Bouw driehonderd woningen mogelijk in Noord-Hofland Leiderdorp heeft nu ook glasbakken LLe/cfee agenda Busbewoner wil zijn "huis" terug hebben Demping Voorwatering toegestaan Luxueus bad over twee weken open DONDERDAG 31 JULI 1980 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-VOORSCHOTEN - De Voorwatering in de Voorschotense nieuwbouwwijk Noord-Hofland mag worden gedempt. Daarmee wordt tevens de bouw van 309 koopwoningen mogelijk. De Kroon heeft bij haar beslissing over het bestemmingsplar Noord-Hofland het bezwaar var de Stichting oud, groen en leef baar Voorschoten tegen de dem ping van (het restant van de; Voorwatering afgewezen. Het gemeentebestuur van Voor- vonden dat de gemeente moest wachten op de beslissing van de Kroon over met dempen. De bouw van de huizen was volgens het provinciaal bestuur niet zo dringend, omdat het voorname lijk om woningen in de vrije sec- tor, dus dure, gaat. schoten had vorig jaar al met de Handhaving van de Voorwatering bouw van de 309 koopwoningen willen beginnen en dus met de demping van de Voorwatering. Maar daar staken Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, een stokje voor. Zii Zakkenrollers blijven actief in Leiden LEIDEN - Zakkenrollers hebben gisteren in Leiden weer toegesla gen. Bij drie vrouwen, één uit Katwijk, één uit Voorschoten en één uit Leiden werden resp. een portemmonnee met 425, 85 en 50 gulden uit de tas gevist. Bij de Leid se vrouw werd tevens een plastic zak met ruim 55 gulden aan spulletjes meegenomen. Bij de vrouw uit Katwyk zag men op het station kans een greep in haar tas te doen, toen zij een trein wilde instappen en in het geval van de vrouw uit Voorschoten ging de dief er op de markt bij de Nieuwe Rijn er met zijn buit van door. volgens de Kroon slechts mogelijk zijn indien aan beide zijden ruime stroken weiland ge handhaafd zouden blijven. Dit zou ten koste van de bouw van 55 woningen gaan en dat vindt de Kroon niet aanvaardbaar. Op enige andere punten heeft de Kroon het bestemmingsplan, dat op 18 oktober 1974 door de ge meenteraad werd vastgesteld en op 21 januari 1976 door Gedepu teerde Staten gedeeltelijk werd goedgekeurd, wel gewijzigd. De woningbouw langs de Korte Vliet in de wijk Hooghkamer moet zodanig gebeuren, dat de achtertuinen van de woningen Leidseweg 328 en 330 niet en 324 voor slechts een gering gedeelte worden aangetast. Dat is moge lijk door het pad langs deze toe- WARMOND - Na een aanrijding op de Oranje Nassaulaan in War mond is een bromfietser uit Sas- senheim gisteravond overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het meisje was achterop een NZH-bus ge reden die stil stond bij de bushal te. Het is niet bekend wat ze pre cies mankeerde. komstige woningen drie a vier meter in oostelijke richting te verschuiven; voor de te bouwen huizen resteert dan een perceels diepte van 27 a 28 meter. De Kroon honoreert met dit besluit bezwaren van de desbetreffende bewoners van de Leidseweg. Ook constateert de Kroon dat er in de ze nieuwe wijk te weinig par keergelegenheid voor bezoekers is opgenomen. Bij de eerstvol gende wijziging van het bestem- mingspla n moet daar rekening mee worden gehouden. In de omgeving van boerderij Lin dehoeve moet het bestemmings plan zodanig gewijzigd worden dat herbouw van de vroegere stal mogelijk blijft. Ook moet het erf ter breedte van het gedeelte van de boerderij dat aan de Leidse weg staat, onbebouwd blijven. De Stichting oud, groen en leef baar Voorschoten had hierop aangedrongen. De bestemming „boomgaard" voor het erf bij boerderij Vredebest aan de Leidseweg wordt door de Kroon, in navolging van Gedepu teerde Staten, als de beste garan tie beschouwd dat dit inderdaad een boomgaard bljjft. Bezwaren van de stichting tegen bouw in het zuidelijk deel van Noord-Hofland, dat aan de Wil lem Barentszlaan grenst, worden door de Kroon afgewezen. Ook vindt de Kroon bebouwing in de wijk met een dichtheid van 50 tot 55 woningen per hectare in te genstelling tot de stichting gezien het gebrek aan ruimte wel aan vaardbaar. Ten slotte wijst de Kroon het bezwaar van de stich ting tegen de voorgestelde vorm van de vijver nabij boerderij De Hooghkamer van de hand. De Voorwatering in Voorschoten die nu mag worden gedempt. Op het terrein dat dan ontstaat kunnen 309 woningen worden gebouwd. De stichting Oud, groen e. leefbaar Voorschoten had bezwaar gemaakt tegen deze dempingsplannen. VOORSCHOTEN - Wan neer de deuren van het nieuwe Voorschotense re creatie d "Het Wedde" op zaterdag 16 augustus open zullen gaan, zal de gemeente een van de mo dernste zwembaden van Nederland hebben. schikt is voor wedstrijden, ook nog een instructiebad en een kleuterbad. Het grote en speels aangelegde buitenbad heeft slechts een maximale diepte van anderhalve meter en is bijzonder geschikt als recreatiebad omdat er rondom grote zonneweiden zijn. Een midgetgolfbaan.en een restaurant maakt het geheel tot een ware recreatie-"gelegenheid. Na veertig jaar wikken en wegen besloot de gemeenteraad drie jaar geleden om tot de bouw te besluiten. De geldreserves waren inmiddels zo hoog, dat dit ten nutte van de burgerij gebruikt kon worden. De zogenaamde sal- di-reserves waren ontstaan om dat veel andere gemeentelijke plannen geen doorgang konden vinden. Met een royaal gebaar besloot de vorige gemeenteraad dat er best een echt zwembad kon worden gebouwd. Inmiddels kost het bad ruim vijf miljoen, LEIDERDORP/OEGSTGEEST - Leiderdorp beschikt sinds kort in navolging van andere Neder landse gemeenten ook over een systeem van glascontainers. On langs zijn op een tiental plekken in de gemeente dergelijke bak ken geplaatst, die het publiek in staat stellen flessen en andere glazen voorwerpen kwijf te kun- Behalve om het hergebruik van glas spelen ook economische re denen mee bij het plaatsen van de bakken. Jaarlijks hoopt de ge meente op deze manier 200 ton glas op te halen, omgerekend zo'n 10 kilo per inwoner. Dat betekent dan ook dat er 200 ton minder vuil naar de Leidse verbrandingsoven toe zal gaan. Als een van de eerste randgemeen te introduceerde Oegstgeest an derhalf jaar geleden al de glas containers. Daar functioneert de ze glasverzameling nu zo succes vol, dat de bakken vaak overla den raken. Men begon in deze gemeente met vier stuks. Dat het aantal inmiddels is verdubbeld. Meedoen aan de bescherming van het milieu door flessen en ander glas gescheiden van het gewone huisvuil weg te gooien komt steeds meer in zwang. Gunstig De beweegredenen om aan dit toenmalige experimentele pro ject te beginnen was echter min der ideeël. Het waren volgens de Oegstgeester gemeente-ambte naar Resseler, die is belast met de gang van zaken rond de glascon tainers, gunstige omstandighe den en aanbiedingen die resul teerden in het plaatsen van de bakken. Het publiek heeft de boodschap desondanks goed begrepen. De vaak overvolle bakken zijn daar een duidelijk bewijs van. Vooral op plaatsen waar veel mensen langs komen zijn de bakken vroegtijdig vol. De mentaliteit van de bevolking laat zich dan al ras weer van een andere kant zien: losse flessen of dozen vol worden dan weer gewoon naast de bakken gedeponeerd, terwijl in de omgeving een andere con- tainer nog half leeg staat. Volgens Resseler is dit gedrag een bijkomend probleem, dat niet van tevoren was te overzien. "Zoiets geeft meteen een onver zorgde aanblik. En dat is wat de mensen hier niet graag willen hebben. En als je als gemeente dat glas laat liggen, dan wordt het zonder twijfel stuk gegooid door de jeugd. Probleem "Het grootste probleem met de glasbakken hebben we op dit moment in de Tromplaan en bij de Hofdijk. Daar zijn inmiddels twee schriftelijke en zeven tele fonische klachten over binnen gekomen. Er liggen altijd wel wat glasscherven naast zo'n contai ner. En als dat vlak bij een speel tuin is kan dat natuurlijk voor kinderen gevaarlijk zijn. Waar je al niet op moet letten. Zetje zo'n bak in een woonwijk, dan regent het binnen de kortste keren klachten over geluidsoverlast In de Kempenaerstraat nebben 1 op een gegeven moment borden neergezet. Daarop stond dat er na tien uur 's avonds geen glas meer mocht worden neergekieperd. Na korte tijd waren de borden verdwenen en hebben we de bak op de hoek van de Geversstraat neergezet. Maar we hebben nog nergens te horen gekregen dat een van de glasbakken onnodig zou zijn. Mensen hebben vaak de schurft in dat ze een gele glasbak voor de deur krijgen en zien zo'n geval liever verhuizen naar de buren. De plaats die je uitkiest moet daarom zeer overwogen en altijd nog veranderbaar zijn", al dus Resseler, die benadrukt dat de gemeente geen enkele klacht uit de weg wil gaan. "Het is alleen jammer dat de firma, die aan ons de bakken verhuurt, alleen maar vrijdags komt om die dingen te legen. Vaker kan blijk baar niet, want dat is niet renda bel meer. Het is jammer dat dit glasgebeuren niet in groter ver band kan worden gedaan. Met meer gemeentes zou het goedko per en beter kunnen zijn". Kinderschoenen Ook de directeur gemeentewerken van Leiderdorp, Van Vliet is deze mening toegedaan, terwijl deze gemeente nog in de kinder schoenen staat voor wat betreft de eigen ervaring met de glascon tainers. Vier dagen geleden wer den de eerste elf bakken in het dorp geplaatst. Van Vliet hier over "Als dit regionaal werd op gezet dan zou eenzelfde firma een vaste route hebben om die din gen vaker en goedkoper te legen. Ik ben eveneens bang dat we een extra mannetje in moeten zetten om de flessen die op straat staan weg te laten halen. Vooral wan neer het drukke nieuwe winkel centrum "Winkelhof' klaar is. Dicht bij de auto's kan zo'n bak niet staan: daarvoor is de par keergarage te laag. Om die bak ken te legen worden grote vrachtwagens gebruikt die te hoog zijn om in die garage te ko men. Men zal dus met de flessen een eind moeten lopen". "Dat Leiderdorp nu pas begonnen is komt door de lange levertijd van de bakken en de hoge kosten die moeten worden gemaakt om die dingen te huren. We hebben daarentegen heel precies probe ren uit te rekenen wat het ons al lemaal bespaart. Want wat de mensen aan flessen in aparte bakken weggooien hoeft niet meer mee naar de vuilverbran ding. Dat levert een besparing op van zo'n 17.500 gulden. Tenmin ste wanneer dertig procent van het publiek gebruik maakt van de mogelijkheid hun huisvuil ge scheiden aan te bieden. Daarnaast blijven we natuurlijk met relatief hoge vaste lasten zit ten. Kortweg gezegd, de twee vuilniswagens die we hier in Lei derdorp hebben rijden moeten toch worden bemand en blijven rijden. Het ziet er naar uit dat we er financieel niet meer en ook niet minder van worden. De recycling (het hergebruik) van het glas heeft bij ons toch wel de doorslag gegeven", aldus Van Vliet. omdat vorig jaar nog een extra krediet was voor diverse voorzie ningen. Ruim veertig jaar denken en praten over een zwembad lijkt een la chertje, maar zeker tot aan het begin van de zestiger jaren was een eigen Voorschotense zwem bad nu niet direct nodig. Voor- I schoten heeft veel open water. Eerst rond 1960 kwam de noodzaak voor een eigen zwembad, door de vervuiling van het water. De ge- I meenteraad besloot een instruc tiebad te bouwen en in elk geval de leerlingen van de lagere school zwemles te geven. Drie jaar geleden koos de Voor schotense gemeenteraad voor een luxueus bad; Pessimisten beweren nu dat in de directe omgeving te veel zwem baden zijn. Zij staven dit aan de hand van de tekorten, die ge meenten moeten aanvullen om de zwembaden in stand te hou- den.De gemeenteraad van Voor schoten is zich wel bewust van de sterke concurrentie en heeft daarom gezorgd voor een luxueus bad. Ook kunnen de in woners straks door middel van hun gas, licht, water en televisie rekening ook maandelijks een zwembad-gezinsabonnement gaan betalen. Veertig jaar denkwerk om tot een zwembad te komen, lijkt veel maar gezegd worden dat dat tal van toevalligheden een eerdere bouw hebben vertraagd. Rond het jaar 1938 was er al een goed plan, maar de oorlog werd spel breker. Kort na de oorlog was er weer een plan. Een vijver in het Burgemeester Van der Hoeven- park leek zeer geschikt. Toevallig gingen over die vijver de boven- J grondse kabels van het Europese elektriciteitsnet, dus ook dat plan viel in duigen. Het bad had tien jaar eerder kunnen worden ge bouwd maar het gepraat tijdens de jaren 1960 tot 1970 verzandde echter steeds in politieke gehar- rewar.De Nu is het er dan toch van gekomen als is de officiële pas in september of oktober. Men wil in Voorschoten eerst wachten op de nieuwe burgemeester en daarna kan er worden gefeest. JOOP PEETERS De knalgele bakken worden op markante punten in de gemeente neergezet, op plekken v door de bewoners te bereiken zijn, zoals hier aan de Denneschans in Leiderdorp. e vrij gemakkelijk Anders naar de rechter NOORDWIJKERHOUT - Nog één keer gaat Ruud Pegman met de gemeente Noordwijkerhout praten of hij zijn woonbus terug krijgt. Weigert zij opnieuw, dan stapt Pegman naar de rechter. Hij wil koste wat het kost zijn eigendom terug. Al weken leeft Pegman met de ge meente op gespannen voet. De busbewoner, bezig met het aan leggen van een ecologische tuin bij Sint Bavo, zwerft van dag tot dag van de ene naar de andere kennis om daar met zijn vrouw en twee kinderen de nacht door te brengen. Een dak boven hun hoofd hebben zij niet meer nu de gemeente de woonbus naar, een voor onbekende plek heeft ge sleept. "We konden niet anders", beweert burgemeester Winkel. "De bus was niet geschikt om in te wonen. Gedeputeerde Staten (het dage lijks bestuur van de provincie) hadden dit bepaald. Maar Peg man bleef die bus tóch als huis gebruiken. Bovendien had hij geen toestemming om hem in Noordwijkerhout neer te zetten. Als we die bus nu terug geven, treffen we hem over een paar da gen weer aan. Die man blijft ge woon aan de gang. De officier van justitie bekijkt thans of we die bus in beslag kunnen nemen." Gepraat Ruud Pegman heeft al eens eerder met het gemeentebestuur ge praat. Maar, naar hy zegt, heeft dit niets opgeleverd. Hij kreeg wel het verzoek om zo snel mo gelijk met de bus weg te rijden. Een keer liet de gemeente hem wegslepen naar Oegstgeest, de gemeente waar hij het laatst had gestaan. Maar Pegman ging terug naar Noordwijkerhout en stalde zijn woonbus vlakbij de Bavo. Het gezin besloot er niet meer in te gaan wonen en liet dit de poli tie ook weten. Men kreeg onder dak bij vrienden. De gemeente besloot even later toch om de wagen weg te slepen. Een paar politiemensen kwamen naar de Bavo om Pegman dit te vertellen. Hij kreeg nog even de kans er wat spulletjes uit te halen. De man ontstak in hevige woede en stak korte tijd later met een broodmes de twee voorbanden van de kraanwagen, die de bus zou wegslepen, kapot. Tegenover burgemeester Winkel uitte Peg man de bedreiging 'ik sla je in el kaar' toen hij hem voor het ge meentehuis ontmoette. De politie begeleidde de eerste burger naar zijn auto toen hij weg wilde. Reizen Ruud Pegman zegt dat zijn werk het niet toelaat om op één plaats te wonen. "Ik reis van hot naar her. In Noordwijkerhout blijf ik nu nog een maand. Dan ga ik weer ergens anders heen. Dus moet ik wel in die bus wonen. Overnachten in hotels? Nee, dat kan ik niet betalen." Burgemeester Winkel zegt er niets voor te voelen met de bus te blij ven schuiven. "Het gebeurt alle maal illegaal. Daar kan de ge meente toch niet aan meewer ken? Aan dat eindeloze gezeur van steeds terugkomen, moet nu maar eens een eind komen. Niet alleen bij ons, maar ook in andere gemeenten heeft hij die bus ge parkeerd. Het probleem speelde al vóór ik in Noordwijkerhout werd benoemd." Donderdag Leiden De Waag - Aalmarkt, wedstrijd bloem schikken, 16-18 uur. Stadhuisplein - start park-puzzeltocht, 18-19 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café-avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Wassenaar - commissie financiën, 19.30 LEIDSCH -& DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden vooruitbetaling te voli Bij automatische overschrijving geen administratie- en Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post 254.10 Losse nummers! 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 0/1-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2