Strijd in Suriname loopt af in voordeel Chin-a-Sen Om die prijzen op Ameland lach ik me telkens dood.../ HÖéB FAMILIE PLATTEEL OP DE WADDEN Tussen Nationale Militaire Raad en regering Positie Militaire Raad nog onduidelijk DONDERDAG 31 JULI 1980 PAGINA U De stuurse taxi- chauffeuse heeft ons nog maar am per voor zomer huisje 'Kokmeeuw' afgezet, of Joop Platteel (31 en zo Leids als komijne kaas) laat het al we ten: „Het spijt me mannen, maar ik heb geen krasse uitspraken voor jullie". Hij zegt het op een toon als of dat voor ons de deur dicht zou doen, maar niets daarvan. Ons don dert het helemaal niks. We zijn op Ameland al ge zegend genoeg, vinden wij. Immers, de stortbui die ons volgens het ra dioweerbericht naar de Waddeneilanden zou ver gezellen en dat vanaf Am sterdam ook daadwerke lijk leek te doen, liet ons halverwege de Afsluit dijk opeens in de steek. Zulks natuurlijk tot onze grote opluchting, want Ameland met regen is - als u begrijpt wat ik bedoel - ongeveer het zelfde als koffie uit de auto maat en daar zitten wij nou niet bepaald om te springen. Strand Maar desondanks zag Ameland er volgens Coby en Joop Plat teel gisteren niet zo fraai uit als afgelopen zaterdag, toen ^J|| t Laurens (6) en Joost (4) voor het zomerhuisje "Kokmeeuw" zij er in alle vroegte met hun zoons Laurens (6) en Joost (4) en de kleine Vanesse van ze ven maanden voet aan wal zetten. „Vooral het strand", zegt 33-ja- rige Coby. „We wisten zater dag niet wat we zagen. Op de duinrand kon je de zee niet eens zien: zo uitgestrekt". „Een enorme goudgele zandvlakte", volgens Joop. „Ongelooflijk groot. Maar nu: ja jammer dat het vloed is. Anders had je het met eigen oggp kunnen zien. Zaterdag Op het staand, stil en verlaten: "Een enorme goudgele zandvlakte.: Picknick De Leidse familie Platteel staat vandaag centraal in overigens de laatste aflevering van deze rubriek, die de afgelopen 'zomerse' weken kris kras in deze krant te vinden was. Voor u was het helaas wel zoeken misschien, maar dat was het voor ons ook. Cam ping hier, huisje daar. Maar wel leuk, dat zeker. Vandaag dus de groeten van camping Roosduinen te Bal- lum (gemeente Ameland). „Vooral de groeten aan kleine oma", zegt Coby. „Zij moet deze week in het Diacones- senhuis onder het mes. Van harte beterschap oma". Gisteren hebben ze een fiets tochtje gemaakt op het ei land. Zijn bij de vuurtoren geweest („Maar daar konden we niet op") en hebben ge picknickt. „Heel gezellig", verzekert Joop. „Maar weet je", bekent Coby, „we zitten met de kleine. Ze slaapt bekant de hele dag. We kunnen dus niet zo gemakke lijk weg". Sauna „We zijn hier echter lijk om die twee daar, Joost en Laurens", zegt Joop weer. „Als zij het naar hun zin heb ben, hebben wij het vanzelf ook". „En het is hier op Ameland heel aardig. Dit eiland leent zich uitstekend voor actieve re creatie. Prachtige fietspaden zijn hier". Op Roosduinen zelf is ook het nodige te beleven. Het vakan tiepark beschikt over een zwembad, sauna, speeltuin, tennisvelden. Je kunt er een pony huren. Er zijn huifkar- En midgetgolven niet te verge ten. Daar is Joost een kei in. Joop is daar maar wat trots op: „De moelijkste hindernis, waar vier slagen voor staan, slaat Joost er in één keer in". Sympathiek Wat Joop op Ameland trouwens opvalt, is dat het er niet zo commercieel is. „De prijzen zijn zo sympathiek: daar lach ik me elke keer weer dood om. Weetje, er zijn niet zo veel winkeliers. Men heeft dus weinig concurrentie en krijgt zijn portie toch wel". Coby vindt dat de duinen toch heel anders zijn dan de onze. „Er zijn hier meer bloemen en het gras is niet zo vertrapt", zegt ze. En: „De mensen zijn hier heel vriendelijk". Verwonderlijk is dat laatste niet. Ameland moet het gro tendeels hebben van het toe risme; 2400 van de driedui zend bewoners beleggen er hun brood mee. Bijster dik heeft dat beleg tot dusverre niet mogen zijn, want het weer is er de laatste maanden, weliswaar niet Siberisch koud geweest, maar toch wel overwegend 'Nederlands nat'. Kras „Ja strandweer is het nog niet geweest", maakt Coby uit haar ervaringen op. „Maar we hebben nog anderhalve week voor de boeg. En als straks het zonnetje schijnt, is Sn zo vloog een middag om. Dankzij'de snelle automobiel van Joop konden we nog net de boot halen. Joop, die ove rigens die middag wel dege lijk een krasse uitspraak er uit liet flappen. Maar die was zó kras, zö kras. dat ik 'm met geen mogelijkheid uit m'n schrijfapparaat kan reprodu- Coby en Joost Platteel met de kleine Vanesse. "Ze slaapt vrijwel de hele dag. We kunnen dus niet zo gemakkelijk weg". (Van onze correspondent Ruud de Wit) PARAMARIBO - De Nationale Militaire Raad kwam voor het eerst in de publiciteit op de namiddag van 25 februari 1980. In de ochtend van die voor Suriname zeer ingrijpen de maandag nam een commando-eenheid van 16 onderof ficieren, onder leiding van Desi Bouterse en Roy Harb, de kazerne en enige andere strategische punten in Parama ribo in bezit en beslechtte met de vernietiging van het politiebureau het vakbondsconflict tussen de regering Arron en de onderofficieren. Toen bleek dat met de gewelddadi ge actie ook de regering-Arron verdreven was, werd door Bou terse en Harb de Nationale Mili taire Raad gevormd. Hierin na men zij zelf, naast de eerder door Arron gearresteerde militaire vakbondsleiders Sital, Abrahams en Neede plaats. De raad werd aangevuld met de enige aan de kant van de onderofficieren mee strijdende officier Van Rey en de sergeants Mijnals, Joeman en Braaf. Ontevreden Op een vraag of de verkiezingen voor de nieuwe Nationale Militai re Raad gepland waren, ver klaarde Bouterse op de perscon ferentie dat reeds kort na 25 fe bruari van de kant van de kader leden het verzoek was gedaan verkiezingen te organiseren om dat niet duidelijk was hoe de Raad toendertijd tot stand was gekomen. Hieruit is op te maken dat de eerste samenstelling van de NMR niet voortgekomen is uit verkiezingen onder de kaderle den. Al in de tweede week na de staatsgreep van 25 februari spra ken enige van de commando's van het eerste uur hun ontevre denheid uit over de wijze waarop de NMR was geformeerd. Eerste conflicten Vrij spoedig trad sergeant Braaf uit de Raad, zoals hij zeif zei om pri- véredenen. Met de installatie van de regering-Chin A Sen op 15 maart verdwenen Van Rey en Neede uit de NMR om respectie velijk ministèren onder-minister van leger en politie te worden. De NMR werd toen uitgebreid met Hardjoprajitno. Al snel werd voor insiders duidelijk dat de NMR niet als een eenheid functioneer de. Gebrek aan politieke ervaring leidde ertoe dat vooral de vak bonden, maar ook enige linkse politieke partijen als de Volks partij en de Palu hun stempel op de Raad en het leger trachtten te drukken. Het gevolg: interne conflicten. Er tekende zich een radicale groep afrond Mijnals en Sital en een meer gematigde waarvan Bouterse en Neede de voornaamste exponenten wa- Omdat minister-president Chin A Sen niet bereid bleek klakkeloos aan de leiband van de NMR te lo pen, was er in toenemende mate sprake van een competentie kwestie tussen de regering en de NMR. Deze strijd om de feitelijke macht in Suriname keerde zich aanvankelijk in het voordeel van de NMR. Vooral toen begin mei bleek dat een zekere Ormskerk met plannen rondliep om een te- gencoup te organiseren. Vervolgingsbeleid De NMR had tevens het vervol gingsbeleid naar zich toegetrok ken. Veel Surinaamse politici van de oude stempel werden op ver denking van corruptie gearres teerd en zonder vorm van proces vastgehouden. Tientallen kleine en grote criminelen werden vast gezet en op een weinig zachtzin nige manier behandeld. Ook werden er talrijke arrestaties ver richt in verband met de verijdel de poging tot een tegencoup die in de tweede week van mei had moeten plaatsvinden. Deze soms vrij willekeurige acties van de NMR vielen niet bepaald gunstig binnen de regering. Vooral minister Reeder van justi tie heeft in die tijd herhaaldelijk met aftreden gedreigd omdat hij het optreden van de NMR be schouwde als een doorkruising van zijn eigen positie en een in breuk tegen de rechtstaat. Sterker Ondertussen werd de positie van Bouterse, die fungeerde als waarnemend bevelhebber van het nationale leger, met de dag sterker. Hij kwam hierbij her haaldelijk te staan tegenover de Nationale Militaire Raad, met name tegenover voorzitter Sital. Een aanwijzing hiervoor was de splitsing in de linkse Volkspartij van Lie Pauw Sam. Deze had als adviseur van de Nationale Mili taire Raad tot op dat moment een grote invloed op het beleid van de NMR gehad, maar omdat enige links-radicalen binnen de Volks partij de opstelling van Lie Pauw Sam teil aanzien van de NMR te weinig loyaal achtten, traden zij uit de partij en stichtten de Re volutionaire Volkspartij. De NMR-leden Mijnals en Sital sympathiseerden nadrukkelijk met de meer radicale Revolutio naire Volkspartij en dit beteken de tevens een polariserende op stelling van de NMR in haar tota liteit. Vanaf dat moment was de NMR opgenomen in het traditio nele politieke spel in Sunna- Van Rey Een grote uitbarsting vond op 24 mei plaats toen minister Van Rey van leger en politie trachtte een wig te drijven tussen Bouterse en Sital. Van Rey wilde een einde maken aan de macht van de NMR door Bouterse te benoemen tot majoor en tot bevelhebber van het nationale leger. Aldus wilde hij de kaderleden van het leger dwingen de NMR op te hêffen. Zover kwam het toen nog niet. Na een hevige confrontatie, gepaard gaande met lichamelijk geweld, werd Van Rey gedwongen het land te verlaten, maar Bouterse was vanaf dat moment voorgoed een te wantrouwen figuur voor Sital. Met het sterker worden van de macht van Bouterse binnen het legeren zijn eindelijk afgekomen benoeming tot bevelhebber van het leger, werd de invloed van de NMR verder afgebrokkeld. Op 11 juni moest de NMR haar eigen persdienst inleveren en openlijk erkennen dat niet zij regeerde, maar de regering-Chin A Sen. Met de ontmanteling van haar persdienst, die werd opgenomen binnen de Nationale Voorlich tingsdienst, kwam ook een einde aan de ongebreidelde mogelijk heden die de NMR had gehad om de bevolking te mobiliseren voor haar eigen doeleinden. Na 20 juni was het gedaan met het installeren van volkscomités. Deze vormden de achterban die de adviseurs de NMR hadden aangepraat teneinde hun eigen politieke wensen op den duur te kunnen realiseren. De koning Een laatste opleving beleefde de NMR ten tijde van het bezoek van de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking Jan de Koning, eind juni, toen zij onder leiding van de vice-voorzit- ter Mijnals de bevolking wist te mobiliseren om Nederland dui delijk te maken „dat Suriname geen pot met honing meer was". Maar op 3 juli» dr dpg waarop op het Onafhankelijkheidsplein een manifestatie van eenheid en zelfbewustzijn van de bevol king werd gehouden, lag tevens ook de kiem van het huidige ein de van de NMR. De ongenuanceerde en weinig vlij ende uitlatingen van zowel Abra hams, Sital als Mijnals aan het adres van oude politici, die voor landverraders en contra-revolu tionairen werden uitgemaakt, werden hen over het algemeen niet in dank afgenomen. Vooral de openbare lastering van Lie Pauw Sam en de VHP van Lach- mon zette veel kwaad bloed. Bergaf Vanaf dat moment ging het bergaf met de populariteit van de NMR. Het zelfbewuste optreden van Chin A Sen tijdens het bezoek van De Koning had alle aandacht in Suriname op de regering ge richt. En omdat de NMR niet meer beschikte over haar pers dienst, was ze minder in de gele genheid de publiciteit naar zich toe te trekken. Op 6 juli distantieerden bevelheb ber Bouterse en garnizoens commandant Harb zich openlijk van de uitlatingen van de NMR- leden op het Onafhankelijk heidsplein. En op vrijdag 11 juli eisten de kaderleden op een ver gadering een correctie van Mij nals' uitlatingen. Tijdens deze bijeenkomst besloten Bouterse en Harb de NMR te verlaten. Na een heftige discussie, waarbij Bouterse zelfs trachtte de kader leden over te halen de NMR defi nitief aan de kant te zetten, werd de nieuwe aderlating van de NMR een feit. Toen was echter voor insiders duidelijk dat de da gen van de huidige NMR-leden geteld waren. Sital kon nog wel openlijk verklaren dat het de taak van de NMR was de regering te blijven ondersteunen en te con troleren; van een feitelijke beïn vloeding van de macht in Suri name was al lang geen sprake Nicaraqua De definitieve klap voor Sital kwam vorige week. Op uitnodi ging van de Nicaraguaanse lei ders woonden Sital en Hardjo prajitno de festiviteiten bij ter gelegenheid van het eenjarig be staan van het revolutionaire Ni caragua na de verdrijving van Somoza. Zij vertrokken evenwel naar Nicaragua zonder de rege ring-Chin A Sen of de legerlei ding daarvan op de hoogte te hebben gesteld. Vooral Chin A Sen voelde zich daardoor hoogst ongelukkig. Met het verschijnen van de twee NMR-leden op het internationale podium te Nicara gua, met daarop gerenommeerde linkse revolutionaire leiders als Castro en Arafat zou de feitelijke situatie in Suriname internatio naal wel eens in een verkeerd daglicht kunnen worden ge plaatst. Voor Chin A Sen was het optreden van de NMR het laatste wat hij nog wilde tolereren en hij vond steun bij de legerleiding. Ook Bouterse had meer dan genoeg van Sital en de NMR omdat zij met hun aanhang binnen het le ger steeds opnieuw een bedrei ging van zijn positie als bevel hebber bleven betekenen. Van daar dat Bouterse met steun van Chin A Sen de kaderleden heeft overgehaald de NMR-leden naar huis te sturen. «la een stormachtig begin van de Nationale Militaire Raad in Suriname is haar verdere geschiedenis er een van ach teruitgang, aderlatingen en het inleveren van politieke macht. De vrij onverwachte presenta tie van een nieuwe NMR, gis teren door de bevelhebber van het Surinaamse leger, majoor Desi Bouterse, sluit wat dat betreft een hoofd stuk af in de geschiedenis, waarin de NMR lagHim maar zeker terrein verloor aan de regering-Chin A Sen. Onze correspondent in Para maribo, Ruud de Wit, schetst de geschiedenis van de laat ste paar maanden. Geërgerd En dat zal hem niet eens zoveel moeite hebben gekost. Veel ka derleden, en zeker de comman do's van het allereerste begin, zullen zich geergerd hebben over de wijze waarop Sital de revolu tionaire roem in Nicaragua heeft ondergaan. Met name omdat Si tal zelf aan de gewapende acties op die maandagochtend van 25 februari, niet heeft meegedaan. HU kon daar zelf evenwel niet zö bar veel aan doen omdat hij toen door Arron gevangen werd ge houden. s In elk geval is nu de rust binnen het leger teruggekeerd. De Nationale Militaire Raad is wel gehand haafd, maar bestaat uit militair in plaats van politiek geschoolde individuen, die er alle belang bij hebben dat het leger zich gaat wijden aan de taken die het zich gesteld heeft. En dat betekent ze ker niet politiek bedrijven. Voor Sital, Abrahams en ook voor Mijnals moeten dit allemaal bit tere pillen zijn. Toen zij aan hun revolutionaire carrière begon nen. waren ze soldaten zonder enige politieke ervaring. Nu zij zich politiek bekwaamd hebben en het spel aardig lijken mee te kunnen spelen, moeten ze een flinke stap terug. Waarschijnlijk rest hen nog een carrière in de toekomst binnen de politieke partijen die met de verkiezingen in 1982 in het vooruitzicht spoe dig hun koppen zullen opsteken. En misschien zullen de ex-NMR- leden dan hopen dat de verkie zingen sneller zullen plaatsvin den dan ze zelf tot nu toe altijd gezegd hebben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13