'Jury helpt Sowjet - atleten Kozakiewicz rijst met polsstok naar grote hoogte Zeiler Mayrhofer in privé-demonstratie tegen Sowjetpolitiek Geloofwaardigheid organisatie staat op de tocht Els Vader bereikt doel niet iONDERDAG 31 JULI 1980 SPORT TALLIN (ANP) - De Oostenrijkse zeiler Wolfgang Mayrho fer heeft gisteren in Tallinn tijdens de officiële sluitings ceremonie van de Olympische zeilregatta voor een inci dent gezorgd. De winnaar van de zilveren medaille in de Finnjollen klasse hield bij de prijsuitreiking een privé- demonstratie tegen de Sowjetrussische inval in Afghanis tan. Mayrhofer verscheen - overigens breeduit lachend - met een zwar te rouwband om zijn linkerarm. Tot tweemaal toe balde hij i pische hymne in plaats van de volkcliodpren van Spanje (win naar FD) en Denemarken (goud soling). vuist tijdens het applaus van de Opvallend was dat tijdens de c toeschouwers, onder wie de hui dige voorzitter van het Olym pisch Comité (IOC) en diens op volger, Lord Killanin en de Spanjaard Samaranch. 'Ik had besloten iets te onderne men omdat ik het niet eens ben met de politiek van de Sowjet Unie", zei Mayrhofer na de plech tigheid. "Ik was van mening dat mijn land beter geen ploeg had kunnen afvaardigen. Nu dat toch gebeurde was het zinloos als ik als enige thuisbleef. Ik vond dat het nuttiger was dan op eigen houtje een soort demonstratie te houden. Dan zou er tenminste over worden gepraat". De Nederlandse zeilers hielden zich volgens de instructies van het nationale Olympisch Comité (in Tallinn vertegenwoordigd door secretaris-penningmeester Frese) afzijdig van het officiële gedeelte van de ceremonie. En kele zeilers, onder wie Geert Bakker, Dick Coster, Willem van Walt, Meijer en Govert Brasser, voegden zich vergezeld door borden met de tekens van hun zeil klasse bij de overige deelne mers, voornamelijk om te foto graferen en hun collega's te felici teren. Tweemaal klonk de Olym- de optische verwijzing naar de volgende olympische zeilregatta in Los Angeles (1984) ontbrak. De Amerikaanse vlag werd eveneens niet gehesen. In aanwezigheid van de scheidende IOC-voorzitter Lord Killanin en zijn opvolger Juan Samaranch werd het Olympisch vuur ge doofd zonder vermelding van de volgende olympische halte: Los Angeles. Vandaag zal het bestuur van het In ternationaal Olympisch comité de mogelijkheid bespreken om tijdens de algemene slotceremo nie van zondag in het Lenin-sta- dion in Moskou af te zien van het hijsen van de Amerikaanse vlag, Wolfgang Mayrhofer (1) staat, breeduit lachend, met de zwarte rouwband naast de winnaar Rechardt. Mayrhofer droeg zijn zwarte band om te protesteren tegen de Sowjetrussische inval in Afghanistan. zoals door president Carter is geëist. Volgens de reglementen van het IOC mag het organise rend land de vlag van de volgen de Olympische organisator om- hoogbrengen. Carter heeft deze uitleg evenwel niet aanvaard. Hij gaat van het standpunt uit, dat de Olympische Spelen onder de MOSKOU (GPD) - Na precies vier uur competitie was het pleit beslecht. Omringd door zijn landgenoten Slusarski en Klimczyk stond daar de nieuwe olympische polshoog- kampioen Wladyslaw Kozakiewicz om de hulde van het publiek in ontvangst te nemen. verantwoording vallen van IOC en niet van de organisatie ter plekke. Dus, meent Carter, dient het IOC de beslissing te nemen inzake het wel of niet hijsen van de vlag, waarbij de Amerikaanse president er ten sterkste op aan dringt de Stars and Stripes niette gebruiken. Hulde voor het goud op dit altijd spectaculaire atletiekonderdeel. hulde zeker ook voor de nieuwe wereldrecordhoogte, die de 26-ja- rige Kozakiewicz als .een soort toegift sprong: 5.78 meter. Weer had de Poolse polshoog- school toegeslagen nadat in Mon treal Slusarski al had getriom feerd. Een triomf geboekt op de enige Rus. die aanspraak mocht maken op de olympische titel. Konstatin Volkov, die op respec tabele afstand (5.65 m.) het zilver Popov moet inbinden... MOSKOU - Vladimir Povov, vice- voorzitter van het organisatie comité, heeft zijn beschuldiging dat krachten in het buitenland de vlotte afwerking van de Olympi sche telefoon-gesprekken zou den saboteren, niet kunnen waarmaken. Een opgeroepen ge- tuige-deskundige, Vladimir Klinka van het ministerie van communicatie, moest gisteren bekennen dat hij geen bewijs had kunnen vinden. Popov bleef het niettemin vreemd vinden, maar achtte de zaak niet meer van be lang omdat er geen klachten meer waren gekomen. Terwijl hij dat zei, wachtte de enige aanwe zige journalist in het perscen trum van de roeibaan een half uur op verbinding... mocht delen met Slusarski, om dat beiden via exact dezelfde po gingen die hoogte hadden be reikt. Een teleurstelling voor de Russen, maar een nog grotere deceptie voor de Fransen, die in de laatste weken via Vigneron (slechts ze vende) en Houvion (vierde) het wereldrecord, dat begin van dit jaar op 5.72 meter stond, opkrik ten naar 5.77 meter. Daarmee leek het lot beslecht van de man. die begin van dit jaar die recordhoog te van 5.72 meter achter zijn naam kreeg. Ja, Kozakiewicz. De Pool, die vier jaar geleden van wege een blessure in Montreal niet verder kwam dan een ne gende plaats, rekende gister avond genadeloos af met de zo sterk geachte concurrentie. Zon der enige aarzeling gleed hij over 5.35, 5.50, 5.60. 5.65, 5.70 en 5.75 meter. Die laatste moeiteloze sprocg zou een maand geleden nog een wereldrecord hebben be tekend. Voor de Rus Volkov zat er niets an ders op dan gokken, hoogten MOSKOU (GPD) - In de internationale atletiekwereld dreigt een rel van ongekende omvang. De Russische organisatoren van het atletiektoernooi worden door atleten van diverse landen ervan beschuldigd door het op treden van eigen juryleden en scheidsrechters de tegenstanders van de Sowjet-atleten, waar dit mogelijk is, te benadelen. Al enkele dagen gaan er geruchten in deze richting, maar gisteren was het voor het eerst zo ver, dat bestuursleden van de Internatio nale Atletiek Federatie (IAAF), onder wie voorzitter Ad Paulen j zelf, gedurende het gehele j avondprogramma op het mid denveld ter controle aanwezig waren. Op aandringen van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC), zullen de klachten worden onderzocht. De lijst van beschuldigingen groeit haast met het uur. Beschuldigin- gen van de meest uiteenlopende aard, waarvan de meest specta- j culaire afkomstig is van de Finse speerwerpers. Zij hebben gezien, ven het middenveld ontstond. Qok zou fraude zijn gepleegd bij het beoordelen van worpen van Russische speerwerpers, die de speer te vlak zagen landen, toch een prestatie achter hun naam kregen. Vaantjes dat bij worpen van Russische ab Van Zweedse zijde ligt de beschul- leten de marathonpoort Lenin-stadion even openging, waardoor er een voor de speer werper gunstige luchtstroom bo- diging, dat bij het polstokhoog springen Russische juryleden manipuleerden met vaantjes, waardoor de windrichting be paald kan worden. Een ernstige beschuldiging ligt er ook van de gouden tienkamper Thompson, die beweert, dat hij natte discus sen ter hand kreeg gesteld, terwijl de Russen met droog gewreven materiaal - tijdens dit nummer regende het - konden wer pen. Vanuit het Australische kamp werd heftig geprotesteerd tegen het ongeldig verklaren van een ge slaagde poging bij het hinkstap- springen, waarmee Campbell brons zou hebben gepakt, en om de (voorlopige) rij af te sluiten: sprintkampioen Alan Wells be weert, dat hij met opzet regelma tig in de lastigste (buiten)baan werd ingedeeld. Waar rook is, is vuur. Dat is duide lijk, al zal het moeilijk zijn te ach terhalen wat er tot nu toe is ge beurd. Vooral de laatste beschul diging van Wells lijkt een onmo gelijke. omdat de baanindeling bij loting wordt bepaald. Discussie lijk alles doen om in het atletiek toernooi zoveel mogelijk goud te pakken. Vooral na de dames- sprintfinale, die officieel werd gewonnen door de Russische Kondratjeva vóór de Oostduitse Cohr, werd veel gediscussieerd over deze uitslag. Vrijwel iedereen was er na herhaal delijk zien van de televisiebeel den van overtuigd, dat Gohr recht had op goud, al kreeg ze een tijd die 0,01 seconde minder snel was. Vanuit het Oostduitse kamp zijn echter nauwelijks protesten in de richting van de Russen te verwachten. De geruchtenstroom groeit steeds aan. Met betrekking tot die 100 m-finale bij de dames wordt nu al verondersteld, dat er best een methode is om alvorens de finish- foto verschijnt „iets te doen" met de registratie. Twee dagen geleden wilde de IAAF-voorzitter Ad Paulen nog niets van deze beschuldigingen weten. „Er liggen geen officiële protesten en ik heb vertrouwen in de Russische oganisatie", klonk het toen uit de mond van de man, die gisteren dan toch zelf polshoogte kwam i Duidelijker In dit verband worden ook de be schuldigingen, die vijfkampster Sylvia Barlag uitte, duidelijker. De Amsterdamse moest toen met de overige vijfkampsters tussen de nummers door - en dat een keer meer dan drie uur lang - in een kamer verblijven, waar alleen een raam, voorzien van tralies voor het binnenlaten van het daglicht zorgde. Sylvia beweerde toen ook. dat er tussen het publiek, dat het dichtst op het veld zit, zich Russi sche coaches bevinden, die zo hun werk doen. Wat dat betreft, zouden de Russen zelfs zover Alle klachten over manipulaties met vaantjes konden niet verhinderen dat de pool Kozakiewicz het goud pakte bij het polstokhoogspringen. "Kozak", zoals hij kozend wordt genoemd, was zéér blij met zijn sprong over gaan coaches als juryleden te Klap Mochten er beschuldigingen wer kelijk hard worden gemaakt, dan betekent dit een ongelooflijke klap voor het aanzien van de top- atletiek. waarin nog steeds werd gebouwd op de integriteit van de jury. Dat de Russen al langer we reldrecords voordragen, die on der dubieuze omstandigheden werden gescoord, bleek vooral dit sejzoen met Kondratjeva's toptijd van 10,87 sec., de onge looflijke speerworp van Biriouli- na - tijdens het toernooi slechts zesde - en ook de wereldrecords, die de Russische snelwandelaars op de 20 en 50 kilometer boekten. Op geen van beide afstanden boekten de Sowjets tijdens dit olympisch toernooi goud. Com aneci zet turnloopbaan toch voort.... MOSKOU (ANP) - Nadia Co- maneci, de Roemeense turn sterdie in Moskou Olympisch goud won op de onderdelen vrije oefening (met Nel li Kim) en de evenwichtsbalk, zet haar loopbaan voort. In het najaar begint de 18-jarige turnster aan een studie aan de sporthogeschool in Boeka rest, waar de beste turntrai- ning wordt gegeven. Viktor Markin: verrassend op de 400 meter overslaan en na twee mislukte pogingen op 5.70 meter de derde poging te bewaren voor de 5.75 m. Het mocht niet baten. Nadat Ko zakiewicz die hoogte ruim schoots had gehaald, faalde de Rus, zoals al eerder Slusarski en Houvion over 5.70 meter strui kelden en Vigneron zelfs over 5.55 meter. Onmiddellijk liet Kozakiewicz de lat op 5.78 meter leggen. Al in zijn tweede poging slaagde de Pool. die het daarna nog drie keer op 5.82 meter probeerde, maar de spanning was verdwenen. Kozakiewicz, de 1.87 meter lange sportstudent, zal er ongetwijfeld in slagen de hoogte van 5.80 me ter-weereen nieuwe mijlpaal-te overbruggen. Zijn prestatiecurve lijkt hiervoor een garantie: 5.61 meter dit jaar. Er sneuvelde gisteren in het Lenin- stadion nog een record. Een Eu ropees record, dat de Rus Viktor Markin, de Westduitscr Karl Honz - deze scoorde in '72 44.70 - ontnam via 44.60 sec. op de 400 r eter. Deze finale kreeg daarmee een ver rassende ontknoping, want als grote favoriet gold de Belg Brij- denbach. die in de eindstrijd ech ter net boven de 45 seconden bleef steken. Evenals trouwens de dubbele olympisch kampioen van vier jaar geleden, de Cubaan Juantorena, die met een vierde plaats net buiten de medailles greep. Niet zo onverwacht overi gens, want na een operatie begin van dit jaar kwam de Cubaan maar moeizaam terug. De Rus Markin. die nog nooit eer der binnen de 45 seconden had gelopen, was superieur, want de zilveren Australiër Mitchel en de bronzen Oostduitser Schaffer werden op meer dan 0.2 seconden achterstand gezet. Voor de Russen werd het dan toch nog een uitstekende atletiekdag, want Kiselyov won voor zijn landgenot Barysnikov het kogel stoten. Dit met de „bescheiden" afstand van 21.35 meter, maar wel in de wetenschap, dat er in Mos kou op doping wordt gecontro leerd. Bij de dames een sterke Oostduitse zege. Barbel Wockel woc over tuigend de 200 meter in 22.03 sec. In Montreal deed ze, toen onder de naam Eckart, hetzelfde. MOSKOU (GPD) - De Zeeuwse sprintster Els Vader heeft in Moskou haar doel niet bereikt. Ik wil in Moskou proberen in de uurt van mijn Nederlands re- •rd te komen", aldus Els Vder, die sinds enkele maanden dit re cord met 23.08 sec. in haar bezit heeft. Gisteren kwam er voor haar tijdens de derde 200 meter-race een ein de aan het olympisch toernooi, waarin ze op dit nummer de halve finale haalde. Els Vader werd daarin laatste in de matige tijd van 23.44 sec. Koen Gijsbers tocli niet in estafetteploeg MOSKOU (GPD) - De Ain heemse atleet Henk Brouwer zal vandaag de 4x400 meter estafetteploeg completeren, gisteren werd besloten dat het te riskant is de gebles seerde Koen Gijsbers te la ten vertrekken voor de serie* van de 1 100 meter, w aarin voor het Nederlandse kwar tet verder llarry Schutting, Mario Westbroek en Marcel Klarenbeek starten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9