YNIsraël moet uit bezette gebieden weg 10.5% Hebriden onafhankelijk Bouwfonds verlaagt hypotheekrente opnieuw Tweede onderzoek naar Billygate op stapel Mijnwerkers Bolivia weer aan het werk Knesset keurt wet over Jeruzalem goed WOENSDAG 30 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 PORT VILA (Reuter) - De Nieuwe Hebriden zijn gisteren één mi nuut na middernacht (plaatselij ke tijd) onafhankelijk geworden. Zij zijn 74 jaar lang een kolonie geweest, die gemeenschappelijk werd bestuurd door Frankrijk en Groot-Brittannië. De eilanden groep in de Stille Oceaan zal als onafhankelijke staat de naam Vanuaata dragen, wat "het eiland dat zich verheft boven de zee" be tekent. Walter Lini wordt de eerste premier van Vanuaata. Hij ziet zich voor de taak gesteld een nieuwe staat te regeren, die een onzekere en moeilijke toekomst tegemoet lijkt te gaan vanwege een opstan dige beweging op het eiland Es- piritu Santo, die ijvert voor af scheiding van de rest van de ei landengroep. De beweging heeft gedreigd de regering van Lini te bestrijden. Enkele uren voordat de onafhan kelijkheid van de Nieuwe Hebri den een feit werd, arriveerde op Espiritu Santo een delegatie van de nieuwe regering. Zij werd op gewacht door enige honderden aanhangers van de afscheidings beweging. De delegatie werd echter geen strobreed in de weg gelegd, ondanks dat Jimmy Ste vens, de leider van de opstande lingen, de dag ervoor een eis van Londen en Parijs had genegeerd om de vertegenwoordigers van de centrale regering ongestoord naar Espiritu Santo te laten te rugkeren. De delegatie bestond uit twee ministers, hoge politie functionarissen en ambtenaren. Op Espiritu Santo verblijft sinds vorige week donderdag een uit 200 man bestaande Brits-Franse troepenmacht, die een einde moet maken aan de opstand op het eiland. De regering van Wal ter Lini heeft de Franse en Britse regering bitter bekritiseerd, om dat de troepenmacht haar taak niet snel genoeg zou uitvoeren. Stevens en zijn voornamelijk Franssprekende aanhangers zijn enige tijd geleden in opstand ge komen uit vrees dat zij weinig goeds hebben te verwachten van de regeling van de priester Walter Lini, die vooral steunt op Engels sprekende bevolkingsgroepen. Daarnaast wordt Stevens ge steund door gewapende Franse kolonisten die beducht zijn voor een mogelijke onteigening van hun land, en door een rechtse Amerikaanse organisatie die van vanuaata een belastingparadijs wil maken. Walter Lini liet gisteren op een persconferentie weten dat hij Pa rijs en Londen zal vragen hun troepen ondanks de onafhanke lijkheid voor ten minste enige dagen op Espiritu Santo te laten blijven. Als de rebellie niet bin nen één week volledig is neerge slagen, zal de nieuwe regering de Fransen en Britten vragen een aantal mensen die de wetten blij ven negeren, te arresteren, aldus een regeringswoordvoerder. Wei geren de Franse en Britse rege ring dit, dat is volgens hem hun aanwezigheid niet langer vereist. Lini gaf de journalisten voorts te kennen dat hij een aanbod zal ac cepteren van Papoea Nieuw Gui nea, dat hulp wil verlenen bij het opzetten van eigen veiligheids troepen. De premier van Papoea Nieuw Guinea, Julius Chan, heeft aangeboden 300 man schappen te sturen voor het handhaven van de orde na de on afhankelijkheid. Lini, die in grote mate gesteund door andere staten in de Stille Oceaan, beklemtoonde dat hij zijn land een niet-gebonden koers wil laten varen. Hij is voor stander van een verdrag met Au stralië, Papoea Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland om de veiligheid van het gebied te verzekeren en de supermogendheden buiten de deur te houden. De premier le verde kritiek op Groot-Brittan nië en Frankrijk, omdat zij zijn land zonder een leger achterla ten. Vanuaata, dat 112.000 inwo ners telt en 80 eilanden omvat, wordt lid van het Britse Geme nebest. MOSKOU - Nobelprijswinnaar voor de vrede prof. Andrei Sacharov heeft Sowjet-par- tijleider Brezjnjev in een open brief voorgesteld om alle Russische troepen uit Afgha nistan terug te trekken. Deze troepen zouden dan vervan gen moeten worden door eenheden die onder auspiciën van de Verenigde Naties zou den moeten opereren. Een voorlopige regering zou daarna geheime verkiezingen moeten voorbereiden onder internationaal toezicht. Het voorstel van Sacharov be reikte westerse correspon denten gisteren via zijn echt genote Elena Bonner, die hiertoe van Sacharovs ver banningsoord Gorki naar Moskou was gereisd. Sacha rovs voorstellen werden in de Sowjet-hoofdstad gepresen teerd op een moment dat daar veel buitenlandse journalis ten bijeen zijn in verband met de Olympische Zomerspelen die door een groot aantal lan den worden geboycot in ver band met de Russische bezet ting van Afghanistan. Volgens de Russische Nobel- prijswinaar zouden de Rus sen in de eerste plaats hun be- Sacharov: "Afghanistan moet onder bestuur VN" reidheid moeten aankondi gen om uit Afghanistan te vertrekken. "Volgens mij is deze actie een vreselijke ver gissing en elke dag dat die langer duurt, is het moeilijker om er een eind aan te maken", aldus prof. Sacharov over de Russische invasie in het neu trale buurland. De Verenigde Naties zouden economische hulp aan Afghanistan moeten geven, waarvan het leeuwen deel verzorgd zou moeten worden door de Sowjet-Unie. De Afghaanse leider Karmal zou zijn bevoegdheden uit handen moeten geven ten gunste van een "overgangs regering" die via geheime verkiezingen haar macht weer zou moeten afstaan aan een gekozen vertegenwoor diging. Volgens Sacharov is een regeling dringend nood zakelijk, omdat de bezetting van Afghanistan de interna tionale ontspanning ernstig in gevaar brengt, de ratifice ring van het Russisch-Ame- rikaanse strategische SALT Z-verdrag heeft vertraagd en verder heeft geleid tot een al gemene stijging van de mili taire uitgaven. Sacharovs voorstellen gaan lijnrecht in tegen de Kremlin- visie die de "schuld" voor de kwestie-Afghanistan in de schoenen schuift van het zo geheten westerse (Ameri kaanse) "imperialisme". Het Rode Leger zou Kabul slechts na herhaald verzoek "te hulp" zijn gesneld om de "buiten landse agressie" het hoofd te kunnen bieden. De Russische staatspropaganda heeft de laatste twee weken haar cam pagne tegen de zogeheten "buitenlandse inmenging" in Afghanistan merkbaar opge voerd. Volgens politieke waarnemers in de Sowjet-hoofdstad kan dat een ideologische voorbe reiding zyn op het verwachte zomeroffensief van de Rus sen tegen de islamitische ver zetsstrijders en tegen eenhe den van het geregelde Af ghaanse leger die naar de re bellen zijn overgelopen. (Van onze correspondent) NEW YORK - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties stemde gisteravond na een spoeddebat van een week met overweldigende meerderheid voor een onaf hankelijke Palestijnse staat en voor terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden vanaf 15 november dit jaar. De Westeuropese landen onthielden zich van stemming. De resolutie werd met 112 tegen 7 stemmen goedgekeurd, waaronder 24 onthoudingen. De Verenigde Staten, Canada, Noorwegen en Australië stemden tegen. Alle Arabische en niet-ge bonden landen en ook het Oostblok stemden voor, evenals Egypte. Volgens de tekst moet Israël zich terugtrekken uit alle bezette ge bieden, inclusief Oost-Jeruza lem. Op 15 november dit jaar moet de terugtrekking beginnen. Als Israël niet luistert zal de Al gemene Vergadering aan de Vei ligheidsraad om economische en politieke sancties vragen. De Veiligheidsraad kan evenwel verlamd worden door een moge lijk Amerikaans veto. Toch valt 15 november veilig na de aan staande presidentsverkiezingen in de VS, die 4 november plaats vinden. De Amerikaanse rege- ringeeft dan meer ruimte om te manoeuvreren, zonder angst voor het invloedrijke joodse elec toraat. Israël noemde de resolutie „onwet tig" en zal zich er niet aan storen. De VS stemde tegen omdat vol gens ambassadeur William van LA PAZ (DPA) - Vertegenwoordi gers van de militaire regering, de staatsmijnbouwmaatschappij Comibol en de vakbonden heb ben gisteren een akkoord gete kend, dat de terugkeer van nor male werkomstandigheden in de tinmijnen van Catavi moet waar borgen. Vervolgens zijn 30.000 mijnwerkers, die elf dagen ge staakt hadden uit protest tegen de machtswisseling in het land, weer aan het werk gegaan. Eind vorige week wezen de werk nemers van Comibcl een com promisvoorstel van hun baas van de hand. In het akkoord van gis teren staat onder andere dat geen van de stakers ontslagen of ge rechtelijk vervolgd mag worden. Anderzijds verplichten de arbei ders zich niet langer met wapens tegen de militaire leiders te ver zetten en evenmin de "nationale veiligheid" in gevaar te brengen. Met het herstel van de arbeidsrust in Zuid-Bolivia dragen de mijn werkers hun radiostation, dat da genlang heeft opgeroepen tot verzet tegen de plegers van de staatsgreep, over aan het leger. Na Argentinië heeft gisteren ook Paraquay het nieuwe bewind in Bolivia erkend. De Paraquayaan- se minister van buitenlandse za ken, Alberto Nogues, verklaarde gisteravond bij aankomst in Buenos Aires dat zijn land "de betrekkingen met Bolivia nor maal voortzet"! Tot nu toe zijn Argentinië en Para guay de enige landen die het mili taire bewind in Bolivia, dat op 17 juli de macht greep, hebben er kend. De leider van het militaire bewind in Bolivia, generaal Garcia Meza, heeft gisteren heftige kritiek ge leverd op de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en het Andespact. Hij verweet beide or ganisaties inmenging in de inter ne aangelegenheden van zijn land. Afgelopen vrijdag nam de OAS een resolutie aan waarin de staats greep werd betreurd. De resolutie werd ingediend door met name Equador, Colombia, Venezuela, en Peru, die samen met Bolivia het Andespact vor men. Het Andespact is van zijn principes afgeweken, aldus de generaal, en Bolivia zou er wel eens geen belang meer aan kun nen hechten deel te blijven uit maken van deze organisatie. Naar in diplomatieke kringen in Washington wordt verwacht zal de interamerikaanse commissie voor de rechten van de mens de Boliviaanse autoriteiten op korte termijn om toestemming vragen in het land een onderzoek in te stellen. de Heuvel onvoldoende rekening gehouden werd met „de legitie me rechten en veiligheidsbelan gen van alle betrokken partijen in het Midden-Oosten". Volgens hem leverde de resolutie onvol doende basis voor onderhande lingen. En door onderhandelin gen moet het Midden-Oosten probleem worden opgelost, zei hij. Verlegenheid De Verenigde Staten is door het nieuwe besluit van de Algemene Vergadering flink in verlegen heid gebracht. Ondanks Ameri kaanse druk hebben de EG-lan- den zich toch van stemming ont houden. Volgens de laatste ver klaring over het Midden-Oosten van de Negen moet een accepta bele resolutie uitgewogen zijn en ook de veilige grenzen van Israël garanderen en dat was in deze tekst niet het geval. Overigens is de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Gaston Thorn gisteren begonnen aan een oriëntatiereis door het Midden- Oosten, die in nauw verband staat met een eigen, Europees ini tiatief om de impasse in die regio te doorbreken. De minister van buitenlandse za ken, Edmund Muskie, vreest in tussen het ergste. Het voornaam ste bouwwerk van de Carter-re gering: de vredesovereenkomst van Camp David, zou wel eens kunnen instorten. De VS heeft geprobeerd de Israëlische pre mier Begin ervan te weerhouden om zijn kantoor naar bezet Oost- Jeruzalem te verhuizen, maar Begin weet net als president Car ter dat de VS zich niet noemens waard scherper zullen opstellen voor de presidentsverkiezin gen. Muskie zei in beperkte kring dat de nieuwe VN-resolutie Israël in haar houding kan verharden. De resolutie werkt dan averechts en Egypte zou de lopende onder handelingen met Israel wel eens opnieuw kunnen afbreken als Is raël niet bereid is tot een soepeler opstelling met betrekking tot de bezette gebieden. i de politieke afdeling van de PLO bijt op zijn potlood tijdens de stemming i Israël uit bezette gebieden. i de VN over het 55 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Na de Senaat gaat nu ook het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden zich bezig houden mettle handel en wandel van president Carters broer Billy. Billy Carter heeft, zo bleek onlangs, een half miljoen gulden aangenomen van de Libische leider kolonel Gadaffi, in ruil voor een bemiddelende rol tussen Libië en het Witte Huis. Gisteren kondigde het ultra conservatieve Congreslid Bob Bouman aan dat hij een onderzoek wenst naar het schandaal. President Carter wil echter pas na 18 november voor het Congres verschijnen. Dan is de Democratische Conventie, die zich moet uitspreken over de kandi datuur van Carter voor een tweede ambtstermijn, voorbij. Zo is het ook niet toevallig dat het het niet helemaal terecht „Billygate" gedoopte schandaal pas na 2 juni losbarstte. Toen waren de laatste voor- verkiezingen in Californië voorbij. De druk uit het Huis van Afgevaardigden om Billygate te onderzoeken komt van twee kanten. De Republi keinen willen er een politiek slaatje uit slaan, maar ook de Democraten van Kennedy roepen om een algemeen onderzoek. Zo kwam het Newyorkse con greslid Lester Wolff met een verklaring over 'de om verwerping van het Amerikaanse politieke proces door Libië'. „Het gaat veel verder dan Billy Carter alleen,"zei hij. Over deze connectie met het fanatiek anti-Israëlische Libië maken vooral de joodse kie zers zich zorgen. Zij hebben een sterke invloed op de Democratische Partij. Het ging zelfs zover dat de voorzitter van president Carters verkiezingscomité aan de Arabische Ameri kanen verbood om zich als minderheidsgroep bij de Democratische Partij te laten inschrijven. Bij de Democratische Partij is het gewoonte dat speciale minderheidsgroepen, zoals negers, Spaansspreken den of joden zich inschrijven voor de conventie. Ook met de Amerikanen van Arabische origine was dit het geval, maar toen Billygate uitbrak werd de deur voor de Arabieren dichtgeslagen. De voortvluchtige financier Robert Vesco onthulde gisteren dat hij de Libische betaling aan Billy op touw had gezet. Deze wat louche miljonair woont nu op de Bahama's om de Amerikaanse justitie te on- vluchten. Hij wordt beschuldigd van duistere finan ciële praktijken. Vesco vertelde dat hij Billy wilde gebruiken om de Amerikaanse levering van militaire vliegtuigen aan Libië te laten doorgaan. Op deze ma nier wilde hij wraak nemen op de Amerikaanse rege ring. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het Israëlische parlement zal vanavond defini tief haar goedkeuring hechten aan het wetsvoorstel waardoor Jeruzalem, inclusief het bezette oostelijke stadsdeel, officieel volgens de wet,de hoofdstad van het land wordt. Verleden week heeft de Knesset dit wetsvoorstel al in een eerste lezing met een grote meerderheid van stemmen aangenomen. De afgelopen dagen is het wets voorstel besproken in de juridi sche commissie van de Knesset Vooral van de kant van de oppo sitionele Arbeiderspartij was er kritiek op het feit dat de voorge stelde wet slechts van demon stratieve betekenis is, zonder dat er wezenlijke uiting werd gege ven aan het belang van Jeruza lem. Op grond hiervan zijn er aan de wet enkele paragrafen toege voegd waaronder het toezeggen van economische steun aan de hoofdstad. Daarnaast is er ook een paragraaf toegevoegd die de vrije toegang naar alle heilige plaatsen moet verzekeren. Hoewel het vaststaat dat de wet er door komt, bestaat er nog onze kerheid over de consequenties die het aannemen van de wet met zich mee dreigt te brengen. Tot nu toe heeft alleen Venezuela aangekondigd uit protest, haar ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. In Tur kije heeft de Nationale Moslim partij een voorstel in het parle ment ingediend, om de betrek kingen met Israël te verbre ken. De voornaamste druk komt op het ogenblik echter van de kant van de Amerikanen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Muskie, heeft in ongekend felle bewoordingen Israël ervoor ge waarschuwd dat enige eenzijdige verandering van de status van Je ruzalem door Israël, tot gevolg kan hebben dat Egypte de vre desonderhandelingen afbreekt. Muskie noentde het voornemen van premier Begin zijn kantoren naar het Arabische oostelijke stadsdeel te verplaatsen een ern stige provocatie. ADVERTENTIE Met ingang van heden heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente opnieuw verlaagd van 10.9% naar (5 jaar vast). Bouwfonds is 'van huis uit' h ypotheekspecia/ist. Een garantie voi betrouwbaar advi Keuze uit verschillende hypotheekvormen. Vergaand aan uw te passen. r: U kunt bij Bouwfond woonbedragen (rente aflossing) per maand betalen: handig voor uw huishoud budget. Bouwfonds geeft u inzicht in alle aspecten van de hypotheek. U heeft daar recht op bij zo'n belangrijke beslissing. Bouwfonds kent de weg bij bank en notaris. Voordeel voor u: 'n snelle afwikkeling met geld en notariële acte. Bouwfonds verstrekt hypotheken op alle huizen, dus ook op niet Bouwfondshuizen en bestaande panden. 'n Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis Stuur mij nadere informatie over de Bouwfonds-hypotheken. Bon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds, Antwoordnummer 15, 2300 WB Leiden. Naam Adres Postcode/Plaats nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9