Politie meer op fiets en minder in de auto T> „Geen illegale stortplaatsen in Wassenaar District Den Haag moet 25 procent bezuinigen Heldere directheid „Brug naar "Het Wedde is niet meer gevaarlijk Kind(6) uit Leiden verdronken Begeleider renovatie projecten treedt terug weidse agenda ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 LEIDERDORP - Meer fietsen en wandelen, minder in de auto. Zo wil de rijkspolitie in het district Den Haag dat kantoor houdt in Leiderdorp, proberen haar steentje aan de bezuiningen bij te dragen. Dat lopen en fietsen vindt kolonel Paul overigens wel een goede zaak. "Want", zegt hij, "we dreigen door het gebruik van de auto van het publiek te vervreemden." of de service hierdoor wordt aan getast. Daar kom je later pas ach ter. Je kunt proberen de mensen zo weinig mogelijk overuren te laten maken." "Wel moeten we ervoor waken", al dus Paul, "dat de service aan de mensen niet in het gedrang komt." Kolonel Paul verwacht geen al te grote problemen. "Met de taktiek die wij hebben uitgestippeld moet het lukken. De mensen hoeven beslist niet bang te zijn dat ze tevergeefs bij ons aanklop pen. Op wat voor tijdstip ze ook een beroep op de politie doen, er is altijd wel iemand in de buurt." Over één zaak is Paul nog niet he lemaal gerust: het overwerk dat de politiemensen verrichten zal niet meer in geld worden uitge keerd, maar in vrije tijd. "We kunnen nu nog moeilijk zeggen Moeilijk Maar dat is moeilijk, vult i Baars, waarnemend-comman dant van het district, aan. "Als een agent met een botsing bezig is kan hij niet constant op zijn horloge kijken of hij nog niet naar huis moet." Het district Den Haag heeft van de minister de opdracht gekregen om 25 procent op het verbruik van benzine te bezuinigen. Op dit moment heeft Paul de indruk dat het kan. "Maar", voegt hij er di rect aan toe, "we zitten nu na tuurlijk wel midden in de rustige tijd. Pas over een maand of drie heb je een beter beeld. In elk ge val proberen we op marginale wijze dit percentage te bereiken. Het is zeker niet de bedoeling om met de botte bijl te gaan hakken." En 's nachts? "Neem nu de bollenstreek. Daar rijden 's nachts enkele auto's. We hebben nu afgesproken dat de ene wagen de noordkant en de andere auto de zuidkant voor zijn rekening neemt. Er zal dus meer gericht worden gereden. Voor heen mochten de mensen op de wagens zelf uitmaken waarheen ze reden. Nu wordt dat geregeld." Geen klachten Een maand wordt er nu zuiniger aan gedaan. "En", zegt Paul, "er zijn tot nu toe geen klachten van mensen binnengekomen dat ze té lang moesten wachten of wat dan ook. Het is hoopgevend dat bij hen het gevoel bestaat dat er 'niets' aan de hand is." Een andere post waarop moet wor den bezuinigd, is het oefenen in schieten. Dit ondervangt het dis trict door de betere schutters wat minder kogels te laten afvuren. De zwakkere collega's kunnen dan hetzelfde aantal kogels blij ven afschieten als voorheen. Aanvankelijk vreesde Baars dat de schiet-instructeur overwegende bezwaren zou heb ben tegen deze inkrimping. "Maar hij ziet geen onoverko- menlijke bezwaren", zegt de plaatsvervangend-commandant. "Hij denkt het te kunnen redden als de betere schutters wat kogels inleveren." Kolonel Paul is wel even geschrok ken toen hij te horen kreeg hoe veel zijn district moest bezuini gen. "We hebben veel moeten nadenken en veel moeten praten voor we er uiteindelijk uit waren. Alle groepen (53) zijn er bij be- Mevrouw Baars trokken geweest. Er is nu een be geleidingscommissie in het leven geroepen die binnenkort aan de slag gaat om de leiding van het district te adviseren", aldus Paul. Positief "Wat mij zo is meegevallen", vult mevrouw Baars aan, "is dat ie dereen zo spontaan heeft meege dacht op welke onderdelen zou kunnen worden bezuinigd. Daar zijn best aardige suggesties uit gekomen. Om de haverklap hing er iemand aan de telefoon of we hier of daar wel aan hadden ge dacht. Elke zinnige opmerking is genoteerd. Al die suggesties gaan naar de commissie. Zij moet be- We dreigen van het publiek te vervreemden" palen wat wel en niet haalbaar Eén zaak staat voor mevrouw Baars als een paal boven water: "De agent zal een stukje comfort moe ten inleveren door al die bezuini gingen. De tijd dat het pakken van de auto een normale zaak was. is voorbij. Met z'n allen zul len we moeten leren de wagen te laten staan als we hem niet strikt noodzakelijk nodig hebben. Als je naar iemand moet om hem thuis te verhoren, kan dat ook op de fiets als de afstand niet al te groot is. We zullen wél constant met deze zaak bezig moeten zijn. Doe je dat niet, dan verwatert het en loop je de kans zo weer in het oude te vervallen. Daar moeten we ervoor waken dat dit niet ge beurt". WASSENAAR - In Wassenaar zijn voor zover men heeft kunnen na gaan geen illegale stortplaatsen bekend. Ook is er op de door de gemeente daar voor aangewezen plaatsen in de loop der jaren nooit sprake geweest van het storten van milieugevaarlijk afval. Dit deelt het gemeentebestuur van deze gemeente mee op vragen van enige instanties in verband met de her en der geconstateerde bodemverontreinigingen on ons land. Aangeboden chemisch afval van onder andere landbouwbedrij ven, apotheken en dergelijke werd en wordt nog steeds apart verzameld in Wassenaar en in overleg met de provincie afge voerd naar een verbrandingsin stallatie, zo wordt verder meege deeld. Sinds 1961 is de onder gemeentelij ke controle staande vuilstort plaats aan de Hoogeboomseweg in gebruik. Met de nodige ver gunningen zijn verder met zand en sloopafval stortingen verricht voor beperkte slootdempingen, landophogingen en dergelijke. Uit een overzicht van het provin- ciaal bestuur van Zuid-Holland blijkt dat het Wassenaarse afval tot het eind van het jaar 1959 per schip werd afgevoerd. In de pe riode van eind 1959 tot mei 1961 is door de gemeente gestort op een strook grond in de Ter Weerlaan, waarna deze strook bewerkt is als plantsoen. Het gemeentebestuur laat tot slot nog weten dat maatregelen zijn getroffen om tot een optimale coördinatie te komen tussen de gemeentelijke diensten, bouw en woningtoezicht, de politie, de reinigingsdienst en de provincie om illegaal storten van afval te gen te kunnen gaan. mevrouw Driessen met de versierselen verbonden c LEIDEN - Het orgelconcert door Jan Schmitz met de geliefde ho boïst Jan Kapaan vond een fijne zaalbezetting in de Marekerk. In Leiden leiden alle wegen naar de ze fonkelende schalmeier, die hele solohobo-literatuur heeft verkend en poëtisch geproefd. Het programma had een zeker cel- lenbouw. De eerste cel met twee Bach-namen. Van Sebastiaan het Praeludium en de Tripel Fiege in Es, die samen de orgelmis om zomen; dit gevolgd door een Air voor hobo van Bach's twintigste kind Christian. Dan een trits be werkingen van Ps. 65 door drie 18de eeuwers (Nieuwenhuysen, Potkolt, Hurlebusch: Utrecht, Amsterdam en Hamburg/Am sterdam). Drie goede klakstuk- ken met Hurlebusch bovenaan. Schmitz is lyrisch van een Offerto rium van Boëly. Parijzenaar, waar een door hem begeleide ho bo-sonate van Boni in G fraai bij past. Dan lijken Boëllmann's Sui te Gothique en de Mechelaar Flor Peeters niets met elkaar te maken te hebben. Maar Boëllmann is een geestverwant van Jaak Lemmens, die in zijn Mechels in stituut Guilmant en Widor en zelfs onze discutabele Jan Zwart opkweekte. Over dat instituur regeert nu (baron) Flor Peeters. Deze Peeters figureerde op het programma met een Sonate giea- si una fantasia (orgelsolo), om zo te zeggen vijf naadloos passende fragmenten van een groot puz- zelvlak. De stukken mooi in de heldere directheid van hun ex pressie. Kronig door Schmitz aangepakt. Sterk ook in Boëll mann en de fuga's van Bach. Kapaan kon zijn hobo nog laten bewonderen in een Sonate erhoef De toegangsbrug naar het Wedde is volgens de commissie welzijnszaken in Voorschoten niet langer gevaarlijk. De helling voldoet aan algemene eisen en er is verder een anti-sliplaag aangebracht om gladheid bij neerslag tegen te gaan. KATWIJK - De 6-jarige Mark Schouten uit Leiden is gister middag door verdrinking om het leven gekomen. De jongen was met een groepje kinderen in zee gegaan. Het slachtoffer liep waarschijnlijk te ver de golven in. De politie vermoedt dat hij bij een steil aflopend gedeelte in de diepte is verdwenen. Zijn ouders die met nog een familie naar het strand waren gegaan hebben hun zoon, een van de drie kinderen van het gezin Schouten, zo goed mogelijk in de gaten ge houden. Rond een uur kwam een kind vertellen dat Mark niet meer te zien was. Er kwam toen een uitgebreide zoekactie op gang. Met boten van de strandpolitie en de Katwijkse reddingsbrigade werd de omge ving afgezocht waar het knaapje voor het laatst was gezien. Pas om half vier vond de politie het ver dronken kereltje. LEIDEN - Een ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau kreeg de heer Chr. W. Driessen gistermiddag opgespeld door wethouder Tes- selaar. Na eerst 20 jaar als chef declarant bij van Gend en Loos te hebben gewerkt begon hij in 1965 bij de afdeling Volkshuisvesting en Openbare Werken van de ge meente Leiden. Al spoedig werd hij daar chef van de afdeling wo ningtoewijzing. De laatstse jaren stortte hij zich helemaal op de begeleiding van renovatieprojec ten. Met hart en ziel deed hij dat, weet zijn vrouw te vertellen. "De ere-medaille verdient hij ook een beetje voor het sociale werk", gaat ze verder. "Jarenlang is hij jeugdleider geweest bij Sint Franciscus Liefdewerk. Hij heeft meegedaan aan de oprichting van de katholieke EHBO-vereniging 'Peerke Donders' en is al tien jaar bestuurslid van de voetbalver eniging Docos". Na volgende week zal hij niet meer terugkomen op het stadsbouw- huis. De VUT-regeling is ook voor hem ingegaan. Lekker ge nieten van het leven willen ze beiden. Meneer Driessen heeft zijn plannen al klaar. Docos zal nog meer van zijn krachten ge bruik kunnen maken dan voor heen. De hele ledenadministratie en de redaktie van het clubblad gaat hij op zich nemen. Expositie in 'De Pomp' ?5 VOORSCHOTEN - De toegangs brug tot het nieuwe zwembad "Het Wedde" in Voorschoten is niet gevaarlijk voor gehandicap ten en bejaarden. Het hellings percentage is zodanig gehouden dat voldaan is aan de voorwaar den die de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie aan derge lijke toegangsweggetjes stelt. Verder is er op de brug door de ge meente een anti-sliplaag aange bracht. Dit alles wordt meegedeeld door de raadscommissie voor welzijns zaken in Voorschoten, die zich ovei de toegankelijkheid van het nieuwe bad heeft gebogen. Op merkingen over het gevaar van de brug voor met name gehandi capten kwamen naar voren in een vergadering van de raadscom missie voor welzijn, huisvesting en onderwijs die in april werd ge houden. De leden wezen wat het gevaar be treft met name op de vrij steile helling en het risico dat de brug bij regenval spekglad zou wor den. Burgemeester en wethou ders van Voorschoten speelden deze gegevens door aan de com missie welzijnszaken, die een toegankelijkheidsplan voorbe reidde. Omdat het hellingspercentage nu voldoet aan de voorwaarden van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie en er een anti-sli plaag is aangebracht, is de com missie welzijnszaken van mening dat al het mogelijke is gedaan om ALPHEN AAN DEN RIJN - De 21-jarige motorrijder H.J.v.N. uit Alphen dacht dat een fietser hem, op de Prinses Beatrixlaan gis termiddag, kwart over één geen voorrang wilde verlenen. Hij week uit en kwam te vallen. Met een gebroken been werd hij op genomen in het Rijnoord-zie- kenhuis. WARMOND - In galerie "de Pomp" in Warmond exposeren van 1 tot en met 31 augustus Hanny Matze en Ewout van Santen. Matze is in de galerie aan de Dorpsstraat aanwezig met Hindeloopen schilderwerk, terwijl Van Santen, etsen en tekeningen exposeert. De etsen van Ewout van Santen komen tot stand door het gebruik van een aantal technieken onder andere ets aquatint, ets vernis mou, bruine suiker water, droge naald, blinddruk en watertech- niek. Hij begeleidt in zijn dage lijkse leven bij het creatief bezig zijn en werkt aan projecten voor het onderwijs. Galerie de Pomp is alle dagen ge opend van 13.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. Verder valt de expositie te be zichtigen van 10.00 tot 12.00 uur. Felle brand in Wasstraat LEIDEN - Een uitslaande brand heeft gisterochtend in de Was straat in de Professorenwijk in Leiden voor ongeveer 150.000 gulden schade aangericht in en aan een woonhuis. De bewoners van het pand zijn tot vandaag op vakantie. De oorzaak is nog on bekend. De politie vermoedt dat een kortsluiting heeft plaatsge vonden. Ongeveer een uur voor dat de brand uitbrak was nog ie mand in het huis aanwezig om de planten water te geven. Op dat ogenblik werd echter niks ont dekt dat op brand kon wijzen. Het vuur heeft met name de eerste etage en de zolderverdieping aangetast. Zaterdag Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Bloemencorso Rijnsburg - in Leiden vanaf 14.45 uur. VW - Stationsplein 210, wandeltocht 10, 15 en 20 km, 9-14 uur. Maandag Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat, film "Samjuro", 20 en 22.15 uur. Vrijwilligerscentrale - open avond, con tactavond voor alleenstaanden, 20 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum Voor schoten, receptie nieuwe burgemeester Cannegieter, 17.30 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za: J. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Zo: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: 141225. Zo: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797. Zo: A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door R. Zwijnenbrug, Sallaslan 24, Lei- derdorp, tel: 412166. Spreekuur za en zo van 11-11.30 uur, gezondheidscentrum, Rosmolen 2, Merenwijk. Leiderdorp - O. du Ry van Beest Holle/ M.P. Hennink, Vlaskamp 16, Leider dorp, tel: 891100, spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Voorschoten - za: B. Schotanus, Leid- seweg 305, tel: 071-766462. Zo: C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel: 2493. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel: 150394. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, tel: 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 1 augustus t/m 8 augustus door Apo- theek Haven, Haven 18, tel: 120085. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn: 134604, tel: ten noorden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrijdag van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. M. Dunlop, van Wasse- 17, Warmond, tel: 01711-10315. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van Muurling/ Roest/Helder, G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens, J en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN 7eletoon 071 -144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post r 254,10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoooeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) correspondenten o.a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairc C Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 07.1 -763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2