Bij diefstal ben je ook hele fiets-premie kwijt Meer dan een balletje gooien Volledige maar wat prijzige handleiding voor modelbouwer Gordijnen en wand in zelfde sfeer Onthard water geen ideaal drinkwater JEU DE BOULES: EXTRA Ongetwijfeld zal de manifestatie 'Amsterdam Sail '80' in augustus ontelbare liefhebbers van oude zeilschepen naar de hoofdstad lokken. Vooral vele modelbouwers, die daar van nabij allerlei details en schepen kunnen waarnemen die vaak niet of nauwelijks van bouwtekeningen te halen zijn, en die bovendien uit de sfeer van deze 'schepen met een ziel' weer de nodige inspiratie zullen op doen voor het model waar ze de komende winter weer mee aan de gang gaan. Enige tijd geleden zijn ook twee boeken over modelbouwen ver schenen. Als eerste verscheen 'Modelbouw van schepen, 16e en 17e eeuw', van Rolf Hoeckel. Dit is een uit het (Oost-)Duits ver taald boek, dat goede informatie en waar naar zijn geld biedt. Het boek is goed vertaald en verzorgd en bevat vrij veel duidelijke tekeningen, waaronder twee losse achterin (pas op dat ze er in de boekhandel wel in zitten als u het koopt!) die het staand en lopend want goed verduidelijken. Toch valt er natuurlijk ook best wat op aan te merken: het veron derstelt een redelijke kennis van zaken bij de lezer. De arme argeloze die uit pure liefde voor zo'n oud schip het model van zijn leven wil gaan bouwen zal met dit boek zeker heel wat wijzer worden, maar hij zal er niet mee uit de voeten kunnen. Het is een uitgave van de op maritiem gebied bekende uitgever P. N. van Kampen te Baarn; het kost f35. Het tweede boek is nog veel verser van de pers en behandelt welis waar ongeveer hetzelfde onderwerp, maar het is heel anders van opzet. Het is eveneens van Duitse oorsprong, ook goed vertaald en ten dele bewerkt en verbeterd, maar ten eerste is het wat ruimer van opzet, en ten tweede is het meer een bundeling van allerlei al langer bekende, maar niet of moeilijk te achterhalen kennis. Kennis die hier op een unieke, voor iedereen toegankelij ke manier is gebundeld en gerangschikt. Dit 'Historische Scheepsmodellen' door W. zu Mondfeld ontleedt de oude schepen als het ware, door stap voor stap, in de volgorde die bij de bouw van (model)schepen logisch is, de echte construc ties met hun diverse plaats- en tijdgebonden variaties te tonen en vervolgens, waar nodig de modelbouw extra toe te lichten. Dit gebeurt met een redelijk bondige tekst maar een zeer groot aantal tekeningen. Het grote voordeel hiervan is dat ook de volslagen leek op het gebied van de scheepsbouw en -terminologie vrij eenvoudig toegang tot deze materie krijgt. Doordat allerlei de tails zo grondig en per tijdvak worden beschreven, kunnen veel gemaakte, maar vrij hinderlijke fouten en anachronismen wor den voorkomen, zodat het model ook werkelijk een historisch verantwoord beeld van het oorspronkelijke schip zal geven. We kunnen dit boek eigenlijk wel als 'bijbel van de scheepsmodel- bouw' beschouwen. Handig zijn ook de woordenlijsten van een fors aantal scheepstermen in zes talen, die achterin het boek zijn opgenomen. Wie ooit aan de hand van buitenlandse tekeningen zal willen bouwen, wie een buitenlands museum (uiteraard ook vermeld) bezoekt of wie in andere dan Nederlandse boeken iets wil nakijken, zal ze al gauw op waarde weten te schatten. Aan dit boek kleeft eigenlijk maar één bezwaar de prijs. Die is met negentig gulden bepaald niet laag, maar als je ziet watje daar voor krijgt, 355 bladzijden boordevol informatie en op z'n minst zo'n 1500 tekeningen, valt het eigenlijk nog best mee. 'Historische Scheepsmodellen' door W. zu Mondfeld is een uitgave van Klu- wer Technische Boeken BV te Deventer. Wie interieur-renovatieplannen heeft, kan ook eens denken aan de moge lijkheid om wandbekleding en gordijnen harmonieus op elkaar af te stemmen. In diverse zaken zagen we heel fraaie combinaties op dat gebied, alle van zuiver natuurlijk materiaal vervaardigd: vlaslinnen. Zowel wanneer de gordijnen opengeschoven zijn, als s avonds wanneer ze zijn gesloten, vormen de gordijnen een logisch geheel met de wand- bekleding. Dat werkt ruimtelijk. Het is alsof de kamer wat groter is. Het plezierige is dat diverse dessins wandbekleding kunnen worden ge combineerd met een keuze uit de voorhanden zijnde gordijnstoffen. De fabrikant spijkert de consument dus bepaald niet vast op een door hem bedachte combinatie waaraan je je dan maar te houden hebt. Voor wie ernaar op zoek wil: het is een produkt van Tropo in Veenendaal, 08385-23764, waar men ongetwijfeld verkoopadressen in de buurt kan opgeven. „Zo heb je een fiets, zó heb je niets". Zo luidt de slagzin waarmee de ANWB-verzekering Unigarant propaganda voert voor een fietsverzekering. Geen luxe, zo'n fietsver- zekering. Een fiets wordt tegenwoordig doodgemakkelijk meegenomen en even gemakkelijk nooit meer terugge bracht. En een fiets kan nog een aardige schep geld verte genwoordigen, vooral als je er zo eentje hebt met lichtge wicht frame en veel versnellingen Het KIWA, dat materialen en appa raten op waterleidinggebied on derzoekt en keurt, heeft een werkgroep ingesteld die alle voor- en nadelen van hard water (dat veel kalk- en magnesiumzou- ten bevat) en de pro's en contra's van onthardingsinstallaties voor huishoudelijk gebruik onder zocht. De resultaten daarvan staan in een rapport. Een paar punten daaruit: laat geen waterontharder plaat sen zonder eerst met het water leidingbedrijf te overleggen; zorg ervoor dat niet al het water ont hard wordt want onthard water is niet bepaald het beste drinkwa ter; onthard bij voorkeur alleen het water dat door middel van boiler, geiser, wasmachine enz. wordt verwarmd; laat u over de juiste installatie terdege voor lichten door het waterleidingbe drijf. Een waterontharder heeft zijn goe de kanten, maar ook nadelen: hij neemt nogal wat ruimte in beslag, moet regelmatig onderhouden worden en loost milieu-versto rend zout water op de riole ring. Wie dieper in deze materie wil dui ken, kan voor f 17,50 het comple te rapport bestellen bij KIWA, postbus 70,2280 AB Rijswijk. Maar juist doordat een fiets zo ge makkelijk wordt gestolen, en een nieuwe vaak weer vele honder den guldens kost, is de premie voor een fietsverzekering ook een aardig bedrag. Dat moetje in één keer op tafel leggen, voor driejaar tegelijk. Met een erg goedkope fiets kost je dat 60 gulden, met een erg dure 240 gulden. Hoe hoog de premies precies zijn, staat in het lijstje. Speciaal slot Bovendien moet je vaak nog 25 gulden extra kosten maken om in de verzekering te kunnen. De eis is namelijk, dat er zo'n modern superstuk veiligheidsslot op de flets gezet wordt. En dan niet zo maar eentje, datje tegenwoordig bij grote fietsenzaken en waren huizen al aanmerkelijk goedko per kunt krijgen. Het moet er speciaal een zijn dat is goedge keurd door de ANWB en het bu reau voor schadepreventie van de verzekeringsmaatschappij- Zo'n slot heeft een registratie nummer en papieren erbij, die bij de ANWB-verzekering moeten worden ingeleverd. Zodat er meer kans is dat een gestolen fiets nog eens wordt teruggevon den via dat nummer. Uitkering Wordt je gestolen fiets binnen een maand teruggevonden, dan ver goedt de verzekering alleen maar eventuele schade die er door de diefstal aan gekomen is. Is de fiets na een maand nog niet ge vonden, dan krijg je een diefstal uitkering. Die uitkering wordt kleiner naar mate de fiets ouder is. Tot een jaar krijg je de nieuwprijs, tot twee jaar gaat er 20 procent af, tot drie jaar 40 procent eraf, en tot vier jaar 50 procent. Ouder kunnen ze niet in de verzekering zitten, want bij het afsluiten van de ver zekering mag een fiets hoogstens een jaar oud zijn, en de verzeke ring duurt, zoals gezegd, drie jaar. Een uitkering krijg je alleen maar, als de fiets op slot stond toen hij werd gestolen. Dan moet je kun nen bewijzen door de twee sleu tels die bij het slot horen, in te leveren. Automatisch Een heel andere voorwaarde, waarmee je bij deze fietsverzeke ring goed rekening moet houden, is de bepaling die luidt: „de ver zekering eindigt automatisch op het tijdstip van vaststelling van to taalverlies van de fiets". Dat wil zeggen, dat je niet de volle drie jaar verzekerd blijft voor je be- taalde premie. Als je fiets een maal is gestolen, dan eindigt meteen de verzekering, zonder premieterugbetaling, en moet je voor een fiets die je van de scha devergoeding aanschaft, weer helemaal opnieuw gaan betalen. Dat is een andere gang van zaken dan bij de meeste schade-verze keringen voor andere dingen dan fietsen. Niet In de folder die de ANWB over de fietsverzekering uitgeeft, staan de meeste verzekeringsvoor- waarden genoemd, maar deze niet. In de complete verzeke- ringsvoorwaarden van Unigarant staat hij wel. Het kan daarom voorkomen dat de ze bepaling je ontgaat. Dat was ook het geval bij de lezer, die ons hierop opmerkzaam maakte. Hij had voor zijn zoon een fiets ge kocht voor f 485,-. De verzekering kostte f 100,- premie voor drie jaar plus een slot-mèt-: voor f25,-. Na een goed half jaar later werd de fiets van het schoolplein gesto- DiinrHpr len. Na een maand wachten of hij nog werd teruggevonden, be taalde de verzekering de volle f 485,- uit (want de fiets was nog geen jaar oud, dus zonder aftrek). Meteen kocht hij voor zijn zoon weer eenzelfde fiets, die intussen f 535,- kostte. Met weer een slot van f25,- erbij. PREMIE 3 JAAR aanschafprijs tarief I tarief II t/m 300 60 50 301 t/m 400 80 65 401 t/m 500 100 82 501 t/m 600 120 99 601 t/m 700 140 115 701 t/m 800 160 132 801 t/m 900 180 148 901 t/m 1000 200 165 1001 t/m 1100 220 182 1101 t/m 1200 240 198 Tarief II is met grote eigen risico's bij diefstal in een aantal steden De tarieflijst Hij vroeg de ANWB-Unigarant hoe hij de nieuwe nummers van dit slot moest opgeven, en hoorde toen tot zijn verbazing dat de ver zekering niet meer bestond. Nou, zei hij dan komt zo'n verzeke ring je toch wel op meer kosten dan je in je argeloosheid denkt. Nieuw slot f25,- plus nieuwe premie f 120,- (want de fiets kost te nu meer dan f 500,-) plus f 25,- voor oud slot, dat niet werd ver goed plus tweederde van de pre mie, voor de jaren die ineens wa ren vervallen f 66,-. Dat maakt bij elkaar toch een eigen schade van f216,- nog afgezien van de ruim f 50, die de fiets nu duurder kostte. Je bent met zo'ri verzekering dus wel beter af dan wanneer je de schade zelf moet dragen, maar helemaal uit de brand ben je er nu ook weer niet mee. Goedkoop, dus Waarom zit er in de fietsverzeke ring die bepaling dat de verzeke ring zonder meer vervalt bij dief stal van de fiets? Unigarant wijst erop dat zo'n bepa ling nog altijd wel als een récht van de verzekeraar in diverse schade-polissen staat, maar geeft Het speciale ANWB-slot, da f25,- kost en dat om de fiets i zitten voor de verzekering kan wot i den rondgemaakt. ook toe dat hij elders veelal niet meer wordt toegepast. Waarom, bij Unigarant dan wel? „Dat is de premie op een aanvaardbaai niveau te houden", aldus Uniga:' rant. Volledigheidshalve vermelden wi nog dat deze ANWB-verzekerinj óók schade van botsingen en zettelijke vernielingen door deren dekt. Dit echter wel mei een eigen risico van f25. Er i vens een iets goedkoper premie1 tarief, waarbij ook olifstal e< gen risico geldt. Op vakantie in Frankrijk kunt u er niet omheen: Jeu de Boules kom je bijna overal tegen. Zowel in het weekeinde als door de week wordt dit in Frankrijk zo enorm populaire spel op vrijwel elk dorpsplein gespeeld. Menig stukje vlak terrein in het park, in de stad of op de camping moet er aan geloven. En niet ten onrech te, want het is een (ont)spannend spel, dat je met een aantal men sen lekker in de buitenlucht kunt doen. Natuurlijk blijft zoiets niet alleen een Franse aangelegenheid. Met name de laatste jaren is ook in Nederland de belangstelling voor dit (behendigheids)spel sterk toegenomen. Er bestaat zelfs een Nederlandse Jeu de Boules Bond, waarvan het aantal leden snel stijgt. Eigenlijk wordt het officiële Jeu de Boules op een speciaal aangeleg de baan gespeeld. Het spel, dat men 'op straat doet' is een variant en heet 'Pétanque'. Overigens worden deze namen gewoon door elkaar gebruikt. Spelregels Op het eerste gezicht lijkt het alle maal zo eenvoudig, maar er is een hoop behendigheid, tactiek en vooral ervaring voor nodig om het spel goed te spelen. Er zijn diverse spelvarianten, maar in vogelvlucht komt het op het volgende neer. Er zijn twee par tijen van 1,2 of 3 personen. In het laatste geval heeft elke speler 2 boules, in de eerste twee gevallen ieder 3 boules. Er worden meer dere ronden gespeeld. Een speler gooit een klein houten balletje op een afstand die tussen de 6 en 11 meter van hem vandaan ligt. Ver volgens werpt hij z'n eerste bou- le, die zo dicht mogelijk bij het doel (het houten balletje) moet komen. Nu mag de andere partij gooien. Het is de bedoeling, dat zij met hun boule(s) dichter bij het doel komen dan de boule van de eerste speler. De tweede partij gaat met gooien door, totdat ze inderdaad het dichtst bij lig gen. De rest van de boules worden be waard tot de volgende beurt. Nu gaat de eerste partij gooien, tot-, dat zij een boule hebben, die het dichtst bij het doel ligt. Daarna partij twee, enzovoort. De partij, die als laatste nog boules over heeft, mag proberen zijn eigen score te verbeteren. Wanneer alle boules gegooid zijn, is de ronde afgelopen. Degene, die het dichtst bij ligt, is winnaar van de eerste ronde en krijgt één punt. De uiteindelijke winnaar is de partij, die het eerste 13 punter heeft. Tijdens het spel kan het houten balletje door een metalen boul* weggestóten worden. De plaat! van het doel is nu gewijzigd Hierdoor is het mogelijk, dat d* tegenstander niet meer dichtst bij het doel ligt, en moet gaan gooien. Het is daarom belangrijk altijd te weten, va: welke boules zijn. De boules zijr van elkaar te onderscheiden door het verschil in lijnfiguren, welk* in het metaal gegraveerd zijn. Men dient ook te letten op de juist* houding tijdens het werpen. Het zelfde geldt voor de manier i op de boule vastgehouden ei gelaten wordt. Een en andei wordt vermeld bij de officiël* spelregels. Van groot belang eveneens de nauwkeurigheid bi, het opmeten van de afstand tus sen doel en dichtst bij liggend* boules en het bijhouden Vc juiste score. Informatie Boules kunt u o.a. kopen bij goed! sport- en speelgoedzaken, prijzen hangen o.a. af van de uit voering en het merk; sommig* boules zijn door de Bond gekeurd en geschikt voor ciële wedstrijden. In het Prismd pocketboekje Jeu de Boules-Pq tanque (f 8) kunt u veel me zen over dit leuke buitenspel welk materiaal er voor nodig i§ training, speelwijzen bij wed strijden, tactiek, werphouding reglementen enzovoort. Voor meer informatie - o.a. wed strijddata en adressen van de dj! verse plaatselijke clubs en enigingen - kunt u terecht bij d< Nederlandse Jeu de Boule! Bond, Keizersgracht 648 te Am sterdam, tel: 020-266689.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16