EG gaat beunhazerij aanpakken reiswezen Westduitse staalarbeiders staken om inspraak Plan-Groenevelt stuit verzet bij eigen leden op if gp, E iipLra If It Ifr s?« art zakelijk Kans op part-time werk bij politie "Schoonmaakconflict" Schiphol blijft onopgelost ssss EP E DERDAG 3_1_JULI 1980 PAGINA 17 jnzine ingang van 2 augustus zullen maximum prijzen van nor- ia!e en super-benzine met twee ent (incl. btw) omlaag gaan. Per ter worden de maximum-prij- :n dan 143,8 resp. 147.2 cent. maximumprijzen van dieselolie n van petroleum guan met 2,4 ent (incl. btw) per liter omlaag. )e maximumprijs van huisbran- olie wordt 2.0 cent (excl. btw) er liter goedkoper. Verder gaan e maximumprijs van stookolie net een zwavelgehalte van één irocent met 5.65 gulden per ton excl. btw) van stookolie met een wavelgehalte van twee procent net 9,75 gulden per ton (excl. tw) naar beneden. De maxi- numprijs van LPG stijgt als ge- olg van de stijging van de in- oerwaarde van ruwe aardolie iet 0,5 cent (incl. btw) per liter. iritish Airways het op 31 maart jl. geëindigde boekjaar is de winst voor belas tingen van British Airways uit gekomen op 55 miljoen pond sterling, precies de helft van het resultaat van het voorgaande jaar. De staatsmaatschappij deelde mee dat de totale omzet steeg van 1,64 miljard tot 1,92 miljard pond. waarbij de verko- - pen van het vliegbedrijf van 1,40 miljard op 1,65 miljard pond kwamen. Na belastingen en na betaling van zeven miljoen pond aan dividend aan de staat res teerde vier miljoen pond. -ym pschriften op lijmverpakkingen als "Secondenlijm, krachtlijm, lijmt alles op alles en 2 ton", moet men niet direct geloven. Uit een onderzoek van de Consumen tenbond blijkt dat veel lijmen de- zfc superlatieven niet altijd waar maken. leen enkele onderzochte lijm 1 lakte werkelijk alle beproefde ïaterialen even stevig op el kaar", aldus de consumentenor ganisatie. lort ieest veelzijdige-schoen die we ïh de schoenenwinkel aantreffen jiè-wellicht de voetbalschoen. Je l|ëbt ze met vaste of afschroefba- rg. noppen, met strepen en ster ren. Ook de prijzen zijn nogal ver schillend. Zo kan je voor bijna 1-50 gulden een redelijk paar Voetbalschoenen kopen, voor vijftig gulden een slecht paar en gen goed paar voor 35 gulden. Consumentenbond heeft hier- ar een onderzoek ingesteld dat het nieuwste nummer van de Consumentengids is gepubli- (afceerd. Naast de grote prijsver- oe schillen (ook vaak binnen het zelfde merk) vielen de verschillen pasvorm en de vaak zwakke tongbevestiging de onderzoekers ,ej?P 'ord ïrd Motor COMPANY, de op eén ria grootste autoproducent in de Verenigde Staten, heeft op de DÜSSELDORF (UPI) - Onge veer 30.000 arbeiders in de Westduitse staalindustrie hebben gisteren enige tijd het werk neergelegd. Hun wilde staking was bedoeld als pro test tegen plannen die vol gens de vakbonden de grote mate van medezeggenschap bedreigen die de werknemers in de staalsector genieten. De stakingsacties van de staal arbeiders begonnen toen IG Metall, de vakbond van de werknemers in de metaal die circa 2,5 miljoen leden telt, in Düsseldorf met de werkge vers rond de tafel ging zitten om de mogelijkheden na te gaan van een compromis over de controversiële, door de werknemers gewraakte plan nen. De besprekingen in Düs seldorf eindigden na drie uur met het besluit de onderhan- In het Saarland, dat grenst aan Frankrijk, gingen volgens een vakbondswoordvoerder 10.000 arbeiders in staking, waardoor de staalfabrieken voor uren stil kwam te liggen. In het Rühr-gebied, het in dustriële hart van de Bonds republiek, legden 20.000 werknemers het werk voor enige tijd neer. Onder meer bij de staalgiganten Krupp en Thyssen. Het protest is gericht tegen de plannen van de werkgevers om een oude wet op de mede- zeggensschap in de kolen- en staalindustrie te omzeilen. De wet dateert van kort na de Tweede Wereldoorlog en is zelfs naar de maatstaven van onze ti id zeer progressief daar zij werknemers en -gevers in deze bedrijfstak gelijke rech ten en invloed geeft. Inmid dels is er in 1976 een wet op de medezeggenschap voor het hélé Westduitse bedrijfsleven afgekondigd, die echter min der ver gaat. Het is deze wet die de staal on dernemers willen aangrijpen om zich te onttrekken aan de oude wet (van 1951). In de loop der tijd zijn de staalon- dernemingen zich namelijk meer en meer gaan richten op nevenactiviteiten die buiten de sfeer van de staalproduktie liggen. Voor deze activiteiten geldt niet de verregaande vorm van medezeggenschap, zodat de werkgevers hier hun kans schoon zien de invloed van de werknemers te be knotten. DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG komt vermoedelijk in het na jaar met maatregelen, die de beunhazerij in het reiswe zen tegen moeten gaan. De commissie spreekt over een bescherming van de con sument "tegen twijfelachtige zakenpraktijken" op het gebied van georganiseerde vakantiereizen. Brandweer gekanteld AMSTERDAM - Op het kruispunt van de Europaboule vard en de Boelelaan in Am sterdam-Zuid is gisteravond een brandweerwagen op een stadsbus gebotst. De brandweerwagendie naar later bleek voor een vals alarm was uitgerukt, kantelde. Twee brandweermensen raakten ge wond. Voordat de wagen weer op zijn wielen werd gezet, werd eerst kostbare apparatuur uitgela den. Dit zegt het dagelijks bestuur van de gemeenschap in antwoord op vragen van het Ierse lid van het Europese Parlement O'Connell. De commissie onderzoekt op het "ogenblik in welke omvang en in welke mate er ontevredenheid "Verbod nodig op colportage verzekeringen" DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond vindt het deze week uitgebrachte ontwerp-advies van de Sociaal-Economische Raad over de bemiddeling in verzeke ringen een stap in de goede rich ting. Evenals het Konsumenten Kontakt is de Consumentenbond echter teleurgesteld over het ontbreken van een aanbeveling voor een algemeen colportage- verbod. Verder signaleert de Consumen tenbond dat het probleem van de beloningsstructuur op de lange baan is geschoven. Weliswaar staan in het ontwerp-advies aan bevelingen omtrent de vakbe kwaamheid van de verzeke ringsbemiddelaar, maar de door de consument te betalen premie verschilt niet naar gelang de vak bekwaamheid van de tussenper soon. „Voor een slechte tussenpersoon betaalt men dus evenveel als voor een goede. Een onderscheid is evenwel noodzakelijk", aldus de Consumentenbond. bestaat bij de consumenten over dergelijke praktijken. In zijn vragen stelt O'Connell dat in de negen lid-staten van de ge meenschap jaarlijks 20 miljoen georganiseerde vakantiereizen worden geboekt. Ondanks deze grote vlucht van de "vakantie-in dustrie" worden volgens de Ier de consumenten echter gemak kelijk slachtoffer van exploitatie. "De organisatoren kunnen vol strekt ongestraft op korte termijn de prijzen, reisarrangementen en vakantieaccomodaties wijzigen. De informatie in de reisbrochu res en de andere vormen van reclame stroken vaak absoluut niet met hetgeen in werkelijk heid wordt geboden. Het ergste is nog dat de consumenten door gaans geen mogelijkheid hebben om schadevergoeding te krijgen van de reisorganisatoren die bij het leveren van de beloofde pres tatie in gebreke zijn gebleven", aldus O'Connell. Hij vindt: Dat consumenten een duidelijke opgave moeten ontvangen van de volledige kosten van een georga niseerde reis, De wijzigingen in wisselkoersen niet aan de consument mogen worden doorberekend, De reizigers slechts 50 tot 75 pro cent van de volledige kosten voor hun vertrek moeten betalen en de rest na hun terugkeer, Reclamebrochures en beschrij vingen van de geboden accomo- daties als contracten moeten worden beschouwd zodat de consument wettelijke aanspraak kan maken op schadeloosstelling tegen reisagenten die zich aan onjuiste of misleidende reclame schuldig maken. DEN HAAG (GPD) - Ook politiea genten moeten een baan voor halve dagen kunnen krijgen. De ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) zullen in de ambtenarenregle menten voor de politie belemme ringen voor deeltijdarbeid weg nemen. De bewindslieden antwoorden dit op vragen van de Tweede-Ka merleden Van den Anker, Schaapman en Stoffelen (allen PvdA). Ze delen de mening van de vragenstellers dat het moge lijk maken van deeltijdarbeid b(j de politie gewenst is, vooral ten behoeve van vrouwelijke werk nemers. Momenteel zijn er juridische en praktische problemen die invoe ring van deeltijdarbeid in de weg staan. Ambtenarenreglementen en bezoldigingsregelingen voor zowel gemeentelijke als rijkspoli tie houden uitsluitend rekene- ning met volledige banen. De mi nisters zullen de problemen on derzoeken en belemmeringen wegnemen. Dat geldt voor zowel de rijks- als de gemeentepoli tie. HOORN - Warmonder Kees van Grieken heeft gisteren in de der de race van de strijd om de natio nale titel in de Solo-klasse een derde plaats behaald. WIELRENNEN - Johan van de Velde is gisteren winnaar gewor den van de Nacht van Linne. Hij had een voorsprong van 32 se conden op Theo Smit. VOETBAL - Go Ahead heeft giste ren in Ede met 0-1 gewonnen van derdeklasser Blauw Geel. VOETBAL - NEC heeft gisteren een 1-5 overwinning behaald op Kolping, uitkomend in de afde ling Nijmegen. VLAARDINGEN (ANP) - Lede., en kaderleden van de Industrie bond FNV bij het Vlaardingse bedrijf Windmill (700 werkne mers) hebben in een open brief aan het federatiebestuur van de FNV hun ongenoegen kenbaar gemaakt over uitlatingen van de voorzitter van hun bond, Arie Groenevelt. ppizet in de VS in het tweede ïfcwartaal dit jaar een verlies gele den van bijna driekwart miljard dollar. Dit enorme bedrag kon ieijiiaar gedeeltelijk worden ge compenseerd door de winst uit de verkoop in het buitenland. Uit cijfers van de onderneming blijkt dat het uiteindelijke negatieve resultaat 468 miljoen dollar be- Iroeg, terwijl er in het tweede wartaal van vorig jaar nog een /inst werd behaald van 512 mil joen dollar. e activiteiten in het buitenland leverden Ford 267 miljoen dollar op in vergelijking met 359 mil joen dollar in hetzelfde tijdvak vorig jaar. )bserver et oudste zondagblad van Groot- iRrittannie "The Observer" heeft [IfUijn meer dan 1.000 personeelsle- len ontslag aangezegd en aange kondigd dat het laatste nummer pp 19 oktober zal verschijnen. De feden hiervoor is een loongesch i I dat slechts 26 part-time drukke rijmedewerkers betreft. PERSONEEL DREIGT BAAN TE VERLIEZEN AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam zien nog problemen bij de onderhandelingen met Schiphol over de toekomst van de gemeentelijke schoonmakers die nu nog op de luchthaven wer ken. Die toekomst is onzeker geworden, omdat Schiphol het contract met de gemeentelijke schoonmaak dienst (WSBZ) heeft opgezegd. Het contract loopt op 1 december af. Hoewel onlangs een ambtelijke werkgroep werd ingesteld, die regelingen voor het personeel moet voorstellen, heeft het colle ge de luchthaven een brief ge schreven, waarin diverse knel punten worden genoemd. "Deze brief komt voort uit het feit, dat we de directie van Schiphol niet vertrouwen", zegt wethouder H. Spoelstra (personeelszaken) des gevraagd. Het gemeentelijk wan trouwen is volgens Spoelstra ge wekt door de houding, die de luchthavendirectie in het verle den in de zaak heeft aangenomen. Eind vorig jaar liet Schiphol weten af te willen van het contract met de WSBZ, omdat deze dienst te weinig kwaliteit voor teveel geld zou leveren. De gemeente drong er bij de luchthaven op aan een vergelijking te maken met andere schoonmaakbedrijven. De direc tie van Schiphol wekte daarbij de indruk, dat nog wel over de op zegging van het contract te pra ten viel, aldus Spoelstra. Maar toen in maart van dit jaar de luchthaven opnieuw liet weten van het contract af te willen, had de luchthaven volgens de wet houder niet met argumenten duidelijk gemaakt wat er schort aan de dienstverlening door de WSBZ. Ook een latere toezegging van Schiphol om met een notitie te komen met grieven tegen de schoonmaakdienst, werd niet nagekomen, vertelde Spoelstra. Hij noemde de houding van de luchthavendirectie "schande lijk". Het wantrouwen van B en W is op nieuw gewekt doordat op de luchthaven wordt geprobeerd schoonmakers uit de WSBZ los te k weken, aldus Spoelstra. Onder de 110 gemeentelijke schoonmakers op Schiphol is met name onge rustheid ontstaan over het toe komstig verlies van ambtelijke status en opgebouwde pensioen rechten. De ambtelijke werk groep, waarin ook een vertegen woordiger van de ambtenaren bond ABVA/KABO zit. moet voor dit soort zaken met Schiphol een oplossing bereiken. Schiphol heeft nog geen nieuwe contract gesloten met een schoonmaakbedrijf. Het in aan merking komende bedrijf Wes- terveld bv is bereid vijftig schoonmakers van de WSBZ over te nemen. Maar voor zo'n veertig schoonma- kers, die in vaste ambtelijke dienst zijn, kan binnen de ge meente geen ander werk worden gevonden, aldus de brief van B en W. Het college dringt er dan ook bij de luchthaven op aan de toe komst van deze mensen 'be spreekbaar' te maken. Luchthavendirecteur Stapel wei gerde in te gaan op de beschuldi gingen van de Amsterdamse wethouder Spoelstra. "De op merkingen dat de directie van de NV Luchthaven Schiphol niet te vertrouwen zou zijn en de op merking dat deze houding in de WSBZ-zaak schandelijk zou zijn laat ik geheel voor rekening van de heer Spoelstra", zo zei de heer Stapel. Ze zijn het oneens met diens visie dat de FNV-bonden de koop- krachthandhaving als doelstel ling desnoods moeten laten val len. Bovendien vinden zij dat een dergelijke beleidswijziging eerst met de leden bepraat en niet via de media moet worden gespeeld. Groenevelt heeft met zijn plan ook kritiek van de andere FNV-bon den, met name van Cees Schel ling van de voedingsbond FNV gekregen. In een televisie-uit zending zei Groenevelt dinsdag nog dat de industriebond FNV bij Windmill beschouwen deze uitla tingen als "manipulatie in de erg ste vorm". Een woordvoerder van de Indus triebond FNV zei zich de wrevel van de achterban bij Windmill te kunnen voorstellen. Maar hij achtte de kritiek niet terecht Het gaat immers om een ontwerp plan waarover de leden het laat ste woord hebben. VOETBAL - Feyenoord heeft gis teravond in Muntendam met 7-1 gewonnen van de tweede klasser Muntendam. Scoreverloop: Vermeulen 0-1, Vermeulen 0-2, Troost 0-3, Vermeulen 0-4, Vosse 1-4, Troost 1-5, Vermeulen 1-6, Van Engelen 1-7. ,i ÏCTIEVE ,|ANDELEN 72.00 BINNENLANDSE AANDELEN ACF 72.50 72,4< jSas0""" ?4r ?ïs' ii'3. 46.50 105.40 Bral Holcc Hall Trust intennatio M. 640.00 60.00 id. cert, id. 6 cum. Tokvo PH (Si sËr 112.00 i 100,00 ssr as 16.00 11 00 25.50 28.00 27 loo i7££*fp 16.50 26.00 SS 22,00 Value LinV H" 21,40 14,30 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Het waren vandaag opnieuw de obligaties, waarom het op de Damrak vooral draaide). De staatsfondsenmarkt was opnieuw wat hoger gestemd, hetgeen een verdere rentedaling impliceerde. Ondanks het weer hogere Amerika, wilde het met de internationals niet erg vlotten. Tegen het mid daguur stond Kon. Olie zelfs op een vérlies van 2,10op i J* en Unilever op een verlies van bijna een gulden op 121,80. Hoogo vens verloor 20 cent op 17,20, terwijl Akzo en Philips zich rond het slot van gisteren bewogen. KLM was, daarentegen, 40 cent beter op f 63,40. Westland-Utrecht Hypotheekbank zette dc opmars van de afgelopen dagen voort en nu werd al gauw tevergeefs tot 9 meer neerge teld op 274. Ook collega Friesch-Groningsche Hypo theekbank steeg een gulden tot 76. ABN was f 2,50 hoger op f 311.50 en ook Amrobank en Midden- standsbank waren vaster stemd. De en de i ili i i'l Lij. De 1 ren ruim prijshoudend. Ahold werd nog eens 1,60 duurder op

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17