Extra banen voor trendvolgers Politie Maastricht op spoor nieuwe vorm van zwendel met speculaties Actie tegen spookrijden Nederlanders gevangen in Maassluizen Jeugdbeleid wordt taak minister CRM I Donderdags openhuis en koffie. D® Politieklachten vaak lichte' gevallen daar blijft'n mens gezond bij! Christen-Turken slapen in de buitenlucht WOENSDAG 30 JULI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 MAASTRICHT (GPD) - De ge meentepolitie van Maastricht heeft zich voor de niet geringe opgave geplaatst, klaarheid te brengen in internationaal ver sluierde frauduleuze praktijken op de zogenaamde goederenter- mijnmarkt, waaraan een beleg gingskantoor in Maastricht zich schuldig zou hebben gemaakt. Het kantoor, dat schuil gaat ach ter de naam „International Bro kers Service", is het enige in zijn soort in ons land en vestigde zich vorige jaar in de provinciehoofd- stad. Het staat onder de verden king, ter beschikking gesteld geld van cliënten te hebben op gestreken in plaats van dit te be leggen. Ook winsten uit beleg gingen zouden niet zijn uitge keerd. In deze zaak zijn vier arrestaties verricht. De twee diirectieleden, de 37-jarige M.H. uit Maastricht en 39-jarige W.V. uit Kerkrade blijven ingesloten. De aangehou den manager en zijn assistent van het inmiddels gesloten kantoor, zijn weer op vrije voeten gesteld. Met haar onderzoek in deze ui terst moeilijke zaak verricht de Maastrichtse politie als het ware pionierswerk, omdat deze vorm van zwendelpraktijken tot dus ver voor ons land nieuw is. Op een goederentermijnmarkt worden goederen bij voorbeeld in januari aangekocht. Er wordt dan nog geen betaling verricht en de goederen worden pas na een lange termijn (bijvoorbeeld sep tember) geleverd. Het speculatieve zit hem hierin, dat degene die de goederen heeft ge kocht probeert om ze voor de le verdatum met winst te verkopen. De aankoper hoopt dan te profi teren van een eventuele prijsstij ging. De goederentermijnmark- ten bevinden zich onder meer in Londen, New York, Chicago en Tokio. Deze markten verschillen van aan- delenbeurzen doordat er met kleinere bedragen wordt ge werkt. Het IBS-kantoor fungeer de als een schakel tussen beleg gers en de goederentermijnmark- ten. De zaak is aan het rollen gekomen na klachten bij de politie van cliënten die geen geld zagen te rugkomen van door hen gekoch te opties, waarmee op goederen- termijnmarkten. winst was ge boekt. Naar aanleiding hiervan deed de Maastrichtse politie een inval in het kantoor en nam daar alle stukken in beslag. De bevin dingen van de politie gaven vol doende grond om over te gaan tot arrestaties. Is het IBS-kantoor in Maastricht uniek in ons land, Duitsland en ook in Zwitserland tieren ze welig. Vooral in Duitsland waar deze kantoren als paddestoelen uit de grond zijn geschoten, zijn er het vorig jaar vele opgerold. Het speurwerk naar deze zeer ge compliceerde vorm van zwendel, vergde in Duitsland de inzet van 260 man politie. „We zijn er hier onmiddellijk opge sprongen, omdat we het paddes toelen-effect, zoals dat in Duits land en in Zwitserland is opge treden, willen voorkomen", aldus inspecteur P. Houten van de Maastrichtse recherche, die zich inmiddels in de zeer specialisti sche en ondoorzichtige materie heeft vastgebeten. Bij het onderzoek, dat nog in een beginstadium verkeert en waar bij wegens het bijzonder specia listische karakter van de zaak een rijksaccountant is ingeschakeld, hebben zich de verdenkingen opgestapeld dat het IBS-kantoor geldbedragen die door cliënten voor de aankoop van opties ter beschikking waren gesteld, voor een deel niet heeft belegd maar in eigen zak heeft gestoken. Ook het feit dat ongeacht het verloop van de koersen op de goederenter- mij nmarkten aan cliënten een winst van 10 procent werd gega randeerd, heeft volgens de politie dit kantoor in een merkwaardig daglicht geplaatst. Het feit dat het aantal aangiften van gedupeerde betrekkelijk gering is verklaard de officier van justi tie te Maastricht, mr. J. Reijntjes, uit het gegeven dat cliënten van dit soort kantoren, meestal spe culeren met zwart geld. Voor de Maastrichtse politie is het inmiddels wel duidelijk dat ze gedoken is in een bijzonder moeilijke zaak, die een taai on derzoek vergt. Een grote moei lijkheid daarbij is dat de schakels leiden naar vrijwel alle delen van de wereld. LEIDSCHENDAM (ANP) - Van de vijfduizend arbeids plaatsen die in het kader van het arbeidsplaatsenplan 1980/1981 mogen worden gecreëerd, zullen er duizend komen in de zogenaamde trendvolgsectoren. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid en milieuhy giëne heeft haar goedkeuring ge hecht aan de uitvoering van een beleid dat daarop is gericht, zo deelt haar ministerie mee. Met het arbeidsplaatsenplan beoogt de regering onder meer vermindering van de werkloos heid onder die groepen die op de arbeidsmarkt een kwetsbare po sitie innemen, zoals langdurig werklozen, vrouwen en school- Wateroverlast kost Limburgse boeren bijna vijf miljoen ROERMOND (GPD) - Nu sinds gis teren ook het water uit het geheel overstroomde Roerdal - tussen Vlodrop en Roermond - is gaan terugwijken, zijn de landbouwin- stanties in Limburg begonnen aan het opmaken van de over- stromingsschade. Vaststaat, dat in de winterbedding van Maas en Roer alle tuinbouwgewassen en nagenoeg de hele hooi-oogst zijn vernietigd. Voor de aardappel oogst wordt gevreesd; de bieten- oogst is misschien nog te redden. Het provinciaal consulentschap voor de Veeteelt en Akkerbouw raamt de schade voor de Lim burgse boeren voorzichtig op 5 miljoen. Volgens Norbert Puijts, voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond LLTB, zal het nog wel een dag of tien duren eer de totale schade exact kan wor den berekend. "Wanneer het weer goed blijft en de boeren meteen gaan schoffelen, kunnen de bieten behouden blijven. De aardappelen zijn een vraagteken: er moet nog blijken of zij in de grond zijn verrot. Maar de tuin- bouwprodukten zijn verloren en het hooiland is met een dikke laag slib bedekt, zodat veel vee boeren gedwongen zullen zijn hun land geheel opnieuw in te zaaien", aldus Puijts. De LLTB hoopt dat de gedupeerde boeren in aanmerking komen voor de Rijksgroepsregeling (f22.500 per bedrijf voor het net- to-levensonderhoud) plus kosten van nieuw zaai- en plantgoed, zo als tijdens de droogteramp van 1976. verlaters. In 1980 komen er voor die groepen 3.500 arbeidsplaat sen bij en volgend jaar 1.500. Bij de verdeling van de arbeids plaatsen wordt extra aandacht gegeven aan het noorden van het land en aan het herstructure ringsgebied Limburg, dit in ver band met de hoge werkloos heidscijfers in deze gebieden. Aan de uitgifte van arbeidsplaatsen is de voorwaarde verbonden dat de beschikbare arbeidsplaatsen worden aangemeld bij de Ge westelijke Arbeidsbureaus (GAB). Na die aanmelding staan de vacatures gedurende vier we ken ter exclusieve beschikking voor bemiddeling van het GAB. Daarna is vrije werving mogelijk, aldus volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Met de volledige uitvoering van het plan van volksgezondheid is een bedrag van 50 miljoen gulden op jaarbasis gemoeid. DEN HAAG (GPD) - Het kabi- net heeft besloten minister Gardeniers (CRM) verant woordelijk te stellen voor het coördineren van alle aspecten van het jeugdbeleid. Doel hiervan is te komen tot een beter samenhangend beleid, zodat elk afzonderlijk besluit wordt bekeken op de gevol gen voor het gehele jeugdbe leid. Dit blijkt uit de raamnota jeugdbeleid, die het kabinet gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. Een eer ste stap op weg naar een ver beterde coördinatie heeft het kabinet inmiddels geno- Staatssecretans Kraaijeveld- Wouters, die het stuk heeft gepubliceerd deelt de Kamer namelijk mee dat elke minis ter in het vervolg jaarlijks een overzicht geeft van de activi teiten op zijn department. Naast beleidsvoornemens en beleidsontwikkelinge n heeft dit ook betrekking op de wet gevende activiteiten, schrijft mevrouw Kraaijeveld. In de nota, die werd samenge steld op verzoek van de Ka mer, wordt voorts een aantal adviesaanvragen over jeugd zaken aangekondigd. Deze zullen gericht worden tot de onlangs geïnstalleerde Raad voor het Jeugdbeleid. Hierbij gaat het onder meer over de positie, die jeugdigen innemen in onze samenleving en hoe zij een optimale ont plooiing kunnen bereiken. Minister Gardeniers van CRM Verder wil het kabinet weten welke groepen jeugdigen mogelijk niet toekomen aan een goede ontploiing en wel ke taak daaruit voortvloeit voor de overheid. De nota schetst vooral de ont wikkelingen die het jeugd beleid heeft doorgemaakt, sinds minister Klompé in iy69 de nota Jeugdbeleid uit bracht. Centraal hierbij staat de verschuiving van over heidsbemoeienissen van de vrije-tijdsbestcding naar de maatschappelijke ontwikke ling van de jeugdigen. Terwijl veel verschillende de partementen delen van het jeugdbeleid voeren, maakt de maatschappelijke ontwikke ling een betere coördinatie wenselijk. De nota bevat voorts een beknopte analyse van de situatie van de jeugd in de samenleving en van de maatschappelijke ontwikke lingen, die daarop van toe passing zijn. Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen. Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode op zjn best. Vrijblijvend^ natuurlijkj. i de Rijksweg 12 een bord EDE (GPD) - Rijkswaterstaat is gisteren een campagne tegen het verschijnsel spookrijden begon nen. Halverwege de afrit Ede- Wageningen van Rijksweg 12 werd een verkeersbord Verbo den inrijden' voor alle verkeer geplaatst, met daaronder de waarschuwing „Ga terug". De borden zijn zodanig geplaatst, dat ze met de voorkant zichtbaar zijn voor automobilisten die de ver keerde richting zijn ingesla gen. De regionale diensten van Rijkswa terstaat hebben opdracht gekre gen de afritten van autosnelwe- gen nog eens te bekijken op hun markering en bebakening. Het onderbord met „Ga terug" zal langs alle afritten worden ge plaatst. Bovendien zal in het registratiesys teem van verkeersongevallen een aparte codering voor ongevallen van spookrijders worden inge voerd. Dat maakt bestudering van dit verschijnsel gemakkelij ker. De afgelopen tijd hebben er vrij veel ongelukken plaatsgevonden met automobilisten die op een autosnelweg tegen de stroom in reden. Oud-voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer werd daar onder meer het slachtoffer van. De campagne van Rijkswater staat duurt ongeveer een half jaar. Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406. DINANT (GPD) - Ongeveer 400 Nederlanders zitten al anderhalve week op 100 plezierjachten „gevangen" tussen twee stuwen op de rivier de Maas nabij de Belgische stad Dinant. Door ontregelde sluizen en ver nieuwde stuwen kunnen de vakantiegangers niet naar huis varen. De schade aan de stuwen ontstond vorige week zondag, toen een vloedgolf op een zijrivier honderden carvans van drie campings wegsleurde en op de stuwen in de Maas wierp. De Nederlanders hebben sindsdien geen enkele hulp ontvangen van de Belgische autoriteiten. Zij zijn daar zeer boos over, temeer omdat een deel van de gestrande vakantiegangers alweer aan het werk had moeten zijn. De jachteigenaren vinden hun boot te kostbaar om onbeheerd échter te laten. Ze zijn bang dat dan alles eruit wordt weggeroofd. Gisteren zijn twee vertegenwoordigers van de ANWB polshoogte komen nemen. Zij hopen staatssecretaris Smit-Kroes te bewegen druk op de Belgische autoriteiten uit te oefenen, waardoor die meer actie zullen mondernemen. Met de opvarenden van de plezierjachten werkt de ANWB voorts aan een soort evacuatieplan. Volgens een van de ANWB-woordvoerders is het noodzakelijk dat de Nederlanders snel worden geholpen, omdat de irri tatie over het gebrek aan informatie en medewerking van de Belgische zijde, dreigt om te slaan in onderlinge ruzies. Officieren supertanker op borgtocht vrijgelaten ROTTERDAM (ANP) - De kapitein en de eerste stuurman van de ge knakte supertanker 'Energy Concentration' zijn op borgtocht vrijgelaten. Dit heeft de Rotter damse politie gisteren bekend gemaakt. De twee moeten vrijdag terechtstaan voor het ongeluk met de supertanker, vorige week in de Europoort. Door een fout in de ladingverdeling knakte het schip tijdens het lossen van olie in de zevende petroleumhaven. De gezagvoerder van het schip wordt hier in principe voor ver antwoordelijk geacht, terwijl de eerste stuurman doorgaans het lossen en laden begeleidt. Het knakken van de 'Energy Concen tration' is het tweede grote on geluk met een tanker van de Hongkongse reder C.Y. Tung. NIJMEGEN (ANP) - Klachten die worden ingediend over onjuist politie-optreden, hebben in door snee betrekking op lichte geval len. Bovendien zijn de klagers meestal mensen die vertrouwen in de politie hebben en die in dit vertrouwen zijn teleurgesteld. Dit concludeert het instituut voor ADVERTENTIE toegepaste sociologie van de uni versiteit van Nijmegen in een on derzoek naar het ontstaan van klachten over politie-optreden. Het ITS heeft in de gemeenten Den Haag, Nijmegen en Leeu warden ruim 130 klachtendos siers onderzocht. Uit de dossiers bleek dat klachten nauwelijks afkomstig zijn van personen uit de lagere sociale la gen en dat middenstanders onder de klagers sterk zijn oververte genwoordigd. Ook ontbreken klachten van mensen die zware overtredingen hebben begaan, terwijl, aldus het ITS, het niet valt aan te nemen dat de politie zich correcter gedraagt naarmate de burger een zwaardere overtre ding begaat. De onderzoekers hebben geconsta teerd dat er in de drie gemeenten grote verschillen bestaan in de wijze waarop klachten worden afgehandeld. Den Haag en Nij megen hebben vrij gedetailleerde klachtenprocedures. terwijl Leeuwarden nauwelijks een dui delijke regeling kent. Het publiek zal eerder geneigd zijn een klacht in te dienen als men het gevoel heeft dat de klacht serieus beke ken wordt. Afwezigheid van klachten hoeft dus bepaald niet aan te geven dat het betreffende politiekorps zich altijd keurig gedraagt. Politiewerk zal juist door zijn aard vaak tot klachten aanleiding geven, omdat de be trokken burger door de politie man wordt terecht gewezen en dat zal snel tot irritatie aanleiding geven, aldus de onderzoekers. Volgens de onderzoekers is de ma nier waarop een klacht binnen het korps wordt behandeld in belangrijke mate bepalend voor de verhouding tussen politie mensen en publiek. Van belang is in dit, verband of klachten be dreigend werken ten aanzien van de betrokken politieman. Zo wordt bijvoorbeeld in Nijmegen van iedere klacht een aanteke ning gemaakt in het persoons dossier van de betrokken agent, terwijl dit in Den Haag alleen ge beurt. als er op grond van de klacht disciplinaire maatregelen tegen de agent genomen zijn. Om het ontstaan van klachten over politie-optreden beter in kaart te brengen is volgens het ITS verder onderzoek noodzakelijk. Van groot belang is het daarbij dat ook de klachten worden opge spoord die wel bij het publiek le ven, maar door gebrek aan ver trouwen in de politie of de klach tenprocedure niet worden inge diend. HENGELO (ANP) - Twee christen-Turkse families in Hengelo overnachten in de open lucht wegens gebrek aan woonruimte. Het gaat om zestien mensen, die wachten op een uitspraak over hun asielaanvraag in Nederland. Begin mei kwamen ze naar Nederland en trokken illegaal in een Hengeloos huis. Deze woning is eigendom van een andere christen-Turk. Hij wil er in gaan wonen zodra de woning is opgeknapt. Mo menteel is het huis volgens de gemeente uit een oogpunt van volksgezondheid volko men ongeschikt voor bewo ning. Het is vooral om die re den dat de gemeente de ille gale bewoners er enkele ke ren op gewezen heeft dat ze moeten uitzien naar andere huisvesting. Omdat dit geen effect heeft gehad zijn de Turken maandag uit de wo ning gezet. Ze zijn op het trot toir voor het huis gaan zitten, aangezien er voor hen geen ander onderdak beschikbaar Wethouder Bijsterbosch van Hengelo: "We hebben voor de opvang een pension in Lon- neker. maar dat is momenteel overvol. Bovendien is het zo dat asielzoekers zelf woon ruimte moeten zoeken zolang hun aanvraag in behandeling

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7