Zorgelijke tijden voor auto-industrie De eerste garages gaan failliet J©(p(a](n)[n)®[r§ ffyfëfeïï) ®[p) ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 EXTRA PAGINA 23 Het zijn zorgelijke tijden, vooral wan neer je je brood verdient met het ver kopen van auto's. De internationale auto-industrie kampt met proble men. Daarbij lopen de Amerikanen aan kop. De vier grote Amerikaanse autoconcerns lijden verliezen die in de honderden miljoenen lopen. De autobouwers in Europa hebben het ook niet gemakkelijk. De voorraden lopen op, de parkeerter reinen raken vol, dus moet de pro- duktie omlaag. In Amerjka lossen ze zoiets op door het personeel massaal te ontslaan, in Europa proberen ze dat vooralsnog met werktijdverkorting en verlengde vakanties. Alleen de Ja panse auto-industrie gaat betrekke lijk ongestoord haar gang en expor teert haar produkten naar alle delen van de wereld en in toenemende ma te. Tot groot ongenoegen van hun westerse collega's die een belangrijk deel van hun misère wijten aan de Ja panse export. Europese autobazen hebben bij het be stuur van de Europese Gemeenschap aan de bel getrokken met het verzoek iets aan die Japanse vloed van auto's te doen. Ook vakbonden in Amerika en Engeland hebben om maatregelen gevraagd. Het ligt natuurlijk niet al leen aan Japan. De sterk gestegen brandstofkosten, de economische achteruitgang en hier en daar zelfs verzadiging van de markt en in Amerika speciaal het niet tijdig inhaken op de vraag van het publiek naar zuiniger rijdende auto's: het is een combinatie van verschil lende factoren die de huidige crisis in de autowereld heeft veroorzaakt. Aan het begin staat de fabrikant. Raakt die in moeilijkheden, dan moet dat ook merkbaar zijn aan het eind, de garage, die het produkt uiteindelijk aan de man moet brengen. De berich ten die uit die branche komen zijn uiteenlopend. De teruggelopen ver kopen zouden in ons land zo'n 6000 arbeidsplaatsen in gevaar brengen. Navraag bij verschillende garagebe drijven levert even zoveel verschil lende gelujden op, zodat we uitein delijk tcch bij de Bovag terecht ko- De Bovag is de overkoepelende organi satie die de belangen behartigt van de garagebedrijven in Nederland en vooral bekend is om het niet aflatend actievoeren tegen opeenvolgende kabinetten die het autorijden steeds zwaarder hebben belast en, zo meent de Bovag. zodoende mede schuldig zijn aan de huidige Voor een belangrijk deel is de zwakke positie van veel gara gebedrijven te wijten aan de hoge loonkosten, die rond driekwart van de totale uitga ven vormen. Ook is er de af gelopen jaren nogal wat geïn vesteerd in nieuwe gebotiwen en apparatuur, ook al weer een gevolg van de grote on derlinge concurrentie van de Door Dick Fijlstra merken. Er bleef op die ma nier weinig over om de reser ves op peil te houden. In feite zit de autobranche al jaren in de versukkeling. Veel dealerbedrijvep hebben contracten met importeurs Uit de onlangs door de RAI be kendgemaakte verkoopcijfers over de eerste zes maanden van dit jaar valt duidelijk de opmars van de Japanse merken op. De teruggang in de autoverkopen komt vrijwel volledig voor reke ning van de Europese merken, waarbij Talbot, de vroegere Sim- ca, British Leyland en Peugeot grote verliezers zijn. Gezamenlijk verbeterden de Ja panse merken hun marktaandeel behoorlijk, dat steeg van 18 naar 24 procent. Onder de tien best verkochte automerken zitten nu vier Japanse merken, waarvan Toyota nu op de vijfde plaats staat. Vorig jaar was dat nog een elfde plaats. Dramatisch is de terugval van mer ken als Fiat, van een zevende naar een twaalfde plaats en Talbot (Simca) van een achtste naar een veertiende plaats. Het meest verkochte merk in Ne derland blijft Opel, vooral dank zij het net vernieuwde model van de Kadctt. Toch verkocht ook Opel in de eerste helft van 1980 rond veertienduizend auto's minder. De ontwikkeling van de automarkt in Nederland wijkt nauwelijks af van die in andere Europese lan den. Ook in West-Duitsland heb ben de Japanse autofabrikanten hun marktaandeel ten opzichte van de eerste helft van vorig jaar weten te verdubbelen. Toyota verkocht er bijvoorbeeld 125.440 auto's tegen 77.792 in de eerste helft van 1979. Ook in Engeland lijkt de opmars van de Japanse auto nauwelijks te stuiten. Ter wijl de eigen auto-industrie het steeds moeilijker krijgt, stijgt het marktaandeel van de Japanners bijna dagelijks. Automerk Stijging of daline Verkopen le helft 1979 Verkopen le helft 1980 1 1) Opel 42.982 14,9 55.801 15,4 min 23 2 2) Ford 27.661 9,6 39.522 10,8 min 30 3 3) Renault 26.008 9 30.466 8,4 min 15 4(4) Volkswagen min 18 21.351 7,4 26.072 7,2 5 (11) Toyota 16.983 5,9 15.900 4,4 plus 7 6 (13) Honda 15.582 5,4 11.640 3,2 plus 34 7 5) Peugeot 14.935 5,2 25.479 7 min 41 8 6) Citroen 14.564 5 18.307 5 min 20 9 (10) Datsun 13.984 4,8 15.950 4,4 min 12 10 (15) Mitsubishi 12.320 4,3 9.834 2,7 plus 25 11 9) Volvo 11.937 4,1 16.068 4,4 min 26 12 7) Fiat 11.631 4 17.984 5 min 35 13 (12) Mazda 10.376 3,6 12.227 3,4 14 8) Talbot 9.589 3,3 16.690 4,6 min 43 15 (16) BMW 7.099 2,5 7.246 2 16 (17) Mercedes 6.046 2,1 6.952 1.9 min 13 17 (14) Leyland 5.389 1,9 10.141 2,8 min 47 18 (20) Audi 3.879 1,3 4,548 1,3 min 14 19 (18) Lada 3.731 1,3 5.373 1,5 min 31 20 (19) Alfa Romeo 3.053 1,1 4.663 1,3 min 35. Het staatje geeft een overzicht van de autoverkopen in Neder land per merk gedurende de eerste zes maanden van dit jaar, met achter de verkochte aantallen het marktaandeel in procen ten. seeuw, die vindt dat daardoor het totale beeld nog veel te rooskleurig is. Volgens de Bovag zijn het voor al de dealers, ongeveer de helft van de 6000 aangesloten bedrijven, die het moeilijk hebben. In de werkplaatsen en de buurtgarages is betrek kelijk weinig aan de hand. Wel merkt men daar wat van het uitgestelde onderhoud. De gestegen kosten van het autorijden hebben geleid tot een zekere verwaarlozing. Volgens de Bovag verdwijnt de gemiddelde automobilist na zo'n vier jaar bij de dealer en laat hij dan alleen nog maar wat aan zijn auto doen als er werkelijk iets kapot gaat. En die reparaties gebeuren meestal bij de buurtgara ges. Over wat nu eigenlijk de oorza ken zijn van de omslag in de automarkt lopen de menin gen uiteen. De Bovag wijt het toch voor een belangrijk deel aan de belastingdruk op de auto en het autorijden. Daar naast aan de hoge rente die een rem heeft gezet op de au tofinanciering en tenslotte de conjunctuur die veel mensen onzeker heeft gemaakt. Of er nu ook sprake is van een structurele ontwikkeling durft men bij de Bovag niet volmondig te bevestigen. Er zijn prognoses over de groei van het Nederlandse auto park (overigens niet van de Bovag) die voorzien in een verzadiging van de markt rond 1990 met 5,5 miljoen tot 6 miljoen auto's. In 1979 telde Nederland 4,5 miljoen auto's. Die prognose voorzag in een jaarlijkse verkoop, oplopend tussen de 550.000 en 600.000 auto's. Wanneer dan in 1990 het verzadigingspunt zou zijn bereikt, zou je bij een gemid delde levensduur van een au to van 10 jaar een vervan- gingsmarkt hebben van 550.000 auto's per jaar. Vorig jaar werden er 580.000 auto's verkocht. Dit jaar vertoont die ontwikkeling een forse deuk. Misschien dat dat verzadi gingspunt nu later bereikt wordt. De automarkt is, vol gens Risseeuw, slecht te beïnvloeden en vrij auto noom. Hij heeft daar een he leboel argumenten voor, op het gebied van ruimtelijke ordening, de vrije-tijdsbeste- ding, de onmogelijkheid om met het openbaar vervoer een fijnmazig vervoersnet op te zetten, kortom al die zaken die de auto tot een onmisbaar attribuut maken. Risseeuw meent wel dat de be lastingdruk een element zou kunnen vormen die de struc turele ontwikkeling kan beïnvloeden. ,,In theorie kun je natuurlijk iedereen uit de auto weg belasten. Best mo gelijk dat de grens bereikt is of zelfs overschreden. Dat we ten we niet, maar anders zou je een terugval met een kwart toch niet kunnen verkla- Toezegging De Bovag heeft van het kabinet inmiddels de toezegging ge kregen dat in ieder geval on der deze kabinetsperiode de lasten op de auto en de auto niet verder zullen worden verzwaard. „Dat heb ik zwart op wit", zegt RioteeilW, in,i.li even later wordt hij door een andere Bovag-medewcrker gewezen op enkele berichten in de ochtendbladen waarin staat dat het ministerie van financiën bezig is een onder zoek af te ronden naar de mo gelijkheid om accijns te heb ben op LPG. Toch ziet ook de Bovag nog en kele lichtpuntjes. In het na jaar komen de nieuwe mo dellen uit. Wellicht geeft dat een stimulans aan de verko pen. Bovendien toont de ren te neiging tot dalen en komen mogelijk de vervangingsaan kopen op gang. De indruk be staat dat veel automobilisten gewacht hebben met de aan schaf. Verder Muit het bij de bekende glazen-bollenkijke- rij. De Derde Dinsdag staat voor de aeur. En van het be leid dat de overheid zal voe ren verwacht de Bovag niet zo veel Zeker nu de lagere overheden ook een begerig oog op de au to hebben laten vallen Ris seeuw: „Nu wil Zuid-Holland weer opcenten op de motor rijtuigenbelasting hebben. Straks willen de gemeenten dat ook en voor je het weet de wykcomités. RIJSWIJK - Bij de Bo vag kun je tegenwoor dig kiezen over welke branche in moeilijkhe den je praten wilt. Zijn het de garagehouders niet, dan hebben ze ook nog de caravanhandel of de pleziervaartuigen. Rond 6000 garagebe drijven vertegenwoor digt de Bovag. Alge meen secretaris mr. C. Risseeuw kan alleen maar een globaal beeld schetsen van de situatie in de branche. En dan zullen een helebóel aangesloten bedrijven zich er niet in' herken nen. Feit is dat in de eerste helft van dit jaar zo'n 65.000 nieuwe au to's minder verkocht zijn dan in dezelfde periode vorig jaar. Een teruggang van 20 pro cent. Dat is een behoorlijke terugslag. De teruggang wordt mogelijk nog ver sluierd doordat begin dit jaar een groot aantal auto's wer den afgeleverd, die in decem ber al verkocht waren. Dat met het oog op de door het kabinet per 1 januari aange kondigde belastingverhogin gen. Risseeuw schat de wer kelijke achteruitgang dan ook op zo'n 25 procent. Wanneer die ontwikkeling zich doorzet zullen er op jaarbasis dit jaar 100.000 auto's minder worden verkocht. De consequenties van die ont wikkeling zijn al merkbaar. Registreerde de Bovag in 1979 in totaal zeven faillisse menten, dit jaar zijn dat er tot nu toe al zesentwintig. Je kunt er nauwelijks omheen dat niet in verband te brengen met de teruggelopen verko pen. Vuistregel Risseeuw: „Het gaat ook niet alleen om de 65.000 auto's die er minder verkocht zijn, de bedrijven missen ook de 65.000 daarbij behorende af leveringsbeurten, het garan- tieonderhoud, de service beurten, maar ook het op knappen van zo'n 70.000 in- ruilwagens". Een vuistregel in de autohandel is dat er op iedere verkochte nieuwe auto er 1,2 gebruikte auto's verkocht worden. Ie mand die een nieuwe auto koopt ruilt meestal de oude in. Maar iemand die een ge bruikte auto koopt ruilt vaak ook weer een oudere auto in. De teruggang in de verkoop Minder auto's dus ook minder service-beurten. waarin zij zich min of meer vastleggen op de verkoop van een bepaald aantal auto's. Ook daar speelt de voorraad- financiering een belangrijke rol en door het inzakken van de verkoop rest als enige be sparing nog de post loonkos ten. Voorlopig heeft dat nog niet geleid tot ontslagen op grote schaal, maar wel in ar beidstijdverkorting in de verkoopsfeer en in de werk plaatsen. Vorig jaar liet de Bovag nog weten dat er be hoefte was aan 2500 mon teurs. Volgens de Bovag staat, wan neer de verkopen dit jaar werkelijk met zo'n 100.000 au to's teruglopen, de werkgele genheid van 3000 tot 6000 verkopers en monteurs op het spel. Totaal tellen de garage bedrijven zo'n 75.000 ar beidsplaatsen. Japanners Overigens gelden de problemen lang niet voor alle bedrijven. De Japanse merken doen het ook in Nederland erg goed en hebben inmiddels een markt aandeel verworven van zo'n 25 procent, voor een deel dankzij de prijs. De Japanners delen dan ook niet in de verkoopteruggang. Ook merken die de duurdere bedrijfswagens leveren, Mer cedes. BMW merken weinig van de teruggang. Het bete kent dat de problemen bij de anderen nog veel groter moe ten zijn. Als je de Japanners eruit haalt zijn de autoverko pen wel met 40 tot 50 procent terug gelopen, meent Ris- van nieuwe auto's heeft er toe geleid dat de voorraad ge bruikte auto's op dit moment zo'n 5 procent onder het ni veau van vorig jaar ligt. Ondertussen vertoont de han del in gebruikte auto's even eens een forse deuk. Volgens de Bovag ruim 14 procent minder. Ook de tijd dat gara gehouders gebruikte auto's gemiddeld in voorraad heb-1 ben is langer geworden, van 70 dagen in 1979 tot 80 dagen nu. Het betekent, bij de hui dige rentestand, een forse verhoging van de financier ringslasten. En daarmee van de totale kosten die bij de te ruggelopen verkoop toch al sterker zijn gestegen. Immers gaat het slecht in de verkoop, dan zullen de verkoopin spanningen stijgen en daar mee de kosten. Geen vetpot Trouwens het was, zo blijkt uit de cijfers die Risseeuw geeft, ook in de goede jaren geen vetpot bij het doorsnee-gara gebedrijf. In 1978 werd ge middeld een nettowinst be haald van één procent voor belasting. En dat was toch in de jaren dat de auto's nog vlot van de hand gingen. Inmid dels is de situatie flink ver slechterd en zullen veel be drijven in de rode cijfers ko men. Voldoende eigen ver mogen om dat op te vangen is er niet. Dat het tot voor kort goed bleef gaan, is volgens Risseeuw een gevolg van de voortdurende omzetstijging. Daar is nu een eind aan ge komen, terwijl de hoge rente stand de zaken nog verer gert. mr.C. Risseeuw - "Het gaat niet alleen om de 65.000 auto's die er minder verkocht zijn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23