actief in I vrije tijd I Huizenwinkel fuseert met Elbers/Pison Welzij nsraad bereikt geen hulpregeling voor invaliden Vissterfte door defecte pomp VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 II HUB lllllB Vakantie (1) In clubhuis Morschwijk (Top aaslaan) wordt maandag een film gedraaid van twee tot half vier. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot dertien jaar; de toe gang bedraagt twee gulden vijftig. Vakantie (2) Clubhuis 't Spoortje heeft maandag een sjoelwedstrijd tien tot twaalf) en ('s mid dags) een wandeltocht in pet to voor vakantievierende kinderen. Het clubhuis staat aan de Bemhardkade. Vakantie (3) Kinderen uit de wijk Maredorpl Noordvest kunnen maandag via het Volkshuis een dagje naar Jeugddorp aan de Voor- schotensewegOm tien uur verzamelen bij het Volkshuis, Apothekersdijk 33. Vakantie (4) Ook clubhuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk gaat maan dag een dagje naar Jeugd dorp. Op het programma daar staan zelf muziekin strumenten maken en een ge zamenlijk spel. Verzamelen om half tien op het adres Val- kenpad 2. Vakantie (5) Kinderen uit Groenoord kun nen maandag een dagje uit naar Avifauna. Het vertrek punt is het clubhuis aan de Musschenbroekstraat. ver trektijd is negen uur. De tocht naar Avifauna in Alphen gaat per boot. Kinderen tot zestien jaar kunnen mee tegen betaling van zeven gulden vijftig; voor volwassenen kost het tien gulden. Vakantie (6) De vakantie-activiteiten be ginnen maandag ook in club huis "In de Vrolijcke Arke" aan de Pieterskerkkoorsteeg 15. Het spits wordt afgebeten door een vossenjacht, maan dag van één tot drie uur. Voor kinderen uit Tuinstadwijk is er een ophaaldienst om half één in de Herenstraat. Vakantie (7) In samenwerking met de speel tuin en het clubhuis heeft buurtcentrum De Kooi voor de komende weken een vakan tie-programma samenge steld. Zo worden er maandag 'oude kinderspelen' gehou den: tollen, hoepélen, bok springen en nog veel meer. van tien tot twaalf uur. 's Middags is er een vossenjacht door de wijk voor vier- tot dertienjarigen. Het buurtcen trum staat aan de Driftstraat 49. Wandeltocht Ter gelegenheid van het corso die dag is er zaterdag een wandeltocht over tien, vijf tien of twintig kilometer. Startpunt is het VW-kantoor aan het Stationsplein, van negen tot twee uur. Het in schrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig. LEIDEN - "Huizenv/inkeT Van der Voort Van Beek en makelaars kantoor Eibers Pison gaan per 1 augustus een fusie aan. Daar mee wordt het nieuwe make laarskantoor "Fides Collectief' het grootste in Leiden. De samenwerking beoogt het drukken van de kosten en een antwoord op de roep naar specia lisatie te zijn. In de twee kantoren (hoek Mare/Oude Vest en Heren straat 7) zullen respectievelijk de onderdelen taxaties bedrijfs- makelaardij en assurantiën hypotheekfinanciering worden ondergebracht. Van der Voort Van Beek begon nen twee jaar geleden op de hoek van de Oude Vest en de Mare; Ei bers Pison begonnen een jaar later. Mede omdat het aantal ma kelaars in de regio sterk inkrimpt besloten ze onlangs tot de fusie. Inmiddels is bijvoorbeeld ma kelaar Hopman overgegaan naar Kok, Stok (in Alphen) is verdwe nen, Vrins heeft het aantal vesti gingen ingekrompen, Romeijn is opgeheven, evenals Kok-Meren- wük. Het nieuwe makelaarskantoor zal aangesloten zijn bij de Neder landse Bond van Makelaars. Het zal zich vooral richten op de "na zorg" bij het kopen van een huis: de verzekeringen, hypotheek, fi nancieringen en taxaties. Laatste hand aan Hooigracht vanaf maandag gelegd LEIDEN - Maandag na de bouw vakvakantie, begint de aannemer met de nog resterende verbete ringen aan de Hooigracht. Zoals bekend is enige tijd geleden een begin gemaakt met de herin richting van deze straat. Dat kar wei is nog niet klaar. Op gedeel ten van de Hooigracht moeten namelijk nog fietssuggestiestro- ken komen van rode asfalt. Hier voor zullen sleuven worden uit- gevreesd, zodat er rood asfalt kan •worden aangebracht. Men begint daarmee bij de brug ter hoogte van de Pelikaanstraat, Vervol gens werkt men in de richting van de Ir. Driessenstraat. Het verkeer zal gedurende die werk zaamheden over één rijbaan worden geleid. Als dit karwei achter de rug is be gint men direct me» het aanbren gen van asfalt-toplaag over de gehele lengte van de Hooigracht. Daarvoor moet de Hooigracht eén dag geheel worden afgeslo ten voor alle doorgaand verkeer. Volgens de planning van de aan nemer zal dit gebeuren op dins dag 12 augustus. Nadat de top laag is aangebracht zullen er nog witte lijnen en voetgangersover steekplaatsen op het wegdek worden aangebracht. Het is de bedoeling dat hej gehele karwei op vrijdag 15 augustus is ge klaard. LEIDEN - Anderhalfjaar lang hebben de Welzijnsraad, de raadscommissie voor volkshuisvesting en de Federatie van Woningbouwverenigingen gepraat over de instelling van een financiële regeling voor verhuis- en srhoon- maakhulp ten behoeve van invalide en bejaarde bewo ners in stadsvernieuwingsgebieden. Vergeefs, zo blijkt nu. De ontwerp-regeling, opgesteld door de welzijnsraad, werd afgewezen. Opnieuw Volgens de welzijnsraad moet "de trieste gang van zaken" worden toegeschreven aan een gebrek aan medewerking van de Federa tie van Woningbouwverenigin gen en de Nationale Woningraad, die eveneens een stem in het ka pittel had. Onthutsend In een brief aan het college van B en W en de raadscommissie volks huisvesting schrijft Kees Walle van de welzijnsraad dat hij de gang van zaken onthutsend vindt. "We zijn nu even ver als anderhalf jaar geleden. De wijze waarop dit is gebeurd is onthut send, aangezien de federatie nauwelijks de moeite heeft ge nomen om haar bezwaren schrif telijk toe te lichten". Het allerergste is echter volgens hem dat een zeer kwetsbare groep door deze beslissing wordt getroffen. "Bejaarde en/of invali de bewoners in stadsvernieu- wingswijken dreigen het slacht offer te worden. Zoals bekend is de renovatiepremie sinds 1 ja nuari 1975 niet meer verhoogd terwijl men mag aannemen dat de kosten voor de bewoners sindsdien meer dan verdubbeld zijn". Schuiven De kwestie ontwikkelde zich als volgt. Op 16 januari van vorig jaar stemde de commissie volkshuis vesting in met de instelling van een regeling, die vervolgens werd uitgewerkt door de Welzijnsraad. Een halfjaartje later was het werk gedaan: het definitieve ontwerp ging onder andere naar het colle ge van B en W en de Federatie van Woningbouwverenigingen. Volgens Kees Walle reageerde de federatie in eerste instantie posi tief; op 8 november keurde zij de regeling echter alsnog af. Een van hun argumenten: "De financiële risico's worden naar de woning bouwcorporaties geschoven". Volgens Walle wekte deze hou ding de verwondering van ver scheidene onderhandelaars op. Telefoonstem "Goeiemiddag, met het stad huis". "Goeiemiddag met het Stadsbouwhuis". Welke Leidse stemmen zijn beken der dan de stemmen van de vijf part-time werkende vrouwen op de telefooncen trale van de gemeente? Ieder een die 145344 (stadhuis) of 769241 (Stadsbouwhuis) draait komt in aanraking met deze vrouwen. Zij verwerken op een opvallend vriendelijke wijze ruim 400.000 telefoon tjes per jaar. Zij huizen op kamer 128 op de eerste etage van het stadhuis; een beetje weggemoffeld. "Wij weten niet wat er in de rest van het gebouw gebeurt. Daar hebben wij van hieruit geen zicht op. Als er bijvoor beeld hoog bezoek komt, dan weten wij dat alleen uit de krant", vertelt oer-Leidse Hetty Koonings die bijna elf jaar op de centrale werkt. Het publiek denkt daarentegen dat de telefonistes allesweters zijn of dat de telefonistes alle ambtenaren onder handbe reik hebben. "Er zijn mensen die vragen of we even een boodschap op het bureau van een ambtenaar op het Stads bouwhuis neer willen leg genKan je nagaan. Dat is kiloméééters verderop". Er is overigens sprake van ge weest dat de telefonistes cen traler in het stadhuis gehuis vest zouden worden; op de plaats waar nu de receptie zit, vlak bij het Stadhuisplein. De vrouwen zien dat wel zitten. Je zit er minder geïsoleerd. Het plan ging echter niet door. De ruiten zouden wel eens kunnen worden inge gooid en dat zou de kostbare telefooninstallaties kunnen beschadigen gs, uitzendkracht Tom Pt fits. Hetty Kooi Rare vragen De telefonistes krijgen de meest vreemdsoortige vragen: "Me vrouw, ik heb een verzak king; weet u waar ik moet zijn?" "Bent u de juffrouw van de straat van de straatbe strating" werd Hetty Koo nings eens gevraagd. Toen onlangs een aantal van de 48 telefoonlijnen was uitge vallen en het publiek daar door steeds de gesprekstoon kreeg, verzuchtte een man die na lang proberen eindelijk aansluiting kreeg met telefo niste Corrie de Heiden: "Het is net het einde van een boek. Eindelijk hebben we elkaar gevonden""Jc k' n; je wel indenken dat mijn dag gelijk helemaal goed was", lacht Corrie. Deze geboren en geto gen Leidse werkt ongeveer twee jaar'op dé centrale; elke dag twee uur. "Verder heb ik thuis werk genoegl'. De Randstad-uitzendkrachten Toni Pley en Suus van Lies hout vervangen samen de zieke Toos Kop. Als vrije- tijdsdichteres voor verschei dene Leidse advertentiebla den geniet Toos minstens evenveel bekendheid als door haar stem. Zij werkt al 33 jaar op de centrale. Rie de Man en Sarie Marcelis maken het vas te vijftal compleet. Brede P rug Ook het onbeschofte publiek wordt zo vriendelijk mogelijk te woord gestaan. "Je zou sommige lieden wel eens willen opvoeden". Bijvoor beeld: om goed door te ver binden vragen de telefonistes hebben. "Daar hebt u niks mee te maken" kan het dan bot klinken aan de andere kant van de lijn. "Op den duur deert de lompig heid je niet meer. Van dit werk krijg je zoóó'n brede rug", zegt Hetty aie met haar armen een breedte van an derhalve meter aangeeft. Het slag mensen dat als het even op de verbinding moet wach ten de telefonistes uitkaffert ("zat je soms te slapen") be staat echter nog steeds. Dat de telefonistes vriendehjk blijven ligt echter niet zozeer aan de brede rug als wel dat zij het samen best naar hun zin hebben in het team. Inde zomer van'81 zullen zij het gemakkelijker krijgen dan nu. Dan wordt voor de somma van 1.7 miljoen gulden een zogenaamd doorkiessysteem ingevoerd. Het, publiek kan rechtstreeks met de gewenste ambtenaar bellen. Pas als de ambtenaar niet opneemt grijpt de telefoniste in. Nu gaat nog alles via de centra le. Dat wil met zeggen dat de telefonistes de gesprekken afluisteren, hoe verleidelijk dat ook mag zijn. De telefo nistes hebben er eenvoudig weg geen tijd voor. Boven dien zouden de bellers het ho ren want er komt een "tik" op de lijn. Enhet mag niet. Dc deurmat Telefoniste Hetty Koonings kent alle telefoonnummers van de bijna 700 ambtenaren van buiten. Alleen met de pas aangestelde ambtenaren geelt het steeds problemen. worden voorgesteld. Het maakt naar buiten toe een slechte indruk als wij niet precies weten wie er werken. Wij zouden toch het visite kaartje van de gemeente moe ten zijn. Af en toe zijn we meer de deurmat" Precies een jaar later, aan het begin Eltax vandaag eigenaar Leidse taxibedrijven LEIDEN - De Leidse taxionder- neming Eltax bv heeft gisteren de drie andere Leidse taxibedrijven Borgerding's Taxicentrale bv, B- Tax bv en Werkhoven bv overge nomen. Vandaag gaat de over dracht officieel in. In het totaal gaat het om achttien taxi's. Zoals bekend werd er een tijdje geleden al gesproken over de overname. Berichten deden de ronde dat Eltax de aandelen van de drie vennootschappen in han den zou hebben gekregen. Chauffeurs die bij de drie bv's op de loonlijst stonden, spraken hun verontrusting uit. Ze waren bang dat ze op straat kwamen te staan. Niet vanwege hun leeftijd, maar vanwege kwesties die in de per soonlijke sfeer zouden liggen. De directie van Borgerding wees er echter op dat de overname geen gevolgen in de personele sfeer zou hebben. Volgens een woordvoerder van El tax is de onrust volkomen onge grond gebleken. '..»at o J ij kt nu ook wel. Alle chauffeurs die wil den overkomen, hebben wij daar toe in de gelegenheid gesteld Niet alle chauffeurs zijn overge gaan naar Eltax. Sommigen van hen hebben een andere baan ge zocht. "Dat heeft niets te maken met persoonlijke zaken", verze kert de woordvoerder van Eltax nogmaals. "Ik maak geen onder scheid hoor. Of het nou Jan of Piet is die bij mij werkt. Dat z;al mij een zorg zijn. Waarom die mensen dan wel weg zijn gegaan? Geen idee". van dit jaar dus, werd het overleg weer heropend. Kees Walle: "Aan het eind van de vergadering werd geen besluit genomen, maar werden de vertegenwoordigers van de Welzijnsraad vriendelijk bedankt voor hun komst. Ons werd meegedeeld dat wij te zijner tijd van het federatiebesluit in kennis zouden worden gesteld". De federatie heeft inmiddels beslo ten bij haar oude standpunt te blijven; dus wordt de regeling "van de tafel geveegd" Succesvolle evenementen "Leiden Leeft' LEIDEN - Ruim tachtig deelne mers heeft de bloemschikwedstrijd die dinsdag, woensdag er gisteren in De Waag werd gehouden, weten te trekken. Het organiserende comité "Leiden Leeft" had gisteren nog meer activi teiten in petto. Vanuit De Waag werden zo'n 5000 rozen met bloe menmeisjes verspreid over de stad. Op de invalswegen, alsmede bij stoplichten en bushaltes werden aan automobilisten of buspassa giers rozen uitgereikt. Met daarop de wervende tekst dat "Leiden de moeite is om voor stil te blijven staan'. De politie was voor deze gelegen heid gevraagd de stoplichten nog eens extra op rood te zetten LEIDEN - Een storing in een pomp van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Leiden-Noord heeft een massale vissterfte in de Haarlemmertrek vaart veroorzaakt gebrek aan zuurstof. Bewoners langs de Haarlemmertrekvaart zagen woensdag en gisteren ter hoogte van het woonwagenkamp grote hoeveelheden dode vissen in het water drijven. Ze wezen de rioolwaterzuiveringsinstallatie in de buurt als schuldige aan. Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap Rijnland zei „dat in de afgelopen dagen het zuurstofgehalte van het water wat aan de lage kant is geweest door een storing aan een pomp in de Slaaghsloot". De bewuste pomp moet voor verdunning zorgen van de prut die uit de rioolwaterzuiveringsinstallatie in het water wordt geloosd. "Die pomp is een aantal uur buiten werking geweest. Het gevolg daarvan was dat vissen in de directe ömgevi'ng'ddorgebVëfcaan' zuurstof doodgingen. Deze dieren zijn vanuit de Slaaghsloot de Haai - lemmertrekvaart ingedreven". Volgens de woordvoerder stijgt de inhoud van de installatie tot aan de lippen van de waterreinigers. "De zuiversinstallatie is ernstig overbelast. Hij is al tientallen jaren oud. Het komt wel eens voor dat afvalwater direct moet worden geloosd. Er zijn inmiddels al verregaande plannen om de installatie te vernieuwen", aldus Hoogheemraadschap Rijnland.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3