Stuurman tanker was te moe Dagen voor de menstruatie vaak een probleem Kamerleden VVD meeste bijbanen Krakers Prins Hendrikkade willen overleg Proces Spaanse campingramp kan nog wel twee jaar duren ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Nijpels (VVD) en Schakel (CDA) met dertien aan de top DEN HAAG (GPD)-WD'ers in de Tweede Kamer hebben gemid deld de meeste nevenfuncties, zo blijkt uit een bijgewerkt over zicht van alle betaalde en onbe taalde bijbaantjes van de kamer leden. De WD komt met een gemiddelde van 4,7 nevenfunc ties (werkuitoefeningen naast de hoofdbaan) per fractielid uit de bus. Bij CDA en PvdA bedragen de gemiddelden achtereenvol gens 3,2 en 2. Uit deze cijfers kan niet worden af geleid dat de WD'ers naast hun salaris als kamerlid ook de om vangrijkste bijverdiensten heb ben. Op de lijst van functies ko men zowel flink betaalde werk kringen voor, als erebaantjes of functies waarvoor slechts onkos tenvergoeding wordt gegeven. De lijst van nevenfuncties ver meldt niet hoeveel geld de ka merleden ermee verdienen. Wat. betreft het aantal bijbaantjes staan de kamerleden Nijpels (WD) en Schakel (CDA) boven aan. Naast hun kamerlidmaat schap bekleden zij nog dertien andere functies. De (luttele) volksvertegenwoordigers van CPN, PSP en Boerenpartij heb ben opgegeven in het geheel geen andere baantjes te hebben. Wanneer ze niet in de groene ka merbankjes zitten of zich bewe gen in de Haagse wandelgangen, houden de kamerleden zich met de meest uiteenlopende zaken bezig. Lidmaatschappen van gemeenteraden of provinciale staten komen nogal eens voor. Commissariaten bij bedrijven zijn vooral bij CDA en WD veel- vermelde activiteiten. Maar ook bestuurslidmaatschappen van stichtingen, maatschappelijke instellingen en zelfs van hengel sportverenigingen en carnaval sorkesten komen op de lijst Kamer-gemeenteraad WD-kamerlid Nijpels, die met dertien bijbaantjes één van de twpp knnlopers is, relativeert de betekenis van zijn activiteiten buiten 's lands vergaderzaal. Het lidmaatschap van de gemeente raad van Bergen op Zoom is zijn enige serieuze bijbaan, zegt hij. Combinatie van zijn werkzaam heden in eigen woonplaats en in Den Haag levert geen grote moeilijkheden op. „In de Kamer zit ik toch mede als afgevaardig de van West-Brabant. Dus ik moet goed weten wat er hier aan de hand is. Lidmaatschap van gemeenteraad en Kamer liggen min of meer in eikaars verleng de". Dat hij ook functies als het be stuurslidmaatschap van de AVRO, een sociëteit en de stich ting Voorlichtingscentrum Ne derlandse Crematoriumbouw heeft opgegeven, is niet omdat hij het daarmee nu zo razend druk heeft of er zoveel mee verdient. „Ik heb dat alleen maar gedaan, omdat we hadden beloofd om werkelijk alle nevenfuncties te vermelden. Daarom staat op die lijst ook, dat ik in het carnavals orkest Wa Summe Nou Ebbe zit. Dat houdt in, dat ik één keer per jaar de bekkens sla". Zwaarder Zwaarder zijn de dertien bijbanen die CDA'er Schakel heeft opge geven. Hij is niet alleen burge meester van de gemeente Noor deloos, Hoornaar en Hoogblok- land, maar zit bovendien in be sturen van een aantal interge meentelijke regelingen. Ook is hij voorzitter van een organisatie van beroepsgoederenvervoer- ders en heeft hij enkele commis sariaten bij bedrijven. Evenmin als Nijpels heeft Schakel er moeite mee zijn functies te combineren. In een eerder inter view zei hij daarover „Tussen de maandagmorgen en de zaterdag avond liggen grote mogelijkhe den. Je moet je tijd niet verdoen aan zaken die weinig om de hak ken hebben. Als je zes hele dagen per week werkt, kan je heel wat doen. Ik krijg geen verwijten van welke kant dan ook dat ik te kort schiet in plichtsbetrachting". Groothandel levensmiddelen had goed jaar DEN HAAG (ANP) - Het jaar 1979 was voor de groothandel in levensmiddelen redelijk positief, aldus de federatie van de groothandel in le vensmiddelen in haar jaar verslag. De groothandel heeft een werkelijke omzetgroei achter de rug, in 1979; de geld omzet steeg met bijna vijf procent en de prijzen van le vensmiddelen zijn slechts met 2,1 procent gestegen. De prijzen van kruidenierswaren zijn zelfs met 3,1 procent ge daald. Drie maanden geëist tegen officieren Energy Concentration ROTTERDAM - Onder grote publieke belangstelling is gistermiddag de Rotterdamse oud-burgemeester Van Walsum begraven op de begraafplaats Oud-Kralingen. ROTTERDAM (GPD) - Officier van justitie mr. W. F. H. Hendriks eis te gisteren drie maanden gevan genisstraf waarvan twee voor waardelijk tegen de 51-jarige eer ste stuurman en de 38-jarige ka pitein van de Energy Concentra tion. De officier van justitie zei tijdens de rechtzitting dat het knakken van de tanker te wijten is aan "stommiteiten". De stuur man en de kapitein waren verge ten de ruwe olie uit de voor- en achtertanks over te pompen naar het midden van de tanker, waar door het schip brak. De bergers van Smit-Tak hebben inmiddels laten weten zeker nog vijf dagen bezig te zijn om de nog resterende 70.000 liter ruwe olie uit de Energy Concentration te pompen. De tanker zal waar schijnlijk naar de scheepswerf VDSM in Rozenburg versleept worden. Het schip zal daar wor den schoongemaakt. Of de tanker daar ook wordt gerepareerd is nog onzeker. Oververmoeidheid van de eerste stuurman van de olietanker en de zware overbelasting van de kapi tein zijn de voornaamste oorza ken geweest van de bij na-ramp met de tanker vorige week in Rot terdam. De eerste stuurman had vorige week maandag toezicht op het lossen van de Libëriaanse tanker in Europoort. "Ik had al 41 uur niet meer geslapen", ver klaarde de stuurman gisteren voor de Rotterdamse rechtbank. Volgens inspecteur Valkenier van de Liberiaanse scheepvaartin spectie in Rotterdam, die bij de rechtzaak als getuige-deskundi- ge optrad, wordt het hoog tijd dat op grote olietankers een aparte ladingsofficier wordt aangesteld. De uitstekende technische uitrus ting van de Energy Concentra tion heeft er volgens Valkeniers, oud-marineofficier en oud stuurman, voor gezorgd dat er geen ontploffing is gevolgd na het doormidden breken van de tanker. De Energy Concentration is uitgerust met een installatie die tijdens het lossen onbrandbaar gas in de tanks spuit. Dat de eerste stuurman na het los sen van de olie de resterende 111 ton ruwe olie niet evenredig ver deeld heeft over de tanks is vol gens Valkenier "Pure vergeet achtigheid". "De gezagvoerder had hier wel degelijk opdracht toe gegeven". Heh is zeer goed mogelijk dat de officieren zijn vergeten de lading te verdelen omdat de charteraar van de olie tanker steeds met nieuwe orders ,kwam. Het was volgens Valkeniers overi gens een raadsel waarom het schip niet in open zee is gebro ken: "Daar wordt het veel zwaar der belast". DEN HAAG (ANP) - Advocaten van de slachtoffers en hun nabe staanden van de ramp op de camping Los Alfaques nabij de Spaanse plaats Tarragona heb ben bij gerechtelijke procedure een schadevergoeding geëist van ruim 45 miljoen gulden in totaal. Dit bedrag is tweemaal zo hoog als de eis van de officier van justi tie, die op een bedrag van bijna 23 miljoen gulden is uitgekomen. Het kan echter nog wel twee jaar duren alvorens dit "monsterpro ces" tot een einde zal zijn geko men en de definitieve schadever goedingen zijn vastgesteld. Bij deze ramp, die op 11 juli 1978 werd veroorzaakt doordat een van de weg afgeraakte tankwa gen op de camping ontplofte, zijn 220 mensen om het leven geko men, onder wie vier vakantie gangers uiteen Eindhovens gezin en twee inwoners van Alkmaar. De juridische afdeling van de ANWB, die via een Spaanse ad vocaat opkomt voor de belangen van de Nederlandse nabestaan den, kon aan de hand van uit Spanje ontvangen documenten een tussenstand opmaken. Ver wacht wordt dat het gerechtshof in Tarragona begin november een datum zal bepalen, waarop de mondelinge behandeling van de ze zaak zal Mogelijk Nogelijk fe bruari 1981. Het gerechtelijk vooronderzoek naar deze ontploffingsramp is reeds een paar maanden geleden afgerond. Daarna is het dossier in handen gesteld van de officier van justitie bij het gerechtshof in Tarragona, aldus de juridische afdeling van de ANWB. Deze wijst er op dat het in Spanje ge bruikelijk is, dat een strafproce dure gelijktijdig met een civiele procedure aan de orde komt. De officier van justitie heeft al te gen vier mensen van het bedrijf Empetrol, dat het gas heeft gele verd en de tankauto's heeft ge vuld, een gevangenisstraf geëist van vier jaar, twee maanden en één dag. Bovendien is tegen twee leidingge vende functionarissen van het transportbedrijf Cisternas Reu- nidas een jaar gevangenisstraf geëist. Ook heeft als gevolg van de Spaan se procedure de officier van justi tie een uitspraak gedaan over eventueel uit te keren schadever goedingen. Beide genoemde on dernemingen moeten volgens hem een schadebedrag uitkeren van bijna 23 miljoen gulden. In geval van overlijden zou in totaal 15 miljoen gulden moeten wor den betaald, hetgeen per overlij- densgeval zou neerkomen op tussen de 60.000 en 80.000 gulden. Voor de gewonden zou 1,2 mil joen gulden moeten worden be taald. Voor de gevolgen zoals bij voorbeeld inkomensderving 1,5 miljoen gulden en voor de mate riële schade nog eens 5 miljoen. AMSTERDAM (ANP) - De krakers, van de Amsterdamse Prins Hen-* drikkade zijn bereid met de ge meente te praten over de toe komst van de gekraakte flats. Ze zullen de gemeente volgende week een wensenpakket over handigen met daarbij het verzoek om op basis daarvan te praten. Dat vertelden woordvoerders van de krakers gisteren desgevraagd in een reactie op de uitlatingen van burgemeester Polak dat de flats misschien werden gevor derd eerder op de dag. De Amsterdamse burgemeester zei gisteren; "Als de gekraakte flats aan de Amsterdamse Prins Hen drikkade twee maanden na de ontruiming niet reëel bewoond zijn zal de gemeente Amsterdam de flats vorderen". Samen met advocaten werken de krakers aan de formulering van het wensenpakket. Ze sturen daarbij aan op verhuur van de flats aan urgente woningzoeken den voor zo'n vierhonderd gul den per maand. De aankondiging dat de flats even tueel worden gevorderd, is voor de krakers op zich geen reden een vrijwillige ontruiming toe te zeg gen, in het verleden hebben kra kers panden verlaten om ruimte te maken voor toewijziging door de dienst herhuisvesting wo ningzoekenden. Steeds weer bleek, dat deze woningzoeken den er toch niet aan te pas kwa men, aldus de woordvoerders. De krakers zeggen, dat ze vergeefs met gemeentelijke ambtenaren over de flats hebben gepraat. Ze hebben daarop B en W schrifte lijk gevraagd om te praten, omdat de situatie in het gebouw dreigde te escaleren. "Als Polak nu met ons wil praten is dat voor ons dan ook een goed gevoel", aldus een woordvoerder. Volgens de krakers zijn de flats niet zo goed van kwaliteit. Ze zijn vrij klein, het drukke verkeer veroor zaakt overlast, in muren zitten scheuren en er is schimmelvor ming door te veel vocht. Hoogovens gaan bezuinigen IJMUIDEN (ANP)-Hoogovens wil door de aanpassing van enige ac tiviteiten een besparing van 45 miljoen, om het nadelige effect van de tegenvallende afzet in het tweede halfjaar op het bedrijfsre sultaat zoveel mogelijk te beper ken. Voor de produktiesector be tekent dit onder meer dat het on derhoud wordt afgestemd op het aangepaste produktiepeil. Ver der wordt welke grote karweien en revisies kunnen worden uitge steld, aldus Hoogovens. Uitbesteed werk zal voortaan zo veel mogelijk door eigen perso neel worden uitgevoerd. Het be stand aan kortverbanders en vakantiekrachten wordt niet meer aangevuld. De werving van uitvoerend personeel gaat overi gens door. De maatregelen zijn direct ingegaan. AMBTENAREN BANG VOOR SPANNINGEN DEN HAAG (GPD) drie ambtena- rencentrales vrezen dat de ar- beidsvoorwaa rden van het over heidspersoneel opnieuw zullen worden aangetast. In een brief aan de ministerraad waarschu wen zij voor spanningen onder het personeel en afname van de gemotiveerdheid als die vrees te recht blijkt. De ambtenarenbonden (ACOP, hun schrijven op de moeilijkhe den rond het sluitend maken van de rijksbegroting. In de brief wordt nogmaals benadrukt dat de drie organisaties het zijn met de reeds doorgevoerde bezuinigingen. De bonden me nen dat daaraan ook alleen maar budgettaire redenen aan ten grondslag lagen. Nu al kan worden vastgesteld, zo schrijven de bonden aan de mi nisterraad, dat de koopkracht van het overheidspersoneel als gevolg van die bezuiniging dui delijk achterblijft bij die van de werknemers in het bedrijfsleven. Verderzeggen de bonden dat van het gemeenschappelijk uit gangspunt, „overlee voeren 7on. der dat de uitkomst bijvoorbaat vaststaat", niets meer is over gebleven. De ambtenarencen- trales voelen zich voor voldongen feiten geplaatst. De bonden benadrukken dat bij hen de bereidheid aanwezig is om te matigen, mits overeenstem ming bestaat over de mate en wij ze waarop uitbreiding van de werkgelegenheid in de eigen sec toren plaatsvindt en als boven dien de Bestek-maatreg elen voor het jaar 1981 daarbij zijn betrok ken. 85 procent van de vrouwen hebben psychische of lichamelijke klachtens In het begin van de menstruatiecyclus wordt het slijmvlies van de baarmoeder dikker. Dit gebeurt onder invloed van een bepaald hormoon (het follikerstimulerende hormoon). Rond de vijftiende dag komt er een eicel uit de eierstokken vrij en deze wordt via de eileider naar de baarmoeder getransporteerd. Het vrijkomen van de eicel wordt ook wel ovulatie genoemd. Onder invloed van het hormoon progesteron wordt het vlies in de baarmoeder nog dikker. Wanneer de eicel niet wordt bevrucht dan wordt deze met het slijmerige, bloederige vlies ongeveer 28 dagen na het begin van de cyclus afgestoten. Op dat moment begint de menstruatiebloeding. Een normale cyclus duurt 26 tot 30 dagen, een korte cyclus 20 tot 26 dagen en een lange cyclus 31 tot 40 dagen. LEIDEN - Bij veel vrouwen zijn de dagen voor ze ongesteld worden een probleem. De klachten die ze in die dagen hebben variëren van puur lichamelijke (pijn in de bor sten) tot zuiver psychisch (zelf moordneigingen). In de medische wereld lopen de ideeën over de behandeling van deze zogenaamde pré-men struele klachten erg uiteen. Maar ook bij de vrouwen zelf zijn de meningen verdeeld. Uit onder zoeken blijkt dat bijna driekwart van de vrouwen, die dit soort klachten hebben er niet aan denkt een dokter te bezoeken. "Het hoort er nu eenmaal bij", zeggen die vrouwen vaak. Volgens Gerda van Dijk, vrouwen arts in het Academisch Zieken huis in Leiden is het algemeen bekend dat deze klachten, bij doktoren beter bekend als Pré Menstrueel Syndroom (P.M.S.), bestaan. "Ongeveer 85% van de vrouwen lijdt aan P.M.S.; bij bij na 30% leidt dit echt tot ernstige problemen", aldus Gerda. Het P.M.S. is een verzameling van verschillende soorten klachten, die bij de ene vrouw al veertien dagen vöor de menstruatie be ginnen en bij de andere vrouw twee a drie dagen voor de onge steldheid de kop opsteken. De meest voorkomende lichamelij ke klachten zijn buikpijn, hoofd pijn, pi jn in de rug of opgezette en gevoelige borsten. Ook komt het vaak voor dat vrouwen zich op geblazen voelen en in gewicht toenemen, doordat het lichaam in die periode meer water vast houdt. De psychische klachten zijn bij de meeste vrouwen gelijk; ze voeleh zich erg gespannen, zijn depres sief, snel geïrriteerd en slaperig. De eerste arts, die het probleem in zijn volle omvang heeft onder zocht was Katharina Dalton, een Engelse vrouwenarts. Zij onder zocht nauwkeurig de klachten van haar patiënten en bracht alle resultaten in kaart. Maar ze ging verder; uit politiedossiers bleek dat de helft van alle winkeldief stallen door vrouwen werd ge pleegd in de paar dagen voor ze ongesteld werden. Katharina Dalton bedacht dat veel klachten moesten voortkomen uit een verstoring van het hor monale evenwicht. Zij ging er dan ook toe over om vrouwen met pré-menstruele klachten in het tweede deel van de menstrua tiecyclus het hormoon progeste ron toe te dienen. Na de ovulatie is het hormoon progesteron erg actief in het vrouwelijk lichaam. Het is bekend dat een tekort aan progesteron tot gevolg kan heb ben dat het lichaam te veel water en zout vasthoudt. Omdat een dergelijke verstoring van het wa ter/zout evenwicht ook vaak op treedt bij patiënten in de dagen vlak voor de menstruatie, kwam dr. Dalton op de gedachte om haar patiënten in de tweede helft van de cyclus een beetje proge steron bij te geven. Progesteron zit onder meer in de anti-conceptiepil. De resultaten, die zij hiermee boekte waren be slist bemoedigend. Verscheidene \Touwen bleken baat te hebben bij dit middel. Maar dat is alweer twintig jaar ge leden en inmiddels zijn de onder zoeken doorgegaan. Is progeste ron nu hèt geneesmiddel voor vrouwen met pré-menstruele klachten? Gerda van Dijk gelooft van niet "Er zijn inderdaad dok toren, die progesteron voor schrijven, maar er zijn weer ande ren die de klachten toeschrijven aan een tekort of juist een over schot aan een ander hormoon. Ook hoor je nog wel artsen, die net als vroeger zeggen dat het P.M.S. alleen maar een psychi sche kwestie is. De praktijk heeft geleerd, dat een deel van de vrouwen is gebaat bij het toedienen van progesteron, maar een ander deel juist weer niet. Die merkten helemaal geen verbetering toen ze extra proge steron kregen". Vroeger zeiden huisartsen en vrouwenartsen, in hun bewerin gen gesteund door psychologen, dat de klachten in de dagen voor de ongesteldheid een psychische oorzaak hebben. Dit soort klachten zou vooral voor komen bij vrouwen die proble men hadden met de opvoeding van de kinderen of die veel ruzie hadden met hun echtgenoten. Omdat de vrouw volgens de toenmalige opvattingen was ge schapen voor het huishouden en de zorg voor de kinderen, kregen over het algemeen alleen vrou wen die naast deze taken nog iets anders wilden doen last van P.M.S. Deze 'ontevreden' vrouwen gingen bij voorbeeld buitenshuis wer ken en dat was de oorzaak van hun problemen, want er was voor de vrouw geen carrière op de ar beidsmarkt weggelegd. Gerda van Dijk: "later bewezen medische rapporten het ongelijk van deze uitgangspunten. P.M.S. kwam niet in grotere mate voor bij zogenaamde geëmancipeerde vrouwen. Juist bij de 'traditio nele huisvrouwen' kwamen de klachten veel meer voor". Het is gebleken, dat maar weinig vrouwen dc klachten ernstig ge noeg vinden om een dokter te be zoeken. Ook zijn er veel die den ken dal ze dat als vrouw maar te accepteren hebben of dat er toch niets aan te doen is. Is dat werke lijk het geval? "Kijk", zegt de Leidse vrouwenarts, "wanneer 85% van de vrouwen min of meer lijdt aan P.M.S. kun je dan nog wel spreken van een kwaal. Het is nu eenmaal zo, datje niet elke dag in staat bent om hetzelfde te pres teren. Dat is ook bij mannen het geval en moet je dan maar pil letjes en poedertjes gaan geven, zodat je constant topprestaties kunt leveren? Ik geloof van niet Het zou veel beter zijn, wanneer er mogelijkheden zijn om reke ning te houden met het feit, datje op de ene dag tot meer in staat bent dan de andere dag. Lange tijd achtereen op een eigenlijk te hoog prestatieniveau, dat wreekt zich op den duur. Natuurlijk moeten extreme gevallen worden geholpen en echt lichamelijke klachten ook, als ze veel last ver oorzaken. Maar dat moet van ge val tot geval worden bekeken en voor iedereen is er een andere oplossing. Dat ook mannen een bepaalde cyclus hebben komt aardig naar voren in het verhaal over een on derzoek bij het voornamelijk mannelijk personeel van het openbaar vervoer in Tokio. Bij alle mannen werd het concentra tievermogen gedurende een lan ge tijd consequent gemeten. De uitslag van dit onderzoek was op zienbarend. Alle mannen hadden concentratiehoogtepunten en dieptepunten. Er was heel dui delijk een cyclus te onderschei den. Alleen verschilde die van man tot man van ongeveer vijf tot negen weken. In Tokio hebben ze toen de dienstregeling aangepast aan de cyclus van de verschillen de personeelsleden. Het aantal ongelukken daalde toen met zo'n zestig procent. MARIJKE KOOL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7