Kamernood rijst dit jaar nóg verder pan uit De sombere geluiden van kamerzoekenden gven ten* Nog geen vier kamers per week 'Patiënt moet op maat worden bediend' Groot Sionshofje gerestaureerd: huren fors omhoog ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - Kamernood. Dit zwaar beladen woord zal in de komende tijd door de hoofden van heel wat eerstejaars studen ten spoken en een belangrijk gespreks onderwerp zijn. Zo in de trant van: "Wat studeer je?" Antwoord: "Geschiedenis". "O. en heb je al een kamer?" (Zucht) "Nee, jij wel dan?" De verhalen vallen nu al vaak in de over bekende categorie: "Lang gezocht en nog steeds niets gevonden". Om moe deloos van te worden. Op en neer reizen is een alternatief als je niet ver van Leiden woont. Beroerder wordt het als je in Friesland of Limburg woont en zo graag in Leiden wilde gaan studeren. Het plezier vergaat je min of meer. Nu nog zijn de kamerlozen vol goede moed; de ervaring leert echter dat een aantal van hen op den duur afhaakt, de studie laat voor wat het is; omdat ze geen goede kamer hebben. Ellende "Niets dan ellende meneer, daar ben ik nu al achter", vertelt een Limburger wiens dochter binnenkort pedagogiek hoopt te gaan studeren in Leiden. Hoopt, omdat het gezien haar kamerproblemen hele maal nog niet zeker is. De vader "Als ze in Leiden geen kamer kan vinden moet ze maar proberen er gens anders te gaan studeren. Iets an ders zit er niet op. Limburg ligt te ver weg". "En dan te bedenken dat Leiden haar voorkeur had", zo vervolgt hij op sombe re toon zijn verhaal. "Want ze had ten slotte ook direct naar bijvoorbeeld Nij megen kunnen gaan, maar Leiden leek haar leuker en beter". Toch blijft hij samen met z'n dochter zoe ken. Laatst is hij nog met haar naar een kamer in Leiden gaan kijken. Eenmaal aangekomen bleek de kamer al weg te zijn. "Daar sta je dan. Teruggaan is het enige wat er op zit". Varken "Veel aanbod is er niet", vertelt een streekgenoot. "Ja, ik ben wel een paar keer naar een kamer wezen kijken. Maar dat stelde weinig voor. Miezerige kamer tjes, dat waren het. Daar stop je nog geen varken in. En dan moetje zien hoeveel ze ervoor vragen. En met een stalen gezicht zeggen ze dan tot overmaat van ramp ook nog: "De week-ends mag je niet thuisblijven". "M'n broer is momenteel op vakantie", vertelt iemand uit Geertruidenberg. "Hoe lang hij al aan het zoeken is? Eens even kijken: volgens mij is hij ruim twee maanden geleden al begonnen, vlak na zijn eindexamen. Nog steeds heeft hij niets gevonden. Dat wordt dus mis schien wel op- en neer rijden. Naar Lei den is ongeveer honderd kilometer. Dat is te doen, zul je zeggen, maar vergis je niet. Hij moet ook nog een heel stuk met de bus. Daarmee verliest hij veel tijd" Gelukkig ook nog een positief geluid: een Friezin vertelt dat ver weg wonen vol gens haar toch duidelijke voordelen heeft. "Iedereen, die je spreekt zegt "Tsjonge, kom je helemaal uit Friesland. Ik denk dat ze je dan vrij snel helpen". Of dat waar is? Laten we het hopen. Een Brabantse student is heel resoluut door de telefoon: "Weetje iets voor mij? Nee! Nou, dan zijn we vrij snel uitge praat". Tenslotte. Het lezen van advertenties leert dat de nood soms zelfs zo hoog is dat creatieve vondsten uitkomst moeten bieden. Zo adverteerde iemand met: "Hoera ingeloot! En wie helpt mij nu aan een kamer". En wat dacht u van deze: "Student met brave ouders zoekt per week kan de stichting nu aanbieden. Daarmee is de kamerbemiddeling van de SLS tot een absoluut diepetepunt gedaald. "We zijn nu zo langzamerhand voor het blok gezet", meent de heer A.H.Huben, lid van het stich tingsbestuur. "We hebben nu al een kwart meer studenten inge schreven dan vorig jaar om deze tijd en we kunnen helaas steeds minder mensen aan een kamer helpen. Door de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis zijn de barakken aan het Piet Paal tjespad tegen de grond gegaan. Wij werden op die manier ge dwongen in mei al 60 kamers te zoeken om de studenten, die daaruit moesten, te herhuisves ten. En dat was al een verschrik kelijke klus. Een mooi lijstje met 'voorraadkamers' is dus een illu sie geworden. Ook staan er voor dit studiejaar veel meer oudere jaars op de urgentielijst en we hebben met veel minder door stroming te maken. Kortom: er is niets anders dan treurigheid uit deze hoek te melden". Voor de nuldejaars is er nog een héél klein lichtpuntje te zien. Tot 1 november worden alle be schikbare kamers aan hen toe gewezen. Na deze periode dingen de ouderejaars pas weer mee. Echter bij deze regeling komen er De papieren zijn ingevuld. Of het veel zal helpen? ook weer enkele 'maars' om de hoek kijken. Door het groot aan tal kamerzoekenden en het klei ne aanbod zijn de bakens verzet. Slechts de studenten in spé die het allermoeilijkst zitten krijgen nu nog een kamer aangeboden. Dat zijn zij die meer dan ander- halfuur nodig hebben om de uni versiteitsstad te bereiken en de mensen die een medische urgen tieverklaring bezitten Huurprijswet Ook op de vrije markt wordt het steeds moeilijker om een kamer te vinden. Sinds de invoering van de nieuwe huurprijzen wet (1 juli 1979) is het financieel onaantrek kelijk om een kamer te verhuren. Volgens deze nieuwe wet is moet men huurprijzen berekenen aan de hand van het nieuwe punten- stelsel. Met het gevolg dat veel verhuurders ervan afzien een kamer te verhuren, omdat de huurprijs hen tegenvalt. Ook wordt de ruimte, die een ver huurder heeft om een huurder "op straat te zetten" door deze nieuwe wet belangrijk ingeperkt. In principe kan zelfs iedere huur der die nu al meer dan één jaar op kamers woont, de kamerhuur be rekenen aan de hand van het nieuwe puntenstelsel. Het blijkt dat veel mensen door bangmake rijen van de verhuurder zoiets niet durven te doen. Eindelijk wordt de kamerbewoner beschermd, maar de keerzijde van de medaille is wel dat veel mensen die best ruimte over hebben onder de huidige om standigheden geen kamers meer willen verhuren. Kamerbureaus Aan de balie bij studentenhuisvesting; drie van de vele zoekers vullen de formulieren in. verse in Leiden gevestigde ka- merbureaus. De laatste strohalm vaak. "Meer aanmeldingen dan in andere jaren", vertelt de chef van een kamerbureau. "Maar het verve lende is dat ik al die mensen to taal niets kan aanbieden. Vorige week had ik één kamer. Nou die was snel weg hoor. Acht kandida ten waren er. Als ik 's morgens zo omstreeks half negen nog in mijn bed lig, beginnen de mensen al te bellen. "Heeft u nog kamers", vragen ze, en steevast moet ik antwoorden: Nee, helaas. Kamers genoeg hoor. Maar de men sen willen niet meer verhuren. Ze krijgen tegenwoordig huursub sidie en bovendien is het finan cieel gezien niet meer zo aantrek kelijk door de nieuwe huurwet". "Het loopt storm", vertelt de woordvoerder van een ander ka merbureau. "Voortdurend bellen mensen op, of ze komen langs. Helaas schrijven we niemand in, want we hebben totaal geen ka mers. Niet één. Ik weet dat het droevig is, maar je doet er niets tegen. Vorig jaar, omstreeks deze tijd. hadden we toch wel zon één a twee kamers per week". (Een geluk bij een ongeluk misschien dat niemand meer wordt inge schreven. Anders ben je wellicht je goede geld ook nog kwijt.) Als reden voor instorting wijst hij aan: de huurwet, maar ook de veranderde mentaliteit van stu denten. "Studenten zijn er niet leuker op geworden", zo luidt zijn verhaal. "Men schopt overal te genaan. En dat vinden de kamer verhuurders niet leuk. Dat be grijpt u toch ook wel". Zijn toekomstverwachting is niet de vrolijkste: de ellende zal alleen nog maar groter worden, de markt zal nog meer in elkaar stor ten. Leidse hoogleraar Breimer: Prof. Brc LEIDEN - Het is verbazingwek kend dat iedere patiént momen teel een standaard dosering ge neesmiddel krijgt, vindt de Leid se hoogleraar prof. dr. Breimer. Met bepaalde stoffen wil men nu gaan aangeven hoe groot de dose ring voor bepaalde personen moet zijn. Prof. Breimer verwacht dat dit leidt tot een beter gebruik van ge neesmiddelen, omdat de patient dan op maat kan worden be diend. Aan de Leidse universiteit wordt tot maandag een internationaal symposium gehouden over de bewuste stoffen (antipyrine en aminopyrine) waarmee het vol gens de ruim vijftig deelnemende wetenschappers mogelijk is de dosering van geneesmiddelen in de toekomst meer op de indivi duele patiënt toe te spitsen. Nu wordt meestal aan iedereen evenveel geneesmiddel genees middel voorgeschreven, terwijl bekend is, dat van mens tot mens een sterk uiteenlopende dosering nodig is om hetzelfde effect te be reiken. Hoeveel geneesmiddel een patiënt nodig heeft, is onder andere af hankelijk van de snelheid waar mee een geneesmiddel in de lever chemisch wordt omgezet. Deze snelheid is sterk individueel be paald. De grote verschillen die hierbij optreden, hebben in de eerste plaats een erfelijke oor zaak. Verder zijn factoren als leeftijd, ge slacht, leverziekte, roken en drinken van betekenis voor de snelheid van deze omzettingen. De geschikte dosering kan van patient tot patiënt i Schuldvraag Vraag en aanbod zijn nu zo ver uit elkaar gegroeid. Alleen een struc turele aanpak van het probleem kan nog uitkomst bieden, vindt de heer Huben. "Er is niet tijdig op de behoefte van de jongeren ingespeeld. Ook nu worden er nog veel te veel huizen voor ge zinnen gebouwd. Een echte op lossing voor het probleem kan alleen maar het bouwen van ka mers zijn of het verbouwen van geschikte panden. Gemeente en overheid moeten daar veel meer voor doen". "De situatie is niet bepaald zon nig", vertellen de Leidse gemeen- tevoorlichters. Ieder jaar om streeks deze tijd worden zij wel opgebeld door studenten die me nen dat de gemeente Leiden uit komst kan bieden. Helaas, dat is niet het geval. Om met de gemeentevoorlichter Leo Meijer te spreken: "De ge meente probeert natuurlijk wel indirect de problemen op te los sen door bijvoorbeeld bouw plannen uit te voeren. Voor direc te zaken heb je echter de stichtin gen". De afdeling gemeentevoorlichting verwacht in en na de introductie- tijd wel een hausse. "We zullen zo duidelijk mogelijk proberen uit te leggen hoe de zaken ervoor staan. Dat wij ook niet zoveel kunnen doen", aldus Leo Meijer. SASKIA STOELING A WIM BRANDS LEIDEN - Ruim 500 aan komende studenten die een kamer zoeken hebben zich al ingeschreven bij de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS). De stichting verwacht dat er vóór september nog zon 1000 zullen bijkomen. Te zamen met de 2150 oude rejaars die al op een lijst staan moeten er dus 3650 kamerzoekenden de ko mende tijd worden gehol pen. Nog minder dan vier kamers LEIDEN - Het 500-jarig bestaan van het Groot Sionshofje wordt volgende week zaterdag gevierd. Genodigden kunnen tevens de gerestaureerde huisjes bewonde ren, zo deelt het bestuur van de Stichting Hofjes Diaconie van de Hervormde Gemeente te Leiden Zoals bekend werd anderhalfjaar geleden begonnen met de restau ratie van vijftien huisjes. Begin juli van dit jaar werd de opknap beurt beëindigd. De bewoners, die zolang in andere hofjes waren ondergebracht, konden weer te rugkomen. Volgens een woordvoerder van de stichting is de restauratie volgens plan verlopen. "Juli was ook de streefdatum", vertelt hij. "Bouwkundig gezien is het een geslaagde operatie". Wat de financiën betreft weet hij te melden dat er meer problemen waren. Zo gaan de huren bijvoor beeld fors omhoog. "De mensen betaalden zo'n vijftig gulden huur, nu moeten ze ongeveer vierhonderd gulden betalen". "Je moet dat wel in de juiste pro porties zien", gaat hij verder. "Er is namelijk veel ten goede veran derd en dat moet toch worden verrekend. En bovendien durf ik zondermeer te stellen dat onze huur de laagste is van alle gere noveerde hofjes in Leiden". Uitvinder Het idee van de Leidse wethou der Bordewijk om bejaarde woningbezitters met een be scheiden inkomen een deel van hun eigen huis te laten "opeten" heeft de afgelopen week nogal wat stof doen op waaien. Zozeer dat de wet houder zelf zich nogal verrast toont over alle belangstelling. De telefoon heeft de afgelopen week flink gerinkeld op het Leidse stadhuis. Allemaal mensen die wel eens precies wilde weten hoe Leiden dat nou deed: het verstrekken van leningen aan huiseigenaren zonder dat die daarvoor rente en aflossing hoeven te betalen. Het idee van de Leidse wethou der haalde ook de landelijke pers. Zelfs in de Telegraaf werd Bordewijk gepresen teerd als "de uitvinder" van de nieuwe kredietvorm. Voorlopig kunnen echter al leen Leidenaren gebruik ma ken van de nieuwe regeling. Maar het is duidelijk gewor den dat de vondst van Borde wijk grote kans maakt op na volging in andere plaatsen. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft belangstelling ge toond en de Nederlandse Ver eniging voor Volkskredietwe- zen(waarbij 46 gemeentelijke kredietbanken zijn aangeslo ten) zal het idee verder bestu deren Het zal desalniettemin nog wel even duren voordat bejaar den elders ook geholpen kun nen worden omdat andere gemeentebesturen voorlopig de kat nog uit de boom kijken. Uitvinder Bordewijk is ervan overtuigd dat het hier gaat om een rendabele zaak. De tijd zal dat leren. Dat het gaal om een "vergeten groep" van kredielbehoevendèn bewijzen inmiddels de vele telefoontjes naar het Leidse stadhuis en naar de gemeentelijke kre dietbank. Buitenkansje "Betaalt u 72% procent belas ting over de top van uw inko men en hebben uw in Leiden studerende kinderen nog al tijd geen passende woonruim te. Heeft u er dan wel eens over gedacht om een pand in de Leidse Academiewijk te ko pen en uw kinderen een riant onderdak te bieden terwijl de fiscus 72% van de kosten voor z'n rekening neemt?" Nooit over gedacht? Dat is he lemaal zo gek niet want over 1 zoiets bedenk je blijkbaar al leen maar als je een abonne ment hebt op het blad "Arts en Auto", een tweewekelijks epistel i>an de Nederlandse Vereniging van Artsenauto- mobilisten. Bovenstaande tekst prijkte in een adverten tie in genoemd blad waarin "Het Hollantsche Huys" het geheel gerestaureerdeen al geruime tijd leegstaande, pand Lokhorststraat 25 in Leiden te koop aanbiedt. Koopsom 375.000 gulden. Een produkt van Hans van Brus sel Renovatie BV. Een buitenkansje dus voor de duizenden studerenden die staan ingeschreven bij de Stichting Studenten Huisves ting. De financiële last be draagt jaarlijks weliswaar 40.000 gulden, maar de rente is fiscaal aftrekbaaraldus Hans van Brussel. Als dat over de hoogste schijf van uw inkomen gebeurt heeft u een voordeel van 72% zodat uw netto lasten 11200 gulden per jaar bedragen. Dit bedrag gedeelte door het aantal be woners (4) levert een maand- huur op van slechts 233 gul den per maand. Zo zie je maar: Hans van Brus sel kent zijn pappenheimers, want. zo gaat de advertentie verder: "Voor een gering be drag wonen uw kinderen riant, op stand, en op loopaf stand van alle universitaire en societaire aktiviteiten" Kortom: de woningnood ver dwijnt als sneeuw voor de zon. Het enige watje nodig hebt is een rijke pa. Stadsvernieuwing Leiden doet het heel goed op het gebied van de stadvemieu- wing.Dat is de teneur van een artikel dat Evert Hasselaar, professioneel adviseur in de Leidse wijk Groenoord, heeft geschreven in Berichten over stadsvernieuwingeen uitga ve van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. Op jubeltoon beschrijft de Goudse expert zijn tijd als be geleider van het buurtcomité. (Hij hielp met het opstellen van een verbeteringsplan.) Niets dan lof: de mensen wa ren actief, de ambtenaren luisterden goed toe. en de drempel van het stadsbouw- huis werd ook nog "ver laagd". Kortom: de mensen wisten na verloop van tijd de weg te vinden. Gelukkig maakt Hasselaar ook nog een aantal kritische kant tekeningen. Zo benadrukt hij het feit dat de gemeente Lei den over het algemeen geno men de plannen veel te snel wil maken. Door dat rappe tempo ontstaan problemen: de tijd ontbreekt om de hele buurt bij de plannen te be trekken en het buurtcomité raakt overbelast. "Maar", vervolgt Hasselaar, "de buurt heeft hier wel van geleerd. Men past ervoor om weer dezelfde overhaaste kermis op te zetten. De buurt eist nu bijvoorbeeld voldoen de tijd om een bestemmings plan op te stellen". We zullen zien. Opbreken De CD A-gemeenteraadsleden Van Dee en Van Zijp hebben het college van burgemeester en wethouders onlangs vra gen gesteld over de vele recon- slructiewerkzaamheden die in de Leidse binnenstad wor den uitgevoerd. Het college heeft er ruim de tijd voor ge nomen om die vragen te beantwoorden. Wat wilde de CD A-tweetal ook weer welen Even het geheugen opfrissen. Van Zijp en Van Dee vroegen zich af of het centrum momen teel niet teveel wordt belast en vroegen het gemeentebestuur of de verschillende recon structiewerkzaamheden die in de binnenstad worden uit gevoerd wel zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Vragen naar de bekende weg dus. Het college antwoorde onlangs met een volmondig ja. Met de politie, brandweer en NZH wordt regelmatig overleg ge pleegd over de uit te voeren werkzaamheden. Er is zelfs een enkele keer buiten de normale werktijden doorge werkt om de stagnerende werkzaamheden aan de Hooigracht vlotter te doen verlopen. Op de vraag of het college het met de stelling eens is dat de Leidse binnenstad wordt ge meden vanwege de grote ver keersproblemen waardoor onherstelbare schade wordt aangericht aan het econo misch klimaat antwoorden B en W: "Naar onze mening ont staat juist steeds meer begrip voor de uitvoering van diver se werken in de binnenstad en voor het daaruit voortvloeiende tijdelijke on gemak". Ook het antwoord op deze vraag was van een te verwachten vanzelfsprekendheid zodat je je kunt afvragen wat de vra genstellers eigenlijk met hun vragen beoogd hebben. Veel meer dan het bezighouden van ambtenaren en het creë ren van een schot voor open doel had het niet om het lijf. J btt^TlXbtUstiatamuS^m^STuw inkon> tiden studerende klMoa hebben nog luf. geen passende woonruimte? Hei jrheei lT-]1 WjÉHUuWr IV ecrtsuurtCTtk monument Ukhorctstrui 25 t WBlUfflp ie Leiden bk<h misschien de oplossing. Hm

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3