Krakers moeten flats over twee weken ontruimen hersdii/drinks ceseb; Zoveelste conflict in hartldiniek Klokkenberg PPR wil niet in PvdA op gaan Dorpen zonder telefoon na brand centrale l'llilmiHl Menselijk falen oorzaak dodelijk treinongeluk VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 BREDA (GPD) - Het hartchi- rurgisch centrum De Klok- kenberg in Breda is aan zijn zoveelste conflict toe. Eerste chirurg dr. P. van der Schaar heeft het verzoek gekregen voorlopig weg.te blijven uit het centrum, na een daverend meningsverschil dinsdag met manager G. van Dijk over vergoeding van reiskosten voor een verpleegkundige, die in Houston was geweest om ervaring op te doen. Van Dijk zou hebben beloofd dat het ziekenhuis de reis zou be talen, maar ontkende bij te rugkomstvan de verpleegster dat hij die toezegging had ge daan. Van der Schaar zou om ophel dering hebben gevraagd en de eis gesteld voortaan aan wezig te zijn bij gesprekken tussen manager en verpleeg kundigen. Het liep uit op een twistgesprek en nog dezelfde avond had Van der Schaar een schorsingsbrief in huis met de handtekening van waarnemend directeur G. Blom. Sinds dinsdag is er in De Klokkenberg dan ook geen enkele operatie meer verricht. De Maastrichtse professor dr. J. Greep, die ook bij een vorige gelegenheid als bemiddelaar te hulp werd geroepen, kwam op dringend verzoek van het Klokkenberg-bestuur per ge huurd particulier vliegtuig te rug van vakantie uit Portugal Chirurg Van der Schaar hoeft niet weg en ging gisteren in conclaaf met alle betrokkenen. Hij deelde na afloop van de eer ste besprekingen alleen mee dat hij geen enkel commen taar had. Wel verzekerde hij dat de operaties, in,een tempo van drie a vijf per week, ge woon door zullen gaan. De man die ze uitvoert, is hart chirurg Schaepkens van Riemst van het Utrechtse Sint Antoniusziekenhuis. Greep verzekerde, gisteren voor de TROS-televisie, dat het feit dat Van der Schaar is geschorst niet betekent dat hij bij de Klokkenberg weg moet. De geschiedenis van de hartchi- rurgische kliniek Klokken berg is gelardeerd met een aaneenschakeling van conflicten, die uiteindelijk Volledig Werden toegespitst op de figuur van specialist P. van der Schaar. Telkens op nieuw bleek dat Van der Schaar, in de omgang buiten het ziekenhuis toch geen on aangenaam mens, dichtklap te zodra er vanuit de overleg- sfeer een spoor van kritiek kwam op zijn beleid. Niet op zijn bekwaamheden, want vriend en vijand zijn het er over eens dat hij als chirurg een uitstekend vakman Nog in juli heeft hij een stuk van zijn vakantie gebruikt voor „vingeroefeningen" in Hous ton, waarbij dan wel wordt aangetekend dat hij zelf vond dit nodig te hebben omdat in De Klokkenberg, naar zijn idee, veel te weinig operaties worden verricht. Het waren er de laatste tijd drie 'a vier per week, terwijl het er drie per werkdag hadden moeten zijn. Medestander Van der Schaar mag dan wel een spreekverbod hebben gekregen, medestanders hebben, zij het anoniem, de volgende feiten gespuid: - er is sprake van openlijke pro vocatie en vijandigheid, ook op het medische vlak; - tegenstanders van de chirurg, die het niet konden verkrop pen dat hij na het jongste conflict toch terugkeerde, wekken de indruk dat ze hem bewust isoleren van mede standers. Daardoor willen zij een sfeer scheppen die Van der Schaar ertoe brengt uit zichzelf op te stappen of die oorzaak van een fout, d:e ont slag zou rechtvaardigen. Alleen al de anonimiteit waarin de zegslieden zich (moeten?) hullen, zou erop kunnen wij zen dat in de vrij kleine we reld van de hartchirurgie per soonlijke belangen en een bijna onthutsend gebrek van openheid een niet ongevaar lijke rol spelen. Diepe wonden De heer Van Overveld voorzit ter van de Nederlandse Hart patiënten Vereniging laat een heel ander geluid horen dan de anonieme verdededigers van Van der Schaar. Hij her haalt dat deze specialist een man is met wie bijna niet valt samen te werken. „Er zijn in het menselijke vlak zulke diepe wonden geslagen, dat er geen basis is voor een goed samenspel. Toen er destijds al ruzie was, heeft iedereen zijn mond gehouden, maar deed Van der Schaar in de publici teit grievende uitlatingen over collega's en andere be trokkenen". Van Overveld deelt ook mee dat het bestuur van zijn vereni ging de Klokkenberg-leiding vorige week per brief heeft la ten weten verontrust te zijn over het feit dat er bijna geen operaties meer worden ver richt. Hij voegt daaraan toe dat De Klokkenberg in feite een uitstekend centrum is. „Er zijn veel goede chirurgen onmiddellijk bereid er te ko men werken. Als vandaag Van der Schaar weggaat, kan binnen de kortste keren het aantal operaties op tien per week worden gebracht". TIEL (ANP) - Een brand in de PTT- telefooncentrale in Tiel is er de oorzaak van dat deze stad sinds gistermiddag telefonisch van de buitenwereld is afgesloten. Het gemeentebestuur en de politie van Tiel kunnen gebruik maken van de centrale verbindingen van de BB, voor de overige Tielena- ren zal het echter nog wel even duren voordat zij hun telefoon voor gesprekken naar buiten kunnen gebruiken. Omdat de getroffen centrale een knooppuntcentrale is, zijn ook de abonnees in de omliggende plaatsen alle in de sector Tiel tele fonisch niet te bereiken. Het be treft onder meer de plaatsen Op- hemert, Waddenoijen, Buren, Zoelen, Maurik, Lienden, Ogh- ten. De abonnees in deze plaatsen kunnen wel in de stad met elkaar bellen maar niet daarbuiten. Volgens een woordvoerder van de PTT kan het wel weken duren voor de schade aan de telefoon centrale in Tiel geheel is hersteld. Bij het gebouw van de telefoon centrale in Tiel is inmiddels een mobilofoonwagen geïnstalleerd van waaruit bewoners van Tiel en de betrokken omliggende plaat sen, slechts in zeer urgente ge vallen, met de rest van het land kunnen bellen. De mobilifoon- verbinding loopt via de telefoon centrale in Utrecht Ook is gisteravond een begin ge maakt met het tot stand brengen van een verbinding voor binnen komende gesprekken naar Tiel. Ook deze verbinding loopt via Utrecht en betreft alleen Tiel zelf en niet de omliggende plaatsen. In de loop van vandaag onderzoekt de PTT de mogelijkheid van uit gaande noodverbindingen. Vast staat al dat deze verbindingen een zeer beperkte capaciteit zul len hebben en slechts in dringen de gevallen mogen worden ge bruikt Volgens de woordvoerder van de PTT is de apparatuur van de Tiel- se centrale aan de Tweede Ach terstraat "danig gehavend". ADVERTENTIE Pand aan Prins Hendrikkade gebarricadeerd AMSTERDAM (GPD) - De 47 luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, die op 2 april 1980 zijn gekraakt na een leegstand van een jaar, moeten binnen veertien dagen worden ontruimd desnoods met behulp van de politie. Deze uitspraak heeft de president van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam gistermiddag gedaan in een kort geding dat tegen de krakers was aan gespannen. In de volle rechtzaal ontstond voor tijdig vreugde bij het publiek toen president mr. W. J. Borger- hoff Mulder de eis tegen twee ge daagden, E. en D. afwees, omdat niet aannemelijk was gemaakt dat zij inderdaad in de gekraakte appartementen wonen. Van drie gedaagden, B., R. en L., was wel aangetoond dat zij in het complex woonden, maar het was niet dui delijk gebleken dat zij hebben deelgenomen aan de kraakactie. Deze drie krakers hebben nu het bevel gekregen de appartemen ten te ontruimen, maar de ge vreesde toevoeging "met de zij nen" was hier niet van toepas sing. De vreugde in de rechtzaal werd bij de rechtelijke uitspraak tegen de laatsté minderjarige gedaagde B. weggevaagd. De president concludeerde dat B. heeft deel genomen aan de zogenaamde stedelijke kraak op 2 april en bo vendien in het complex heeft ge woond. Mr. Borgerhoff Mulder heeft wat deze jongen betreft ont ruiming beVolén binnén! veertien dagen met "al het zijne en de zij nen". Met machtiging om dit zonodig te doen met behulp van de sterke arm. De jong B. zit op het ogenblik in voorarrest na zijn arrestatie tijdens rellen bij een ander kraakpand. De krakers van de appartementen stelden vlakna de uitspraak: "Wij gaan er niet uit". Tijdens een persconferentie in het souterrain van het kraakpand De Groote Keijser hebben de krakers beves tigd dat zij de afgelopen weken de verdediging van het pand hebben voorbereid. Volgens de krakers is te vergeefs bij het gemeentebestuur van Am sterdam aangedrongen op over leg, maar er is niet geantwoord op hun aangetekende brieven. Inte- genstelling tot de eisen die deze krakers onlangs tijdens een open dag in het kraakpand hebben geuit over de toekomstige bewo ning van de appartementen, wil len zij nu vordering door de ge meente, terwijl zij er zelf tegen betaalbare huren willen blijven zitten. „Vorder het of koop het aan, maar wij blijven zitten". Bang De vier koopbewoners, die in het complex op de Prins Hendrikka de wonen en mede het kort ge ding tegen de krakers hebben ge voerd, voelen zich nogal opgela ten nu de andere flats worden ge barricadeerd. Zij zijn bang dat het de komende twee weken, tot de eventuele ontruiming plaats vindt, uit de hand zal lopen. Tot nu toe is geen van de legale be woners tijdelijk vertrokken, maar het wordt wel door hen overwogen. Volgens de krakers kunnen de bewoners vrij in en uit lopen, zoals gewoonlijk. En er zal geen verandering in de verhou ding komen. Open brief In een open brief aan het college van B en W heeft de werkgroep Sociale Advocatuur aangedron gen op het vorderen van deze luxe appartementen. De werk groep, waarvan advocatencollec- tieven en vergelijkbare advoca tenkantoren lid zijn, meent dat alleen het gemeentebestuur op dit punt iets kan bereiken en daartoe ook de middelen heeft door de woonruimtéwet van 1947. De werkgroep meent dat ook de mogelijkheid die de woonruim- tewet biedt om voor beperkte duur te vorderen, in dit geval moet worden benut. De juristen vinden het niet nodig om met vorderen te wachten tot de zoge naamde leegstand in werking is getreden. "De huidige woon- ruimtewet biedt al zoveel moge lijkheden tot een slagvaardig en creatief vorderingsbeleid, dat het argument dat moet worden ge wacht tot de wetgever de zaak heeft geregeld, de schijn van misleiding wekt". tttrakües^ duinrell, i daar kikker IVt£Ü? W WWJw: Insektenshow L en Kikkershnw duinrelll,wassenaar/ ns- k tel 01751-19212 j TIEL-Met man en macht werd gisteravond laat nog begonnen met de opruimingswerkzaamheden in de totaal verbrande telefooncentrale. Catshuis 'gesloten DEN HAAG (GPD) - „Wegens vakantie gesloten" zou een bordje aan de hekken van het Catshuis momenteel kunnen vermelden. Want geregeerd wordt er in Den Haag niet. Er zijn zoveel bewindslieden met vakantie, dat de drie mi nisters die nog wel op hun post zijn hebben besloten om het regeren voorlopig maar op te schorten. Daarom is er deze week geen ministerraad, een zeldzame geurtenis. Op hun departementen zijn de ze week uitsluitend Van Aar- denne (economische zaken), Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) en De Ruiter (justitie) gesignaleerd. Onderwijsminister Pais is wel in functie, maar niet op zijn post in Den Haag. Pais maakt een studiereis door de Volks- republiek China. Omstreeks 11 augustus worden alle ministers weer in de resi dentie terugverwacht. Voorlopige conclusie NS UTRECHT (ANP) - De voorlopige conclusie uit een eerste bedrijfs- onderzoek door de Nederlandse Spoorwegen naar de oorzaak van de treinbotsing bij Winsum vori ge week woensdag, is dat de ma chinist van de trein die van Roo- deschool op weg was naar Gro ningen ten onrechte uit Winsum is vertrokken zonder op de trein uit Groningen te hebben ge wacht. Dit heeft een woordvoer der van de NS gisteravond mee gedeeld. Bij het ongeluk kwamen negen mensen om het leven, onder wie de bestuurders van de twee trei- Uit de geluidsband waarop de ge sprekken tussen de verkeerslei ding in Groningen en de betrok ken machinisten staan geregi streerd, is gebleken dat door de verkeersleider aan beide machi nisten op juiste v/ijze opdrachten zijn verstrekt, namelijk om te rij den tot Winsum alwaar de treinen dienden te kruisen. De machinist van de trein naar öroningen had pas uit Winsum mogen vertrek ken nadat hij daartoe een nieuwe rijopdracht had gekregen. De beide machinisten, zo blijkt uit de geluidsband, hebben aan de verkeersleiding de opdracht "rij den tot Winsum voor kruising" bevestigd. Dit is inmiddels ook gebleken uit de teruggevonden ritbladen, waarop de machinis ten de per radio verkregen op drachten hebben ingevuld, aldus de NS-woordvoerder. Kenteken deel III duurder DEN HAAG (ANP) - Deel III van het kentekenbewijs wordt met ingang van 1 okto ber 1980 één gulden duurder en gaat vanaf die datum 19,50 gulden kosten. Indien het deel III wordt afgegeven op het postkantoor na 31 januari bedraagt de prijs met ingang van 1 oktober 31 gulden (was 30 gulden). De voor de prijs verhoging benodigde wijzi ging van het regiement ken tekenregistratie is gepubli ceerd in de Nederlandse Staatscourant van woensdag 30 juli. MMkfe. dimt waat nat... met lumcbi! Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! HerschÏ7Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 Negatieve reactie op uitlatingen Van Doorn AMSTERDAM -De eigenaar burgwal in Amsterdam weigèrde dit pand aan de Nieuwe Zijds Voor rijn' krakers een trap aan te leggen. De bestaande trap was gesloopt,omdat in de benedenverdieping een gara ge zou worden gemaakt. De krakers losten het probleem van de toegang van hun huis op door een büiten-trap te bouwen. DEN HAAG (GPD) - Er is geen en kele reden om de PPR op te hef fen en in de PvdA te stappen. De PPR is een springlevende partij, die zijn zware verkiezingsneder laag van 1977 te boven is geko men, wat onder meer te zien is aan het opnieuw gegroeide aantal leden. Het zou meer voor de hand liggen met de drie progressieve partijen D'66, PvdA en PPR een federatie te vormen om het CD A- blok van christelijke partijen het hoofd te bieden. Het PPR-kamerlid Waltmans rea geert met deze woorden op de uitlatingen van oud-minister Van Doorn (minister van CRM in het kabinet Den Uyl), die in een in terview in de Haagse Post heeft gezegd dat de PPR maar in de PvdA op moet gaan. Volgens de oud-bewindsman heeft zijn par tij, die in 1968 opgericht is als af splitsing van de KVP, haar bood schap uitgedragen. Er moet nu in een groter verband worden ge werkt anders zal niets meer wor den bereikt, aldus de oud-minis ter in het weekblad. Van Doorn in een nadere toelich ting: „Waren wij met onze bood schap een middelgrote partij ge worden, dan zouden we ons wel twee keer moeten bedenken voordat er stappen worden ge nomen. Maar bij zo'n kleine partij zijn er teveel kiezers, die denken dat een stem op een dergelijke partij geen zoden aan de dijk zal zetten". Waltmans is het met Van Doorn eens, dat een grotere concentratie van de linker partijen noodzake lijk is. De christelijke partijen hebben met de fusie tot het CDA het voorbeeld gegeven van op dit moment De progressieven heb ben daarop momenteel geen goed, compleet antwoord, aldus het christen-radicale kamerlid. Een alternatief kan volgens hem alleen worden geboden door een verregaande samenwerking tus sen de drie progressieve partij- Een dergelijk voorstel is een aantai jaren geleden gedaan door D'66. Het ging in die jaren echter goed met de PPR en de PvdA en de partijen zijn er toen te gemakke lijk aan voorbij gegaan. Maar nu het slechter gaat r.i het CDA is ontstaan, vindt het PPR-kamer lid dat het idee weer naar boven moet worden gehaald en meer gestalte moet krijgen. Waltmans: „Dit is een andere weg, dan Van Doom voorstelt, maar hij zal uiteindelijk naar hetzelfde doel leiden". De voorzitter van de PPR, Verbeek, vindt dat zijn partij zeker niet moet worden opgeheven nu die in de lift zit. Hij hoopt bij de ko mende kamerverkiezingen één of twee zetels ie winnen. De leden van de partij zullen een opheffing zeker niet pruimen. Bovendien is hij van mening dat de kleine partijen een blijvende rol in Nederland zullen spelen. Bij een systeem waarin alleen grote partijen bestaan, is er volgens hem geen werkelijke keuze tus sen partijen meer mogelijk. Het is dan allemaal „lood om oud ijzer", aldus Verbeek. Marokkanen uitgezet SCHIPHOL (ANP) - De mare chaussee op Schiphol heeft gis termorgen op nieuw twee illegaal in ons land verblijvende Marok kanen het land uitgezet, die deel uitmaakten van de groep van elf die enige tijd geleden in Aarden burg was gepakt. Vorige week donderdag waren de eerste zeven al op een vliegtuig naar Casablanca gezet. De laatste twee zullen uit ons land worden gezet zodra hun papieren in orde zijn. Groningse hoofdagent op dievenpad GRONINGEN (GPD) - Een 34-jari- ge hoofdagent van de Groningse gemeentepolitie is duor hoofd commissaris K. Neijink buiten functie gesteld. De rechercheur, wordt verdacht van diefstal van tienduizend gulden uit een kluis van de groep recherche. Met bur gemeester N. Buiter van Gronin gen wordt overleg gevoerd, over eventuele schorsing (oneervol ontslag) van de politieman. Het geld, dat toebehoorde aan een gearresteerde handelaar in ver dovende middelen, werd zes we ken geleden ontvreemd uit de sa fe, die alleen voor politieperso neel toegankelijk is. De rijksre cherche stelde na de diefstal een onderzoek in bij de Groninger re cherche, waarbij vele agenten werden gehoord. De afronding van het onderzoek heeft zo lang in beslag genomen omdat de verdachte, die geen be kentenis heeft afgelegd, op vakantie was. Hij is buiten func tie gesteld in verband met een ge rechtelijk vooronderzoek dat de Groninger hoofdofficier van jus titie tegen hem zal instellen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7