LEIDSCH DAGBLAD Thatcher overleeft weer motie van wantrouwen Speeltuin gesloten na gifvondst in de bodem Japanse auto-export slaat alle records Leger Suriname vervangt leden Militaire Raad vandaag Carter belooft opening WOENSDAG 30 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36229 Direcleur G Koopman Bu'eau Wine S'ngeM ^,°rS«,eurABMDScPhr;ans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Datsun nu na GM en Toyota de grootste TOKIO (Reuter) - De jongste gege vens over de auto-export van Ja pan laten duidelijk zien dat be richten over de niet te stuiten opmars van Japanse auto's op waarheid berusten. De vereniging van Japanse autofa brikanten heeft laten weten dat er in de eerste zes maanden van dit jaar 2.93 miljoen auto's zijn uitge voerd, een recordaantal. In vergelijking met de eerste helft van vorig jaar, toen er 2.12 mil joen werden geexporteerd, bete kent dit een toeneming met 37.9 procent. De uitvoer van personenauto's kwam neer op maar liefst 1.97 miljoen stuks, 34.8 procent meer dan in de eerste helft van verle den jaar. Er werden 928.900 vrachtwagens uitgevoerd en 28.600 bussen, een toeneming met respectievelijk 43.5 en 102.2 procent. Meer dan de helft van de in Japan geproduceerde auto's ging naar het buitenland. Dit houdt in dat ook de autoproduktie een re cordgrootte bereikte. Er liepen er 5.28 miljoen van de band. De uitvoer naar de EEG bedroeg 476.200 auto's, 4.6 procent meer dan de 375.000 in de eerste helft van vorig jaar. Het Japanse autoconcern Nissan (Datsun) is de eerste helft van dit jaar de op twee na grootste auto producent ter wereld geworden. Uit cijfers van Nissan blijkt dat General Motors bovenaan staat, dat Ford van de tweede naar de vierde plaats ging en dat Toyota de tweede plaats heeft ingeno- Geen vertrouwen in de oude raad (Van onze correspondent Ruud de Wit) PARAMARIBO - Vrij on verwacht heeft de bevel hebber van het nationale leger van Suriname, ma joor Desi Bouterse, de nieuwe leden van de Na tionale Militaire Raad ge presenteerd. Op een vergadering met ongeveer 180 kaderleden van het leger bleek dat het vertrouwen in de oude raad dermate was geschokt dat een nieuwe raad moest wor den gekozen, aldus Bouterse. De nieuwe National^ Militaire Raad zal bestaan uit zeven mili tairen. Slechts Chas Mijnals en Verwarring over nieuwe munt ARNHEM (GPD) - Over de nieuwe guldens en rijksdaal ders met zowel de afbeelding van koningin Beatrix als van prinses Juliana bestaat nu al verwarring. De ontwerper heeft de 8 van 1980 op moder ne wijze uitgebeeld: de bo venkant is plat en het lijkt of de 8 maar voor de helft is ge drukt. De Arnhemse lunchroomeige naar E. R. Wassenburg deed gisteren deze ontdekking. Hij verkeerde in de veronder stelling dat het zou gaan om een misdruk en belde een van de Arnhemse banken. Daar werd hem meegedeeld dat dit inderdaad het geval zou zijn. Wassenburgs gulden zou een grote waarde hebben, omdat bij de Rijksmunt in Utrecht strenge controle wordt uit geoefend op de munten die van de persen komen. Wassenburg, nog steeds in de waan te hebben geboft: „We hebben de gulden van een klant gekregen. Maar nu hij zo waardevol is, weten we nog niet precies wat we er mee zullen doen". Informatie bij de Nederlandsche Bank in Amsterdam sterkte hem zelfs in zijn overtuiging. Een woordvoerder „Ja, we zeiden ook al tegen elkaar, wat een rare acht. Het lijkt wel een misdruk". Navraag bij de Rijksmunt in Utrecht leerde echter dat het beslist geen misdrukken zijn. Het is gewoon een moderne acht. Johan Hardjoprajitno, leden van de oude NMR, keren terug in dit college. Ex-voorzitter Sital had zich niet verkiesbaar gesteld. Over de taakverdeling binnen de raad is nog niets bekend. Met het aftreden van de oude Na tionale Militaire Raad is een ein de gekomen aan een vrij langdu rige confrontatie tussen de Na tionale Militaire Raad en de rege- ring-Chin A Sen enerzijds en het leger en de NMR anderzijds. Waarnemers beschouwen het op treden van de kaderleden als een definitieve overwinning van Chin A Sen en Bouterse op de re volterende NMR-leden. Sital heeft eieren voor zijn geld geko zen en zal waarschijnlijk een functie in het leger accepteren. Hetzelfde geldt voor ex-raadslid Joeman. Ex-raadslid Abrahams was al eer der een leidinggevende positie bij de Militaire Politie aangebo den. Hoewel Mijnals, die de af gelopen maand de voornaamste woordvoerder van de NMR is geweest, herkozen is, lijkt zijn positie hoogst geïsoleerd. Met Si tal formuleerde hij de vaak harde lijn van de NMR. Het is mogelijk dat Mijnals de feitelijke situatie nog altijd niet juist inschat en dat hij zijn hernieuwde verkiezing slechts te danken heeft aan inge sleten sentimenten. Maar het is niet uitgesloten dat hij nu tijdig zijn koers verlegd heeft en geko zen heeft voor een minder agres sieve benadering. Bouterse verklaarde dat de i raad zal doorgaan met het mobili seren van de bevolking en actief zal blijven waken dat de verwor venheden van de revolutie van 25 februari niet zullen worden ge schaad. Man doodt jongste kind VEENDAM - Een 33-jarige Veen- dammer heeft gistermorgen zijn jongste kind, een jongetje van anderhalf jaar, gedood. H. heeft het kind verdronken in het Fox- holstermeer bij Hoogezand. De man, die huwelijksproblemen heeft, verliet volgens de politie gistermorgen zijn huis in Veen- dam met de bedoeling al zijn zes kinderen en zichzelf om het leven te brengen. Zover is het niet ge komen. Nadat hij zijn jongste kind had verdronken ging hij te rug naar Veendam waar hij dooi de politie in zijn auto werd aange troffen. H. is in arrest genomen en zijn vijf kinderen - de oudste is 11 jaar zijn in een tehuis onderge bracht. BRUSSEL AFP- De Belgi sche premier Martens zocht de slachtoffers op die, zondag bij een aanslag op een groep joodse kinderen in Antwerpen werden gewond. De vermoedelijke dader van de aanslag op de groep joodse kinderen, zondag in Antwer pen, heeft na zijn arrestatie te kennen gegeven dat hij van plan was afgelopen zondag ook een aanslag te plegen op de pas sagiers van een vliegtuig van El Al. Dit vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij zou die middag op het Brusselse vliegveld Zaventem aankomen. De aanslag is, naar zijn zeggen, niet doorgegaan omdat het toe stel eerder dan verwacht arri veerde. In Brussel herinnerde men er aan dat de twee terroristen die vorig jaar op tweede paasdag geprobeerd hadden een aanslag op het vliegveld van Zaventem te plegen, granaten van hetzelf de type hadden gebruikt als die in de hotelkamer van de arres tant werden aangetroffen. 22 PAGINA'S De Amerikaanse president Carter heeft de Senaats commissie die een onderzoek instelt naar de Libische con necties van Carters broer Billy (foto) beloofd begin volgende week nauwkeurig te zullen antwoorden op alle gerezen vragen. Ook het Amerikaanse publiek zal volledige opening van zaken krijgen, aldus de president. Met dit initiatief probeert Car ter het tij dat tegen hem is gekeerd, in te dammen. De populariteit van Carter heeft volgens opiniepeilin gen het laagste niveau be reikt. Volgens het jongste onderzoek, dat tussen 18 en 21 juli is gehouden keurt 77 procent van de Amerikanen het optreden van de presi dent af. Slechts 22 procent steunt hem. Na de Senaat gaat nu ook het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden zich bezig houden met de handel en wandel van broer Billy. PAGINA 9 Salvador Dali lijdt aan her- senverkalking PAGINA 5 "Spookrijder, ga terug" PAGINA 7 Goud voor Russisch water- poloteam PAGINA 11 Oost-Duitsland schakelt Rusland uit voor voetbalfi nale PAGINA 12 Wim Jansen mogelijk naar Sparta PAGINA 13 Veilingen verwachten prijs dalingen groenten PAGINA 19 Llr. jonge HOPPE 13,95 Ltr. vieux 0E KUYPER 14,95 Llr oude B0KMA 15,95 BOLS advokaal 4,95 TEACHER'S Whisky 14.95 Op veler verzoek CABERNET SAUVINGNON een prachtige rode wijn uit Cali- fornië geen 7,95 NU p. fles 5,95 WIJN V/D MAAND Wörrstadter Rhelngrafenberg 1979 Kabinett Rheinehessen-Muller/Thurgau, kampioen van de verkiezing Gou den Wijncollectie 1979 per fl. 6,75, doosje a 6 fl 37,50. LONDEN - Premier Maga- ret Thatchers regering heeft voor de tweede keer een motie van wantrou wen van Labour door staan. De motie, die door ex-premier Ja mes Callaghan werd ingediend en die gisteravond Iaat in stem ming kwam, werd met 333 tegen 274 stemmen verworpen. Deson danks ontstond in het Britse La gerhuis een ongewoon heftig de bat tussen Labour en de Conser vatieven. De aanval werd geopend door Cal laghan, die de conservatieve re gering ervan beschuldigde een beleid te voeren dat "over de rug gen" van de arbeidende klasse ging. Hij zei dat Thatcher en haar ministers de industrie en het mo reel van het land ondermijnden. Uitbarsting' In een emotionele uitbarsting, niet typerend voor de overigens altijd beheerste Callaghan, zei hij dat de Britten genoeg hadden van het regeringsbeleid, waarbij 20 mil jard gulden werd uitgetrokken voor de vervanging van de nucleaire Polaris-raketten, ge noeg van de belastingprivi leges voor de rijken en van de verwaarlozing van de minst-be deelden. Het was echter opvallend dat Cal laghan minder bijval kreeg van zijn achterban dan Thatcher van haar partijleden, die haar af en toe overstemden met hun ge schreeuwde aanmoedigingen. Thatcher, die zich soms nauwe lijks verstaanbaar kon maken, antwoordde dat het dom was om "te dromen van het omgooien van het roer". Die mogelijkheid had Engeland niet meer, zei ze. "Ons (conservatieve) beleid is het beleid waarvoor het volk ons heeft gekozen en deze regering heeft de moed om dat beleid door te voeren", aldus de premier. Zij gaf toe dat de werkloosheid een grote last was voor de betrokke nen en het land, maar zei dat het voorlopig de enige i voor een herstel var De regering heeft inmiddels plan nen aangekondigd om zeven "in dustriële zones" te creëren om de werkgelegenheid te bevorderen. Daaronder vallen Belfast in Noord-Ierland en vooral de ha vengebieden in Engeland, waai de scheepsbouwindustrie ernstig geleden heeft onder de recessie. In Wales zal werkgelegenheid voor 2000 mensen worden ge creëerd. Callaghan legde in zijn toespraak vooral de nadruk op het subsidiëren van banen, het beperken van concurrerende geïmporteerde goederen en be schermende maatregelen voor klei nere bedrijven die zich willen moderniseren. Maar Thatcher, wier reputatie na dit debat alleen maar gestegen is, liet onomwon den weten dat haar regering der gelijke maatregelen niet zou ne men of overwegen. Margaret Thatche OPNIEUW REL BIJ DE VARA HILVERSUM (ANP) - De radio-ui- rectie van de VARA gaat intem "grondig onderzoeken" hoe het mogelijk is geweest dat gister avond in het programma "Lfin drie popdonder" op Hilversum 3 door de hoofdstedelijke pop*- groep "Drukwerk" het liedje "Weg met Beatrix" kon worden uitgezonden. Naar aanleiding van de tekst kwamen bij de VA RA telefoontjes van boze luiste raars binnen. Ook de radio-directie keurt de tekst af. In een vandaag uitgege ven verklaring zegt zij de zaak hoog op te nemen omdat ze meent dat met dit lied de grenzen van het betamelijke ver zijn over schreden. De directie heeft voorts aangekondigd maatrege len te zullen nemen om herhaling te voorkomen. Hot betrokken programma werd uitgezonden vanuit het pas ge opende jongerencentrum "Het Dupke" in Uden. Na een vraag gesprek over de kraakacties in de Amsterdamse Vondelstraat liet presentator Koos Zwart de groep optreden. In VARA-kringen neemt men aan dat Zwart heeft geweten welk lied door de groep ten gehore zou worden gebracht. Zonnige perioden ongeveer 12 graden. Overdag perioden met zon, een kleine kans op een hui en middagtemperaturen van 20 tot 25 gra- 31 juli Zon op: 05.57 uur, onder: 21.30 uur. Maan op: 23.32 uur, onder: 10.31 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.30 en 1855 uur, laagwater om 2.29 en 14.44 uur. UTRECHT (ANP) - Burgemeester en wethouders van Utrecht heb ben opdracht gegeven de speel tuin in het Utrechtse Griftpark te sluiten. Analyse van bodemmon sters heeft de aanwezigheid van een benzeen-houdende teerlaag direct onder de oppervlakte van de speeltuin aangetoond. De in het "gifcomité" verenigde wijkcomité's uit de omgeving van het Griftpark sloten de speel tuin vorige week al demonstratief af. Niet alleen in de speeltuin, maar ook in de rest van het park zijn de afgelopen maanden gifvondsten gedaan. In totaal werden ruim honderd bodem- en grondwa termonsters genomen, waardoor onder andere de aanwezigheid van tolueen, fenol en naftaleen aan het licht kwam. De gemeente Utrecht zag tot vorige week, in overleg met de inspectie volksgezondheid, nog geen aan leiding tot het nemen van direkte maatregelen, zoals afsluiting van delen van het park. Nadere analyseresultaten, met na me van de teerlaag in de bodem van de speeltuin, waren voor burgemeester en wethouders echter aanleiding om in elk ge val de speeltuin af te sluiten. Op de analyse-resultaten van andere bodem- en grondwatermonsters wordt nog gewacht. Enkele maanden geleden werd be kend dat een Utrechtse drukkerij tussen 1948 en 1960 in totaal ruim 30.000 liter tolueen in de bodem van het park had laten lopen. La ter werd ook bekend dat de voormalige Utrechtse gasfabriek, die in het park stond, giftige stof fen in de bodem had geloosd. weken LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt uitend als abonnee n Ik beslis meieen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik kri|g dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop r postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad intweordnummer 214 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1