NEDERLAND Aardig, maar wanneer komt die echte nou eens? biografie Indonesië: Drees blijft bij z'n gelijk WETHOUDERVAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 PAGINA 21 DREES John Jansen van Galen HermanVuijsje "rooier" is dan de huidige PvdA-leider Den Uyl. Op het terrein van de grondpolitiek was hij op papier tot geen en kel compromis bereid. Alle grond moest gewoon in staatshanden komen, zo als ook banken, energiebedrij ven, verzekeringswezen, vliegverkeer, hoogovens en mijnen. Opvallend is echter dat die theorie in de praktijk sterk naar de achtergrond werd ge drongen. Natuurlijk bleef een regeling voor de grondpoli tiek voor de naoorlogse PvdA een belangrijk programma punt, maar erg principieel stelde men zich er niet over op. Hervormende wetgeving bleef achterwege. Drees zijn bewogenheid valt meer af te lezen uit zijn maatregelen in de bij het kiezersvolk ook sterker levende sfeer van so ciale voorzieningen. Zij eigen zuinigheid en mati- gingsdrift leverde na de oor log een strak loonbeleid op, waarvan de werkende klasse weliswaar kon profiteren omdat de inhoud van het loonzakje via een zorgvuldig uitgedokterde verdeelsleutel direct gekoppeld was aan de prijs van de primaire levens behoeften. ruimte tot overleg over dat beleid was er niet. Drees was niet alleen ontoe gankelijk voor zijn partij en kamerfracite (hij heeft later ook nooit begrepen waarom die participatie-democratie nodig was", staat ergens in het boekje), ook de vakbewe ging ving bij hem bot. Naar een staking kon je je vol gens hem het beste met de rug keren en Drees ging zelfs zover dat hij tijdens acties in de Rotterdamse haven sta kingsbrekers inzette. De betrouwbare "vader des va derlands", het imago dat hij door zijn eenvoud en bemin nelijk voorkomen al snel wist te veroveren, zou wellicht heel anders bij de bevolking zijn overgenomen als er toen al televisie was geweest, sug gereerde de oud-Volkskrant columnist Henri Faas eens. Daarbij verwijzend naar zijn niet zelden vuur schietende ogen, in situaties waarin op posanten het hem te lastig maakten. Maar was de foto graaf in zicht, dan was daar altijd weer die vertrouwen wekkende fierheid, waarmee iedere gezagsdrager zich des tijds presenteerde en die pas veel later in de jaren zestig na de autoriteitscrisis zijn zalig makendheid verloor. Het is die eenvoud en burger lijkheid die de toemalige PvdA-fractieleider Van der Goes van Naters Drees als "wethouder van Nederland" deed typeren en die in de di plomatie lang niet altijd in zijn voordeel werkte. Sicco Mansholt tenslotte, de minis ter van landbouw die het bij hem verbruidde toen hij de boeren tijdens een verkie zingsbijeenkomst twee extra melkcenten beloofde; "Je kunt niet altijd maar thee drinken, dan ontstaat er geen relatie. Aan diners had hij een grote hekel, hij deed het plichtsgetrouw". de schaduwzijden van zijn politiek. Niet alleen in de kwestie Nederlands-Indië (zie elders op deze pagina) heeft Drees voor de loop van de gebeurtenissen zeer be paalde taxatiefouten ge maakt, ook bij zijn economi sche politiek zijn heel wat kanttekeningen te maken. Over zijn stempel op de Indone- sië-politiek bericht het schrijversduo vrij uitvoerig; zijn sociaal-economisch be leid blijft echter zo goed als onbesproken. Dë geïnfor meerde lezer heeft wellicht voldoende aan de grote lijnen die de schrijvers aangeven over zijn houding ten opzich te van de vakbeweging, zijn geleideloonpolitiek en de be stedingsbeperking, maar juist voor de beeldvorming in bredere kring zo belangrijke details ontbreken. Het is wellicht geen kritiek die op Jansen van Galen en Vuisje van toepassing is; die hebben zich tevoren ingedekt door de pretentie een biogra fie te hebben geschreven, zelf achterwege te laten; het is wel een roep om iemand anders, die dat karwei nu eindelijk eens klaart. De vraag of Drees eigenlijk wel voor een socialist kan door gaan. komt in het boek wel aan de orde. In dat verband blijkt dan dat merkwaardige verschil tussen de theorieën die hij zelf ook te boek heeft gesteld en de dagelijks prak tijk van zijn politiek leider schap, eerst als wethouder in Den Haag en later als minister en premier. Zijn theorie geeft alle aanlei ding tot de conclusie dat Drees in mening opzicht „Links en toch leesbaar" koos de redactie van de Haagse Post enige jaren geleden als de formule, waarmee de in het verleden voortdurende drei ging van opheffing, voorgoed moest worden weggenomen. De stijgende oplage cijfers hebben inmiddels het succes van die formule voldoende aangetoond: de HP heeft zijn bestaansrecht als links opi nie-weekblad, met wortels in de sociaal-democratie, vol doende bewezen. Dat succes is zonder twijfel voor een belangrijk deel te wijten aan de steeds terugke rende pogingen van de redac tie om middels de beproefde journalistieke techniek van het sfeer/nieuwsverhaal arti kelen af te leveren, die later samen gebracht, een aardig tijdsbeeld kunnen opleveren. Het serie-element neemt in het blad een ruime plaats in en zo verscheen er vorig jaar zomer een drietal artikelen onder de hoofdkop: Drees, staatsman tussen de schuif deuren". Die serie is inmiddels aange vuld met veel nieuwe gege vens te boek gesteld onder de titel "Drees, wethouder van Nederland". Herman Vuisje, onder meer bekend van zijn verkenningen in welzijnsland ("De nieuwe vrijgestelden") en John Jansen van Galen, die eind vorig jaar de jaren ze ventig vastlegde in zijn bun del "Het ik-tijdperk", teken den voor dit nieuwe werk over Drees. Een boek, geheel in de aangegeven traditie van de HP, feiten gerangschikt in die vaak zo veelzeggende sfeer van intriges en anekdo tes die de hoofdrolspelers omgeeft. Hoewel Drees een man zonder veel humor was, is die opzet uitstekend geschikt voor een portret. Maar veel meer dan dat is het ook niet geworden en dat is op zich betreurens waardig. Een echte biografie van Drees ontbreekt immers nog steeds en over een man, die een zwaar stempel heeft gedrukt op een uiterst be langrijke periode van deze eeuw, mag zo'n boek toch niet achterwege blijven. Natuur lijk er zijn veel artikelen be langrijke periode van deze eeuw, mag zo'n boek toch niet achterwege blijven. Natuur lijk er zijn veel artikelen ge publiceerd, zo ook de inhoud van veel gesprekken en inter views, maar een kritische or dening van de feiten, is er niet. Aanpak Die aanpak is voor een goed in zicht in de politiek van Drees heel noodzakelijk, want er is niet snel een andere politicus van gewicht te noemen rond wie zoveel mythes de ronde doen als Drees. In Nederland geldt hij nog steeds als sym bool van de "nationale fi guur", de man die deed wat goed voor het land was en die, zoals niemand anders dat zou hebben gekund, de puinho pen van de oorlog opruimde en het land in de vaart der volkeren wist op te stuwen. Nu komen mythes nooit zo maar uit de lucht vallen en heeft Drees zonder meer be langrijke wapenfeiten op zijn naam staan en moet ook ie dere criticus zich re' mschap geven van de verhoudingen ten tijde van zijn vier kabinet ten, maar toch is het heel lang opmerkelijk stil geweest rond Veel aandacht besteden de schrij vers aan de kwestie Indonesië. Zwarte pagina's in de Nederland se geschiedenis en ook voor Drees een traumatische ervaring. "Ik heb het allemaal verschrik kelijk gevonden. Het is de kwel ling geweest door mijn hele be staan, als minister heen", zegt hij over de periode "45-49, waarin Nederland, zo concluderen de schrijvers, "in de wereld bekend kwam te staan als het land dat onder aanvoering van een socia list koloniale oorlog voert". Drees maakte het conflict rond de onafhankelijkheid van Indonesië achtereenvolgens als minister, vice-premier en premier mee. Binnen de toenmalige coalitie partijen PvdA en KVP leefden volstrekt uiteenlopende opvat tingen over de souvereiniteit. In de SDAP, de vooroorlogse voorloper van de Pvda, was grote sympathie voor de Indonesische nationalisten. Drees stond een overgangsperiode voor ogen waarbij voor Nederlands-Indië een Volksraad werd samenge steld, die geleidelijk aan zou uit groeien tot een parlement. Bin nen de KVP wilde men het Ne derlands belang niet zo maar op geven en zekpr niet aan wat Romme typeerde als een stel "op roerkraaiers". Dat de SDAP destijds zijn nek ver heeft uitgestoken blijkt wel uit de verklaring van Drees dat de partij heeft overwogen om Soekarno voor de Tweede Kamer te kandi deren, zodat Indonesische natio nalisten daar vrijuit hun stem konden laten horen. Dat idee is verlaten omdat Soekarno "nog niet eens lid was van de sociaal democratische partij". De groeiende aanhang van de na tionalisten in de Nederlandse kolonie, kwam voor politiek Den Haag na de Tweede Wereldoorlog bijna als een volslagen verras sing. Oud-PvdA-fractieleider Burger zegt daar nu oven "Wij waren in Londen slecht voorge licht door Colijn en consorten. Toen kwam ineens, honderd pro cent onverwachts, het Neder landse volk te staan voor de op stand. Dat zijn tragische situa ties". Hij wijst er ook nog op dat Neder land, de zogenaamde overwin naar van de oorlog, direct daarna Indonesië moest afstaan en dat dat met name naar mensen van het oude verzet een onverkoop bare zaak was. "Je werd zowat opgevreten", zegt Burger, wiens PvdA uiteindelijk nog voor de ui terst gematigde koers van de overgangsperiode koos. Het verloop van de kwestie in In donesië is in niet onbelangrijke mate bepaald door de slechte verstandhouding tussen Drees en de nationalistische leider Soe karno en door het trauma van de oppositie bij de socialisten, die pas in '39 voor het eerst aan een regering deelnamen. Drees had grote moeite met het feit dat Soekarno eens Hitler en Mus solini "zijn vrienden" had ge noemd en zag hem als een colla borateur. Van Walsum, het van de CHU naar de PvdA overgestapte kamerlid: "Het merkwaardige is dat Drees zulke dingen als Soe- karno's uitspraken serieus nam, ze niet kon relativeren in zo'n bewegelijke situatie". Van der Goes van Naters, de toenmalige fractievoorzitter van de PvdA, met wie Drees het nimmer heeft kunnen vinden: "Wij vinden Soekarno allemaal een griezelige man. Maar de liberaal Stikker die in het eerste kabinet Drees baron van Boetzelaer van Oosterhout als minister van buitenlandse za ken was opgevolgd koos voor een andere benadering: "Ik vond Soekarno ook een collaborateur, maar ja, je kunt niet een Unie willen en dan eisen stellen dat er alleen fatsoenlijke en eerlijke mensen aan mogen meedoen. Ik zou niet graag willen werken vanuit het standpunt met een slecht mens sluit ik geen ver drag". Stikkers' opvolger Luns heeft Drees in zijn houding je gens Soekarno altijd verdedigd met woorden van de strekking dat zijn afkeer van Soekarno in het voordeel van Drees pleitte. Los van de op het verleden geba seerde afkeer van Soekarno de den zich later nieuwe wrijvingen met Drees voor, omdat Soekarno geen woord hield: Van der Goes van Naters: "Dan zat Drees met zijn handen omhoog: ze hebben het beloofd en nou doen ze het Drees in zijn sobere studeerka mer, gefotografeerd ter gelegen heid van zijn negentigste ver jaardag. niet. Voor hem was het dan met een woordbreuk. Alles op zijn calvinistisch. Drees is altijd een zeer calvinistisch socialist ge weest". Fatsoen Hoewel anderen hem verweten dat een oordeel over iemands karak ter nooit een richtsnoer in de in ternationale politiek kon zijn en dat hij zich onvoldoende heeft weten te verplaatsen in de men taliteit van anderen dan Holland se stadsburgers, was de zaak voor Drees simpel: "Het gaat om fat soen". De dreiging van een onherstelbare breuk met de KVP en een ge dwongen terugkeer naar een waarschijnlijke lange periode van oppositie heeft, hoewel Drees dit zelf ontkent, de Indone- sië-politiek zeker beïnvloed. Al spoedig bleek dat de KVP er alles aan deed om op invloedrijke plaatsen partijgenoten te statio neren om zo het verloop van de onderhandelingen te frusteren in de door de katholieken gewenste richting. Dat Drees de lobby van KVP-leider Romme heeft onder schat, staat vast. Opmerkelijk is in dit verband ook dat Drees, die een reputatie heeft opgebouwd van iemand die nooit en te nim mer een fout erkent, John Jansen van Galen en Herman Vuisje tij dens een gesprek toegaf, in de Indonesië-kwestie ëén fout te hebben gemaakt, in het accepte ren van de KVP-'er mr. Van Sas sen als minister voor de Overzee se Gebiedsdelen (le kabinet Drees). Bij de formatie van het eerste kabi- net-Drees was de figuur van Romme een sta-in-de-weg. Drees had hem geweigerd te accepteren op de post van Overzeese Ge biedsdelen. De KVP accepteerde dat, opmerkelijk voor een partij die de meeste stemmen had ver overd, bij de verkiezingen en die bovendien door Romme werd geleid. In plaats daarvan wilde Drees wel akkoord gaan met Van Sassen. Hij kende hem uit de oorlogsperiode als een progres sief en had er bovendien ver trouwen in dat de boodschap van zijn afwijzing van Romme bij de KVP goed was overgekomen. Wat Drees niet wist en te laat ont dekte was dat Van Sassen met een nicht van Romme was ge trouwd en in de kwestie Indone sië Romme's politiek volledig onderschreef. Ook een andere belangrijke post moest in KVP-handen komen en dat was die van Van Mook, die in Indonesië, luitenant-gouverneur- generaal was. Schermerhorn had hem eerder willen ontslaan, om dat Van Mook buiten het kabinet om contact had gezocht mét Soe karno. Koningin Wilhelmina had dat voorkomen en Drees was het daarmee eens geweest. Maar Romme wilde Van Mook kwijt; dat lukte en de KVP'er Beel trad in zijn plaats. Drees heett later wel toegegeven weinig hoogte te hebben gehad van de contacten tussen Beel, Van Sassen en Romme. Duidelijk is dat dit drietal de rapportage vanuit Nederlands-Indie in niet onbelangrijke mate beheerste en zodoende de besluitvorming in het kabinet in Nederland kon manipuleren. De laatste van de twee politionele acties om het verzet van Soekar no de kop in te drukken, is vrijwel zeker het gevolg van naar later bleek verkeerde informatie van Van Sassen. Die acties kostten destijds aan 400.000 mensen het leven. Hopeloos De situatie was bijzonder hopeloos. Drees opzet kwam door verzet van de katholieken niet van de grond. Van Sassen, die het met Romme gesmede plan om de re publiek de kop in te drukken, een federale regering te vormen en zo de overdracht op te schorten, zag mislukken werd door Romme op het matje geroepen, toen hij voorstelde om het land dan maar aan de VN over te dragen. In te genstelling tot Van Sassen bleef Romme uitermate koel onder de gebeurtenissen. Drees zelf, die betoogde dat Ne derland inzake Indonesië de ver gelijking met het optreden van Frankrijk in Algerije en Belgie in de Kongo in elk geval kon door staan. zegt er nu over Over het geheel ligt de morele verant woordelijkheid over de gang van zaken bij de Republiek, die niet bereid was zich aan de gemaakte afspraken te houden. Ik vind het een allerberoerste zaak maar ik beweer niet dat ik daarin op enigerlei wijze moreel ver keerd gehandeld heb". Het eind oordeel van PvdA-leider Den Uyl. die evenals vele partijgeno ten van Drees wel begrip heeft voor de smalle marges van het Indonesië-beleid van toen. luidt desalniettemin aanmerkelijk minder positief; "Nederland is in die vier jaar voor het oog van de wereld afgegaan als een gieter

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21