Israëlische justitie treedt af minister van "Billygate"markeert einde van Vietnamtrauma Steeds meer afwijzende reacties op Jeruzalem-wet Optimisme in Teheran na brief congresleden VS Turkse diplomaat in Athene vermoord VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 (Van onze correspondent Maarten Huygen) WASHINGTON - De eersten die van „Billygate" spraken waren enkele gniffelende Republikei nen. Hui> conventie had geklon ken als een klok. Nixon was ner gens genoemd. Een nieuwe ver friste en meer conservatieve Re publikeinse Partij stort zich in de verkiezingen. En wat is beter in de verkiezingstijd dan een schandaal bij de Democraten. Zo kunnen ze de tegenpartij einde lijk een spaak in het wiel steken. Eindelijk hebben de Democraten hun Watergate. Maar wat tot nog toe naar boven gekomen is, lijkt bij lange na niet op Watergate. Natuurlijk, er zijn allerlei duistere hoeken en gaten die nog ontdekt moeten worden, maar de ingrediënten die tot Nixons val hebben geleid zijn niet bespeurbaar. Carters onhan dige aanpak van' broeder Billy heeft weinig te maken met de op zettelijke inbraak in het Demo cratische partijhoofdkwartier plus alle sinistere ingrepen om de zaak toe te dekken. Er heerst nu ook een andere men taliteit in het Witte Huis dan in dertijd. De Nixon-mensen ver moedden overal komplotten en samenzweringen. „Met een der gelijke groep mensen moest er een Watergate gebeuren", riep een van Nixons speechschrijvers later uit. En in de huidige situatie wordt er meteen naar hartelust aan de pers doorgelekt, zodat er weinig te verbergen valt. Maar wat er bij Nixon aan eerlijkheid ontbreekt, daar mankeert het bij Carter aan ervaring. De Carter mythe van de „regering zo eerlijk als het volk" is vastgelopen in een modder van stommiteiten. Het gaat hier niet alleen om het „zwarte schaap" dat elke familie kent, zoals de Democratische voorzitter van het Huis van Af gevaardigden het uitdrukte. Na tuurlijk, ook andere presidenten hebben te kampen gehad met familieleden die kattekwaad uit haalden. Lincolns vrouw had een gat in haar hand, Eisenhowers broer ging vreemd, Sam Johnson moest in bedwang worden ge houden en Nixons broer Donald deed zaken met de louche finan cier Robert Vesco. Het is ook heel verleidelijk voor een presidentieel familielid om van zijn status gebruik te maken. Maar de president zelf moet die vreemde neigingen proberen in te dammen. Jimmy Carter deed precies het tegenovergestelde. In zekere zin moedigde hij Billy's fratsen zelfs aan. Algemeen be lang en privé-oogmerk lopen door elkaar in Billygate. Billy, van zijn inkomsten uit het pinda- bedrijf beroofd, wilde geld ver dienen aan zijn betrekkingen met de Libiërs. Er zit veel olie in dat land en „er lopen veel meer Ara bieren dan joden in het Midden- Oosten rond", zoals Billy het zelf uitdrukte. Die Libiërs zagen in Billy een mo gelijkheid om de VS te beïnvloe den. De betrekkingen tussen beide landen lagen op een diep^, tepunt. De VS importeert welis waar 10 procent van zijn olie uit Libië, maar militaire vliegtuigen wil het niet leveren aan dat nogal agressieve land van kolonel Gad dafi. Jimmy Carter gaf daarom de nog niet (wettelijk verplicht) in geschreven buitenlandse agent Billy de mogelijkheid om tussen Libië en de VS te bemiddelen. Met goede bedoelingen wellicht. Eerst voorzag hij Billy van ver trouwelijke diplomatieke telex berichten voor zijn bezoek aan Libië. Dat is niet strafbaar, maar het gaf Billy wel meer status bij de Libiërs. De Libische twijfel werd volledig weggenomen toen Billy een bijeenkomst tussen de Libische gezant Houdari en Brzezinski mocht organiseren op verzoek van het Witte Huis. Dat was volstrekt onnodig, want de Amerikaanse regering had ook op andere manier contact kun nen zoeken met Houdari. Weer met goede bedoelingen mis schien, want het ging nu per slot van rekening over de gijzelings kwestie in Teheran. Maar vlak na deze vergadering ontving Billy als beloning zijn eerste cheque van 20.000 dollar uit Libië. Het verarmde broertje had al maan den om een grote lening bij de Libiërs gesmeekt. Toen minister van justitie Benjamin Civilletti hoorde dat zijn departement een onderzoek tegen Billy had inge steld, belde hij de president op. Als Billy zich zou inschrijven als voor een buitenlandse regering werkende contactman zou alles goed komen, zei de minister te gen Carter. Grondwettelijk klopt een dergelijke waarschuwing niet. maar het is bijna onvoor stelbaar dat Civilletti het niet had gedaan. Het onderzoek van het Congres naar het doen en laten van de Car ters kan anderzijds nauwelijks objectief meer zijn. De politieke belangen die voor de deelnemers op het spel staan zijn te groot. Het komt alleen allemaal erg onge lukkig voor Jimmy Carter. De verkiezingstijd heeft het Billy- schandaal tot karikaturale afme tingen opgeblazen. De pers, die sinds Watergate op scherp staat, draagt daar rijkelijk toe bij. Tel daar bij op de verdeeldheid bin nen de Democratische partij en de Kennedy-mensen die Carter ten val willen brengen en dan komt ook de Carter-regering maar heel langzaam met de volle waarheid te voorschijn en dat ai- les doet de fantasie op hol slaan. Het betrokkenland. Libië, is gehaat bij de invloedrijke Israël-lobby. Verschillende malen heeft Gad dafi bijgedragen aan terroristi sche acties tegen Israël. En dan zit president Carter midden in een tijdperk van algehele malai se. Dat heeft niet alleen met zijn persoon te maken maar ook met „natuurrampen" als de economi sche recessie en de afhankelijk heid van de olie uit het Midden- Oosten. Amerika heeft flink aan macht ingeboet en iedereen moet nog wennen aan de nieuwe situa tie. De Amerikanen zijn dan ook uitge keken op een regering die alles eerlijk doet. Carter heeft genoeg menselijke vergissingen op zijn geweten. Ze willen liever iemand zien „die dingen gedaan krijgt" op wat voor manier dan ook. Bil lygate is een symbool van Carters kinderlijke onhandigheid. Carter staat nu zelfs lager in de opinie peilingen dan Nixon ooit gestaan heeft. De val van Nixon luidde het Vietnamtrauma en een perio de van nationale reiniging in. Het drama van Billygate markeert het einde van dat trauma. VN schorten voedselhulp Oeganda op KAMPALA (Reuter) - Alle door de VN gesteunde voedselver- trekkingen naar het door de honger getroffen gebied van Karamoja in het noordoosten van Oeganda zijn opgeschort vanwege de onveiligheid. Dit heeft mevrouw Melissa Wells, hoofd van het VN-ontwikke- lingsprogramma in Oeganda, meegedeeld. Onlangs werd een gewapende aanval gepleegd op vijf vrachtwagens met voedsel bij Namaloe in genoemd gebied. Daarop deden functionaris sen van verscheidene hulpor ganisaties in het gebied een beroep op de Oegandese re gering maatregelen te treffen tegen het toenemend geweld. Mevrouw Wells zei te hebben gesproken met de stafchef van het leger, brigade-gene raal Ojite-Ojok, en de huidige regeringsleider, Paulo Mu- wanga, voorzitter van de re gerende militaire commissie. "Beiden beloofden stappen te zullen doen om de situatie onder controle te krijgen. Maar wij zullen ons werk niet hervatten voordat er verbete ring is opgetreden", aldus mevrouw Wells. Het tegenhouden van voedsel- transporten volgt op toene mende onrust in het gebied. Zwaargewapende benden die zich aanvankelijk bezighiel den met traditioneel gewor den veeroof, gingen over tot grote militaire aanvallen op de geïsoleerde dorpen en Karamoja. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische minister van justitie Tamir heeft gisteravond volkomen onverwacht meegedeeld af te trèden. Tamir kondigde aan wel de regering te blijven steunen als lid van het parlement. Tamir behoort tot de Democrati sche Partij die op het moment slechts drie parlementsleden telt, nadat deze partij in allerlei splin tergroepen uiteengevallen is. Daarentegen is de partij met drie ministers oververtegenwoordigd in de regering. Tamir stelde dat hij persoonlijk zich niet bij deze oververtegenwoordiging kon neerleggen, omdat het ingaat te gen alle politieke normen en daarom besloten had afstand te doen van zijn ministerszetel. „De regering heeft zwakke en ster ke punten, maar ik blijf deze re gering steunen omdat het mo menteel de beste keus is die we hebben", aldus Tamir, die zijn zeer onverwachte mededeling over zijn aftreden gisteravond in de nieuwsuitzending van de tele visie deed. De minister voegde daar echter aan toe dat zijn partij niet op alle punten het regerings standpunt deelt. „Misschien was ik wel aangebleven als ik het al tijd volledig met de regering eens was geweest", aldus Tamir. Indertijd is Tamir uit premier Be gins Likoedpartij getreden na een mislukte poging van Tamir om Begin als leider van deze par tij af te zetten. Voor de verkiezin gen van 1977 sloot Tamir een ver bond met enkele bekende Israë lische persoonlijkheden die sa men onder leiding van de huidige vice-premier Jadin de centrum partij DASH oprichtten. DASH had tot doel een soort middenpo- SALISBURY -Het standbeeld van Cecil John Rhodesde stichter va n het voormalig Rhodesië. wordt in het centrum van Salisbury heergehaald. Met deze daad symboliseert men in Zimbabwe, dat het einde van het Britse koloniale tijdperk in het land. ADVERTENTIE sitie in te nemen, waarbij het in een coalitie met de Arbeiderspar tij een wippositie kon verkrij gen. Mede door het betrekkelijk grote aantal stemmen dat de DASH/ partij in de verkiezingen cp dk Arbeiderspartij veroverde, wejfcl juist Begins Likoed de grootïte partij. Na de verkiezingen beslfiot de DASH-partij met haar 15 ze tels een coalitie met de regerei de Likoed aan te gaan, hetgeen hc ist onmiddellijk tot een breuk in de partij leidde. Drie van de vier ni- nisters bleven echter aan. Het af gelopen jaar besloten echter steeds meer van haar parle mentsleden de partij te verlaten waardoor de parlementaire basis steeds kleiner werd. Ontslag Over de afgelopen drie jaar hebben behalve Tamir in het geheel reeds vier ministers hun ontslag inge diend, waarvan er slechts één - de huidige minister van financiën - is teruggekeerd. Sinds het aftre den van Weizman, enkele maan den geleden, is bovendien de post van minister van defensie nog steeds niet bezet. Hoewel men niet kan spreken een regeringscrisis, ziet pren Begin zich nu geplaatst uiterst delicate taak twee ministers te benoemen. De pre mier weigerde gisteren commen taar te leveren op het aftreden van Tamir. Als mogelijke opvolger van Tamir werd gisteren de naam genoemd van de minister zonder porte feuille Nissim, die evenals Tamir bekend staat als een politieke ha vik. De oppositionele Arbeiderspartij beschreef het aftreden van Tamir als nog een bewijs van het uit eenvallen en afbrokkelen van de Likoedregering. Het is niet uitge sloten dat Tamir - hoewel hij dit zelf ten stelligste ontkende - zijn politieke geluk op den duur in een ander partijverband gaat zoeken. Te meer daar zijn Demo cratische Partij volgens de opi niepeilingen bij verkiezingen hooguit op twee zetels kan reke- Weizman weet zich sinds zijn aftre den nog steeds zonder een dui delijke politieke achterban. De geruchten over een eventuele nieuwe politieke lijst met Dajan en Weizman doen nog steeds hardnekkig de ronde. Het is zeer wel mogelijk dat Tamir zich öp den duur bij zijn afgetreden col lega's zal aansluiten. Vorig jaar VANUATU - De opstandelingenleider Jimmy Stevens laat zich met een palmblad koelte toewuiven. Stevens blijft de nieuwe, onaf hankelijke regering van de Nieuwe Hebriden,die nu Vanuatu he ten, bestrijden. De regering heeft hem amnestie aangeboden, als hij met zijn rebellie ophoudt. JERUZALEM - De reacties op de door het Israëlische par lement aangenomen „Jeru zalem-wet" blijven onver minderd afwijzend. De Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de landen van de EG gevraagd de beslissing van Israël om Jeruzalem te beschouwen als hoofdstad van het land. af te keuren. In een nota. die aan de ambassa deurs van de Negen in Liba non werd overhandigd, wordt herinnerd aan die resoluties de de EG-landen op de top in Venetië hebben aangeno men. Het wetsvoorstel inzake Jeru zalem heeft geen juridische gevolgen en is niet van in vloed op de onderhandelin gen die moeten leiden tot een beslissing over de politieke toekomst van de stad, aldus een verklaring gisteren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Vol gens woordvoerder John Trattner is de juridische si tuatie een probleem waarmee Israël zich moet bezighouden, maar hij bleef erbij dat de nieuwe Israëlische wet geen juridische consequenties zal hebben voor de onderhande lingen met Egypte. „Wij blij ven geloven dat de bespre kingen zullen voortgaan", al dus Trattner. Evenals de VS is Egypte van oordeel dat de toekomstige status van Jeruzalem een zaak van onderhandelingen is tussen de betrokken partijen en niet een kwestie die een zijdig kan worden opgelost. De Egyptische president Sa- dat zei gisteren dat het aan nemen van de wet voor hem niet als een verrassing is ge komen. „De Israëlische maat regelen gaan in tegen de ak koorden van Camp David", aldus Sadat. Zijn minister van Over gijzelingskwestie TEHERAN (AFP/DPA) - De brief Capucci 2 II* t-v n-ucii vdii oei /\meiiKa ongeluk in Britse f™l„rfasr,'icib™£clrJaan.sï kerncentrale 703l°/o) o LEIDSE SPAARBANK 5 LONDEN (DPA) - Bij een ongeluk in de Britse kerncentrale van Windscale in het noordoosten van Engeland is in 1979 een aan zienlijke hoeveelheid radioactivi teit ontsnapt. Uit een gisteren ge publiceerd rapport van de in spectie voor kerncentrales blijkt dat bij het ongeluk 100.000 curie radioaktieve straling is vrijge komen. De schade zou beperkt zijn geble ven. In het rapport heet het dat de besmetting van 1700 kubieke me ter grond "tegenwoordig geen gevaar voor arbeiders of bevol king oplevert". Het ongeluk werd veroorzaakt door "gebrek aan vaktechnische beoordeling". die 184 leden van het Amerikaan se congres aan Iraanse parle-, mentsleden hebben geschreven, betekent een eerste stap die dui delijkheid zou kunnen verschaf fen in het gijzelingsprobleem. Dit heeft de voorzitter van het Iraan se parlement, ajatollah Rnfsanja- ni, gisteravond verklaard in een interview op de televisie. De gij zel ;.>gsk west ie moet bestudeerd worden en die brief kan daarvoor een uitgangspunt bieden, aldus Rafsanjani. De leden van het Amerikaanse Congres hebben de Iraanse par lementariërs gevraagd aan het debat over de gegijzelden "ab solute prioriteit" ioe te kennen. Radio-Tcheran heeft gisteren be kendgemaakt dat de vestigingen van de vijf buitenlandse olie maatschappijen in Iran in de toe komst onder leiding dienen te staan van Iraniërs. De leiding van de ondernemingen zal in een hol ding worden ondergebracht. De ze zal werken onder toezicht van het Iraanse ministerie voor olie zaken. De Grieks-katholieke aartsbis schop Hilarion Capucci heeft gis teren meegedeeld dat hij deze week met boodschappen van paus Johannes Paulus de tweede Iraanse leiders in Teheran zal ontmoeten en misschien de kwestie van de Amerikaanse ge gijzelden zal bespreken. i niet aan wie de pause- van de Savak (voormalige ge heime politie) en een man die was veroordeeld wegens "een aanslag op de kuisheid" Dit heeft radio- Teheran meegedeeld. Alle dertien waren veroordeeld door Islamitische tribunalen. lijke boodschappen richt. Maar volgens kringen uit de Grieks-katholieke kerkelijke gemeenschap zijn zij bestemd voor de ajatollah en president Bani-Sadr. Het Vaticaan wilde nog niet bevestigen of Capucci optreedt als boodschapper van de paus. De Iraanse minister van buiten landse zaken Sadeg Ghotbzadeh heeft Frankrijk ervan beschul digd op de hoogte te zijn geweest van de moordaanslag op de Iraanse ex-premier Sjapoer Bachtiar. Hij zei dit gisteren in een vraaggesprek met de Franse krant Le Matin. Ghotbzadeh zei dat Bachtiar oo de hoogte was gesteld en op 18 juli, de dag van de aanslag, voor het eerst sinds zijn verblijf in Frank rijk. een kogelvrij vest droeg. Frankrijk zou de aanslag kunnen hebben voorkomen, aldus Ghotbzadeh. De Iraanse minister zei voorts dat Frankrijk "bijna onvriendelijk" was tegen de Islamitische re publiek, omdat het asiel verstre kt aan mensen die staatsgrepen voorbereiden tegen het Islamiti sche bewind in Iran. Dertien mensen zijn gisteren in de gevangenis van Teheran geëxe cuteerd. Elf vart ben waren ver oordeeld wegens hun aandeel in de "poging tot een staatsgreep". De andere wee waren een chef buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, verklaarde dat Egypte geen enkele wijziging in de status van Jeruzalem erkent. De kwestie-Jeruza lem dient onderwerp te vor men van onderhandelingen, aldus Hassan Ali. De Israëlische autoriteiten be togen dat er door dc wet in feite niets is veranderd: slechts een reeds bestaande toestand is officieel vastge legd. Zij vinden dat de VS te veel misbaar maken en dat de Egyptenaren daardoor zou den kunnen worden aangezet tot tegenmaatregelen, waar van anders wellicht geen sprake zou zijn. Grote bezorgdheid uitte de Franse regering gisteren n.a.v. de Jeruzalem-wet. „De ze wet is in tegenspraak met de pogingen om een recht- vardigo en alomvattend^ vre de in het Midden-Ooster te bereiken", aldus een verkla ring van het F ranse ministerie van buitenlandse zaken. Turkije heeft gisteren zijn am bassadeur in Tel Aviv terug geroepen. „Nu het Israëlische parlement besloten heeft dat Jeruzalem, inclusi# f de gean nexeerde Arabische sector, de hoofdstad van Israël is, willen wij nadere informatie van onze ambassadeur", al dus premier Demirel. Coup in Afghanistan verijdeld? NIEUW DELHI/ISLAMABAD (UPI/AFP) - Sowjet-troepen hebben een poging tot een staatsgreep van twee eenheden van het Afghaanse leger verij deld, zo heeft een diplomaat laten weten. Volgens de diplomaat ging het om eenheden die zijn gestationeerd op de basis Pul-i-Charki, net bui ten Kabul. De poging tot de mili taire coup zou zijn mislukt, door dat de plannen daartoe uitlekten, waarna Russische troepen 18 juli de basis omsingelden en de sa menzweerders uitschakelden. Verste rjte aanwezigheid van Sowjet-militairen m de straten van Kabul rond deze tijd had met ping van de regering van Ba brak- Karmal te maken, aldus de di plomaat. ATHENE (AFP/DPA) - De Turkse diplomaat Galip Ozen is gisteren in Athene doodge'schoten. Ook een van zijn kinderen kwam by de aanslag om het leven. De vrouw en een ioon van de di plomaat raakten gewond door schoten die op de auto werden afgevuurd. De politie zei over aanwijzingen te beschikken dat één man de aanslag heeft ge pleegd. Het persbureau ANA maakte kort na de schietpartij bekend dat iemand zich uit naam van het "geheime Armeense le ger" aansprakelijk had gesteld voor de dodelijke schoten. Premier George Rallis veroordeel de de aanslag scherp en verklaar de dat de regering er alles aan zal doen om dc zaak zo snel mogelijk op te helderen. Ook de belang rijkste oppositieleider in Grie kenland. Andreas Papandreou, sprak zijn afschuw uit over de aanslag. Dezelfde Armeense organisatie hai zich in een in januari in Beiroet uitgegeven verklaring verant woordelijk gesteld voor het ver moorden van zes Turkse diplo maten tussen 1975 en 1979. Kosmonauten geland MOSKOU (Reuter) - De kosmo nauten Wiktor Gorbatko en Pham Tuan zijn gisteren veilig geland in Kazachstan, nadat ze een week geleden gelanceerd wa ren naar het ruimtestation Sal- joet-6, zo heeft radio-Moskou omgeroepen. De Sowjet-gezagvoerder en zijn Vietnamese metgezel hebben in de ruimte wetenschappelijke ex perimenten uitgevoerd met de kosmonauten Leonid Popov en Walery Rjoemin, die al sinds 9 april om de aarde zweven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13