Deining over weigering homofielen tot avondmaal KERKDIENSTEN Kerken van vertoon ontdaan SSBSBBD Nigeriaanse man: "In ons land zijn die er niet 'Lidmaatschap hangt aan zijden draad" Blanke kerk Zuid-Afrika loopt leeg ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 AMSTELVEEN - Er is nogal wat deining ontstaan over het besluit van de Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS), een paar weken in het Franse Nimes bij een, om geen homofielen toe te laten tot het avondmaal. De ver warring over deze zaak, die toch al veel stof heeft doen opwaaien, is nog groter geworden door de woorden van prof. K. Runia, een vooraanstaande figuur binnen de gereformeerde kerken in Neder land. De opnjêrkingen die hij in Nimes heeft gemaakt, hebben al geleid tot vragen binnen mijn eigen ge meente", aldus ds. C. L. Timmers, gereformeerd predikant in Am stelveen die veel kritiek heeft op het GOS-besluit dat tevens in houd dat homofielen ook geen ambt binnen de kerk mogen bekleden. Prof. Runia heeft vol gens ds. Timmers uitspraken ge daan die lijnrecht ingaan tegen wat de synode van de gerefor meerde kerken in ons land tot tweemaal toe in de jaren zeventig heeft besloten namelijk dat ho mofielen wél mogen deelnemen aan het avondmaal. De GOS wil daar niets van weten en eist dat de gereformeerden in ons land de "Praktizerende homoseksueel" uitsluiten van het avondmaal. En daartegen neemt ds. Tim.iiers. verbonden aan de werkgroep Geloof en Levensbeschouwing van het COC, fel stelling. Zij het dat hij zijn standpunt op zeer ge nuanceerde wijze vertolkt "Het gaat om een inzicht in de situatie van de homoseksuelen. Dat in zicht heb je wel of dat heb je niet. De Gereformeerde Oecumeni sche Synode heeft die niet. Ze gaat nog uit van de traditionele opvattingen uit de negentiende eeuw met alle mythologie daar om heen. Alsof er geen andere dingen in de wereld zijn, verga dert de Gerèformeerde Synode over homoseksuelen zonder dat ze erbij zijn". Ernstige kritiek had ds. Timmers op de opmerking vanuit Nigeria dat er in dit land geen homofielen zijn. "Op hetzelfde moment dat zoiets wordt gezegd behoort een gereformeerde delegatie de ver gadering te verlaten. Het gaat niet om onderhandelingen over de vraag wat een homofiel wel mag of niet, maar om een kwestie van recht", aldus ds. Timmers. Toch wordt er in de gereformeerde kerken (synodaal om precies te zijn) in ons land nog verschillend gedacht over deze zaak. In de ene gemeente doet de "homofiele kerkganger" nog veel stof tot opwaaien, in een andere gemeen te is hij geaccepteerd. Ds. Tim mers: "Je kunt in het algemeen zeggen dat in de Randstad de problemen wat minder groot zijn dan in de provincie". Nu moet het besluit van de GOS ook weer niet al te zwaar worden genomen, omdat deze synode, die een keer in de vier jaar wordt gehouden, geen bindende uit spraken doet. Op deze synode waren kerken uit de hele wereld die zich houden aan de "gerefor meerde belijdenisgeschriften" aanwezig. VVD-homowerkgroep Protest is er verder van de WD- homowerkgroep. Uitsluiting van het heilig avondmaal door de Synode van de homofiele man of vrouw lijkt wederom een bewijs te zijn van het feit, dat de besturen van de kerk moeite hebben met het vertalen van Gods liefde van de mens, aldus de VVD-homo werkgroep. Met name heeft de werkgroep zich gestoord aan de uitspraken van de vertegenwoordigers van de kerken uit" Nieuw-Zeeland, Schotland, Zuid-Afrika en Nige ria. Homoseksuele geaardheid en de beleving daarvan vergelijken met moord, diefstal, sodom en gomorrha en beschouwen als een gevaar voor kinderen toont vol gens de werkgroep aan dat de kerk homoseksualiteit ervaart als een bedreiging voor de hetero wereld. De gedachte aan gene zing van homoseksualiteit toont eveneens aan dat men niet wordt gehinderd door kennis van za ken. Een afgevaardigde uit Nigeria ging zelfs zo ver te stellen dat homofi lie in zijn land niet bestaat en dat de enige praktizerende homofiel in de gevangenis verblijft. "De kerk sluit willens en wetens de ogen voor de werkelijkheid", al dus de homowerkgroep. "Menig politieke gevangene wordt be schuldigd van homofilie om zo een alibi te hebben voor het uit de weg ruimen van onwelgevallige personen. Dit jaar gedenken we het trieste feit dat 250 jaar gele den de homovervolgiiig in Ne derland een aanvang nam". De WD-homowerkgroep roept de gereformeerden in Nederland op zich nader te bezinnen op het geen in Nimes voorviel, duide lijkheid te verschaffen over het geen de Synode in Nederland vo rig jaar écht besloot en zich te realiseren dat tussen de geloofs relatie van God en gelovige geen mens kan staan, "zelfs geen kerk". Volgens de werkgroep be sloten de gereformeerde kerken in Nederland vorig jaar nog dat homofilie niet kan worden ver oordeeld "omdat het laatste woord aan God is". Ds. Hofland over Gereformeerde Oecumenische Synode in Nimes: Ds. Hofland: Niets teruggenomen HILVERSUM - Het lidmaatschap van de Nederlandse Gerefor meerde Kerken van de G.O.S, de Gereformeerde Oecumenische Synode, hangt aan een zijden draad. Dit zei de voorzitter van de Synode van de gereformeerde kerken in Nederland, ds. A.C. Hofland deze week in het 'Hier en Nu magazine' van de NCRV ra dio. Hofland sprak naar aanleiding van het rumoer, dat binnen de Gere formeerde Kerken is ontstaan rond de opstelling van de Neder landse delegatie tijdens een dis cussie in de G.O.S over de homo fiel en de kerk. De discussie vond plaats tijdens de vergadering van de G.O.S die afgelopen twee we ken in het Franse Nimes werd gehouden. Hofland zei niet abrupt uit de G.O.S weg te kunnen lopen, maar zei hij als dit zo door gaat zullen we niet lang meer lid kunnen blij ven'. Andere lidkerken van de G.O.S hadden tijdens de verga dering in Nimes veel kritiek op het beleid dat de gereformeerde Islamitisch leider in Nederland. Van 4 tot 7 augustus brengt het hoofd van de Ahmadiyya-bewe- ging in de Islam, Hazrat Mirza Nasir Ahmad, een bezoek aan Nederland. Hij is de derde kalief (opvolger) van de stichting van de Ahmadiyya beweging, Hazrat Mirza Ghulam Ahmad. De man maakt een rondreis langs ver scheidene landen. Hazrat Mirza Nasir Ahmad werd in 1909 gebo ren in India. Hij studeerde in zijn geboorteplaats, in Lahore en in Oxford. Voordat hij in 1965 hoofd werd van de Ahmadiyya bewe ging was hij onder meer directeur van het Jamia Ahmadiyya-colle- ge. een opleidingsinstituut voor BRUSSEL - De Europese kerken ontdoen zich van hun overbodig uiterlijk vertoon en preken soberheid. Des te meer worden deze zaken aangeboden op de binnen- en buiten landse rommelmarkten. Alleen maar nostalgie? Ds. Hofland had weinig goede woorden over voor het peil waar op de discussie over homofilie zich in de vergadering in Nimes bevond. 'Ik had de indruk dat ze niet wisten waarover ze spraken. Ze hadden alleen een zwart beeld van Sodomie, zoals ze dat noem den en dat was het enige waar ze over wilden praten'. Waaraan hij toevoegde dat veel afgevaardig den verklaarden geen homofie len te kennen of in hun kerk te hebben. Ds. Hofland zei nadrukkelijk dat de Nederlandse afgevaardigden tij dens de synode in Nimes geen woord terug hebben genomen van een besluit dat in de Neder landse Synode in november werd genomen. 'Toen werd besloten dat we ze als volwaardige mensen en leden van de gemeenschap der heiligen aanvaarden, aldus Hof land. 'En dat hebben we op geen enkele wijze en met geen enkel woord teruggenomen'. De Ahmadiyya beweging in.de Is lam is verspreid over de hele we reld. Ze heeft in de verscheidene delen van de wereld vijftig cen tra. De beweging heeft honder den moskeeën gebouwd, alsme de een groot aantal ziekenhuizen en educatieve instellingen. Predikant doodgemarteld. De 55- jarige methodistenpredikant Ki- Yun in de Zuidkoreaanse stad Pusan blijkt door de militaire po litie te zijn doodgemarteld. De predikant, een bekend strijder voor mensenrechten, was vorige week door de geheime politie van huis gehaald. De twee daarop volgende dagen werd hij gemar teld. Op 25 juli werd hij naar een ziekenhuis overgrbracht, waar hij de dag erna aan de gevolgen van de marteling overleed. Dit is het eerste bekend geworden geval van de dood als gevolg van foltering onder de huidige mili taire dictatuur. Deze heeft tot nu toe altijd volgehouden dat er in het land niet gefolterd werd. Karoly-bijbel. De Hongaarse staatsdrukkerij in Budapest gaat binnenkort een facsimile-uitgave verzorgen van de Karoly-bijbel. Deze, door de hervormde Hon gaarse theoloog Gaspar Karoly verzorgde bijbelvertaling ver scheen voor het eerst in druk in 1590. De 20.000 facsimile-exem plaren zijn nu al, voordat zij ge drukt zijn, uitverkocht. Met deze uitgave in twee delen wil de Hon gaarse staatsdrukkerij de origi nele tekst van de bekendste Hon gaarse bijbeluitgave toegankelijk maken voor studiedoeleinden. KAAPSTAD - Steeds meer Zuid-Afrikanen willen uit de blanke Nederduits-gerefor- meerde kerk (NG-kerk) stap pen, omdat deze kerk de apartheidspolitiek steunt. Ze willen zich aansluiten bij de zwarte dochterkerk of bij de dochterkerk voor kleurlin gen. Zoals Willem Saayman, docent aan de universiteit van Preto ria en hulppredikant, ver klaarde zijn veel mensen de Zuidafrikanen NG-kerk zat wegens haar autoritaire hou ding. Saayman noemde deze kerk het „laatste bastion der apartheid". Volgens hem is de boodschap van de blanke kerk voor het volk onbelang rijk geworden, „omdat zij in het verleden leeft". De eerste vooraanstaande Zuidafrikaan die de blanke NG-kerk om theologische en politieke redenen de rug toe keerde, was de vroegere lei der van de Christelijke Aca demie in Zuid-Afrika, domi nee Beyers-Naudé (Johan nesburg). Beyers-Naudé heeft nog steeds een zwaar huisarrest („banning"). Ds. C. F. Beyers-Naudé: nog steeds zwaar huisarrest Het is voor het eerst sinds zeer lan ge tijd dat een staatsuitgeverij in Hongarije een bijbeluitgave ver zorgt. De Karoly-bijbel, die in de loop van de tijd een aantal malen werd herzien, is nog steeds bij een aantal Hongaarse kerken in gebruik. De 'gebruiksbijbels' worden gedrukt door de Hon gaarse bijbelstichting, die aange sloten is bij de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Met toe stemming van de overheid heeft dit- bijbelgenootschap in de af gelopen twintig jaar ongeveer 320.000 Karoly-bijbels gedrukt. Sinds 1975 bestaat er in Honga rije ook een bijbel in de omgang staal, waarvan tot nu toe 80.000 exemplaren zijn uitgegeven. Bisschoppen solidair. "Een tragi sche afkeuring van de democrati sche ontwikkeling". Zo noemt de voorzitter van de katholieke bis schoppenconferentie van de Verenigde Staten, aartsbisschop R. Quinn, de militaire staatsgreep in Bolivia. In een brief aan aarts bisschop Jorge Manrique Hurta- do van La Paz schrijft Quinn dat de staatsgreep "de vele vrienden van Bolivia in de Verenigde Sta ten verontrust". Volgens Quinn „kijkt het lijdende volk van Bolivia weer op naar de kerk en hoopt het op leiding en op verdediging van zijn rechten". Aartsbisschop Quinn prijst in het schrijven de Boliviaanse bis schoppen om hun veroordeling van geweld tegen onschuldige personen en toont zich solidair met hun pogingen om weer vrede te krijgen. Ook de voorzitter van de Duitse katholieke bisschop penconferentie, kardinaal Jo seph Hoeffner heeft zijn solidari teit betuigd met de katholieke kerk van het land en het onmen selijke gedrag van het nieuwe bewind in Bolivia veroordeeld. Beroepingswerk. Nederlandse hervormde kerk: beroepen te Reeuwijk (toezegging) H. F. Kok, Milissant; bedankt voor Gorcum (toezegging) J. P. van Santen, Oudshoorn-Ridderveld. Aange nomen naar Zwolle M. B. Nieuw koop, Balk. Aangenomen het be roep der Generale Synode der Nederlandse hervormde kerk tot predikant buitengewone werk zaamheden M. A. de Savornin Lohman te Blaricum; en het be roep van de Generale Synode tot zendingspredikant J. W. Beks, Bellingwolde. Gereformeerde kerken: aangenomen tot leraar godsdienst P. H. van Gilst, Pa- pendrecht. Gereformeerde ge meenten: bedankt voor West- Kapelle A. Moerkerken, Nieuw- Beijerland, Gereformeerde ker ken vrijgemaakt: beroepen te Zuidwolde J. W. Roosenbrand, Kampen. Beroepen te Onnen J. W. Roosenbrand, Kampen. Aan genomen naar Oegstgeest in combinatie met Lisse C. de Put ter, kandidaat te Kampen. Christelijk gereformeerde ker ken: beroepen te Sassenheim H. B. Hoogendoorn, Veenendaal. Bedankt voor Oud-Beijerland W. Kok, Rotterdam-Oost-Capelle aan de IJssel. Aangenomen naar Zwolle. J. J. de Jonge, Stadska naal. Evangelisch Lutherse kerk: aangenomen als geestelijk ver zorger van de gemeente Schie dam A. C. J. van der Poel, Den Haag. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 dr. De Jonge. Zoe- terwoude; 11.45 oec. stud, dienst. Mare- kerk 10 ds. Kruithof. Monster; 5 ds. Zou tendijk, Noorden. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra. De Regen boog (Merenwijk) 9.30 ds. Van Leeuwen. Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek (HA). Bevrijdingskerk (Monlgo- merystr. Zuid-West) 9 ds. De Jong. Vre- deskerk (Burggravenlaan) 10 dr. Loeher. Waalse kerk (Breestraat) geen dienst. Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker. Dia- conessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof. Kapel Endegecst (Oegstgeest) 9.30 ds. Boog aard. Leiderdorp (Gezam. dienst.). Ge- ref. Kerk Zuiderkerk (Lammenschans- weg) 10.30 ds. Rietveld. Petrakerk (Suri- namestr.)9ds. Rietveld. Oude Vest 10 dr. Wentsel, Den Haag; 7 ds. Koolstra. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra. Bevrijdingskerk (Montgome- rystr.) 9 ds. Lamping. Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10 mw. Van Keulen, Haarlem. Voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dole rend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk) 8.30 en 5 ds. Lievaart, Aduard. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 dienst des woords; 2.45 ds. Kamphuis. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 stud. Trommel, Apeldoorn. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 leesdienst; 4.30 ds. Boogaard Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang. Lutherse Gemeente (Hoogland se Kerkgracht): 10.15 ds. Den Boeft, Voorschoten. Remonstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk, Pieterskerk- straat 1): 10 ds. Verheus, Amsterdam. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 hr. Schipper (HA). Evang. Christen-Ge meenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. Ho- gerwaard, Rotterdam. Evangeliecen trum Zijlsingel 2. zond. 10 hr. Richards; dinsdag 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (Rapenburg 10): 10 hr. Elkkerbout. Volle Evangeliegemeente Bethel (school De Twee Sleutels, hoek Rijnsburgersingel): 5 tot 6 nam. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorst kerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie. 11 prediking. Christian Science (Steen- schuur 6): 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormomen): 9.30; 10.30 en 11.20. Oud- Katholieke Kerk (Zoeterw. singel-hoek Vronesteinkade): 10. Vry-Katholieke Kerk (Vreewijkstr. 19): geen dienst. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 19; zond. 9 en 10.45. Herensingel zat. 19; zond. 8.30; 9.30; 11. Rijndijk (Leiden- Voorschoten)zat. 19; zond. 9.30 en 11.30. Steenschuur zat. 10 en 19; zond. 8.30; 10; 11.30; 18 en 19. Boshuizerlaan zat. 19; zond. 9.30; 11. Lammenschansweg zat. 19; zond. 9; 10.30 en 12. Haarlemmer straat zat. 19; zond. 9.30; 10.45; 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Wagenvoorden, Bennebroek. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Van Malssen, Leiderdorp; 7 hr. Bor, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk: 10 hr. Van Leeuwen, Zevenhoven; 6 30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst des woords; 6.30 stud, v.d Heuvel, Apel doorn. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 9.30 ds. Schipper, Dordrecht; 6.30 ds. De Jonge; Kruiskerk 9.30 ds. De Jonge; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Salvatorikerk 6.30 ds. v.d. Heiden; Goede Herderkerk 10 en 6.30 ds. Moll (Gez. dienst); De Bron 9 en 10.30 ds. v.d. Ree; 6.30 ds. Verheul; Ash ram 9.30 ds. Verheul; Driehoorne 7 ds. Steinhart; Oudshoornsekerk 10 mw. Joor, Santpoort; Sionskerk 9.30 ds. Meijers, Leiden; 6.30 ds. De Lint, Hei en Boeikoop. Geref. Kerk: Maranathakerk 10.30 ds. Vree; 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda; Salvatorikerk 9 ds. Vree; 6.30 ds. v.d. Heiden; Goede Herderkerk 10en 6.30 ds. Moll (HA); De Bron 9 en 10.30 ds. v. d Ree (HA); 6.30 ds. Verheul; Ashram col lege 9.30 ds. Verheul (HA); Driehoorne 7 ds. Steinhart. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Willemstr): 9.30 br. Scholma, 4.30 br. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente (Molen- werfstr. 1): 10en 6.30ds. Koekkoek. Bap tistengemeente Alphen-Noord (Sport- laan): Volle Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v.d. Hoorn Le ger des Heils (Com. de Vlamingstr 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode- Kruisgebouw: 4 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode Kruis-geb.): 10 v.m. Re monstrantse Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rooms-Kath. paro chies: Bonifaciuskerk zat. 19; zond. 9.45 en 11.30. Piuskerk zat. 19; zond. 9; 10.30 en 11.45. De Bron zat. 19 zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto, Geref. Gemeente. 9.30 en 6 Leesdienst. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 9.30 ds. Droogers; 6.30 ds. Koole, Den Haag. Salvatorkerk: 9.30 hr. Van Gaaien, Wieringerwaard; 6.30 ds. v.d. Sluis, Zuid-Beijerland. Bethlehem kerk: 9.30 hulppred. Smits, Zuid-Beij erland; 6.30 hr. Van Gaaien, Wieringer waard. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda; 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen; 6.30 ds. Dijkstra (gez. dienst). De Stek 9.30 dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijkstra; 6.30 ds. Dijkstra in hervormde kerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. van Langevcl- de. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwek kingsgemeente (Concordia): 9.30. Ver gaderingvan Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. parochie: De Stek zat. 17.30 (de Stek) en 19; zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente 9.30 ds. Harkema. Bilthoven; 6.30 ds. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, Valkenburg; 5 ds. Welbe dacht. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 19; zond. 8; 10 en 11.30. Rijndijk (Bernar- dus) zond. 10. Het Anker zat. 19; zond 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. Rothfusz; 7 ds. v.d. Wal (gem. dienst). Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v.d. Wal. Chr Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rooms- Kath. parochies: H. Hart zat. 19; zond. 10 en 11.30. Martinuskerk zat. 19; zond. 8.30; 10; 11.30. Jozefkerk zat. 19; zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 hr Bakker. Katwijk. Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Van Santen, Sassenheim. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Doopskerk 10 ds. Aarents, 6 dr. Meijers. Leiden. Ontmoetingskerk lOds. Broekema, 6.30 ds. Groenenberg, Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk; 6.30 ds. v.d. Horst. Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente Nieuwe Kerk 10 ds. Visser; 6 ds. Vink. Oude Kerk 10 ds. Schuurman; 6 ds. Ar- keraats. Ichtuskerk 10 ds. Boer, 5 ds. Visser. Pniëlkerk 9 ds. Arkeraats; 6 ds. Schuurman. Groen van Pr.school 10 ds. Baas. Wijkgebouw Hoeksteen 10 Duitse dienst pf. Koch. Geref. Kerk: Triumfa- torkerk 9 en 10.30 ds. v. d. Horst; 5. ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 lees dienst; 3 ds. Gratz. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Meester, Amsterdam; 7 ds. De Lange, Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 hr. Breman, Alphen. Geref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5 leesdienst; 7 augustus 7.30 ds. Van Haa- ren. Volle Evangeliegemeente (Voor straat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. Van Santen, Alphen: 7 ds. Bogers, Alphen (gez. dienst in geref. kerk). Geref. Kerk: 9.30 ds. Omta, Bos koop; 7 ds. Bogers, Alphen a.d. Rijn (gez. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; 6.30 ds. Doesburg. Kerk Hoofd straat 10 ds. Doesburg. Scheppingskerk 9 prof. Reugebrink. Verpleeghuis Ley- thenrode: 10 mevr. Van Woerden-Su- rink. Gouda. St. Elis.ziekenhuis: 9.30 hr. Vijftigschild. Baptistengemeente (wijk- geb. Zijlkwartier): 20 br. Van Zuijlekom (HA). Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9 en 10.30. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kielder, Zevenhoven; camping De Drecht. 10.30 ds. Gravendeel. Lisse Ge ref. Kerk: 9.30 drs. Jaspers Focks, Oude Wetering; 7 ds. Los; Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 7.30; 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 9 ds. 't Hooft. Pauluskerk 10.30 en 7 ds. "t Hooft. Geref. Kerk: 10 en 7 dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 stud. Voorberg. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds Schuurman; 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 Van Dijken. Geref. Ge meente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms- Kath. parochies: Agathakerk zat. 19, zond. 10 en 11.30. Poelpolder zat. 19; zond. 9. Manakerk zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11.45. Engelbewaarders zat. 19; zond. 8. 9.30 en 11. NIEUWKOOP - Herv Gemeente: 9.30 hr. Stam; 6.30 ds. Molenaar, Nieuwveen Geref. Kerk: 9.30 hr. Bakker (leesdiensij, 6.30 hr. Van Leeuwen, Zevenhoven. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 2.15 ds. Hain- stra. Rooms-Kath. parochie: zat. 19.30; zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar; 6.30 ds. Van de Weert, Op- hemert. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9 en 11. N1EUW-VENNEP - Herv Gemeente: 9.30 hr. Haijtink, Hillegom; 7 ds Quack, Vianen (gezinsdienst). Geref. Kerk: 9.30 hr. De Vries; 6.30 ds. Quack, Vianen (ge zinsdienst in herv. kerk). Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst; 3 ds. De Joode, Rijnsburg. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 Noordegraaf, Ede; 7 ds. Zoutendijk. Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 en 7 ds. Nooteboom. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 dr. Jansen, 5 mr. De Man, Sprang Capelle, 7 ds. Elgersma (gezam. dienst): kerk Hoofdstraat; 7 dr. Jansen (gez. dienst). De Rank (Golfbaan) 10 kand. Zuiderduin, Voorthuizen; 8 nam. Duitse dienst frau Schilling. Geredf. Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Elgersma; 19 gez. dienst in herv. kerk. Vinkenlaankerk 9.30 ds. Heinen, Utrecht. Sole Mio 9 hr. Van Duin. Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 19, zond. 9.30 en 11. Binnen zat. 19; zond. 8; 10 en 11.30. Gooweg zond. 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman. De Zilk. geen dienst. Rooms-Kath. paro chies: Victorkerk zat. 19; zond. 9.30 en 11. Jozefkerk zat. 19; zond. 8.30 en 10. H.Hart zat. 198; zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene en Will.kerk 10 ds. Barnouw, Den Haag. Gemeentecentrum 10.30 ds. Ter Linden; 7 ds. De Haan. Geref. Kerk (Mauritslaan): 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 2.45 stud. Voorberg. Ned. Geref. Kerk (Gemeentecentrum) 8.45 br. Moleveld; 4 ds De Lange. Van Wyc- kerslooth: 4 ds. Visch (HA). Kapel Ende geest: 9.30 ds. Bogaard, Leiden, Volle- Evangeliegemeente (Gemeentecen trum) 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk Zat. 19; zond. 9 en 11. Bona- venturakapel zat. 18.30; zond. 9 en 11. OUD-ADE-Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Ge ref. kerk 9.30 ds. Los, Leimuiden; 6.30 ds. Jaspers Focks. Herv. Gemeente 9.30 ds. Heemstede, Leiderdorp. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rooms- kath. parochies: Maria Presentatie zat. 19; zond. 9.30 en 11.30. Petrus-Banden Zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Kruijf; 7 ds. Klein Kra nenburg, Ter Aar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 'dienst; 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. Van NieL Bethelkerk 8.45, 10 en 5 ds. Romein; camping Koningshof 10 hr. Binnendijk. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 dr. Van Oeveren; 5 ds. Van Wijk, Amsterdam. Immanuelkerk 9.30 ds. Bouma, Noordwijk; 5 ds. Spilker, Leus den. Maranathakerk 9.30 ds. Van Wijk; 5 dr. Van Oeveren. camping Koningshof 10 hr. v.d. Sande, Arnhem. Chr. Geref. kerk 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 bij eenkomst in evangelisatietent. Rooms- Kath. parochie: 19; zond. 10.30. RIJPWETERING - Herv. Gemeente 9 en 10.30 ds. Hemmes, Oegstgeest; 7 ds. Bakker. Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Kolkman, De Kaag, 7 ds. Van Santen. Chr. Geref. Kerk: 10 dienst, 7 ds. Biesma, Hillegom. Ned. Prot. Bond (Jul. laan 17): geen dienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranenburg; 6.30 ds. De Kruijf. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Wallinga. Rooms-Kath. parochies; Aardam zond. 9 en 12. Langeraar zat. 19; zond. 8.30 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Lefeber, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk: 10.30 ds. Welbe dacht. Hazerswoude; 6.30 ds. De Raadt. Kapel Marine Vliegkamp: 10.30 ds. Van Melle. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 lees dienst. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9; 10.30 en 1145. VOORSCHOTEN - Herv Gemeente 10 en 5 ds. v.d. Schoot (5 in ger. kerk). Aula Noord-Hofland 10 ds. Flesseman.'Am stelveen. Kapel Rijndijk geen dienst. Kerk Hulp en Heil 10 ds. Hagen, Voor burg. Geref. Kerk: dorp 9.30 ds. Kret, Sassenheim, 5 ds. v.d. Schoot. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 leesdienst. Jan van Hooflaan 3: Engelse dienst. Rooms- Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 19; zond. 10 en 11.30. aula Noord-Hofland zond. ll.Moeder-Godskerkzat. 19; zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verwelius; 5 ds. Van Gorsel. De Hoeksteen 9.30 ds. Roetman; 6.30 ds. Verboom. Bethelkerk 9.30 ds. Verboom; 5 ds. Verwelius. Immanuel kerk 9.30 ds. Lafeber; 7 ds. Sijbrands. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 ds. v.d. Berg; 5 ds. Mondeel. Ontmoetingskerk 10.15 ds. v.d. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30 samen komst. Rooms-Kath. parochie: Victor kerk zond. 10. Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. Jehova's getuigen 10 toespraak; 11 wachtt. besprek. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra; 4.30 ds. Den Boer, Woudenberg; 7 hr. Taal. Kieviet- kerk 10 prof. De Gaay Fortman, Den Haag. Messiaskerk 10 hr. Taal. Dorps centrum 9.30 ds. v.d. Plas, Delft. Geref. Kerk: Zijllaan 10 Sipke van der Land; 7 ds. Van Oeveren, Rijnsburg. Wassenaar- Zuid zie herv. Kievietkerk. Ned. Prot. Bond. (L. Kerkdam): 10.30 ds. Werner. R K. Parochies: St. Willibrord zat. 19: zond. 9 en 11St. Jozef zat. 19: zond. 9.30; 11 en 6.30; Goede Herder zat. 17; zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente; 9.30 hr. Christ, Leiden; 6.30 ds. Van Niel, Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Meijering, Scherpenzeel. Ned. Prot. Bond (gebouw De Wijk): Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop. Geref. Kerk: 9.30 hr. Kat, Ouderkerk: 7 hr. v.d. Linde, Capelle a.d. IJssel. Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 hr. Brokerhof. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zond. 9.30 en 11. Chr. Dienaar- kerk zat. 19; zond. 10. Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 19; zond. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 kand. Wijting, Utrecht; 6.30 ds. Stelwa gen, Boskoop. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Verweij, Driebergen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4