Topless: wel in Noord wijk, niet in Katwijk LCe/cfeel agenda Conflict rond LPG- tank bij garage Discriminatie ongehuwde moeder? Officier van justitie gaat nog maar zelden tol vervolging over99 Kinderen worden niet in burgelijke stand genoemd GEMEENTE WEIGERT VERGUNNING PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 30 JULI 1980 NOORDWIJK/KATWIJK/WASSENAAR - "Heeft u misschien mijn zoontje van vier ge vonden. Hij heeft donker haar en bruine ogen. Hij is nog maar net weg, maar ik zag de vlag buiten hangen, dus dacht ik dat hij misschien al hier was." Deze vraag is het afgelopen weekeinde het meest gesteld aan de bemanning van de politiepost op het Noordwijkse strand: ruim tweehonderd maal, al betrof het behalve verloren zoontjes natuurlijk ook zoekgeraakte dochtertjes. De blauwe vlag met het grote witte vraagteken - hangt die vlag uit, dan is een zoekgeraakt kind op de politiepost beland - gaat deze zomerse dagen en met name in de weekeinden regelmatig de lucht in. Aan de Wassenaarse Slag is die regelmaat er ook wel, maar het aantal zoekgeraakte kinderen was de afgelopen dagen toch nog minder dan op andere strandda- gen. Zo raakten zaterdag 6 en zondag 3 kinderen zoek, cijfers die wel eens hoger liggen. Vorige week was er nog een dag waarop 10 en een waarop 18 kinderen voor korte tijd spoorloos waren. In Wassenaar ontfermt de Red dingsbrigade zich met name om deze zoekgeraakte kinderen. De strandpolitie stuurt ouders of kinderen die elkaar zoeken door te sturen naar deze brigade die dan de hereniging probeert te bewerkstelligen. Duurt dit langer dan een uur, dan worden de red dingsbrigades en de strandpolitie van Den Haag en Katwijk ge waarschuwd omdat het nog wel eens kan gebeuren dat de kinde ren moederziel alleen en vaak in paniek geraakt in de richting van die gemeenten lopen. Crèche De Noordwijkse strandpolitie heeft voor zoekgeraakte kinderen zelfs speciale crèche ingericht in de strandpost. De vier leden van de Noordwijkse strandpolitie heb ben na een lange periode van be trekkelijke rust de afgelopen week weer volop werk om han den gehad. Het afgelopen week einde was volgens de politie van Katwijk en Noordwijk het druk ste van dit jaar. Niet alleen weggelopen kinderen, ook windsurfers bezorgen de strandpolitie heel wat werk. De trek van surfers naar de kust neemt nög steeds toe. De surfers die hun sport voor de Noordwijk se kust willen beoefenen zijn verplicht om zich bij de Noord wijkse surfclub aan te melden. Die hebben een clubgebouw aan de Koningin Astridboulevard. Vanaf het clubgebouw op het strand mag over een breedte van een kilometer worden gesurfd. De surfers mogen echter niet verder de zee op dan ongeveer driehonderd meter. Ook in Wassenaar moeten de sur fers, en trouwens ook de zeilers lid zijn van een vereniging. Daar naast moet iedereen die met een surfplank of een zeilbootje op zee gaat een reddingsvest dragen. De Wassenaarse reddingsbrigade, die op zomerse dagen zo'n 18 man aan het strand of op zee heeft en in de weekeinden ongeveer 30, houdt met name surfers in de ga ten. De zeilvereniging houdt aan de Wassenaarse Slag in eerste in stantie zelf haar leden in de gaten. De vereniging beschikt over een eigen reddingsboot. Kunnen zij het niet alleen rooien in een noodsituatie, dan wordt de strandpolitie en de brigade inge schakeld. Honden De aflandige wind (vooral aan het begin van het weekeinde) is voor de strandpolitie een sein om de baders extra goed in de gaten te houden. Die wind kan zwemmers die met luchtbedden en opblaas- bootjes de zee ingaan ver van de kust blazen. Regelmatig moeten zwemmers worden terugge stuurd, vooral de Noordwijkse en Katwijkse reddingsbrigades die per boot door de branding pa trouilleert doen dat. "De samenwerking met de red dingsbrigade is uitstekend. We kunnen daar ook met buiten", zegt politieman Houwaart, die aan zijn eerste seizoen op de strandpost bezig is. "Er zijn wel eens stemmen opgegaan om het gebruik van die opblaasdingen te verbieden, maar de mensen mo gen toch al zo weinig." Of men nou weinig mag of niet, in Wassenaar is het volgens de poli tieverordening in elk geval ver boden om vanaf het strand met allerlei drijvende voorwerpen, zoals luchtbedden de zee op te gaan. "We zijn hier strenger dan in andere gemeenten. Wij hoeven eigenlijk niet veel echte reddin gen te verrichten omdat we erg preventief optreden", vertelt Jenny de Bolster van de Wasse naarse Reddingsbrigade. Wat wel verboden is in Noordwijk is het meenemen van honden naar het strand voor de Noord wijkse boulevard. "Op het vrije strand ten noorden en zuiden van Noordwijk mogen ze los lopen", legt Houwaart uit. Bij de Lange- velder Slag mogen honden alleen aan de lijn het strand op. De Noordwijkse politie treedt streng op tegen mensen die toch nu hond meenemen naar het strand voor de boulevard. "We maken meteen procesverbaal op," zegt Houwaart, "er staan tenslotte duidelijk borden met aanwijzin gen". In Wassenaar is men wat betreft het meenemen van honden wat soe peler, vooral omdat het daar ook veel minder druk is aan het strand. Doordat men daar is aan gewezen op twee parkeerplaat sen kunnen maar een bepaald aantal strandbezoekers worden toegelaten, uitgezonderd diege nen die met fiets of bromfiets komen. Aan de Wassenaarse Slag mag de hond mee op het strand, maar dan wel aan de lijn. Toch komt het ook hier voor dat de mensen dit gebod overtreden. Het blijft dan van de kant van de politie veelal bij waarschuwin gen. Topless Met topless zonnebaden door vrouwen heft de Noordwijkse strandpolitie helemaal geen moeite. Het wordt gewoon toege staan, niet eens oogluikend. Houwaart "Officieel kan men er wel een aanklacht tegen indie nen, maar de officier van justitie gaat zelden meer tot vervolging over. Dan heeft het ook geen zin dat we proces-verbaal opma ken." Een gepensioneerd strandagent herinnert zich dat dat vroeger wel anders is geweest. "Er was een bepaald gedeelte van het strand waar je officieel alleen gekleed mocht komen. De mensen hiel den zich daar niet zo aan, maar als er dan een boer op de post kwam, die zei zich aan die zonaanbid- ders zonder badpak te storen, moesten wij die mensen vragen hun kleren aan te trekken." In Katwijk knijpt de politie echter geen oogje toe. Vrouwen "zonder bovenstukje" worden daar ge sommeerd dat stukje op de be stemde plaats aan te brengen. Gebeurt dat niet dan wordt proces verbaal opgemaakt. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse gemeentepolitie komt topless zonnen op het Katwijkse strand echter vijwel niet voor. De politiepost op het Noordwijkse strand wordt bemand door een ploeg van vier agenten. Zij heb ben de beschikking over een jeep en een speedboot om het twaalf kilometer lange strand in de ga ten te houden. Het afgelopen weekeinde kreeg de strandpolitie versterking van de reservepolitie. Die versterking was gezien de enorme drukte welkom. In de Wassenaarse post zijn drie agenten werkzaam. Op minder drukke dagen zijn het er twee. Verder krijgen zij veel steun van andere agenten van het Wasse naarse korps. Deze regelen ver der de hele verkeersafwikkeling van en naar het strand toe. OEGSTGEEST - In het kader van de kindervakantieactiviteiten inöegstgeest werden er vanochtend de monstraties gegeven met politiehonden. De honden lieten aan de Lange Voort in Oegstgeest iets van hun kunnen zien. Op de foto een bouvier die een zogenaamde misdadiger in de gaten moet houden. LEIDEN EN OMSTREKEN - Be scherming van de ongehuwde moeder of je reinste discrimina tie? Dat is de vraag die bij menig een zal opkomen die hoort hoe ongehuwde moeders en hun kin deren worden behandeld door de gemeente Leiden. Terwijl een lijst van alle andere pas geboren kinderen wel aan de krant wordt toegezonden ter publicatie, wor den de baby's van ongehuwde moeders bij voorbaat uit de lijst geschrapt. Wie dan ook de bur gerlijke stand in het Leidsch Dagblad doorleest, zal daar slechts kinderen in aantreffen waarvan beide ouders worden genoemd. Alsof er nooit "onwet tige" kinderen worden geboren. "Heel merkwaardig", vindt een mevrouw uit Leiden, die begin deze maand moeder werd zonder in het bezit te zijn van een trouw boekje. "Alle kinderen van vrouwen die bij mij op de zaal la gen in het ziekenhuis, werden wel in de krant genoemd. Wordt er soms enigermate van censuur toegepast?" "Bescherming van de ongehuwde moeder", zegt desgevraagd de chef van de afdeling bevolking van het gemeentehuis. "Sinds jaar en dag vermijden wij al dat de naam van een ongehuwde moeder en haar kind in de krant komt te staan. Dat kan vaak heel onplezierig voor de betreffende personen zijn. De meesten willen het ook niet". En op de vraag of de tijden niet zo zijn veranderd dat het ongehuwde-moeder- schap geen schande meer is: "Wij vinden dat we de ongehuwde moeder nog steeds in bescher ming moeten nemen. Bovendien kunnen wij de moeder zelf nooit vragen of de geboorte van haar kind in de krant mag worden vermeld. V-aak komt iemand van het ziekenhuis de geboorte aan geven", - Al lijkt een dergelijke wijze van be handelen van de ongehuwde moeder op zijn minst wat vreemd, Leiden is niet de enige gemeente die zo te werk gaat. Zo reageert een Leiderdorpse amb tenaar spontaan: "Nee, natuurlijk vermelden wij de kinderen van ongehuwde moeders niet. Dat zou toch veel te pijnlijk zijn?". In Zoeterwoude klinken soortgelij ke geluiden: "De meesten vinden het heel onplezierig wanneer uit de krant valt op te maken dat je ongehuwd moeder bent gewor den. En wanneer we aan vrouwen zonder trouwboekje moeten vra gen of ze prijs stellen op publica tie, vind ik datje dat ook aan alle andere moeders moet vragen. En dat voert veel te ver. Al worden er hier in Zoeterwoude nu niet zo veel kinderen geboren, toch zou het een hoop werk opleveren". Een kleine steekproef wijst uit dat slechts Amsterdam deze metho- ,de hanteert. Aan alle ongehuwde moeders wordt gevraagd of ze wel of niet in de burgerlijke stand van de plaatselijke krant willen. Stellen ze geen prijs op publica tie, dan gebeurt het niet. Nie mand wordt echter bij voorbaat uitgesloten. In de regio Leiden wordt echter nog steeds een streng onderscheid gemaakt tussen zogenaamde wettige en natuurlijke kinderen. Wethouder Tesselaar, plaatsver vangend loco-burgemeester in Leiden, hierover "Ik hoor nu pas voor het eerst dat er een dergelijk onderscheid wordt gemaakt. Volgens mij stamt dit uit een grijs verleden. Vroeger vonden de mensen het misschien wel een schande dat vrouwen onge trouwd kinderen kregen, maar die tijd is nu toch wel voorbij. Er komen tegenwoordig juist steeds meer mensen die bewust voor het ongehuwde moederschap kie zen. Ik zal dit punt eens met de afdeling bevolking opnemen". DEN HAAG/LEIDER DORP - "Wanneer ik geen LPG mag verkopen, ga ik weg uit de Touwbaan". Met deze woorden maakte de heer G.A.M. van Haas teren uit Leiderdorp giste ren aan de Raad van State duidelijk dat de hele kwes tie met de LPG-tank op zijn garagebedrijf hem erg hoog zit. De gemeente heeft hem namelijk verboden de tank te gebruiken voor de verkoop van gas. Eind vorig jaar besloten burgemeester en wethouders van Leiderdorp om Van Haasteren geen hinder wetvergunning te geven voor een LPG-station. Wel werd er ver gunning verleend voor de be staande garage met benzinesta tion aan de Touwbaan. In maart 1978 was Van Haasteren echter al begonnen met de bouw van een LPG-tank. Omdat later bleek dat er geen vergunning voor was, is de tank nog geen dag in gebruik geweest. Volgens de raadsman van Van Haasteren, de heer Koeman, is deze overbodige investering de schuld van de ge meente. Die zou eerder toezeg gingen hebben gedaan dat er wel een LPG-tank kon komen. Koe man vroeg zich af of dit soort praktijken nu zomaar kunnen. Volgens hem was er in dit geval totaal geen rekening gehouden met het zogenaamde "overgangs recht". Dit recht houdt in dat de gemeentebestuurder bij zijn be- slissingen rekening houdt met de voorgeschiedenis. De normen voor LPG-stations zijn de laatste jaren namelijk zeer verscherpt. Van Haasteren is hier nu het slachtoffer van omdat hij plan nen maakte toen een station nog wel mocht, en nu een vergunning moet krijger; nu de normen zo verscherpt zijn. Voor hem zijn er totaal geen overgangsregelingen getroffen, volgens Koeman. Ook de inspecteur voor de volksge zondheid en milieuhygiëne vindt echter dat de gastank in de Touwbaan niet is toe te staan. In zijn advies aan de Raad van State zegt de inspecteur dat de Touw baan is gelegen in een industrie wijk die grenst aan een woon wijk. Binnen een straal van 150 meter, gerekend vanaf het bedrijf van Van Haasteren, staan acht tien bedrijven, veertig woningen en een kleuterschool. Algemeen wordt aangenomen dat binnen 150 meter van een LPG-station zich niet meer dan honderd per sonen mogen bevinden. Dit is bij Van Haasteren ruimschoots wel het geval. De garagehouder blijft echter voet bij stuk houden. Wanneer hij geen gas mag verkopen, zegt hij te verdwijnen uit de Touwbaan. "Wanneer ik dit van te voren ge weten had was ik nooit een gara ge in de Touwbaan begonnen", verklaarde hij tegenover de Raad van State. "Ik ben nu erg in het nadeel omdat steeds meer auto's gas tanken. De rest van mijn be drijf is écht niet genoeg om het rendabel te maken". De Raad van State zal, nu beide par tijen gehoord zijn, binnenkort een advies aan de Kroon uitbren gen. Woensdag Leiden De Waag - Aalmarkt, wedstrijd bloem schikken, 16-18 uur. Stadhuisplein - start park-puzzeltocht, 18-19 uur. Nieuwe Rijn - vrouwencafé, 21 uur. Oegstgeest - demonstratie politiehon den, Lange Voort, 9.30 uur. Wassenaar - commissie maatschappe lijke voorzieningen, 19.30 uur- Donderdag Leiden De Waag - Aalmarkt, wedstrijd bloem schikken, 16-18 uur. Stadhuisplein - start park-puzzeltocht, 18-19 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café-avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Wassenaar - commissie financiën, 19.30 LEIDSCH £L DAGBLAD LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. ii Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Deze aanblik boden de Nederlandse stranden de afgelopen dagen. Een gezellige drukte, die voor de strandpolitie echter heel wat werk oplevert.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2