Kanoer Jan Baayens via herkansing in halve finales Boogschutters op zoek naar juiste richting Hoe onmenselijk is politiek in de Sowjet-Unie? Italië kan bibberend Joegoslavië niet aan Stappen is er in Moskou niet bij OLYMPISCH SCOREBORD Conditie Oostduitse handballers beslissend PAGINA 10 SPORT DONDERDAG 31 JULI 1980 Dinsdagmiddag. We zijn met ons drieën in een taxi op weg naar Uliea Pulkovskaya, Dom 19. kvartira 291kor pus II. De vierde man. een ANP- fotograaf, was niet komen opdagen. Naar achteraf bleek, omdat ze het bij het ANP. na overleg, weliswaar een randgeval hadden ge vonden. maar een pólitiek toch te geladen zaak, om er de goede naam van het ANP aan te wagen. Alle agentschappen hadden immers moeten belo ven zich in Moskou niet met politiek bezig te houden, en belofte maakt schuld... Groen Voorzichtigheidshalve lieten we de taxi stoppen bij Dom 12. Dat voorzichtigheid niet al tijd de moeder, maar ook wel eens de olifant van de porse leinkast kan zijn. bleek nu: Dom 12 bestond niet. De hui zenblokken aan de even zijde telden maar tot 10. We mom pelden vaag dat we het dan blijkbaar fout hadden opge schreven, maar dat we het wel zouden vinden, en lieten de taxichauffeur met vraagte kens achter. Aan de overzijde van Dom 12 bleek zich overi gens Dom ofte wel Huizenblok 19 te bevinden. Korpus 1. We liepen naar de achterzijde, en kwamen terecht in een aan trekkelijke. groene omgeving gras, struiken, bloemen, bo men op een ongeorganiseerde wijze a la tuinarchitect Le Roy door het toeval gerang schikt. Op simpele bankjes, een plank op twee afgezaagde boomstammetjes, zaten oude vrouwen te praten of te breien, later op de avond was het er net de Jordaan op een We besloten maar niet al te geheimzinnig en schichtig te doen en vroegen een drietal omaatjes naar Korpus 11. Dat bleek het volgende blok te zijn paadje lopen dat zich door miljoenen voetstappen na- tuurlijkerwijs door het groen heen had gevormd. Kvartira 291 was daarna snel gevonden. We belden aan. en werden opengedaan door Emma. Boris en Alexander Landsman. Onze „politieke" missie, die later op de dag ook nog een weigering opleverde van fotografen van andere nationaliteiten verzameld in de fotografen-pool EPU („we durven, het echt niet aan"), was begonnen. Beatrix Een televisie, een radio, een bedbank, een glazenkast, wat stoeleneen tafeleen folkloris tisch kleedje aan de wand, de aankleding kon niet anders dan eenvoudig worden ge noemd. Halverwege het ge sprek kregen we bier en kvas in theekopjes geserveerd. Emma werkt niet meer. Toen ze in januari 1977 een uitreis visum naar Israël aanvroe gen,werden beiden ontslagen. Boris kwam, als bouwkundig ingenieur, weer aan de slag bij een kleinere firma, voor een lager salaris 180 inplaats van 200 roebel in de maand). Ze zijn dus „refuseniks"men sen die.na het aanvragen van een uitreisvisum naar Israël, een minimumbestaan leiden. Maar dat is vaker vertoond. Dat is niet het hete „politieke" hangijzer, waarvoor wij ko- Wij komen vanwege hun laatste, wanhopige hartekreet aan Brezjnjev, de paus, koningin Elizabeth II en onze eigen ko ningin Beatrix. De aanlei ding is met zachte hand, voordat ons gesprek begon, naar het balkon gevoerd waar hij op een stretcher wat ligt te lezen: hun zoon Alexander, 17 jaar, door de vele bestralingen compleet kaal, lijdend aan leukemie, die op 19 februari 1980 geheel onverwacht geconstateerd werd. Hij weet dat hij ernstig ziek is. Maar hij weet niet dat hij door de behandelende art sen ten dode is opgeschre ven. Leukemie Hoe politiek is leukemie? Hoe inhumaan, hoe onmenselijk is politiek in de Sowjet-Unie Dankzij nieuwe geneeswijzen geven de specialisten in Ame rika, Engeland, Frankrijk en Nederland Alexander 50 tot 60 procent kans op genezing. Da: hele erh.c zi .t 'i ior- gen, of overmorgen, kunnen lezen van Peter Heerkens. Over de vergeefse aanvragen voor uitreisvisum. Over de botte weigeringen. Over de Sowjet-politicering van zelfs dat ene sprankje hoop van drie wanhopige mensen. Denkt u dat uw koningin er enige aandacht aan zal be steden?", vraagt Emma Landsman. Ik vertel haar dat die kans zeker aanwezig is. Dat Beatrix en Claus voordat ze koningin werd, de Sowjet- Unie bezocht hebben. Dat ze zich toen hebben laten voor lichten door prof. Karei van het Reve, die alies van dissi denten. refuseniks en hun problemen afweet. Dat Bea trix alles, als een ijverige leerlinge, in een schrift op schreef. En dat ikzelf, kort voor hun bezoek aan de USSR, nog bij een ecologische confe rentie op het Paleis op de Dam aanwezig was. Dat ik prins Claus, tijdens het lopend buf fet, toen nog op het hart heb gedrukt dat hij de por tie van de d'sside-ti.tei rpicke moest brengen. Dat hij toen zei dat hij dit probleem zeker ter sprake zou brengen als dat in het gesprek te pas kwam. Jk verkeer echter niet in de positie waarin ik door zelf verbranding op het Rode Plein aandacht aan de dissi denten kan geven", zei hij. Daar had ik begrip voor. Maar nu, in dit a-politieke, hartbrekende geval, zou een kleine hint, een vraag in de goede richting, al wonderen kunnen verrichten! NICO SCHEEPMAKER De Italiaan Renzo Vicchiato(13)ziet tot zijn ontzetting dat de Joegoslaaf Jerkov e> n° Joeaoslaven oinaen, zij het bepaald niet overtuigend, met het goud strijken. i meester onder de basket i. MOSKOU (ANP) - Bij afwezigheid van titelverdediger de Verenigde Staten is het herenbasketbalteam van Joegoslavië er in geslaagd het eremetaal van vier jaar geleden, zilver in Montreal, op te waarderen naar goud in Moskou. In de eindstrijd versloegen de Joe- goslaven Italië met 86-77 na een ruststand van 42-37. Het brons was voor de torenhoge favoriet de Sowjet- Unie, dat na twee opeenvolgende nederlagen in de strijd om de derde plaats moest aantreden tegen Spanje en dat duel won met 117-94, rust 51-38. Joegoslavië was in de eindstrijd tegen Italië geen schim van de ploeg, die in de voorafgaande toernooi- fase zo sterk zijn stempel op het wedstrijdgebeuren had gedrukt met zijn levenslustige aanvalsspel. Het riante uitzicht op de eerste gouden medaille, na twee wereldkampioenschappen, had een verlammende uitwerking. Bibberende handen, benen als lood maakten van het team in de eerste vijftien minuten een karikatuur. Even leek het er op. dat er in de met 11.000 toeschou wers niet uitverkochte sporthal een sensatie in de lucht hing. Outsider Italië, dat zo verrassend de weg van de Sowjet-Unie afsneed naar de felbegeerde fi nale. dreef op de inbreng van topschutter Villalta (29 punten) naar een voorsprong, die vijf minuten voor de rust vijf punten bedroeg. De achterstand schudde de Joegoslaven definitief wakker. Een korte, felle tussensprint, tien punten op rij, bracht hen nog voor de pauze aan de leiding: 42-37. Het wedstrijdverloop in de tweede twintig minuten werd bepaald door de Italiaanse rebounder Dino Meneghin. De center werd na vijf minuten met vier persoonlijke fouten uit voorzorg door zijn coach naar de bank gehaald. Zonder hun sterkste speler viel het ritme volledig weg uit de Italiaanse ploeg en liep Joegoslavië weg. Eerst toen Meneghin in de slotfase in het veld terugkwam, kon Italië de achterstand terugbrengen tot negen punten. Verder reikten de Italianen niet. Met 86-77 (Kicanovic 22 punten) werd Joegoslavië olympisch kampioen. De dames van de Sowjet-Unie grepen volgens de ver wachtingen het goud. Bulgarije kwam er niet aan te pas: 104-73. Joegoslavië won het brons ten koste van Hongarije. MOSKOU (GPD) - De beide verte genwoordigers van de Neder landse Handboog Bond, Carry Floris uit Goirle en Tini Reniers uit Liessel, zullen er de komende dagen hard aan moeten trekken om het gestelde doel, een plaats bij de eerste tien in het olympisch schuttersspektakel, te bereiken. De 26-jarige Brabantse is daar na de eerste dag met een gedeelde elfde plaats het dichtst bij. Voor Tini Reniers ligt de zaak wat moeilijker. Hij verspeelde nogal wat punten op de negentig meter waardoor hij na twee ronden de 20e plaats bezet in het gezelschap van 38 schutters, dat nogal heeft geleden onder de boycot. Sinds 1928 hebben de handboog schutters van het NOC geen kans meer gekregen om hun sport, die vaak als een folklore wordt ge zien, in olympisch verband te beoefenen. Carry Floris was zo wel voor München als voor Mon treal dicht bij een uitzending, maar op het laatste nippertje slaagde zij er twee keer niet in om de gestelde limiet te bereiken. Dit keer lukte dat de Brabantse, die in Nederland, waar de handboog schutterij met name in de noor delijke provincies steeds popu lairder wordt, beter. Via wedstrijden in Malta, België en Zwitserland heeft zij zich, even als Tini Reniers trouwens, uitste kend kunnen voorbereiden op dit zware toernooi, dat bij de dames nauwelijks heeft geleden onder de boycot. De grote kracht komt zowel letterlijk als figuurlijk bij de dames uit de Oostbloklanden, die na de eerste dag, waarop 70 en 60 meter werd geschoten, fier de kopposities bezetten. En dat is niet zo verwonderlijk, want de bogen van deze dames beschik ken over een zwaardere trek kracht, wat vooral met winderig weer een voordeel is. Het verschil in kracht kwam er vooral 's morgens goed uit, toen de 70 meter op het programma stond. Maar desondanks moest Carry Floris op de 60 meter toch nog een plaatsje prijsgeven. De kans om wat van haar achter stand in te lopen, krijgt zij dus vandaag met de 50- en de 30 me ter-afstanden op het program- Hetzelfde geldt eigenlijk voor Tini Reniers, die op 90 meter niet al te sterk te voorschijn kwam. „Voor mezelf had ik het gevoel dat ik niet slecht schoot, maar het lukte gwoon niet. Misschien was ik wel te ontspannen voor die eerste se rie van 36 schoten. Na de middag ging het een stuk beter. Op de 70 meter heb ik dan ook wel weer wat punten teruggepakt. Zoals het er nu voorstaat, zal het echter moeilijk voor me worden om bij de eerste vijftien te MOSKOU (GPD) - De verveling slaat onverbiddelijk toe in het olympisch dorp van Moskou. Maar dat is niets nieuws onder de zon, want ook in Montreal, Mün chen en Mexico - om maar een paar andere olympiade-plaatsen te noemen - hingen veel topspor ters tegen het eind van de Spelen wat verveeld rond. omdat hun tak van sport was afgewerkt en er dus naar andere bezigheden gezocht moest worden. Niettemin is er een enorm verschil met voorgaande Olympische Spelen. Voor de topsporters, die al klaar zijn met hun programma en nog daggen moeten rondhan gen, is het in een stad als Moskou veel moeilijker de verveling te verdrijven. In Montreal, München, Mexico, Tokio en Rome konden de sport lieden na gedane „arbeid" de bloemetjes buiten zetten, omdat dit stuk voor stuk steden z(jn met een redelijk swingend vermaak- centrum. Maar het bruisende nachtleven, zoals dat in de „wes terse" grote steden gekend wordt, bestaat in Moskou een voudig niet. Geen vrolijke terras sen, geen gezellige cafes geen ca baret en zeker geen nachtclubs met striptease. Woensdagmiddag hoorden we een groep Australische en Engelse topsporters dan ook steen en been klagen over het trieste feit, dat ze geen vertier in Moskou bui ten het olympische dorp kunnen zoeken. Weliswaar hebben de Russen zich uitgesloofd door een gevarieerd cultureel programma voor de „olympische familie" op te zetten. Maar dat bestaat voor namelijk uit ballet, klassieke concerten, koorzang en andere artistieke zaken. Bij de meeste topsporters staan deze overigens zeer te prijzen kunstuitingen ech ter niet al te hoog op de hit lijst. Gezellig stappen is er dus niet bij in Moskon voor de atleten, die hun strijd gestreden hebben. Op staatscircus en Bolsjoiballet zijn de meesten al wel uitgekeken, het Rode Plein houden ze nu ook wel voor gezien en dus moeten ze hun vermaak voornamelijk zoeken binnen liet olympisch dorp. De heer J. Th. Ancion, een van de delegatieleiders van de Neder landse ploeg, weet te melden: „De Russen zijn op het gebied van vermaak voor de sportmen sen een beetje inconsequent. Hel culturele programma dat de atle ten binnen het dorp of in de stad voorgeschoteld krijgen, is gro tendeels puur Russisch, welis waar artistiek van een hoog ni veau. maar voor de meesten wat zwaar te verteren". Maar de Russen nemen met die dis cotheek ook geen enkel risico meer. Sedert de troebelen van een paar dagen geleden, toen een groep sportlieden heftig protes teerde tegen hel sluiten van de discotheek om elf uur 's avonds („we want more, we want more" sluiten de Russen de discotheek nu al om half tien. En dat onder het motto, dat de atleten die nog in de slag moeten, niet in hun rust gestoord mogen worden. Om elk risico te voorkomen, heb ben de Russen hel restaurant (en dus ook de bar) in de internatio nale zone van het olympisch dorp gesloten. Of beter gezegd: ze hebben een truc bedacht om de atleten geen gelegenheid te ge ven er binnen te komen. Als het restaurant en de bar niet gesloten zijn, wordt er zogenaamd een re ceptie gehouden waar niet ieder een naar binnen kan. Een maat regel dus die genomen is om te voorkomen dat weer een groepje sportmensen te diep in het glas kijkt en vervolgens met taarten in gordijnen gaat gooien, voedsel door een restaurant smijt en ta fels omver werpt. De achterblijvers snakken echter naar meer vertier. Een voorbeeld: het pianospel van een Neder landse fotograaf viel op. Hem werd onmiddellijk gevraagd deel uit te maken van een improviso- risch gevormd bandje. Maar op een rel uit verveling rekent men niet meer. De meesten zijn ge schrokken van het feit, dat twee Britse zwemmers, die bij de rel van enkele dagen geleden be trokken waren, naar huis zijn ge stuurd. Ancion streng: „Als er een Nederlandse sportman bij betrokken was, hadden we hem ook teruggestuurd". Het organisatiecomité heeft overi gens. bij monde van vice voorzit ter Popov, aangekondigd, geen maatregelen te nemen tegen de atleten, die zich zondagavond misdragen hebben in de disco theek van het Olympisch dorp. MOSKOU (ANP) - Jan Baayens heeft zich gistermiddag ge plaatst voor de halve finales K 1 500 meter heren. Conclusies mag men beslist niet aan die verrich ting van de Zaanss kanovaarder verbinden. Immers, via series en herkansingen werd op de eerste dag van de olympische kanoregatta het veld van zeventien K 1-boten terug gebracht tot vijftien. De K 2 Ger- jan Lebbink/Ron Stevens haalde op het sprintnummer de halve eindstrijden niet. De combinatie eindigde als vier en laatste in zijn herkansing en is uitgeschakeld. Ineke Bakker en Marijke Kegge kwamen in hun serie van de K 2 dames 0.18 seconde te kort om zich direct te plaatsen voor de eindstrijd van vrijdag. Van de twaalf boten die in deze categorie zijn gestart gingen er zes over naar de finale. De overige drie be schikbare plaatsen zijn vrijdag morgen inzet van een halve finale - in feite een soort herkansing - van zes ploegen. Jan Baayens had in de morgenuren in de serie weinig mogelijkheden. Tot zijn tegenstanders behoor den de Australiër John Semugi, BOOGSCHIETEN Klassement: 1. Natalia Boetoetsowa (Sow.) 301, 2. Keto Losaberitse (Sow.) 299, 3. Piavi Meriluoto (Fin.) 290, 4. Zdenka Padevetova (Tsj.) 289, 5. Maria Szeliga (Pol.) 288. 6. Aurora Chin (Roe.) 285, 11. Catherina Floris (Ned.) 273. HANDBAL Heren: Finale: Oost-Duitsland-Sowjet- Unie 23-22, 3-4e plaats: Roemenië-Hon- garije 20-18, 5-6e plaats: Spanje-Joego- slavië 24-23, 7-8e plaats: Polen-Zwit serland 23-22. 9-10e plaats: Denemar- ken-Algerije 28-20. Eindstand: 1. Oost- Duitsland, 2. Sowjet-Unie, 3. Roemenie, 4. Hongarije, 5. Spanje, 6. Joegoslavië. 7. Polen. 8 Zwitserland, 9. Denemarken, 10. Algerije. 11. Cuba, 12. Koeweit. BASKETBAL Dames: Finale: Sowjet-Unie-Bulgarije 104-73 (61—41), 3-4e plaats: Joegoslavie- Hongarije 63-65 (39-29). Eindstand: 1. Sowjet-Unie, 2. Bulgarije. 3. Joegoslavië, 4. Hongarije. 5. Cuba. 6. Italië. Heren: Finale: Joegoslavië-Italië 86-88 (42-37), 3-4e plaats: Sowjet-Unie-Spanje 117-94 (51-38). Eindstand: 1. Joegosla vië, 2. Italië. 3. Sowjet-Unie, 4. Spanje, 5. Brazilië. 6. Cuba. MEDAILLESTAND. De medaillestand na de twaalfde dag (goud, zilver, brons, totaal): 1. Sowjet-Unie 62 54 32 148 2. Oost-Duitsland 37 30 33 100 3. Italië 7 3 3 13 4. Hongarije 6 8 9 23 5. Bulgarije 5 10 13 28 6. Roemenië 5 4 7 16 7. Groot-Brittannië 4 7 4 15 8. Frankrijk 4 3 2 9 9. Zweden 3 3 6 12 10. Cuba 2 4 3 9 30. Nederland 0 0 2 2 31. (laatste) Libanon 0 0 11 tweede tijdens de wereldkam pioenschappen van 1979 in Duis burg, de Roemeense olympische kampioen Vasile Diba, de Nieuwzeelander Ian Gordon Ferguson, die op de Wedaubaan van Duisburg zevende werd, en de Hongaar Zoltan Szianiti, win naar van het zilver in Montreal. Meer dan een vijfde plaats was voor de Zaankanter niet bereik baar. Zijn herkansing leverde geen problemen op. Baayens be hoefde slechts de Cubaan Jorge Colóme in een wedstrijd met vier boten voor te blijven. Geen mo ment is de Nederlander in gevaar geweest. Hij liet ook de Belg Theo Claessens achter zich. In zijn eindsprint benaderde hij de Brit se winnaar Crayson Hugh Bour ne tot op 0.4 seconde. De races op de 500 meter dienen voor de Nederlandse heren ove rigens maar als een "warming up" in dit kanotoernooi. Het NOC heeft de heren afvaardiging uit gezonden op grond van de presta ties verricht op de kilometer. Op uitdrukkelijk verzoek van de lei ding van de kanobond mogen de Nederlandse heren ook op de 500 meter van start gaan. ATLETIEK Dames: 200 meter Finale: 1. Barbel Woeckel (Odl.) 22.03 sec., 2. Natalia Bos- jina (Sow.) 22.19, 3. Merlen Ottey (Jam.) 22.20, 4. Romy Mueller (Odl.) 22.47, 5. Kathryn Smallwood (Gbr.) 22.61, 6. Be verley Goodard (Gbr.) 22.72, 7. Denise Boyd (Aus.) 22.76, 8 Sonia Lannaman (Gbr.) 22.80. Heren: 400 meter Finale: 1. Viktor Mar- kin (Sow.) 44.60 (Nw.eu.rec.), 2. Rick Mitchell (Aus.) 44.84, 3. Frank Schaffer (Odl.) 44.87,4. Alberto Juantorena (Cub.) 45.09, 5. Fons Brijdenbach (Bel.) 45.10,6. Michael Solomon (Tri.) 45.55, 7. David Jenkins (Gbr.) 45.56, 8. Joseph Coombs (Tri.) 46.33 POLSSTOKHOOGSPRINGEN: Finale: 1. Wrladyslaw Kozakiewicz(PoL) 5.78 (Nw.w.rec.), 2. ex-aeguoa Konstan- tin Volkov (Sow.) en Tadeusz Slusarski (Pol.) 5.65, 4. Philippe Houvion (Fra.) 5.65, 5. Jean-Marie Bellot (Fra.) 5.60, 6. Mariusz Klimczyj (Pol.) 5.55, 7. Thierry Vigneron (Fra.) 5.45,8. Sergei Koelibaba (Sow.) 5.45, 9. Tapani Haapakoski (Fin.) 5.45, 10. MiroZalar(Zwe.) 5.35, 11. Brian Hooper (Gbr.) 5.35,12. Rauli Pudas (Fin.) 5.25. KOGELSTOTEN Finale: 1. Vladimir Kiseliev (Sow.) 21.35 meter, 2. Aleksander Barisjnikov (Sow.) 21.08, 3. Udo Beyer (Odl.) 21.06, 4. Reijo Stahlberg (Fin.) 20.82, 5. Geoffrey Capes (Gbr.) 20.50, 6. Hans-Jurgen Jacobi (Ol.) 20.32, 7. Jaromir Vlk (Tsj.) 20.24, 8. Vla dimir Milic (Joe.) 20.07. SNELWANDELEN 50 km: Ex-Aequo Hartwig Gauder (Odl.) 3.49.23.40, 2 Jorge Llopart (Spa.) 3.51.24.74, 3. Jevgeni Ivtsjenko (Sow.) 3.56.31.41. 4. Bo Gustofsson (Zwe.) 3.57.07.32, 5. Wjatsjeslav Foersov (Sow.) Gertjan Lebbink en Ron Stevens, die zich volkomen concentreren op de 1000 meter van vandaag, hadden bijna voor een verrassing gezorgd door zich direct uit de se rie te plaatsen voor de halve fi nales. Het tweetal slaagde er ech ter in juist niet in de Polen Wal- demar Merk en Zdzislaw Szubski van de derde plaats, die nog juist goed was voor deelneming aan de halve finales, te verdringen. De marge die beide boten bij de fi nish scheidde bedroeg amper een tiende van een seconde. De Nederlandse dames K 2 zag zich in de eindsprint verslagen door de Poolse boot. Ineke Bakker en Marijke Kegge startten zeer snel en schenen de strijd om de bezet ting van de derde plaats achter de Oostduitse combinatie Carsta Genauss/Martina Bischof en de Hongaarse K 2 Eva Rakusz/Maria Zakarias te blijven beheersen. In de slotfase verhoogden Eva Eichler en Eva Mojtaszek het tempo dusdanig, dat de Neder landse boot naar de vierde plaats werd verwezen en zich via de hal ve finales zal moeten plaatsen voor de eindstrijd. 3.58.31.69. 6. Jose Marin (Spa) 4.03.07.409, 7. Stanislaw Rola (Pol.) 4.07.06.11, 8. Willi Sawall (Aus.) 4.08.24.65. WORSTELEN Vlieggewicht (tot 52 kg): 1. Anatoli Be- loglasow (Sow.), 2. Wladislaw Steckzyk (Pol.), 3. Nermedin Selimow (Bul.). Weltergewicht (tot 74 kg): 1. Valentin Raitshew (Bul.), 2. Jamisying Davaajav (Mon.), 3. Dan Krabin (Tsj.). Zwaargewicht (tot 100 kg): 1. Ilja Mate (Sow.), 2. Slavtscho Tshcerwenkow (Bul.), 3. Julius Strniko (Tsj.). VERSPRINGEN Dames: Voor de finale plaatsen zich (bo ven 6.50 meter): Lidija Alfejewa (Sow.), 1 Siegnd Heimann (Odl.), Anna Wlodarc- zyk (Pol.), Tatjana Skatsjko (Sow.), Lidia Gousheva (Bul.), Tatjana Kolpakowa (Sow.), Susan Hearnshaw (Gbrt). Brigit te Wujjak (Odl.), Jarmila Nygrynova (Tsj.) en Siegrun Siegl (Odl.). Drie ver- springsters die onder de 6.50 meter ble ven plaatsten zich toch voor de finale. Het zijn Susan Reeve (Gbr.). Barbara Wojnar-Baran (Pol.) en Jennifer Innis (Guy.). HOCKEY Dames: Oostenrijk-Tsjechoslowakijc 0-5 (0-3), Sowjet-Unie-Polen 6-0 (3-0), Zimbabwe-India 1-1 (0-0). De stand is: 1. Zimbabwe 4 2 2 0 6 9-3 2. India 4 2 1 1 5 8-3 JUDO Lichtgewicht (tot 71 kg.): 1. Enzio Gam ba (Ita.), 2. Neil Adams (Gbr.), 3. Kar- Heinz Lehmann (Odl.) en Ravdan. VOLLEYBAL Heren: 1 t/m 4e plaats: Sowjet-Unie- Roemenie 3-0 (15-6 15-10, 15-5), bulga- rije-Polen 3-0 (15-13, 15-13, 15-7). 5 t/m 8e plaats: Cuba-Joegoslavië 2-3 (15-12, 15-5, 12-15, 14-16, 2-15, Tsjechoslowa- kije-Brazilie 0-3 (14-16, 11-15, 9-15). Strijd om 9/10e plaats: Italië-Libië 3-0 (15-12, 15-1, 15-4). Wedstrijdschema voor vrijdag: Finale: Sowjet-Unie-Bul- ganje, 3/4e plaats: Polen-Roemenië. MOSKOU (GPD) - In een ongemeen spannende eindstrijd heeft het Oostduitse herenteam gisteravond in Moskou het handbal goud veroverd. Met 23-22 werd Rusland na verlenging voor eigen publiek verslagen. De eindstrijd bij de heren ging tussen dezelfde ploegen als in het damestoernooi, dat Rusland overigens duidelijk won. Beide ploegen waren geheel aan elkaar gewaagd, al had Rusland voor de rust regelmatig een kleine voorsprong. De eerste helft sloot af met een 10-10-stand, waarna de Russen het uitzicht op de eindzege behielden. Met nog 33 seconden te gaan, nam de DDR een beslissend lijkende voorsprong van 20-19, die echter uit een strafworp - in totaal mocht er veertien keer vanaf de zeven meter aangelegd worden - van Anpilogov teniet ging. In de verlenging van tien minuten bleek dat de DDR meer conditie had. Na zeven minuten leidden de Oostduitsers met 23-21 en pas 51 seconden voor het einde konden de Russen nog iets terug doen: 23-22. Het was een keihard duel tussen beide rivalen, want naast het toekennen van veertien strafworpen, moesten de scheidsrechters nog zestien tijdstraffen van twee minuten uit delen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10