Nijboer: „Er zit nog meer in" Gerd Wessing zorgt voor „hoogtepunt" VPII Wtl'lt-lkfl Zilver is succes van een team Veiligheid voorop tijdens marathon Marathonloper richt oog op toekomst na sensationele race ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 Coe neemt wraak op Ovett De sensationele sprong van Gerd Wessing. De pas 21-jarige Oostduitser floept over de (wereld)recordhoogte van 2J6 meter en houdt zelfs nog ruimte over.... MOSKOU (GPD) - De olympische marathon heeft de Kussen weer eens de gelegenheid gegeven hun absurde veiligheidsmaatregelen te demonstreren. Zo waren de bruggen over de Moskwa, waar het parkoers langs voerde, vol komen „schoongeveegd": geen toeschouwer mocht er staan. En langs vrijwel de hele route ston den op minder dan twee meter van elkaar af politiemannen en soldaten. Naar schatting waren 20.000 man politie en militairen op de been om de marathonlopers te beveili gen. Op verschillende punten was in het geheel geen publiek toegelaten en alleen op plaatsen waar de televisiecamera's de strijd in beeld brachten, stonden redelijk veel toeschouwers, die waarschijnlijk zorgvuldig waren uitgezocht. Na afloop werden de bussen met toeschouwers uit het Leninstadion dan ook opgehou den door honderden vrachtwa gens met militairen, die hun plicht bij de marathon hadden gedaan. v i m W J C MOSKOU (GPD) - Het on derlinge gevecht, dat de Oostblokstaten Oost- Duitsland en Rusland op de laatste avond van het olympisch atletiektoer- nooi met elkaar uitvoch ten, had niets broederlijks. Op maar liefst acht van de tien finales werd de strijd op het scherp van de snede uitgevochten. Beide lan den pakten op deze boeiende slotdag nog vier gouden plakken, maar op punten werd Oost-Duits- land winnaar, althans deze gisteravond. De DDR veroverde naast goud na melijk twee wereldrecords, waardoor het totaal aantal we reldprestaties tijdens dit olym pisch toernooi op vijf kwam. Van dat tweetal was het record van DDR's 4x100 meter dameskwar tet het minst verrassend. Onlangs nog liepen Auerswald, Gohr, Muller en Wockel als eerste da mes ter wereld deze volle estafet teronde al binnen de 42 secon den: 41,85 sec. Nu rolde er een ongelooflijke eindtijd van 41,60 sec. uit; een gemiddelde van 10,4 sec. per loopster! Sensationeel was zonder meer de sprong, waarmee de pas 21-jarige Oostduitser Gerd Wessig de Pool Wszola niet alleen als olympisch kampioen van Montreal ont troonde, maar ook als record houder. Dit seizoen sprongen Wszola en de Westduitser Mo- genburg binnen een tijdsbestek van 24 uur beiden over de 2,35 meter. De precies twee meter lange Wessig overbrugde giste ren uiterst verrassend de 2.36 me ter, daarmee de DDR, dat via dis- Sebastian Coe schreeuwt zijn triomf uit. Zijn wraak op Steve Ovett (links) is honingzoet. cuswerpster Evelyn Jahl (69.96 m) en marathonloper Cierpinsky goud oogste, op de slotdag de vierde olympische titel bezor gend. Voor Rusland was er ook een bijna handvol titels, waarbij vooral het estafettegeweld van de Sowjets opviel. Bij de heren wonnen de Russen zowel de 4x100 als de 4x400 en bij de dames was het raak op de 4x400 meter. De 28-ja- rige Tatjana Kazankina was als verwacht de snelste op de 1500 meter, zoals ze dat vier jaar gele den al was. Heel duidelijk werd tijdens dit olympisch atletiektoernooi, dat vooral Rusland heeft geprofi teerd van de afwezigheid van on der andere Amerika en West- Duitsland. In Montreal pakten de Russen maar vier keer goud en nu vij ftienVanwege dit geweld MOSKOU (GPD) - In één slag heeft de 25-jarige Gerard Nijboer uit Raalte alle twijfels in de internationule atletiekwereld weggevaagd tijdens zijn even slopende als schitte rende race naar de zilveren medaille op het zwaarste loopnummer, de marathon. In die internationale atletiekwereld werd de laatste maanden nogal snerend gedaan over de sensa tionele tijd, die de afgestudeerde verpleger in sociale psychologie op 26 april van dit jaar in Amster dam realiseerde. Daar bracht Nijboer na 42 km en 195 meter een tijd van 2 uur 9 minuten en 1 seconde op de klokken: de op een na snelste tijd die ooit op de ma rathon is gelopen. Alleen de Au straliër Derek Clayton was in Antwerpen ooit sneller (2.08,33). Met zijn zilveren plaats achter de goudwinnaar Waldemar Cier- pinski, die ook in Montreal olym pisch winnaar op dit onderdeel werd, bewees Nijboer de interna tionale atletiekwereld echter dat zijn "Amsterdam-tijd" geen uit schieter was. En hij vaagde ook de beweringen weg dat de Am sterdamse marathon korter zou zijn geweest dan 42.195 meter. De twijfel was niet eens zo onbe grijpelijk, want de voor een mara thonloper nog zeer jeugdige at leet uit Overijssel liep in Amster dam pas voor de derde maal in zijn carrière deze superafstand. De olympische marathon in Moskou was dus pas de vierde in zijn loopbaan en dat was voor de zelfverzekerde loper uit Raalte, die opmerkelijk fris oogde na zijn slopende race, aanleiding om te zeggert: "Er zit in de toekomst misschien nog wel meer in". Het succes van Nijboer was in alle opzichten nu al opzienbarend: het was voor de eerste maal sinds 1952 (toen Puck van Duijne op de 200 meter dames tweede werd) dat een Nederlandse atleet een zilveren medaille op de Olympi sche Spelen veroverde. Na die tijd was er nog slechts eenmaal atletiekbrons voor Nederland: Mario Gommers in 1968 op de 800 meter. De laatste weken voor de Spelen heeft Nijboer zich in volstrekte afzondering voorbereid op de marathon. Hij zonderde zich drie weken af in de woning van de op vakantie zijnde voorzitter van de atletiekvereniging DOS Dwin- gelo in Havelte: "Daar kende niemand mij en was ik van het gezeur af, dat ik wel favoriet zou zijn voor de Spelen". Hij liet er zelfs zijn vriendin niet toe, maakte zijn eigen speciale dieet klaar en trainde vooral op snel heid. Zijn opmerkelijke diee' speelde hem niettemin in Mos kou bijna parten: "Ik leefde op müsli, een mengsel van graan- produkten en vruchten en vooral op groene groenten. En bijzonde re macrobiotische produkten als hoefblad, vogelmuur, brandne telkoppen en spinazie. Maar dat strenge voedselregime kon ik hier in Moskou niet handhaven en ik gaf me zelf weinig kans, want ik had een uur voor de wed strijd nog diarree. Maar tijdens deze olympische marathon had ik nergens meer last van". Mede door Gerard Nijboer werd de race een ware afvalslag. De strijd begon pas echt na soli van de Deen Lavenborg, de Rus Kotov en de Mexicaan Gomez, die 35 minuten alleen voor de groep van 73 uitliep. "Ik wist niet eens dat die Mexicaan weg was", moest Gerard Nijboer later bekennen. Bij een put waar de heren verversingen van een ta fel konden weggrissen, werd Nij boer namelijk het slachtoffer van een incident. Nijboer "Een Rus sische verzqrger rende ineens dwars door de groep heen om een Rus een beker aan te reiken. Alle drinkbekers werden voor mijn neus van de tafel geslagen en ik kreeg zelfs nog een spons in mijn gezicht gesmeten. Daardoor kwam ik zelfs achter een tweede groep terecht. Ik moest me eerst weer terugvechten, maar ik voel de me door die achtervolging toch niet afgemat". Het incident hinderde Nijboer in derdaad niet. Bob Boverman, de scheidende coördinator, had voor een perfecte "bevoorra ding" voor de Nederlandse mara thonloper gezorgd. Onderweg verliest een marathonloper wer kelijk liters vocht en als dat ver lies niet steeds weer wordt aan gevuld, kan hij het wel vergeten. Boverman: "We hadden nu ei genlijk geluk, dat onze 4X400- meterploeg emit lag. Daardoor kon ik Koen Gijsbers, Marcel Klarenbeek, Henk Brouwer en Mario Westbroek op verschillen de punten met drank langs het parkoers posteren". En zowaar begon Nijboer, die bijna steeds in de voorste linies had ge streden, aan een solo. Als eerste joeg hij langs de Mexicaan en met een tussensprint trok hij er alleen van door. Drie minuten lang liep Nijboer in begerenswaardige eenzaamheid langs de boorden van de Moskwa. Toen sloeg - met ongeveer acht kilometer te gaan - de goudenmedaillewinnaar van Montreal, Cierpinski, onverbid delijk toe. Onstuitbaar passeerde hij Nijboer. En terwijl de Oost duitser aan zijn eenzame race naar het goud begon, kreeg Nij boer weer gezelschap van de Russen Mosejev en Dzumanaza- Gerard Nijboer: "Ik moest een enorm gevecht met die Russen leveren, maar tenslotte liep ik ze toch los. Ik bleef steeds vrij dicht bij Cierpinski, maar ik dacht als ik me over de kop jaag door te proberen hem nog te achterha len, stort ik misschien alsnog in. In het Leninstadion had ik nog geen halve baan achterstand op Cierpinski, maar hij was natuur lijk onbereikbaar". Hoe verschrikkelijk Nijboer de krachten van de Russen had ge sloopt. bleek later. Want terwijl Cierpinski en Nijboer hand in hand, ogenschijnlijk zo fris als een hoentje, een ererondje langs het publiek draafden, stortte de Europees kampioen 1978 Leonid Mosejev onmiddellijk na de fi ish tegen de grond en moest eoor een medische staf ondersteund wor den weggeleid. Nijboer: 'Nu ik dit resultaat heb bereikt en steeds zo regelmatig in de marathons loop, weet ik dat er misschien nog meer in zit bij de Spelen van Los A: NGELES IN 1984". Nieboer wil dat bereiken met een baantje voor halve dagen: "Want als je alleen aan sport doet is er toch teveel spanning". kon de DDR zich ten opzichte van vier jaar geleden in het geheel niet verbeteren. Ook toen was de oogst elf keer goud. Profiteurs Profiteurs in de goede zin van het woord waren ook Groot-Brittannië en Ethiopië. Niet Steve Ovett werd de man, die de Engelsen op de 1500 meter - het nummer, waarop Ovett met Coe het wereldrecord heeft - het vierde goud van dit toernooi be zorgde, maar Sebastian Coe, die dus zijn revanche kreeg voor de verrassende nederlaag op de 800 meter. Coe nam nu wel het initiatief. Voor al in de laatste bocht, nadat de Oostduitser Straub veel werk had verzet. Ovett, befaamd om zijn eindschot, had niet meer de kracht om terug te slaan en moest zelfs achter de Oostduitser Straub met een derde plaats ge noegen nemen. Een resultaat, dat dus weinig dui delijkheid verschafte in de voor deze Spelen zo brandende vraag wie van dit Britse duo zich de beste middenafstandloper ter wereld mag noemen. Die vraag bestaat maar nauwelijks ten aanzien van de lange afstand. Hoewel wereldrecordhouder Rono uit Kenia niet in Moskou mocht verschijnen, doet dit niets af aan de klasse-prestatie, die de Ethiopiër Yifter gisteren na zijn zege op de tien kilometer ook op de vijf kilometer leverde. Een in tegenstelling tot de dubbele af stand wat vlak nummer, waarop heel lang Afrikaans vuurwerk uitbleef. In de slotfase was Yiftei er weer, en bovendien de Tanza niaan Nyambui, die het zilver op streek. r Gerard Nijboer met zijn zilveren medaille: Ik wilde me niet over de kop jagen". Boverman berispt John Derks MOSKOU (GPD) - .Bet was, dal John Derks vanwege fa milie-omstandigheden eerder naar huis moest terugkeren, anders hadden we hem zeker zelf teruggestuurd. Dat wil ik wel even kwijt". Dit was gisteravond de reactie van KNAU's scheidende trai- ningscoor' dinalor Bob Boverman op uitlatingen, die de chef d'équipe van de Ne derlandse atletiekploeg, John Derks. de afgelopen week heeft laten horen ten aanzien van de mentaliteit van de Ne derlandse atleten hier in Mos kou. ,DU was de grootste af knapper. die ik ooit heb be leefd. Er is het een en ander, zeg maar veel gebeurd, maar ais chef d'équipe behoor je achter de ploeg te blijven slaan", aldus Boverman. MOSKOU (GPD) - De zilveren me daille. die sinds gisteravond om de nek van Gerard Nij boer hangt, is meer dan een strikt persoonlijk succes. De sympathieke 25-jarige Raaltenaar is de eerste om dit toe te geven. Zijn in de internationale atletiekwereld zo gewaardeerde prestatie is er namelijk een van teamwork, zoals je dat in de Ne derlandse atletiek niet zoveel te genkomt. Niet alleen in Raalte, maar ook in Deventer en in Groningen zal het fraaie succes van Nijboer met gejuich zijn ontvangen. In het huis van Arend Karenbeld, Ge- raids trainer en in de woning van een andere marathonloper, Roe lof Veld, die zich wel eens gek scherend Gerards atletiekvader noemt. Roelof Veld. die momenteel her stellende is van een liesoperatie, behoorde samen met Gerard Nij boer tot de olympische mara thonselectie. Dit jaar kwam er vanwege blessures weinig van marathonactiviteit en voor Roe lof Veld, die echter zijn Daven- tria-clubgenoot met raad en daad ter zijde bleef staan. Voor alles probeerde Roelof Veld Nijboer af te houden van het lopen van te veel wedstrijden. Uiteraard kwamen er na zijn toptijd van Amsterdam invitaties. Nijboer accepteerde er maar één en reisde naar Guatemala, een avontuur, dat overigens bijna nog slecht was afgelopen, omdat hij met een virus-infectie thuiskwam, waar van hij pas sinds een goede week hersteld ïs.s Gerard Nijboer heeft ook veel te danken aan Arend Karenbeld, zijn trainer, van wie de Raalte naar al eens zei: „Zijn sterkste punt is. dat hij bij het uitwerken van trainingsschema's nauwlet tend kijkt naar de persoon, voor wie dat schema er moet komen Zorgvuldig houdt hij rekening met alle persoonlijke en ook werk- en studie-omstandighe den. Hij weet de atleet vertrou wen te geven en betrekt hem ook altijd in alle trainingstech nische zaken", aldus Nijboer over de zich altijd bescheiden opstellen de Arend Karenbeld, die binnen de Nederlandse atletiekwereld, waarin hij ook o.a. vijfkampster Tineke Hidding begeleidt, een uitstekende naam heeft. Even bescheiden als Gerard Nij boer zelf schaamt Arend Karen beld zich er niet voor niet alle at- letiekkennis in huis te hebben .nDaarom is Arend Karenbeld voorzichtig. In Nederland gaat te veel jong talent kapot omdat veel trainers zichzelf beter vinden dan anderen", aldus Gerard Nijboer, die het credo van zijn trainer als volgt weergeeft „Het is niet zo moeilijk voor een trainer om een atleet tot topprestaties te bren gen, maar de kunst is om de atleet jarenlang te laten presteren"! Gerard N ij boers geslaagde greep naar de wereldtop mag een sensa tie genoemd worden. Pas aan het einde van zijn tienerjaren en na een mislukt avontuur als voet baller, stapte hij over naar de atle tiek. „Na op school eigenlijk al tijd in alles wat mot sport te ma ken had, laatste te zijn geweest", lacht de Raaltenaar, die als een van de weinige topatleten dus de juniorentijd geheel oversloeg. „Het enige wat ik kon was, bij het voetballen bijvoorbeeld^ twee keer drie kwartier doorstomen", aldus Nijboer. die dat nu dus ruim twee uur kan, maar dan niet op bescheiden voetbalniveau, maar op wereldatletiekm-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11