LEIDSCH M.DAGBLAD Kennedy kan Andersons hulp krijgen Wim Bosboom stapt over naar de TROS ROUTE CORSO Polak wil flats gaan vorderen Lidmaatschap gereformeerde kerken van Synode aan zijden draad vandaag TROS verbiedt de uitzending Top 50 Rivalen spelen elkaar de hal toe Amsterdam VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36231 Bureau Witte Singel 1 Directeur G Koopman nr;pirtpn KÏIeSr DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMJSTREKEN r Wim Bosboom HILVERSUM (GPD) - Na Koos Postema verliest de VARA een tweede gezichtsbepalende pre sentator. Per 1 november treedt Wim Bosboom, sinds tien jaar presentator en eindredacteur van de consumentenrubriek Koning Klant, in dienst bij de TROS. Hij wordt daar regisseur-producer van het consumentenprogramma Kieskeurig, zowel op radio als televisie. De TROS is erg blij met de komst van Bosboom. Perschef Fred Bakker „Het is uiteindelijk toch nog gelukt. De laatste anderhalf jaar zijn er geregeld contacten geweest, maar pas de laatste maanden begon het concreet te worden". Volgens de TROS- woordvoerder zal Bosboom zich uitsluitend gaan bezighouden met Kieskeurig, dat in het nieuwe seizoen eens per 14 dagen wordt uitgezonden. Dat houdt in dat Bosboom geen medewerking meer zal geven aan andere pro gramma's, zoals de NOS-radio- rubriek „Met het oog op mor gen". Binnen de VARA is het vertrek van Bosboom als een verrassing aan gekomen. Hoe het verder moet met Koning Klant is nog onzeker. Dat het programma zal verdwij nen wordt echter onwaarschijn lijk geacht. De laatste tijd voelde Bosboom zich niet meer zo erg op zijn gemak bij de VARA. De meeste concrete aanleiding voor deze verwijde ring was de manier waarop hij in maart 1979 door zijn redactie werd weggestemd als leider van de groep niet actuele documen taires. Hij betitelde dat incident toen als „een dolkstoot in de rug". De 51-jarige Bosboom is bij de VA RA begonnen als cameraman, en behoorde indertijd tot de ploeg die de actualiteitenrubriek Ach ter het Nieuws opzette en vorm gaf. In een interview omschreef hij de televisie enige tijd geleden als een medium van de middel matigheid. Daarbij gaf hij als zijn mening dat zonder de televisie hij een redelijke boekhouder zou zijn geweest. Koos Postema een aardige onderwijzer en Mies Bouwman een leuke reisleidster. Voor de VARA maakte hij. naast zijn werk voor Koning Klant, ook nog deel uit van het radiopro gramma In de Rooie Haan op za terdagmiddag. RIJNSBURG/LEIDEN - Klok slag 1 uur vertrekt morgen middag voor de 26ste keer het Rijnsburgs bloemencor so vanaf de veiling Flora in Rijnsburg voor een rondrit door Leiden en omgeving. "Bloemen houden van kinde ren", is het motto van dit corso. De organisatoren hebben verschillende liedjes als "Ik heb mijn wagen vol geladen" en "Schuitje varen, theetje drinken" in bloemen proberen uit te beelden. De route van dit 26ste corso is in Leiden enigszins gewij zigd. Vanwege de varander- de inrichting van de Hoge- woerd is het voor de corso wagens niet meer mogelijk door die straat trekken. De route van het corso is als volgt: Vertrek 13.00 uur Rijnsburg: Flora laan, Rijnsburgerweg, Gr. Floris- laan, Oude Vlietweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraat, Joh. Post- straat. Brouwerstraat, Burg. Mey- boomstraat, Kanaalstraat, Evert- senstraat, Witte de Withstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Kat- wijkerweg, Langèvaart, Sandt- laan, Oranjelaan, Floralaan; 14.45 uur Leiden: Vanaf N.Z.H-Ga- rage, Rijnsburgerweg, Stations plein, Steenstraat, Blauwpoort- brug, Haarlemmerstraat, Peli kaanstraat, Hooigracht, Water- steeg, Korevaarstraat, Breestraat, 9.00 uur Noordwijk: Schiestraat, Gooweg, H. Geestweg, Zeestraat, Molenstraat, St. Jeroenweg, Boe- renburgerweg. Van de Mortelweg, Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duin straat, Picképlein. De Grent, Pa- laceplein, Kon. Wilhelminaboule- ■k John Anderson (rechts) trekt zich terug als Kennedy kandidaat wordt. (Van c correspondent) WASHINGTON - Anderson en Kennedy willen elkaar hun erfenis toeschuiven als ze in de verkiezings- AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam gaat de ge kraakte flats aan de Prins Hen drikkade in de hoofdstad vorde ren als zij twee maanden na ont ruiming niet "reëel" zijn be woond. Dat vertelde burge meester Polak vandaag op een persconferentie naar aanleiding van het vonnis in kort geding, waarin gisteren werd bepaald, dat de krakers de flats moeten verlaten. De burgemeester zei bereid te zijn tot overleg met de krakers, "maar niet over de vraag of het vonnis moet worden uitgevoerd". Polak neemt hiermee hetzelfde stand punt in als begin dit jaar in de zaak /an het gekrakte panden- Zopjiige perioden en mogelijk een re- gen- of onweersbui. Minimci iitempe ratuur ongeveer 14 graden riidudg- temperatuur van omstreeks 22 tot 27 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuidwest. (Opgemaakt 11.15 t Zon op: 06.00 uur; onder onder: 13.09 uur. Hoogwater te Katwijk o complex de Groote Keijser. Uit voering van het ontruimings- vonnis voor deze panden werd een half jaar uitgesteld op ver zoek van de eigenaar. Polak zei, dat uitstel van ontrui ming van de Prins Hendrikkade wel denkbaar is, maar niet waar schijnlijk. "Ontruiming van deze flats is aanzienlijk urgenter gege ven de rechten van de legale be woners", zei de burgemeester. Hij vertelde dat er maatregelen worden genomen om de risico's voor eventueel in te zetten poli tiemensen zo klein mogelijk te maken. Ook zal er op worden toe gezien, dat de gekraakte flats niet verder worden versterkt. Wat de maatregelen zijn, wilde Polak niet vertellen. Hij zei te hopen dat er geen politie hoeft te worden ingezet. De ge meente wil met de krakers over leggen als die daarom vragen. Maar de krakers hebben zich tot nu toe aan overleg onttrokken, aldus Polak. De gemeente heeft de eigenaar van de flats al op 23 juni laten weten dat de luxe appartementen voor urgente woningzoekenden wor den gevorderd als ze niet reëel worden bewoond. In de twee maanden respijt die de eigenaar daarbij wordt gegund, is niet be grepen de tijd die nodig is voor herstel van beschadigingen aan de flats, aldus Polak. strijd komen te sneuvelen. Onafhankelijke kandidaat Anderson verklaarde van nacht dat hij zijn kandida tuur wil herzien als Ken nedy de Democratische kandidaat wordt. Dit werd bekendgemaakt na een onderhoud van 45 minu ten tussen de beide riva len. „Ik heb me niet kandidaat gesteld omdat ik het tweepartijensys- teem aanklaag", zei Anderson, „maar omdat ik het proces van kandidaatstelling aanvecht. Dat is gedoemd om ons kandidaten te leveren als Jimmy Carter en Ro nald Reagan. Ik moet zeggen dat ik met grote aandacht zal volgen wat er op de Democratische con ventie gaat gebeuren". Wat Anderson precies met deze manoeuvre wil is niet helemaal duidelijk. Misschien staat Carters kandidatuur voor hem al vast en dan zal hij de kiezers van Kenne dy kunnen erven. Voor de Re publikeinen kan dit alleen maar reden tot vreugde zijn. Want An derson, die veel gemeen heeft met de liberale vleugel van de Democraten, kan geen kwaad meer doen aan de conservatie- Het gevolg is dat de niet-conserva- tieve kiezers verdeeld zijn tussen twee kampen terwijl de rechts- Republikeinse stem eensgezind naar Reagan zal gaan. Maar dan nog staat het niet vast of Ander son zijn kandidatuur zal volhou den. Herhaalde malen heeft hij gezegd dat hij de verkiezingen opgeeft als hij het spel dreigt te bederven. Reagan schijnt hij he lemaal niet te mogen. Een andere mogelijkheid is dat Kennedy werkelijk kandidaat wordt. Zou de teruggetreden An derson dun als vice-pesident kunnen fungeren? In elk geval is de Kennedy-mogelijkheid nog een droom. De lieden die de Car ter-kiesmannen vrij willen ma ken om op de Conventie naar be vind van zaken te handelen zijn lang niet allemaal pro-Kennedy. Muskie geniet veel meer popula riteit onder hen. Betrapt bij opgraven van schedel (Van één onzer medewerkers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De 19-jarige student R. v.d. B. uit Amsterdam heeft gistermid dag geprobeerd een schedel op te graven op de joodse be graafplaats bij de Rijnbrug in Alphen aan den Rijn. Hij werd gestoord door de politie, die door een getuige was ge waarschuwd. De jongeman die in het gezel schap van twee medestuden ten met vakantie was, lag met een boot afgemeerd in het Aarkanaal in de buurt van de al enkele jaren gesloten be graafplaats. De student ver klaarde tegenover de politie dierenskeletten te verzame len. Bij de begraafplaats had hij de gedachte gekregen om een mensenschedel aan zijn verzameling toe te voegen. Met zijn handen had hij al een gat van een meter diep in een graf gegraven toen de politie hem bij zijn onkiese werk zaamheden betrapte. HILVERSUM - Het lidmaatschap van de Nederlandse gerefor meerde kerken van de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS) is aan een zijden draadje komen te hangen. In gerefor meerde kringen gaan de afgelo pen dagen steeds meer stemmen op om het te beëindigen. Reden daarvoor is het besluit van de GOS, enkele weken in het Franse Nimes bijeen, om geen homofie len toe te laten tot het avondmaal. De overgrote meerderheid van de 38 aanwezige gereformeerde kerken uit de hele wereld eiste bovendien dat ook in Nederland homofielen geen kerkelijke amb ten mogen bekleden. Een eis die ds. A. C. Hofland, voor zitter van de gereformeerde ker ken in Nederland, inmiddels "onaanvaardbaar" heeft ge noemd. Hij voorspelde dat de kerken niet lang meer lid van de GOS kunnen blijven. Homofiele mannen en vrouwen moeten vol gens de voorzitter "als volwaar dige mensen en leden van de ge meenschap der heiligen worden aanvaard Het COC, de organisatie voor ho mofielen, heeft de opvattingen van de Synode "negentiende eeuws" genoemd. De VVD-homowerkgroep vindt het besluit "wederom een bewijs dat de besturen van de kerk moeite hebben met het vertalen van Gods liefde voor de mens." Overigens kan de Synode, die eens in de vier jaar wordt gehouden, geen bindende uitspraken doen. TEVEEL BLOOT 18 PAGINA'S Chirurg Van der Schaar - al vaker in het nieuws in ver band met het hartchirur- gisch centrum De Klokken- berg - is geschorst. Opnieuw is hij betrokken bij een rel rond dit hartcentrum dat zo kort na de opening al een bewogen geschiedenis achter de rug heeft. Door rel len en ruzies zijn de opera ties in De Klokkenberg her haalde malen stopgezet. Op dit moment is er voor de geschorste Van der Schaar een Utrechtse chirurg aange trokken, zodat de operaties gewoon kunnen doorgaan. PAGINA 7 George Baker: "'Twaalf jaar een robot geweest". PAGINA 5 Ad. Paulen staat achter Rus sische juryleden. PAGINA 9 Russisch publiek fluit fa lende favorieten uit. PAGINA 11 Israëlisch minister van jus titie neemt ontslag PAGINA 13 Vijf jaar voor brandstichter woonhuis R'dam ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft een man die begin dit jaar brand stichtte in een pand aan de Oleanderstraat in de Maasstad waarbij elf doden vielen tot vijfjaar veroordeeld. De officier van jusMt;-- h ,d tegen de 57-jarige voormalige meubelma ker uit Rotterdam eenzelfde straf geeist. De man is tijdens zijn daad enigzins verminderd toereke ningsvatbaar geweest, aldus de president van de rechtbank mr. L.F.D. ter Kuile. Over zijn motieven voor de daad bestaat weinig duidelijkheid. Ook het rapport van de psychia trische observatie kliniek in Utrecht bracht nauwelijks licht in de zaak De rechtbank legde bij het bepalen van de strafmaat de nadruk op de zeer ernstige gevol gen van de daad en de heftige emoties die bij de nabestaanden teweeg zijn gebracht, aldus mr. Ter Kuile. HILVERSUM (GPD) - Een technische storing. Zo verklaarde de TROS-om- roepster gisteravond het niet doorgaan van het pop- tv-programma TROS Top 50. De werkelijke reden was evenwel een verbod van de TROS-program- maleiding deze aflevering uit te zenden in verband met een overmaat aan naakt en geweld. Volgens de persdienst werden en kele scènes te luguber bevonden. Ook de aanwezigheid van een vrouw met zeer grote borsten" was volgens de directie niet ge schikt voor het jeugdige publiek dat naar de TROS Top 50 pleegt te kijken. Anthony Kroonbergs, de producer van het programma, had de bui al voelen aankomen. Tijdens de op namen twijfelde hij dermate aan de toelaatbaarheid van de bewu.- - te scènes dat hij de directie ver zocht te komen kijken Daarop viel het besluit het complete pro gramma niet uit te zenden. De gewraakte scènes uit het pro gramma monteren was in ver band met het late tijdstip niet meer mogclyk Als vervanging In Amsterdam - dreigt een nieuwe confrontatie tussen itT"^ politie en krakers. nu de illegale be woners van de ap partementen aan de Prins Hen drikkade hebben besloten de ontruimingseis van de rechtbank te negeren. Houden zij over veertien dagen de appartementen nog bezet - alle tekenen wijzen daarop - dan kan een ingrijpen van de politie niet uitblijven. In een rechtsstaat be- Voor de reactie van de krakers op het vonnis is weliswaar weinig begrip op te brengen, maar hun logica kan niemand ontgaan Door het bij vorige gelegenheden (Grote Keyser) niet uitvoeren van de gerechtelijke vonnissen, is de kwalijke situatie ontstaan waann krakers van de betrokken be stuurders volop de gelegenheid krijgen om eigen rechter te spe len. Komt het tot een ontruiming, dan neemt dat de spanningen aller minst weg. Het kort geding rond de Prins Hendrikkade heeft eens te meer duidelijk gemaakt, hoe zeer de bestaande wetgeving te kort schiet. Eigenaren vinden er onvoldoende bescherming in. Maar ook gemeentebesturen kunnen er geen doeltreffend vor deringswapen aan ontlenen. Bij een slim opererende krakers- ploeg is het voor een rechter heel moeilijk om aan te tonen dat ten minste één van een groep illegale bewoners zelf aan de kraaktacie heeft meegewerkt. Aan de andere kant kan een e.ge- naar van bijvoorbeeld een com plex van honderd appartemen ten, vordering wegens leegstand ontlopen door één appartement te laten bewonen. De 99 over gebleven, gescheiden wooneen heden, kunnen ongestraft leeg blijven. Er is reden tot twijfel aan de juist heid van de rechtsbedeling, die op basis van deze tekortschie tende wetgeving tot stand komt. Voor de krakersbeweging zijn er voldoende legale middelen om daarop te blijven hameren. De actie aan de Prins Hendrikkade heeft de rechtsbedeling ook nog op een andere manier op de tocht gezet. De krakers hebben met een gehuurde vrachtwagen bouwmaterialen gestolen om de panden te barricaderen, de politie was er bij, maar greep niet in uit angst voor een harde confronta tie. Die keuze, om af te zien van optre den. is onaanvaardbaar Het niet uitvoeren van gerechtelijk von nissen door gemeentebestuur en politie is een kwalijk verschijnsel in de problematiek van de kra kersacties. voor de Top 50 bracht de TROS een aflevering van „De man van Atlantis" op het scherm. Als ook diefstal niet direct wordt aangepakt, lijkt het eind zoek.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1