Wat is een reden om kraken te bestrijden? Belangstelling van Surinamers voor terugkeer verdubbeld SATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 De Tweede Kamer zal waarschijnlijk ih september tege lijkertijd twee wet ten behandelen die itts te maken heb- ten met leegstand iHn woonruimte en andere gebouwen: een initiatiefont- werp van de PvdA van mei 1978 en een ruim een half jaar later ingediend re geringsont werp. Bef de ontwerpen zijn ef gekomen dank zij acties van kra kers, die duidelijk maakten dat het onaanvaardbaar was dat panden uit winstbejag of om andere duistere redenen jaren leeg stonden terwijl in ons land - vooral in de grote steden - een kleine hon derdduizend men sen geen behoorlijk dak boven hun hoofd hebben Waarom, zo vraagt iedereen die de be richten in de pers ziet, moeten er twee ontwerpen behan deld wordenDe ervaring is wat dat betreft met de abor- tusontwerpen op zijn zachtst gezegd niet onverdeeld gunstig. Het lijkt toch of de opstellers van bei de ontwerpen on geveer op dezelfde lijn zittenIs het weer de bij politici zo vaak geconsta teerde neiging om gelijk te willen krijgenBeide wetsontwerpen willen immers een leegstandregistra tie. Beiden willen het vorderen van woonruimte ge makkelijker ma ken. Beiden willen ontruiming van gekraakte wonin gen mogelijk ma ken. Door Nora Salomons lid tweede kamerfractie PvdA Er zijn nu twee voorstellen om het voorkómen van kraken en het bestrijden van het langdurig leegstaan van bruikbare woonruimte via een wet te regelen. Zowel de regering als de PvdA hebben een leegstandwet geformuleerd. Het samenvoegen van die twee wetten bleek niet mogelijk, dus er moeten belangrijke ver schillen zijn. PvdA Tweede-Kamerlid Nora Salomons legt het uit: de regering wil voornamelijk het kra ken bestrijden omdat andermans bezit op on rechtmatige wijze wordt ingepikt. De PvdA heeft haar wet geschreven met als eerste zorg: een betere verdeling van de woon ruimte. Zelfs de namen verschillen nauwe lijks: het initiatiefontwerp van de PvdA heet Leegstandswet en de regering heeft haar geesteskind Leegstandwet genoemd. De eerste reden waarom er ook na de gesprekken van eind maart nog twee ontwerpen zijn, is een heel flauwe; ondanks de beloften van beide tweetallen indieners De Ruiter-Brokx (regeringsont werp) en Patijn-Salomons (PvdA-initiatief) was er op dat moment alleen een tekst voor handen van het aangepaste initia tiefontwerp. De regering had wel gedachten, maar nog geen con creet uitgewerkte voorstellen en dat maakt een diepgaande in houdelijke discussie erg moei lijk. Er is echter een wezenlijk inhoude lijk geschilpunt. De regering stelt een regeling voor ter bestrijding van leegstand. Als er door de ei genaar van een pand maar wordt gezorgd dat een pand niet leeg staat, dan is in hun ogen alles in orde. Deze maatregelen zijn dan ook alleen bedoeld voor zelfstan dige woonruimte of bedrijfsge bouwen die absoluut leeg staan. Kis er in een heel groot pand een gebruiksovereenkomst is geslo ten met één persoon die. zoals in het beruchte pand aan de Von- (lelstraat in Amsterdam, maar één kamer gebruikt, dan kan de gemeente niets doen. Het initiatiefontwerp van de PvdA gaat ervan uit dat ruimte, en ze ker voor bewoning geschikte ruimte, in ons land een zeer schaars goed is en dat je daarom moet zorgen dat dat zo eerlijk mogelijk wordt verdeeld onder degenen die behoefte hebben aan woonruimte. De gemeentebestu ren, die immers het best kunnen beoordelen hoe de behoefte ligt in hun gemeente, moeten daar- i vast kunnen stellen. Eenieder die zich daar niet aan houdt, moet aangepakt kunnen worden. Dat betekent dat een eigenaar die in strijd met die normen verhuurt, het risico loopt dat zijn pand wordt gevorderd en dat hij bo vendien een boete kan krijgen. Dat betekent weer dai ner die er buiten de r inkruipt - of dat nu met toe stemming van de eigenaar ge beurt of als kraker buiten de ei genaar om - er op bevel van B en W kan worden uitgezet en ook een boete kan krijgen. Nu hebben we sinds 1947 een wet die het mogelijk maakt dat ge meenten via woonvergunningen en eventueel via het vorderen een aanzienlijke invloed op het ge bruik van woonruimte en ook bedrijfsruimte kunnen uitoefe nen. Dat is de Woonruimtewet. Leidse jongeren bezetten het leegstaande pand Breestraat 24 voor één detg om aandacht op de woningnood te vestigen. Dit gemeentepand wordt nd anderhalf jaar leegstand binnenkort gebruikt als wisselwoning voor tientallen studenten. panden stuit meestal op hevig verzet en dat zal ook bij een nieuw Alleen de procedures zijn te traag en bovendien is deze wet in grote gedeelten van ons land en voor alle duurdere woonruimte niet meer van kracht. Het initiatief ontwerp van de PvdA brengt een aantal wijzigingen in die Woon ruimtewet aan om de rechtvaar dige verdeling van de beschikba re woonruimte mogelijk te ma ken door - Landelijke invoering van een leegstandsregister, waarin alle voor bewoning geschikte pan den, woningen en bedrijfspan den moeten worden gemeld di rect na dat ze leeg zijn komen te staan; - Snellere en uitgebreidere vorde ringsmogelijkheden, ook voor bedrijfsgebouwen en zogeheten onzelfstandige woonruimte (bij voorbeeld een lege etage boven een winkel); - Uitgebreidere bevoegdheden voor gemeenten om invloed uit te oefenen op de verdeling van alle beschikbare woonruimte; - Mogelijkheden om tegen door kruising van dat gemeentelijk beleid op te treden tegen eigena ren (die leegstand niet melden of woningen zonder vergunning in gebruik geven of gewoon langdu rig leeg laten staan) via een ver snelde vordering en een boete (f5000 maximaal) tegen krakers of anderen die zonder toestem ming van de gemeente in zo n pand gaan dan wel via ontrui ming op bevel van B en W en een boete indien het pand ingeschre ven was in het register (f200 maximaal). Wezenlijk is dat m het initiatief ontwerp het gemeentebestuur, dat verantwoordelijk is voor de huisvestingssituatie; de beslis singen neemt en daarover ook verantwoording af dient te leg gen aan de Raad. Bovendien ligt de rechtmatigheidscontrole bij de Arob-rechter. Reden om in te grijpen is een vanuit volkshuisvestingsoverwegingen ongewenste situatie. Niet een ab stracte inbreuk op een misschien volstrekt onaanvaardbaar uit geoefend eigendom. Voorko ming van leegstand is wezenlijk. Maar niet als doel in zichzelf. Voorkomen van kraken is pok zinnig, maar alleen om een fru stratie van het woonruimtebeleid te voorkomen. Het regeringsontwerp wil alleen kraken en leegstand voorkomen. Het regeringsontwerp beperkt zich wat de registratieplicht be treft tot zelfstandige woonruim te. in gemeenten boven 25.000 inwoners. Bedrijfspanden kun nen wel gevorderd worden, maar leegstand hoeft niet ter registra tie gemeld te worden. Als een eigenaar maar zorgt dat een pand niet echt helemaal leeg staat, kan de gemeente niets doen. Bedrijfsruimte wordt zelfs niet geregistreerd. Dus daar zal de gemeente al met grote problemen komen te zitten om te bewijzen wanneer een pand is komen leeg te staan. Onzelfstandige woonruimte (bij voorbeeld een lege etage boven een winkel) kan zelfs niet gevor derd worden. Dat betekent dat initiatieven, zoals nu in Utrecht waarbij men poogt de woonbe stemming terug te geven aan eta ges die leeg staan boven winkel panden, weinig kans krijgen. De ontruiming van gekraakte pan den wordt wel veel makkelijker, en dit kan buiten de voor het woonruimteverdelingsbeleid verantwoordelijke instanties om. In wezen komt de Anti-Kraak wet van de toenmalige minister van justitie Van Agt weer boven wa ter. Voor een woning die in het register staat of voor alfe woon ruimte in gemeenten beneden de 25.000 inwoners moet de poliUe gewoon op vordering van de ei genaar ontruimen, zonder dat een rechter of gemeentebestuur er aan te pas komt. Maar ook als panden niet geregi streerd zijn of het bedrijfsruimte betreft, wordt een ontruiming zonder woonruimteoverweging mogelijk. Ook al stond een pand jaren leeg, dan nog kunnen kra kers eruit gezet worden zonder op naam gedagvaard te zón. Daardoor ontstaat het risico dat de juiste argumenten op de rechtszitting niet gehoord wor den omdat bijvoorbeeld hand langers van de eigenaar als zoge naamde krakers kunnen ver- schónen. Ontruimen op grond van een (ge meentelijk) beleid wordt onmo gelijk; de ontruiming loopt via de politie of in het beste geval via de rechter. Het regeringsontwerp maakt ont ruiming van kraakpanden mak kelijker. Het maakt misschien absoluut niet gebruiken van panden zeldzamer, maar het brengt een eerlijke verdeling geen stap dichterbij. Nog sterker als het regeringsontwerp aan vaard wordt, kunnen alle eigena ren hun gekraakte panden, een jaar na het ingaan van de wet, la ten ontruimen. Dat betekent nog vele Grote Keó- 4 DEN HAAG (GPD) - Na de staats greep in Suriname is de belang stelling onder Surinamers in ons land om naar het vaderland terug te keren, verdubbeld. Dat zegt di recteur U. Aron van de stichting Terug Naar Suriname (Tenasu) in Den Haag. het officiële remigra tiekantoor. De verhoogde belangstelling voor remigratie - gemiddeld 30 keer per dag wordt er bij Tenasu om informatie over terugkeer ge vraagd - heeft volgens Aron in deze fase nog niet geleid tot een stijging van het aantal mensen dat daadwerkelyk teruggaat naar Suriname. Dat komt, aldus Aron, omdat er noodgedwongen een vró lange tijd zit tussen de wens om terug te gaan, en de feitelijke reis. Zo kos ten bijvoorbeeld de uitvoering van de subsidieregelinge n - de Nederlandse overheid betaalt onder meer het vliegticket - en het vinden van een huis en werk in Suriname, de nodige tijd. Aron: „Mijn ervaring is, dat er een jaar overheen gaat Als we ervan uitgaan dat de staatsgreep op 25 februari plaatsvond, betekent dat dat we de eerste concrete resulta ten begin komend jaar mogen verwachten. Ik verwacht dan ze ker dat de stóging te zien zal zijn". Tussen de door de Nederlandse overheid gesubsidieerde stich ting Tenasu en de nieuwe Suri naamse regering zijn inmiddels de eerste contacten gelegd. Tena su heeft eigener beweging een nota samengesteld, die onlangs is aangeboden aan regering en parlement van Suriname, alsme de aan de Nationale Militaire Raad. Deze nota stelt in een introductie dat veel Surinamers in ons land graag terug willen; „De terugkee nd eologie is sterk ontwikkeld. Integratie in de Nederlandse sa menleving lijkt een minder voor de hand liggend alternatief, al thans integratie is in de ogen van Surinaamse migranten niet een keuzemogelókheid die voorkeur verdient boven remigratie". In de nota wordt de vroegere Suri naamse overheid het verwijt ge maakt de kwestie van de remigra tie onvoldoende in samenhang met andere problemen te hebben bestudeerd, en dat daardoor de remigratie tot dusver onvol doende van de grond is geko- „Er is geen studie gemaakt over de organisatie van de terugkeer, de opnamemogelijkheden die de re guliere arbeidsmarkt biedt Evenmin is een studie gemaakt van de huisvestingssituatie en van het vraagstuk van reintegra te van remigranten in de Suri naamse samenleving", aldus de nota. Massale remigratie acht Tenasu niet gewenst. De stichting gaat uit van „selectieve remigratie" waarbij men zich afvraagt wat de behoeften en mogelijkheden van de Surinaamse samenleving zijn. De werkgelegenheid die is verbon den aan de ontwikkelingsprojec ten ten bedrage van vele honder den miljoenen guldens die Ne derland betaalt, is beperkt in om vang. Deze projecten leveren 5000 permanente arbeidsplaat sen op. tegen 29.000 tijdely- ke. Mede daarom is Aron er een over tuigd voorstander van. dat de ontwikkelingshulp aan Surina me waardevast wordt gemaakt „Niet waardevast betekent min der werkgelegenheid. Zo bestaat er dus een koppeling met de re- migratieproblematiek". aldus Arron. Maar ook los daarvan, aldus Tena su, moet worden geprobeerd op een andere manier permanente arbeidsplaatsen in Suriname te creèren. Aron; .Als in Suriname een duidelijke politiek wordt ge voerd, zullen de Surinamers hier in hun eigen land willen investe ren. Die richting moeten we vol gens mó opgaan". „Je zou een vergelijking kunnen maken met de Turken die in Ne derland werken. Die investeren ook massaal in eigen land. Je kan ook denken aan de joden die vanuit de hele wereld Israel steu nen. Dat moeten wij toch ook voor elkaar kunnen krygen? Zo kweek je arbeidsplaatsen, en zo maak je de remigratie ook aan trekkelijker". In Suriname blijkt op dit moment een grote behoefte te bestaan aan mensen die op departementen en overheidsinstellingen ngen hooggekwalificeerde füncties kunnen vervullen. Er bestaat daarnaast een schreeuwende be hoefte aan technici, aldus Aron. Om remigratie te bevorderen, moet de Nederlandse overheid meer geld ter beschikking stellen, al dus de nota van Tenasu. waarin wordt gepleit voor de vorming van een „remigratiefonds". Ons land zou er ook voor moeten zor gen, dat binnen de EG meer ex portgaranties voor Suriname worden gegeven. Zo wordt daar dan de landbouw gestimuleerd, aldus Aron. De remigratienota aan Sunname's nieuwe regering en aan de Natio nale Militaire Raad is volgens Aron bu de Nederlandse over heid niet zo goed gevallen. „Ze hebben ons gevraagd; aan wie adviseren jullie nu eigenlijk, aan ons als subsidiegever, of aan Su-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27