"Stimulans nodig om over inzinking heen te komen" ./(tej/fK Motto corsoBloemen houden van kinderen Weidse agenda GARANTIE KABEL- TV "DEUGT NIET Contactafdeling in Leiden voor Multiple Sclerose-patiënten MULTIPLE SCLEROSE ERNSTIGE SLEPENDE ZIEKTE VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 WASSENAAR - Sinds kort is er een afdeling Leiden en omstreken opgericht van de landelijke Multiple Sclerose Stichting. Deze afdeling kwam er deels op initiatief van de Wassenaarse mevrouw De Boer, deels op suggestie van het landelijk orgaan. se M.S.-stichting. Het viel haar eigenlijk een beetje tegen wat er door die stichting wovd gedaan voor de patiënten. "Ik kreeg na mijn aanmelding een accept-gi rokaart en om de twee maanden het blad Op Zoek. Daarmee was de kous af. en dat vond ik wel een beetje jammer. Je moet je voor stellen dat je ineens voor het feit wordt gesteld dat je aan multiple sclerose lijdt. Na een aantal we ken kom je uit het ziekenhuis en dan sta je met lege handen. Daar om had ik het heel fijn gevonden als er op dat moment iemand was geweest die dezelfde ziekte had De doelstelling van de afdeling Leiden en omstreken is m.s.-pa tiënten met elkaar in contact te brengen, gedachten en ideeën uit te wisselen en informatie over m.s. door te geven. De problemen rond m.s., hoe goed vaak ook op gevangen door de naaste omge ving. kunnen groot zijn. Deze op positieve wijze trachten op te los sen en zo mogelijk te overwinnen met anderen, is mede het doel van de afdeling. Oprichtster van de nieuwe afde ling, mevrouw De Boer was al enige jaren lid van de Nederland en met wie je erover kon praten. De buitenwereld begrijpt name lijk niet veel van je situatie. M.s. is een ziekte met een erg wisselend verloop. Er zijn perioden dat ik heel goed uit de weg kan komen, andere keren zien de buren me weer in de rolstoel voorbij ko men. Vooral bij een opleving zijn de reacties van de buitenwereld wel eens hinderlijk. 'Heb je nu eindelijk goede medicijnen?', wordt er dan vaak gevraagd. Het is beslist niet opbeurend wan neer je steeds maar weer moet uitleggen wat m.s. inhoudt". Andere opzet Na enkele jaren, om precies te zijn in 1976, werd de opzet van de stichting echter veranderd. Men begon in te zien dat de opzet niet je van het was. Wel waren er eens Multiple sclerose, kortweg m.s. genoemd, is een ernstige ziekte die het meeste voor komt bij volwassenen tussen het twintigste en veertigste levensjaar. De ziekte wordt gekenmerkt door het op ver schillende plaatsen in her senen en ruggemerg ten gronde gaan van de be schermende schede rond de zenuwvezels. Je kunt het vergelijken met een elektri citeitsdraad met in het mid den de stroomdraad en daar omheen de isolerende laag. Bij m.s. verdwijnt de isole rende laag en de stroom die door de draad heengaat ver dwijnt in de omgeving. De spier die aan het einde van de draad zit krijgt geen im puls meer en raakt dus ver lamd. Bij lijders aan multiple sclero se treden dus vaak toene mende verlammingen van de ledematen op met spastische verschijnselen. Ook kan de patiënt last hebben van ge- voelsstoornissen, even wichtsstoornissen, afwij kingen in het zien, en so.-ns psychische veranderingen. Acute, ernstige achteruit gang wordt veelal gevolgd door een langdurige periode van herstel; pijn treedt zel den op. Ondanks intensief onderzoek is de oorzaak van multiple sclerose nog steeds onbe kend. De behandeling kan zich daardoor slechts op de verschijnselen van de ziekte richten. De natuurlijke nei ging tot herstel wordt bij de behandeling zoveel mogelijk gestimuleerd. Rust is hierbij een belangrijke factor. Bij vele patiënten wordt revali datie. bijvoorbeeld door middel van loopoefeningen nagestreefd. In de Alexander van der Leeuwkliniek in Amsterdam staan zes bedden ter be schikking van alleen m.s.-patiënten. In deze vrij kleine kliniek (55 bedden) worden alleen mensen met zenuwziekten (neurologi sche ziekten) behandeld. Het voordeel van deze kliniek boven één die geheel is ge specialiseerd op m.s., is dat de artsen contact blijven houden met het algemene specialisme. De taak van dit zogenaamde "Multiple Scle rose Research Centrum" is de begeleiding op maat schappelijk, psychologisch en medisch gebied. Ook bestaat er sinds 1963 een Nederlandse Multiple Scle rose Stichting. Deze ijvert voor de bevordering van het onderzoek en de zorg betref fende deze ziekte. Sinds kort draait er ook een Leidse af deling van deze stichting. Een blik op de praalwagen "Daar zaten zeven kikkertjes" tijdens de opbouwwerkzaamheden. RIJNSBURG I LEIDEN - "Bloe men houden van kinderen", dat is het motto van het 26ste Rijns- burgse bloemencorso dat van middag is geopend door burge meester J.M. Bonnike van Noordwijk. Tienduizenden bloemen zijn we derom verwerkt door tientallen mensen in 14 praalwagens en zo'n 25 personenwagens en rijtuigen. Vanaf g. termidd? mt laat in de middag zijn vele ir.ciisen bezig geweest met het opbouwer1 van de wagens. "Het motto van di- corso is goed gekozen. Ik denk eyen terug aan de dertiger jaren toen km.deren voornamelijk in de.z;orn?i"iuaan- den werden ingezet om de zo merbloemen te helpen oogsten. Het is een goede'zaak dat juist in deze regio, waar veel, yan deze produkten toen al werden ge teeld, de kinderen hebben leren houden van bloemen", dat schrijft de voorzitter van de Rijnsburgse veiling Flora, de heer C.Leeuwenhurg, in zijn Vakantiegangers Zoals al enkele jaren gebruikelijk is, doet het corso ook dit jaar Noordwijk weer aan. De VW in die plaats verwacht dat vele vakantiegangers juist met hun kinderen naar het corso komen. Het corso geeft niet alleen aan de aandacht aan uw kinderen rnaar herinnert u ook aan uw eigen jeugd", aldus WV-direeteur W. Rovers. De titels van cnigae wa- gens spreken wat dat betreft boekdelen: "Witte zwanen, zwar te zwanen", eg ken jij de mossel man" en "Ik zag twee beren broodjes smeren". Meer dan 10 muziek- en showgroepen zorgen morgen voor de begeleiding van het corso. Die muzikale begelei ding wordt sinds enkele jaren verzorgd door "Hollandia", ad viesbureau voor muziek- en showgroepen. De traditionele da tum van het Rijnsburgse corso. de eerste zaterdag in augustus, is altijd een moeilijke datum. Veel mensen zijn op vakantie en het is moeilijk om aan muzikale mede werkers te komen. Maar omdat meer dan 120 muziek- en show groepen bij "Hollandia" staan in geschreven, zodat uit een groot arsenaal kan worden geput. Aan het corso nemen vier Rijnsburgse en drie Leidse korpsen deel. De anderen korpsen komen uit de omgeving van Den Haag en Vlaardingen. Het Rijnsburgse corso, dat morgen cm 13.00 uur vertrekt vanaf de veiling Flora in de richting Lei den, is vrijdagavond en zater dagmorgen in die veilinghal te bezichtigen. De openingstijden zijn: vrijdag van 19.00 tot 23.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 11.30 Het bloemencorso blijft na een rondrit in de gemeente Noord wijk. Zaterdagavond en zondag zijn de praalwagens te bezichti gen op de Noordwijkse boule vard. per maand telefoon-avonden, maar de persoonlijke benadering ontbrak. De stichting begon zich toen meer te decentraliseren en probeerde in verscheidene re gio's afdelingen op te zetten. Om het contact te verbeteren ver scheen in het blad Op Zoek, dat in die tijd ook veel uitgebreidere in formatie ging geven, een adver tentie waarin mensen werden opgeroepen die met m.s.-patien- ten wilden praten. Mevrouw De Boer "Ik heb toen meteen op die advertentie gerea geerd, juist omdat ik het contact, met mede-patiënten zelf zo had gemist. In het begin bezocht ik alleen Wassenaarders en later breidde zich dat uit met mensen uit de wijdere omgeving. Vrijwel iedereen stelde het contact zeer op prijs. Eindelijk konden we eens over gevoelens praten die we aan de buitenwereld niet kwijt konden". Avonden Eind vorig jaar nam mevrouw De Boer het initiatief om ook eens een aantal informatieve avonden te houden voor de m.s-patiënten uit de regio. Er werden toen een viertal avonden georganiseerd voor de patiënten met hun part ners uit Wassenaar, Voorschoten, Oegstgeest en Leiderdorp. Er werden artsen uitgenodigd die onder andere vertelden over de specifieke problemen van Mevrouw De Boer: "Een ding moetje goed in de gaten blijven houden: Je hebt de ziekte, je bent het niet". m.s.-patiënten en eventuele dieë- ten. Op deze vier avonden volg den nog eens een achttal bijeen komsten van gespreksgroepen. "Grandioos", betitelt mevrouw De Boer deze. "We hadden twee artsen en twee maatschappelijk werksters uitgenodigd, want zonder goede begeleiding heb je kans dat het een o.h.-boeltje wordt. Na een kennismakings avond hebben we een aantal on derwerpen aangesneden. Zo zijn er ervaringen uitgewisseld over aanpassingen die je in huis kunt aanbrengen zonder direct de aaw (algemene arbeidsongeschikt heids wet) aan te hoeven spreken, en is er gesproken over de problemen rond de seksualiteit. Een avond die er voor mij erg uit sprong was de creatieve avond, waarop iedereen zijn ideeën over m.s. in beeld moest proberen te brengen. Daar zijn hele boek werken uit gegroeid". Omdat de activiteiten van me vrouw De Boer zo lekker draai den, vroeg het regio-bestuur van de stichting haar om een officiële kring Leiden en omgeving op te zetten. Op dit moment hebben zich 56 mensen bij deze afdeling aangesloten. "Dat kunnen echter nooit alle patiënten uit deze regio zijn", zegt mevrouw De Boer. "Maar allemaal verwacht ik ze ook niet. Er zijn veel mensen voor wie dit te laat komt. Voor hen hoeft het niet meer, omdat ze het al te lang zonder onderling con tact hebben moeten stellen. An deren zitten nog in de verwer kingsfase. Zij zijn nog niet aan contact met andere patiënten toe omdat ze zelf nog te hard bezig zijn te accepteren dat ze m.s. hebben, een tot nu toe ongenees lijke ziekte". Onderzoek Afdoende medicijnen of therapieën zijn er namelijk nog niet voor multiple sclerose. Wel worden de ontwikkelingen rond het onder zoek naar de ziekte regelmatig gepubliceerd in Op Zoek. Me vrouw De Boer "Natuurlijk heb ik ook allerlei therapieën gevolgd die misschien kans gaven op ge nezing. Dat hield echter vaak een streng dieet in, en wanneer ik dan weer een inzinking kreeg, dacht ik; waar ben ik eigenlijk mee be- Afscheid burgemeester Detmers in augustus ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse burgemeester J. A. Det mers, die halverwege deze maand 65 jaar wordt, zal per 1 september zijn werkzaamheden bij de ge meente beëindigen. Detmers herstelt goed van een lichte hartinfarct die hij enige tijd gele den opliep. Zijn afscheid, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd vindt donder dagmiddag 28 augustus tijdens een raadsvergadering in het ge meentehuis plaats. Burgemeester Detmers Vakantieland Dit jaar wordt het vakantieland rondom en in De Lindehoeve in Voorschoten gehouden van 4 tot en met 8 augustus. Burgemeester Mr. P. Cannegieter, die de r burgemeester van Voorschoten wordt, zal maandag tijdens een bijzondere openbare vergadering van de gemeenteraad worden geïnstalleerd. Na afloop van deze raadsvergadering zal in het Cul tureel Centrum van 17.30 tot 19.00 uur een receptie worden gehou den, waarbij de Voorschotense burgerij in de gelegenheid wordt gesteld met de heer en mevrouw Cannegieter-Rinaldi kennis te maken. Nieuw Nijevelt Het jongerencentrum Nieuw Nije velt gaat, na een verbouwing en met een aantal nieuwe medewer kers. morgen weer open. Het cen trum zal elke dinsdag-, vrijdag-, en zaterdagavond weer open zijn voor Wassenaarse jongeren van 17 jaar en ouder. Voor de eerste avond is een pro gramma opgesteld. Om 20.00 uur gaan de deuren open en om on geveer 21.30 uur zal er een optre den zijn van de buikdanseres Leyla, gevolgd dooreen optreden van de Jan-Kin-Band. Vanaf 20.00 uur is bovendien het thee/ eethuis open. Om 01.30 uur slui ten de deuren. zig. Mijn portemonnee wordt steeds leger maar beter word ik niet. Daarom heb ik al die thera pieën maar overboord gegooid. Volgens mij is de wil om beter te worden de enige remedie. Er moet een stimulans zijn om bo ven een inzinking uit te kunnen klauteren. Je hebt nu eenmaal m.s. en je moet ermee leren leven. Een ding moetje altijd goed in de gaten blijven houden: Je hebt de ziekte, je bent het niet". CONNY SMITS Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren: Alexander Jacobus Nicolaas de Groot, Reinirus Allegondus den Blanken. Gehuwd: Wilhelmus Theodorus Maria Mooijman en Cornelia Pe- tronella Maria van Rijn; Leonar- dus Maria Johannes Adrianus Koot en Petronella Geertrudis Maria Berg; Christianus Johan nes Hubertus Maria van Meurs en Johanna Clara Maria van Nierop; Andreanus Damianus Cornelis Gerardus van den Akker en Hen- drika Johanna Petronella de Ridder; Hans Herbert Jan de Bruijn en Cornelia Maria van der Salm. Benoeming van Oegstgeestenaar DEN HAAG/OEGSTGEEST - Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. P.H. Holt huis uit Oegstgeest tot directeur van de directie Arbeidsvoor waardenbeleid van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Holthuis (36) is een geboren Oegst geestenaar. In Leiden studeerde hij rechten; van 1968 tot 1973 was hij in deze stad advocaat. Vervol gens trad hij in dienst van het mi nisterie van onderwijs, waar hij sinds eind 1976 plaatsvervan- gend-directeur van de directie Arbeidsvoorwaardenbeleid is. WASSENAAR - In verscheidene gebieden van Wassenaar betalen de mensen ten onrechte dertien gulden voor de kabel-televisie-ontvangst. Dit is althans de mening van het Wassenaarse PvdA-raadslid Goulooze. Hij merkte gisteravond in de raadscommissie voor financiën op dat de kwaliteit van het beeld in deze gebieden dermate slecht is, dat er van de garantie op een goede ontvangst weinig terecht komt. Wethouder Barning liet weten zo snel mogelijk de beheersmaatschappij van de kabel-tv (Casema) te wijzen op hun verantwoordelijkheden. "Ik had eveneens begrepen dat de storingsdienst ten alle tijde beschikbaar zou zijn. Alle telefoonnummers die ik daarvoor tot mijn beschikking had werden echter niet opgenomen. En dat terwijl er op dat moment op geen enkel net een goed beeld te krijgen was. Volgens Casema komt het doordat de aannemer de zaak nog niet heeft opgeleverd. Maar we zullen dit euvel zo snel mogelijk uit de wereld zien te helpen", aldus de wet houder. Verder werd gisteravond in de commissie nog meegedeeld dat het heren huis Clingedael 7 binnen afzienbare tijd kan worden gerestaureerd. De leden gingen akkoord met een subsidieverzoek van de gemeente Den Haag, die eigenaresse is van het pand. Het ligt in de bedoeling dat het ministerie van buitenlandse zaken een centrum voor internationale be trekkingen in het gebouw gaat vestigen. De commissieleden waren van mening dat nu eindelijk een goede be stemming aan het monumentale pand werd gegeven en zegde haar financiële medewerking toe. Overigens krijgt de gemeente Wassenaar haar subsidiebedrag van 1.2 miljoen terug via een speciale uitkering voor monumenten van het rijk. Vrijdag Marekerk - Lange Mare, orgelconcert Jan Schmidtz, 20.15 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden. 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dierei:, tel: 122847, b.g.g. 124295 Zaterdag Leiden Sanders - Levendaal'hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Bloemencorso Rijnsburg - in Leiden vanaf 14.45 uur." VW - Stationsplein 210, wandeltocht 10, 15 en 20 km, 9-14 uur. Maandag Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat, film "Samjuro", 20 en 22.15 uur. Vrijwilligerscentrale- open avond, con tactavond voor alleenstaanden, 20 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum Voor schoten, receptie nieuwe burgemeester Cannegieter, 17.30 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 123752. Wijk 2 - Binnenstad-zuid,Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: J. de Bruijne, Kernstraat 11. tel: 141225. Zo: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: A. A. van Rijn. Melissetuin 5, tel: 210797. Zo: A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door: R. Zwijnenbrug, Sallaslan 24, Lei derdorp, tel: 412166. Spreekuur za en zo van 11-11.30 uur, gezondheidscentrum, Rosmolen 2, Merenwijk. Leiderdorp - O. du Ry van Beest Holle/ M.P. Hennink, Vlaskamp 16, Leider dorp, tel: 891100, spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Voorschoten - za: B. Schotanus, Leid- seweg305,tel: 071-766462. Zo: C.Meijer, Rouwcooppark 11, tel: 2493. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel: 150394. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, tel: 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 1 augustus t/m 8 augustus door Apo theek Haven, Haven 18, tel: 120085. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn: 134604, tel: ten noorden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum. Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrijdag van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: aalslaan, tel: 4641. Warmond Zr. M. Dunlop, van Wasse- 17, Warmond, tel: 01711-10315. Dierenartsen Leiden voor de praktijk van Muurling Roest/Helder, G. Roest, Haaghuii hof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens, J en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173," per post (254,10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel 071-763320. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-769935. Warmond: K Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2