Wereldtijd van Beardsley Handbal moet 'schoner' worden Van der Feen Honkbalteam draait warm Post-ploeg start toch in Ronde van Nederland Rustdag in tweekamp Amerikaanse titelstrijd DONDERDAG 31 JULI 1980 ROOSENDAAL - De Raleigh- ploeg zal op 11 augustus toch van start gaan in de Ronde van Nederland, die in het Belgische Sint Niklaas met een tijdrit begint. Gister avond kwam Peter Post tij- deps een vergadering met de organisatie van de proftoer in Den Haag tot een akkoord met de hoofdsponsor, een concurrent van zijn formatie. Post: „De afmetingen van de reclametekst op de leiderstrui zijn hu tot aanvaardbare pro porties teruggebracht. Ik nog wel de toestemming krijgen van mijn directie, maar dat zal weinig problemen opleveren, denk ik. Zowel wij als de or ganisatoren hebben water bij de wijn moeten doen". Dat betekent dat Post niet naar de Ronde van Duitsland zal gaan, die maandag begint, zodat de organisatoren van een zestal criteria in Neder land op de komst van de sterkste renners uit de ploeg van Post kunnen rekenen. „Het heeft nooit in de bedoe ling gelegen om de organisa toren van de criteria in moei lijkheden te brengen", aldus Post. „Nu het zo goed gaat met de wielersport in Nederland rij den we veel liever voor eigen publiek dan in het buiten land, al gebeurt dat niet altijd met mijn goedkeuring. Maar ik kan er begrip voor opbren gen dat elk wielercomité een renner als Zoetemelk in dit stadium aan de start wil heb ben". Vandaag vertrekt Post met een achttal renners naar Zwit serland, waar morgen wordt deelgenomen aan de wed strijd over 220 kilometer in Ippingen. „Meteen na die koers wordt Zoetemelk met een privé-vliegtuig naar Ne derland teruggebracht, zodat hij morgenavond nog in Sim- pelveld kan rijden. We doen er dus echt alles aan om de organisatoren van de criteria zoveel mogelijk te helpen", aldus Post. RAKHMANOV STERKSTE IN SUPERZWAARGEWICHT MOSKOU (ANP) - Sultan Rakhmanov uit de Sowjet-Unie heeft gisteren! beslag gelegd op de gouden medaille in het super zwaargewicht bij heti gewichtheffen. Hij kwam uit op een tweekamptotaal van 440 kilo, exact j vijf kilo onder het wereldrecord. Rakhmanov veroverde de titel met zes perfecte pogingen in het trekken en{ stoten nadat eerst de oud-Olympisch kampioen en wereldrecordhouder: Vasili Alexejev het strijdperk gedesillusioneerd had verlaten na drie! vergeefse pogingen 190 kilo te trekken. De 30-jarige Rakhmanov uit' Oezbekistan deklasseerde de volledige concurrentie. Zijn tweekampto-' taal bedroeg 30 kilo meer dan de Oostduitser Heuser die de zilveren» medaille opeiste. Het brons was voor de Pool Tadeusz Rutkowski. De uitslag in het superzwaargewicht is: 1. Sultan Rakhmanov (Sow.) 440j kg (195 en 245), 2. Jurgen Heuser (DDR.) 410(182,5 EN 227,5), 3. Tadeuszj Rutkowski (Pol.) 407,5 (180 en 227,5). jENOS AIRES (ANP) - Op ver zoek van Lev Poloegajevski is de zesde partij in zijn tweekamp te gen Viktor Kortsjnoi, in de halve finales van het kandidatentoer nooi, uitgesteld. Voorlopig voor één dag. Het is de eerste keer dat Poloegajevski, die met 3-2 achter staat, gebruik maakt van zijn (drie) reglementaire mogelijkhe den tot uitstel. In de zesde partij speelt Poloegajevski met wit. De eerste ronde van het toernooi om het open Nederlands schaak kampioenschap dat in Dieren wordt gehouden heeft geen grote verrassingen opgeleverd. Favo riet Paul van der Sterren had weinig moeite met John Prak ken., maar het boeiendste ge vecht leverden Douven en Groo- ten. Ondanks een voortduren4 overwicht van Douven eindigde' de partij toch in remise. Neder lands dameskampioene Erica Belle sloot de eerste ronde af met een zege op Henk van der Poel. Uitslagen eerste ronde: Van Baarle - De Wit 0-1, Douven - Grooten V2-V2, Boersma - Piket V 2-V2, Cuyperst - Hart 1-0, Van der Sterren - Prakken 1-0, Van der Poel - Belle 0-1. 1KV1NE (ANP/AP) - Naast een wereldrecord op de 200 meter vlinderslag van Greg Beardsley werden er gisteren op de eerste dag van de Ame rikaanse zwemkampioenschappen in Irvine nog drie prestaties geleverd die in Moskou goed waren geweest voor gouden medailles. Steve Lundquist (100 meter school), Steve Barnicoat (200 meter rug) en Kim Linehan (800 meter vrij) waren verantwoordelijk voor die tijden. Vreugde bij Greg Beardsley die zojuist het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag heeft verbeterd. Beardsley's prestatie op de 200 me ter vlinderslag, gevestigd in één van de series, betekende een ver betering van het oude record van 1.59.23 dat in 1976 in Montreal werd gevestigd door zijn landge noot Mike Brunner. Beardsley was met 1.58.21 ruim een seconde sneller en zijn tijd was aanzienlijk beter dan de 1.59.76 waarmee de Rus Fesenko in Moskou goud In het Californische Irvine was Steve Barnicoat op de 200 meter rugslag eveneens bijna een se conde sneller dan de Olympische kampioen Sandor Vladar uit Hongarije. Barnicoat, die dit nemmer zeer verrassend won Nieuwe regels om spel aantrekkelijker te maken MOSKOU (GPD) - Louk Kielhorn is ervan overtuigd: het interna tionale tophandbal wordt „scho ner", aantrekkelijker ook. Het deze week in Moskou beëindigde olympische handbaltoemooi heeft deze vingerwijzing te zien gegeven, en de afspraken die ge maakt zijn over nieuwe interna tionale spelregels moeten de in de Russische hoofdstad gesig naleerde hoopvolle ontwikkelin gen met ingang van 1 augustus nog meer gestalte geven. „Misdaad loont niet langer", zou je kunnen zeggen. Loont althans in mindere mate, hetgeen in Mos kou de zes dames- en twaalf he- renploegen al ondervonden. Oor zaak: een strengere en vooral meer consequente' arbitrage, waaraan de spelers en speelsters al heel gauw gewend raakten. „Natuurlijk kunnen tophandbal- lers het zonder ruw spel stellen, maar als je ze hun gang laat gaan grijpen ze gemakkelijk naar an dere middelen. Ze kregen hier de rekening gepresenteerd. Ik moet zeggen, dat ze zich gauw aanpas ten. We hebben hier een goed toernooi gezien met kwalitatief sterk handbal. Je ziet, dat het at letisch vermogen een grotere rol gaat spelen en vooral het wapen van de break-out meer tot zijn recht komt", vindt Louk Kiel horn, die in Moskou aanwezig was als lid van de internationale spelregel- en scheidsrechters- commissie. „Natuurlijk ligt er al veel langer de opdracht aan de scheidsrechters om flink in te grijpen als een break-out onreglementair wordt gestuit, maar nu gebeurde dat in grijpen consequent. Een tijdstraf van twee minuten en een straf- worp. Nou, dan bedenkt een ver dediger zich wel tweemaal'. „Tijdens het congres dat hier is ge houden en vrijwel door alle handballanden bezocht is, zijn bovendien enkele nieuwe spelre gels bekrachtigd, die het aanzien van het zaalhandbal ten goede komen. Nu werd dat ook hoog tijd, want nu anno 1980 werken we nog met spelregels, waarvan sommige nog uit de veldhand- balperiode stammen en daarvan afgeleid zijn", aldus Louk Kiel horn, die zich erg veel voorstelt van de nieuwe regel, dat de scheidsrechters nu ook op het veld mogen overgaan tot dis kwalificatie. „Nu is het nog zo. dat dit alleen mo gelijk is bij misdragingen buiten het veld en na twee tijdstraffen van twee minuten, opgelopen in het veld. De derde twee-minu- tenstraf betekent dan diskwalifi catie. Nu hoeft de scheidsrechter daarop niet te wachten. Een echt vervelende vent kan nu eerder voorgoed verwijderd worden. Daarvan zal zeker gebruik wor den gemaakt omdat een vervan ger toegestaan is. Zoals de zaken er nu voorstaan moet je het als speler wel erg bont maken om te gen drie keer twee minuten tijd straf op te lopen, want dat bete kent, dat een team de rest van de wedstrijd met een man minder moet spelen. Dat vinden de scheidsrechters nogal een grote stap, want dit beïnvloedt de wed strijd natuurlijk zeer". „Ook krijgen de scheidsrechters meer mogelijkheden om op te treden tegen spelvertraging, het ophouden van het spel. Zoals het nu is kun je haast tot het oneindi ge toe blijven speculeren op het krijgen van vrije worpen, hetgeen dan ook driftig gebeurt door de partij, die even met een man minder speelt. Dan zijn er nog enkele kleinere spelregels aan gepast, die het zaalhandbal ove rigens wel aantrekkelijker kun nen maken. Met ingang van vol gend jaar augustus kan namelijk elke worp, dus ook de inworp bij voorbeeld, tot een doelpunt lei den en is het begrip hoekworp vervangen door inworp'. „Al met al een pakket, datje wat mij betreft best een doorbraak mag noemen. Ook al omdat de scheidsrechters dit met de tech nische commissie hebben door gesproken en dit dus ook naar de trainers is doorgespeeld. Die trainers willen ook best van dat ruwe spel af, maar zeggen uiter aard, dat ze dat alleen doen als de collega's op dezelfde wijze han delen. Nou. die bereidheid is er nu", vertelt Louk Kielhorn, die de afgelopen dagen van dichtbij de nieuwe trainer-coach van het Nederlands Handbal Verbond (NHV), Jan Keckskemethy, heeft kunnen gadeslaan. Keckskeme thy bereikte met zijn Tsjechische damesteam een vijfde plaats. „Geen al te florissant resultaat. Ik denk zeker, dat het aankomend vertrek van Keckskemethy en het na Moskou stoppen van en kele prominente speelsters de oorzaak is geweest. Keckskeme thy begint dus op 1 augustus in Nederland. Bij de heren, maar eind volgend jaar ook als super visor bij de dames. Dit met assis tenten'. „Voor het Nederlandse handbal een goede zaak, al zal er in ver enigingsverband goed aangepakt moeten worden. Keckskemethy kan het alleen niet. De doorsnee Nederlandse eredivisie-hand baller zal meer trainingsarbeid moeten verzetten, en ik geloof, dat die bereidheid er is". Dubbele overwinning van Stuyver KATWIJK- De eerste halve finalist bij het toernooi van de LTV Kat wijk is bekend. Het is Van der Schans die tegen de nummer twee geplaatste Robert Jan van der Feen bij de stand 6-4,4-6,6-5 en 40-30 de zege cadeau kreeg. Van der Feen ziet geen kans om het toernooi af te maken en liet daarom zijn opponent, na die ge- lijkopgaande partij, de eer. De andere halve finalisten moeten vandaag uit de bus rollen. Het gaat tussen Theunissen, Gorter, Bouman, Swoboda, Groen en Blommendaal. Laatstgenoemde zette Jan Pieter Hop, het jeugdige talent, de voet dwars. De oude rot liet zien dat hij taktisch nog zeer sterk kan spelen, Hop moest dat ervaren. Bouman behaalde een verrassende zege op De Jel, de man die het toernooi van de OTC Den Haag won. De ex-Tsjech Swoboda zegevierde in drie sets over Erik Jan Schreuder. 6-3,5-7, 6-4. In het heren enkel C kwalificeerde Jan de Mooy zich voor de halve finale door een overwinning op .Jan de Mooy. Zijn naamge noot van het Katwijkse Zee en Duin was heel snel kansloos: 6-1, 6-2. De Duitser Kannebley, Bjrnhoorn, Binnendijk en Olivier zijn ook nog in de race. Bij de da mes in D bereikte Van Rhee de halve finale door de jeugdige Na- tasja van Delft, zij het met moeite, voor te blijven. In Voorhout was de nummer vier geplaatste Jan Homan vlot klaar met Mark Mel- lema. Laatstgenoemde had nau welijks verweer tegen het vaste spel van Homan: 6-0, 6-1. Hun- prey Stuyver is de D-klasse on derhand ontgroeid. Dat bleek gis teren weer tegen Mike Ruyse- naars die met speels gemak ter zijde werd geschoven. Dat was in C. In D, waar hij ook nog mag spelen, stevent Stuyver direct op de titel af. Hij won met 6-0, 6-0 van Klaus Schoutsen Bij de dames behaalde Karin van der Meer eer. eenvoudige zege op Marja van 't Wout 6-2. 6-3. In het gemengd dubbel werd Stuyver sr. samen met Carla Levi on barmhartig weggevaagd door het Leidsche Hout-duo Hedeman Westerhout. In het heren dubbel C klopte de Van der Feen combinatie Dick van der Meer Mike Ruysenaars hun combina tie-genoten Wim van Eeden Waldenra. Bij de dames won Marian Borsje met 3-6,6-4, en 6-4 van Len Demmink, hetgeen toch als surprise aangemerkt moet worden. „Het is overigens niet alleen de be reidheid tot trainen, die een rol speelt. Erg belangrijk is de orga nisatie binnen de clubs. Het is na tuurlijk niet zomaar, dat Lim burgse clubs de dienst uitmaken. Er wordt daar veel aan lange- termijnplanning gedaan. Er wordt doelbewust met de jeugd gewerkt. Veel jeugdig talent stroomt daadwerkelijk door en gaat niet verloren. Bij de Lim burgse clubs zie je ook veel oud- spelers, die als trainer actief wor den. Zo trainen bijvoorbeeld bij Sittardia Bert Bouwer en Ton Reynders jeugdploegen. Ger Norbart, die nu stopt, gaat zich met de keeperstrainingen be moeien. En dan is het sterke punt van de Limburgers natuurlijk het aantal uit handbalkringen voort komende leraren lichamelijke opvoeding. Neem de beide Riet- broeks, Cantelberg, Maas, enz.", vindt Louk Kielhorn, die ook na Moskou actief blijft in de interna tionale handbalwereld. Dit in te genstelling tot Ab Schimmel, de ex-NHV-voorzitter, die voor het laatst deel uitmaakte van de in ternationale propaganda- en ontwikkelingscommissie, waarin Nederland overigens vertegen woordigd blijft door de entree van Frits Wijk. Dat actief zijn binnen de interna tionale handbalfederatie (IHF) betekent voor Louk Kielhorn, omdat hij verbindingsman is naar de Franstalige en ook Arabi sche landen toe. dat hij nogal eens in oorden komt, waar een Nederlander niet zoveel te zoe ken heeft. Onlangs nog Koeweit bijvoorbeeld, dat in Moskou ter lering en vermaak met het heren team aanwezig was. „Het duurt natuurlijk nog wel een tiental jaren voordat vanuit Ara- bië echt kwaliteit komt, maar geld is er uiteraard in overvloed. Prins Fahid is er voorziter van de handbalbond en trekt gewoon zijn eigen goedgevulde beurs. Zo lopen de officials hier rond met een dagelijks zakgeld van zo n 100 dollar", lacht de inmiddels al weer in Nederlandse handbal kringen vertoevende Braban der. voor de favorieten Peter Rocca en Jesse Vassallo zegevierde in 2.01.06. Vladar kwam tot 2.01.93. Steve Lundquist won de 100 meter schoolslag in 1.02.88, nadat hij eerder in de serier éénhonderste van een seconde langzamer was geweest. Het wereldrecord van de Oostduitser Morken staat op 1.02.86. De Olympische finale in Moskou werd gewonnen door de Brit Duncan Goodhew in 1.03.34. Bille Barrett, tweede in Irvine, was eveneens sneller dan de nieuwe Olympische kampioen. Op de langste afstand voor dames benaderde Kim Linehan het we reldrecord van Tracey Wickham tot op drie seconden. Lineham realiseerde 8.27.86. De Australi sche Michelle Ford greep in Mos kou het goud met 8.28.90. Op de 100 meter schoolslag verbe terde Tracey Cualkins haar eigen Amerikaanse record. De nieuwe tijd wer 1.10.40. Op de eerste dag van de Ameri kaanse zwemkampioenschappen stonder acht finales geprogram meerd. De uitslagen zijn: Dames: 50 meter vrij: 1. Jill Sterkei 26.21,2. Susie Thayer 26.40, 3. Heather Strang 26.46 100 meter schoolslag: 1. Tracey Caulkins 1.10.40 (Am. rec.), 2. Terri Baxter 1.12.42, 3. Susan Rapp 1.12.93 200 meter rug: 1. Linda Jezek 2.14.52, 2. Libby Kinkead 2.15.65, 3. Joan Pennington 2.16.22 800 meter vrij: 1. Kim Linehan 8.27.86, 2. Cynthia Woodhead 8.30.35, 3. Marybeth Linzmeier. Heren: 50 meter vrij: 1. Joe Bottom 23.07,2. Jerry Spencer 23.14, 3. David McCag 23.20 100 meter schoolslag: 1. Steve Lundquist 1.02.88 (Am. rec. en tweede beste wereldprestatie al ler tijden). 2. Bill Barrett 1.02.93, 3. John Hencken 1.03.58 200 meter rug: 1. Steve Barnicoat 2.01.06, 2. Peter Rocca 2.01.34, 3. Jesse Vassallo 2.02.11 800 meter 1. Brian Goodell 7.59.66 (tweede wereldprestatie aller tij den), 2. Mike Brunner 8.00.66, 3. Ban Weick 8.06.60. Twee treffers John Verschoor VELSEN - Het contigent Leide- naars binnen de selectie van eer ste divisie club Telstar begint zich al aardig thuis te voelen in Velsen. Gisteren scoorde John Verschoor tweemaal in het duel tegen eersteklasser DCG dat met 9-0 werd gewonnen. Theo van Seggelen en Bob van Bohemen (ex-Roodenburg schoorden eveneens). In de Intertotocompetitie verloor Roda JC gisteren op eigen veld met 1-3 van Standaard Luik. Eriksen zette de ploeg uit Kerk- rade weliswaar op een 1-0 voor sprong maar door treffers van Edström, Nolen en Graf zege vierde de formatie van trainer Ernst Happel met 1-3. Na een handgemeen tussen Ehlen en Siegerström werden beide kem phanen door arbiter Van Etteko- ven weggestuurd. Ook FC Den Haag verloor zijn duel voor de intertoto tegen Spartak Praag. In de Tsjechische hoofd stad werd het 2-1 voor de gasthe ren. AZ won in Steen wijk met 8-0 van de hoofdklasser aldaar. Rick Talan scoorde eenmaal. Geldrop, eveneens een hoofdklas ser. moest met 0-6 buigen voor PSV. Willy van der Kuylentwee- maal. Nuttig duel tegen All Stars HAARLEM (GPD) - In een met on geveer 500 toeschouwers redelijk gevuld Pim Mulier-stadion in Haarlem speelde het Nederland se honkbalteam gisteravond een oefenwedstrijd tegen de Ameri can All Stars, een team bestaande uit in Nederland honkballende Amerikanen. Na een attractief duel, dat bij tijd en wijle goed en spectaculair honkbal te zien gaf, deelden beide ploegen de pun ten: 5-5 in negen innings. De wedstrijd gold als voorbereiding op de Haarlemse honkbahveek. Coach Hamilton Richardson ge bruikte in deze wedstrijd maar liefst 20 spelers, waaronder vier pitchers: Volkerijk, Haage, An gela en Hijzeledoom. Samen kwamen zij tot de cijfers 6-8-10-2 Op het werpen van McGinnes, Louk Sanders blijft winnen AMERSFOORT (ANP) - Louk Sanders en Wouter Fok hebben gisteren de kwartfinales van het Masterstoernooi, dat in Amers foort wordt gespeeld, bereikt. Sanders won in twee sets van de Amerikaan Sean Brawley., 6-2, 6-1 en Fok Versloeg Paul van Min met 6-3 en 7-6. Rolf Thung en Frits Don overleefden de eerste ronde niet. Don struikelde over de Fransman Jerome Vanier (7-6, 6-3) en Thung, die de eerste set tegen de Amerikaan Paul Batten met 6-1 won, zag zich alsnog door zijn tegenstander gepasseerd. twee laatste Robson, Killanovski (pitcher van tweedeklasser Pirates) en Dona- van kwam het Nederlandse team tot 11 honkslagen, waarvan Ri chie Daal, Harm Horeman en Al- fio Truman er ieder twee voor hun rekening namen. Overigens speelden alleen Horeman, Van Heijningen en Eigendaal de ge hele wedstrijd uit. In de tweede inning kwamen de Amerikanen door Louis Schultz op een 1-0-voorsprong, een in ning later was het de beurt aan Nederland. achtereenvolgens Van der Berg. Truman en Hore man passeerden de thuisplaat, vooral na slagwerk van Horeman en de uitklinkende, bij vlagen subliem spelende korte stop Ri chie Daal. Weer een slagbeurt la ter bracht tweede honkman Van er Berg de stand op 4-1. Steve Matthew wist in de vijfde in ning het tweede punt voor de All Stars te scoren. Een inning daar na maakte de voor Marcel Joost ingevallen Stuart er 5-2 van, waarna in de zevende (Westmo reland en MacDonald) en achtste inning (Sullivan) de stand in evenwicht bracht. Verlengd werd King stapt op BUENOS AIRES (ANP) - Betty Stove heeft gisteren in de eerste ronde van een invitatietoernooi in Buenos Aires verloren van oud-wimbledonkampioene Mar tina Navratilova: 7-5, 6-3. Aan dit toernooi doen vier speelsters mee. In de andere partij zege vierde de Argentijnse Iv.inna Madruga over de Amenkaanse Billie Jean King 3-6. 6 4 en 2-1 De laatste set werd niet afge maakt. King vond dat de scheids rechter haar benadeelde en liep kwaad van de baan weg.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11