„Prestatiesport op deze wijze is onmenselijk Meer groen, minder politie, meer dronkaards e ~C3Z33B Professor Prokop: Nederland niet bij sluiting Geen sueees voor kanoërs ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 Enkele adressen die we op zak had den voerden ons naar afgelegen wijken in Moskou, waar het leven er toch weer iets anders uitziet dan in de onmiddellijke omge ving van het Rode Plein en de stadions. Een beetje normaler, zou ik zeggen. Een beetje ont- spannender ook. Bondig samen gevat: meer groen,minder politie, meer dronkenschap. We moesten in de wijk N.zijn, maar werden door de taxichauffeur in de straat N. afgezet. Aan hem lag het niet. Hij had al enkele keren zijn stratenboekje geraadpleegd, en was op een gegeven ogenblik zelfs niet te beroerd om een gras zandvlakte tussen twee hui zenblokken, ondanks de grillige terreingesteldheid, over te steken alsof hij niet aan het stuur zat van een oude taxi, maar van een getrainde jeep. Toen de weg ver sperd bleek, keerde hij om en zette ons even verderop op de hoek af, vlak bij een grote cafetaria. We besloten eerst even iets tè gaan eten. Ik zag daar enigszins tegen op, omdat ik de dag tevoren al in een soortgelijke cafetaria op het terrein van de Tentoonstelling voor Nationale Economische Verworvenheden met de Russen mee had gegeten. Goedkoop was het wel. Ik was 1 roe bel en 19 kopeken kwijt voor een diep bord soep met wat vlees, twee rolletjes kebab met wat tomaten ketchup en gesneden ui en een half augurkje, en twee broodjes. Dus zeg 3 gulden 60. Ik had ook nog een glas meegepakt, omdat ik op menig tafeltje een fles wijn of bier zag staan, maar iets te drin ken bleek je niet te kunnen kopen. Daarvoor had ik een eindje ver derop in de drankwinkel moeten zijn, een voorzorgsmaatregel die ingeseinde Russen natuurlijk wel nemen, maar die ik over het hoofd had gezien. In de bestekemmertjes zaten gaan messen, daar kan een mens zich alleen maar mee verwonden, maar lepels zaten er wel in, en na enig zoeken vond ik ook een vork waarvan slechts èèn tand verbo gen was. Ik meld dit zonder kla gerige ondertoon, hoop ik, ik sig nal eer het slechts. Een en ander smaakte me trouwens wel, on danks het feit dat het voedsel me vanuit de keuken was aangereikt door een jongen wiens witte voor schoot zo ontiegelijk smerig zwart was geworden, dat hij eerder op een traktormonteur dan op een kok leek. De maaltijd moet inte ressanter zijn geweest voor een bacterioloog dan voor een gast- Dronkaars Maar dat was gisteren. In deze cafe taria stonden propere meisjes de borden op te scheppen .Als we één roebel betaalden (officiële koers dus ongeveer 3 gulden., zwart ge wisseld ongeveer 1 gulden), dan kregen we een blad met: diep bord rijstsoep met vlees, een bord met gebraden gehakt kebab weer, maar nu smakelijker), een ge bakken ei, een handje rijst, een schoteltje met gesneden kool, en een glas hete, mierzoete dus heel smakelijke citroenthee. Tegen een wand waren twee wasbakken aangebracht, waaraan je je han den kon wassen na de maaltijd. Geen enkele klacht dus. Daarna togen we op zoek naar ons adres. We konden het niet vinden maar werden behulpzaam op weg ge holpen door een man die daar nog even voor kwam teruglopen, om dat hij beseft had dat we niet in de straat N., maar in de wijk N. moesten zijn, waarvoor we nog enkele haltes met de bus moes ten. Wachtend op die bus zagen we onze eerste dronkaard sinds 17 dagen. Dat was heel bijzonder-dat we er tóen pas eentje zagen bedoel ik, omdat de Sowjet-Unie erom be kend staat dat het meer dron kaards telt dan partijleden. Deze dronkaard voerde, aan de voor avond van de 50ste verjaardag van 's werelds befaamdste clown Oleg Popov, een wel heel stout moedige act op. Wankelend op zijn benen,droeg hij een pak melk in de linkerhand, en een door schijnende plastic zak met zeker een liter of vijf donderbruine kvas in zijn rechterhand, en daarmee liet hy zich in een stampvolle tram hijsen, waarbij hij eerst nog het pak melk op straat liet vallen. Graag zou ik, met twee cameralieden, eentje in de tram en eentje erbuiten, het moment hebben gefilmd waarop de zak met het bruine vocht barst te. of door hem losgelaten werd. Natuur Onderweg naar de juiste flat kwa men we nog een paar dronken tegen (het was ongeveer drie uur 's middags), van wie er eentje op een bouwterrein zelfs nog enkele nuttige arbeid trachtte te verrich tenHoewel het een soort Moskouse Bijlmermeer betrof, had de omgeving toch iets lande lijks. omdat de grote stukken braak land tussen de torenflats aan moeder natuur waren over gelaten. waardoor de regelmatig opduikende kinderspeeltuintjes met eenvoudig instrumentarium een weinig kunstmatige indruk maakten. Kinderen kunnen daar volop, in eer. autovrije omgeving en een soort ongerepte natuur, spelen en zich bezighouden, ter wijl oma of moeder breiend of puzzelend op een bankje erbij zit. Bij mooi weer is het leven daar zo slecht nog niet, tussen de to renflats in NICO SCHEEPMAKER i MOSKOU (ANP) - Pyramides van vlees en bloed bij de gewichtheffers. Ze kunnen niet eens meer normaal lopen, omdat hun tonvormige dijen in de weg zitten. Dwergen bij de worstelaars, die eruit zien als lelijke ingeproportio- neerde gnomen. Uitgehongerde kinderen bij het dames- turnen om de groei in te dammen. "Prestatiesport zó is onmenselijk", zei gistermorgen in Moskou de Oostenrijkse professor dokter Ludwig Prokop, voorzitter van de wereldbond van sportartsen Verschillende vrouwen, die wil den deelnemen aan de olympi sche sportwedstrijden zijn niet door ,de geslachtstest heenge- komen. Dit is gisteren bekend gemaakt door professor Ludwig Prokop uit Oostenrijk, lid van de medische commissie van het internationaal Olympisch Co mité. "Verschillende vrouwen uit derde wereldlanden hadden niet de goede chromosomensamenstel ling om als honderd procent vrouw te kunnen worden aan gemerkt", aldus Prokop. De na men van de betrokkenen werden niet bekend gemaakt. "Zij kon den er ook niets aan doen. in de derde wereld is nog geen appa ratuur aanwezig om zelf al der gelijke tests uit te voeren. Om de betrokkenen njet psychisch te schaden, houden we de namen geheim". en lid van de medische sie van het Internationaal Olym pisch Comité. "De mensen wor den gemaninpuleerd. Ze worden gedwongen hun biologische grenzen te overschrijden". Onder de twijfelachtige olympi sche leuze: "sneller, hoger, ster ker" worden volgens Prokop met de hulp van vooral spierverster- kende mannelijke hormonen de grenzen van het prestatievermo gen, die onder normale omstan digheden al lang bereikt zijn, op geschoven. Dit gebeurt speciaal bij de tienkampers en de werpers in de atletiek, de roeiers en de gewichtheffers. Deze preparaten zijn door de, ongezonde bijwer kingen nog gevaarlijker dan de vroeger gebruikte anabolica, omdat ze op jonge leeftijd al im potentie veroorzaken en bij 25- jarige moeilijkheden met de pro staat (een oude mannenkwaal) met zich meebrengen. Vrouwen krijgen problemen met de men struatie en gaan mannelijke trek ken vertonen. Mening "Dat zijn arme, ongelukkige, ver hongerde en gekwelde meisjes", was Prokops mening over de turnsters. "Het dames-turnen is mensonterend. Weliswaar zijn ze door een bepaa\d systeem gese lecteerd, maar ze moeten zes uur per dag trainen om daarna haast niet te eten te krijgen. Ze moeten afvallen, volgens de trainer. Dat noem ik een kwelling". Volgens Prokop is het ook door toediening van hormonen moge lijk om de groei te remmen. "Als een arts dat doet, is hij een mis dadiger". Tweederde van de turnsters moet om gezondheids redenen voortijdig met de sport stoppen, de meesten hadden op dat moment nog nooit aan een grote internationale wedstrijd deelgenomen. Prokop wil de mi nimum leeftijdsgrens optrekken. De Oostenrijker was geschrok ken van een kleine enquête over de olympische topturnsters. Op de vraag naar hun grootste wen sen antwoordden de meesten: "Op zondag een keer uitslapen", en "met andere kinderén mogen spelen". Schuld Prokop geeft de meeste schuld aan de ouders van de kinderen. Zij willen hun nazaten doelen laten bereiken, waartoe ze zelf niet in staat waren. In samenhang met de gewenste prestaties en de wij ze van voorbereiding kan de ama teurgedachte gevoeglijk worden vergeten. Volgens Prokop is het een schande dat nieuwe weten schappelijke ontwikkelingen ge bruikt worden voor de topsport. Een gevaar voor de topsporter is ook de publiciteit. Bij terugkeer in de normale burgermaatschap pij moeten de meeste ex-top sporters opnieuw begeleid wor den om te voorkomen dat ze maatschappelijke mislukkelin gen worden. Door het toedienen van spierver- sterkende hormonen komen de gewrichten en de banden in de verdrukking. Gewrichten laten zich niet door training ontwik kelen. Door de buitenproportio nele spierkracht wordt het even wicht in het menselijk lichaam versoord. "De motor is sterker dan de carosserie. Achillespezen en gewrichtsbanden kunnen ge makkelijk scheuren". Een onder zoek van Prokop onder Oosten rijkse topsporters wees uit dat tachtig procent blessures had, terwijl ze dat zelf nog niet hadden gemerkt. Woestijn De professor uitWenen, die zichzelf vaak ais een roepende in de woes tijn bestempelt en die zich heftig verzet tegen de stromingen bin nen het IOC om de dopingcon troles weer af te schaffen, is ervan overtuigd dat de strijd tegen de Medaillestand MOSKOU - Na de voorlaatste wed strijddag van de 22e Olympische Spe len ziet de medaillespiegel er als vc&t 6 16 15 2.31 4. Italië 5. Bulgarije 6. Frankrijk 7. Groot-Brittannie 8. Roemenië 9. Zweden 10. Polen Nederland Dames: 4x100 neten finale: 1. Oost- Duitsland (Auerswald. Goehr, Muller, Wockel) 41.80 (nw.w.rec.), Sowjet-Unie Prorororjenko, Goistsjik, Sjoeskowa, Nazarova) 3.20.2, 2. Oost-Duitsland 3.20.4, 3. Groot-Brittannië 3.27.5. 1500 meter finale: 1. Tatjana Kasankina (Sow.) 3.56.5, 2. Christiane Wartenberg (Odl.) 3.57.8, 3. Nadeszda Olisarenko (Sow.) 3.59.6. Discuswerpen: finale: 1. Evelin Jahl (Odl.) 69.96 meter, 2. Maria Petkowa (Bul.) 67.90, 3. Lesowaja (Sow.) 67.40. Heren: 4 x 100 meten finale: 1. Sowjet- Unie (Moeravyov, Sidorov, Aksinin, Prokofev) 38.26 (nw. eur.rec 2. Polen 38.33, 3. Frankrijk 38.54. 1500meten finale: l.SebatianCoe(Gbr) 3.38.4,2. Jürgen Straub (Odl.) 3.38.8, Ste- doping gewonnen is. "Van 1700 van de 2454 geplande dopingon derzoeken kennen we de resulta ten. Er was niet één positief geval bij. Dope in de vorm van amfeta mine speelt geen enkele rol meer. Dat is de verdienste van de do pingcontrole, die vanaf 1968 by de Spelen van Mexico en Gre noble werd voorgeschreven". In Moskou werd er vier miljoen gul den uitgegeven aan de doping- tests. Door wetenschappelijk on derzoek kan ook worden vastge-, steld of er anabolica gebruikt zijn. Prokop: "Ook al is dat drie maanden geleden gebeurd. We kunnen echter alleen sporen te rugvinden als de toediening door middel van een spuit is geschied. Bij andere vormen is laborato rium machteloos. Ik ben ervan overtuigd dat er bij de trainings- opbouw nog anabolica worden gebruikt. Ik geloof ook dat we binnen twee of drie jaar zo ver zyn dat we het gebruik van li chaamseigen hormonen kunnen aantonen. Tot nu toe zijn kunst matige hormonen niet van de li chaamseigen hormonen te on derscheiden". De Oostenrijkse professor Prokop had geen goedwoord over voor het damesturnen. "Het zijn arme.ongelukkige en gekwelde meisjes' -J Ovett (Gbr.) 3.39.0. 4. Andreas Busse 13.21.0, 2. Sleyman Nyambui (Tan.) 13.21.6,3. KaarloMaaninka (Fin.) 13.22.0. Hoogspringen: finale: 1. Gerd Wessig (Odl.) 2.36 meter (nw.wer.rec.), 2. Jacek Wszola (Pol.) 2.31,3. Jorg Freimith (Odl.) Marathon: finale: 1. Waldemar Cierpins- ko (Odl.) 2.11.03.2. Gerard Nyboer (Ned.) 2.11.20, 3. Setjmkoel Djoemanazarov (Sow.) 2.11.35,4. Wladünir Kotov (Sow.) KANO Heren: K-l 500 meter finale: 1. Vladimir Parfenovitsj (Sow.) 1.43.43, 2. John Su- megi (Aus.) 1.44.12, 3. Vasile Diba (Roe.) 1.44.90. C-l 500 meter finale: 1. Sergei Postrek- hin (Sow.) 1.53.37, 2. Lubomir Lubenov (Bul.) 1.53.49, 3. Olaf Heukridt (Odl.) 1.54.38. K-2 500 meter finale: 1. Sowjet-Unie (Parfenovitsj-Schickrai) 1.32.38, 2. Spanje 1.33.65,3. Oost-Duitsland 1.34.00. C-2 500 meter, finale: 1. Hongarije (Fol- tan, Vaskuti) 1.43.39, 2. Roemenië 1.44.12, 3. Bulgarije 1.44.83. Dames: K-2 500 meter finale: 1. Oost- Duitsland (Genaaeuss-Bischot) 1.43.88, 2. Sowjet-Unie 1.46.91. 3. Hongarye Cherie 1370 punten, 2. Joeri Kovsjov (Sow.) Ogrok 1300, 3. Viktor Oegrimov (Sow.) Sikval 1234. BOOGSCHIETEN Dames: stand: 1. Keto Losaberidse (Sow.) 1843 punten, 2. Natalja Boetoezo- va (Sow.) 1835, 3. Paivi Mariluato (Fin.) 1820, 4. Zdenka Padevtova (T$j.) 1784, 5. Maria Sceliga (Pol.) 1766, 6. Gwang Sun O (Nkr.) 1758,7. Carry Floris (Ned.) 1753. Heren: 1. Boris Sasjenko (Sow.) 1818 punten, 2. Vladirhir Jesejev(Sow.) 1800, 3. Bela Nagy (Hon.) 1798,4. Tomi Poiko- laninen (Fin.) 1796, 5. Mark Blenkame (Gbr.) 1792, 6. Giancarlo Ferrari (Ita.) 1787, 7. Tiny Reniers (Ned.) 1775. VOLLEYBAL Finale: Sowjet-Unie-Bulgarije 3-1 <15-7, 15-13.14-16,15-11). Om 3e en 4e plaats: MOSKOU (ANP) - De Neder landse afvaardiging zal niet officieel vertegenwoordigd zijn bij de sluitingsplechtig heid van de Olympische Spelen in Moskou. Het be sluit om zonder vlagvertoon en meelopen afscheid te ne men van dit olympisch ge beuren is gheel in overeen stemming met de houding, die by de openingsceremonie werd ingenomen. Een aantal landen, dat eveneens de ope ningsplechtigheid meed en daarmee protesteerde tegen de Sowjet-inval in Afghanis tan, zal naar het zich laat aan zien wel by de sluiting aan wezig zijn, omdat het karak tervan déze ceremonie geheel anders is. De Nederlandse ploegleiding blyft echter bij het eerder ingenomen stand punt en zal de plechtigheid niet meemaken. Men wil ech ter niet zo ver gaan de atleten te verbieden gebruik te ma ken van de aangeboden toe gangskaarten voor de tribu ne. De Nederlandse ploeg heeft er 23 gekregen. Wie in zijn vrije tijdskleding bij de toeschouwers wil gaan zitten, mag dat Zo heeft het NOC besloten. Schutter klimt op MOSKOU (GPD) - Tim Reniers heeft het selecte wereldje van olympische handboogschutters verrast met een opmerkelijke opmars. Na zijn twintigste plaats op de eerste dag belandde hij. via een twaalfde positie na de tweede ronde, gisteren op een opmerke lijke zevende plek, die hij vooral te danken had aan een voortref felijke serie op de negentig meter. Carry Floris, die de Oraiye-kleu- ren bij de dames verdedigt, handhaafde zich na veel stryd als zevende. R Of menie-Polen 3-1 (15-10.9-15,15-13, 15-9). Eindstand: 1. Sowjet-Unie, 2. Bul garije. 3. Roemenie, 4. Polen, 5. Brazilië, 6. Joegoslavië, 7. Cuba, 8. Tsjechoslowa- Halfe finales halflichtgewicht Jose Ro driguez (Cub.) wint van Tibor Kineses (Hon.). Thierry Rey (Fra.) wint van Ar- maby Mizh (Sow.). Finale: 1Thierry Rey (Fra 2. Jose Rodriguez (Cub 3. Tibor Kineses (Hon.) en Aram by Emizh (Sow.). MOSKOU (ANP) - De Nederlandse dames k2 500 meter, bestaande uit Ineke Bakker en Marijke Kegge, en de heren kl 500 meter Jan Baayens zijn gistermorgen in respectievelijk de herkansing en de halve finales van het olympi sche kanotoernooi uitgescha keld. De Nederlandse dames werden vierde. Baayens vyfde. Ineke Bakker en Marijke Kegge hadden geen verweer tegen het moordende tempo van de drie leidende boten, die zich snel af scheidden. De zege was voor de Bulgaarse k2 Vehtsjka Minisjeva/ Natasja Janekyeva, die met dui delijke voorsprong de Zweedse en de Britse boot naar de tweede en de derde plaats verwees. an Baayens was in de halve finales van de kl 500 meter kansloos. De Zaankanter lag meteen na de start al in vyfde en voorlaatste positie. Slechts met de Tsjecho- slowaak Felix Masar behield hy op de eerste 250 meter aanslui ting. Toén deze de eindsprint in zette en de derde plaats verover de, groeide het verschil tussen de Nederlander en de voorlaatste boot tot 1,3 seconden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13