Vrouwen worden het niet eens in Kopenhagen Jeruzalem "eeuwige hoofdstad van Israël" Billy kreeg telex van Carter zelf Militaire junta Bolivia wil macht lang houden NORIT t betroiwbare mi Nederland betreurt besluit Knesset Mitterrand wil NAVO op de helling Geschil rond Ierse premier laait op JERUZALEM (UPI/AFP/DPA) - Met 69 stemmen vóór, 15 tegen en drie onthoudingen heeft het Is raëlische parlement (Knesset) gisteren het wetsontwerp goed gekeurd dat Israëls soevereiniteit over heel Jeruzalem, de gean nexeerde Arabische rector inbe grepen, bekrachtigd. Het her enigde Jeruzalem wordt hiermee de eeuwige hoofdstad van Israël. Van de 120 parlementsleden waren er 33 bij de behandeling van het wetsontwerp afwezig. Ondanks de kritiek uit alle delen van de wereld stemde het merendeel van de in oppositie zijnde Arbei- derspartij voor het wetsontwerp. Het oostelijke deel van Jeruzalem behoorde tot 1967 tot Jordanië. Het werd samen het het hele westelijke deel van Jordanië in de oorlog van 1967 door Israël veroverd. Men verwacht nu dat premier Menachem Begin bin nenkort zijn bureau van het westelijke naar het oostelijke deel van Jeruzalem zal verplaat sen. De Egyptische premier Ka- mal Hassan Ali heeft de nieuwe wet al "een schending van de geest van Camp David" ge noemd. Het wetsontwerp is ingediend door de uiterst rechtse afgevaardigde Geula Cohen. De voormalige so ciaal-democratische premier Rabin zei dat de stemming op dit tijdstip tactisch onverstandig is, maar dat wij - de afgevaardigden van de Arbeiderspartij - toch voor zullen stemmen omdat wij het in de kwestie-Jeruzalem al lemaal eens zijn. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken had een paar uur voor het aannemen van het wets ontwerp nog verklaard dat men bij het overleg in Camp David be sloten had alle problemen via bi laterale onderhandelingen tot oplossing te brengen. Dat gold ook voor Jeruzalem, aldus minis ter Kamal Hassan Ali. Egypte zal dan ook de eenzijdige stap van Israël niet erkennen. Tot het begin van de vergadering van de Knesset over het wets ontwerp hebben ook de V.S. ge poogd de goedkeuring van het wetsontwerp te voorkomen. Van Amerikaanse zijde is erop gewe zen dat de nieuwe wet de onder handelingen over autonomie voor de Palestijnen in de bezette gebieden en de normalisering van de betrekkingen tussen Cairo en Jeruzalem veel moeilijker kunnen maken. De nieuwe wet over Jeruzalem krijgt de status van een grond wetsartikel. Israël heeft nog geen echte grondwet, wel een reeks wetten met een bijzonder karak ter en van egn bijzonder gewicht die voor een deel nog stammen uit de tijd van de Turkse en Britse heerschappij. Deze wetten zullen te zijner tijd in een grondwet worden opgenomen. (Van c correspondent) Premier Begin brengt zijn stem uit herenigd Jeruzalem. PARIJS (DPA) - De leider van de Franse socialisten, Fran cois Mitterrand, heeft zich uitgesproken voor een kri tisch onderzoek van de fun damenten en de doelstellin gen van de NAVO. In een vraaggesprek met het Parijse avondblad Le Monde noemde hij deze revisie dringend noodzakelijk. "In werkelijkheid weet in het Westen niemand waar het böndgenootschap nu staat, hoever het reikt, welke we derkerige verplichtingen er bestaan en in hoeverre deze automatisch werken. Ten minste moet iedereen er zich van bewust worden, waarmee hij instemt en wat hij afwijst en hij moet de anderen dit duidelijk zeggen. Dan weet men waaraan men zich kan houden", aldus de Franse so cialistische leider die moge lijk volgend jaar kandidaat zal zijn bij de presidentsverkie zingen. Volgens hem is het gebrek aan eenheid binnen het westelij ke bondgenootschap geble ken bij het nemen van maat regelen tegen de Sowjet-Unie uit protest tegen de militaire inval in Afghanistan. Een an der voorbeeld was het feit dat Engeland weliswaar de sanc ties tegen Iran heeft goedge keurd, maar zijn handel met dat land heeft uitgebreid. Evenzo had de Duitse Bonds republiek nieuwe economi sche overeenkomsten met Moskou gesloten, terwijl pre sident Carter juist de relaties met de Russen wilde bevrie- Het Amerikaanse denkbeeld van een genuanceerd ant woord op een mogelijke Rus sische aanval noemde hij zinloos. De Russen zouden zijns inziens een oorlog alleen maar met de volle inzet van hun krachten voeren. Zij ver keren in de situatie dat zij binnen een kwartier het ge hele Europese wapenarsenaal kunnen vernietigen, zonder één Amerikaanse militair te doden en zonder ook maar één Russische militair over de grens van hun eigen gebied te brengen. Mitterrand trok daaruit de conclusie dat Moskou geen oorlog wil. KOPENHAGEN (ANP) - Het doel van de VN-conferentie over de positie van de vrouw in Kopenhagen een door allen goedgekeurd actieprogramma, is niet bereikt. Gisteravond is er hoofdelijk ge stemd 'over het programma als geheel, waarbij vier landen zich tegen verklaarden en 22, waaron der Nederland, zich onthielden. De Nederlandse delegatie, die zich erg heeft ingespannen om een oplossing voor de omstreden punten in het programma te vin den, toonde zich na afloop diep teleurgesteld. Mevrqu w Kraaijeveld, leider van de Nederlandse delegatie, wilde de conferentie als geheel niet direct mislukt noemen, omdat er toch zoveel positieve gedeeltes in het actieprogramma zitten. Niette min wordt een dergelijk pro gramma, dat op internationaal niveau een eigen leven had moe ten gaan leiden, duidelijk heel erg ontkracht wanneer er geen over eenstemming bestaat. Vooral met betrekking tot de uitvoering van maatregelen uit het pro gramma kan het tot problemen leiden, nu de Westerse landen, die veelal die maatregelen moe ten financieren, tegen hebben ge stemd of zich hebben onthouden. In die gevallen kan niet worden teruggegrepen op een actiepro gramma, dat kracht heeft, omdat iedereen het daarmee eens was. Tijdens de eerste vrouwenconfe rentie in Mexico is wel overeen stemming bereikt over het actie plan van toen, doordat de politie ke kwesties in een aparte declara tie zijn verwerkt. Een dergelijke constructie in Kopenhagen bleek niet haalbaar. Moeilijkheden Er waren in het actieprogramma drie paragrafen die moeilijkhe den opleverden. De eerste betrof een verwijzing naar die verkla ring van Mexico en naar een con ferentie van niet-gebonden- en ontwikkelingslanden in mei 1979 in Bagdad (paragraaf 2). Bezwaar hiertegen was, wat Nederland door zich te onthouden tot uiting heeft gebracht, dat over de decla ratie van Mexico geen overeen stemming bestond en deze in Kopenhagen dus niet als uit gangspunt zou kunnen dienen. Daarnaast maakten met name de Verenigde Staten bezwaar tegen de verwijzing naar de conferentie in Bagdad, waar ook politieke kwesties aan de orde waren ge komen en die niet iedereen had kunnen bijwonen. Het tweede geschilpunt was de in voeging van het zionisme in een rijtje -ismen, als racisme, kolo nialisme, imperialisme, in de be schouwing van de ongelijkheid van vrouwen (PARAGRAAF 5) Voor Nederland en de andere EG-landen was dit onaanvaard baar en de negen hebben dan ook tegen deze paragraaf gestemd. De paragraaf over hulp aan Pale stijnse vrouwen (paragraaf 183a) die "in overleg en samenwerking met de PLO, de vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk" moet lopen, was het derde ge schilpunt. Nederland onthield zich van stemming, omdat het het humanitaire aspect van de para graaf te belangrijk vond, maar onder meer de Verenigde Staten, Canada en Israël stemden tegen. Tenslotte is er gestemd over het ac tieprogramma als geheel. De uit slag hiervan bleek: 49 landen vóór, vier tegen en 22 onthoudin gen, waaronder Nederland. De hele discussie in de plenaire ver gadering gisteravond was ver ward en tijdrovend. Aan de uit eindelijke stemmingen over de verschillende paragrafen en over het actieprogramma zelf gingen tientallen interrupties en "pun ten van orde" vooraf van landen, die bijvoorbeeld óf niet wisten waarover gestemd ging worden óf de stemming wilden tegen houden, dan wel versnellen, het zij aandrongen op spoed omdat zij naar huis wilden. Na afloop van de vergadering toon- De meest besproken paragraaf van de conferentie in Kopenhagen, waarin het zionisme in één adem wordt genoemd met racismekapitalisme en kolonialisme, is met een stemverhouding van 69 tegen 24 aangenomen. Reden tot grote vreugde bij de Palestijnse delegatie. de Nederland, dat zich de hele conferentie veel moeite heeft ge troost om overeenstemming te bereiken, zich zeer teleurgesteld over het resultaat. Doordat Ne derland zich heeft onthouden bij de stemming over het actiepro gramma, zal dit volgens me vrouw Kraaijeveld ook niet mee naar huis worden genomen, maar niettemin zijn er in dit program ma een zeer groot aantal positieve dingen, met name in het gedeelte over nationale strategieën, die ook in het nationale actieplan (vijfjarenplan voor Nederland) een weerslag zullen vinden. "Er is deze tijd voldoende gebeurd om op terug te komen", aldus me vrouw Kraaijeveld. JERUZALEM - De Nederlandse regering betreurt het besluit van het Israëlische parlement, de Knesset, om akkoord te gaan met het wetsontwerp dat de soeverei niteit van Israël over heel Jeru zalem, inclusief het Arabische oostelijke stadsdeel dat tijdens de Zesdaagse Oorlog van '67 op Jordanië werd veroverd, be krachtigt. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken zegt de regering elke eenzijdige actie, die beoogt de status van Jeruzalem te wijzigen, te verwerpen. „Oost-Je ruzalem moet worden be schouwd als door Israël bezet ge bied", aldus de verklaring. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Muskie, noem de gisteravond het Knesset-be- sluit een eenzijdige stap die tot doel heeft tevoren de uitkomst van de vredesonderhandelingen te bepalen. Eerder deze week had hij al de vrees uitgesproken dat aanvaarding van de wet door de Knesset er weieens toe zou kun nen leiden dat Egypte de vredes onderhandelingen afbreekt. Tot nu toe heeft alleen Venezuela daadwerkelijke stappen onder nomen en besloten haar ambas sade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen als reactie op dit controversiële besluit inzake Je ruzalem. Irak dreigde dinsdag met economische sancties als Nederland niet spoedig het voor beeld van Venezuela zou vol gen. „Als Nederland niet zijn ambassa de uit Jeruzalem overplaatst, zal het zijn belangen in de Arabische wereld schaden", aldus een commentaar van het Iraakse staatspersbureau. Over die kri tiek verklaarde een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteravond dat de Nederlandse regering niets heeft toe te voegen aan haar ver klaring van twee weken geleden over dezelfde affaire. Volgens Irak tart Nederland de Arabische en islamitische gevoelens, door haar ambassade in Jeruzalem te handhaven. Over een derde vrouwenconferen tie ter afsluiting van het decen nium voor de vrouw in 1985, waarvoor Kenia zich al heeft aan geboden, was mevrouw Kraaije veld nogal terughoudend gezien de ervaringen nu met Mexico en Kopenhagen. Volgens haar zul je je nu eerst heel goed moeten be zinnen op wat je wilt en zal de algemene vergadering van de Verenigde Naties straks moeten uitmaken of er over vijfjaar nog een conferentie over de positie van de vrouw zal worden gehou den. Volgens FBI-rapport: Howard Sawyer. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Volgens een rap port van de Amerikaanse fede rale recherche (FBI) beweert de in opspraak geraakte Billy Carter dat hij van zijn broer, de Ameri kaanse president, de diplomatie ke telexberichten heeft gekregen over zijn omstreden bezoek aan Libië. Billy Carter is de officiële politieke lobbyist van de Libi sche leider kolonel Gadaffi in Washington en heeft hiervoor tenminste een half miljoen gul den opgestreken. De telexberichten kwamen van het ministerie van buitenlandse za ken. Bovendien heeft Billy Carter bij het Witte Huis geïnformeerd naar de C-130-transportvliegtui- gen die Amerika niet aan Libië wilde leveren. Billy Carter ver telde aan FBI-agenten dat hij de beschikking had over het offi ciële telexverkeer van het depar tement van buitenlandse zaken over zijn bezoek aan Libië. „Ik kreeg ze van Jimmy", zei hij. Dit werd gistermiddag onthuld door congreslid Sawyer van het justitiecomité. In verband met zijn onderzoek had dit congreslid inzage gekregen in de FBI-papie- ren. Sawyer. „Dat betekent dat Billy Carter of schuldig is aan een misdaad door het geven van valse informatie, of dat hij echt een Li bische agent was die zegt dat hij ze van de president van de Ver enigde Staten kreeg'. Billy Carter noemde de telexbe richten aan FBI-agenten om te la ten zien dat hij de Verenigde Sta ten hielp met zijn Libische con tacten. Billy was al bij de Libiërs in aanzien gestegen, omdat het Witte Huis hem gevraagd had een ontmoeting tussen de Libische vertegenwoordiger Hoederi en Zbigniev Brzezinsky, Carters ad viseur in veiligheidszaken, te ar rangeren. Hei ging toen over de Amerikanen die in Teheran wor den gegijzeld. Een maand na die ontmoeting kreeg Billy een cheque van Hoe deri. Billy had door middel van een tussenpersoon elke week geïnformeerd hoe het met zijn geld stond. Hij stond in die tijd op de rand van een faillisement. In januari, vlak na de eerste beta ling, belde Billy de personeels chef van het Witte Huis, Philip Wise, over de C-130 militaire transportvliegtuigen die aan Li bië geleverd moesten wor den. Billy belde wel vaker met deze fa milievriend. Meestal ging het om wissewasjes. Wise was kennelijk Billy's beste contact in het Witte Huis. Billy weigerde de vraag te beantwoorden of hij zijn broer ook via zijn moeder Lilian had proberen te beïnvloeden. Dat ging de onderzoekers van het mi nisterie van justitie niets aan, volgens hem. Bovendien werd hem gevraagd of hij ook andere regeringsafdelingen probeerde te bereiken over de geblokkeerde vliegtuig-leverantie. Daarop wil de hij ook niet antwoorden.s Volgens de ambtenaar van het mi nisterie van justitie die met de buitenlandse lobbyisten belast is, heeft Billy in elk geval gelogen. Want zeventien dagen nadat hij een cheque uit Libië had ontvan gen, zei Billy tegen onderzoekers dat hij niet door Libië werd be taald. Vooral de leverantie van de C-130- vliegtuigen is een pijnlijk punt. De betrekkingen tussen Libië en de Verenigde Staten zijn al jaren slecht. Volgens de VS worden de vliegtuigen voor terroristische acties gebruikt. Hoewel Gadaffi de Lockheed-fabrieken betaald had, verbood het ministerie van buitenlandse zaken de leve ring. De vliegtuigen staan nu al zo'n paar jaar ongebruikt op een vlieg veldje in Amerika en Gadaffi heeft zijn geld nog niet terugge vraagd. Libië heeft inderdaad gewelddadige acties tegen Israël ondersteund. Voor Billy Carter, die zichzelf anti-zionist noemt, maakt dat niet veel uit, maar het is des te pijnlijker voor de presi dent die voor zijn herverkiezing voor een groot deel van de Israël- lobby afhankelijk is. LA PAZ (UPI) - In de 155 woelige jaren van zijn onafhankelijk be staan heeft Bolivia 187 rege ringswisselingen gekend, waar van er enkele nauwelijks meer waren dan verwisselingen van de paleiswacht. Maar de bloedige revolutie die vorige week onder leiding van generaal Luis Garcia Meza plaatsvond, was zeker geen routine-geval. Politieke waarnemers wijzen op de organisatie van de opstand en op de meedogenloze manier waarop de oppositie is uitgeschakeld. Deze gang van zaken zou erop duiden dat de strijdkrachten deze maal niet van plan zijn de macht uit handen te geven. Indien dit het geval is, volgt Bolivia het voorbeeld van buurlanden zoals Chili, Argentinië en Brazilië waar het leger een zeer stevige greep op de regering heeft. Het aantal slachtoffers van deze laatste Boliviaanse revolutie zal wellicht nooit bekend worden, maar leiders van de oppositie spreken van honderden mensen die zouden zijn neergeschoten en in massagraven begraven. Di plomaten spreken in dit verband over martelingen op grote schaal. Tientallen leidende politici, jour nalisten en vakbondsmensen, die mede-verantwoordelijk waren voor de val van het militaire re gime van kolonel Alberto Na- tusch, zijn gearresteerd, hun stemmen worden niet meer ge hoord. Nadat hij zeven jaar president was geweest, trad generaal Hugo Banzer in juli 1978 af. Sindsdien heeft de bevolking van dit droge bergachtige land getracht een democratische regering te vor men. Er zijn sindsdien drie presi dentiële verkiezingen geweest. De laatste maal, slechts twee we ken voor de militaire machts greep, behaalde Hernan Siles Zuazo, de 67-jarige lijsttrekker van de centrum-linkse democra tische volksunie 39 procent van de stemmen, 200.000 stemmen meer dan zijn dichtsbijzijnde ri vaal. Daar Siles Zuazo niet de ab solute meerderheid had behaald, moest de president gekozen wor den door het congres. Maar door steun van de linkse coalitie, waaronder ook de communisten, leek hij zeker van de overwin ning. Zijn linkse connecties wa ren voor het leger aanleiding in te grijpen. Met zijn coup maakt ge neraal Garcia Meza een einde aan wat hij noemt "draaideur-leider schap en electorale avonturen". Al in november begon het leger zich voor te bereiden op een machtsovername. De regering van president Lydia Gueiller was toen slechts een paar dagen oud. Het was het leger dat ervoor zorgde dat mevrouw Gueiller niet haar eigen legercommandant kon benoemen en dat maakte dat Garcia Meza, die commandant van het leger was tijdens de kort stondige regering van kolonel Natusch, uiteindelijk de macht kon c Het was niet het tijdstip waarop de machtsovername plaatsvond waardoor de meeste Bolivianen werden verrast, maar meer de meedogenlozen manier waarop zij werd uitgevoerd. Eén zo'n geval deed zich voor toen een aantal mannen in burger het hoofdkantoor van de Boliviaanse arbeidersfederatie in La Paz bin nenstormden. Terwijl de mensen in het gebouw naar buiten wer den gedreven, vermoordde een van de gewapende mannen de leider van de socialistische partij Marcelo Quiroga. Terwijl para-militaire eenheden door de stad trokken en politici, journalisten en vakbondsleiders arresteerden, bracht het leger re geringsgebouwen, communica tie-centra, vliegvelden en auto wegen onder zijn controle. Ge maskerde mannen baanden zich al schietend een weg naar binnen bij één krant en andere werden meteen gesloten. Para-militaire troepen vernielden met geweer vuur de uitrusting van een ka tholiek radiostation. De militaire autoriteiten hebben in tussen een rebellie van mijnwer kers in het Zuid-oosten van Boli via onder controle gebracht. De gevechten die 's nachts in La Paz plaatsvonden tussen sluipschut-' tere en regeringstroepen zijn af genomen. Nadat Garcia Meza de president seed had afgelegd, verklaarde hij dat de strijdkrachten de macht hadden overgenomen omdat linkse terroristen, van Bolivia een nieuw Nicaragua of Cuba hadden willen maken. Hij zei verden "Het ligt in onze bedoe ling een constitutioneel bewind te scheppen dat onze nationale belangen zal dienen en niet een dat in dienst staat van buiten landse belangen", waarmee hij zinspeelde op de Sowjet-Unie. Zijn echte problemen zullen echter zijn, het vinden van oplossingen voor de Boliviaanse armoede en tiaar grote buitenlandse schul den. ADVERTENTIE ^plantaardig proóukt DUBLIN (DPA) - Het verleden van premier Charles Haughey wordt steeds meer het middelpunt van politieke twisten in de Ierse re publiek. Bijna dagelijks ver schijnen in Dublin verklaringen die moeten aantonen dat de rege ringsleider betrokken was bij de nog steeds niet volledig opgehel derde wapensmokkelaffaire in 1970. Oud-minister Kevin Boland, lid van het toenmalige kabinet onder premier Jack Lynch, zei dinsdag dat Haughey, toendertijd minis ter van financiën, op de hoogte was van de smokkel van wapens voor de Noordierse roomskatho- lieken. Volgens Boland was d.- rol van Haughey echter van ge ring belang geweest. De controverse om het aandeel van de huidige premier in deze affaire dreigt de regeringspartij 'Fianna Fail' uiteen te doen vallen en het gezag van de regeringsleider te ondermijnen. Toen eind 1969 het geweld in Noord-Ierland ramp zalige vormen aannam vreesde de Ierse republiek voor het lot van de Rooms-Katholiéke min derheid in deze Britse provincie. Het parlement in Dublin gaf de regering toestemming honderd duizend pond voor de noodlij denden beschikbaar te stellen. Dat geld werd echter in strijd met de afspraak voor de aankoop van wapens gebruikt. Er volgde een rechtszaak waarin de vier be schuldigden, onder wie Haug hey, wegens gebrek aan bewijs vrijspraak kregen. Premier Lynch ontsloeg echter zijn natio nalistisch ingestelde minister van financien, samen met een tweede lid van het kabinet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15