Malinowski haalt Bayi in Vlag Los Angeles op sluiting Spelen Estafetteploeg uitgeschakeld Ad Paulen beschermt 'Verdachte" Russische juryleden Pool neem t revanche op Mon treal Kolpanova beste van de besten VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 MOSKOU (GPD) - „Ik stond voor het olympisch toernooi achter de Russische jury en dat sta ik nu nog". Met deze uitspraak nam Adriaan Pau len, de voorzitter van de In ternationale Atletiek Federa tie (IAAF), gisteren stelling tegen de vele geruchten, die in Moskou de ronde doen over Russische juryhulp aan olympische landgenoten. Toch kon Adriaan Paulen, ter- zijde gestaan door de IAAF- council-led en Takac en Hol der maar één gerucht echt de wereld uithelpen. Uit tv- beelden was namelijk geble ken, dat de Australiërs ten on rechte het afkeuren van Campbells hinkstapsprong hadden aangevochten. Andere geruchten - deze kwali ficatie bleef Paulen gebrui ken - blijven nog overeind. Twee officiële protesten kwamen er tot nu toe binnen. Zo protesteerden de Cubanen tegen de tweede plaats, die hordenloper Casanas toege wezen kreeg achter de Oost duitser Munkelt - een zelfde finishsituatie als bij de da mesfinale tussen Göhr en Kondratsjeva - en dienden de Tsjechen een protest in tegen diskwalificatie van een snel wandelaar. Beide protesten zijn overigens afgewezen. Wel moest Adriaan Paulen toe geven dat hij gisteren de Rus sische polshoogspringer Ku- libaba van het middenveld had moeten verwijderen, omdat deze zijn landgenoot Volkov inseinde. Dit deed Paulen nadat hem van Zweedse zijde foto's waren getoond, waarop dat seinen duidelijk zichtbaar was. „Het moment, waarop de foto werd genomen, heb ik gemist. Ik zat toen met de rug naar die Russische springer, voor wie de competitie al afgelopen was. Later heb ik het wel ge zien en dit ook gemeld aan de scheidsrechter, waarna de Rus verwijderd werd". Dubieus Op de foto was ook een jurylid zichtbaar die de vlag waar mee te kennen wordt gegeven of de poging correct of niet correct is, op een dubieuze wijze hanteerde. Zoals te verwachten was, deed Paulen de klacht van de Schotse sprinter Wells, die vond, dat hij opvallend vaak de buitenbaan toegewezen had gekregen, af met de dui delijke opmerking, dat er bij de indeling van de banen ge loot wordt. „Bovendien nog niet eens door de Russen, maar door IAAF-men- Andere zaken konden niet op gehelderd worden. Paulens opmerking dat Thompson zoveel kracht heeft, dat hij ook met een natte discus ver moet kunnen gooien, sneed geen hout. Ook het openen van de marathonpoort tijdens acties van Russische speer- werpers blijft nog overeind, want Paulens enige argument was, dat de IAAF twee keer had gezien dat de poort even openging om een lorry door te laten. Maar of de IAAF-men- sen tijdens het speerwerpen de marathonpoort in de gaten hadden gehouden, bleef on duidelijk. Wel kwam er bij dat speerwer pen een andere zaak om de hoek kijken. De derde poging van de gouden Rus Kula zou ongeldig zijn geweest, maar toch gehonoreerd zijn. „Tot nu toe hebben we beelden van het hinkstapspringen la ten afdraaien. Dat gaan we ook doen van het speer- en discuswerpen", aldus Paulen, die zich zo langzamerhand in een filmfestival moet wa- Rest de plotselinge aanwezig heid van de „roodjassen", zo als Paulen de IAAF-officials aanduidt, op het middenter rein. „Dat wij ons nu laten 'zien, is alleen om de juryleden te beschermen tegen valse ge ruchten. We kunnen dan in elk geval zeggen dat wij er pal op gezeten hebben. Geruch ten, waarmee iedereen heel voorzichtig moet zijn, want nu horen we te vaak van men sen, die op de tribune zitten, dat er fouten gemaakt zouden zijn. De jury en de scheids rechters zitten er echter heel dicht bij". Ad Paulen, de man, die pal achter de Russische juryleden blijft staan. IOC en Witte Huissluiten compromis MOSKOU (GPD) - Beducht voor sancties van de Ameri kaanse regering tegen de organisatie van de Olympiade- 1984 in Los Angeles, heeft het Internationale Olympische Comité (IOC) besloten, dat de Amerikaanse vlag niet zal worden gehesen en het Amerikaanse volkslied niet zal worden gespeeld tijdens de sluitingsceremonie van de Spelen in Moskou, zondagavond. Dat deelde madame Mo nique Berlioux, de directrice van het IOC, gisteren mee in de Russische hoofdstad. Sr was aanvankelijk nogal enige verwarring, omdat Monique Berlioux eerst vertelde, dat er bij de sluitingsceremonie wel „fragmenten" uit het volkslied van de Verenigde Staten zou worden gespeeld. Maar Ameri kaanse verslaggevers lieten we ten, dat hun informaties anders waren: zelfs geen fragmentje uit het Amerikaanse volkslied zou gespeeld worden, maar uitslui tend de olympische hymne. ,,U hebt gelijk. Ik heb me vergist. Het IOC heeft in haar vergadering van deze morgen inderdaad be sloten dat niet het volkslied, maar de olympische hymne zal worden gespeeld'. Niettemin heeft het IOC in overleg MOSKOU (GPD) - Gelukkig trok Bronislaw Ma linowski zich gisteravond niets aan van een op merking, die IAAF-voorzitter Adriaan Paulen enkele uren voor de 3000 meter-steeplefinale had gedaan. „Het is afgelopen met het maken van een ereronde. Daarvoor hebben we een cé rémonie protocolaire", aldus de bejaarde Ne derlander, die kort daarna echter getuige was van de lange triomftocht, waarmee de 29-jarige Pool zijn zege op de Tanzaniaan Filbert Bayi vierde. Gelukkig maar, dat Malinowski zich niets aantrok van die olym pische spelregel, want zeker hij had het recht ten volle te genieten van de toejuichingen van het publiek. Vier jaar geleden had 's werelds technisch meest begaafde stee- ple-loper net het goud gemist. De Zweed Garderud bleef Mali nowski, die gisteren overigens vrijwel even snel was als in Mon treal (8.09,7 nu tegen 8.09,11), toen juist voor, nadat de Pool in '72 al met een vierde plaats in München had gedebuteerd. Tussen Mün chen en Moskou lagen wel Euro pese titels, maar steeds werden zijn prestaties overscha duwd. Hetzelfde gevaar, dat ook in de Russische hoofdstad aanwezig was, want eerst 200 meter voor de finish was het helemaal duidelijk, dat het goud dan eindelijk voor de 29-jarige Poolse gymleraar was. Zo'n 2800 meter moest hij de twee jaar jongere Tanzaniaan Bayi voor zich dulden, die op weg leek de Afrikaanse suprematie van '68 (de Keniaan Biwott) en '72 (de Keniaan Keino) te herstel len. „Echt bang ben ik echter niet ge weest. Ik wist dat Bayi snel zou vertrekken. Dat had ik in de se ries gezien. Ik vertrouwde op mijn techniek en ik heb gelijk ge kregen", aldus een dolgelukkige Malinowski, die zijn tactiek zag slagen. Hij bekommerde zich niet om een achterstand, die opliep tot zeker vijftig meter. Een achterstand op een superta lent, dat in '74 al een wereldre cord liep, zij het dan niet op de steeple, maar op de 1500 meter. Het supertalent Bayi, een held in Tanzania. Toen al liep militair Bayi solo's, uitmondend inde 1500m-wereld- tijd van 3.32,2 die nu nog goed is voor een derde plaats op de we reldranglijst aller tijden achter MOSKOU (ANP) - Goed begin is het halve werk moet Joeri Se- dykh hebben gedacht, toen hij met zijn eerste poging bij het kogelslingeren met 81.80 meter meteen voor een nieuw wereld record zorgde. De 25-jarige Rus paste het recept toe van de Hongaarse speerwer per Miklós Nemeth, die in Mon treal olympisch kampioen werd door de wedstrijd eveneens met een wereldrecord te beginnen. Sedykh kreeg op het erepodium overigens gezelschap van twee landgenoten. Litvinov legde be slag op het zilver (80.64 meter) en Tamm op het brons (78.96 me ter). Sebastian Coe en Steve Ovett, die beiden gisteren gemakkelijk door de series op dit nummer kwamen. „Daarna is het inderdaad stil rond mij geworden. In'76 dus eerst de Afrikaanse boycot en daarna ben ik het slachtoffer geworden van een ernstige malaria-aandoening. Daarvoor ben ik lange tijd in West-Duitsland behandeld", al dus de gisteren over schouder pijn klagende Bayi, die pas in mei van dit jaar zijn eerste steeple liep. Het nummer, waarop hij overigens acht jaar geleden in Munchen al debuteerde, maar dat hij daarna terzijde schoof. In de race van gisteren, waarin Ma linowski het wereldrecord van de Keniaan Rono - niet aanwezig vanwege de Keniaanse boycot - op vier seconden miste was in derdaad te merken, dat Bayi (nog) techniek te kort komt. Vooral in de waterbak verspeelde hij veel tijd. „Dat scheelt per ron de gauw een seconde", aldus de Tanzaniaan, die in de nabije toe komst met een trainbare betere techniek in staat moet zijn Rono's recordtijd te gaan benaderen. Maar uit Afrika stormt meer talent naar voren, want de dertigjarige Eshetu Tura greep in de uitste kende tijd van 8.13,6 verrassend het brons, daarmee de Ethiopi sche medaille-oogst, tot nu toe verzameld door Yifter en Kedir, nog meer accentuerend. De beslissing is gevallen. Na e gaat vervolgens goud halen. imponerende inha e heeft Malinowski de Tanz> MOSKOU (GPD) - Op de mara thonlopers Gerard Nijboer en Cor Vriend na, die vandaag in actie komen, is de rol van de Ne derlandse atleten in het olym pisch atletiektoernooi uitge speeld. Gisteren kon de 4x400 meter-herenploeg zich niet kwa lificeren voor de vandaag te houden finale. Een tegenvallend resultaat, al was de tijd van 3.06,0, die het kwartet - Henk Brouwer, Mario West broek, Marcel Klarenbeek, Harry Schulting - liep niet eens zo on verdienstelijk. Een flinke handi cap was het niet kunnen starten van de geblesseerde Koen Gijs- bers. „We hadden gerekend op deze tijd. Misschien iets sneller. Toch was er een redelijke hoop dat we zou den meespelen in de strijd om een finaleplaats. Dit dan ver ach ter de Russen, maar toch samen met Polen en Joegoslavië", aldus de coach van het kwartet Peter van Beusekom, die zich met zijn ploeg echter helemaal had ver keken op de snelheid van de Bra ziliaanse ploeg, die in 3.04.9 ver rassend tweede werd vóór Joego slavië en Polen 3.05.8 Nederland had in deze serie tweede moeten worden of zich bij de snelste twee verliezers moeten scharen. Dat lukte niet, en vooral gezien tegen de achtergrond van de vorig jaar in Mexico geboekte successen was dit een teleurstel ling. Gijbers De Nederlandse ploeg liep eind vo rig jaar in Mexico razendsnelle tijden, die tenslotte uitmondden in de toptijd van 3.03,18. Toen was Koen Gijsbers er wel bij. Samen met Schulting en Klaren beek en met Hugo Pont, het eer met „adviseurs van de Ameri kaanse president Jimmy Carter" een aardig compromis gevonden: de vlag van de stad Los Angeles zal bij de sluitingscerem onie in Moskou worden gehesen. Het olympische protocol schrijft voor. dat de sluitingsceremonie reeds deel uitmaakt van de vol gende Spelen. Zo werd in Mün chen bijvoorbeeld de Canadese vlag gehesen en in Montreal de vlag van de Sowjet-Unie. Bezwaar Via zijn adviseurs heeft Carter echter laten weten, dat de Ame rikaanse regering er heftig be zwaar tegen heeft de vlag van de Verenigde Staten in het Lenin- stadion, de belangrijkste olym pische arena, te laten wapperen. De Olympische Spelen in Los Angeles worden overigens geor ganiseerd door een particuliere organisatie, die de enorme uit gaven voor dit gigantische eve nement bijeen zal garen uit in komsten van grote sponsors en tv- en radiorechten. Een acht man sterke afvaardiging van het organisatiecomité van de Spelen in Los Angeles, die „ter verkenning" aanwezig is in Mos- kol* liet eerder al weten, dat noch de Amerikaanse regering, noch de stad Los Angeles een cent zal bijdragen in deze organisatie. De Spelen in Amerika worden dus verwezenlijkt naar het model van het keiharde zakenleven: in feite is het een groep zakenlieden die deze Olympiade opzet en die via sponsors, de talrijke „networks" en de entreegelden zoveel b(j el kaar probeert te krijgen, dat de Spelen niet alleen bekostigd kunnen worden, maar dat er nog winst overblijft. Invloed Ogenschijnlijk hoeft het IOC dus niet beducht te zijn voor het dichtdraaien van de financiële kraan, waardoor de Spelen van Los Angeles in gevaar zouden komen. Maar de realiteit is, dat de Amerikaanse regering over zo veel macht en invloed beschikt, dat financiële sancties w el dege lijk mogelijk zijn: druk op spon sors en tv-stations bijvoorbeeld. Terwijl de regering van de Ver- enigae Staten ook andere (poli tieke) sancties kan toepassen bij voorbeeld bij het afgeven van in- Daarom wil het IOC geen enkel ri sico nemen en zal met een histo rische traditie gebroken worden: de vlag van het land waar de vol gende Spelen zullen worden ge houden zal niet gehesen worden en het volkslied zal niet gespeeld worden. Enkele Russische jour nalisten vroegen of met deze be slissing „de olympische regels niet bruut geschonden worden". En mevrouw Monique Berlioux antwoordde simpel met één woord: ja. Aan mevrouw Berlioux werd ook nog de vraag gesteld of er garan ties zijn, dat de vlag van Los An geles inderdaad op tijd in Mos kou zal arriveren. Monique Ber lioux: „Daar ben ik zeker van", en enigszins raadselachtig voegde ze eraan toe: .„Anders kunnen ze in het Bolsjoi-theater die vlag wel maken". ste slachtoffer van de blessure- orkaan die de Nederlandse atle ten dit jaar zo teistert. Gisteren kwam daar nog bij dat Harry Schulting toch nog herstellende is van zijn blessureperikelen, die eerder deze week leidden tot het missen van de 400 meter-horden finale. Overigens liep Schulting, die als slotloper op het laatst toch weer kon aanzetten, beduidend beter dan in zijn individuele 400 meter, waarop hij niet door de series kwam. Chef d'equipe John Derks attaqueerde daarover de Bra bander erg fel, hetgeen Schulting als uiterst onplezierig heeft erva- Schulting: „Nooit heeft er iemand over mijn mentaliteit te klagen gehad. Ik heb me altijd ingezet. Juist nu moeten ze dit van mij zeggen. Iets dergelijks heeft Jos Hermens na Montreal ondervon den. Dit heeft me veel pijn .panova Tatjana l MOSKOU - Voor het eerst in de atletiekgeschiedenis hebben drie atletes in één wedstrijd de zeven meter-grens overschreden. Van dit trio maak ten twee Russinnen deel uit: Tatjana Kolpanova en Tatjana Skachko, die respectievelijk 7.06 meter en 7.01 meter sprongen. De Oostduitse Brigit te Wujak slaagde erin om zich met een sprong van 7.04 meter tussen hen in te dringen. In totaal hebben nu vijf verspringstcrs de zeven meter-barrière doorbro ken. Ook de Amerikaanse Jody Anderson (7.00 meter) hoort daarbij en vanzelfsprekend de in Moskou niet aanwezige wereldrecordhoudster Bardauskiene, die twee jaar geleden 7.08 meter sprong.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9