Plan voor gigantisch natuurpark Nederlands zeilschip zou in race tot zinken worden gebracht Politiefederatie dreigt minister met kort geding Nederlanders in arrest na hasjvangst Portugal LEZERS SCHRIJVEN Amsterdam in trek bij Hollanders =-) DONDERDAG 31 JULI 1980 BINNENLAND KARLSKRONA -De kapitein van het Nederlandse zeil schip 'Phoenix', dat zou deel nemen aan de Grote schepen Race van Denemarken naar Amsterdam - in het kader van het evenement Sail'80 - heeft ruzie gekregen met de Ne derlandse eigenaars van het schip, een unieke tweemast schoener. Volgens kapitein Michel Wheeler werd door twee Nederlandse rederijver tegenwoordigers aan boord van de Phoenix gesproken over het tot zinken brengen van het schip. Doel hiervan was het opstrijken van een hoge verzekeringssom. De Zweedse politie, die de zaak onderzoekt, wil de naam van de Nederlandse eigenaars voorlopig niet vrijgeven. lereerst dat het startgeld voor de race niet was betaald. De bemanning heeft zelf een maand lang het schip in Ne derland gerenoveerd en dat kostte hen vrij veel geld. Reeds tijdens de reis tussen Nederland en Zweden ont stonden er moeilijkheden tussen de kapitein, de be manning en de twee verte genwoordigers van de rederij aan boord van de Phoe- Volgens kapitein Wheeler werd het schip een paar keer in ge vaar gebracht door orders niet op te volgen. En volgens het verhoörprotocol van de politie in Karlskrona, die de zaak nog steeds onderzoekt, beschuldigt kapitein Wheeler beide rederijrepresentanten ervan het schip tot wrak te hebben willen maken. Ver schillende bemanningsleden hebben dit ook tegenover de politie bevestigd. Het hele verhaal doet denken aan een 18e eeuwse zee- roversgeschiedenis, ver klaarde een politiewoord voerder in Karlskrona, of aan een aflevering uit de Onedin- lijn. Toen de Phoenix in Karlskrona arriveerde bleek na een controle dat de machi nes slecht functioneerden. De radarinstallatie was kapot en de radio deed het maar zel den. Kapitein Wheeler be sloot toen door te zeilen naar Stockholm voor de nodige reparaties, maar hiertegen protesteerden de Nederland se eigenaars. Er werd geprobeerd de kapitein te ontslaan, maar dit is vol gens internationale regels in een buitenlandse haven on mogelijk. In zo'n geval is het woord van een kapitein na melijk wet aan boord. Men probeerde toen vanuit Ne derland de reis naar Stock holm te verhinderen door te gen kapitein Wheeler een aanklacht wegens mishande ling in te dienen. De zaak is toen door de recherche in Karlskrona onderzocht en er bleek niets van de kloppen. Kapitein Wheeler werd na verhoor meteen op vrije voe ten gesteld. Toen de kapitein en bemanning op de Phoenix terugkwamen, konden ze nog net verhinde ren dat een rederijvertegen woordiger handen vol zand in de machines kon gooien om de boot op die manier onklaar te maken. Hij werd door de politie aangehouden en kapi tein Wheeler is momenteel naar Stockholm onderweg voor de nodige reparaties. Pogingen om hem via de ku- stradio te bereiken liepen op niets uit. De radio-installatie schijnt nog steeds niet goed te werken. Vrouwen hal 'i geld op voor slachtoffers bomaanslag NIJMEGEN ANP) Eer c m te van zeven Nederlar dse vrouwen wil geld gaan inzamelen om de joodse kinderen die gewond raakten bij een aanslag zondag in Antwerpen na hun genezing de kans te bieden alsnog een vakan tie te houden. De aanslag vond plaats toen een groep joodse kin deren van verschillende nationa liteiten op het punt stond te ver trekken naar een vakantiebe stemming in de Belgische Ar dennen. Bij de aanslag kwam een 15-jarige Franse jongen om het leven. Directeur "De Hoge Veluwe wil vier parken samenvoegen i ts gaan ARNHEM (ANP) - De directeur van het nationale park de Hoge Veluwe in Otterlo, ir. C. Stefels, heeft plannen ont wikkeld om vier grote natuurgebieden ten noorden van Arnhem aaneen te smeden tot één groot nationaal park van bijna 25 kilometer doorsnee. Voor die operatie is het nodig dat bepaalde wegen worden verlegd, of zelfs hele maal voor het verkeer worden afgesloten. Het gaat om het nationaal park Veluwezoom tussen Arnhem en Dieren (met daarin de Posbank), het Deelerwoud, het landgoed Planken Wambuis (tussen Arn hem en Ede) en om het nationale park de Hoge Veluwe bij Otterlo. Het samenvoegen van de gebieden tot een groot nationaal park, dat zou -moeten worden omrasterd, biedt volgens de visie van ir. Ste fels veel voordelen. Je creëert een naar Nederlandse begrippen onmetelijk gebied van allure, dat vrijwel niet is bewoond en waar mensen nog in kunnen zwerven als ze dat willen, zo zei hij gisteren desgevraagd. Door de natuurge bieden aan elkaar vast te koppe len kan ook het wildbeheer over zichtelijker geschieden. Nu lopen er verspreid over de Zuid-Velu- we verschillende roedels, die straks in het nieuwe nationale park een groot rustgebied tot hun beschikking zouden kunnen krijgen waar ze ongestoord kun nen leven. Het nationaal park kan worden verdeeld in delen voor lichtere en zwaardere recreatie druk en de bezoekerstoevloed kan met het open laten van be paalde ingangen in de omheining beter worden geregeld, zo meent Stefels. Voor zijn plannen is het dan nood zakelijk dat de wegArnhem- Hoenderlo vanaf het vliegveld Deelen wordt afgesloten en dat de weg Amhem-Otterlo naar het westen wordt verlegd. Een en ander wordt omschreven in een provinciale nota, die nog voor het eind van dit jaar uitkomt. Stefels, die propaganda voor zijn idee maakt in zijn hoedanigheid als inspecteur van natuurmonu menten, realiseert zich dat het tot stand brengen van een dergelijk nationaal park heel wat voeten in aarde heeft. De wil bij alle be trokken instanties en organisa ties om er aan mee te werken zal volgens hem een groter strui kelblok vormen dan het geld om dit plan te realiseren. Bij het samenvoegen van de gebie den en het verleggen en sluiten van wegen zijn niet alleen ge meenten en de provincie Gel derland betrokken, maar ook het ministerie van verkeer en water staat en van crm. Dan is er nog het nationaal park de Hoge Veluwe, dat zonder één cent subsidie draait, met een eigen bestuur en de vereniging tot behoud van na tuurmonumenten, eigenaresse van de andere drie natuurgebie den. De provinciale nota, waarin alles staat omschreven, wordt eerst naar de betrokken gemeentebe sturen gezonden en zal daarna dienen als praatstuk voor de in spraakprocedure in het betrok ken gebied. Overigens is het vol gens Stefels niet zo dat de dorpen Otterlo en Hoenderlo door zijn plannen van de buitenwereld worden afgesneden. "Men zal in de toekomst hooguit anderhalve kilometer moeten omrijden". De enige weg die het park van Ste fels dan nog doorsnijdt is de snelweg Arnhem-Apeldoorn, maar hij beseft dat die niet kan worden afgesloten. Gelet op de barrières die er geno men moeten worden verwacht ir. Stefels nog wel enkele jaren no dig te hebben om zijn plannen te realiseren. Voorlopig spreekt hij voorzichtigheidshalve over een "visie zoals het in de toekomst zou kunnen gaan worden". ROTTERDAM - Frans Kleyweg (31en Mi Newman (24) bonden gisteren de rolschaatsen onder c trouwen. Ook alle gasten waren op rolschaatsen gekomen. UTRECHT (GPD) - De Algemeen Christelijke Politiefederatie (ACP) wil op zeer korte termijn een spoedvergadering met minis ter De Ruiter (justitie) over de be zuinigingsmaatregelen die begin deze maand van kracht zijn ge worden. De ACP vindt dat de bewindsman de gewraakte be zuinigingsmaatregelen alsnog moet terugnemen, omdat hij heeft verzuimd vooraf overleg te voeren met de politiebonden. Doet hij dat niet, dan zal de mo gelijkheid worden onderzocht voor het aanspannen van een kort geding. De federatieraad van de ACP stelde gisteren vast dat de afgekondigde bezuinigingsmaatregelen „het dienstbetoon van de Nederland se politie aan de burgerij op on aanvaardbare wijze aantasten". Zo wordt bijvoorbeeld bij het korps rijkspolitie een groot aan tal vakopleidingen verlaagd of zelfs geheel gestaakt. Daarnaast moet het benzineverbruik met 25 procent omlaag en zal belangrij ke verbindingsapparatuur niet worden aangeschaft. Ook de 140 gemeentelijke politie korpsen kunnen bezuinigingen verwachten, aldus de ACP. Tot nu toe bleek minister De Ruiter niet bereid in te gaan op de eis van de Christelijke Politiefedera tie de uitvoering van de desbe treffende besluiten op te schor ten om daarna „een open en reëel overleg" te voeren, „hoewel vele maatregelen diep ingrijpen in de arbeidsvoorwaarden en -om standigheden van het politieper soneel Op grond van een wettelijke bepa ling moet echter over zaken die de arbeidsvoorwaarden betreffen vooraf overleg met de politie bonden worden gevoerd. Dat is niet gebeurd en daarom vindt de ACP dat de genomen bezuini- gingsmaatrgelen op onwettige wijze tot stand zijn gekomen. De bij het CNV aangesloten ACP is met ruim 21.000 leden de grootste politievakorga nisatie. (Van onze correspondent Jan Halkes) LISSABON - De Portugese drug- brigade heeft dinsdag ongeveer 700 kilogram hasj in beslagge nomen. De waarde ervan wordt door de politie op zo'n 4 miljoen gulden geschat. De buit was ver borgen in een jacht dat in de baai van Cascais voor anker lag. Volgens de politie gaat het hier om Man gijzelt vier uur lang verpleger Mesdagkliniek GRONINGEN (ANP) - Een nege nentwintigjarige inwoner van Den Haag, die wordt verpleegd in de Mesdagkliniek in Groningen heeft gisteren vier uur lang een verpleger van de inrichting in gij zeling gehouden. Hij was gewa pend met een keukenmes. De man zit een straf uit van drieën- halfjaar wegens twee gewapende overvallen in Den Haag. Na een gesprek met de directie ver klaarde hij zich bereid de gijze ling te beëindiging onder voor waarde dat hij naar een andere afdeling zou worden overge plaatst, waar hij een verblijf voor zich alleen zou krijgen. De direc tie stemde daar mee in. zaken^e Hagenaar had zich in de zieken zaal verschanst en per telefoon de directie laten weten, dat hij be wapend was en dat hij de de- nood s de gegijzelde verpleger zou doden. De moeder van de patiënt was op het moment dat hij zich overgaf nog onderweg naar Den Haag naar Groningen om met haar zoon te praten. Milieu-organisaties krijgen geen gelijk Raad van State ADVERTENTIE °P WOe*!^f?9 27 augustus gaan wtj weer open VERNIEUWDE MoSak '0l8a' oae2aak voor ™annen, vrouwen en kinderen. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft een verzoek van drie milieugroepen tegen uitbreiding van kernafvalopslag bij de kern centrale Borssele in Zeeland af gewezen. De drie milieugroepen, het Energie Komité Zeeland, de Vereniging Milieuhygiëne Zee land en de stichting van Natuur en Milieu, dienden enkele weken geleden bij de Raad van State het verzoek in om de inwerktreding van de door de overheid aan de beheerder van de kerncentrale verleende vergunning voor op slag van een speciaal radio-actief afval te schorsen. Het belangrijkste argument van de Raad van State om het verzoek van de milieu-organisateis af te wijzen is, dat deze groepen tij dens de zitting niet aannemelijk hebben kunnen maken, dat de onmiddellijke inwerkingtreding van de vergunning voor opslag voor de Zeeuwse bevolking one venredig grote nadelen met zich meebrengt. De Raad is ervan overtuigd dat door de toewijzing van het ver zoek de belangen van de vergun ninghouder, de NV Provinciale elektriciteitsmaatschappij Zee land (PZEM) aanzienlijk zouden worden geschaad. In die beoor deling speelt voor de Raad van State de overweging mee dat pas midden 1982 voor het eerst ge bruik zal worden gemaakt van de opslagvergunning. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Israël I Met ontsteltenis en ontzetting moesten we deze week kennis nemen, van 2 gebeurtenissen in j verband met Israël, te weten de I aanslag in Antwerpen en de aan vaarding van de resolutie in ver- band met de terugtrekking van Israël uit de "bezette gebieden", j De eerste gebeurtenis was de aan slag op kinderen in Antwerpen I door één of meerdere Palestijnse fanaten. De misdaad van deze kinderen was geen andere, dan i dat ze afstamden van Joodse ou- j ders. Ze waren géén soldaten of politici, géén geheim agenten of koeriers, ze waren géén volwas senen, in staat om een politieke overtuiging er op na te houden, I nee hun enige misdaad was: es sind Judenkinder! I Er zijn mensen die ons willen laten geloven, dat anti-zionisme iets anders is dan anti-semitisme. Dat is geschiedkundig een pertinente onwaarheid, daarnaast toont de ze aanslag nogmaals ten over- vloede dat het feitelijk een dro greden is. Opmerkelijk en ontstellend is ech- ter, dat ik in géén der media een spoor van verontwaafdiging of veroordeling mocht ontwaren, j Is ons moreel besef, het onder- j scheid tussen goed en kwaad, dan al zo ver zoek, dat we niet meer opschrikken, opspringen en reageren als kinderen worden vermoord? Zingt Martine Bijl dan de waarheid als "eigenlijk niemand meer weet wat krom of recht, goed of slecht is? Wordt zelfs kindermoord door ons geaccepteerd als "faits divers", omdat het Jodenkinderen zijn? 2000 jaar zijn de Joden vervolgd. Zes miljoen Joden omgebracht in Hitler-Duitsland. West-Europa kon in dit alles niet bogen op een schone lei of een zuiver geweten, maar West-Europa zweeg toen Nazi-moordenaars Joodse kin deren en masse ombrachten. West-Europa zwijgt jaar later - als het ENIGE gega randeerde toevluchtsoord voor Joden: de staat Israël aangeval len wordt of gedecimeerd dreigt te worden tot op de hartslagader. Ik doel op de onrechtmatige V.N. resolutie van 29/7 j.l. "Teruggave" van de Westelijke' Jordaanoever, zonder meer, zou immers betekenen, dat Noorde lijk en Zuidelijk Israël verbonden zouden blijven met een land- strookje van slechts 15 km. breed. Maar tegenover de agitatie en de chantage van de olielanden durft Europa, durft ook Nederland niet naar recht te spreken en vast te houden aan eens gedane uit spraken. Israël is economisch niet belangrijk en politiek niet aantrekkelijk, daarom moeten zijn levensbelangen - 't gaat im mers niet om een paar vierkante kms. meer of minder maar om de veiligheid van vrouwen, kinde ren en baby's (herinner u diverse P.L.O. aanslagen onder meer in Noord Israël) - maar opgeofferd worden, ook al wéét de eerlijke beschouwer, dat diezelfde P.L.O. niets minder dan de totale liqui datie van de staat Israël bedoeld. Brandpunt in dit hele proces is de status van Jeruzalem. Jeruzalem, dat door de grote koning David tot hoofdstad van Israël werd verheven, Jeruzalem, dat altijd door Joden werd bewoond, tenzij dictators en surpators hen dat - gedurende enige tijd - verhin derden. Jeruzalem, met als expo nent de berg Sion, dat het punt van hunkerend verlangen bleef voor elke Jood tijdens de ver strooiing, getuige de spreuk tij dens de Pesachmaaltijd: "Vol gend jaar in Jeruzalem Jeruzalem wordt echter reeds door een oude wijze profeet aange duid, als stad waar de volkeren gemeenschap zal worden geoor deeld (de Bijbel, Zacharia 12:2 en 3) Wie belang hecht aan het getuige nis van de Bijbel, zal zich dan ook met ernst afvragen, of hij/zij, in deze politieke machinaties van het grootste deel der Verenigde Naties niet de aanzetten tot die laatste oorlog, die hier voorzegd is, moet konstateren. "Jeruzalem, een steen die alle naties moeten heffen....en ze zullen zich deerlijk verwonden". Ongetwijfeld zal ook Nederland daar niet aan ontkomen, al zou je dat o zo graag willen!! Van een land dat zegt vrede en ge rechtigheid (Shalom!) na te stre ven, van een land dat soms het voortouw wil nemen, van een land dat een regering heeft die door een christen-democratische partij wordt gedomineerd, zou je echter verwachten, dat het te midden van onrechtvaardige en in blinde haat ontketende poli tieke leiders een duidelijke en rechtvaardiger geluid zou laten horen, dan dit laffe en schuldige zwijgen in de Assemblee der V.N. Regering, politici, christenen, waar was, waar is uw vriendschap met een klein land, waar was uw rechtsgevoel? Dit artikel beoogde dan ook drie doelen: 1. Op te roepen tot protest en ge rechtigheid - ook als het een poli tiek niet zo interessant onder werp als Israëls bestaansrecht en - veiligheid betreft. 2. Lezers uit te nodigen kamerleden en politici "lastig te vallen", op dat deze koers in de buitenlandse politiek, die ook voor Nederland tot katastrofes moet leiden, niet zal worden voortgezet. 3. Een aansporing om zélf te gaan bestuderen wat de Bijbel en de geschiedenis over verleden, he den en toekomst van Israël en Je ruzalem te zeggen hebben. Jeruzalem betekent "stad des vre- des". God geve spoedig vrede voor Jeruzalem en voor deze ar me wereld. G. Bosveld, Merelstraat 41 Leiden Spike Wolters Boshuizerlaan 52 Leiden Piraat Bacil De uitspraak van burgemeester Bolten: deze bacil ook naar Al kemade overgeslagen", i.v.m. de eerste kraakactie aldaar, stemde me tot nadenken. Een vergelij king met een schimmel vind ik beter oordeelkundig gebruik kan leiden tot genezing van de maatschappij-kwaal woning nood, onoordeelkundig jgebruik kan leiden tot vergiftiging van Naar aanleiding van de uitzending van Piraten Televisie Leiden wil de ik het volgende opmerken: 1. Als er een avond is waarop wordt uitgezonden, bel dan niet direct de politie. Op een tv zitten hele mooie knoppen. Eén om 'm op een ander net te zetten. De mooi ste knop is voor "aan" en "uit". Dan ziet u zogezegd niets meer van die vunzige films. Als u een natuurfilm ziet dan blijft u toch ook kijken? 2. De mensen die opbellen "knijpen de kat in het donker". Want an ders zouden ze niet weten dat er een uitzending van P.T.V. is en dat er pom.-film. - -'en ge draaid. De "jongelui" die deze films op de tv weten te brengen, daar moeten we ons petje voor afnemen. Kunt u het ze nadoen? Johan Guyt Vreugdeweg 17 Katwijk aan Zee de grootste vangst van verdo vende middelen die ooit in Por tugal werd gedaan. De operatie kwam op gang toen de brigade vrijdag op het vliegveld van Lis sabon een Nederlander signa leerde, bij Interpol bekend als een van de grootste hasjhandela ren in verdovende middelen. De Portugese politie schaduwde hem en kwam zo op het spoor van nog een Nederlander en een Deen. Met een rubberboot waren deze drie naar het jacht, de 'Lay- moor' gegaan, dat vervolgens ook onder politiebewaking werd ge steld. Dinsdagmiddag greep de politie in en doorzocht het jacht. Daarbij werd de 700 kilogram hasj gevonden. De Nederlander en de Deen werden geïdentificeerd als eigenaar en bemanningslid van de boot. Het vaartuig kwam uit Tanger. had vier dagen bij Sesimbra gelegen en een defect aan een van de mo toren was de reden van de komst naar Cascais. De boot zal ver beurd worden verklaard en de hasj komt onder beheer van de Portugese staat te staan. De drie moeten in Portugal voorkomen, waar zij op een maximale gevan genisstraf van acht jaar kunnen rekenen. Dit is het tweede geval van een hasjvangst van de politie m Por tugal waarbij een Nederlands jacht is betrokken. De vorige was in februari van dit jaar in Oporto, waar 60 kilogram hasj, eveneens afkomstig uit Marokko, in beslag werd genomen. Duizenden liters drank in beslag genomen DEN HAAG (ANP) - Samenwer king tussen de douane en de fis cale inlichtingen en opsporings dienst (FIOD) heeft dinsdag avond geleid tot het in beslag nemen van 16.000 liter gedistil leerd. De drank was uit België Nederland binnengevoerd met documenten die aangaven dat het zou worden doorgevoerd naar Duitsland. In de omgeving van Oudewater (by Gouda) werd de verzegeling van de auto verbroken en maakte de eigenaar van de drank een begin met de afleverivg aan cafés. Hij trachtte op deze wijze naar schat ting 150.000 gulden aan Neder landse accijns te ontduiken, al dus het ministerie van financiën. De man heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. AMSTERDAM - Amsterdam is de ze zomer in trek bij de Nederlan ders. Dit heeft de VW geconclu deerd uit de aantallen Nederlan ders die een bezoek brengen aan haar informatiekantoren in de hoofdstad. Vergeleken met vorig jaar steeg de belangstelling in mei met ruim 40 procent en in ju ni bezochten zelfs bijna 60 pro cent meer Nederlanders de VW in Amsterdam. Deze ontwikke ling lijkt zich volgens de VW in juli voort te zetten. De VW schrijft deze ontwikkeling toe aan de slechte weersomstan digheden. Een grote stad heeft met zijn vele musea en andere overdekte trekpleisters veel "weerbestendige" attracties te bieden, aldus de toeristenorgani satie. Daarnaast hebben in Am sterdam deze zomer een aantal nieuwe trekpleisters hun deuren geopend. De Nieuwe Kerk aan de Dam is na een restauratie van twintig jaar weer dagelijks gratis te bezichtigen en in juni ging het Nederlands centrum voor am bachten open, waar permanent ambachten worden gedemon streerd. khv. paleL U.L«H., a..tce» jaar tussen juni en september te bezichtigen is, belooft volgens de VW een record aantal belang stellenden te trekken. Tijdens de grote zeil-manifestatie Sail Am sterdam 80 van 6 tot en met 12 augustus worden vele honder duizenden Nederlanders in Am sterdam verwacht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7