt gisteren in een Hij vond dat zijn banden met Libië nogal buiten proportie werden voorgesteld. Billy blijft erbij dat de ruim 400.000 gulden, die hij uit Libië ont vangen heeft, hem geleend zijn. Haast verongelijkt ging hij ver der: "Als men al het buiten landse geld zou weghalen bij Amerikaanse ondernemingen die daar mee werken, en van alle banken die met Opec-geld werken, dan had je een on waarschijnlijk groot gen bij elkaar". gekomen, terwgl er ruim vijftig met deels zware verwondingen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Leden van de red dingsploegen vreesden dat er onder de wrakstukken nog meer slachtofTers zouden worden ge vonden. WASHINGTON (UPI, Reuter) - Ruim een week voor het begin van de Democratiche conventie heeft president Jimmy Carter gisteren tegen een groep/an tachtig hem loyale democratische leden van het Huis van Afgevaardgden gezegd dat hij "vertrouwen heeft in een tweede ambts termijn". De krant "Washington Post" publiceerde de uitslag van een opiniepeiling die ze gehiuden heeft onder 591 afgevaardigden naar de conventie, die maandag iver een week begint in New York. De president lijkt er goed op te staai, want een meerderheid van de ondervraagden zei nog steeds van plan fe z;jn de huidige bewoners van het Witte Huis aan te wijzen als de tegensbrder van Ronald Reagan bij de verkiezingen op 4 november. Overigens zitien er twee kanten aan de actie van een aantal parlementsle den om deconventie open te breken. Bij de voorverkiezingen zijn er ongeveer tveeduizond stemmen uitgebracht op kandidaten van Carter, ruim driehonderd meer dan het noodzakelijke aantal. Politici die het goed met Jarter menen, hebben hem erop gewezen dat hij veel sterker uit de cotventie kan komen als hij de afgevaardigden vrijlaat in hun stemgedag. waarbij hij ervan uit mag gaan dat hij ruim voldoende stemmei kr.jgt voor de nominatie. De president is daar tot op heden niet gevoelig vojr. (Van onze correspondent Maarten Huygen) WASHINGTON - Een onderzoeks commissie van de Amerikaanse Senaat heeft donderdag haar zit tingen over Billygate geopend, het schandaal waarin Billy Carter is verwikkeld, en daarmee zijn broer, de president. Billy zelf ontkent nog steeds iets met ge heime diplomatieke telexberich ten te maken gehad te hebben tij dens zijn reis naar Libië. Het Wit te Huis gaf die telexberichten vrij. Maandag geeft Carter een persconferentie over Billyga te. „We zijn in functie", zo opende de voorzitter van de Billygate-com missie de zitting. Vijf van de ne gen senatoren moeten dit jaar herverkozen worden en hebben zodoende alle belang bij publici teit. Een van de senatoren die de publieke televisie-hoorzittini en eerst nog wat wilde uitstellen tot de collega's wat meer van de zaak afweten werd snel opzij gescho ven. Voor de camera, en wel zo snel mogelijk was het devies. Met enige binnenpret gaf de pers secretaris van het Witte Huis, Jo- dy Powell, de telexberichten vrij die de president met Billy be sproken zou hebben. Hij had ze al 14 maanden geleden aan een krantencolumnist gegeven, zei hij. Volgens een van de „gehei me" telexberichten kon Billy geen bier krijgen in Libië maar zou hij zich tot sinaasappelsap moeten beperken. Een andere telex vertelt dat Billy zich van politieke uitspraken onthouden had. Staatssecretaris van buitenlandse zaken Warren Christopher in formeert in een telegram naar de namen van de leden van de Billy- delegatie. Hij vraagt of ze vooral goed voorgelicht kunnen worden over de bilaterale problemen tus sen Amerika en Libië zodat ze niets verkeerds kunnen doen. Powell wil met deze telexberichten aantonen dat ze de nationale vei ligheid niet bedreigen. De presi dent zegt dat hij ze met Billy heeft besproken, maar hij herinnert zich niet of hij ze hem ook heeft toegezonden. Billy ontkent, te gen de aantijgingen van de FBI- rapporten in, dat hij ze thuis heeft. Billy zei ook dat hij niet over zijn cheques uit Libië gelo gen had. Volgende week maandag zal presi dent Carter vragen van journalis ten over Billygate beantwoorden na het uitkomen van een rapport over de zaak. De president heeft zijn verkiezingscampagne uitge steld om aan dit rapport te kun nen werken. De tijd dringt, so vlak voor de conventie die over anderhalve week zal plaatsvin den. (*lra «obrrl Kelly (rechut uvrdra guteren door M-nntor Bayh bekend gemaakt ah va"de tV{a're B,"u Carter. Ztj nullen volgende week met het ondertock, dal ook uprabar» h.-.r.-u. tingen zal omvatten, beginnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9