De wonderbaarlijke genezing van Groenevelt kan de werkgevers nog duur te staan komen ir deTijd ELSEVIERS HP PAGINA 14 DONDERDAG 31 JULI 1980 Kort samengevat is de meest bekritiseerde uitspraak van Arie Groenevelt die waarin hij zich bereid verklaard de eis tot behoud van koop kracht terug te nemen, als daarmee werkgelegenheid kan worden veiliggesteld. Niet voor eeuwig, zo liet hij daar meteen op volgen, maar tijdelijk, om de industrie, de spil van de nationale econo mie, meer ruimte te geven. Is dat een nieuwe theorie? Na tuurlijk niet. De meer-ruim- te-voor-de-industrie-door- matiging-van-de-lonen-filo- sofie, was destijds de grond slag van Van Agts heilsplan "Bestek 81". De directeur van de Nederlandsche Bank Jelle Zijlstra, hamert er jaar in jaar uit op en vorige maand kwam de socialistische hoogleraar Van der Zwan ermee in "Plaats en toekomst van de Nederlandse industrie", het geruchtmakende rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Ook in kringen van de vakbe weging is die opvatting niet uniek. Het CNV heeft al lang geleden duidelijk gemaakt onder bepaalde omstandig heden heil te zien in het af stand doen van de koop- krachteis en het omstreden, in de Vakbondskrant van de FNV uitgevochten econo- mendebat. ademde een soortgelijke sfeer. De top van de FNV heeft er evenwel naar buiten toe nooit blijk van ge geven met dat uitgangspunt in zee te willen gaan. En nu Groenevelt het hoge woord dan gesproken heeft, lijkt dat heel opmerkelijk. Voortrekker De in Leiden geboren en van metaalbewerker tot voorzit ter van de Industriebond op geklommen geheelonthouder had immers in het verleden een image van "radicalist" en "spijkerhard onderhande laar" opgebouwd, die zijn standpunten het liefst recht streeks uit de Marxistische bibliotheek optekende. In de praktijk vervulde Groenevelt op die maniereen belangrijke voortrekkersrol binnen de FNV. De APO, de arbeids plaatsenovereenkomst, kwam uit zijn koker, zo ook het twee jaar geleden in Lei den gelanceerde idee om bij de onderhandelingen voor nieuwe cao's de 35-urige werkweek prioriteit te geven. Die vorm van korter werken, kon anderen een baan bezor gen en ter illustratie van de voordelen van zo'n situatie zei Groenevelt dat het dan mis schien ook mogelijk zou kun nen worden dat meer man nen, net zoals hij, thuis eens de stofzuiger hanteren. Het gebrek aan eensgezindheid binnen de FNV over hoe die eis het beste kon worden ge formuleerd (vrije vrijdag middag of zevenurige werk dag) en het sneuvelen van een soortgelijke eis in de voor de nederlandse industrie trend- bepalende onderhandelingen in West-Duitsland, leverde uiteindelijk niet meer op dan de toezegging dat een korter werken een zaak van "studie en lange termijn" moest wor den. Sindsdien is het wat stil ge weest rond Groenevelt. Wel iswaar roerde hij zich wel in de kwestie rond de invoering van de vijfploegendienst maar van ouderwets wapen gekletter was de laatste tijd toch geen sprake meer. Sinds het conflict, vorig jaar in de vleesindustrie, zijn het veel LEIDEN - Je kunt er donder op zeggen. De tot een minimum aantal pagina's geslonken kranten hebben nog niet ge meld dat nu zo goed als alle Nederlanders met vakantie zijn, of de stilte in het even eens uitgestorven kamp van mensen die het politiek en economisch in Nederland voor het zeggen hebben, wordt door een eenzame ach terblijver, op veelal specta culaire wi.jze doorbroken. Als de eerste foto's van een afgeladen Benidorm de krant hebben gehaald, en Neelie Smit Kroes zich ge willig op een stretcher voor een Drents boerderijtje heeft laten portretteren, is het moment daar. Dit keer was het Arie Groene velt, de voorzitter van de In dustriebond FNV, die voor leven in de brou werijzorgde. De truc is inmiddels enkele jaren achtereen beproefd en succesvol gebleken. In de zomer, als de invloedrijken in den lande zich in het vakantiegewoel hebben be geven, tekent zich een schaarste aan nieuws af. Doet zich plotsklaps toch iets opvallends voor, dan kan dat feit op een zeldzaam grote belangstelling van de media rekenen. Een gratis reclame die, mits op het juis te moment gebruikt, veel goed kan doen. Ministers benutten die periode nog al eens om plotselinge meevallers breed te etaleren en zo hun populariteit op te vijzelen, maar ook anderen, zoals Groenevelt, weten er handig gebruik van te ma ken. Zo kwam het dat vorige week Groenevelt tijdens een pers conferentie in Utrecht een nieuwe en, zoals inmiddels is gebleken, discutabele stra tegie onthulde. meer de Voedingsbonden die binnen de FNV de smaakma kers zijn op het gebied van baanbrekende eisen. Groenevelt bereidde in de tus sentijd een koerswijziging voor. Het topje van de ijsberg kwam vorig jaar al bovendrij ven, ten tijde van het misluk ken van het overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid, in de Stichting van de Arbeid. Zijn bond nam toen een minderheidsstand punt in, dat ook al neerkwam op een meer beperkte loon stijging dan zijn collegabe stuurders binnen de FNV op het oog hadden. Nu zijn er dan de nota's "Verder kijken" en "Economische groei en werkgelegenheid: doormodderen of durven", waarin zoals gezegd, de koopkracht op een laag pitje is komen te staan. Groenevelts persconferentie was vorige week nog niet ach ter de rug of zijn partners in de bouw- en houtbonden, de vervoersbonden, de voe dingsbonden en de diensten bonden vielen over hem heen. De Vakbondskrant drukte de reacties zonder commentaar af. FNV-voorzitter Wim Kok mocht in zomerse hemds mouwen in de Jounaalstudio toelichten, dat er geen sprake was van tweespalt in zijn fe deratie en dat het om niet meer gaat dan een praatstuk voor een beleid op termijn. 9 Waarom nu die nieuwe koers gelanceerd? Die vraag is niet zo moeilijk te beantwoorden, afgezet tegen de schaarse cao's die dit voorjaar veeal voor de duur van twee jaar zijn af gesloten. Praktijk Nu leert de praktijk dat ge- SDreksDartners. zoals de In dustriebond FNV en de werk gevers in de metaal, verenigd in de FME, elkaar doorgaans aan de onderhandelingstafel direct met dit soort uitspra ken om de oren slaan. Of die nu op de korte of lange ter mijn betrekking hebben, dat maakt niets uit. Gezegd is ge zegd, en beleidsplannen op termijn zijn voor onderhan delingen niet alleen sfeerbe palend, ze hebben er ook in vloed op. Groenevelt weet dat. Kok, weet dat ook, even als de andere bondsbestuur- ders. tin die arbeidsovereenkomsten neemt het herstel van de vol ledige vergoeding voor geste gen prijzen de meest promi nente plaats in. Het is dat ge geven dat verschillende mi nisters al de uitspraak ontlokt heeft dat "wordt afgestevend op een nieuwe loonmaatre gel". De economische problemen zijn van een der mate grote omvang, dat zelfs die prijscompensatie voor de bedrijven niet te betalen zou zijn en opnieuw voor een fors verlies van arbeidsplaatsen zou kunnen zorgen. Door het laten vallen van de koopkrachteis wekt Groene velt de suggestie dat hij be grip heeft voor die situatie. Tegelijkertijd probeert hij er een nieuw overheidsingrij pen in de lonen mee te voor komen. Aan een loonmaatre gel volgens het model Albeda koop je als bond immers niets, zolang het geld dat be drijven op die manier in hun zak houden niet door middel van overheidsdwang wordt besteed aan investeringen die ook werkgelegenheid opleve ren. Als dat, wat Lubbers "het uankerend beleid" noemt, ontbreekt, dan moet zo'n nieuwe loonmaatregel hoe dan ook voorkomen worden. Duur Groenevelt heeft een knieval voor de werkgevers gedaan en zijn radicalisme definitief opgegeven, zó luiden de commentaren. Op het eerst gezicht lijkt dat juist, maar wie het plan goed bekijkt, kan de adder onder het gras toch niet ontgaan. Wat Groenevelt wil is overeenkomsten met de werkgevers sluiten, waarin garanties worden gegeven voor werkgelegenheid. Dat Groenevelt over de vormge ving van die contracten niets kwijt wil, bevestigt de veron derstelling dat zijn wonder baarlijke genezing de werk gevers nog duur kan komen te staan. Die garanties voor werkgele genheid doen sterk denken aan de oude plannen voor ar beidsplaatsenovereenkom sten. Het geheugen leert dat de wergevers niet wisten hoe snel ze die eis door offers op het gebied van loonstijgingen van tafel moesten krijgen. Precies zoals ze dat in het verleden met iedere vak- bondseis in de immateriële sfeer hebben gedaan. Want doelgericht in werkgelegen heid investeren en afspraken maken over aantallen ar beidsplaatsen, daar zijn de werkgevers nooit happig op geweest. Nieuwe koers ting van de Arbeid een toena dering tussen vakbeweging en overheid kan opleveren (uitlatingen in het verleden van minister Albeda wijzen in die richting), is een ding dat zeker is. JSvenals ook vast staat dat de werkgevers, die immer heb ben geweeklaagd over die du re prijscompensatie, dat nieuwe beleid niet zomaar kunnen negeren. De voorde len van de zeker ook dure ei sen van Groenevelt zullen de leden van de federatieraad (het dagelijks bestuur) van de FNV niet ontgaan en de felle reacties van collegabonden zijn voor een deel eenvoudig plaatsbaar, in het hoofdstuk "tegensputteren voor de ach terban". Want het zou natuurlijk wat al te eenvoudig zijn om te denken dat het doorsnee vakbondslid zich snel voor de koers van Groenevelt gewonnen geeft. Zoals het ook te simpel zou zijn om te veronderstellen dat Groenevelt zijn huid zo goed- koop wil verkopen als zijn collega-bestuurders de laat ste dagen willen doen gelo- Het zonnige weer van de laatste week heeft veel weekbladredac teuren kennelijk naar gezelliger oorden gedreven dan hun redac tieburelen: de bladen dwarrelen tenminste door de brievenbus, zo vederlicht zijn ze. Vrij Nederland en de Haagse Post hebben zelfs de dood van de ex-sjah van Iran niet aangegrepen om een verhaal aan te wijden. Komkommertijd dus alom. L/n VRU NEDERLAND Wel in Vrij Nederland een alleraar digst interview van Joop van Thijn met de "Brzezinski van Re publikeins presidentskandidaat Ronald Reagan". Richard Pipes, zo heet de man, is overigens niet de enige: er zijn ongeveer 70 kan didaten voor deze belangwek kende post. Zijn uitlatingen wij zen erop dat de harde lijn van Brzezinski, als het aan hem ligt, minstens wordt voortgezet. Verder is hij goed voor enkele leuke uitspraken als: "Kissinger had een uitermate ondiepe conceptie van Rusland en zijn problemen. Hij heeft er zo weinig echt aan dacht aan besteed, heeft het zo weggemanipuleerd, dat Rusland gewoon een land werd. een ge middeld land als alle andere". En over ex-president Nixon: "Die wist toch helemaal niets, maai een president moet ook niet veel weten". Wat dat laatste betreft heeft hij in Reagan dan in elk ge val een uitstekende 'baas' gevon den. De vroegere ere-voorzitter van de CPN. Paul de Groot, had inder tijd vlak voor zijn uitstoting, par tijstatuten ontworpen, die nooit zijn gepubliceerd. VN heeft deze primeur nu en komt tot de conclusie dat de CPN volgens die statuten nooit een grote partij zou zijn geworden. Alle macht aan de bejaarden, moet Paul de Groot hebben gedacht toen hij zijn plannen ontwierp: de belangrijke banen in de partij mochten alleen worden vervuld door leden, die langer dan 20 jaar lid van de CPN waren. Van nieuwlichters moest De Groot niets weten. Een lid van het partijbestuur "De Groot was volledig vervreemd van de nieu we generatie in de CPN. Hij dacht dat hij net als in de jaren vijftig zijn schaapjes wel weer achter zich aan zou krijgen". Het kleurkatern is gewijd aan het dagje uit in Nederland: de Efte- ling. het Zandvoortse strand, het openluchtmuseum en al die an dere 'musts'. Voor de goede ver staander geeft VN toch met slechts één woord een commen taar op het overlijden van de ex- sjah van Iran. De zetter meldt de ze weck op de voorpagina: "Tsjah...". Nederlands trots, de Scheveningse badplaats met vooral natuurlijk het Kurhaus. is volgens De Tijd in handen gevallen van een ver keerd consortium: in plaats van huizen te bouwen, wil men nog meer kantoorgebouwen uit de grond stampen. Een rel in de gemeenteraad was het gevolg, maar zoals zo vaak het geval is: het heeft weinig zin meer de put te dempen nu het kalf ver dronken is. Neem nu dat beroemde Kurhaus: nauwelijks was het weer in volle glorie hersteld (ten koste van meer dan honderd miljoen ge meenschapsgeld) of de project ontwikkelaar maakte middels grote borden wereldkundig dat vóór die prachtige voorgevel ter rasflats zouden komen. Nu be ginnen die fiats hoger en hogerop te komen, met als gevolg dat die voorgevel nauwelijks te zien is. Er schijnen zelfs al Duitse toeris ten te zijn gesignaleerd, die stap pende uit de tram op het Gevers Deynootplein aan de conducteur verbaasd vroegen waar nu wel dat Kurhaus stond. Boz Scaggs werd ondervraagd over zijn muzikale loopbaan, nadat hij met Steve Miller had gebroken. De Amerikaan noemt zichzelf muzikaal gezien althans een man van het midden. MAGAZINE 'Het Nederlandse kind mag niet mopperen" constateert Elseviers Magazine. Deze conclusie volgt uit een onderzoek naar de toe komstverwachting van de EG- bevolking. Het 'doemdenken', al dan niet opgedrongen, steekt steeds meer de kop op. Toch zijn de Nederlanders een optimis tisch volkje, want 49 procent noemde zich bij ondervraging werkelijk gelukkig. Terwijl het gemiddelde 'EG-percentage* slechts 22 procent bedroeg. Vreemd is dat in landen waar de angst voor de toekomst het grootst is, zoals Frankrijk bij voorbeeld, het aantal kinderen niet minder, maar eerder meer is dan in landen, waar het toe komstbeeld wat rooskleuriger wordt gezien. Toch vindt de ge middelde ouder dat hij te weinig tijd aan zijn kind besteedt, te streng is, maar het tegelijkertijd te veel verwent. Niet alleen toeristen worden in de vakantielanden veel bestolen, ook de hoteliers hebben te kam pen met fiessetrekkers en hotel- rattén. Een heel sterk staaltje wat dat be treft speelde zich af in Den Hel der, waar een slimmerik zelfs het gemeentebestuur had doen gelo ven dat hij een invloedrijk indus- trieël was. Vier jaar lang heeft de man die praktijken kunnen uit oefenen, werd hij gefêteerd op etentjes, kreeg VIP-rooms in ho tels. Tot men erachter kwam dat hij een geestelijk gestoorde was. Thans «vordt hij in een zielkundi ge inrichting verpleegd. Een ho telier over de l'lessetrekkersprak- tijken: "Als iemand kleinigheden als pakjes sigaretten en postze gels op zijn rekening laat zetten, begint er bij ons iemand aan de bel te trekken. Een getraind oog ziet veel; er zit vaak een patroon in het gedrag van malafide hotel gasten". Ischa Meijer is begonnen aan een reeks interviews met oud-be windslieden van het kabinet- Den Uyl. Voormalig CRM-minis ter Van Doorn bijt het spits af: Hij is een beetje droevig over de ver sukkeling die zijn 'winkel' door maakt. Over zijn opvolgster, mi nister Gardeniers: "Ze is, krijg ik de indruk, nogal eens nerveus bezig geweest, als ze van bepaal de zijde kritische inbreng te ver duren kreeg; dan heeft zij, denk ik, het idee van: "Ik geef nu maar in vredesnaam een stukje toe, maar verder ga ik gewoon door met eraan vast te houden". Tja, op die wijze ga je wel snel over op een weinig heldere conceptie". Een redactrice keek drie weken rond in de Amsterdamse Staten- liedenbuurt. Vroeger gaven keu rige arbeidersgezinnen er de toon aan, maar Jan Modaal is er een zeldzaamheid geworden: "Ieder een denkt, het zal mijn tijd wel duren en ondertussen woekert alles verder". Fred van Doorn herdenkt de te vroeg overleden acteur Peter Sellers. Een gesprek met ex-dissident Joeli Danielj en een interview met Arie Groene velt maken HP weer compleet. In de serie over de kernbewapening is deze week de polemoloog Herman de Lange aan het woord: "Rusland heeft er geen enkel be lang bij kernwapens op West-Eu ropa te kwakken. Kan iemand me duidelijk maken wat Rusland er aan heeft Europa te vernietigen? Nee in West-Europa zitten we be trekkelijk veilig, zelfs in het geval van een kernoorlog en die is on denkbaar". Volgens De Lange kunnen we dus rustig gaan slapen, want de "druk-op-de-knop-oorlog is pu re science fiction Volgens HN sturen de ambtenaren van economische zaken hun mi nister met achterhaalde flodder stukken het podium op, blijven psychiaters huiverig voor een dialoog met hun cliënten en vormt het actiecomité de vuist van de wethouder als het op stadsvernieuwing aankomt. En daar kunnen we het, wat deze week betreft, dan weer mee doen. ANNEMIEK RUYGROK hervormd nederland

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14