Bondsrepubliek boos over hoge aardgasprijzen zomer Gevolg grillige boeren onduidelijk voor Labour redt persvrijheid kort zakelijk STRANDPLEZIER VERGALD DOOR BAGGERAARS Dreigend conflict met Nederland VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 ECONOMIE PAGINA 15 Hoogovens De Industriebond FNV verwijt de Hoogovens-directie een zigzag- beleid te voeren. Nog in juni wil de het bedrijf vijfhonderd Joego- slaven werven omdat de produk- tie in 1980 omhoog zou moeten naar 5,8 miljoen ton staal, maar amper twee maanden later dreigt wellicht op langere termijn werk tijdverkorting omdat dit jaar waarschijnlijk slechts een pro- duktie van 5.1 miljoen ton staal bij Hoogovens zal worden ge haald, aldus districtsbestuurder Henk Krul van de Industriebond FNV na afloop van een gesprek tussen de vakbonden en de Hoogovens-directie. De bonden kregen van de directie voorts te horen dat vermoedelijk over twee a vier weken twee wal- serijafdelingen met vijfhonderd man personeel op een lager pitje moeten gaan afdraaien en dat be tekent dat een deel van het per soneel extra vrijaf krijgt op kos ten van de Hoogovens. Enka Enka en Akzo-plastics hebben de Amerikaanse vezelproducent De Pont voor de rechtbank in het district Delaware gedaagd. In beide gevallen wordt de rechter gevraagd vast te stellen dat zo'n twintig octrooien, waarmee De Pont Enka en haar afnemers be dreigt, ongeldig zijn. In de dagvaardingen stellen Enka en Akzo-plastics dat de betref fende octrooien ten onrechte aan Du Pont zijn verleend.Behalve vernietiging van de octrooien vorderen zij dat de rechter Du Pont verbiedt Enka en haar af nemers met deze octrooien ver der te bedreigen. Zes van Du Ponts octrooien zijn belangrijk voor de productie van aromati sche polyamiden, die Enka pro duceert onder de naam Arenka. Kranten PvdA-kamerlid Kosto is van me ning dat in Noord-Holland Noord twee regionale dagbladen naast elkaar .economisch renda bel moeten kunnen functioneren. Vandaar dat hij de minister van CRM schriftelijk heeft gevraagd te voorkomen dat verschraling van de pluriformiteit optreedt door een eventuele fusie tussen de Verenigde Noordhollandse dagbladen bv in Alkmaar, uit geefster van het Noord-Holland se dagblad anderzijds. Tussen aandeelhouders van deze onder nemingen zouden fusiebespre kingen gaande zijn. Garnalen De Groninger gemeente TErmun- ten bepleit overheidsmaatrege len, waardoor het mogelijk wordt om de Nederlandse garna- lenvloot op ruime schaal te ver nieuwen. Wanneer geen maatre gelen getroffen worden zal over een jaar of 10 a 15 de garnalenvis serij in Nederland nog nauwe lijks bestaan. B. en W. van Termunten schrijven dat in een brief aan de minister van landbouw en visserij. Het college stelt met zorg vast dat de garnalenvisserij vanuit het ha venplaatsje Termunterzijl in de loop der jaren sterk is teruggelo pen. Energie De algemene energieraad vindt dat er een energie-scenario moet worden uitgewerkt, waarin als belangrijkste factor een lage eco nomische groei is verwerkt. Een dergelijk scenario moet een schatting geven voor de energie- behoeft in de nabije toekomst. Van de zijde van het ministerie van economische zaken bestaat al een dergelijk scenario, maar de Ener gieraad vindt het met het oog op de komende brede maatschap pelijke discussie over energie zinvol, dat er ook een alternatief voorhanden is. ZUTPHEN - Een felle brand heeft gisteren de lingeriefabrieken van Lovable in Zutphen volledig verwoest. Niet alleen de produk- tiehal viel ten prooi aan de vlammen, maar ook de magazijnen en kantoorruimten kon den door de 75 brand weermensen niet gered worden. De oorzaak en ook de omvang van de schade 's-GRAVENZANDE (GPD) van de lozingen van grote hoeveelheden bagger, die uit de haven van Rot terdam per schip naar open zee worden gebracht. De vakantiegangers ruiken af en toe een penetrante geur en som migen Jkrijgen braakneigingen. Volgens Willem van Dalen jr. van de reddingsbrigade in 's Graven- zande is het zand op de stranden door de sliblozingen ver kleurd. De reddingsbrigade heeft alarm ge slagen, omdat zij vindt dat' de vuilschepen veel te dicht onder de kust hun bagger in zee gooiep. Van Dalen: „We hebben gisteren een kruispeiling genomen en we stelden vast dat de boten nauwe lijks twee kilometer uit de kust storten". Hij vertelt dat het water pikzwart wordt als de lading wordt gelost. „Dat gaat dag en nacht door. En de bemanning op de schepen heeft er bezwaar tegen als je eens een keer een kijkje komt nemen. Gisteren werden we ook gewaar schuwd dat we weg moesten gaan, omdat het gevaarlijk zou zijn". In het slib van de Rotterdamse ha ven zitten veel zware metalen en andere giftige stoffen. Van Dalen denkt dat om die reden het leven in de zee ter plaatse wegkwijnt. „De vissers gooien er hun netten al lang niet meer uit, zeesterren en krabben zie je haast niet meer op het strand. Maar het ergste is natuurlijk als ook de badgasten straks dood liggen te gaan". De reddingsbrigade in 's Graven- zande hoopt dat als gevolg van haar noodkreet de baggersche pen in het vervolg het slib verder in zee zullen lozen.s DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering lijkt niet erg onder de indruk van de Westduitse ontstemming over de wijze waarop ons land tracht te komen tot hogere aardgasprijzen. Volgens persberichten zou de regering in Bonn het de Nederlandse regering kwalijk nemen dat zij de aardgasprijs wil verhogen door gebruik te maken van een speciale gezant. Het ministerie van economische zaken in Den Haag liet gisteravond desgevraagd weten niet te verwachten dat Bonn de onderhandelingen over de hogere aardgasprijs zal stopzetten. LONDEN (AFP) - Een groep Britse lagerhuisleden heeft opzettelijk het besluit van het Hogerhuis als hoogste gerechtelijke instantie van het land getrotseerd betref- fendè de onafhankelijke televi siemaatschappij Granada. De commissie voor zaken van Wa les van het Lagerhuis publiceer de gisteren het "geheime" rap port van de "British Steel Corpo ration" waarvan een deel in fe bruari door Granada was be kendgemaakt na onthullingen door een employé aan een jour nalist. Woensdag had het Hoger huis voor het eerst in de geschie denis van de Britse pers Granada veroordeeld tot het onthullen van de naam van haar informant op straffe van sancties Genoemde lagerhuiscommissie, onder lei ding van Leo Abse (Labour), publiceerde het fameuze rapport van de British Steel Corporation. Dit document bevat vertrouwe lijke aantekeningen n.a.v. zwak beleid van de directie van de on derneming en moeilijkheden bij het beheer. Bij het openbaar maken van het document verklaarde Abse: "ik geloof dat het besluit van het Ho gerhuis een ernstige aam al op de persvrijheid is". Zijn commissie "zal zich ervan verzekeren dat de vrije circulatie van informatie een zorgvuldige beschermd recht De directie van Granada heeft te kennen gegeven dat zij de zaak zal voorleggen aan het Europese Hof voor mensenrechten. West-Duitsland is vooral boos om dat Nederland via de Westduitse regering de voornaamste Duitse aardgasimporteur, Ruhrgas AG, onder druk wil zetten. Volgens de regering in Bonn zijn de onder handelingen echter geen zaak tussen de beide regeringen, maar dienen zij te verlopen tussen de Gasunie en Ruhrgas. Ook het gebruik dat Nederland maakt van een speciale afgezant, mr. Spierenburg, is in het ver keerde Duitse keelgat geschoten. Gasimporteur Ruhrgas beves tigde dat voor haar uitsluitend de Gasunie telt als gesprekspartner. Het bedrijf nuanceerde dit echter enigszins door er voorts op te wij- zen dat de bondsregering 'na tuurlijk' het kader bepaalt waar binnen de onderhandelingen kunnen plaatsvinden. De woordvoerder van het Neder landse ministerie van economi sche zaken liet weten niet in staat te zijn officieel commentaar op de berichten te kunnen leveren. Wel wees hij erop dat minister van Aardenne bij zijn recente rond reis langs de hoofdsteden van de landen, die ons aardgas kopen, ook mr. Spierenburg bij de ver schillende regeringen heeft gein- troduceerd. De prijs van het aardgas, dat Ne derland aan een aantal Europese landen levert, is deze week plot seling opnieuw in het centrum van de belangstelling gekomen, nadat bekend werd dat de onder handelingen van mr. Spieren burg boven verwachting verlo pen. Het ziet ernaar uit dat zijn gesprekken in onder andere Ro me, Parijs en Brussel enkele miljarden guldens extra in het laatje zullen brengen. Daarmee zullen de begrotingsproblemen van het kabinet in niet onaan zienlijke mate vereenvoudigd worden. In tegenstelling tot onderhandelin gen met West-Duitsland verlopen de gesprekken met Frankrijk meer hoopvol. Dit hangt samen met het feit dat nog dit jaar het volledige leveringscontract met dit land vernieuwd moet worden. Moeilijker ligt het daarentegen met Italië, dat al sinds het midden van de jaren '60 van uiterst lage prijzen profiteert. De economi sche positie waarin dat land ver keert bemoeilijkt het doorvoeren van een forse prijsverhoging. Daarnaast loopt het contract met Italië door tot 1995. LELYSTAD/DEN HAAG - Het warme, droge weer van de afge lopen anderhalve week heeft de akkerbouwgewassen in ons land geen kwaad gedaan. Het is echter nog moeilijk te beoordelen in hoeverre er al sprake is van defi nitief herstel en in hoeverre men nog blijft zitten met blijvende schade door kou en regen in juni en de eerste drie weken van juli. Pessimisme noch optimisme is op het ogenblik op zijn plaats, zegt het proefstation voor de akker bouw in Lelystad, maar in het al gemeen moet men toch maar lie ver op gemiddelde dan op topop- brengsten van de gewassen reke- De vele regendagen waar de zomer mee begon, hebben geen vertra ging kunnen brengen in de graanoogst wintergerst is al voor een deel geoogst, met de zomer- gerst begint men nog deze week of anders begin volgende week, wintertarwe gaat, als alles goed blijft gaan, over een week of drie van het land. De granen rijpen nu vrij snel af, en ook dan zal volgens het proefsta tion eerder tot een gemiddelde dan tot een topopbrengst leiden, maar bedorven is het graangewas zeker niet. Al zijn er, vooral bij tarwe, wel vrij veel percelen waar de halmen „gelegerd" zijn: ze zijn erg scheef gaan staan of plat op de grond gaan liggen, een proces dat niet meer terug te draaien is. De korrels in het ergst gelegerde gewas zijn alleen nog maar goed voor kippevoer. In volle gang is op het ogenblik de oogst van graszaad. Voor dit ge was, zegt het proefstation, is de droge periode nog maar net op tijd gekomen. Het zou anders door een rampje zijn getroffen. In Zeeland is, netjes op tijd, de vlas oogst gaande. De kwaliteit lijkt goed. Afwachten is het bij de twee grote akkerbouwgewassen, waarvoor de normale oogsttijd pas later aanbreekt aardappelen en sui kerbieten. Voor aardappelen zijn de kaarten al geschud, zegt het proefstation, maar of de boer er een goede of een slechte slag mee slaat valt nog niet te voorspellen: gewoon afwachten hoe lang ze nog willen doorgroeien. Voor de bestrijding van de aardap pelziekte (phytophtora) is het goede weer juist op het kritische moment gekomen. Die aandoe ning kan men nu te lijf gaan met bespuitingen. In het suikerbietengewas ziet men gele plekken op plaatsen, waar de grond door de regen is dichtge- clatrpn Maar ppn Voorspelling icuncil van de bieten, i hele tijd van de oogst koeien niet in deze zonderlinge zomer flink wat melk te geven: bij erg nat weer wat minder,, bij droog weer wat meer, maar week voor week meer dan een jaar te- :es regenrijke had de mel- slagen. Maar over de kwaliteit1 die nog cue nog een neie tija van ae oogst af zijn, valt daar niet op te base- Melk Het vooruitzicht op een wat zorge lijke staltijd met niet al te veel voer verhindert de Nederlandse Voordat half juni de zes weken begonnen, kaflevering juist schieter boven he jaar tevoren berei cent meer. In de zakte het af en to< velijk 3 een jaar et digend op 12 en 19 juni. Slechter dan koeien het echter hebb duktschap, zomer niet van de regi heeft een f tervoederp: winter ongeveer twintig procent, tegen kuilgras 64 en hooi twaalf procent. GROENTEVEILING IN KATWIJK AAN DEN RIJN DATUM: 31/07/80 Snijbonen 4,10-5,30, Sperziebonen 1.40-4,40, Tuinbonen 0,24-0,43, Rode Kool 0,43-0,48, koolrabi 1,-- - 1,80, Spits kool 0.57-0.71, Bospeen II 1,65-2.12. Waspeen AI per kist 6.80-10,90, Waspeen ErB'Hr'iE 0.30-0.39, Bloemkool 6 per bak I ïmkool 6 II per bak nkoof 8 H per bak 0,69, I per bak 0.67-1.14. I per bak 0,68, Aanvoer defensie Yvon Bourges. De voor bereidende studie zal in 1982 zijn voltooid. Hand in hand met Duitsers tegen de koppelbazen DEN HAAG - De Loontechni- sche Dienst van het ministe rie van sociale zaken heeft contact opgenomen met de Duitse justitie om te bekijken hoe koppelbazen kunnen worden gepakt die in Neder land mensen ronselen voor zwart werk in West-Duits land. Zij trekken zowel Nederlanders als buitenlanders aan, die dan in kantoortjes vlak over de Duitse grens aan (zwart)werk worden geholpen. Volgens de woordvoerder heeft het ministerie „geen Hauw idee" over de aantallen men sen om wie het gaat. Een probleem bij het bewijs lijk is In Nedi vergu: krachl stellen, spreken niet gebeurt dan nog vaa kantoortjes, blijken te zi voor de deur staat. Even later blijkt er dan weer een duister BV-tje te zijn opge- kuenjc j begin- n", aldus Sociale Zaken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15