'Mensen daar zijn zo eenzaam, zo ellendig' Busroutes in stad worden tijdje omgeleid Beestenspul in september Door rem getrapt Leidse stadsrubriek WOENSDAG 3$ JULI 1980 LEIDEN - "We twijfelen er niet aan dat de jongen in Rus land een goede behandeling krijgt, maar de mogelijkhe den daar zijn uitgeput. In het Westen zijn er echter nog experimentele behandelingsmethoden die wellicht een oplossing zouden kunnen bieden. Wat nu in Rusland ge beurt is mensonterend". Aan het woord is de Leidse hoogleraar prof. dr. A. Zwaveling. Hij is chirurg op de afdeling heelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Sanen met v ier andere hoogleraren is hij al ruim een half jaar bezig de 16-jarige Russische jongen Sascha Landsman de Sowjet- Unie "uit tc schrijven". De jongen, dit enig kind is. lijdt aan leukemie (bloedkanker). In Amerika denkt men ie jongen misschien nog te kunnen helpen. De Russische overheid weigert de ouders van het kind echter een uitreisvisum te geven. Het vijftal, dal zoals we maandag meldden, op de bres staat voor de Russi sche leukemie-patiënt Sascha Landsman, is aangesloten bij de Amser, de Stichting Adoptieprogramma van Medici voor Slachtoffers van de Effecten van het Refusnikisme. Een Refusnik is een Russische onder daan aan wie een uitreisvisum is geweigerd. Het doel van de Amser is het loskrijgen van visa voor in aanmerking komende Refusniks (urgentie gevallen). De medewerkers van de Amser komen over het algemeen uit de wetenschappelijke wereld. Prof. Zwa veling is voorzitter van de Amser. De leden van de Amser worden verdeeld in adoptiegroepen die voor him adopté actie gaan voeren. De Leidse adoptiegroep maakt zich sterk voor de Russische jongen. "Helaas nog zonder succes", zegt Zwaveling. Van uit Leiden leeft het al ruim zes maanden brieven en petities geregend in de Sowjet-Jnie, maar alles bleef onbeantwoord. Eén van de werkzaamheden zo'n adoptiegroep is het be- kendmaker van de adoptiezaak op congres:en. Daarvoor reist de Leidse hocgleraar prof. dr. M. Vink in september af naar Oost Europa om in contact te komen met de Russische minister van volksgezondheid Boris Petrovs- ky. "Waar en warneer deze ontmoeting precies gaal plaatsvinden is vol gens het Lédse comité nog niet te zeggen. Ii elk geval is het niet in Moskou" De Nederlaidse ambassade in Moskou had na het bekend wor den van d? plannen van prof. Vink al direct geinformeerd waar de ontmoetng tussen Vink en de Russische bewindsman zou plaatsvindai. Men toont bij de ambassade in de Russische hoofdstad veel belangstelling voor de activiteiten van de vijf hoogleraren. De jongen wéar het in dit geval al lemaal om draait, is ondertussen doodziek. 'Minstens één van de ouders, mar eigenlijk beiden, moeten de pngen kunnen verge zellen naar het Westen", zegt prof. Zwaveling. "Die mensen zitten met let idee dat er hier in het Westen iets aan de ziekte van het kind kaa worden gedaan; dat het nog een goede kans maakt. Die kans worct hun dan onthouden omdat ze geen visum krijgen. Dat is mensonterend. Deze mensen zullen lateraltijd denken, hadden we maar jekund, hadden we maar naar het Westen kunnen gaan". De motor aciter de Amser is me vrouw I. hoach uit Alphen aan den Rijn. Zij heeft zich al enkele jaren voor dergelijke mensen in Rusland irgezet, zegt prof. Zwa veling. "De Amser is helemaal alleen docr haar opgezet. Haar bedoeling is de "kleine man" in de Sowjet-Unie te hulp te snel- In verband niet opbrekingen t Prof. Zwaveling: "Technisch LEIDEN - In verband met een aantal werkzaamhe den (riolering, asfaltering en reconstructies) in de gemeente Leiden zullen met ingang van maandag 4 augustus een aantal bus routes in de stad worden gewijzigd. Zo zullen de werkzaamheden aan de Hooigracht en de ir. Driessen- straat voor de NZH-lijnen 13, 14 en 60 tot gevolg hebben dat tus sen de Korevaarstraat en de He rensingel wordt gereden via Le vendaal. Plantage en Zijlsingel. Deze wijziging zal ongeveer veer tien dagen duren. NZH-lijn 43 zal in die tijd tussen Korevaarstraat en Station worden gereden via Breestraat. Kort Rapenburg, Prinsessekade, Nieuwe Bees tenmarkt, 2e Binnenvestgracht. Stationsweg en Steenstraat. De lijnen 2, 12 en 13 van Centraal Nederland die komend vanaf de Lage Rijndijk/Kooilaan richting station gaan, zullen, vanaf maan dag, via de Herensingel, Mare- singel, Oude Herengracht, Lan- gegracht en verder via de nor- drukken flink op het budget", zegt prof. Zwaveling, die nog maals benadrukt dat de Amser er is voor Russen die tussen de wal en het schip dreigen te vallen. "Voor de grote geleerden en derge lijke mensen wordt al veel ge daan. Wij zetten ons onder andere in voor gezinnen van de leden ernstig ziek is of voor gezinnen die uit elkaar zijn. Bijvoorbeeld voor een gezin waarvan de kinderen buiten Rusland wonen en de moeder in dat land. De kans is groot dat zij haar kinderen nooit meer zal te rugzien". Prof. Zwaveling: "Het gaat niet on der het mom van wij in het Wes ten weten het beter, maar die mensen daar zijn zo eenzaam, zo ellendig. Technisch hebben ze het daar allemaal wel goed voor elkaar, maar er is niemand die om je geeft. Dat soort mensen willen wij helpen" THIJS JANSEN ADVERTENTIE Bloemschikwedstrijden in De Waag dinsdag, woensdag en donderdag, 29, 30 en 31 juli tussen 16.00-18.00 uur. DEN HAAG - Het laatste weekein de van september zullen de Groenoordhallen van Leiden weer gevuld zijn met bijen, hoen ders, konijnen, vogels, geiten, honden, katten en tal van andere huisdieren. Voor de vijfde maal wordt dan de manifestatie Beestenspul '80 ge houden. Behalve het tentoon stellen van huisdieren zullen er ook wedstrijden worden gehou den als het concours d'élégance, de verkiezing van de Studenten geit 1980 en de Persmuis van het jaar. Naast al deze levende have zullen er kraampjes zijn met informatie over het houden van dieren. De organisatoren verwachten op za terdag 27 en zondag 28 september een fors aantal bezoekers voor deze grootste dierenshow in Eu ropa. Verleden jaac trok het eve nement in twee dagen 50.000 be langstellenden. Al degenen, die de bloemschikkunsl beoefenen worden nu in de gelegenheid gesteld om onder leiding van Ons Buiten" hun creativiteit te meten met anderen De gemaakte stuk|es zullen door een deskundige |ury worden beoordeeld en voor de winnaars zi|n interessante prijzen beschikbaar. Vrijdag 1 augustus worden bovendien de gemaakte stukken tentoongesteld Aanmelden vanaf 16.00 uur in Dc Waag op i bovengenoemde dat ^3» LEIDEN De bloemen wordei beschikbaar gesteld Ander gewenst LEEFT materiaal moet door de c' zelf worden meegenomen. len" Een groot prcbleem voor de Amser is geld. "V}oral de portokosten LEIDEN - Een 41-jarige automo biliste uit Yianen trapte gister morgen finaal door haar rem toen zij voor rood licht wilde stoppen op de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Sumatrastraat. Desalniettemin kwam zij toch tot stilstand: met een klap vloog zij tegen het rode verkeerslicht aan. De vrouw kwam er met schaaf wonden af. De voorzijde van de wagen is geheel beschadigd. De wagen i keuring r gebracht. Botsing Twee bromfietsers botsten gister middag frontaal op elkaar op het fietspad van de Rijndijk. Beiden raakten licht gewond. Een 17-jarigë brommer uit Dronten passeerde twee fietsers zonder dat hij de weg voor hem goed kon overzien. Een 16-jarige brommer uit Katwijk kon de ander niet meer ontwijken. De Drontenaar heeft diepe sneden in het linkerbeen. De Katwijker heeft letsel aan de linkerarm. Beiden zijn overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis. Surfplank los Een 23-jarige Leidse automobilist wilde gisteren vanaf de Room- burgerweg de Kanaalweg oprij den. Een auto op de Kanaalweg zag hij te laat. De man ging op de remmen staan. De surfplank op zijn auto schoot los en kwam pre cies onder de wielen van de auto op de Kanaalweg. Deze auto schoot tegen een boom. Een 64-jarige Leidse hield aan het ongeluk een bovénarmbreuk over en werd naar het Diacones senziekenhuis vervoerd. Haar man. de 66-jarige bestuurder van de auto, mankeerde niets. De wa gen werd aan de rechtervoorzijde zwaar beschadigd. door René van der Velden Jaap Visser Te hooi en... Op de fietspaden op de ver nieuwde Hooigracht hebben we al eens een kritische blik geworpen. Ze zijn te smal. Fietsers worden gehinderd door half op het fietspad staande bomen en door slor dig geparkeerd autoblik. Een attente lezer wees ons erop dat het Hooigracht-voetpad ter hoogte van het Ir. Dries- senplein ook nietje dat is. "Je wordt gewoonweg het fiets pad opgedreven". Dat komt enerzijds door ver vooruit stekende bumpers van op het plein geparkeerde wagens, anderzijds door de nieuw ge plante bomen op de stoep. Palen staan met een reikwijd te van dik een meter rondom de boom om de boom over eind te houden. De voetganger zit ermee. Er is de keus tussen het kris-kras langs bumpers en palen te lo pen of de rechte maar gevaar lijker weg over het fietspad te kiezen. "Dat voetpad, dat is mislukt dus", geeft een verkeersdes- kundige van de gemeente volmondig toe. "Het planten van de bomen en het aanleg gen van het voetpad zijn niet goed op elkaar afgestemd. Toen we aan het voetpad be gonnen stonden die bomen er al zo ongelukkig". Volgende week, na de bouw vakvakantie, gaan de uit voerders en ontwerpers van de vernieuwing van de Hooi gracht om de tafel zitten. Alle onvolkomenheden worden dan doorgesproken. Bekeken wordt of er (nog) wat aan te doen valt. Verbeteringen die al in de pen zitten zijn bijvoorbeeld het boomvrij maken van de fiets paden aan de Hooigracht in het najaar en het aanbrengen van suggestiestroken ter hoogte van de Leidse Duin water Maatschappij. Op dat punt ontmoeten auto's en fietsers elkaar; af en toe op een pijnlijke wijze. È\\J Een voetganger moet uitwijken Banana split Waar we tegenwoordig al niet worden bespied door heime lijk opgestelde camera's! Vooral winkelcentra hebben er een handje van de klanten met een camera op de al dan niet grijpgrage vingers te Ook de Leidse politie hanteert de camera. Als de winkeldief ontsnapt aan het oog van de camera en als de winkelchef aangifte van diefstal wil doen bij de politie dan staat de winkelchef ook op het beeld. Bij de hoofdingang van de politie aan het Zonneveld, bij dc dienstingang aan de Lan- gebrug en binnen staan in to taal vier camera's opgesteld. Vier monitors op de meldkamer laten de dienstdoende agent zien of ongewenste persona ges tot de politieburelcn wil len doordringen. Een politie woordvoerder kon zich des gevraagd niet herinneren dat er ooit zo'n voorval was ge weest vóórdat de camera's waren opgesteld. Maar tochvooral in de dienstin gang aan de Langebrug kan iedereen "zo maar" naar bin nen en je weet maar nooit Eenvoudiger zou misschien zijn de ingang bij de Lange brug afsluitbaar te maken; evenals de politie de burger aanraadt have en goed goed af te sluiten. Het nut van de an dere drie camera's lijkt ons helemaal verte zoeken. Bij de hoofdingang zitten constant politie-mensen. Enwelk persoon die in de ogen van de politie verdacht is (in principe iedereen?) heeft er plezier in zich in het hol van de leeuw te wagen Op het moment werkt er overi gens slechts eén camera; die aan de Langebrug. De drie andere zijn in de reparatie. Tijdens de reparatie heeft niemand een inbraakpoging in het politiebureau gewaagd. Koni nu vordt Regeren is vooruitzien wel beweerd. In elk geval heeft PvdA-ge- meentcraadslid Marit—Anne Koning vorige maand een vooruitziende blik gehad. "Wedden dat ons werk nog eens vakkundig wordt over gedaan" zei zij toen hijgend. Samen met de PvdA-raads- leden Kessen en Van der Pluijm had Koning een tegel pad aan de Kooilaan gemaakt zodat de buspassagiers niet meer bovenop een struik of in de modder hoefden uit te stappen. Zonder resultaat hadden de drie raadsleden herhaaldelijk in gemeentecommissies om een verharde bushalteplaats aan de Kooilaan gevraagd. Na maanden zeuren hadden zij de spade zelf ter hand geno- Zoals Koning een maand gele den reeds voorspelde hebben echte straatmakers het werk onlangs overgedaan. Waal weg "Waar blijft Waal nou?". De ju bilerende aquariumvereni ging De Natuurvriend zat af gelopen vrijdag bij de ope ning van de Aqua Hortus met de handen in het haar. Loco- burgemeester Cees Waal werd verwacht om twee zilve ren legpenningen van de ge meente uit te reiken. Waal bleef weg. Na een uurtje wachten heeft de voorzitter van De Natuurvriend P. van der Pompe, die de huldiging al in het water zag vallen, de legpenningen noodgedwon gen zelf maar uitgereikt. Aan Piet Koenen voor de mooiste zoetwaterbak en aan Dave Piket voor de mooiste zeewa terbak m 1980. "We hebben naar Waal gezocht, maar we konden hem nergens vinden", zegt Van der Pompe desgevraagd. Dat is helemaal niet verwon derlijk want Waal was vorige week met vakantie Het loopt overigens aardig vol op de aquariumtentoonstel- ling in de Oranjerie van de Hortus Botanicus waar dus ook de bekroonde bakken van Piket en Koenen te be wonderen zijn. In drie dagen zijn reeds 2800 mensen de kassa gepasseerd onder wie veel buitenlanders. Elke dag wordt het drukker. De Aqua Hortus duurt tot en met 10 augustus. male route rijden. Komend vanaf Leiden station zullen deze buslij nen rijden via de Langegracht. Oude Herengracht. Haven. Zijl poort naar de Lage Rijndijk en verder normaal. Ook deze route- wijziging zal veertien dagen du- In verband met de afsluiting van de Haagweg en het Noordeinde zullen de NZH-lijnen 13, 14 en 30 ongeveer drie maanden een ge wijzigde route moeten rijden. Gedurende deze periode zullen de lijnen 13 en 14 worden omge leid via De Vink en de Haagse Schouw. Het trajectgedeelte tus sen Leiden Zuidwest en station via Kort Rapenburg, Steenstraat en Nieuwe Beestenmarkt, komt te vervallen. Lijn 30 zal gedurende drie maanden vanaf de Haagse Schouw recht streeks van en naar het station rijden via de Plcsmanlaan. Ook in dit traject komt het gedeelte tus sen Haagse Schouw en het sta tion, via Leiden Zuidwest. Kort Rapenburg, en Steenstraat/ Nieuwe Beestenmarkt, te ver vallen. Bij de halten langs de Rijndijk zal gedurende deze tijd lijn 13 en 14 stoppen. Passagiers van en naar Leiden Zuidwest kunnen op de tijdelijke halte "Haagsche Schouw" (halte lijn 43) overstap pen van lijn 13 of 14 op lijn 30 en omgekeerd. Zij dienen daarbij aan de andere zijde van de weg in te stappen dan waar men is uitge stapt. Tijdens de duur van de werkzaam heden aan de Haagweg en het Noordeinde zal zowel voor lijn 13 en 14 als voor lijn 30 ook een ge wijzigde dienstregeling gelden. Deze is gratis verkrijgbaar bij de NZH-haltekantoren en bij alle stadsbussen. Vakantie (1) Clubhuis Morschwijck organi seert morgen wedstrijdspel letjes voor kinderen van vier tot acht jaar. Deelnemertjes moeten om tien uur op het clubhuis aan de Topaaslaan zijn. 's Middags vanaf eén uur is er een tafeltennis-wedstrijd voor acht- tot dertienjarigen. Vakantie (2) In 't Spoort je. Bemhardkade 40 kunnen kinderen morgenoch tend hun eigen programma samenstellen (van tien tot twaalf uur), 's Middags staat er zwemmen op het program ma (twee uur). Vakantie (3) Kinderen uit de wijken Mare- dorp en Noordvest kunnen morgen weer bij het Volkshuis aan de Apothekersdijk te recht. Van tien tot twaalf uur wordt daar een "spel door het huis" gespeeld. Vakantie (4) In clubhuis Klein Matilo, Zaan- straat 126, kunnen kinderen van vier tot twaalf jaar m genoehtend kleien, 's Middags is er een d iscodans-wedst rijd. Vakantie (5) Een creatieve ochtend is er m gen in clubhuis Op Eigen Wie ken aan hel Valkenpad (Me- reuwijk) Kinderen van viei tot zeven jaar kunnen onder meer kleien, kralen rijgen en knutselen, 's Middags is er een instuif: sjoelen, voetbalspel, tafeltennisdammen en strips lezen, vanaf twee uur Vakantie (6) Clubhuis Groenoord aan c Musschenbroekstraat organ seert morgen een dagje-uit naar het strand. Om elf i vertrekt de bus; om drie uu hij weer terug. Duivensport PV De Blauwkras vloog met 74 duiven vanaf Bergerac De uitstap 1,4 en 10 F. v.d. Wete ring; 2en 3 J. Schipper; 3 W. Siera;6.H.Koome; 7en k W. v. d. Wetering; 9. N. v.d. Blom

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3