actief in 1 vrije tijd Leiden krijgt club voor alleenstaanden Er stroomt weer water door de Waardgrach Leidse stadsrubrlek I DONDERDAG 31 JULI 1980 HUES® LEIDEN - Het gebied tussen He rengracht en Zijlsingel, dat vroeger in de volksmond be kendheid kreeg als de "Leidse Jordaan", wordt langzamer hand weer een echt gezellige Leidse woonwijk. Er liggen weer bootjes in de Oranjegracht, mensen zitten buiten en genie ten van het zonnetje en: sinds kort stroomt er weer water in de Waardgracht. Het is lange tijd onzeker geweest wat er met de Waardgracht zou gebeuren: komt het water er in terug of niet? Het hart won van het verstand. In december '77 besloot een raadsmeerderheid dat de gedempte Waardgracht weer moest worden opengegra ven. Die werkzaamheden wor den op dit moment uitgevoerd. De Waardgracht wordt weer een echte gracht. Zoals bekend heeft in de jaren zes tig de bulldozer en de slopers hamer goed huis gehouden in dit deel van de Leidse binnenstad. De oude grachtenpandjes ver dwenen één vooréén en moesten plaats maken voor brede geas falteerde wegen en hoge kanto ren. Door geldgebrek is het er ei genlijk nooit van gekomen om deze plannen daadwerkelijk uit te voeren. In het begin van de jaren zeventig werd gewerkt aan nieuwe plan nen. De massale bouwplannen werden van tafel geveegd. Er moest woningbouw komen die paste in de sfeer van weleer en de oude grachten moesten ge handhaafd blijven. Veel bouw activiteiten zijn nog steeds in volle gang. In het gebied tussen Oosterkerkstraat en Zuidsingel bouwt de Stichting Nieuw Groenhoven 190 bejaarden- en andere woningen. Voor het ter rein van garage Kempeneers Weer water in de Waardgracht aan de Langestraat is een bouw plan in voorbereiding. Veel vroegere bewoners van deze echte Leidse buurt zijn naar hun oude stekkie teruggekeerd. Zes oude panden aan de Oranje gracht zijn overeind gebleven en in oude glorie hersteld, maar ook in de nieuwe huizen is het weer prima wonen. Dezer dagen wordt nog hard gewerkt aan het opengraven van de Waard gracht. Bruggetjes worden her steld en er zijn weer winkeltjes op de hoek van de Groenesteeg. De bewoners van de grachten staan weer gezellig buiten te keuvelen of genieten in een stoel langs de gracht van het zonnetje. Hengelaars gooien hun hengel tje weer uit in de Oranjegracht waar eendjes driftig rond zwemmen. De "Leidse Jordaan" is weer een levendige buurt in de Leidse binnenstad. De Oranjegracht: rustiek stukje Leiden Organisator Van Essen:"Soort liefdewerk" LEIDEN - Over een maandje is Leiden weer een club rijker: The Happy Day Club, een dansclub voor paartjes en alleen staanden. Elke maandag avond om half negen zul len de dansers bij elkaar komen in een gehuurd pand aan de Lange Schei straat 5b. Organisatoren zijn de heren Van Veen en Van Essen, die vanuit Schiedam opereren en ook avondjes in Rotterdam en Den Haag gaan houden. "Ik bedrijf een soort liefdewerk", zegt de 38-jarige Pieter van Es sen. "Ik ben vertegenwoordiger, moet u weten. Dat is een fulltime baan. We verdienen wel een beetje, maar het meeste geld ge bruiken we om onze investerin gen te dekken. Het is niet zo makkelijk hoor, even een clubje beginnen. Onderschat u dat vooral niet!" "We hebben bijvoorbeeld geen geld om een bandje aan te trekken", vervolgt hij. "Dat kost toch gauw een lieve duit. Zo'n 800 gulden per avond ben je zo kwijt. Geluk kig hebben we in de loop der ja ren een hele collectie platen bij elkaar gekregen. Daar kunnen we het mee doen". Zeven jaar geleden is de Schie dammer begonnen met het orga niseren van avondjes. Niet zo maar, zo leert zijn verhaal. "Ze ven jaar geleden ben ik geschei den. Nou, daar sta je dan, in je eentje. Kijk, alleen blijven wil je niet. En je gaat dan denken: wat kan ik doen. Steeds televisiekij ken is op den duur ook niet alles. Toen ben ik dus begonnen met dit werk". Zijn zaakjes begonnen goed. te lo pen toen hij twee jaar geleden zijn lotgenoot Nico van Veen tegen kwam. "Die zat in hetzelfde schuitje. We werden vrienden en besloten gezamelijk iets op te zet ten. Vandaar". Behoefte Als Pieter van Essen in al die jaren één ding heeft geleerd dan is het wel dat er een enorme behoefte aan dansclubs voor alleenstaan den is. "Ik was niet de enige die 't er moeilijk mee had, daar was ik al vrij snel achter. Je zult name lijk altijd weer zien dat één van beide partners de dupe wordt. Kennissen die bijvoorbeeld weglopen". "Mensen kijken de hele week ver langend uit naar zo'n avond", gaat hij onverstoord verder. "Niet zelden kijken ze de hele week te gen een muur aan. Zo'n avond is dan een verademing". Van Essen wil wel kwijt dat hij zich af en toe een soort maatschappe lijk werker voelt. Onbezoldigd weliswaar. Maar toch: veel men sen nemen hem in vertrouwen en hij moet dan ook heel wat levens verhalen aanhoren. "Zonder gekheid: 'k kan daar wel een boek overschrijven", zegt hij. "Je moet er natuurlijk ook wel goed tegen kunnen. Vandaar dat ik blij ben dat het nu vakantietijd is. Kan ik even uitrusten". aankij- Pasje Over het karakter van zijn club heeft hij een uitgesproken me ning. Het moet vooral sfeervol zijn; de mensen moet zich op hun gemak voelen. Vandaar dat hij met pasjes werkt. Van Essen: "Voordat de mensen een pasje krijgen moeten ze wel een keer of drie binnen zijn geweest. Ze moe ten het eerst maar eei ken. Hetzelfde geldt Vinden ze het niet leuk, dan moe ten ze maar gaan". Vooralsnog heeft Van Essen grote plannen. Hij wil zijn werkterrein bijvoorbeeld ook verleggen naar dagtochten en in de verre toe komst wil hij misschien wel vakanties gaan organiseren. Of het dan nog een hobby is? (Belangstellenden kunnen zich 1 op september 's avonds om half negen aan de Lange Scheistraat 5b melden.) WIM BRANDS Pieter dansclub. In het midden eigenaar G Essen (links op de barkruk) Vakantie (1) In clubhuis Morschwijck (Top aaslaan) is disco morgen troef, 's Ochtends voor kinde ren van vier tot acht's mid dags voor acht tot dertienja- rigen. Het clubhuis is morgen open van tien uur tot half twaalf en van twee uur tot half vier. Vakantie (2) Bij clubhuis 't Spoortje staat morgen een bustocht naar het strand van Rockanje op sta pel. Vertrek om tien uur vanaf het clubhuis aan de Bern- hardkade. De kosten bedra gen tien gulden. Vakantie (3) Het Volkshuis gaat ook op pad. en wel naar speeltuin Drievliet. De bus vertrekt morgen vanaf het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 om tien uur. Vakantie (4) Kinderen uit de wijk Meerburg kunnen morgen gaan zwem men in 'De Does".Verzamelen bij clubhuis Klem Matilo, Zaanstraat 126, om elf uur. Vakantie (5) Voor 4-7 jarigen staat erbij "Op Eigen Wieken". Valkenpad 2, morgenochtend straattekenen op het programma. Voor alle leeftijden is het jeugdbingo morgenmiddag van twee tot Vakantie (6) Muziekinstrumenten kunnen morgen worden gemaakt in clubhuis Groenoord aan de Musschenbroekstraatvanaf tien uur. 's Middags is er een echte Stuif-Es-In vanaf twee uur. Een jury zal letten op de presentatie en de wijze waar op de deelnemertjes verkleed zijn. Aan het eind van de middag wordt dan een "gou den stuiver" uitgereikt. Duivensport PV Rijnklievershield een wedvlucht vanaf Bergerac. De uitslag: 1.2.3 en 8 HKok: 4.A. Rooda5 S. van Goozen6 J. v.d. Wal: 7 Gebr. Hooge- vorst; 9 J. van Alphen en 10 J. van Legden. En de wedvlucht vanaf St. Quentin: 1 N. Hoo- gevorst; 2 A.Sladek; 3. B. van Mil; 4 J. v.d. Wal5 W.Jacobi 6 D. Zwaan de Ouden; 7. P. van Griensven; 8 J. van Leg den; 9. P. Veelenturf en 10 S. door René van der Velden Jaap Visse Duurkoop Voor drie uur werk per dag gaat de nieuwe Leidse burgemees ter Kees Goekoop een aardig centje verdienenPlaats vervangend burgemeester Cees Waal bazuinde althans rond dat een burgemeesters job in Leiden een makkie is. Her en der wat vergaderingen leiden, gouden en diamanten bruidsparen bezoeken en wat lintjes doorknippen. Daar ben je dan zo'n drie uur per dag mee zoet. Goekoop begint vermoedelijk met een bruto maandsalaris van 11.672 gulden. Daar komt dan nog eens 500 gulden netto bij aan een "ambtstoelage" voor bijzondere kosten. Met vakantiegeld erbij en met een kwart ton extra aan sociale lasten die voor hem worden betaald komt deze part-timer aardig in de buurt van twee ton bruto per jaar. Ook al zou volgens het voorstel van minister Hans Wiegel het mes(je) moeten worden gezet in zo'n hoog salaris, toch zal Goekoop er geen boterham minder om hoeven te eten. Zijn voorganger Vis beurde in 1978 (van zijn inkomen over '79 zijn nog geen cijfers be schikbaar) een brulo-jaarsa- laris van 166.500, plus 12.000 gulden netto ambtstoelage en 40.000 gulden sociale lasten. Dat is dus meer dan het sala ris waarmee Goekoop begint. Dat komt omdat het aantal ja ren dat je burgemeester bent ook aantikt. De nieuwe burgemeester Goe koop heeft naast zijn part-ti me job op het stadhuis ook nog een baantje als plaatsver vangend kantonrechter. Dat levert "niet veel" op: honderd gulden per zitting. Maar dit bedrag wordt opgetrokken, zo meldt het ministerie van justitie. Het is overigens de vraag of Goekoop naast zijn burge meesterschap plaatsvervan- mers vertrokken. Negen jon gens zijn in de tien dagen Tour de Frats uitgevallen. Sommigen met heimwee, an deren omdat ze te hard fiets ten en er een wedstrijd van gingen maken. Dat laatste is niet de bedoeling bij de Tour de Frats. Het gaat er om met z'n allen lekker bezig te zijn zonder er een potje van te maken. De hardrijders be dierven de sfeer voor de ande ren en werden daarom uit de tourkaravaan gezet. Rondemiss Waal weS <2> Sportwethouder Dick 'l'esse- laar fungeerde gistermiddag bij de finish op het Stadhuis- helen Rechter Waal Loco-burgemeester Cees Waal heeft ook belangstelling voor een rechtersloopbaan. Naar verluidt is hij reeds door de selectieprocedures heenge- rold voor de benoeming tot plaatsvervangend kanton rechter. Leidse wethouders zoals Waal verdienen overigens per jaar ook een aardige grypstuiven ruim een ton per jaar. Dat is dan bruto, maar na aftrek van belastingen en sociale lasten blijft er voldoende over om van te leven, dunkt ons. De gemeenteraadsleden moe ten het met heel wat minder stellen: ruim 20.000 gulden bruto per jaar. Een deel hier van verdwijnt inde partijkas; de Tour de Frats althans bij sommige partijen. Hoewel het raadslidmaatschap gemakkelijk een dagtaak zou kunnen zijn - als je het goed wilt doen - hebben tal van raadsleden ook nog een "ech te" baan met een "echt" sala- Afzien Het zit erop voor de Tour de Fratsers. Met zeshonderd ki lometer in de benen kwamen 45 wielrenners en wielren- sters gistermiddag zegevie rend over de "eindstreep" op het Stadhuisplein. De jonge helden moesten dit jaar afzien in de Tour de Frats, de jeugdronde door Neder land editie 1980. De grote overgangen in het weer pei gerden de jonge Jopies en Jo sephines Zoetemelk af tot op de botten. De Tourleiding zag er echter pauwgezet op toe dat de deel nemers (leeftijd tussen de ne gen en de veertien) zichzelf niet zouden overschatten. De jongste drie van negen jaar Anita Versnel, Bianca van Tongeren en Ellie du Prie werden extra in de gaten ge houden. De Tourleiding: "Anita Versnel bleef rijden en 's avonds spe len tot ze omviel. Die moest dus duidelijk worden afge remd. Bianca van Tongeren kwam gewoon vertellen dat ze moe was, en was dat dan ook. Een uur bezemwagen en ze zei zelf. dat ze niet meer moe was. Ellie du Prie pro beerde soms wat meer te be zemen dan nodig was en werd dus wat aangemoedigd" Vanuit Utrecht zijn op 21 juli 14 deelneemsters en 40 deelne- plein als de r onde-miss. De kusjes bleven achterwege, dc Tot grote ver- rassing en blijdschap van de Tour de Fra tsers nodigde Tesselaar hen uit om deRon- de van Leiden i bij te wonen. Deze ronde he eft dit jaar een zeer speciaal karakter door het meedoen v; an de complete Tour de Franc» ploeg van Pe- ter Post; dus ook met Joop Zoetemelk De Ronde van Leiden wordt gehouden op r naandagavond gehuldigd. Misschien dat de Tour de Fratsers net als giste ren dan ook weer het "Ome Joop. Ome Joop" over het Stadhuisplein laten schallen, ook al bedoelden ze gisteren een andere ome Joop: ome Joop Vervoorn (64). de Levi- tan van de Tour de Frats. •-burgemeester Waal is il niet vergeten om zilveren legpenningen uit te reiken op de tentoonstelling Aqua Hortus, zoals jullie stadsrubriek suggereert. Hij is gewoon niet uitgenodigd. Jullie stukje is toch wel een beetje lullig". vortom: Leo Meijer van "Buro Voorlichting" is in zijn kuit gepikt, nu zijn "baas" Waal door ons onheus zou zijn be- i' pnd De vleesgeworden gemeente promotor foetert verder "De aquariumvoreniging De Na tuurvriend heeft de gemeente gevraagd legpenningen ter beschikking te stellen voorde mooiste aquariumbakken op de Aqua Hortus Dat heeft de gemeente gedaan. Ce Na tuurvriend heeft Waal ook gevraagd om een stukje in het jubileumnummer te schru- ven. Dat heeft Waal gedaan. Maar uitgenodigd om de pen ningen uit te reiken is hij vy STEEDS" schrev al i dat Waal d de Aque >u zyn. Een Waal was

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3